PDA

Pogledati punu verziju : Skijanje van uredjenih staza



zex
12.03.2009, 10:41
Ajde ko zna gde je moguce skijati van staza nek ucrta u kartu. Osim Gobelje ja sam probao na jos dva mesta - na prelazu sa Pancica na Krcmar (izmedju jela i ispod zice) i na prelazu sa Karamana na Knezevske bare (ucrtano otprilike na karti - zutom bojom).
Sad vidim da ne mogu da postavim sliku u punoj velicini... sta je tu je :) Evo linka ka mapi pune velicine
http://www.skijalistasrbije.rs/mape/01map_kop.jpg

nidza
12.03.2009, 11:48
Leva strana gornjeg dela Gvodzca je bruka, šteta što je kratko. Jako je strmo i prava je uživancija bacakati se kad tamo ima dubokog snega, ali moram da priznam da nisam odavno bio u prilici...

wlad
12.03.2009, 13:22
Imaš u freeride & heliskiing temi o skijanju off-piste na Kopu, nekoliko postova / slika / videa, generalno:

- između Krčmara i Duboke1
- kod Duboke2 ima nekoliko pravaca, jedan je kada se ide ispod žice (pa levo i desno od žice), drugi deo je prema crvenoj Dubokoj (iza Vučje staze, ili sa puta prema Mašincu pa levo)
- kod Gvozdca, imaš levi deo, kao i desni (prema Ledenicama) gde se skija kroz šumicu
- sa vrha Karamana prema Gvozdcu ta famozna putanja "lavina" - nisam išao tuda
- pored Gobelja

Svaki od ovih terena ima + i -, zavisi koliko ti je bitan nagib, kvalitet snega, da li voliš kroz šumu i sl... Generalno, ako voliš i kroz šumu, onda je putanja sa Duboke2 možda najinteresantnija (pošto imaš 10 alternativnih putanja, ali dosta pola tih putanja uključuje 70% skijanja kroz šumu).

U svakom slučaju, ako ima dosta snega, kao što je bilo ove godine 10tak dana onda je Kop raj za off-piste / freeride :ok:.

E da, nisam išao Belim Rekama, ali koliko sam video na slikama, pošto se one ne uređuju, to mi deluje isto kao dobra destinacija kada ima (baš) puno snega.

P.S.
Crtkanje po mapama zahteva mnogo vremena i strpljenja, a ta mapa SSa (pošto se trudi da sve prikaže na jednom "snimku") je "malo" izdeformisana..

Buca
18.03.2009, 11:00
Postoji i deo levo od sidra Suvo rudište (kada se gleda sa Pančića). Nagib je relativno blag, ali je prostranstvo široko sa retko razbacanim drvećem koje je uglavnom u potpunosti prekriveno snegom. U svakom slučaju, krajolik je fantastičan. Jedina loša strana je što je prilično teško ubosti putanju tako da se izađe na dvosed Sunčana dolina i vrlo često posle ovakve akcije sledi dugo tabanje uzbrdo. :sm022:

wlad
18.03.2009, 11:23
Slažem se sa Bucom da može i tuda da se ide, ali takvih putanja ima pored dosta staza, pogotovo ako se krene kroz šumicu. Jedini problem takvih off-piste terena (koji su blagi) je da su praktično neupotrebljivi kada ima dosta svežeg snega (a što je i pravo vreme za off-piste), premali nagib i neće skije da idu ;), pogotovo ako nisu široke...

plageton
18.03.2009, 12:16
Imaš u freeride & heliskiing temi o skijanju off-piste na Kopu, nekoliko postova / slika / videa, generalno:


- sa vrha Karamana prema Gvozdcu ta famozna putanja "lavina" - nisam išao tuda





E za tu putanju lavina je vezana legenda koja, za razliku od svih drugih legendi koje imaju zrno istine, ova je izgleda potpuno istinita. Navodno je ta staza nastala kada se izvesni Malisa iz GSS tu skijao i prouzrokovao lavinu, koja je počistila boriće i napravila tu stazu koja važi kao najzbiljnija ofpist ruta na Kopu. A kojom ja, kao ni Vlad, nisam prosao, ali znam da staza izlazi na onaj prilazni putić što vodi od Jarma do početka žice Gvozdac. Mislim da je to to mesto, a sigurno ima onih koji znaju bolje (i stazu i priču), pa neka me isprave.

plageton
18.03.2009, 12:25
E da, nisam išao Belim Rekama, ali koliko sam video na slikama, pošto se one ne uređuju, to mi deluje isto kao dobra destinacija kada ima (baš) puno snega.




U životu sam imao tu sreću da sam vozio tim Belim rekama i mislim da tamo nikad ili skoro nikad nema snega da bi bile dobra destinacija. I to ne zbog malo padavina, nego zbog pogrešno trasirane staze koja se ne održava. Kako god da okreneš, to je yebeni kamenjar, mada ne baš onakav kakav imadosmo u decembru na Staroj planini. ;) A, Wlad?

wlad
18.03.2009, 17:07
Da, da, ta Stara Planina, evo nabavili su još veći ratrak, pa će još više da utabaju sneg :D. Nego primetio sam onomad kada smo bili, da su sredili stazu, a u to vreme sve kamene gromade (pričam za ovu gore žicu) su razbacali pored staze - tako da tu nema off-piste skijanja ni kada padne 2m snega :(.

Tu stazu lavina je verovatno lako pronaći ako se krene od gore i "gađa" na sve strane, pa ćemo potrefiti gde je - nego ja uvek na tu stazu zaboravim :dontknow:

patak
18.03.2009, 22:14
Evo par klipova sa Lavine.

http://www.youtube.com/watch?v=HCPO3WNJRvw

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_5JmB5EfA


http://www.youtube.com/watch?v=Bk6Xmd8Aksg

Pored ove staze odlična je struga( krene se belom rekom, pa kroz šumu desno i izađe se na padinu prema liftu Struga koji ne radi. Najbolja staza na Kopu je : Od Bele reke se krene prema Kneževim barama i posle 50-ak metara kada se obiđe vrh skrene se odmah iza njega levo, odlična padina, spušta se na putić koji ide od dna Krčmara prema Brzeću. Ono što ne valja je da od kraja padine ima jedno 300-400 metara uzbrdo tim putem da se ide do polazne stanice Krčmar.