PDA

Pogledati punu verziju : Šta je ovo?



stekan
12.10.2009, 18:30
Da vidimo ko će prvi pogoditi šta je ovo?
3193

ekozelj
12.10.2009, 18:51
Ako se ne varam to smo nekada zvali "parabloci" (mnozina od "parablok") i sliuzi da spreci ukrstanje skija.

Tacno? Ili...

Pozdrav
Edi

stekan
12.10.2009, 18:53
Tačno. Svaka čast!

underbass
12.10.2009, 20:50
Kako se koriste ti parabloci? Nisam bas dobro razumeo, protiv ukrstanja skija u voznji ili..?

stekan
12.10.2009, 21:30
Te spravice su nekada davno bile vrlo popularne. I vrlo nekorisne, ali kao i uvijek, marketing je moćna stvar.
Spravice su se ljepile na skije nekih 20-tak cm od vrha skije, a navodno su sprečavale ukrštanje skija. Često su otpadale od udara druge skije.
Evo kako je to izgledalo:
3195

ekozelj
12.10.2009, 21:54
:ski: :dziveli:

Evo jos dva modela:

underbass
13.10.2009, 19:51
Jako interesantna stvarcica, nisam imao pojma da tako nesto postoji!
99% pocetnika ima problem sa ukrstanjem skija, pa mislim da je ovo prava stvar za njih!

trendo
13.10.2009, 20:21
UNDERBASS procitaj jos jedanput sta je Stekan napisao u vezi ovih stvarcica.
Mozda ce ti biti jasnija njihova namena.

stekan
13.10.2009, 21:30
Jako interesantna stvarcica, nisam imao pojma da tako nesto postoji!
99% pocetnika ima problem sa ukrstanjem skija, pa mislim da je ovo prava stvar za njih!

Ovo je nekada davno postojalo. I nije se pokazalo u praksi. I bilo je poskupo.

Teoretski, ako bi jedna skija krenula da ide preko druge, naišla bi na nepremostivu prepreku zvanu parablok i do ukrštanja ne bi došlo, te bi neiskusni skijaš veselo nastavio da skija. Ta teorija je prodala dosta parablokova. Takođe je prodaja išla dobro zbog cool faktora: "ja imam ovo, a ti nemaš". Da se ne bi dobio utisak da je sprava namijenjena početnicima (a jeste), koristili su je i takmičari kao na gornjoj fotografiji, ali ne zato što im je išta koristilo, već zbog sponzorskog ugovora.

U praksi, jedna skija bi u pokušaju ukrštanja naišla na parablok i nakon par takvih udaraca rubnikom bi se parablok odljepio ili slomio. Ovo iz ličnog iskustva.
Takođe, dešavalo se da se skije ipak ukrste (preko parabloka), a u pokušaju vraćanja (suprotno od ukrstiti: raskrstiti) je ukrštena skija udarala u parablak koji nije dopuštao vraćanje. Rezultat po skijaša pogodite sami.

underbass
13.10.2009, 21:35
Dobro de, hoces da kazes da nemaju nikakvu namenu, osim da otpadaju sa skija?!
Zivimo u 21 veku, nemoguce je da ne mogu da rese problem otpadanja!

stekan
13.10.2009, 21:48
Pa, s obzirom da su tadašnje skije bile široke po čitavoj dužini nekih 60-tak milimetara, pretpostavljam da bi na današnjim karving lopatama širokim na vrhu i preko 120 mm bilo lakše fiksirati takvu spravu. I ljepila su kvalitetnija. Zavrtnji ne dolaze u obzir zbog male debljine skija pri vrhu.

Problem je što će svaki početnik nakon 3 do 10 dana skijanja prerasti potrebu za takvom spravom. Ja sam tada kupovao i montirao spravu zbog cool faktora. Tada sam iz istog razloga kupovao Race skije (niko sretniji od mene dok nosim Elan RC03, težište na riječi: nosim), da bih tek 20-tak godina kasnije shvatio da više uživam na ne-race skijama.
Ni jedan par parabloka mi nije izdržao ni 7 dana da se nije odlijepio ili slomio. Nakon 3 para sam naučio lekciju i digao ruke.

wlad
13.10.2009, 22:52
Sada ima interesantnijih marketingških trikova, kao npr. da izbušiš vrh skija i smanjiš otpor, ili dodaš neki točkić na skiji za štelovanje tvrdoće, elastičnost ili nekog drugog faktora. Onda prodaješ i komplet alata za fino štelovanje opreme koji nosaš sa sobom i malo-malo sedneš na stazu i dotežeš vezove, točkiće i ostale skalamerije umesto da skijaš ko čo'ek ;).

underbass
14.10.2009, 04:25
Pa, s obzirom da su tadašnje skije bile široke po čitavoj dužini nekih 60-tak milimetara, pretpostavljam da bi na današnjim karving lopatama širokim na vrhu i preko 120 mm bilo lakše fiksirati takvu spravu. I ljepila su kvalitetnija. Zavrtnji ne dolaze u obzir zbog male debljine skija pri vrhu.

Problem je što će svaki početnik nakon 3 do 10 dana skijanja prerasti potrebu za takvom spravom. Ja sam tada kupovao i montirao spravu zbog cool faktora. Tada sam iz istog razloga kupovao Race skije (niko sretniji od mene dok nosim Elan RC03, težište na riječi: nosim), da bih tek 20-tak godina kasnije shvatio da više uživam na ne-race skijama.
Ni jedan par parabloka mi nije izdržao ni 7 dana da se nije odlijepio ili slomio. Nakon 3 para sam naučio lekciju i digao ruke.


Kada sam video one fotografije ovo mi je prvo palo na pamet!
Ne mogu ni da zamislim sta bi se desilo kada bi skija presla preko
parabloka:awm2: To je gore nego da ti se klasicno ukrste skije, pogotovo ako vozis SUPER-G :eek:

Mogli bi "specijalno za klince" da naprave malo zadebljanje ispod vrha skije, u kome bi se naravno nalazilo leziste za parablok! Recimo imbus spoj ili tako nesto, a parabloke bi mogli da naprave od nekog nelomljivog, laganom materijala!

Mada kad pogledam malo bolje, misli da ovo nije ni potrebno! Padanje je oduvek bilo i bice deo skijanja!

plageton
14.10.2009, 09:48
Sada ima interesantnijih marketingških trikova, kao npr. da izbušiš vrh skija i smanjiš otpor, ili dodaš neki točkić na skiji za štelovanje tvrdoće, elastičnost ili nekog drugog faktora. Onda prodaješ i komplet alata za fino štelovanje opreme koji nosaš sa sobom i malo-malo sedneš na stazu i dotežeš vezove, točkiće i ostale skalamerije umesto da skijaš ko čo'ek ;).

Ovo je nešto na račun Rossignol mutix. :)

plageton
14.10.2009, 10:46
Čuo sam da je razvijen novi sistem protiv ukrštanja skija. Sastoji se u tome što svaka skija u vrhu ima ugrađen GPS koji posredstvom satelita određuje poziciju pojedinačne skije u datom trenutku i u onom času kada kompjuter (koji je u prednjoj glavi veza) dobije informaciju da preti opasnost od ukrštanja, aktiviraju se elektromagneti (s istim naelektrisanjem) koji odbijaju skije i tako ne dozvoljavaju da se ukrste.

Električnu energiju dobija posredstvom materijala od kojeg je napravljena klizna ploha, a koji ima svojstvo da kinetičku energiju (pritisak koji skijaš svojom masom vrši na sredinu skije) pretvara u električnu.

Idealne su za početnike. Napredniji modeli raspolažu i dodatnom opremom.

wlad
14.10.2009, 11:29
Ovo je nešto na račun Rossignol mutix. :)

Na račun svih sistema koji komplikuju, umesto da pojednostave uživanje :). Skije su jednostavne, izračunaš DIN za vez, podesiš i "na'rani svinje i ne diraj ništa". Znaš kad padne skijaš pa kad' se žali kako mu je vez izbacio a nije trebao, e da ima neki "setting" još, pa svi bi stajali po stazama i "štelovali" :sm022:.

D.I.M.
14.10.2009, 11:40
Beskorisne bile ali (parablokovi) se i nacin skijanja promenio. Nekada smo skijali izmedju ostalog skupljenih nogu, znaci skija do skije, mogucnost ukrstanja veca. Karving, razmakni noge i plovi. Gde je to dugme? :ok:

trendo
14.10.2009, 19:36
Sada ima interesantnijih marketingških trikova, kao npr. da izbušiš vrh skija i smanjiš otpor, ili dodaš neki točkić na skiji za štelovanje tvrdoće, elastičnost ili nekog drugog faktora. Onda prodaješ i komplet alata za fino štelovanje opreme koji nosaš sa sobom i malo-malo sedneš na stazu i dotežeš vezove, točkiće i ostale skalamerije umesto da skijaš ko čo'ek ;).

Bolju recenzije za opremu skoro nisam procitao. Bravo :sm017:
Samo na zalost nikad neces dobiti ugovor od nekog proizvodzaca ski opreme.
No ko se sekira oko toga, bitno je da se skija, sto vise to bolje :ski:

MayaM
23.11.2009, 11:10
hihihi, cista arheologija!

Sapa
23.11.2009, 13:55
Dobro, ne treba sad pretjerivat. Ovi gore hepeci vise spadaju u sferu 'antique & curiosity' nego u arheologiju. Praiskosnki predmeti za skijanje bi bili shubare od zecijeg krzna, vunene carape i vunene rukavice, te sirogojno djemperi sa ornamentalnom sharom ili olimpijskom pahuljicom, skije 2.20 cm. i naravno poluduboke kozne cipele tzv gojzerice (obratiti paznju, namjenjene za alpsko a ne nordisko skijanje). Dobih jedne takve marke Alpina u zimu 77/78, plave boje. e to je arheologija.

wlad
23.11.2009, 15:10
Nemoj Sapo da preteruješ :sm022:, ja i dan danas koristim vunene čarape. Za skijanje "fabričke" a za šetnju one ručno štrikane :D.

Koristio bi' i kožne cipele ali sa njima ne znam da skijam (probao), sve padam na d*pe :).

trendo
23.11.2009, 15:50
Nemoj Sapo da preteruješ :sm022:, ja i dan danas koristim vunene čarape. Za skijanje "fabričke" a za šetnju one ručno štrikane :D.

Koristio bi' i kožne cipele ali sa njima ne znam da skijam (probao), sve padam na d*pe :).
Ukrao si mi post :ok:
a te kozne cipele su bolje za setnju na skijama ali su stvarno nezgodne za skijanje

stekan
29.11.2009, 21:04
Kontam da ne otvaram novu temu, pa mi se ova učini najtiodgovarajuća.

Elem, daklem, kanađani uz pomoć satelita hoće da osvoje zlato na olimpijskim igrama: http://www.google.com/hostednews/canadianpress/article/ALeqM5g_d6CuOqjpvcWMg2G8IrZouxGw_g?index=0

3537

Tadija_91
29.11.2009, 21:13
Ajmo, ko ce prvi da proseta novu tehnologiju na nekoj domacoj planini :D

Flexon
29.11.2009, 21:33
pa ja nisam nikako u korak sa vremenom moje skije nemaju nijedan USB prikljucak za ove nove dodatke
sta je sljedece satelitski navodjeni plug and play vezovi
i skijaska odijela sa sa solarnim plocama za napajanje i produzni kabal za oblacno vrijeme i nocno skijanje:sm022: