PDA

Pogledati punu verziju : Katschberg



wetmila
28.09.2009, 11:51
Katschberg je manje skijalište udaljeno oko 730 km od Beograda, iznad Villacha. Autoputem prema Salcburgu i pre velikog tunela se odvaja put i nakon oko 5-6 km se stiže u skijalište na oko 1600 m/nv. To je naselje sa nekoliko hotela i više apartmana koji su skoro svi uz stazu ili veoma blizu. Skijalište ima tri dela, uglavnom su crvene staze i ima dve crne. Sve je povezano i nema skidanja skija kada prelazite sa jednog na drugo skijalište. Od vrha Aineck idu dve staze, crna oko 2,5 km i crvena oko 4km. Osim njih na drugu stranu planine se pruža staza dužine 6 km, nazvana A1(mana je povratak koji traje oko 45 min). Skoro sve staze su pokrivene ski topovima. Ski pass pokriva jos dva skijalista MAUTERNDORF i OBERTAUERN. Postoji i ski pass (nešto je skuplji) koji važi i u četvrtom skijalištu FANINBERG, ali o njemu nemam informacija. Prvo je bliže i manje, a Obertauern je nešto dalje, ali je veće i raznovrsnije. Svuda su uglavnom nove žice, staze se odlično održavaju. Za preporuku. :yay:

wetmila
01.10.2009, 12:22
Pre nekoliko dana sam saznao da je u toku postavljanje gondole kojom će se ići na vrh Ainecka iznad staze A1, a sidra će biti ukinuta. Neće više biti dugih vožnji sidrom!!! :dziveli:

CrazyKong
01.10.2009, 14:16
Mislim da ce i pored postavljanja gondole ipak ostati jedno sidro kao i stari dvosed...

wetmila
18.01.2010, 21:27
13. januara sam skijao u Katschbergu. Nova gondola zamenjuje dva sidra, tako da je ostao stari dvosed i jedno sidro, a umesto druga dva sidra do vrha (Aineck 2220m) se ide novom gondolom. Verovatno su ostala i stara dva sidra, ali nisam na njih obratio paznju. Od gondole IPAK mora mora oko stotinak metara da se pripomogne stapovima kako bi dosli do pocetka crnog dela staze Aineck, ali onda pocinje uzivanje. I ostale staze su bile u top stanju. Sve je bolje obelezeno nego prosle godine, guzve nije bilo, tako da je skijanje bilo odlicno. Cak ni magla pri vrhu, vetar i hladnoca nisu ometali voznju po Aineku. Staza A1 lepo ususkana, je bila pod suncem najvecim delom.

wetmila
21.01.2010, 22:40
katschberg 13.jan.2010. nova gondola i A1

Panzer
07.03.2010, 18:03
Katschberg je odlično skijalište. Bio sam u blic posjeti, od jedan popodne.
Prvo smo se spustili sa Aineca - A1 jeste sjajna staza. Pri dnu malo više vještaka i povratak sa nje podugačak ali vrijedi je probati. Ostale staze sa Aineca su takođe dobre, sa lijepom konfiguracijom i super pogledom. Skijaša nema previše, a staze su se držale odlično sve do 4 popodne.
Put prema Tschenecku se mora malo "preveslati", nekih 50-ak metara. Staze na Tschenecku su solidne, podsjećaju na Kopaonik samo strmije.
Sve u svemu Katschi je sjajno slijalište sa 70-ak km staza koje se probija, izgrađuje i mislim da će u budućnosti biti još bolje.
wetmili hvala na preporuci :ok:

p.s. Ovi šrafcigeri na slici pored nove gondole su još na svome mjestu

average
28.10.2010, 22:32
Pitanje za one koji su bili na Katschbergu...

Zbog predalekog puta i sitne dece, odustao sam od Val Gardene (teska srca). Rezervisao bih neki od ovih apartmana pa me zanima da li ih ja dobro shvatam na mapi - trebalo bi da su tacno u dolini izmedju dva vrha ako se ne varam?

http://www.landal.com/gb-en/holiday-park/austria/carnthia/katschberg

I jos jedno pitanje, znam da je Gerlitzen najbolji za porodicno zimovanje (Stekan) :D ali da li sam dobro odabrao ako ovo navedeno skijaliste ne racunamo? U proseku, nismo bas najbolji skijasi...a treba nam skijaliste koje je iole blizu

wetmila
04.11.2010, 16:44
Na odličnom su mestu, pored šestoseda sa jedne i nekoliko sidra sa druge strane. Ni ski škola nije daleko, oko 5 min laganog hoda. Tamo se uveče ništa ne dešava, ali je zato skijanje odlično

average
06.11.2010, 17:21
Rezervisao :)

Nocni zivot nebitan kada si sa porodicom, skijanje nas vodi tamo. Thanks anyway...

wetmila
10.11.2010, 18:49
Možda sam dosadan, ali...
posetite Mauterndorf i Obertauern. Važi ski pass, raspitajte se o tome. Postoji i skijalište Faningberg, ali tamo nisam bio.

average
10.11.2010, 23:06
Ispratio i diskusije na drugim mestima ali u svakom slucaju mnogo hvala na pomoci i ukazivanju paznje! :)

Obertauern vec zacrtan u plan, ali obzirom da vodim troje dece koji skijaju a cetvrto, malo, za sankanje :) - moracemo ipak vise da se skijamo na domacem terenu. Ovome se piski, ovome je hladno, ovaj je zedan...apartmani su im taman da skrenu desno i u sobi su...ali tata je i na sebe mislio pa ce negde i sam :D

Courmayer na primer...jos manje od mesec dana

MpegTv
27.11.2010, 22:54
Možda sam dosadan, ali...
posetite Mauterndorf i Obertauern. Važi ski pass, raspitajte se o tome. Postoji i skijalište Faningberg, ali tamo nisam bio.

Faningberg je odlicno skijaliste gde mahom prevladavaju plave i crvene staze. (www.fanningberg.info) Odlican izbor za prve dane skijanja radi zagrevanja. Vec 5 godina idemo u ovu regiju i smatram da je odlicno skijanje iako sam bio i u najvecem skijalistu ski amade (www.skiamade.com) koje ima 860km staza.
Najbolje je da uzmete smestaj u Mauterndorfu, Mariapfarr i sl. jer su vam onda sva skijalista na udaljenosti 5-15km (Fanningberg, Grosseck, Speireck, Aineck, Katschberg, Obertauren) a ski pass vazi za sve.
Preporucujem posle skijanja da posetite mali gradic Tamsweg u kome se nalaze bazeni sa termalnom vodom (www.badeinsel.at).

Pozdrav

wetmila
02.12.2010, 19:22
[quote=average;48808]Ispratio i diskusije na drugim mestima ali u svakom slucaju mnogo hvala na pomoci i ukazivanju paznje! :)

Kako napreduju pripreme na Adi?

average
02.12.2010, 23:49
:)

To je sto je, sad da primenimo znanje na terenu :D

average
16.01.2011, 00:34
Katschberg - skijaliste za svaku preporuku. Idealno za porodice sa decom kojima je mnogo toga predodredjeno - veliki vroj komsija hrvata pa tako mozete dete poslati u skolicu na "slicnom" jeziku. Nisam bio u gerlitzenu da bih mogao da poredim ali ovo sto sam video je zaista sjajno...

Izbor staza za sve ukuse: crna staza Diretissima duga 2.5km, odlicna. A1 kao autoput a tako joj i tabla izgleda - 6 km uzivanja. Nekoliko odlicnih crvenih staza...samo su uskraceni oni koji tek pocinju ili su jos nesigurni. Jedna plava staza (ne racunam nekoliko skolskih - decijih) i to bi bilo to...

Sve u svemu - ne mogu da kazem da cu se vratiti jer postoji toliko destinacija koje zelim da vidim, ali sjajan izbor za "NE daleko" skijanje. 700 km od Sava Centra do mesta odakle krecu gondole, i jos bolje, svega 5 km od autoputa do mesta gde se skije zabadaju na pocetnu stanicu

Kao sto vec rekose drugari na pocetku threada, tu je preko puta Maunterdorf a skocili smo jednog dana i to Obertauerna koji svakako treba doziveti...

ski2ski
27.11.2014, 21:54
Ide neko na ski vikend sa skifun-om 11.12.2014? Da li je bio neko prosle godine?

Bratko
23.02.2015, 18:28
4. dan: 18.02.2015. Katschberg

shush
17.02.2016, 16:50
Bili prosle godine sa malom decom, ove idemo ponovo!
Odusevljeni kvalitetom odrzavanja staza, pred kraj zimovanja temperature preko dana bile i do 14 stepeni, na stazama po podne u cetri sata ni jednog hupsera, a nije zaledjeno! Ne znam koje trikove, hemije ili sta vec koriste ali staze neverovatno drze! :sm017:
Druga stvar, skola za klince savrsena! 6 dana po cetri sata dnevno (2 sata ujutro, pauza za rucak 1 h i onda jos 2 sata posle podne) kosta oko 150e! Cerkica od 3.5 godina u grupi sa jos dvoje (jedna nasa devojcica i jedan mali Austrijanac) apsolutno uzivala i proskijala, sada jedva ceka da ide ponovo! Par meseci pre toga na Kopu probala da ide na individualne casove, nije imala kocentraciju za pola sata!
Mi idemo u Sankt Margarethen im Lungau, to je selo sa druge strane brda u odnosu na Katschberg, na dnu staze A1. Smestaj je mislim jeftiniji nego u Katschbergu, ko je zainteresovan nek proveri. Mi uzimamo apartmane 30m od staze, dok na samoj stazi ima par simpaticnih hotelcica (pansion ili polupansion)!

Pozdrav :sm018:

sev
29.01.2017, 14:12
Katschberg smo posetili posle puno godina, u okviru planiranog ovogodišnjeg "šaranja" po manjim, ali pažnje vrednim, ski centrima. Onim koje obično uvek preskačemo jureći po većim. Katschberg se nalazi na samoj granici Koruške i Salcburg regije i sastoji se od dva brda: Aineck (u Salcburg regiji) i Tschaneck (ovde su manjim delom staze u Koruškoj, većim u Salcburgu). Zanimljivo je da čuveni matori trosed Aineckbahn, kojim većina nas započinje ili završava ski dan, vozi po samoj granici između ove dve regije.

Centar je veoma lako dostupan, polazni parkinzi u mestu Katschberg nalaze se na svega 5km od izlaza sa autoputa A10 Villach-Salcburg (za skijalište se odvojite na izlazu br.113 Rennweg, oko 65km nakon Villach-a). Ipak, ovih 5km su većim delom oštar uspon, tako da je zamislivo da u situaciji jakog snega u nekim trenucima ta deonica može da bude problem. Ukoliko želite odmah ujutro na Aineck, izaberite parking P1 (N47.05745° E13.61650°). Ukoliko želite najuniverzalniji parking, nemate precizan plan i želite najmanje veslanja u opštem slučaju, izaberite P3.

Postoji parking (N47.08063° E13.68903°) i sa druge strane Aineck-a u mestu Sankt Margarethen. Ovo je odličan izbor ako dolazite sa severozapada (Salcburg, Obertauern ili iz Štajerske). Žica ka Aineck-u oko sebe ima nekoliko fenomenalnih staza i radi 30min duže od ostatka skijališta - perfektno za kraj dana. Ipak, imajte u vidu sledeće: predmetna žica je prastari neisklopivi dvosed, sklon velikim gužvama vikendom. Takođe, St. Margarethen je veoma nisko (oko 800mnv), pa za dana u plusu te staze mogu da budu obična kaša => mučenje. I na kraju: ako dolazite iz smera Villach-a, da brzo stignete do St.Margarethena moraćete da platite Katschbergtunnel, a to je prosto glupo budući da je pristup parkinzima u Katschberghohe besplatan...

Šta reći o samom skijalištu? Puno puta ovih godina ogrešio sam se o Katschy... jeste da smo ovoga puta imali odličan ski dan, kada su radile sve bitne staze i držale do samog dna obe doline (dan je bio u debelom minusu). Takođe, nije bilo gužve, što ovde veoma ume da pokvari utisak na dva ključne vezne žice sa obe strane Aineck-a (trosedu i dvosedu, matorim neisklopivim instalacijama sklonim da vas dobrano iznerviraju). Verovatno su i godine, koje se beznadežno lepe za vašeg izveštača :), doprinele utisku - ali, Katschy je ovoga puta zasijao punim sjajem i debelo me posramio za sve one kritike sa visine kojim sam ga godinama častio. Gotovo da se ne sećam da sam o bilo čemu i bilo kada ovoliko promenio mišljenje, kao ovom prilikom o ovom malom ski biseru!

Jer, Katschberg jeste ski biser (makar za jedan dan skijanja)! Tačnije Aineck. Tu jednostavno nema loše staze! Bilo da se radi o stazama na vrhu (sada uzmi mapu i prati!) oko Silverjet2 gondole: crno-crvena 28 ili crvena 29, ili 26 - preslatka slalom/karving vezna staza između dve gondole. Bilo da su u pitanju staze u podnožju, oko starog dvoseda: crne 21 i 23, te crvena 22 - sve odlične kada drže, a nama su držale do kraja dana! Naravno, dve poslastice su: A1 (duuugačka 6+k crveno-plava staza, koja vuče sve, baš sve vreme i uzima dah za tih 10-ak min aktivnog skijanja sa visinskom razlikom od 1250m!!!) i crna 11a - Diretissima (vazda tvrda, na ivici leda, prilično zahtevna ako se ne mrljavi).

Drugo brdo - Tschaneck je nešto poput turbo-Gobelje :)... hoće se reći, veliki broj kratkih staza (rukavaca ustvari), oko dve brze moderne sedežnice. Nije to ni tako loše, treba probati kada ste već tamo, no - zbog tih staza ne bih dolazio. Možda vredi izdvojiti stazu br.3 - crnu po kategorizaciji, ali svakako ne i po konfiguraciji (ispod lifta Asenbauer). I još možda razne rukavce ;) staze br. 7 (crvena, ispod lifta Gamskogel).

Dva brda su relativno dobro povezana, mada vam manje ili više veslanja ne gine. Ipak, nije strašno zaista (ima i mali vučak, koji pomaže - mada ga isključe kada i žice, umesto bar 30min posle :D).

Katschberg jedino nema jednu stvar: nema dovoljno dobrih staza za početnike (mislim, na baš početnike). Za porodice sa "proskijalim" klincima može da bude baš cool opcija... sve opisane staze, osim možda Diretissime, nisu zaista teške. Više su, nekako, baš lepe, pomalo na tešku stranu. Taman da povuče klince ka napretku.

Naravno, verujem da kada je na Aineck-u vetar i magla, a u dolinama gužva i kaše - opisana slika o Katschberg-u se dramatično menja. Mogu da zamislim da je ovo skijalište sa vrlo velikim razlikama u utisku (eto, i ja sam godinama tvrdio da je "bezveze" :)).

Presuda: za srednje i bolje skijaše na jedan dan skijanja, sa danima bez gužve i u minusu - ocena 9+/10. Za preko dva dana skijanja mislim da nije...


Malo fotografija:

Vrh Aineck-a, jutro. Staze savršeno upeglane, skoro prazne :):
15844

15845

sev
29.01.2017, 14:16
Silverjet gondola (donja, od dve), brze su i udubne, povezane preslatkom kratkom crvenom stazom 25 (desno na raskršću, vidi sl. dole :)):

15860

15861

15862

15849

sev
29.01.2017, 14:22
A1, poslastica regije:

15859

15858

Podnožje brda Aineck i dno A1 staze - mesto St. Margarethen, vidi se sa leve strane i parking. Stari dvosed je sa desne strane:
15857

sev
29.01.2017, 14:26
Pogled sa Tschaneck-a na Aineck (i, u daljini, na stari trosed koji vodi na vrh Aineck-a). Ispod žice u daljini se nazire Diretissima. Staza neposredno ispred je staza br.3:
15855

I obrnuto, pogled sa poveznice na Tschaneck - na "crnu" stazu br. 3:
15856

sev
29.01.2017, 14:28
Savršen ski dan, doviđenja Katschy:

15863

15864

Grazer
30.01.2017, 08:57
Ovo je nenormalno koliko stalno mjesam Katschberg i Kreischberg :glavaozid i tek nakon nekoliko godina zakljucim da Katschberg nisam ni skijao.
Takodje isto je smesno kako ova 70-80km skijalista nazivamo "mala" a onda idemo skijati Jahorinu koja objektivno nema ni 15 a kamoli 21

tdusko
30.11.2023, 22:36
Bili prosle godine sa malom decom, ove idemo ponovo!
Odusevljeni kvalitetom odrzavanja staza, pred kraj zimovanja temperature preko dana bile i do 14 stepeni, na stazama po podne u cetri sata ni jednog hupsera, a nije zaledjeno! Ne znam koje trikove, hemije ili sta vec koriste ali staze neverovatno drze! :sm017:
Druga stvar, skola za klince savrsena! 6 dana po cetri sata dnevno (2 sata ujutro, pauza za rucak 1 h i onda jos 2 sata posle podne) kosta oko 150e! Cerkica od 3.5 godina u grupi sa jos dvoje (jedna nasa devojcica i jedan mali Austrijanac) apsolutno uzivala i proskijala, sada jedva ceka da ide ponovo! Par meseci pre toga na Kopu probala da ide na individualne casove, nije imala kocentraciju za pola sata!
Mi idemo u Sankt Margarethen im Lungau, to je selo sa druge strane brda u odnosu na Katschberg, na dnu staze A1. Smestaj je mislim jeftiniji nego u Katschbergu, ko je zainteresovan nek proveri. Mi uzimamo apartmane 30m od staze, dok na samoj stazi ima par simpaticnih hotelcica (pansion ili polupansion)!

Pozdrav :sm018:Znam da su sanse male da dobijem odgovor na 6 godina stari post, ali ne kosta nista :). Koja je to skola u pitanju? Rezervisao sam smestaj 4 dana pred nas Bozic blizu Faninberga, ali danas dobijem odgovor da ta skola tamo prima decu smao u nedelju i da subotom nema kursa 🤦 pa sad trazim alternative u okolini. U Mauterndorfu ima dobra skolica, ali mi skijaliste deluje bas tanko.

stekan
01.12.2023, 07:54
Znam da su sanse male da dobijem odgovor na 6 godina stari post, ali ne kosta nista :). Koja je to skola u pitanju? Rezervisao sam smestaj 4 dana pred nas Bozic blizu Faninberga, ali danas dobijem odgovor da ta skola tamo prima decu smao u nedelju i da subotom nema kursa �� pa sad trazim alternative u okolini. U Mauterndorfu ima dobra skolica, ali mi skijaliste deluje bas tanko.

Shush će ti vjerovatno odgovoriti, ali primjećujem da je pisao taj komentar sredinom februaru pišući u futuru, tj. vjerovatno je išao tamo u martu kad su uslovi savršeni i nema gužve. Ti ideš u sedmici kad Njemačka, Austrija i Hrvatska imaju školski raspust, pa računaj na gužvu uključujući i ski škole.
U vezi skijališta koje ti djeluje tanko, nisam tamo skijao, ali evo opisa od prije skoro 10 godina: https://www.skijanje.hr/skijalista/austrija/clanak/grosseck---speiereck?id=25303

tdusko
01.12.2023, 11:17
Svestan sam termina, ali kad imas skolsku decu u nemackoj onda nemas puno izbora. Prosle godine smo isto tako u povratku iz Srbije svratili 4 dana na skijanje u Kranjsku Goru, sada cemo jos malo blize kuci. Fanningberg je bio prvi izbor jer to skijaliste stiklira bukvalno sve nase (specificne)kriterijume, ali nas je ovo sa skolom totalno poremetilo. U odnosu na Fanningberg koji ima jako lepe, siroke, zivopisne, sa umerenim nagibom staze gde izuzev jedne ili dve crne staze sve mogu da skijaju svi skijasi u kuci, Grosseck je malo nepovoljnije(po nas) strukture. Ta najveca plava staza sa desne strane mape je vise staza za sankanje nego za skijanje, a na nju otpada vecina plave kilometraze skijalista. Obican put sirine svega par metara sa jako malim nagibom. Ona na levoj strani jeste bolja, ali ostale na vrhu su ili jako kratke ili crne.

Mada, kakva je situacija sa skolama, skijacemo tamo gde budemo nasli mesto za cerkicu. Tako sam izgleda i smestaj trebao da trazim, tek nakon sto nadjem mesto u skolici. Nasao sam sinoc jednu skolu u St. Margarethen(Aineck), taj deo Katschberg skijalista nam isto odgovara, sad cekamo odgovor.

tdusko
01.12.2023, 11:48
Mozda i gresim, treba sve probati. Vise sam se bio zaljubio u Fanningberg pa sam malo potonuo kada mi se plan izjalovio. Ovo recimo izgleda sjajno!
https://www.youtube.com/watch?v=_lmJYcd4VLw