PDA

Pogledati punu verziju : Americki Snowparkovi



sas35bgd
05.05.2009, 16:26
Ove godine bio sam pozvan da u Americi provedem desetak dana na skijanju . Kazu,"Ovi nasi iz New Yorka idu svaki vikend na skijanje na 100-tinak milja udaljene skiparkove". Malo skepticno primim ovaj poziv,jer znam da u krugu od 200milja od New Yorka nema vislje tacke od 500metara. I tako, moje sumnje u kvalitet tog skijanja odvele su me ove godine u Italiju. U Italiji cujem pricu o ulaganju Amerikanaca u smestajne kapacitete Italije. Sklope ugovor na 30-tak godina sa vlasnikom manje kuce, da od nje naprave hotel,i vlasniku prvih 30 godina daju 25% . Posle 30 god. hotel preuzima Italijan.
Kaze Italijan, godpodin Moroder, "Amerikanci prave u Americi razne parkove na periferiji svakog grada. Neki su Snowparkovi, neki su Waterparkovi.....i rade 6 meseci godisnje.
Ne budem ja lenj i kad sam se vratio U Bgd, ukucam SKIUSA na Googlu . U Pennsylvaniji nadjem Blue Montain visine nase Avale a same staze na nadmorskoj visini od 100-400metara http://www.skibluemt.com/SkiBl...index.aspx (http://www.skibluemt.com/SkiBl...index.aspx) . Skipark ima 15-tak modernih zicara sa svake zicare krece po 2-3 staze, ukupne duzine oko 40km, sve idealno pripremljeno. Dnevno 50$ . Fotke fantasticne,na sve se racunalo, autoput do centra. 1sat od NEW YORKA .Ljudi sve napravili sami,ono sto u Srbiji postoji a nije iskorisceno.(planinu i staze) Nisam ulazio u detalje, ali predpostavljem da je tehnologija pravljenja snega nesto slozenija nego u Evropi gde su skicentri daleko vislji,a temperatura niza.
Ovakvih skicentara u Americi na stotine. Kod nas ne bi to funkcionisalo, skupa investicija, jos skuplje odrzavanje, i 50$ dan jos skuplje..ILI?

Tadija_91
05.05.2009, 20:14
Ne radi link za ovu njihovu Avalu...
50 $?
to mu dodje negde oko 3000 dinara ako se ne varam, a na kopu jednodnevni 1900, ako je 40 km vrhunski uredjenih staza, onda vredi...Sta bi bilo kad bi bilo ;)

sas35bgd
05.05.2009, 20:54
http://www.skibluemt.com/

Tadija_91
05.05.2009, 23:45
sad radi ;)
Mada mislim da Severna Amerika ima malo ostriju klimu od Evrope uopste zbog Golfske struje, pa im je lakse da prave vestak (ne verujem da koriste neku NASA tehnologiju)...

trendo
06.05.2009, 13:38
Ako im je ovo snowpark, kakvi su im ski centri.
Pa ovaj "snowpark" je veci i sa mise mogucnosti i nastana u toku cele godine od bilo kog ski centra na Balkanu. Pravi "one day" skijanje ili tacnije zabava na snegu, sto vecina nas u sustini praktikuje na nase balkanske "ski centre".
O nastanima i mogucnostima van skijaske sezone i da ne pricamo.

sas35bgd
06.05.2009, 15:33
Cena je kao sto ste videli oko 52$ od 8-17h dan. Medjutim, ukljucicu jos jedan deo price koji sam cuo od tamosnjih ljudi,a tretirao sam je kao informacija bez veceg znacaja,jer nikad necu ici u Ameriku i Canadu na skijanje zbog daljine. Naime, niko od njih ne ide na jedan dan u godini,i postoje razne cene skipasa, kada se kupuje na vise dana. Nisam bas za gore pomenuti Blue Montain trazio takvu informaciju ,ali mi je ostalo u secanju cena skipasa sezonskog za porodicu u Hunter Mountain Skipark 100milja severno od New Yorka. 1000$ za porodicu(roditelji +deca) za celu sezonu. S tim sto vlasnik ovog SNOWparka ima jos nekoliko,tako da mozete skipas koristiti u svim njegovim centrima.Ako skijate 30 dana za 4 osobe dobijate da je to 120 dana, ili ti oko 8 dolara dnevno. Nazalost, nemam link ovog skicentra,samo razglednicu ...ali se na njoj naslucuje ozbiljnost skijanja u skiparku....

sas35bgd
22.09.2009, 17:48
Severna Amerika počinje sa zasnježavanjem
Niske temperature dale su zeleno svetlo upravi skijališta Loveland u Coloradu za početak izrade vestackog snega.
.f7bl{font-weight:bold } A.f7bl:hover{text-decoration:underline } .kl101356a9 A{font-weight:bold; color:#d44444 } .kl101356a9 A:hover{text-decoration:underline; color:#d44444 } Iako na starom kontinentu još traje letnja sezona, preko bare se vec spremaju za sezonu 09/10. Izrada vestackog snega je krenula, a to je samo jedan korak do službenog otvaranja sezone.

Loveland u Coloradu, jedno od najviših skijališta na svetu poslednjih nekoliko dana beleži odlične temperature, a samim time i uslove za izradu snega. Iako prirodni sneg još uvek nije pao u velikim količinama temperature i povoljna vlaga omogućili su start topničke artiljerije za izradu snega.

Loveland, sa svojim vrhom od 3.900 mnv i dnom skijališta na čak 3.200 mnv, skijalište je poznato po najranijim otvaranjima skijaške sezone te neretko kao mesto s verovatno najboljim uslovima za freeride, budući da su snežne padavine česte i obilne. Loveland sezonu planira otvoriti već početkom oktobra, ukoliko vreme bude i dalje povoljno kao i do sada.