PDA

Pogledati punu verziju : Potrebno mishljenje iskusnijih kolega o izboru ski opreme



bungee
13.03.2009, 12:51
S' obzirom da je ovo moj prvi post na forumu, zhelim da pozdravim celu ekipu od novopechenog kolege "skijasha".

Ove zime sam imao priliku da prvi put stanem na skije na Kopaoniku, i to u dva navrata, 4 i 9 dana, i pretpostavljam da ne moram da vam pricham koliko sam se primio, i kako sam posle danima sanjao kako skijam... U tih 13 dana skijanja uspeo sam da proskijam sve plave staze, izuzev Bele reke I, crveno-plavu Gobelju, Panchic, Duboke i Krchmar... Recimo da prolaz ovih crvenih i crnih staza u pochetku podrazumevao vishe spushtanje nego skijanje, da bi ih zadnja 2-3 dana to "spushtanje" stvarno pochelo da lichi na skijanje... :))

U duhu cele priche, razmishljao sam da pazarim neke skije... Naravno da se u to uopshte ne razumem, pa mi je potrebno mishljenje i savet vas iskusnijih... Moje umece mozhete naslutiti iz predjashnje priche, imam 28 godina, 178cm i 75kg... Prvi put sam skijao na Blizzard carving skijama, ne znam tachno model, chini mi se da je neki X06 thermo gel (kemo gel :)) ili slichno, a drugi put na Fischer skijama, koje su delovale kao da su polu-karving... Realno nisam osetio posebnu razliku, i sumnjam da sam i mogao s' obzirom da sam prvi put uopshte stao na skije...

Chitao sam dosta po ovom forumu, pa je izmedju ostalog bilo rechi i o onom Elanovom "ski savetniku" za izbor opreme... Ono shto je meni zapalo za ochi su Elanovi Mag 6 i Mag 8 modeli... Toalano laichki i na osnovu chinjenice da su preporuchene za sve terene, odluchio bih se pre za Mag 8, ali necu da se pravim previshe pametan u stvarima u koje se realno ne razumem, pa vas pitam shta vi mislite o ovim modelima, i generalno koje bi skije "skijashu" poput mene preporuchili? Takodje me interesuje da li neko zna okvirnu cenu ovih modela? Ja sam izguglao da su u Sloveniji 224e, a s' obzirom da u maju idem u SLO mogao bih se ogrebati za neshto nizhu cenu u Elanovoj fabrici, a mozhda i za PDV...

Imam josh jedno pitanje, koja je prednost duzhih, odnosno kracih skija? Konkretno za mene bi legle i 160cm i 168cm, za koje bi se pre trebao odluchiti i zashto?

Na konto chega, osim udobnosti, treba birati pancerice? Na Kopaoniku sam shmeknuo jedne Rossignolove pancerice, flex 50-60, sa 4 aluminijumske kopche, za 8900 dinara, i razmishljao sam da ih pazarim, ali nisam hteo "grlom u jagode"...

Unapred zahvaljujem na svim savetima i sugestijama! :)

stekan
13.03.2009, 15:57
Za sada kratko, a kad ulovim vremena slijedi duži odgovor:
Nemoj da se šokiraš cijenama u Begunju. Nigdje nisam vidio skupljeg Elana. Drži se ti provjerenog PB-a.

Flexon
14.03.2009, 02:23
28 godina cvijet mladosti
uzmi ti sebi dobar par twin tip skija
80+mm u struku duzine 170 plus jer su dosta krace nego obicne skije
ako pazljivije pogledas ovaj forum svi oni koi su nabavili tt skije
su zadrzali iste ja imam 4 para i niko ne prodaje
dok sve ostale skije nakon prve sezone ili par dana idu u male oglase
ja se ne sjecam da sam ikako vidio tt skije u oglasima
uzmi i uzivaj nikada mladji neces biti
13 dana je sasvim dovoljno da se zarazis za cijeli zivot
moja preporuka je nesto u klasi zenmaster od elana ili PE od K2
(ovogodisnji extreme) ...:dziveli:

bungee
14.03.2009, 03:25
Flexon hvala na sugestiji. Ima li neko predstavu koliko para koshtaju te Elanove skije i gde se mogu naci u Novom Sadu/Srbiji?

Takodje bih zamolio da mi upuceni objasne da li postoji razlika izmedju Magfire i Mag serije Elanovih skija, poshto sam video da u PB prodaju Magfire 8 skije, a na Elanovom sajtu Magfire serija ima dvocifrene oznake.

Da li bi mi legle te Magfire 8 skije? Cena je vishe nego primamljiva, josh ako su adekvatne za mene, mogao bi pasti pazar...

simo
14.03.2009, 13:08
Evo mog misljenja pa ti mozda i pomogne. Trebalo bi, s'obzirom da si pocetnik, da pazaris ili rentiras za pocetak soft (mekane) modele skija. Bice ti lakse na njima da skijas i sigurno ces vise vremena provesti na stazi sa bas ovakvim skijama. Nemoj se zaletati za RACE modele bar za sada zato sto su mnogo zahtevnije u smislu dobrih priprema pred ski sezonu, trcanje, bicikl... Lako ti je nakon sezone ili ako osetis da mozes da predjes na tvrdju skiju, utopis stare i pazaris nesto ozbiljnije modele. Prvo oprobaj razlicite modele rentirajuci ih pa se na osnovu toga odluci. Sto se cipela tice moj ti je savet da ih biras iskljucivo po udobnosti. Nasi trgovci ce te ubedjivati da su skuplji modeli naravno bolji da bi se sto pre odlucio i izgubio se iz radnje jer im je onih koji probaju po 2 sata preko glave. Sve isto vazi i za duzinu. Duze skije su stabilnije, krace malo manje pogotovo ako volis brzu voznju.

bungee
14.03.2009, 13:39
Nadam se da ne gnjavim previshe sa pitanjima... Interesuje me u kom rasponu se krece tvrdoca skija, i koja tvrdoca je optimalna za nekog poput mene? U prvoj turi skijanja sam imao toliko neudobne pancerice da sam bio na ivici da pomislim da je to cena koja mora da se plati za ostalo uzhivanje koje pri skijanju osecash... Definitivno sam bio u zabludi...

Shto se tiche duzhine, definitivno bi mi vishe legle duzhe skije... Jedan od osnovnih problema prvih dana skijanja, pored gotovo nemoguceg skretanja u desno, je bila i nekontrolisana brzina kojom sam skijao... Do kraja skijanja je to u velikoj meri doshlo na svoje, ali ipak cu se onda izmedju dve opcije duzhine odluchiti za duzhu...

Josh jednom hvala svima na savetima!

nidza
14.03.2009, 16:32
Otkud znaš da bi ti legle duže skije? Kraća skija će svakako manjom silom da ti opterećuje muskulaturu i da te manje zamara. Isto važi i za mekšu skiju. Ima vremena i za dužu i za tvrđu skiju. Takođe će više da oprašta sve greške u tehnici.

Pancerica mora da bude veoma udobna, bila veoma tvrda, ili meka, svejedno, mora da bude udobna. Da li će da bude tvrda ili meka, to zavisi od tvojih potreba. Pancerica je najvažnija stvar u opremi, a sa svakom skijom može da se skija. Loša pancerica - propalo skijanje. Zapravo bilo koji komad opreme da ti je loš, skijanje će ti biti sve, samo ne uživanje.

bungee
14.03.2009, 18:28
Pancerica mora da bude veoma udobna, bila veoma tvrda, ili meka, svejedno, mora da bude udobna. Da li će da bude tvrda ili meka, to zavisi od tvojih potreba.

Deder pojasni ovo... Svakako neko naredno vremem planiram da skijam po uredjenim stazama tipa onih na Kopaoniku... Od chega konkretno zavisi koju tvrdocu pancerica uzeti, i da li je za moje potrebe blizha pancerica za flexom 50 ili 100?

Ono za duzhinu skija sam rekao na konto Simine priche o tome kako su duzhe skije stabilnije... Oba para skija koje sam do sada probao su bile 160cm duzhine... Sledeci put cu probati 168...

stekan
14.03.2009, 19:15
Pancerice:
Flex broj označava tvrdoću pancerice u smislu savitljivosti gornjeg dijela naprijed. Svaki proizvođač ima svoju skalu tako da npr. ne možeš reći da je Flex 100 kod Lange-a tvrđi od Flex 90 Salomona, jer je ovaj drugi tvrđi od prvoga.
Udobnost pancerice nema veze sa Flexom već ima sa stopalom skijaša. Udobna je ona pancerica u kojoj se noga odlično osjeća (imam izuzetno udobnu pancericu Salomon Flexa 100). Svako stopalo, kao i svaki model pancerica imaju drugačiji oblik i to treba upariti, što nije lako izvesti. Treba probavati što više modela i drugog načina nema. Nema veće gluposti od savjeta: "Kupi model X od firme Y, jer je to odličan izbor."

Magfire:
Magfire i Mag nisu iste serije skija. Magfire je viša klasa od Mag-a. U prethodnim sezonama je serija Magfire nosila brojeve 6, 8 ,10, 12, a ove sezone 78, 82.

Tvrdoća skija:
Ne postoji brojčana oznaka za tvrdoću skija. Mnogi modeli skija u svom nazivu imaju broj koji najčešće može imati slijedeća značenja:
- širinu skije u struku (najužem dijelu) izraženo u milimetrima
- relativnu oznaku nivoa skijaša. Npr. SpeeWave 14 je namijenjen za boljeg skijaša od SpeedWave 10 i samim tim je 14-ka tvrđa od 10-ke, ali ta dva broja nisu nekakav Ski Flex index.
Neki vlasnici Head skija su na skijama vidjeli oznaku F Index sa brojem (ili tako nekako). U pitanju je Float Index, tj. površina klizne plohe, a ne Flex Index skije kako su mnogi pomislili.

Twin Tip skije:
Slažem se sa Flexonom: Ni meni ne pada napamet prodavati TT skije (Salomon Gun 185cm). Bar za sada.

Dužina skija:
Potpuno individualna stvar zavisna od hrpe elemenata: težina i visina skijaša, teren, iskustvo, brzina skijanja, stil skijanja, model skija...
Rješenje: posuđivati, rentati, probavati, probavati...

bungee
14.03.2009, 20:01
Stekane genije. Hvala puno... Bice da cu za pochetak krenuti u potragu za idealnim pancericama za moje stopalo, a zatim cu se potruditi da isprobam razlichite skije, pre svega neku twin (recimo taj Zen master, ako nadjem negde), a sigurno i Magfire 8, pa cu videti koje mi bolje pashu za moje "umece"...

Hvala puno svima koji su se potrudili da razjasne nejasnoce i razreshe nedoumice. ;)

Flexon
15.03.2009, 00:20
kao sto stekan rece pancerica je najbitnija i tu ne treba stediti
ono sto pase pase
preko pancerice covjek ili zavoli ili omrzne skijanje
skija poput magfire moze biti laksa u nekom aspektu skijanja
ali tt skija je svestranija definitivno
i dugo vremena neces osjetiti potrebu da mijenjas skiju
sto kod normalnih skija nije slucaj (carving skija)

stekan
15.03.2009, 08:51
Stekane genije. Hvala puno...
Nema na čemu.

A i nisam baš genije (malo lažne skromnosti nije na odmet).