PDA

Pogledati punu verziju : Espace Killy vs. Tri doline



plageton
26.01.2010, 13:53
Mislim da nas sada već ima sasvim dovoljno da se upustimo u poređenje.

U principu, reč je o dva skijališta iz iste klase. Tri doline su vidljivo veće. Espace Killy je u geografskom smislu razuđeniji, to znači da mora malo više da se voza žicama da bi se došlo do vrha. U Espace Killy postoje čitave zone za početnike i manje ambiciozne skijaše, čitavi kompleksi plavih i zelenih staza. Nezgoda je samo što su te zone dublje u planini a baš do samog mesta (i Val d'Izera i Tinja) silaze prilično teške staze, pa ko je malo manje odlučan mora to spuštanje da obavi žičarom.

Zaključak, Espace Killy je malo pitomiji. Ali su zato Tri doline podesnije za one koji traže izazov (na stazama, o ofpistingu ne prosuđujem).

I Tinj i Val d'Izer su urbanizovaniji od Menuira, gde Srblji obično borave u Tri doline. Mnogo su lepša mesta, sa daleko više sadržaja. Tu su i razne atrakcije kakvih nema u Tri doline (npr. ski vozovi, ja bih to nazvao ski-metro koji vozi u planinu), a takođe i tunel prokopan kroz vrh planine, pokriven snegom tako da možete na skijama kroz tunel da se prebacite u susednu dolinu. Baš nije radio taj dan kada sam ja naišao. Bad luck! Posle je radio.

Za tri doline sam bio spreman da dam 100 E za svaki kamen koji nađu na stazi. U Espace Killy, međutim, daleko od toga da nije moguće naići na kamen. U Tri doline čim ima neki kamičak (ustvari nema) odmah upozoravaju tako da vas to nervira. u Espace Killy drugi fazon, upozoravaju na opasnost jer su mnoooogo teške staze. Čista šminka, ako mene pitate, služi jedino tome da se gosti osećaju kao zajebani skijaši dok se tuda voze. Pogotovu što tih upozorenja ima u šminkerskijem Val d'Izeru a nema u Tinju.

Čini mi se da su staze za nijansu bolje održavane u Espace Killy (pogotovu u Val d'Izeru), ali da su u Tri doline bolje obeležene.

Glavna razlika je što u Tri doline pretežno možete da skijate do kućnih vrata, a po Tinju razvozi autobus, koji je međutim vrlo efikasan vid prevoza. Kome je, međutim, apres ski bitan, tu ne ma dileme - Tinj.

Generalna ocena - u Tri doline malo jače skijanje, ali se u Tinju čovek nekako komfornije oseća.

Baš me zanimaju i drugi utisci.

Nemanjus
27.01.2010, 10:04
Da ne bih kuckao ponovo, evo copy/paste sa

http://www.skimagare.info/forum/index.php?topic=258.0

Svaka čast 3D, ali ja ipak blagu prednost dajem EK! Ne bih sad da obrazlažem jer ćemo ondak ući u beskrajnu raspravu (mada što da ne), ali recimo da mi je Tignes pojedinačno najbolje skijalište, pa iz tog razloga prednost EK!

Neki od razloga: dostupnost freeride ruta (sve se može praktično i bez vodiča i helikoptera), velika visinska razlika u okviru jednog skijališta (3500 - 1500), najbolji glečer na kojem sam dosad skijao, najduža staza sa najvećom visinskom razlikom sa više varijanti (crveno-plava ili crno-crveno-plava). Ako ćemo iskreno, ambijent u Tignes-u je za klasu lepši nego u bilo kojoj od 3D, mislim na Le Lac i Val Claret, kao i vanskijaške aktivnosti .

Što se tiče žica, ne znam u kom si ti EK bio, ja se za 6 dana nisam vozio sporom žicom. Što se tiče starosti, sećam se neka dva tanjira i dva starija troseda, ostalo je sve praktično novo .

A to da li ima 350 km ili 600 km staza, priznaćete da i nije naročito bitno, bar ne meni :dziveli:!


Krajnja ocena:

Staze: blaga prednost za 3D (toliko blaga da mi je nebitna)

Žičare: blaga prednost za 3D (skoro da je nebitna)

Offpiste: ozbiljna prednost za EK (pogotovo Tignes)

Vanskijaške aktivnost: prednost za EK

Milos011
27.01.2010, 10:47
Velika dilema…

Nas nekoliko prijatelja se raspravljamo oko iste ove teme već duže vremena.

Ja ipak blagu prednost dajem 3D.

Bolja infrastruktura žičara i bolja uvezanost skijališta. Retko gde ima starih žica dok u EK ih ipak ima više. Suludo je da poredim kilometre staza jer je za nedeljno skijanje potpuno svejedno.

Arhitektura zavisi od mesta do mesta. Tinj spolja izgleda ko Novi Beograd, a ipak kad se prošetaš kroz samo mesto je OK. LM je unakažen soliterima dok npr La Tania i Meribel izgledaju lepo. Val Thorens je priča za sebe. Mesto na 2300 m n/v gde staze prolaze kroz samo mesto ...

Što se tiče free ride-a mislim da je svejedno u kom si mestu i da je najbitniji faktor kako će te poslužiti vreme i sneg.... a da prostora ima koliko hoćeš i u jednom i u drugom skijalištu.

@Plageton
Mislim da grešiš za te natpise po stazama. Ima ih svuda u FR. To im je verovatno obaveza. Evo jedne slike sa staze Sache u Tignes-u http://www.skimagare.info/gallery/main.php?g2_itemId=8149

Da se razumemo. Oba skijališta su vrhunska i tačno kada bih morao da skijam samo u jednom od ova dva skijališta do kraja života...... ne bih se bunio.

plageton
27.01.2010, 11:29
Velika dilema…

@Plageton
Mislim da grešiš za te natpise po stazama. Ima ih svuda u FR. To im je verovatno obaveza. Evo jedne slike sa staze Sache u Tignes-u http://www.skimagare.info/gallery/main.php?g2_itemId=8149




Mm, ne. To me je malo iznenadilo. Staze nisu bas najbolje oznacene u EK, razume se, ne sve. Mozda zato sto ima dosta ukrstanja i onda je tesko pratiti jednu stazu, nego krenes jednom, ne znaš kuda da nastaviš, produzis drugom, itd.
Ima putokaza, ali nema svuda onih kruzica kao u 3D koji ti kazu na kojoj si stazi i koliko ima do kraja.
Ali ono sto je najvaznije, za slucaj magle, uopste ne znam kako bi bilo moguce pratiti stazu. To bi bilo tesko i da su staze bolje oznacene, s obzirom na prostranstvo. Najvća je ustvari opasnost u slučaju magle od tragova skijaša koji silaze sa staze pa se opet na nju vrate, tako da aposlutno nemaš osećaj da li si na stazi ili pored. A svi znamo, nekad je dovoljno da promašiš za 5 metara i izgubio si se. Ma za 3 metra.

Desilo mi se i to da sam naleteo na crveno markiranu stazu u Tinju (Saxifrage/Saksifraž) za koju garantujem da bi i među crnima bila jedna od crnjih. I još pod hupserima. Ali dobro, to je zaista izuzetak.
A što se tiče staze Sache/Saš, ona jeste uzorno označena (kao npr. i Matis u Val d'Izeru), ali to je osamlljena staza na kojoj bi uglavnom bilo nemoguće zalutati i i da nema znakova.

plageton
27.01.2010, 11:40
A ta oznaka "very difucult slope" :-))) To je staza Sache? Video sam to na stazi Face u Val d'Izeru, iznad samog mesta. Mislio sam da je obična šminka, kao, ulaziš u mesto sve skijajući po stazi zabranjenoj za mlađe od 18 godina. :-)))

Inače ta upozorenja nisam viđao po drugim skijalištima.

Milos011
27.01.2010, 18:39
A ta oznaka "very difucult slope" :-))) To je staza Sache? Video sam to na stazi Face u Val d'Izeru, iznad samog mesta. Mislio sam da je obična šminka, kao, ulaziš u mesto sve skijajući po stazi zabranjenoj za mlađe od 18 godina. :-)))

Inače ta upozorenja nisam viđao po drugim skijalištima.


Provereno. Slikano na početku staze Sache (po mom mišljenju jedna od najboljih staza koje sam vozio). A i na ulazu u onaj trosed u Tignes-u (zaboravio sam ime staze) ima isti natpis, ali ne toliko zbog konfiguracije terena već zbog toga što se staza ne uređuje.

A što se kategorizacije staza u FR tiče.... to samo oni znaju kako ih "boje".