PDA

Pogledati punu verziju : Alpe d'Huez



oggy
12.12.2009, 17:24
Spremam se pocetkom januara na 7 dana u Alpe d'Huez. Jel neko bio, kakvi su utisci, ima li kakvih posebnih Sehenswurdigkeiten, odnosno Skilaufenswurdigkeiten?

Ja znam samo da se hvalisu da je La Sarenne najduza staza u Jevropi, pa kontam da bi nju valjalo definitivno ovjeriti.

Inace, ski pas vazi za Alpe d'Huez, i kao bonus za Les 2 Alpes/La Grave, Serre Chevalier, Puy St. Vincent i Via Lattea (tj. Sestriere). Naravno, tesko da cemo uopste stici da obidjemo Alpe d'Huez, a kamoli ostala, tako da ne vjerujem da cemo se bas cimati da idemo u ova druga, osim mozda u La Grave. Isti mi ima nekako taj mitski prizvuk :) Jel bio neko? Postoje li tamo uopste neke rute za obicne smrtnike?

BTW, pretpostavljam da ideja o gondoli izmedju Alpe d'Huez i Les 2 Alpes nikad nije realizovana?

donthinktwice
15.12.2009, 17:35
Od pomenutih skijalista skijao sam d'Huez i 2 Alpes. Na mene je bolji utisak ostavilo ovo prvo, ali verujem da je to individualno. Serena je sjajna staza, za kompletno uzivanje, mislim na okolnu prirodu i to... malo je nesretno deklarisana kao crna, jasno ti je da ne moze biti 16km crne staze na toj visinskoj razlici. Oko 50%, u donjem delu, je zelena (u Fr najblaza markacija staza) a gornja polovina je recimo crveno/crna. Staza Tunel je "najcrnja" staza na skijalistu, bar onaj deo po izlasku iz samog tunela i dobro proceni svoje mogucnosti pre nego sto krenes na nju, ali je svakako dozivljaj. Meni je lep deo "iza" d'Hueza, prema Aurisu, a i prema Vaujany-ju idu dve dugacke crne staze. To su krajnje tacke skijalista,a centralni deo skijalista ces verovatno i najvise skijati i istraziti...
Od ostalog otvoreni bazen, ledena pecina...
U 2 Alpes-u ima lepih, dugackih staza ali posto ces verovatno ici na jedan dan racunaj da ti za transfer od d'Hueza treba sat, sat i po, gondole nema. Ako se zaputis na glecer izgubices puno vremena a gore su livade. Otpasce ti ruke od odgurivanja...Lepse staze su nize prema gradu. Pecina je lepsa nego u d'Huezu
Uzivaj!

barrcode
15.12.2009, 18:31
lepo objašnjeno za AdH i L2A.
a što se tiče La Grave - gle koincidencije, baš jutros sam gledao ovo: http://www.skipass.com/videos/la-grave-ski-bum-freeski-tv--1.html

Planetarna fama, a 1 žičara i 0 staza.

oggy
15.12.2009, 20:59
@donthinktwice: zahvaljujem na informacijama! BTW, ako sam dobro razumio, La Grave i L2A su povezane zicarama. I ako sam jos jednom dobro razumio :) po tebi bolja varijanta bi bilo da se ide autom direktno u La Grave, nego da veslamo po gleceru. BTW jel ti to nick po Dylanu?

@barrcode: izgleda super... mada u nekim od tih kuloara definitivno ne bih zelio da udjem :)

Tadija_91
15.12.2009, 22:38
Koji freak ovaj iz saab-salomon freeski tv epizode
znaci koliko treba lud da budes :o
oggy, lepo se provedi, ovaj la grave izgleda spektakularno

oggy
16.12.2009, 10:46
Evo ja se pripremam, od danas necu da se tusiram narednih 15 dana, pa mozda nesto bude i od mene :D

donthinktwice
16.12.2009, 16:12
@oggy, povezani su, jedan deo mozes i ratrakom da predjes, besplatan je (uz skipass) ako ti se ne vesla. Mada ako se ne varam podnozje gondole za La Grave je negde uz put za L2A? Pre samog uspona. To ti cak dodje i blize i jednostavnije. Ali proveri, nisam siguran vise...
A nick datira sa pocetka '90-tih. Dont think twice je bio moto i amblem tadasnje "bambi" , pionirske reprezentacije neke (ko zna koje) Jugoslavije. Ti klinci od desetak godina su nabijali komplekse mnogim "iskusnim skijasima" tih godina na Brezi, ukljucujuci i mene . U znak postovanja tim klincima :sm017:

ogi86
17.12.2009, 19:30
Ove zime cu najverovatnije u martu posetiti Les2Alpes, a sto se La Grave tica....to je pod obavezno!!!!
Pogledajte klip i sve ce vam biti jasno!!!! RAJ
http://www.youtube.com/watch?v=m530Qms6z1Y&NR=1

Tadija_91
17.12.2009, 22:17
Joj :o
odgledao sam prvi minut i ne smem vise. Izgleda odlicno.

barrcode
18.12.2009, 09:04
duhovito vam je to "la Grave? .... pod obavezno!".

somiiii
18.12.2009, 11:35
na koji sve nacin moze da se dodje iz les2alpes u alpe d"huez? Takodje me interesuje poredjenje ta dva skijalista. Svaki komentar je dobro dosao. Pozzz:dziveli:

Bata Bane
18.12.2009, 17:31
Ove zime cu najverovatnije u martu posetiti Les2Alpes, a sto se La Grave tica....to je pod obavezno!!!!
Pogledajte klip i sve ce vam biti jasno!!!! RAJ
http://www.youtube.com/watch?v=m530Qms6z1Y&NR=1



I sta da radim sa ovolikim snegom odo ja na TORNIK:sm022::sm022:

jijang
09.03.2010, 19:25
Treba mi prilicno hitna informacija ako je neko skijao La Grave.Trenutno sam u Les2Alpse,zanima me koliko je ozbiljno tesko,da li moram da iznajmljujem debele skije i sta god,ako je iko bio...???
hvala

Tadija_91
09.03.2010, 21:21
Lokalci sve znaju, a debele skije ne bi bile na odmet ;) .mislim da je najpametnije da angazujes vodica, steta da ne probas kad si vec tamo.

milos79
11.03.2010, 18:44
Treba mi prilicno hitna informacija ako je neko skijao La Grave.Trenutno sam u Les2Alpse,zanima me koliko je ozbiljno tesko,da li moram da iznajmljujem debele skije i sta god,ako je iko bio...???
hvala
Nije tesko, mada zavisi od nivoa tvog skijanja. Putanja ima mali milion, od osrednjih do nenormalno teskih (tipa kuloara gde je poginuo Doug Coombs). U principu sa nesto malo iskustva u free ride-u, ako mozes komforno da izvozis bilo koju neuredjenu crnu stazu i imas skija od barem 75mm u struku i 170cm duzine La Grave ne bi trebalo da ti bude bilo kakav problem. Vodic nije obavezan (nema pukotina u ledu i ostalo) ali ne bi bilo lose da sledis neku od grupa (sa vrha, ima ih dosta) koje idu nekom blazom varijantom.

jijang
12.03.2010, 20:12
Bio danas.
Prva polovina staze prelep osecaj,izabrali smo ocigledno neku laksu putanju posto ne verujem da bi na ovome gde smo mi skijali bilo ko poginuo,a ne Coombs. Stvarno jedinstveno iskustvo.
Drugi deo smo omasili nesto i isli kroz sumu sto je meni bilo interesentno,ali je kako smo se priblizavali dnu,sneg postajao mokar i bilo je kamenja pa smo malo izdrljali skije,a i ta staza kroz sumu je povuci potegni,uska i nema mnogo skijanje,vise provlacenja,
Povratak jako naporan.Peske sa skijama uz neke stepenice da bi dosli do gondole(oko 5 min penjanja jako uzbrdo) pa gondolom pola sata, pa vuca ratrakom,pa neki tanjir koji ide uzasno sporo,pa pesacenje na 3600m nadmorske visine sa punom opremom na ledjjima(oko 20 min).
Ja sam zadovoljan bio sto sam otisao,sigurno bi bilo bolje da sam pogodio neku bolju stazu u durgom delu spustanja ili da smo bili kolima,pa nema ovog cimanja sa prebacivanjem na Les2Alpes.
Nadam se da ce put jos nekada da me nanese do Le Grave-a.

Edit:
Sneg je bio super,nije bio novi,ali je sunce ogrejalo poslednjih par dana pa je postao rastresit pri vrhu.Sve sam preskijao sa svojim Magare 8,duzina 160cm.zadovoljan bio.

Sapa
13.03.2010, 17:28
Bio danas...Nadam se da ce put jos nekada da me nanese do Le Grave-a.


Bravo jijang; :ok:

Ivan Bgd
27.08.2010, 09:47
Bio danas.
Prva polovina staze prelep osecaj,izabrali smo ocigledno neku laksu putanju posto ne verujem da bi na ovome gde smo mi skijali bilo ko poginuo,a ne Coombs. Stvarno jedinstveno iskustvo.
Drugi deo smo omasili nesto i isli kroz sumu sto je meni bilo interesentno,ali je kako smo se priblizavali dnu,sneg postajao mokar i bilo je kamenja pa smo malo izdrljali skije,a i ta staza kroz sumu je povuci potegni,uska i nema mnogo skijanje,vise provlacenja,
Povratak jako naporan.Peske sa skijama uz neke stepenice da bi dosli do gondole(oko 5 min penjanja jako uzbrdo) pa gondolom pola sata, pa vuca ratrakom,pa neki tanjir koji ide uzasno sporo,pa pesacenje na 3600m nadmorske visine sa punom opremom na ledjjima(oko 20 min).
Ja sam zadovoljan bio sto sam otisao,sigurno bi bilo bolje da sam pogodio neku bolju stazu u durgom delu spustanja ili da smo bili kolima,pa nema ovog cimanja sa prebacivanjem na Les2Alpes.
Nadam se da ce put jos nekada da me nanese do Le Grave-a.

Edit:
Sneg je bio super,nije bio novi,ali je sunce ogrejalo poslednjih par dana pa je postao rastresit pri vrhu.Sve sam preskijao sa svojim Magare 8,duzina 160cm.zadovoljan bio.
jijang,

imas li kakvu sliku sa staze La Grave ?
I o kakvom pesacenju pricas posto mi na mapi izgleda povezano (gondola pa na vucni) ?
Unapred hvala.

Pozdrav
:ski:

jijang
01.09.2010, 11:14
Pa nemam slike,neko iz drustva je snimao,ali ja nikada nisam video taj snimak.
Pesacenje ti sleduje u povratku iz La Grave-a do Les2Alpes.Nije povezano,vozi ratrak ka tamo,ali u povratku pesacis.

ogi86
30.10.2011, 19:13
Jel moze neko svezije misljenje tj utisci o Alpe D'Heuz-u, kakve su staze, smestaj, apres ski, nocni zivot.... E da zanima me jos da li postoji postoji neki market u mestu tipa Spar, Serpa, Cassino. Za sad toliko! ;-)

Booki
05.02.2012, 10:44
Bili u Alpe d`huez od 14. do 21.01.

Agencija "SKI-FUN". Put trajao oko 23, 24 sata, ko ide u Fra busom zna šta je to, otprilike klasika. U Ljubljani pretovari i sve što ide uz to, ali ko ide s ovom agencijom i na to je naviknut, ali moram reći i to je deo avanture.

Alpe d`huez sjajno skijalište. Ne govorimo napamet, imamo iskustvo već nekoliko godina po Fra. Za svačiji ukus po nešto. U principu možda više staza za malo bolje skijaše, ali i početnici imaju sjajan pa da ga tako nazovem plato dole u centru gde stvarno mogu opušteno da vežbaju i uče (mnogo zelenih staza, ali i sa pristojnim padovima po negde). Meni se svidelo što je skijalište - staze raštrkano do par obližnijih sela u podnožju jer do njih obično vode staze koje prolaze kroz predele koji su kao iz zimske bajke, prava čarolija. Po vrhovima su staze dosta strme i početnici ne bi trebali da glumataju hrabrost, jer mogu imati dobrih problema za sici. Što se tiče uređenosti staza, sve na visokom nivou, dole u podnožju posle dva već po malo popuste na pojedinim delovima jer tu ima stvarno puno skijaša, a zato gore više ceo dan uživancija.

La Serena (verovatno nije baš najprecizije napisano) deklarisana kao najduža crna staza u Evropi. Stvarno sjajan doživljaj, to je spust koji stvarno potraje i pravo je uživanje. Naravno, nije cela staza crna, ali je u gornjem delu pre one ravnice uz potok, odakle je praktično zelena veza - spust stvarno prilično zahtevna, ali opet ništa spektakularno zahtevna, ima i to prilično težih staza i delova, ali ko ima dovoljno snage i veštine treba je odvesti stvarno je doživljaj. Mi smo je pokušali par puta isforsirati u skladu s našim mogućnostima i pripremljenošću i na kraju dole u klancu kad dođemo na žicu budemo bukvalno mokri, čovek bi poskidao sve sa sebe.

Smeštaj tipično francuski, tj. tipičan za naše mogućnosti u Fra, malo, skučeno, ali imaš sve. Grejanje kao i uvek do sada stvarno dobro. Naravno uzeli smo veći apartman nego što nas je bilo putnika i onda to bude ok. U mestu naravno ima i luksuznih hotela, ali nismo se ni raspitivali koliko to zadovoljstvo košta.

Apres ski i noćni život u periodu kad smo mi bili vrlo slabi. Vrlo rano sve zamre. Inače rekli su nam vodiči da je ovo skijalište baš za one koji žele pravo skijanje i uživanje, a da je noćni život oskudan.

Cene su kao i u svim ski centrima u Fra - žestoke (topla čokolada na nekim mestima na stazi i 7 eur-a, pivo 3,5 do 5, sokovi limenke 3-5, 1/2 litre vode 2-3) kako kafići i restorani, tako i marketi. U marketima sve prilično skuplje nego u mega marketima usput. Ima i Špar i Šerpa i još neki lanac kome zaboravih naziv.

Milanpop
13.02.2012, 16:33
Evo i od mene koji utisak ali malo drugaciji. Stigli smo pre 2 dana. Uporedio bih Les 2 Alpes i Alps d Huez. Ocekivao sam manje a dobio bar 50% vise. Sama planina kao da ima 3 dela. Prvi deo oko sela i on je najveci i dva sa strane. Pa kada vam dosadi skijanje bez sume a vi onda lepo skocite sa leve ili desne strane. Toga nema u Les 2 Alpes. Skijaliste je vise "razudjeno" i to mu daje poseban smek. Les 2 Alpes ima glecer ali to nema veze posto skijamo u zimskom periodu. Odlicna nocna staza u d' Huezu (losa u 2 Alpes). Inace sama dva mesta su vrlo malo udaljena, moguce je i neko povezivanje ali mnogo kosta. Bolji pristup zicarama i same precice do hotela su odlicno odradjene.
A sad ostalo. Super marketi su pa skoro pa duplo skuplji. Najobicniji baget 0,9 a Coca cola 1,5L 1,84 evra. Sendvic na stazi 4 evra, kuvano vino 5 ili 6, sa rumom 10. Odlican propratni sadrzaj: Voznja avionom, voznja sanki koji vuku psi, skola brze voznje na zatvorenoj stazi audijem A3 turbo Quatro, Karting po ledu, Voznja ski jeta. Dobra diskoteka ali puna pijanih Engleza ,Danaca ( uglavnom muskarci). Postoje 3 ski karte, 1.ski staze, 2. biatlon i 3. za pesacenje (bas dosta ljudi pesaci).
Sve ukupno gledano bolji mi je Alps d' Huez od Les 2 Alpes
Crne staze su bas crne ali me nervira sto Francuzi ih uglavnom ne sredjuji, recimo u odnosu na Italijane. Pa tako da uvek imas hupsere od pola metra na bas dobrpj strmini
Evo i skoja slika na crnu stazu tunel ( do nje se dolazi jer se ide kroz tunel u planini duzine 100m i izlazi se na kontra stanu planine od samog izlaska sa zicare

MiKuLa
01.04.2012, 16:57
Pa nije baš da je noćni život nikakav u Alpe d'Huez-u. Gledajte po banderama i oglasnim tablama i probajte skontati u kom baru je muzika uživo, a dobar plan naselja može pomoći da se bar nađe. U centralnom dijelu su tri bara: Sphere, O'Sharky i L'Etalon.
Od 17-24 marta 2012 sam sreo jednu grupu iz Srbije koja se dobro provodila

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/459307_2865379798229_1371786038_32320783_134724493 0_o.jpg

peca81
10.10.2012, 16:00
Jel moze neko da mi napise o mestu Vaujany spada u sistem Grand Rousses. Interesuje me kakvo je samo mesto, staze i veza sa Alpe d'Huez-om (isti skipas).

donthinktwice
11.10.2012, 10:27
Jedna Sherpa, dva kafica/picerije i 2-3 sportske radnje.
Vecina smestajnih kapaciteta je dosta visoko u mestu, nema ski in/out. Na skijaliste ides gondolom (ogromnom, ako se ne varam za 160 ljudi), do samog mesta se spustaju dve lepe dugacke staze, to vidis i na karti... Ima lep bazen i spa koji je kad smo mi bili bio ukljucen u ceni pass-a, ice ring takodje. Sve u svemu sasvim ok, jedina mana je tabananje do i od gondole, mislim da ima oko 10-min. Doduse ima i free kombi u mestu ali ide dosta retko, bude guzva, pa se obicno svede na tabananje...

Grazer
11.10.2012, 11:32
Pokusavam povezati ovo sve posto sam u Januaru u alpe d‚huezu. gde je La grave na karti? Levo ili desno od centra d hueza? zar la grave nije u les 2 alpes? Koja je prica s njim? jel se on nikada ne sredjuje pa je samo off road?

peca81
11.10.2012, 12:39
@donthinktwice (http://www.skijanje.rs/forum/member.php?u=1255)
Hvala puno za info ! :)

oggy
11.10.2012, 13:51
@peca81: Ja sam bio u januaru 2010 menscini, put do sela je tad bio zatvoren, tj. moralo se gondolom do dole.

@Grazer: La Grave nije povezan sa Alpe d'Huezom ali ti vazi ski pas tamo

Ivan Bgd
11.10.2012, 14:04
Pokusavam povezati ovo sve posto sam u Januaru u alpe d‚huezu. gde je La grave na karti? Levo ili desno od centra d hueza? zar la grave nije u les 2 alpes? Koja je prica s njim? jel se on nikada ne sredjuje pa je samo off road?

La Grave ti je do L2A, sa vrha L2A 3600mnv ne ides prema naselju L2A vec skrenes desno ima putokaz za La Grave:ski:

I da, to je strogo OFF nikad culi za ratrak tamo :)

evo linka za video ko ima blokiran youtube na poslu:ok::
http://www.skipass.com/videos/la-grave-ski-bum-freeski-tv--1.html
evo linka mape:
http://www.skibus.rs/assets/Uploads/Ski-centri/Les-2-Alpes/2alpesplan-de-pistes.pdf

Pozdrav

Grazer
01.11.2012, 14:23
Zna li iko gde u Alpe dhuezu se nalaze apartmani Skifun Alpe d'Huez? I kako se ovi apartmani originalno zovu?

boris
01.11.2012, 14:46
Zna li iko gde u Alpe dhuezu se nalaze apartmani Skifun Alpe d'Huez? I kako se ovi apartmani originalno zovu?

Mislim da Skifun praktikuje zakup apartmana po celom mestu, sto ce reci sta ti "zapadne"...

Grazer
01.11.2012, 17:21
ma imaju u ponudi jedno desatak smestaja ali ovaj se bas zove Skifun apartmani, kaze 250m od ski lifta sto tipujem da su negde prema centru grada

Gazza
06.11.2012, 10:15
Gledao sam te aranzmane u AdH Skifun app i koliko sam shvatio ne postoji jedna zgrada pod tim imenom vec se radi o apartmanima smestenim po raznim zgradama sa najpovoljnijim cenama.

Grazer
07.11.2012, 11:12
Dobio sam vec obavestenje od agencije. Apartmani su Le christiania. jel ima iko iskustva s ovim apartmanima?

Grimani
07.11.2012, 13:45
evo ti od 2010. ukoliko nisu renovirali bize zajebato. imash i slike.
http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g196704-d291571-r52468861-Residence_Le_Christiania-L_Alpe_d_Huez_Isere_Rhone_Alpes.html#CHECK_RATES_C ONT

Grazer
07.11.2012, 19:08
Video sam ove slike vec i izgleda jako lose. Nadam se da nije tako

Volodja
15.11.2012, 20:53
Ovo je moj prvi post ovde pa ne bi bas imalo smisla da otvaram temu jer sve vec postoji.

Skijas sam rekreativac koji voli da uziva u prirodi i skijanju i bio sam do sada u Les2Alpesu, Les Menuireseu, Val Thorensu, Tignesu, Val D Iseru.
Uz put sam obisao obliznja skijalista i sad ne znam gde ove zime!?!
Dakle, skijam da uzivam bez extremnog adrenalina.

Nekako gledam ovaj Alpe D Huez ili Risoul?
Moze li neko da me posavetuje sa nekom preporukom?

Grazer
27.11.2012, 16:05
Jel ski pass kupljen za Alpe D´Huez vazi i za jednodnevno skijanje u Les 2 alpes ili ne? Neko je to negde spomenuo

Milanpop
27.11.2012, 17:50
@Grazer
DA vazi

Gazza
30.11.2012, 10:38
Da li neko zna ima li smisla ici u ovaj centar krajem marta, tacnije 23.3.-30.3. buduci da je skijaliste juzno orijentisano pa je pitanje kakav je kvalitet snega u samom AdH? Na vecim visinama ne verujem da je problem ali me nizi delovi zanimaju zbog zelenih staza kojih je najvise u nizim delovima buduci da imam sa sobom i pocetnika. Takodje, ako je neko koristio uluge Skifun ski skole dobro bi mi doslo iskustvo buduci da su skole tamo jako skupe.

plageton
03.12.2012, 11:03
Bio sam tamo na jedan dan upravo negde u tom terminu. Šta da ti kažem, bilo je snega ali je bio mokar popodne. A kao što sam kažeš, na većim visinama je bolje. Osim toga, to je veliko skijalište, verovatno se mogu naći i staze koje nisu izložene jugu.

Ali, i sam znaš, pravila nema.

cubismo
03.12.2012, 13:07
I ja sam bio bas u tom periodu (24.03-01.04.2012) i bas sa SkiFun-om i mesto je fantasticno, te zelene staze oko mesta su popustale oko 13h-14h ali posto su bas siroke ni po malo meksem snegu nije bilo tesko skijati a isao sam sa dva potpuna pocetnika. I ima mnogo staza vrlo dugackih koje su u senci i koje mogu da se skijaju ceo dan. Nismo probali skifun skolu skijanja ali verujem da je na nivou, agencija je vrlo ozbiljna, vec tri godine za redom idem sa njima na skijanje i mogu samo da ih hvalim. Naravno da niko ne moze da ti garantuje koliko ce biti snega to je uvek rizik. Pozz :)

Grazer
14.12.2012, 14:14
Navedite par dobrih restorana i dobrih nocnih klubova? Ne na stazi vec u gradu za vecere i druzenja.
Koliko sam shvatio klizaliste i koristenje bazena je uracunato u ski pas tj. 3 ulaza na neki od post ski aktivnosti po svom izboru. Tako barem stoji na sajtu, jel to istina?
Jel ima negde neka "setacka" ulica gde su trgovine ili shoping mall?

Grazer
21.12.2012, 10:48
za sve one koji planiraju u Alpe D`Huez na skijanje obavezan dodatak. Maestralno doradjena s svim dodacima koje mozete da trebate.
Android aplikacija (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lumiplan.montagne.AlpedHuez&hl=sr)https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lumiplan.montagne.AlpedHuez&hl=sr

Sapa
21.12.2012, 20:19
Navedite par dobrih restorana i dobrih nocnih klubova? Ne na stazi vec u gradu za vecere i druzenja.
Koliko sam shvatio klizaliste i koristenje bazena je uracunato u ski pas tj. 3 ulaza na neki od post ski aktivnosti po svom izboru. Tako barem stoji na sajtu, jel to istina?
Jel ima negde neka "setacka" ulica gde su trgovine ili shoping mall?

u kom gradu?

Ivan Bgd
22.12.2012, 09:23
u kom gradu?

Sapo, kakva su tvoja iskustva sa La Grave ?
Imas li kakvu mapu sa rutama?
Ili mozda čak slike lokacija gde treba da se skrene za odredjenu rutu ?
Idem u Les 2 Alpes pa bih odatle, tj. sa 3600mnv na cajic i pecivo u La Grave.

Fala vi avansno !
:sm018:

Lynx
22.12.2012, 11:54
Već neko vreme pokušavam da saznam što više o La Gravu i za većinu detalja koji me zanimaju još nisam našao odgovor...



Ili mozda čak slike lokacija gde treba da se skrene za odredjenu rutu ?


Ova slika koju sam našao na jednom stranom forumu je možda delimičan odgovor na tvoje pitanje, bar da se stekne utisak kakvi putokazi da se očekuju.

http://i40.tinypic.com/2dik135.jpg

Srećno :sm018:

Sapa
22.12.2012, 12:44
na zalost nisam jos bio u La Grave; tu ti ne mogu pomoci, ali bilo je nekolko forumasa Tadija91, oggy .. mozda bi oni mogli da ti daju neki opis mogucih ruta.
ogi je koliko se sjecam odskijao to sam na svoju ruku, a tadija je isao sa vodicem.
ps
mozda cu opet malo da gusim sa ovim savjetima, ali bilo bi pozeljno dobro se informisati i opremiti prije odlaska na bilo koju rutu, ako nista ono barem priupitati ekipu sa zicare, lokalce iz gorske sluzbe kakva je situacija. i da ne govorim da ako stvarno planiras van obiljezene staze, ponjeti barem primopredajnik, pozz i sretno!

Grazer
23.12.2012, 14:04
u kom gradu?

U Alpe D`Huez. Ako neko zna restoran gde moze lepo da se vecera, da je super klopa i atmosvera

Grazer
10.01.2013, 13:37
Sutra se krece put Aple d´huez-a. Koliko vidim vreme me bas nece posluziti barem prvih nekoliko dana (subota, nedelja, ponedeljak, utorak snjeg, temperature do - 7):glavaozid
Jedan dan cu skoknuti :yay: helicem do Les deux alpes pa cu malo i tamo.
Koliko vidim sve zice rade, snjega ima pa javim se kad se vratim s nekim slikama i utiscima

Ivan Bgd
10.01.2013, 15:55
Sutra se krece put Aple d´huez-a. Koliko vidim vreme me bas nece posluziti barem prvih nekoliko dana (subota, nedelja, ponedeljak, utorak snjeg, temperature do - 7):glavaozid
Jedan dan cu skoknuti :yay: helicem do Les deux alpes pa cu malo i tamo.
Koliko vidim sve zice rade, snjega ima pa javim se kad se vratim s nekim slikama i utiscima

pa gde ces lepse nego sa snegom, a temp. ide do -19 u utorak :)
samo da magle ne bude!

pozdrav,
komsija L2A:sm018:

Grazer
10.01.2013, 16:13
Roknucu se ako mi svih 6 dana bude magla s snjegom

gevara
10.01.2013, 18:43
Nemoj Grejz, nije valjda dotle došlo...

Lynx
15.01.2013, 07:04
Zahvaljujući širokim i dobro pripremljenim stazama i maloj gužvi tokom prošlonedeljnih izleta Alpe d'Heuz ostaje u lepom sećanju. Pogled na staze i mesto sa istočne strane skijališta:

http://i1302.photobucket.com/albums/ag132/SkiLynx/049_zpsfd35f5eb.jpg

Autobusom nam je trebalo do sat vremena u jednom pravcu od Les 2 Alpesa do Alpe d'Heuza i svakako preporučujem da se koriste izleti iz jednog skijališta u drugo. Zbog raznovrsnosti i šumovitih predela na mene je nešto bolji utisak ostavio AdH od L2A. Takođe, pripadam grupi koja misli da je staza Sarenne pomalo naduvana priča, što nikako ne znači da je loša i da je ne treba voziti.

Grazer
20.01.2013, 14:26
Nakon 7 dana u ADH da sumiramo.
Put do tamo odlican, vreme celim putem suncano. Ne TANKATI u Italiji vec u Slo pa francuska. U Brianconu gorivo 1,38. U Slo 1,39. U Italiji 1,80 pa obratite paznju. U Brianconu se setalo i sopingovalo. Malo razgledao Andaska shop. Da je povoljan nije a i da je neki izbor nije tako da...
Vreme od 7 dana 1,5 bilo lose mada meni je i tad bio raj. Magla se spustala i dizala i padao snjeg celo vreme ali je bilo raj za skijati. Polu duboki sneg onako, bilo je uzivancija. Tada sam i sarenn odskijao i uzivao u svakom metru. Ostalih dana vreme raj, ceo centar se preskijao i bilo je prelepo. Dodatne aktivnosti kao bazen na otvorenom i klizanje toplo preporucujem. Uzivancija. U grote de glas nemojte ici, bacanje para.

Smestaj la christiania ispao Ok. sve zadovoljavajuce, cak bolje od ocekivanog. U hotelu s nama sami poljaci i cesi. Pregledne staze, sve oznaceno, jednom recju raj.

Slazem se s izjavom da saren nije nista posebna staza, pogotovo onaj zadnji deo gde je sve ravno:glavaozid


http://i47.tinypic.com/2wcl16b.jpg
Ulice starog Briancona



http://i47.tinypic.com/2gwyyoh.jpg
Na putu do ADH mnostvo kajt surfera




http://i45.tinypic.com/2j2c8df.jpg
Pogled na jednu od medju stanica, konkretno Troncon i ulaz u snow park



http://i49.tinypic.com/zip25s.jpg
tunel izlaz i spust

Grimani
19.04.2013, 00:12
http://unofficialnetworks.com/big-lines-la-grave-france-121272/

GOR4N
04.12.2013, 10:04
realno ... tesko da ces da pogresis ako izaberes bilo koji od ovih francuskih skijalosta o kojima se prica ovde na forumu

wlad
04.12.2013, 11:06
Kasniš sa odgovorom/komentarom "cirka" 8 meseci ;-)

Volodja
29.12.2013, 12:17
Posto 10. januara krecemo put Alpe D` Hueza malo sam pogledao snimke na "youtubu" i pronadjem jedan gde se spominje "tunel"!?!

Uopste mi se ta varijanta nije svidela pa me interesuje da li je to posebna staza ili je mozda sastavni deo staze "Sarenne" i da li je moguce tu stazu zaobici?

Vidim da je taj deo vec spominjan na temi pa bih molio nekog da pojasni ovu pricu oko ovog "tunela"?

Lynx
29.12.2013, 14:10
Nije sastavni deo staze koju pominješ, naravno da je moguće zaobići.

Grazer
29.12.2013, 15:13
Na tunel si primoran samo ako je sarene zatvorena mada ti se uvek mozes gondolom vratiti

donthinktwice
29.12.2013, 17:48
O tunelu smo vise pricali na temi o 2Alpa

amater
14.01.2014, 13:03
Planirali da se spustimo niz Sarenne ali je 8/1/2014 bila zarvorena zbog nedostatka snega te smo se odlučili da vidimo i šta je sa one strane tunela. Tunel nikako ne može da se nazove staza nego pre veza glečera sa centrom AdH. Na skijama ili kroz tunel ili preko Sarenne nema trećeg puta.

Odmah nakon izlaza iz tunela, na najstrmijem delu, su bili hupseri ne preterujući 1,3m koji su ličili na lavirint i preko kojih se samo uz moć levitacije moglo skijati. Nakon 10 ili više metara odklizavanaj kroz taj lavirint moglo se normalno skijati jer su hupseri bili prihvatljivi za skijanje.

Nakon što se dokopate utabanog dela imate opciju i levo preko hupsera do lifta LAC BLANC ili desno do pocetka PIC BLANC gondole, mi se odlučili da vidimo kako je do kraja. Na tom drugom strmom delu ista sitaucija kao na gornjem samo sto je manje, najstrmiji početak je lavirint hupsera a do kraja je prihvatljivo.

i još nešto, iznad ulaza u tunel ima jedna staza sa hupserima (barem je bila kada smo mi bili) te ukoliko vam ona ne godi onda vam situacija posle izlaska iz tunela tek neće goditi.

Zaključak: Tunnel je defnitivno gubljenje vremena i proći tom stazom jedino i isključivo ako vas interesuje kako to izgleda kao zbog čega sam tamo i otišao.

Zašto stazu ne sređuju kada može da se sredi to verovatno samo oni znaju.

sasakv
21.01.2014, 15:31
Amater-u, sa svim informacijama koje si izneo se slažem, osim sa poslednjom: da je tunel definitivno gubljenje vremena. Tu već moram da kažem da to zavisi od toga šta volite i šta očekujete od skijanja.
Naime, prvi put u životu sam dan ranije (mislim da je bio utorak, 14.01.2014.) vozio dubok sneg i to na skijama pravljenim za sređenu stazu (Head i supershape) i prosto rečeno UŽIVAO u svakom sekundu vožnje, pa čak i kada sam padao, to je bilo nekako zabavno i mekano (za razliku od pada na stazi). Uživanje mi nije pokvarila ni činjenica da sam na jednom mestu naleteo na stenu koja je bila prekrivena sa par cm snega. Mogu da kažem da je to bilo najluđe i najzabavnije skijanje u mom životu. Početak staze tunel (ne mislim nakon prolaska kroz tunel, nego ona pre tunela, prva desno nakon spuštanja sa Pic Blanka) je blagi užas, jer su hupseri ogromni a zzaleđeni, tako da ih ne možeš probiti, ali je sve kasnije bilo odlično. Sutradan, sreda, otvoren prolaz kroz tunel. Izlaz iz tunela i blaga jeza. Prvih 10ak metara mučenje zbog prevelikih hupsera, ali kako ti reče, posle toga moguće skijanje. Za mene i uživanje jer je sneg bio mekan i lako je propuštao skije da prolaze kroz njega. Gledajući ljude okolo koji su silazili sa skijama na ramenima, koji su pokušavali da odklizaju ili su nemoćno stajali i razmišljli šta sada, dobio sam dodatni motiv da se spustim vozeći najblje što mogu. Pošto mi je to bio drugi dan vožnje u dubokom snegu, prezadovoljan sam, uživao sam kao malo dete i ako me ikada nanese put opet tamo (a mislim da neće) opet ću okušati sreću na njoj. Kada mi stigne video, postaviću ga. dakle, za većinu ljudi možda jeste gubljenje vremena, ali ipak ne i za sve, ipak ima i onih koji će uživati, samo ako imaju hrabrosti da savladaju prvi utisak i da se prepuste osećaju i ako veruju sebi i svojoj skiji. dakle, probajte, možda ćete i vi biti u krugu nas malobrojnih koji smo uživali.

culucar
02.03.2014, 17:03
Upravo sma shvatio da mi je ovaj forum vrlo poslužio prošle godine kada sam planirao i prvi put otišao u inostranstvo na skijanje. Po skijanju sam po starom dobrom srpskom običaju zaboravio forum i tek sam ga posetio skoro kada sam opet krenuo da planiram skijanja. :( No bolje ikad nego nikada da platim dug forumu i podelim sa ostalima svoje iskustvo.

U Alpe d'Huez smo išli preko Ski Funa, termin 3.-.9. februara 2013. Organizacija puta je bila katastrofalna i preporučujem da ovu agenciju zaobiđete u širokom luku (a svi mi koji smo bili u tom autobusu pola za Les 2 Alpes pola za Huez vam mogu posvedočiti koje smo sve neprijatnosti morali da pretrpimo). No za razliku od agencije, vreme i staze su nam išle na ruku te smo svi bili na vrhunskom skijanju.

O skijalištu su ostali pre mene dosta pisali i uglavnom moje mišljenje nije drugačije. Ono šta bih ja istakao je obavezno kombinovanje polazaka za 3100 i 2900 i spajanje sa spuštanjima u 3 sela (ne mogu da se setim imena) koja se nalaze sa leve strane ako gledate kartu skijališta.

Ukoliko ste dobar skijaš ili ovisnik o adrenalinu obavezno posetite stazu La Fuma (ili nešto tako) ona je u regiji Auris i obeležena je kao šumski put koji u određenim vremenskim uslovima može služiti kao staza. Definitivno najteža staza na skijalištu (jedino nisam išao na stazu Tunel - nije bila otvorena).

Pored La Fume tu je i staza koja sa Aurisa se spaja sa zelenim delom Seren staze. (ide se levo sa vrha lifta Signa d Home - nešto tako) Zbog udajenosti od mesta do kog vas dovozi žičara i kilometar blage staze do početka ove o kojoj pričam skijaši često preskaču ovo odlično iskustvo. Naime, po meni ovo je najstrmija staza skijališta koja je pritom jako dobro pripremljina. Za one koje voli da uživaju u brzoj i dobro ispeglanoj stazi (koje su retkost u ovom skijalištu) prste da poliže :)

E sad, negde sam to video na forumu vez aizmeđu Hueza i L2A na skijama. Sledeći put ako budem išao tamo sigurno ću probati. L2A se vidi kao na dlanu sa Aurisa i ne verujem da je preterano teško odskijati do tamo. Važi vam Ski Pass i tamo pa nije loše na taj način proširiti skijašku zonu, a autobusom se vratiti.

Otvoreni bazen je skroz bzvz i potrebno je da imate kupaće gaće (ne šorc - iznajmjuju ih za 2 € a prodaju za 6€) i previše hladna voda za moj ukus.

Šoping centar na dnu centralne staze je odličan za bilo kakav šoping. Cene ski opreme su niže nego na najnižem popustu u Srbiji.

E da ovim skijalištem dominiraju hupseri i ljubitelji ispeglanih staza mogu ozbiljno da ugroze svoje mentalno zdravlje. Iskreno meni je posle dva dana postalo jako cool da skijam po hupserima.

Toliko od mene, uglavnom moj apreporuka za Huez.

Roolieman
02.03.2014, 20:42
Ne verujem da postoji veza L2A i Huez na skijama, moguce da si pomesao La Grave i L2A.
Doduse postoji heli koji za nekih 60-70e vozi od jednog do drugog centra i nazad.

Grazer
02.03.2014, 22:25
50eur po osobi. Minimum 4 osobe. Imaju i autobusi ali ne znam cenu.

Veza L2A i Huez na skijama je fizicki nemoguca. Mislio je na la grave. Predpostavljam

shoo_
03.03.2014, 00:54
U Alpe d'Huez smo išli preko Ski Funa, termin 3.-.9. februara 2013. Organizacija puta je bila katastrofalna i preporučujem da ovu agenciju zaobiđete u širokom luku (a svi mi koji smo bili u tom autobusu pola za Les 2 Alpes pola za Huez vam mogu posvedočiti koje smo sve neprijatnosti morali da pretrpimo)

Putovao sa ski fun-om prosle godine u Risoul , sve je bilo u najboljem redu, cisto da napomenem zbog onih koji traze iskustva sa agencijama na forumu, da su misljenja podeljena.

culucar
10.03.2014, 15:19
Putovao sa ski fun-om prosle godine u Risoul , sve je bilo u najboljem redu, cisto da napomenem zbog onih koji traze iskustva sa agencijama na forumu, da su misljenja podeljena.

Sorry, ne bih da prozivam agencije (verovatno su svi isti). Ipak, da mi je neko tražio bolje bih pripremio putovanje za deo puta BG - granica (uz malo Interneta i telefona). No nije loše da znate šta sve može da vas sačeka, recimo da su prvi ušli u sobu u 15h, a ja i moji drugari smo ušli u sobu u 00:30. Složićeš se da je jako loše.

Što se tiče veze, ne znam stvarno. Upravo sam odlučio da idem u L2A za deset dana i intenivno googlujem da nađem te članke. Možda sam i pogrešio. Mada, kada gledaš sa Aurisa, L2A ti je kao na tacni, i prve žičare se vide. Deluje kao da je moguće, mada ko zna šta treba da pregaziš da bi do tamo stigao. :)

oggy
10.03.2014, 20:29
Pa imas dolinu izmedju AdH i L2A, gdje je Bourg d'Oisans, ne mozes skijama tamo. Jedino da se bas bas zaletis :)

amater
12.03.2014, 19:26
Izmedju AdH i L2A ne postoji nikakva veza na skijama niti je to izvodljivo.
Slika je slikana na najblizoj tački AdH do L2A. Glečer u daljini je glečer u L2A i kao što možeš da vidis nije teren takav da ti omogući da živ stigneš nizbrdo. Sa glečera u L2A se može spustit u La Grave što je na slici levo.

MarkoMarkovic
29.12.2014, 10:56
Za nekoliko dana putujem u ADH pa me zanima da li je bolje iznajmiti opremu tamo ili uzeti ovde kod nas?
Za sada imam informaciju da je bolje to uraditi tamo jer lokalci bolje pripreme skije za svoje staze. E sad, odnos cena/kvalitet mi je naravno veoma bitan.
Takođe, ima li neko informaciju da li je kaciga obavezna na ovom skijalištu.
Hvala, unpared.

donthinktwice
29.12.2014, 11:38
Kaciga je obavezna za decu i juniore, za odrasle nije. Nisam siguran koja je tacno starosna granica, mozes proveriti.
Cene tamo mozes proveriti na sport2000.fr ili intersport.fr, u svakom slucaju dosta su vise nego ovde.

sasacg
29.12.2014, 12:51
Kaciga je kao pojas,ne stavljas ga zbog policije nego zbog sebe i svoje sigurnosti...Ja sam imao priliku da zveknem glavom o polodjenu stazu i ko zna sta bi bilo da nisam imao kacigu...Ne shvatajte to kao obavezu,vec kao zastitu. Odosmo u off :ski:

Lynx
29.12.2014, 13:46
@Marko, izbor skija je tamo mnogo bolji, pogotovo ako tražiš malo specifičnije modele, ali je i dosta skuplje. Ne znam na kakvu različitu pripremu misliš, ja sam iznajmljivao u Saltu kod nas skije iz tzv. vip kategorije koje su bile jeftinije nego tamo prosečni modeli i bile su odlično pripremljene uvek. Jedino pošto putuješ za nekoliko dana velika je verovatnoća da je sve što valja kod nas odavno rezervisano.

Ivan Bgd
29.12.2014, 14:08
ima sada popusta na rentu do 55% na intersport.fr , bar za L2A.
Kolega rezervisao za 31.01.

poz

MarkoMarkovic
30.12.2014, 11:57
Hvala puno svima na odgovorima.
Kacigu sam iznajmio u Beosportu za 1000din za 7 dana - potpuno nova jos visi etiketa. I slažem se da je to pitanje bezebedonsti a ne moranja.
Skije našao od drugara, Rossignol 9, samo da podesim vezove.
Pancerice imam svoje.
Sve u svemu biće više para za alkohol :)

Miroslav1
04.11.2018, 22:22
Dosta stvari sam procitao na forumu za Alpe d Huez, i neke stvari mi se dosta razjansnile.

Ali opet hocu da pitam za neke klucne savete. Idem prvi put u Francuskoj u januaru od 4 tog, pa recite na sta da budem spreman. Naprednji sam skijac i nemam problema i sa crnim stazama. U sezoni sam oko 30 tak dana u sezoni.

amater
04.11.2018, 22:41
Budi spreman na super skijanje… I na najgoru crnu stazu u francuskoj - Tunel.

plageton
05.11.2018, 15:02
Tunel je sasvim mogućno najgora staza i na svetu, ako računamo staze na kojima je dozvoljeno skijanje.

Ivan Bgd
05.11.2018, 15:53
Cujem da je prosle zime u februaru bila dosadna bez hupsera

plageton
06.11.2018, 10:06
Bez hupsera je to manje-više malo oštrija crna staza, ništa spektakularno. Ali me prosto čudi od Francuza da poravnaju hupsere. :)

alex87
18.12.2019, 15:00
ADH ili Serre Chevalier za 4 bordera? Zanimaju nas staze ali i off piste. Termin 7-14 mart? Bio sam proslog marta u L2A i bilo je ok, i prosle nedelje u 3 doline i bilo je fenomenalno, sad bukiramo mart pa se dvoumimo izmedju ova dva.

oggy
22.12.2019, 15:56
AdH ima dosta juzno okrenutih padina, i veci dio skijalista je ispod nekih 2100-2200m, pa mart moze biti malo problematican. Ako zapada, terena za off ima koliko hoces. U SC nisam bio.