PDA

Pogledati punu verziju : ZERMATT-Matterhorn



Chikoo
08.03.2009, 23:30
Samo u najavi....Krecem sutra u 5:00 vozom.Ostajem cetri dana i nadam se da se vracam sa brdo lepog materijala.Pozdrav svima.


http://snow.myswitzerland.com/schneebericht/wallis/zermattmatterhorn/res601.html?lang=de


Oprema na gotovs:

Tadija_91
09.03.2009, 00:21
Srecan put!
Vidim spremio se opasan mammut ruksak, samo medu ne vidim...
Ajde pa donesi puno lepog materijala...

milos_pg_91
09.03.2009, 13:55
Fino si sve to upakovao vidim.. Samo daa te vrijeme posluzii, i extra. Chekamo svjez materijal :):smoke:

Chikoo
09.03.2009, 19:29
Vreme extremno.Sneg pici ko lud a vec ga ima preko 4m.Vetar duva 80 km na sat,-30,znaci kad sam sam se popeo na "samo" 3000m.....ebes sve, bezi dole.Snega ima kolko oces mozes da vozos gde hoces,sve je ne utabano.Tuce zima direkt u kicmu koliko je ladno.Nadam se sutra boljem vremenu,makar ovi ovde najavljuju tek u sredu.....

Sapa
10.03.2009, 21:59
Ihaaaj tooo CHickooo!!! Napadaj Materhorn (mozda da obuces nesto dugih rukava, cisto zbog tog vjetra, inace su kratki rukavi meni skroz oke ;-) ).
PS

Hvala za poziv napisah ti PP, valjda ce bogovi zime da igraju kolo i krajem marta pocetkom aprila, tada cu imati vremena.

Uzivaj !

milos79
12.03.2009, 15:08
Napadaj Materhorn (mozda da obuces nesto dugih rukava, cisto zbog tog vjetra, inace su kratki rukavi meni skroz oke ;-)Zahebi Materhorn napadaj Stockhorn, valjda ce da puste gornje zice...
P.S. taj edge 10 je mnogo mekan za moj ukus, iako dobro izgleda...

Sapa
12.03.2009, 18:02
Zahebi Materhorn napadaj Stockhorn, valjda ce da puste gornje zice...
P.S. taj edge 10 je mnogo mekan za moj ukus, iako dobro izgleda...

Ihaaj ponukan ovim ogromnim snjeznim padavinama odlucih za orjentacijone pripreme za kraj marta-pocetak aprila (samo da i tad ljudski rokne u Shwitzi)

PS O dje si Milose, evo jel ti se svidjaju S13 (one narandjaste), odlicne tvrde, ali meni premale 26,5 (a fino mi treba neki 27,5) presle u suzama i bolu (i modrim palcevima) 15tak radnih dana dajem ih bud zasto :dontknow:

Chikoo
12.03.2009, 18:34
Evee...vratija sa Sime:ski: sa ovolikim smeskom na ustima.

Stvarno ne znam odakle da pocnem.Usprkos losem vremenu,Zermatt je svakako planina koja vas nece ostaviti ravnodusnim.

Kao sto rekoh,krenuh vozom u 5.00 izjutra i uz 3 presedanja prodjoh citavu Swajcarsku i stigoh za 4 sata u Zermatt(tacno u minut).Pridruzujem se ovom prilikom obozavaocima Swajcarskih zeleznica i cestitiam na neverovatnoj preciznosti.

Sam Zermatt sta reci?Tipican planinski gradic,koji se svim silama trudi da zadrzi tipican alpski stil u svojoj arhitekturi,makar ima i drugih misljenja i pokusaja. U samom gradicu nema auto saobracaja.On se vrsi malim elektro-mobilima i malo vecim elektro-busevima.Cene za male taxi-e, izmedju 20 i 30 chf i koliko sam skontao tu radi dosta nasih ljudi,tako da verujem postoji mogucnosti za pogodbu.
Bus je dosta jeftiniji samo je pitanje kad ce da prodje i ima li mesta.Sam plan voznje dostaje je nelogican.Stekao sam utisak da je vise podredjen onim sto obilaze butike i kafane nego samim skijasima.A onima koji planiraju odmor sa malm decom,neka odmah racunaju da ova stavka(transport)moze znacajno da "probije" Vas budjet.

Ja sam se odlucio za trecu varijantu,ujedno i najpopularniju. To znaci sve na ledja i ruke pa u razgledanje grada:cug:.Koliko sam ja svatio sve se vrti oko glave ulice(Bahnhofstrasse).Sve je tu sta vam treba.Vise o tome i o samom gradicu u slikovnom delu.
Tako sipcim ja 10 min kroz sam centar skrecem desno,pet min uzbrdo(ostavljam dusu usput) i eetooo mene u mom smestaju.
Hostel koji sam bukirao na netu,sasvim pristojan i moderno sredjen cak bi se usudio reci komforan.Cetvero krevetna soba u kojoj je bilo nas dvoje, polupansion,ujutro svedski sto uvece 4gang menü,kupatilo posebno ali tople vode dovoljno.Sve to 60chf,dnevno naravno.U sobi otpadnem sa nekim novinarem BBS-ja kojeg odmah navucem na srpske "bio produkte"kod nas poznatiju kao domacu schljivu a time mu ulijem automatski i ljubav prema srbima(eto primera za nase ambasadore kako mogu strancima da "ulivaju":dziveli: ljubav prema nama).Veceram obidjem malo grad uvece i brzo u krevet da spremno docekam sutrasnji dan.

Chikoo
12.03.2009, 18:43
Evo malo grada i ako neko moze da mi objasni kako da kacim slike jednu ispod druge da ne razvlacim(ubijam)tekst.

Chikoo
12.03.2009, 19:03
Drugi dan pocinje lose.Magla,vetar zima.No usprkos svemu prvi sam na zici posle 15 min pesacenja,narano pod punom opremom.Ovo sam doziveo kao zegrejavanje za skjinje.Na samoj zici prodavac vas upozorava da li ste pogledali koje zice rade,tj. bolje receno koje ne rade.U sustini radi 20%staza ali ski-pass bez obzira na sve kosta normalno=76 chf.
Poludnevni mozete da uzmeta ali tek od 12 i on kosta 50 i kusur franaka.:dontknow::sm022:
Penjem se vozicem do prve stanice posle gondolom dalje i ne vidim prst pred okom a kamo li Matthorn(vrh4478m) sa kojim zelim da imam "posebnu" sliku.
Skijam po "Sunegga paradise" vise se nije moglo vetar ubiva na minus 20-tak.Vidim ja(to jest ne vidim nista od magle)da ne vredi rizikovati neku povredu i propustiti ostatak skijanja i oko 13h poberem se ja kuci.Otpadam u Hostelu,gledam malo tv,vecera.U medjevremeu me napustio Emgles i dosao Japanac,pa sam i sa njim morao da ponovim gradivo o srpskim bio proizvodima.

Chikoo
12.03.2009, 19:11
Evo malo dan br.2

Sapa
12.03.2009, 19:25
Nadam se da ce ova prica da ima jedan vrli happy end tj da ce chickoo na kraju prepricati kako se po vedrom danu bez oblacka gushijo u nekih 60,70cm naj svejzijeg pudera.:):)
Nego od svih slika naj vise me dojmila ona iz Wengerovog izloga: "cakija" sa 78 tools / 140 funcitons, teska pa valjda kilogram i po i kosta garant jedno 1000 i nesto CHF...kakav li ce biti odgovor Victorinoxa?

ps
ha eno sad pogledah jos jednom onu sliku: 1200CHF ;-))

Chikoo
12.03.2009, 20:25
Ma bilo Happy end-a naravno, riknut ces od smeha.A kako se uvati bosanac oma za cakiju:)A pazi ovaj "satic" jedno 50cm u precniku.

Chikoo
12.03.2009, 20:30
Ma bilo Happy end-a naravno. Riknut ces od smeha.A kako se uvati bosanac oma za cakiju:).
A pazi ovaj "satic" jedno 50cm u precniku a na njemu sve "djidji".Polugice-zlatne,dijamanti,rubini,cena....prava sitnica.

Ebo ga Edit...

Sapa
12.03.2009, 20:39
Chikoo gori si od seta televizijksih reklama u sred dobrog igranog filma;
Razvlacis nas sa tim ne plativim svajcarskim perverzijma, ; Victronix je mazno tehnologiju od Wengera, ali who bloody cares daj nam sad slike pudera i tvog lica poslje faceshota, batali svicersku urarsku industriju....daj nam neki stoke; spremam se polako po da se malo 'popravim'

Chikoo
12.03.2009, 21:56
Treci dan je za nijansu bolji od prethodna dva.Vidljivost je puno bolja tamo negde do 14h. Posle toga opet magla.No do tada sam obisao vec dosta skijalista tako da sam mogao i videti nasta to sve lici a ne samo da pratim one stubice i kolce.

Dakle planina u sustini veoma strma. Staze vijugaju vamo tamo ne previse zahtevne.E sad,mogucnost da se vozi pored staze neogranicena.
Mozes bukvalno da vozis gde hoces ali ima i brdo pogibeljnih mesta.Nikako nisam mogao da se oduzmem utisku da bi vredelo doci grupno i angazovati vodica.Planina vrvi od izazova ali i opimenje,ponavljam nimalo naivna.U sustini na samoj stazi je bilo konstanto 10 cm snega negde i vise a i najmanji izlaz sa staze naravno gde je vidljivost dobra rezultuje puderom dao kolena.

Tu noc nebo se otvorilo sneg "lio" celu noc,prognoza za iduci dan-suncano.Znaci gleda me Japanac i ne veruje sto sam ja tako veseo po tom kijametu,a meni osmeh ne silazi sa lica mislim cak i dok sam spavao.

Chikoo
12.03.2009, 22:13
3.dan slike.Posljednja specijalno po zeljama,"popravka" hihi....dobar..

Chikoo
12.03.2009, 22:24
"Popravka je sad prva.napatih se do zla boga...Ko se seca Max Julen-a olimpiskog sampiona?

milos79
13.03.2009, 00:33
PS O dje si Milose, evo jel ti se svidjaju S13 (one narandjaste), odlicne tvrde, ali meni premale 26,5 (a fino mi treba neki 27,5) presle u suzama i bolu (i modrim palcevima) 15tak radnih dana dajem ih bud zasto :dontknow:S13 deluju opako, mada mislim da bi mi posle celog dana u njima bile pretvrde, 100 za flex mi je nekako gornja granica pod uslovom da mi dobro leze na nozi (sto je tacno za S i edge seriju). Inace meni i 28 jedva dovoljno, tako da na 26.5 mogu da zaboravim...

P.S. Inace ako stignem pisem ti sutra detaljan komentar na Saas Fee pricu, ako ne kad se vratim sa skijanja posto sutra predvece idem u St. Luc na jedno 3 dana...

Sapa
14.03.2009, 09:43
P.S. Inace ako stignem pisem ti sutra detaljan komentar na Saas Fee pricu, ako ne kad se vratim sa skijanja posto sutra predvece idem u St. Luc na jedno 3 dana...

Ajd bas napisi, to je tvoj kraj. Nego St. Luc na putu za Saas bacih ceznutljiv pogled na tu stranu prema Val d'Anniviers, jos jedna destinacija koja stoji visoko na listi da bude posjecena; pogotovo Zinal, Vercorin....citava dolina ubila se za dobrog freeride-a, uzivaj majstore!!!. Tamo cu mozda pocetkom aprila, ako ne odem u Andermatt ili u Val d'Herens.

Chikoo
15.03.2009, 10:39
Evo da privedem ovu pricu kraju.
Cetvrti dan pravi Powder-day.Tokom noci napadalo izmedju 30 i 40 cm novog snega.Najavljuju suncan dan ali nista od toga.
Tek negde posle podne prolomilo se i sunce tako da sam napokon imao priliku da slikam Matthorn.Vec sam mislio da cu kuci da se vratim samo sa razglednicama :glavaozid.

Dan pocinje ponovo u 9:00 na zici.Jedina razlika je samo sto su ovog puta sasvim novi ljudi tu i sa sasvim drugacijim(citaj extremnijim) skijama.Lisci su to vidi im se po facama.Namirisali svezu snezinu i eto ih da meni ispred nosa poooru "brazdu".E pa nece moci,mislim si ja nesto:ski::awm2:
Prodavac karata kad mu kazem da hocu dnevni pass,ponovo me pita da li sam vidio koje su staze otvorene.Ja naravno od silne zelje da se sto pre popnem gore nisam na to obratio paznju.Kad pogledah mapu imam sto i videti.
Otvorene su samo staze na dnu skijalista oko 20% samog skijalista.Naravno ski-pass i dalje kosta 71chf.Na moje pitanje zasto,jel zbog vetra posto vidim da duva oko 40 kmh ali to i nije teko preterano(zice se zatvaraju tek preko 60 kmh),on odgovara da je velika opasnost od lavina te da je to pravi razlog.Hmmm!Tek posle nekog vremena sam shvatio na sta je mislio ali to ni priblizno nije bio razlog da se toliki deo skijalista blokira.
Razocaranje vrhunsko ali sta cinit.Uzimam taj pass i penjem se gore.

Gore loodilo nema 5cm sredjene staze,neki protestuju ali vecina tj. OGROMNA vecina se prepusta pravoj nedirnutoj divljini koju je planina u tom trenutku otkrila.
Nema tu sta puno da se prica ima slika i par video zapisa koji ce bolje opisati situaciju.

Chikoo
15.03.2009, 10:53
Miniranje celog jednog dela skijalista.Interesantno je videti kako to rade.Idu odozdo prema gore i time pokrecu vise manjih lavinica.sve rade iz helikoptera.

Chikoo
15.03.2009, 11:01
Dva manja videa,nazalost kratka al nemeres pustit ljude da ti sve ispred nosa "uzoru"!

http://www.youtube.com/watch?v=yusz3TifOqQ

http://www.youtube.com/watch?v=4QaG22tguRE

Chikoo
15.03.2009, 11:13
Malo slika samog Matthorna.Jako ga je tesko za uslikati sa njegohivih 4478 metara zato sto je stalno u nekoj magli i oblacima.Ako Vam se ovo sve svidelo recite.Ima tu jos nesto materjala....

milos_pg_91
15.03.2009, 12:08
Svee je extra, i izvjestaj i slikee i sve. :ok: Samo da je bilo malo vise akcionih klipova, bilo bi bolje, al i ovako je ok.(Razumijem da si zurio da uhvatis sto vise powdera :cool: )

Tadija_91
15.03.2009, 18:44
Super su slicice!
E jesu mudri ovi swiceri...
to su oni sto se opremljeni do zuba spustaju u plugu...
Nego, ako imas malo vise slika vidi da ih postavis u galeriju...

Chikoo
15.03.2009, 20:49
Znaci Tadija dao si mi uvod nevidjen.:dziveli:
Stojim ja na jednom malo strmijem mestu gde sam se pre toga vec dva puta spustio a i brdo ostalih ljudi.Stize Swicer sa drugarom pored mene i komentarise gde je opasno a gde nije a ponavljam sigurno 100 ljudi je tuda vec proslo.Kontam ja ovaj je neki zajeban majstor..... i covek krece........:ok:

http://www.youtube.com/watch?v=fl_7nK0ReGo

A ima i nastavak::ski:

http://www.youtube.com/watch?v=8IGcw7fvoN0&feature=related

milos_pg_91
15.03.2009, 21:50
Hahahaah.. Dobro si ga ti snimao svo vrijeme.. :)

oggy
16.03.2009, 15:59
Haha, odlican "strucni komentar" ;)

Sapa
16.03.2009, 20:55
Em mi milo, em mi drago da se potraga za Svetim Gralom isplatila, tj da je prica imala skoro pa holivudski zavrsetak. B,as ono ko u legendi: prvi dan chorak, drugi dan mrka kapa, a treci dan pun pogodak; Milo mi vidjet da si posto ovisnik, da nisam jedina bukva medju javorove :-)
PS
nista sad mosh rahat cekat kraj sezone ubo si ozbiljan puder. Drz i meni palceve za kraj marta pocetak aprila, nadam se da ljuljne u centralnoj shvwitzi, al ako ne bude tamo onda nek ljulja proljetni snjegic (sto bi svabe rekle firn schnee)bilo gdje od Voralberga do Savojskih alpi.

D.I.M.
30.09.2011, 18:10
Pitanje za poznavaoce Zermata.
Da li kod pocetne stanice cable car Klaine Matehorn postoji ski depo za ostavljanje skija, stapova i pancerica.

oggy
30.09.2011, 18:58
Uglavnom ima po Svici, a konkretno na jednoj od medjustanica do vrha se sjecam da imaju neke mengele za ostaviti skija, ubacis franak ili dva. Nazalost ne vrati ih ti :) Za pance ne znam.

Chikoo
01.10.2011, 22:48
Postoji.......

ftj
09.10.2011, 20:12
Kakva je veza sa Cervinijom i kolko treba da se stigne od jednog do drugog skijalista? Idem tamo samo da bih skijao na zermattu pa me zanima da li je realno da stignem da skijam a da pritom ne trcim i razmisljam da li cu stici da se vratim?

milos79
07.11.2011, 11:09
Kakva je veza sa Cervinijom i kolko treba da se stigne od jednog do drugog skijalista? Idem tamo samo da bih skijao na zermattu pa me zanima da li je realno da stignem da skijam a da pritom ne trcim i razmisljam da li cu stici da se vratim?
Veza je dobra al su skijalista ogromna i iz samog Zermatta do vrha (Klein Materhorn) treba nekih sat vremena voznje liftovima, a odatle se za 3 min spustanja prelazi u domen Cervinje i spustanje to gradica je jos nekih pola sata do 40min. U povratku je slicna prica. Znaci iz Cervinje treba nekih 45min-1h do vrha i onda jos 40min spustanja do Zermatta. Znaci ako odlucis da skijas na italijanskoj strani i ako poranis imas nekih 4 sata skijanja u Cervinji.

ftj
08.11.2011, 22:21
Odlicno, hvala na odgovoru.

D.I.M.
20.01.2012, 21:44
:)....upisana recka, Zermatt 2012.

Shusha
20.01.2012, 22:48
I to kakva recka, samo postoji jedan problem sad gde god da odes bice ti bezveze, ja zadnje tri godine skijam tamo a bogami planiram i ove pocetkom marta!

nenadmak
25.01.2012, 19:59
Ja se ne bih u potpunosti slozio.... Vise su mi se svidele staze u Cerviniji. Zbog povrede nisam smeo da pokusavam skijanje van staze koje je u Zermattu sigurno bolje nego na italijanskom delu.

U svakom slucaju, ozbiljnim skijasima bih ipak preporucio Tignes + Val d'Isere u odnosu na Cervinia+Zermatt.

Shusha
25.01.2012, 22:01
Stvar ukusa, meni je Zermatt br.1 pa onda pet mesta prazno pa ostala skijalista! Staze su mnoooogo bolje sredjene nego bilo gde drugde a ta razlika se primeti i kad se predje u Cerviniu! Ono sto je problem kod Zermatta i ostalih svajcarskih skijalista je sto su preskupa!

Milanpop
26.01.2012, 17:16
Moram da se ukljucim u raspravu
Ako neko nije bio u Espace Kiliy a bio je u Zermatu+Cervina ( ili obrnuto ) onda bas i nije kompetentan da kaze koji je bolji jer jedno skijaliste nije probao. Nesto vise km ima skijaliste u Svici i Italiji ali to je ne bitno jer su oba ogromna. Zermat je po meni lepsi ali ja ne umirem u lepoti nego sledam jedino skijaliste a "ruku na srce" tu je Killy ipak malo bolji ( bolje je povezan i ima dosta medju staza sto smanjuje smaranje u transportu). Ali svako zaljubljeniku skijanja zelim " Da Boga skijao na oba skijalista" pa kud puklo da puklo

Grazer
15.03.2012, 12:28
definitivno sam odlucio sledecu sezonu u Zermatt :)

Par pitanja samo. Zermatt i Cervina cine jedan kompleks koji se zove Materhorn ski area?
Jel ski pass jedinstven za celu zonu ili moze da se kupuje extra? kako je regulisan prelaz u Italiju? mislim granicno?

kakav je sto se tice cena i nocnog zivota. Smestaj za bracni par odmah uz gondolu negde? Cena?

D.I.M.
15.03.2012, 12:47
Volim Zermatt i rado ga se secam.
1.Zermatt Cervina je jedan kompleks
2. Ski pas se moze kupiti samo za odredjene delove, tj za Svjcarsku ili Italiju u zavisnosti gde se kupuje. Za objedinjeni ski pas placa se doplata
3. Prelaz Italija / Svajcarska se i ne oseca (mi smo nosili pasose, za svaki slucaj)
4. Ima lokala, kafana, restorana, barova, dikoteka, muzeja....svega ima ali nema automobila!
5. Ceo Zermatt je sa apartmanima povezanih sa puno ski bus linija koji funkcionisu besprekorno. Nasi prijatelji su spavali blizu gondole, mi ne, ali smo se zato na skijama sputali do gondole i isto tako vracali sa skijanja do apartmana. Cena apartmana vrlo je razlicita u ruke Booking.com ili sl , Svajcarska je to, skuplja od Italije i Autrije a bogme i Francuske.

Kad ga budes posetio, sa drugacijim ces uzitkom jesti toblerone.

Shusha
15.03.2012, 13:02
Ski pas mozes da kupis za celo podrucje stim sto je cena ski pasa razlicita u Italiji i Svajcarskoj za istu regiju! Mnogo se vise isplati kupiti ski pas u Italiji! Ja sam kupovao za pola dana u Svajcarskoj taman da se prebacim u Cerviniu i tamo kupim ski pass 30-40% jeftinije nego u Svici! Drugo Zermatt je jako skup i kad je u pitanju smestaj i sve ostalo! Ja sam jedne godine uzeo smestaj u Tasch-u inace to je mesto dokle mozes da dodjes autom odatle moras vozom, i kupio ski pass u koji je ukljucen i voz do Zermatta koji inace ide na 15min a staje bas preko puta stanice ski voza koji vodi na Gornergart jedan od najvisih vrhova skijalista, i prosao mnogo mnogo jeftinije nego da sam placao smestaj u samom Zermattu!
Inace ja sam cetiri puta bio tamo i imam samo reci hvale za sve osim sto je dosta skupo!

Milanpop
15.03.2012, 19:19
@Grazer
Ski pas za obe oblasti se zove internacionale. U Italiji 6-dnevni kosta 300 evra a u Svici taj isti 373 a ceo aranzman kojim smo isli kosta 430 evra preko nasih agencija. Cene zestoke ali to je vec obicaj u vrhunskim skijalistima.
Evo i granicni prelaz i mogu ti reci da nisam video nikakvog carinika a bar 6-7 puta sam presao granicu

Grazer
15.03.2012, 21:01
@Grazer
Ski pas za obe oblasti se zove internacionale. U Italiji 6-dnevni kosta 300 evra a u Svici taj isti 373 a ceo aranzman kojim smo isli kosta 430 evra preko nasih agencija. Cene zestoke ali to je vec obicaj u vrhunskim skijalistima.
Evo i granicni prelaz i mogu ti reci da nisam video nikakvog carinika a bar 6-7 puta sam presao granicu

sta je sve uracunato i koja agencija? Iskreno to nije nesto skupo ako je smestaj i ski pass ukljucen.
Kako da kupim onda ski pas u Italiji ili negde drugde a ne u Zermatt-u?

Shusha
15.03.2012, 23:22
Pa procitaj sta sam napisao u prethodnom postu! A imas mogucnost kupovine online, ali ja to nisam probao!

ftj
16.03.2012, 02:00
Na sajtu pise da ski pas iz Italije ne moze da startuje u Zermattu mada znam da su neki ostali jer nisu stigli na vreme da se prebace pa nisu imali problem da na prvu zicu krenu iz Zermatta. Cena aranzmana za Cerviniu je u decembru bila 300e bez prevoza u komfornim ali prljavim apartmanima. Nocnog zivota ima i solidno je skup i celo mesto(Cervinia) je fensi. Skijanje dosta dobro s tim da do Zermatta ima dosta da se vozas raznoraznim gondolama tako da se jedino isplati krenuti rano ujutru sa detaljnim planom kako i sta i vec oko 2 razmisljati o povratku nazad da ne bi zakasnio. Ako zakasnis moras platiti prenociste jer je udaljenost 6 sati voznje i 500eur za taksi ili 1500 eur helikopter.

Shusha
16.03.2012, 06:59
Jel to mislis iz Italije da se vratis u Zeramatt ili nesto drugo nisam razumeo???

Milanpop
16.03.2012, 09:07
@Grazer
Aranzman je obuhvatao prevoz, smestaj i ski pas. Slovenacka agencija SkiFun koja ima predstavnistvo u Beogradu (tako sam cuo), skroz korektni a kao sto rece ftj, apartmani su bili malo prljavi (italijani cigani) ali smo ga nas trojica za 20 min. doveli do perfekcije

ftj
16.03.2012, 09:19
@shusha

Iz Zermatta da se vratiš u Cerviniju(Italiju). Za Zermatt nema aranžmana preko naših agencija, samo za Cerviniu.

@milanpop

Ne znam ko je tu ispao cigan ali italijani su svaljivali krivicu na skifun. Ja samo znam da nas je dočekao prljav apartman a pri izlasku su nam tražili da platimo čišćenje.

nenadmak
18.03.2012, 00:57
Uglavnom citam hvalospeve o Zermatt-Cervinia, ali moja velika zamerka je da ozbiljni skijasi nemaju sta da traze na stazama. Staze su potpuno neizazovne, a izvesnu prednost dajem stazama u Cerviniji.

Nazalost, bio sam povredjen, pa nisam mogao da skijam off piste sto bi mozda popravilo utisak. Ovako, veliku prednost sto se tice skijanja dajem nekim drugim resortima. Predlazem da svi odlicni skijasi dobro razmisle pre nego sto odu....

Shusha
18.03.2012, 13:10
Staze koje polaze sa Rotthorn vrha su dosta dobro, solidnog nagiba i dosta dugacke slicno je i sa Gornergartha jedino su staze na gleceru dosta blaze takodje se moze naci dobrih staza i na italijanskoj strani sve u svemu jedno vrlo raznovrsni skijaliste sa stazama koje su pripremljene verovatno najbolje na svetu i sa dosta dobrom Apres-ski ponudom i sa infrastrukturom kakvu cete retko gde pronaci!

ftj
18.03.2012, 20:30
nenade, ajde napisi koji su to resortovi da znam gde bi ozbiljni skijasi trebalo da idu. Ok ja nisam ozbiljan al mozda jednog dana postanem pa cisto da znam.

nenadmak
19.03.2012, 10:27
@ftj

Osecam izvesnu dozu sarkazma u poruci umesto price o licnim utiscima, pa cu tako i da odgovorim.

Napisi ti koja je tebi tacno staza u Zermatt-u bila izazovna tj. naterala te da se malo potrudis ili te bas nesto specijalno odusevila, pa cemo na osnovu toga da procenimo tvoje znanje i da ti preporucimo odgovarajuci ski centar.

Mene nazalost nijedna. Drago mi je da sam bio, video, mozda odem ponovo, ali nemam ludu zelju. Pre bih otisao u Tignes+Val d'Isere

Ivan1
19.03.2012, 11:08
:sm017:Kad porastem bicu brus li!

ftj
19.03.2012, 11:16
@nenadmak

Bio sam u Červinji, samo sam 1 dan otišao na Zermatt stranu, bilo je loše vreme i više sam se vozio gondolama tako da ne mogu da dam ocenu. Ali o Červinji mogu reći da je itekako ozbiljan ski centar sa najvišim skijaškim vrhom(za koji znam) od 3880 metara i preko 200 kilometara staza(zajedno sa zermattom preko 300) i mislim da su za svakog ko je iole skijao u životu ova dva podatka uz bacanje pogleda na mapu skijališta, sasvim dovoljna da zaključi da li je ovaj centar za ozbiljne skijaše.

nenadmak
19.03.2012, 11:37
Procitaj tok diskusije, pa ces da vidis da sam izneo licni utisak da mi se staze u Cerviniji vise svidjaju nego staze u Zermatt-u. Visinska razlika je ogromna i skijanje jeste lepo i opusteno, ali nije izazovno. Velika visinska razlika upucuje na to, ali nazalost moja ocekivanja su bila izneverena. Lepo sam napisao da nema teskih staza i da oni koji to ocekuju ne treba da idu u ovaj resort. Nisam primetio da si uspeo da me demantujes nekim konkretnim podatkom.

Bio sam prethodnih gotovo godinu dana bez fizickih aktivnosti, sa povredjenim kolenom, a prelazio sam 80-100 km dnevno. Na teskim stazama to nije moguce, raspao bih se na sastavne delove...

nenadmak
19.03.2012, 11:41
Da ne bude zabune, ja nisam komentarisao infrastrukturu, sredjivanje staza, broj kafana , prelep pejsaz i ostale detalje koji su na vrhunskom nivou. Ukazao sam da crnih staza NEMA, a ono sto je tako markirano tu ocenu ne zasluzuje.

ftj
19.03.2012, 13:00
ali moja velika zamerka je da ozbiljni skijasi nemaju sta da traze na stazama

Ja sam odgovorio na ovu konstataciju. Ne mora staza imati 80% nagib da bi bila za ozbiljne skijaše. Ok, možda nema staze sa ekstremno velikim nagibom ali to nikako nije razlog da se kaže da mesto nije za ozbiljne skijaše. Ja ću na blažim ali širim stazama razviti mnogo veću brzinu nego na stazama sa velikim nagibom jer ću u prvom slučaju skijati dosta šire a u drugom sitan vez koji će činiti da idem sporije.

Da li sam ozbiljniji ja koji vozim 100 km/h na blažoj ili neko ko ne ide ni 50 km/h na strmijoj stazi je već stvar iz kog ugla gledaš.

macak011
19.03.2012, 13:06
Ja sam odgovorio na ovu konstataciju. Ne mora staza imati 80% nagib da bi bila za ozbiljne skijaše. Ok, možda nema staze sa ekstremno velikim nagibom ali to nikako nije razlog da se kaže da mesto nije za ozbiljne skijaše. Ja ću na blažim ali širim stazama razviti mnogo veću brzinu nego na stazama sa velikim nagibom jer ću u prvom slučaju skijati dosta šire a u drugom sitan vez koji će činiti da idem sporije.

Da li sam ozbiljniji ja koji vozim 100 km/h na blažoj ili neko ko ne ide ni 50 km/h na strmijoj stazi je već stvar iz kog ugla gledaš.

Ja nisam ni neozbiljan skijas, ali nisam ni pro, a najvise volim siroku plavu stazu pa da legnem u krivini ko sumaher... Nije brzina merilo "ozbiljnosti", vec paznja na druge "ucesnike u saobracaju" i cuvanje glave na ramenima...tolko od mene, @ftj - slazemo se u potpunosti :D

macak011
19.03.2012, 13:19
Da ne bude zabune, ja nisam komentarisao infrastrukturu, sredjivanje staza, broj kafana , prelep pejsaz i ostale detalje koji su na vrhunskom nivou. Ukazao sam da crnih staza NEMA, a ono sto je tako markirano tu ocenu ne zasluzuje.

Apropo markiranja staza - na zalost, nisam imao prilike da vozim strana skijalista, ali mi je to zelja koja ce uskoro biti ispunjena, nadam se...

Skoro svako skijaliste pokusava da nekom vrstom marketinga privuce sve klase skijasa, pa i one ekstremne - a to je broj i tezina crnih staza, naravno. Usled toga mnoge crne staze mozda su jace crvene, a neke crvene mogu ladno da budu crne, neke plave imaju crvenkaste delove, itd.. Sve je to posledica sirokog uslova da bi staza bila kategorisana u samo tri kategorije. Mislim, ne moze jedan harakiri po nagibu da se poredi sa gvozcem ili gran risom, to su sve razlicite stvari i svaka je na svoj nacin teska ili crna. Jedino moze sam nagib da se matematicki poredi, ali opet duzina strmog dela staze, zatim bocni nagib, upeglanost, sirina, temperatura vazduha i snega i svasta nesto jos moze dodatno da utice na tezinu same staze... Postoje pravila koja kazu koji su osnovni uslovi da staza nekog skijalista bude crna: zakon o skijalistu te drzave koji je na snazi i prosecni nagib staze, najcesce. Otud neke staze matematicki jesu crne, pa su tako i kategorizovane - itekako zasluzuju epitet... :sm011:

Zelja mi je da nekad proverim navode za Zermat i Cerviniju pa da se opet ukljucim u raspravu... :ski:

Shusha
19.03.2012, 14:53
@ftj
Samo jedna mala ispravka, vrh koji pominjes pripada Zermattu i visok je 3889m i zove se Klain Matterhorn (mali Materhorn) i put do Zermatta je oko 14km sa visinskom razlikom od preko 2200m sto mislim da nigde u Evropi nema! Zvanicno ima oko 313km staza stim sto je preko 200km nalazi u Svajcarskoj a ostatak u Italiji!

Jedne godine sam se zadesio tamo pocetkom septembra i odlucio da odem da skijam kad tamo se pripremaju Hrvatski i Svajcarski Ski Timovi s'obzirom da je njima tamo dobro i to na delu gde su staze najblaze onda mi je malo glupo da kazem kako za mene nije dovoljno izazovno!

nenadmak
19.03.2012, 14:58
Bravo, cestitam!

Milanpop
19.03.2012, 17:41
Pa mozda nema bas neke strme staze (ima ona uska crna ide sa Furi ili Furgg). Vidi se iz one manje gondole(kabinske zicare) sto ide prema Zermatu( kada se spustis niz glecer i stazu, drzis levu stranu od prelaza granice). Ta staza je bas strma i uska ali nije radila jer donji deo staze kada smo bili nije imao dovoljno snega a i da je bilo nesto mi je delovala dugacko i ne zgodna i bas bi bila borba. Ma i ja nesto u poslednje vreme zaobilazim u sirokom luku crne staze. Plave i crvene, siroke, legnem na rubove i od kraja do kraja, mani me vise crnih tu uvek overim na stranu pa se posle cesem tamo i gde me nije ni svrbelo

Shusha
19.03.2012, 18:19
Ma ima i staza br. 8 ne znam kako se bese zove koja polazi sa Rothorna i one staze na koje vozi Gant gondola su solidno strme i dugacke oko 5km a vode se kao crvene pa ima i onih sa Stockhorna koje se ne uredjuju, ma jedno jako zanimljivo i raznovrsno skijaliste!

Grazer
30.05.2012, 19:20
ne mora celo skijanje da se svede na crne staze pa da se uziva ili kaze da ski centar je dobar. Najlepse se skija na crvenim stazama, ja na crne ni neidem

oggy
11.04.2013, 19:11
Bio za vikend. Po drugi put, ali ovaj put ne samo na gleceru, i po suncu, mada je ujutru izgledalo katastrofa. Snijeg u samom mjestu, i vec od 1600m se ulazi u oblak. Idemo gore, kontam ne moze biti 2km oblaka, nema sanse, mora da je sunce na 2500+. Medjutim, koliko god da smo se penjali, magla se nikako nije razilazila. Vec sam bio izgubio nadu, kad ono 100-njak metara ispod vrha (daklem skoro 3800mnv), puce vidik d'umres. Skijali Cerviniju, na toj strani je bilo sunce. Dnevni ski pas za oboje 86CHF :hair: (samo Cermat je 75). Isplatilo nam se ovaj put, u Cermat je sunce doslo tek poslije podne. Ubili smo se od skijanja. Staze su lijepe, uglavnom plave i plavo-crvene. Jedina zamjerka je povratak iz Valtournenche prema Cerviniji, gdje se morate prebaciti tanjirom (koji je svako malo stajao). U samo Cerviniji (na 2000) je bilo 14 stepeni, ali vec na Plain Meson (na 2500m) je bilo oko 0. Za off ima prostora koliko hoces, ali je dole vec bilo mokro, a po gleceru se nisam usudio. Dio iznad Cermata mi je jos ostao duzan...

Najljepse skijaliste koje sam vidio u zivotu svome.

Par slicica: klub 4000; glecer; dio Klein Matterhorna; pivo na kraju dana na Trockener Stegu (3000m); Matterhorn.

gevara
11.04.2013, 23:32
E nek si se i sjetio škrabnuti nešto :)...

CrazyKong
12.04.2013, 10:38
Nesto mi se naherio na levo ovaj Matterhorn :sm018:

Grazer
12.04.2013, 11:16
svaka cast, mogu zamisliti kako je bilo

oggy
12.04.2013, 12:20
Nesto mi se naherio na levo ovaj Matterhorn :sm018:

Ma jok ba, to tako stoji, samo ga na omotu Tobleronea usminkaju.

average
30.06.2013, 01:34
Da vratimo malo temu iz mrtvih...

Kada mi padne na pamet skijanje, onda je prva asocijacija Zermatt - Cervinia. Nisam prosao mnogo, to malo sto je u potpisu, svako skijaliste je lepo na svoj nacin, vise ili manje izazovno, ali ova destinacija je raj za svakog skijasa

Sto se tice famoznih crnih staza...to je sve u zavisnosti od drustva sa kojim se nalazis. Iskreno...nesto sam u poslednje vreme skijao sa "fantomima" koji ne staju i koji samo gaze sto crnje, sto teze. U neko doba dana ta jurnjava stvarno smori, ne prodjes istu stazu dva puta, samo da se sto vise novih staza overi i ako smo jedan dan u nekom ski resortu, da moze da se kaze da smo prosli sve. I to je glupo...jer ponavljanje jedne staze vise puta moze svakog od nas da ucini boljim skijasem, iz svake voznje ucimo kako da je bolje prodjemo, brze, pravilnije, lepse. I stvarno mi je nekada neprijatno da se odvajam od ostatka ekipe ali mi taj ritam sve vise ide na zivce...kao ono, gledamo mapu, nema crnih staza, kao to je livadarenje, sta cemo tamo. Mislim daj...skijanje treba da bude uzivanje i apsolutno se slazem sa istomisljenicima koji kazu da su duge plave i crvene staze ono pravo

Nisam skijao Francusku ali najbolji sneg, najlepse ispeglane staze koje sam skijao, bile su podno Materhorna. Nadam se da ce me sudbina opet odvesti tamo...

nenadmak
05.07.2013, 10:59
Evo da ne umre tema.... :)

Vec sam vodio raspravu u vezi Zermatt-a i crnih staza, a ja i dalje tvrdim da u Zermatt-u ne postoji teska staza. Suvise je visoko-budzetno i fancy skijaliste da bi rizikovali da zagine neki dobro platezni turista :)

Nema potrebe polemisati da li su crne staze jedno mesto za skijanje. Naravno da nisu, ali svako ima prava na svoje afinitete.

Veoma mi je zao sto sam bio povredjen, pa nisam smeo da se upustim u avanturu off pist skijanja u Zermattu. Cini mi se da je spektakularan za off, ali mislim da to nije pametno raditi bez vodica i grupe. Iz gondole tokom penjanja na Klein M. sam video cetvoricu neverovatnih skijasa na gleceru, ali mi uopste nije jasno kako su se nasli na tom mestu. Zao mi je sto ih nisam snimio jer su spektakularno skijali. Koliko se secam Monte Rosa je jedna od najboljih helio destinacija u Evropi mada su im cene paprene.

Sigurno treba istaci spust od Klein M. do Val T. na italijanskoj strani jer je visinska razlika cini mi se oko 2400m. Otpadnu noge dok stignes do kraja :) Meni je najludji poslednji deo kada vozis kroz selo, pa ako otkazu kolena imas realne sanse da zavrsis u necijoj dnevnoj sobi.

Evo i par slika....

trendo
06.07.2013, 05:15
Eh taj Matterhorn

zloglasni
15.09.2019, 01:32
Zermatt je ove sezone ukljucen u Ikon Pass tako da eto izgovora da ga se poseti :)

adwarf
16.09.2019, 09:32
Ponadao sam se da je deo nekih EU multi resort pass-ova :(

Nego, ima li utisaka od skoro, od kako je otvorena ta nova gondola (https://www.matterhornchalets.com/2019/05/08/3s-matterhorn-glacier-ride-zermatt/) (video (https://www.youtube.com/watch?v=wPkAcAMgYoc))? Stvarno izgleda neverovatno! Ono sto mi deluje jos zanimljivije je nova konekcija Cervinia-Zermatt (https://www.matterhornchalets.com/2019/03/01/the-zermatt-cervinia-alpine-crossing-the-ultimate-guide/) koja se planira za sledecu godinu. Moze li neko od forumasa koji je bio da da neki komentar u kojoj meri ovo olaksava prebacivanje sa jedne strane na drugu?

Planiram ove godine da idem prvi put, ali jos uvek trazimo adekvatan smestaj za vecu grupu, pa sad kad sam video ovo razmisljam da li je vredno sacekati jos jednu godinu za Zermatt. Ili je mozda bolje ponoviti ga sledece godine :)

adwarf
16.09.2019, 16:42
I jos jedno pitanje za ljude koji su bili. Vidim da kolima nije dozvoljen ulazak u samo mesto pa me zanima kako funkcionise to ako bih dolazio kolima? Pretpostavljam da postoje parkinzi oko sela, ali koliko se to placa, koliko su daleko, kako funkcionise taj bus prevoz po samom mestu, da li se on dodatno placa ili vazi uz ski pass?

trendo
16.09.2019, 18:25
Zadne mesto kolima je Tash. Odatle bus, minibus i sl. Skoro svi koi nude prevoz nude i parking za auto. Ja sam koristio usluge od prvog na ulazu u Tash sa leve strane, ne zato sto je prv nego zato sto mi je nudio najbolje usluge i cenu. Info na internet a dogovor na lice mesto, najvise mi se svidelo sto nismo morali da cekamo da se napuni minibus i dao nam kontakt za nazad, mada imaju raspored voznje. Busevi voze do autobuske stanice, posle toga peske ili e-vozilima. Isto tako moze se vozom. U Tash kod zeleznicke stanice ima veliki zatvoreni parking i presedas na voz. Od zeleznicke u Zermatt nadalje isto peske ili..

Vise na internet, ima sve usluge sa cenama

Extreme
04.03.2023, 19:52
Skijanje u Švajcarskom ski centru Zermat bilo je deo ski ekspedicije u dolini Aosta, što je detaljno opisano na istoimenoj temi u okviru skijališta Italije. Četri dana skijanja na ovom švajcarskom skijalištu započinjali smo svakog jutra sa lokacije Plato Rosa 3480 mnv do koje smo se izvlačili iz mesta Valtournenche na italijanskoj strani u kom smo bili smešteni. Od najvišeg dela švajcarskog skijališta nazvanog Matehorn - glacier paradise, širokim dugim stazama najlakše kategorije koje su u funkciji i tokom leta, laganim karvingom se spušta do mesta Trockener Steg 2939mnv početne stanice gondole koja vuče do planiskog vrha mali Matehorn, najvišeg mesta na alpima odakle je moguće skijati. Od Trokener Stega se međutim može izvući dugom sedežnicom i na drugu stranu do samog vrha plninske litice 3365 mnv, koja predstavlja i granicu dve zemlje odakle se pristojnom stazom srednje kategorije ili pak širokom ravnom padinom za off pist može vrlo kvalitetno odskijati. Ovaj deo skijališta direktno je povezan žicama sa dva druga, Schwarzsee 2583 mnv gde se može uživati na stazama srednje kategorije koje se provlače i kroz šumovite predele i Gornergrat 3089 mnv do koga vodi i ski voz od Zermata i na čijem se vrhu nalazi restoran i veoma neobičan hotel. Gornergrat je ujedno veza i sa najudaljenijim delom skijališta Rothorn 3103 mnv do koga vodi nekoliko veoma dugih i širokih staza srednje kategorije. Iako najudaljeniji ovaj deo skijališta obavezno treba posetiti što zbog spektakularnih pogleda na Matehorn i glečerski masiv Monte Rose, što zbog veoma dugačkih panoramskih staza srednje kategorije ali i nekih veoma zahtevnih i izazovnih pista koje vijugajući kroz šumu pune neočekivanih jako strmih prevojnica predstavljaju pravu poslasticu i izazov za skijanje. Ne bih želeo da ovaj ski izveštaj bude suvoparno opisivanje staza jer to na kraju krajeva nije u potpunosti ni moguće ni potrebno, rečima se samo može naglasiti deo lepote i izazovnosti ovog dela raja a slike definitivno ne mogu preneti vizuru oka. Ponovio bih samo ranije izneseno zapažanje za sve one koji su sa smeštajem u Italiji. Poslednja žica sa žične raskrsnice Furi za Italiju kreće u tri popodne. Nama je sa najudaljenije tačke, vrha Rothorna do tog mesta trebalo 53 minuta, bez zadržavanja. Preskakali smo jež da bi uleteli u gondolu, vrlo napeto. Sve u svemu naši utisci su najpozitivniji u svakom pogledu, infrastruktura, priprema staza, žice, bez greške. Mogućnost sigurnog skijanja po prirodnom snegu na perfektno pripremnjenim stazama koje ’’drže‘‘ ceo dan, na visinama od 3000-4000 mnv, kao i činjenica da gotovo sve staze kreću sa 2000 mnv i vode većinom do iznad 3000 mnv, ovo skijalište itekako izdvaja od svih drugih, kao lokaciju gde bi se uvek vrlo rado opet vratili.

Extreme
04.03.2023, 20:03
i jos po koja, teskom mukom probrana od milion.

Grazer
06.03.2023, 09:25
Jel im to Rolex pokazuje tacno vreme :) :)

marbik
12.03.2023, 13:55
I ja bio krajem februara u Zermattu, 7 nocenja. Moj utisak je da je super skijaliste, ali za manje pare ima podjednako dobrih, ako ne i boljih u Francuskoj, Italiji i Austriji. Infrasruktura je super, obzirom da je u Zermattu nema kola, sve je dobro organizovano. Meni licno najbolji delovi su Gornergrat i Sunnega, pa italijanski deo. Sam Materhorn Glacier paradise mi je potpuno bezpredmetan, mnogo tabananja i kratkih staza. Tu smo skijali 2 dana i onda batalili, drzali se Zermatt strane i isli malo u Italiju. Cene jake, ski pass 550e, ali vredi videti jednom. Da li bi se vracao - pa mozda za 5-10g, u medjuvremenu ima i istih ili boljih opcija. Svakako bez obzira na to, skijaliste je 8 ili 9 od 10.

Grazer
11.03.2024, 08:57
https:https://www.nezavisne.com/novosti/svijet/Pronadjena-tijela-petoro-nestalih-skijasa/822090


Pronađena tijela petoro nestalih skijaša

Policija švajcarskog kantona Vale saopštila je danas da je pronašla pet beživotnih tijela osoba koje su nestale tokom ski ture kod alpskog grada Cermata. Za šestim skijašem se još traga, prenosi švajcarski javni servis RTS.


Skijaši su nestali u subotu kod planine Tet Blanš, na stazi Cermat-Arola, u blizini planine Materhorn, koja se prostire blizu pograničnog područja između Švajcarske i Italije.


U cilju lociranja skijaša mobilisani su značajni resursi, ali su ekstremni vremenski uslovi u protekla 24 sata otežali spasilačke akcije.


Oluja koja je bjesnila na jugu Alpa onemogućila je poletjanje helikoptera, a u noći između subote i nedjelje spasilačka ekipa bila je prinuđena da odustane od akcije zbog veoma loših vremenskih uslova i velike opasnosti od lavina.