PDA

Pogledati punu verziju : Nordijska ski oprema u Srbiji



admin
02.12.2005, 22:39
Alpsko skijanje je dominantno, lakse, atraktivnije . . .
Ali i skijasko trcanje (hodanje na skijama, cross country, lang lauf, . . .) ima svojih drazi.
Zasto se nebi nasli i na 10-tak cm beogradskog snega negde na Adi, Kalemegdanu, na kejovima. . . :ski:
Godinama nordijska ski oprema nije imala gde da se kupi. Cak je i ponuda polovne na Expo-zimu bila simbolicna. O novoj opremi nije moglo biti ni reci. Ivan iz Beosporta koji uvozi Fisher - rekao mi je da im je taj uvoz nerentabilan, prodaja neizvesna i da rade nabavku samo unapred porucene opreme za ski klubove ili slicno. Nije ih bilo ni u Alpini koja proizvodi cipele, niti su zastupnici Elana koji prizvodi skije razmisljali o njihovom uvozu.

Tu je i problem sto sistem vez-cipela nije unificiran. Svi se secamo NN (Nordic Norm) sistema veza i cipela sa tri rupice na vrhu.
Danas su dominantni NNN (New Nordic Norm) koga zastupa pre svih proizvodjac Rotaffela kao i SNS (Salomon Nordic system).
Salomon postaje dominanstan sistem cipele i veza i godinama je na trzistu - ali zaninljivo je da su tek od prosle godine izbacili svoju skiju za skijasko trcane. Prodavao ih je i Fitex sa Novog Beograda.
Nesto bolja i jeftinija poduda se pojavila otvaranjem Merkatorovog Iner sporta.
Trenutno najjefitiniju ponudu ima Deltin Interspot u Beogradu u ulici Kralja Petra. U ponudi je oprema robne marke TECNO. U pitanju su skije Ukrajinske proizvodnje sa gripom - ozljebljenjem po sredini. (O nordijskoj opremi vise detalja na sajtu www.skijanje.co.yu (http://www.skijanje.co.yu) - zimski sportovi) trenutno je ostalo skija duzine do 190 cm a kostaju oko 2500 dinara. (provericu ako nekog zanima tacnu cenu) Cipela iste marke ima uglavnom svih brojeva (ja sam sebi uzeo cak i br. 46) i kostaju oko 2000 dinara. Uglavnom cipele i skije sam platio zajedno 4.380 dinara. Stapova ima i cena im je oko 600 dinara. Ne zaboravite stapovi treba da su visine do pazuha. Cipele su sa osovinicom za kpcanje na vez SNS (Salomon) profila. Nazalos vezova nema da se kupi. Nadajmo se da ce ih mozda biti na predstojecem expo-zimu ili ce mo se snalaziti u nabavci iz inostranstva.:obrvajedn
Inace u Interspotu ima malo ko da vam pomogne oko pravilnog izbora ove opreme. Zatekao sam prodavacicu koja nije ni znala kakve su to skijie i zasta sluze:glavaozid .

Prosle zime sam vozio ove skije po Studentskom parku i Kalemegdanu. Nailazio sam na zanimljive reakcije prolaznika. Neki stariji su se sa setom secali. . . neki roditelji su obkasnjavali svojoj deci o cemu se radi. . . dok su neki mislili da sam lud . . .

Ako vas zanima vise detalja javite se i postavite pitanja. Nisam bas expert, ali tu su i ostali na forumu . . .

wlad
03.12.2005, 02:34
Pitanje: da li "trcanje" na snegu zahteva utaban sneg ili ne?

Na Bjelasici cesto vidim starijeg gospodina (bas, bas starog) koji dodje i obidje celu planinu (na tim skijama), naravno, gospodin je izuzetno vitalan za svoje godine.

Bata Bane
03.12.2005, 10:50
Prodajem ELAN skije za trcanje, sa dva veza ALPINA i cipele ALPINA br 44, sve novo ne raspakovano

admin
03.12.2005, 23:03
Klasican nacin skijaskog trcanja dozvoljava sve terene. Ako ste u grupi - ko ide napred pravi "spuru" - ostalima je vec lakse. Za trcajenje kliznim - skate - korakom potreban je utabani sneg.
Za rekretice u smucarkom trcanju, do pojave nazljebljenih skija - veliki problem je prerdstavljalo mazanje istih. Vrh i rep skija se mazao voskom koji pospesuje klizanje, a sredina skije tzv kontra mazom - voskom koji sprecava otklizavanje skije u nazad. A jos svi voskovi moraju biti primereni temperaturi i vrsti snega . . . Mazanje ovih skija je pravi zanat.
Sada sa pojavom "grip" nazljebljenih skija koje se ne mazu sve je mnogo lakse. Novi sestemi veza i cipele sprecavaju da vam peta seta levo desno od skije. Tako da je sada je voznja ovim skijama pravo uzivanje pogotovo u gradskim uslovima i tamo gde nema zicara.

admin
03.12.2005, 23:11
Bata Bane - pa u Lestanima imas idealne uslove za voznju ovim skijama - steta je da ih prodajes. . . osim ako su visak?
Usput - koje su duzine skije, da li su nazljebljene po sredini, koji je tip veza?

Kad padne sneg - dolazim do Vince busom a zatim do tebe na skijama :)

daki
04.12.2005, 14:01
Prodajem ELAN skije za trcanje, sa dva veza ALPINA i cipele ALPINA br 44, sve novo ne raspakovano
Koliko para Bane?:eek:

daki
04.12.2005, 14:03
Langlauf je super
Preporucujem svima!

Aardvark
04.12.2005, 17:23
Namjeravam početi se baviti skijaškim trčanjem, a još nisam našao nekog stručnog za savjet. Zaključio sam iz prethodnog da je možda bolje za počenika i rekreativca uzeti skije sa nažljebom. Ako bih želio voziti oba stila (lokalitet će najvjerovatnije biti Igman), može li mi neko reći kolika dužina skija treba biti, ako mi je visina 190 a težina 77? Hvala?

Bata Bane
04.12.2005, 17:25
Koliko para Bane?:eek:


Nema pojma a koliko to vredi:confused:

daki
04.12.2005, 20:54
Nema pojma a koliko to vredi:confused:

Koje godiste je oprema?
Sta pise na tim skijama - koja oznaka- model

admin
18.12.2005, 00:49
Po veoma povoljnim cenama moze se nabaviti opremu u prodavnici Intersport u Beogradu u ulici Kralja Petra. Imaju skije, stapove, cipele.
Nazalost ne i vezove. Marka je Tecnika. Skije su sa “gripom” nazljebljene na sredini, ne trebaju se nazati.(vise detalja o nordijsklom skijanju i opremi vidi na stranama sajta)
Trenutno najvise koje imaju su (ako se dobro secam) 198cm. Bilo je i visih ali su prodate. Cipele iste marke, prilagodjene SNS (Salomon nordic system) vezu –
znaci mora se navabiti i odgovarajuci SNS vez (ne pase vez Rotafela kod koga je primenjen NNN (New Nordic Norm) sistem. Ne zaboravite stap mora biti do pazuha.

Ja sam inace ove sezone kupio ovu garnituru sa skijama 209cm i cipelama br 46. Koliko se secam platio sam je nesto vise od 5000 dinara sto mislim da nije skupo. Skije oko 2.400, Cipele 2.000, Stapovi 600)
Ovu opremu iste marke ali nesto skuplju ima i Intersport u Merkatoru na Novom Beogradu. Izbor im je nesto skromniji sto se tice velicina.

Nadao sam se da cu vezove mozda naci na Expo-zimu, ali nekoliko pari polovnih kompleta nordijske opreme sa starim suistemom vezova i cipela je sve sto se moglo videti.
Dobio sam informaciju da ovih vezova ima u Fiteksovoj prodavnici na Kopaoniku :)