PDA

Pogledati punu verziju : Pitanje za bordere!!!



MilicAngel
29.12.2009, 00:53
Moze li mi neko objasniti u cemu je razlika izmedju sirih daski i onih uzih po sredini, ili uopste UZIH...
Spremam se da kupim po prvi put bord, pa bi mi bila potrebna pomoc!
Hvala unapred! :sm011:

oggy
29.12.2009, 14:07
Uze daske se bolje urezuju u tvrdu podlogu (stazu) i brze se prebacuju s jedne ivice na drugu, obicno se voze sa tvrdim vezovima i tvrdim cipelama (pancericama) koje su poprilicno zarotirane unaprijed. To je ono sto vidis na trkama u paralelnom slalomu npr.

Sire daske su obicno mekse, bolje plutaju po cjelcu, i pogodnije su za skokove i sl.

MilicAngel
29.12.2009, 15:07
Eeeee hvala ti puuuuuuno!
A na kakvoj dasci je najbolje uciti?

oggy
29.12.2009, 17:21
Neki pravi border ce vjerovatno znati bolje odgovor, ali... mene su savjetovali da uzmem freeride dasku. One su kao i uske (race) daske obicno asimetricne, znaci razlikuju se prednja i zadnja strana, za razliku od freestyle dasaka (koje su isto siroke, ali simetricne).

SRB_PI
10.03.2010, 17:54
за почетак било шта.....кад научиш једно, лако ћеш после да мењаш....... :) ваљда

andrijapajic
11.03.2010, 10:41
osim navedenog, daske se po sirini mogu razlikovati i zbog odnosa visine i tezine vozaca. osnovna klasifikacija je po tezini vozaca, pa je neka daska od 160 cm za 90+ kg. visok sam 181-2 cm i to je ok duzina, a po tezini bih trebalo da vozim oko 170 dasku, ovako sam sporiji recimo. Borderu koji je visok 195 recimo a tezak 75-80 kg, ali nije tezak, odgovarace duza daska takodje, da bi mogao da zauzme pravilniji stav u voznji, ali zbog manje mase treba i manja vozna povrsina pa treba uza daska. Vidjao sam da se daske iste duzine prodaju sa razlicitom sirinom.
A sto se tice tipova daski: race, freeride, freestyle - tu postoje i razlike u obliku daske, u tvrdoci i savitljivosti/elasticnosti, razliciti vezovi...

crni16
12.03.2010, 14:31
Naravno, ako imas duze stopalo tipa 46,47 a nisi visok 190cm verovatno je da ce ti trebati neka Wide (sira daska), prednost sirih daski je da lakse idu po dubokom snegu od uzih, ali to je sve stvar odabira i iskustva vozaca. Takodje krace daske se lakse upravljaju, ja sa svojih 178cm visine i 78 kg tezine vozim dasku 152cm, dugacku bas zbog upravljivosti.
Toliko od mene, pozz.

Serbian Pride
17.11.2010, 01:26
Pozdrav clanovima foruma :sm018:
Imam pitanje u vezi borda pa da ne otvaram novu temu a slicno je pitanje kao prethodno postavljeno
Visok sam 192-3 tezak oko 85kg a nosim oko 43-44
Vozio sam jednom bord u zaljubio se naravno neznam nista spec imao 2 casa i kakva je meni daska potrebna ??
Hvala unapred

miki_2002
17.11.2010, 13:34
pomnozi visinu sa 0.9 i dobices visinu borda za tebe, a ako si pocetnik najbolja ti je varijanta neka meksa daska frree style, moze i wide zbog veceg broja obuce koji nosis.......

Serbian Pride
17.11.2010, 16:48
pomnozi visinu sa 0.9 i dobices visinu borda za tebe, a ako si pocetnik najbolja ti je varijanta neka meksa daska frree style, moze i wide zbog veceg broja obuce koji nosis.......

Hvala na odgovoru :)

andrijapajic
17.11.2010, 17:03
ja bih se plasio da daska od 173 ne ispadne malo neokretna, za tu tezinu pre bih pokusao sa necim 164-5. Opet, to sam ja, dasku sam sebi kupovao po novcaniku, tj najvecu koja je bila za pare koje imam, sto znaci salomon 160cm sa vezovima oko 200 eur onda, a imam 115-120 kg na 180-1 cm. Nisam sampion brzine, ali ide to, samo sto je daska krita ko fosna, sto je dobro kad zaledi crna duboka, ali fali ipak malo elasticnosti, provozao sam neke novije i bolje daske u medjuvremenu, i bolju daksu vozim 30% bolje, subjektivna osecaj naravno :D

obucu 43 bih pre uzeo za normalnu velicinu obuce nego veliku, mada treba voditi racuna i o modelu, one moje Crazy creek (44) su bas glomazne, cak ne staju u svaki L vez, a ima drugih (Burton, Salomon, koje nisu).

paranoya
19.11.2010, 17:18
Pozdrav clanovima foruma :sm018:
Imam pitanje u vezi borda pa da ne otvaram novu temu a slicno je pitanje kao prethodno postavljeno
Visok sam 192-3 tezak oko 85kg a nosim oko 43-44
Vozio sam jednom bord u zaljubio se naravno neznam nista spec imao 2 casa i kakva je meni daska potrebna ??
Hvala unapred

Ja bih takođe preporučio 164-165 cm,normalne širine.
mislim da ti ovo može pomoći :

https://global.burton.com/on/demandware.store/Sites-Burton_GLOBAL-Site/default/Product-BoardFinderShow?cgid=

faul
24.11.2010, 17:41
Interesuje me kada i gde mogu da polazem za Bord instruktora, i sta je sve potrebno? I ako je neko polagao da moze da mi objasni kako to od prilike izgleda?
Hvala
pozdrav

wlad
25.11.2010, 00:01
Zavisi odakle si, ako si iz Srbije pogledaj sajt:

http://www.uiss.org.rs/

pa ih nazovi za detalje... Za druge države iz okruženja imaš odgovarajuće sajtove..

board
30.11.2010, 13:45
ja imam takav uski bord mnogo je dobar ali sada zelim da uzmem bord za freestile