PDA

Pogledati punu verziju : Val Gardena...



jovicki
07.03.2009, 00:36
evo i nekoliko utisaka od mene iz Val Gardene

..nisam stigao pisati ranije zbog obaveza a ima toliko da se kaze..Kao prvo, i dalje nisam razresio dilemu kojim putem je bolje voziti a licno sam vozio,:) tamo preko Karavanki a u povratku-Val Gardena, Moena, Belluno,Trst, Ljubljana, Zg..

Razdaljina je skoro identicna, s tim sto kroz Austriju nema serpentina i prijatnije je za voznju, ali i put kroz Italiju je definitivno zanimljiviji, planinski scenario oko Val Gardene, Campitela, Val di Fasse i passo San Pelegrina je zaista prelep i ako se ne zurite, steta ga je ne videti. Krivine tih 50-ak km jesu, ali je cesta siroka kao ni jedna kod nas i meni je bilo ok! Klinac je spavao ali supruzi je bilo muka, pa i to moze biti upozorenje onima koji ne podnose krivine:)
..jos jedno upozorenje-ako idete preko Italije ovim smerom, obavezno sipajte benzin negde izmedju Val Gardene i Belluna, ima pumpa u skoro svakom mestu...jer kad izadjete na autostradu Cortina-Venezia narednih 80km NEMA ni jedna jedina pumpa?! Ja sam racunao, kad sidjem sa dolomita, posle 2h voznje po krivinama i izadjem na autoput, odmah cu stati da sipam gorivo i popijemo kafu kad ono, nema i nema i nema...na kraju sam vozio na isparenjima:)To mi se vec jednom desilo na Siciliji i mislio sam da se ne moze desiti u severnoj Italiji, ali eto...ipak moze!!

Inace smo bili smesteni u Ortisei koji je stvarno prelep alpski gradic, kao sa onih zimskih reklama za Coca-Colu:)i za odmor sa porodicom je savrsen..ima nekoliko kids parkova, bazen sa delom za decu, prelep centar grada sa ledenim vozicem...

e sad malo o skijanju..

Iz Ortiseia se moze na dve strane, na Secedu, koja se i meni svidela kao i svima koji su komentarisali Val Gardenu, jer je izuzetno suncana i siroka, dobro uredjena staza sa modernim zatvorenim liftom, na kom je guzva nepoznanica. Meni se licno vise dopala staza koja sa Secede vodi u susedno selo Santa Cristinu nego ona koja ide nazad u Ortisei jer je jos sira i suncanija..Iz Cristine gondola ide gore na vrh Col Raiser, odakle mozete ponovo na Secedu..Pogled na Sella Rondu i Sassolungo je zaista neverovatan.

Druga strana je porodicno skijaliste Alpe Di Siusi, gore je lepo ali su staze krace i po mom ukusu previse ravne, liftovi su stariji i slazem se sa sas35bgd da je skoro izgubljen dan.

Skijao sam i staze iznad Salve i Cristine, koje su jako lepe i uredjene, nisu bile husperisane ni u 2h po podne..Posebno bih spomenuo stazu za svetski kup Sasslong koja je malo je reci dobra, liftovi vrhunski!!Takodje mi se dopalo na delu koji se zove Plan de Gralba.

Predposlednji dan sam isao u Alta Badiu. Inace sam se, u pripremi putovanja do poslednjeg dana dvoumio izmedju Val Gardene i Alta Badie pa sam morao otici da vidim...a i nas prijatelj Skiman, koga ovim putem najtoplije pozdravjam, mnogo hvali ovu regiju pa sam ga poslusao. Bio sam u Corvari i napravio jedan krug,
col alt, piz sorega, pralongia, cherz, gde me je sacekalo bas neprijatno iznenadjenje da Alta Badia ski pass ne vazi za Arabbu:sm022:..zato obavezno Dolomiti skipass!!
Sve u svemu, bas mi se svidelo, i Colfosco i Corvara su prelepa mesta, ali iskjucivo za one koji idu samo skijati..za ljude sa porodicom, koji su dosli provesti odmor zajedno sa decom pa tek onda skijati, mislim da je Val Gardena bolji izbor..a i smestaj je jeftiniji
Sto se tice skijanja, za moj ukus, staze su mozda malko preravne i zato mi je i zao sto nisam bio na Arabbi..Na zalost propustio sam i Gran Risu ali nadam se da ce biti prilike..Liftovi odlicni, bez guzvi, staze max. uredjene!!

Jedina zamerka, koja mozda i nije mala, a voleo bih da cujem i misljenja Skimana i Sas35bgd, da su staze jako lose obelezene..tu mislim i na Val Gardenu i na Alta Badiu!!Mape su takodje katastrofa i to mi je bas jako smetalo..Prosle godine sam bio u Bad Gastainu i Wagrainu i taj, po meni bitan aspekt jednog skijalista, se ne moze uporediti. Staze u Aut su savrseno obelezene, u svakom momentu znas gde si i kuda bi trebao ici. O mapama da i ne govorim..Kada sam se vratio i uporedio mapu od prosle god. sa ovom iz Val Gardene..kao nebo i zemlja!!
Sto se tice kvaliteta staza i liftova, mislim da je to otprilike podjednako, tjs. extra u oba slucaja!

I na kraju kad poredim It i Aut, nekako sam naklonjeniji It, verovatno zbog sunca, jer sam 7 dana imao utisak da sam na letovanju,i mislim da je tako malte ne cele zime, jer sam citao na mnogim forumima a i pricao sam sa gazdaricom app.,da su Dolomite izuzetno suncane, sto u Aut bas i nije slucaj.
U svakom slucaju, i jedno i drugo je zaista savrseno i vredi svaki ulozeni euro


pozdrav svima

sas35bgd
07.03.2009, 11:16
@Jovicki
Nikad nije kasno da nesto napises o zimovanju :ok:. Sto se tice odlaska,ili dolaska do Val Gardene,nije lose otici na dva razlicita nacina,da se prodje kroz razna mesta. Ja sam cak i do Venecije stigao,mada ne planski,jer je klinac polomio ruku zadnji dan,pa nismo isli na stazu. Vidim da si bio u Ortisei-u i mislim da je to dobitna kombinacija,jer su okolna mesta,ukljucujuci i Cortinu dosta manja. Ipak treba voditi racuna kako provesti i vreme od 16h pa do spavanja,a to je tesko organizovati u mestima sa 2-3ulice,pogotovu ako imate decu koja zahtevaju neku vrstu animacije.Ja sam bio smesten solidno daleko od gondole za Secedu(oko 400m,sto je dosta za pesacenje nizbrdo,a u povratku uzbrdo, u pancericama)
Sto se tice skipassa ,razlika izmedju skidolomita i lokalnog je mislim oko 12e a ako ides na Sella Rondu, moras sa skidolomiti.
Obelezenost staza mozda nije losa,nego se ja nisam uklopio u sistem obelezavanja. Naime, nikako nisam mogao da povezem mapu i teren. To se pokazalo narocito izrazajno u Sella Rondi gde se u toku dana predje valjda osam skijalista. U pocetku sam koristio mapu i shvatio da "nisam skolovan" za tu literaturu. Onda sam mapu presavio ,stavio u dzep i zaboravio na nju. Samo je potrebno da znas sledecu destinaciju gde ides i sve ti pise na putokazima, i to je mnogo bolje islo.
Ne znam da li si provalio da smo prosle godine isli u isto mesto,cak je i Zoki,moderator sajta ,fotke tvoje i moje svrstao u jednu galeriju. Bad Gastein. Igrom slucaja i ove godine smo bili u Val Gardeni u razmaku od 20-tak dana,pa mozes da posaljes njemu slike,a on neka spoji sa onim mojim u vec postojecoj galeriji "Val Gardena Italija".
It ili Aut?! To je kao pitanje"volis li vise mamu ili tatu":sm021:

na private!
Ps: Za leto spremam u sopstvenoj reziji Siciliju,uz posetu od par dana Rimu. Imam utisak da si ti to vec obavio,pa ako mozes u par reci taksativno
1)kojim putem
2)trajekt iz kog mesta
3)smestaj
4)licni utisak o Siciliji
5)Nesto sto je vazno
6)neke cene...(finansijsku konstrukciju)
Hvala i pozdrav

jovicki
08.03.2009, 11:17
Drago mi je da si procitao i odgovorio

Da, sad i ja vidim da smo bili 2god. za redom, u istom periodu na istim mestima..zanimljivo. I ne samo to, nego smo takodje oboje bili i u Veneciji, ja sam se zato i vracao preko italije.Videcemo sledece godine da li je bila slucajnost!!:dziveli: Kojim putem si ti isao prema Veneciji?

Kad Zoki objavi slike koje sam poslao za Val Gardenu, videces da smo cak bili u istom delu grada.
To sam zakljucio sa Vase slike sa balkona, i mi imamo istu:).. samo sto imam utisak da ste Vi bili u jos jednoj ulici vislje, ali je pozicija ista.
Ja sam svuda isao autom jer bas ne volim da pesacim, posebno ne u pancericama a i moj klinac je manji, pa je sa njim gotovo nemoguce ici peske i vuci skije i stapove.
Da li si vec razmisljao o skijanju za sledecu godinu? Imas neko mesto u vidu? Ja nesto gledam Nassfeld, zbog blizine a i cuo sam da ima ski skola na hrvatskom, pa bi moj klinac mogao nauciti lakse nego u it ili aut skoli! To se moram posavetovati sa skimanom, on je sigurno bio a i sve sto mi je rekao je bilo extra.:ok:


Za mape si u pravu, mozda i nisu lose ali ih je gotovo nemoguce povezati sa stazama..i ja sam odustao i zaista sam se bolje snalazio bez nje.
Jeste li Vi skijali na Arabbi i Gran Rissi? Jeste bili na bazenu u Ortiseiu? Nije kao u Gastainu ali nije lose posle celog dana skijanja..i nije ni blizu skupo kao tamo!

Sto se tice Sicilije, rado cu ti pomoci, to mi je omiljena tema, kao i sva Mediteranska ostrva! Ali posto to nije tema za ovaj sajt, poslacu ti privatnu poruku.

Pozdrav

skiman
08.03.2009, 17:51
Drago mi je da ste se ovako lepo proeli. I ja sam ove godine bio u Alta Badii, tačnije smešten sam bio u Pedracesu u periodu od 21.2.2009-27.2.2009. I ja sam najviše koristio Arabbu, jer mi tamošnja skijališta najviše odgovaraju-nema neke naročite gužve na stazama, pa je to dodatni uzrok za dodavanje gasa :yay:. I tako to iz dana u dan, Gran Risa za zagrijavanje, o onda slatke brige i obavezno pitanje : A gde idemo danas? Bio i jedan dan u Civetti-sasvim OK skijalište za dva-tri dana...Još malo slika za uspomenu i dugo sečanje....PS. Sa Nasfeldom nečeš pogrešiti, po meni jedno od najboljih skijališta u Austriji, isto to važi i za Saalbach Hinterglemm o Schladming. prošla su vremen, kad smo svi mislili, da je Bad Kleinkircheim jedino mesto za skijanje u Austrii...

milos_pg_91
08.03.2009, 19:13
3. slika je najbolja. Mali gazi :dziveli: :)

sas35bgd
08.03.2009, 21:06
@Jovicki
Sto se tice iz Ortisei,i posete Venecije,nije bas usputno. Kad sam kucao na navigaciji,napisala mi je da ima 274km i 4h i 4minuta.Naravno,preko Bolzano,Trento i onda preko Bassana,Padova Venecija. Kad sam krenuo na autoputu kod mesta Trento se nije slagalo to sto pise na navigaciji i na putokazu. Poslusao sam putokaz i nisam pogresio. Isao sam preko Verone i to je oko 30km duze ,ali zato za 1sat krace.(sve autoput)
Apartman u Ortisei se zvao Solar,gde su nasi prijatelji bili smesteni,a mi smo bili u http://www.apperika.it/ . Pogled je fantastican. I mi smo isli autom, a jedno jutro smo krenuli minibusom. Jedan deo ekipe je zakasnio na bus i otisao peske(400m) a mi smo isli do stanice busa(250metara i putovali smo duze nego oni peske)Bad Gasten ima ipak bolji prevoz.
Bio sam na Arabi i lepo je,ali me podseca na polomljenu ruku moga sina. Gorska sluzba spasavanja nam je ponudila da ga preveze motornim sankama do podnozja gondole,ali smo mi u pocetku pomislili da nije prelom i odustali smo od sanki. Ubrzo smo shvatili da je to bio los potez i morali smo u Wolkstein kod lekara na rengen. On je veliki(16god) i nisam mogao da ga nosim,pa je morao na bordu dole gore zicom,pa dole i tako do lekara jedno sat vremena.
Nisam bio na bazenu,mada smo ocekivali da ce zenski deo ekipe ici, medjutim nisu.
Ocekujem na E-mail malo o Siciliji,unapred hvala

skiman
08.03.2009, 21:53
3. slika je najbolja. Mali gazi :dziveli: :)

Jel da?? E pa pogledaj kako mali gazi Gran Risu (pa čerka kao druga, i žena kao poslednja).... http://www.youtube.com/watch?v=RTaud6Bcuew&feature=channel_page

jovicki
08.03.2009, 22:20
Pozdrav Skiman, drago mi je da ste se dobro proveli, ti vec poznajes taj teren i sigurno ste uzivali!! Rekoh, zao mi je sto sam bio u Alta Badii i propustio Gran Risu a o Arabbi da i ne govorim.Tvoj mali stvarno gazi:)..Moj klinac je 3,5god., ove nije isao u skolicu ali sledece, ako bog da zdravlja, sigurno! Iz onoga sto sam do sada video na netu stvarno mi se cini da ce Nasffeld biti skijaliste za sledecu godinu..
Sas35, sad definitivno nije slucajno:ok:jer sam ja vec bio sve dogovorio sa ap Erika ali sam u zadnji momenat otkazao jer su i prijatelji odlucili da idu sa nama a ovi nisu imali slobodan app. i za njih. Detaljan izvestaj o Siciliji cu ti poslati ovih dana, cim ugrabim vremena, necu zaboraviti sigurno jer mogu dosta pomoci oko odabira gde ici i sta videti.

pozdrav

Tadija_91
09.03.2009, 00:34
ono sto leti od 14. sekunde je on:eek::eek::hair::hair:
Svaka cast, ima i na koga:ok:

milos_pg_91
09.03.2009, 13:51
Jel da?? E pa pogledaj kako mali gazi Gran Risu (pa čerka kao druga, i žena kao poslednja).... http://www.youtube.com/watch?v=RTaud6Bcuew&feature=channel_page

Svaka cast. Prava ski porodica. Skiman, svaka cast! :ok:

sas35bgd
09.03.2009, 18:35
Milos i Tadija su veoma istrajni momci,gledano na ucesce na forumskim stranama :dziveli:. Nema teme da njih dvojica ne napisu par lepih reci. Pozdrav za mlade snage :ok:

admin
12.03.2009, 01:55
23 fotografije Jovickog iz Val Gardene na Galeriji sajta!

http://slike.skijanje.rs/v/valgardena022009/

sas35bgd
24.03.2009, 16:59
Danas se navrasava ...
20tak dana od kada je Jovicki obecao malo teksta na "private" o Siciliji i putu do tamo. Da sam placao samo parking dok ga cekam ,moja finansijska konstrukcija bi se srusila.......:dziveli:

dejan
19.09.2009, 16:09
Planiram da idem u Ortisei u martu 2010. Da li neko ima iskustva o skijanju u tom periodu (od sredine marta do pocetka aprila)?

sas35bgd
20.09.2009, 09:09
Ortisei je za preporuku,ali ne znam bas taj period da li ima nekih specificnosti. Aprili je nekad kritican sa snegom ali mart je OK, s tim sto mislim da je mart skuplji od januara. U martu im je deciji raspust par nedelja. Za pomoc u odabiru smestaja slobodno se javi,a imas i par recenzija ovde o Val gardeni, sto na forumu sto na samom sajtu

jovicki
10.01.2010, 23:58
Par saveta i od mene..Ako hoces romantican ski trip definitivno Italia, ali ne Alta Badia, koja je uzgred receno, sjajna, ali 100% ski mesto, bez ikakvih drugih sadrzaja..Moja preporuka je Ortisei, Val Gardena! Gradic je kao sa razglednice, posebno uvece. Ima i bazen u samom centru. Inace predeo oko Sella Ronde je bez sumnje medju najlepsim i najsuncanijim u Evropi. O stazama necu ni pisati jer je to mesto gde se odrzava world cup. I sto je jako bitno, snega kao u bajci..I sam smestaj je dosta povoljniji nego u Alta Badiji. Sto se tice Moene, u povratku sam prosao tuda, slicno je-ipak je blizu VG. Lepo je, ali veruj, ni blizu kao Vg, Mnogo manja nv i manje snega! Ipak, ako imas povoljan smestaj verujem da neces pogresiti. Inace, razmisli i o Bad Gastain-u u Austriji. Fensi je mesto, u dolini koja je sa sve 4 str, okruzena planinama, sa obe strane se u dolinu ulazi kroz tunel, staze su vrhunske a Therme su im najbolje u Austriji, to ti je posebno romanticno :-) Sto se tice Kitzbuehl-a, mesto je prelepo ali cesto nema snega a to bas nije romantino, predjes 800km zbog snega i onda moras jos da se popnes gondolom na 2000mnv da ga vidis..Inace 22.1. idem kod Branka u Zelden pa cu javiti kako je bilo. Slike iz Vg i B.Gasteina mozes videti u galeriji ovog sajta

Nadam se da sam pomogao, javi sta si odlucio

pozdrav

acafcrs
16.01.2010, 20:44
Било би јако добро ако би поставили контакте смештаја у коме сте одсели пошто планирам да кренем пут Вал Гардене крајем фебруара.

sas35bgd
17.01.2010, 09:17
Bas sam se pitao da li cemo Jovicki i ja i ove godine sasvim slucajno kao predhodne dve ici na ista mesta . U Bad Gastein i Val Gardenu. Evo procitao sam da je on planirao Solden kod Branka, a ja sam se vec vratio sinoc iz Kitzbuhela. O Kitzbuhelu cu pisati kasnije , ali samo jedna recenica ovde . Odabran je jer nas je islo 15-oro ljudi (zena i dece) od toga 5 ne skijasa , pa smo zbog toga odabrali Kitzbuhel. Inace Solden je kao skijaliste bolje. Ali Branko i nije u Soldenu, tako da i uvece deca (16 i 17 godina) nemajmu gde , ili da ih vozimo kolima u Solden , jer Bus ne ide nocu
U Val Gardeni smo bili smesteni u http://www.apperika.it/ . Apartman udaljen oko 300-400 metara od gondole i 150-200 od skibusa. Nama je sve to bilo daleko da pesacimo, jer je dosta, dosta uzbrdo i isli smo autom. Skibus nije dzabe , kao u Austriji, nego se placa 7 evra 7 dana, a parking je 4 evra dan
Val gardena je VRh Vrhova. Definitivno najbolja od svega sto sam video i bio

acafcrs
17.01.2010, 11:30
sas35bgd (http://www.skijanje.co.yu/forum/member.php?u=2383) Хвала пуно на брзом одговору. Мало сам закаснио са резервацијом ове године и већ има проблема да нађем одговарајући смештај.

Још једном, пуно хвала.

jovicki
17.01.2010, 20:22
Sasa, veruj da sam se i ja pitao gde cete ove godine i da li ce se opet poklopiti da idemo na isto mesto;) Sledece godine cemo se dogovoriti pa idemo zajedno, lako cemo odluciti gde, ocigledno nas zanimaju ista mesta:yay:. Evo sam sad video da si bio u Kitz-u. I ja vec godinama imam Kitz.u planu ali tako se nekako uvek dvoumim..Napisi obavezno kako je bilo! Inace i ja smatram Val Gardenu za najlepse mesto gde sam bio! Onakav planinski scenario i sneg i sunce imaju samo Dolomiti! Sasa je bio u http://www.apperika.it/ a mi smo bili u vili Schmalzl. Kuca je od lokalnog arhitekte i napravljena je na steni, svaka prostorija ima prirodno svetlo cak i one u sredistu kuce i njihove kancelarije i ski room u podrumu jer je napravio neverovatan sistem tunela i krovnog osveljenja. Nas apartman je bio na juznoj strani, zaista prelep. Ipak je Sasa u pravu, malko je predaleko od lifta jer je ceo Ortisei uz brdo tako da sam svuda isao autom. Znam zasigurno da je app. Ester odlican, nalazi se u samom centru dole preko puta lifta i odmah uz Spar. Ja sam ga vec bio dogovorio prosle godine ali sam taj smestaj prepustio prijatelju. Iako je Schmalzl remek delo, ako budem opet isao tamo a mislim da hocu, def. cu ici u Ester. I na kraju Aco da znas da u VG app. moras uplatiti do 1 novembra ako hoces da biras. Sada vidi sta je ostalo, probaj ova 3, zasigurno ni sa jednim neces pogresiti ali rekoh ti, Ester je ubedljivo najbolja lokacija

Pozdrav

designbvr
20.01.2010, 20:06
Stigao sinoc, bice malo fotki (ali na zalost zaslugom bolje/lepse polovine telefonskih, zaboravila da spakuje fotoaparat !?!), obisao Sellu sem
Arabbe-Marmolade, bila mi najdalje (dogodine boze zdravlja), a hteo da probam sve staze i naravno po vise puta Gran Risu i Saslong, ali ima staza i staza i staza,
vreme prva dva dana onako, posle sunce sija, bilo vise ljudi iz SRB, Beograd, Uzice, NS, Krag., to su registracije koje sam vidjao po gradu, snega onoliko, staze ko' za WC, ujutru (9h) kao kamen (ono chuveno drrrrrrrrr, skidanje mraka i sl.) posle 11 - 11,30 malo otpuste ali i dalje sve besprekorno, evo fotke pocetne Gran Rise,bice jos !

acafcrs
16.02.2010, 14:20
Пошто путујем у Вал Гардену (Ортисеи) следеће недеље занима ме да ли је неко куповао ски осигуранје на лицу места, да ли може да се узима само за шест, седам дана и колико га је коштало то осигурање?

Унапред хвала.

designbvr
23.02.2010, 08:14
vidim da sam zakasnio :dontknow: ali zbog ostalih ...
da ljudi znaju koliko kosta

acafcrs
04.03.2010, 14:58
У Вал Гардени, Ортисеи, сам био од 20.02.2010 до 27.02.2010. смештен у апартманима Ули (2 минута, у патикама, далеко од гондоле која вози до Сећеде). Смештен сам био у двокреветном апартману (резервисали смо два двокреветна апартмана које смо платили 2 x 450е). Наш домаћин би апартмане можда дао и јефтиније (првобитно је тражио 2 x 600е) али смо то схватили када смо дошли тамо. Иначе власник апартмана је и власник пицерије у центру града од које сигурно доста зарађује, у поподневним сатима је увек пуна, тако да су му апартмани успутна делатност. Наш апартман мало старији, али скроз добар, простран, чист, други тек реновиран. На пола недеље власник је организовао и чишћење истог, промену пешкира. Једина замерка је машина за судове које није било. Аутомобиле смо сместили у покривену гаражу. Локација на први поглед супер, али је постајао проблем јер је последњих 50м од гондоле до апартмана била јако зајебана узбрдица која није баш ни за патике, камоли за панцерице. Од лета ове године ни то неће бити проблем јер се одмах уз кућу гради нови воз који ће бити некако спојен са Сећедом. Код гондоле постоји ски депо који кошта 6е дневно или 30-так за шест дана. Гондолу и центар повезује тунел са покретним степеницама.

Мислим да на скијање не треба трошити речи. Мени се чини да Вал Гардена и није место за почетнике (имали смо једног почетника) јер су осуђени на ски бус (ски бус иначе кошта 6е за недељу дана).Што се тиче скијања за почетнике, Алпе ди Сиуси је много боља опција (гондола ка овом делу скијалишта је 5 мин. од центра Ортисеиа). Ми смо иначе свакодневно преко Сећеде на Ронду Експрес, а после тога је небо граница. Са Сећеде до полазног места гондоле у Ортисеиу води Ла Лонгиа, стаза дуга 10,5км са разликом у надморској висини од преко 1200м. Враћање у апартман је поред Ла Лонгие укључивао и Саслог (црвена и црна варијанта). Морам да приметим да је црна варијанта далеко боља за скијање, у тим касним сатима увек је била у бољем стању, далеко мања гужва. Поред два поменута скијалишта скијали смо и у Алта Бадии, Вал ди Фаси и један обилазак Села Ронде (наранџасте, јер ми је она далеко занимљивија од зелене) уз мало задржаванје у Араби.

За крај бих направио и мало поређење. Прошле године сам био у Алта Бадии (Ла Виља), а у децембру сам посетио и Три долине. Алта Бадиа је скроз скијашко место, како је већ неко констатовао. Када се вратиш у апартман остаје ти само да се одмориш за сутрашње скијање. У Ортисеиу може да се нађе забава и нешто касније, ако имате снаге за то (ми смо ретко излазили). Пицерија власника апартмана је један од бољих избора (пећ на дрва, домаћи пршут итд, а иначе био је веома дарежљив и при свакој нашој посети нас је частио предјелом, пићем, дезертима). Поред пицерије нама се свидео и вински бар. На крају бих рекао да је Француска (по мом мишљењу), са скијашке стране, најбољи избор, да су стазе много добро повезане и нема много цимања око скија, скидања истих, ношење итд, иако је мени Италија пријатнија, гостопримљивија и природа је далеко лепша.

У повратку смо ишли од Ортисеиа преко Колфоска, Корваре и Ла Виље и морам рећи да пут кроз планине и није најбоља идеја, било је доста снега и за мало смо се извукли без стављања ланаца.

За сва питања вам стојим на располагању.

sas35bgd
05.03.2010, 10:04
U potpunosti se slazem za tobom, za Ortisei nema sta lose da se kaze. Mada ljudi nikad nisu objektivni kad potrose 2 000 evra za skijanje za porodicu, pa onda ulepsavaju mesto u kome su boravili. Za Ortisei i Val Gardenu to nema potreebe, vec je sve dovoljno lepo. Ja sam ove godine bio u Kitcbilu, i bez predrasuda zakljucujem, "Val Gardena je jedna".
Jedino sto mogu da se ne slozim s tobom je da u Val gardeni ima gde da se izadje. Jedini nocni klub je na samoj gondoli za Secedu i u periodu kad smo mi islu, sredinom januara, bili smo "jedni od retkih gostiju"- prazno . Ima restorana koji rade do 23h, ali su Really Expensive. Naravno, za skijase ne treba traziti mesto za izlaske, jer ujutru treba ranom zorom biti na stazu. Ali Omladina od 16-17 godina nije spremna da legne u 22h pa je njima bilo malo smorno da sede u apartmanima

acafcrs
05.03.2010, 14:05
Kaда сам рекао има где да се изађе мислио сам на фине и слатке ресторане, пицерије, винске барове. За дискотеке и дуга ноћна лудовања и нисам имао снаге. Та дискотека код гондоле за Сећеду била је значајно пунија, а за викенд је било и музике уживо (било је скроз добро).

skiman
05.03.2010, 16:26
У Вал Гардени, Ортисеи, сам био од 20.02.2010 до 27.02.2010. смештен у апартманима Ули (2 минута, у патикама, далеко од гондоле која вози до Сећеде). Смештен сам био у двокреветном апартману (резервисали смо два двокреветна апартмана које смо платили 2 x 450е). Наш домаћин би апартмане можда дао и јефтиније (првобитно је тражио 2 x 600е) али смо то схватили када смо дошли тамо. Иначе власник апартмана је и власник пицерије у центру града од које сигурно доста зарађује, у поподневним сатима је увек пуна, тако да су му апартмани успутна делатност. Наш апартман мало старији, али скроз добар, простран, чист, други тек реновиран. На пола недеље власник је организовао и чишћење истог, промену пешкира. Једина замерка је машина за судове које није било. Аутомобиле смо сместили у покривену гаражу. Локација на први поглед супер, али је постајао проблем јер је последњих 50м од гондоле до апартмана била јако зајебана узбрдица која није баш ни за патике, камоли за панцерице. Од лета ове године ни то неће бити проблем јер се одмах уз кућу гради нови воз који ће бити некако спојен са Сећедом. Код гондоле постоји ски депо који кошта 6е дневно или 30-так за шест дана. Гондолу и центар повезује тунел са покретним степеницама.

Мислим да на скијање не треба трошити речи. Мени се чини да Вал Гардена и није место за почетнике (имали смо једног почетника) јер су осуђени на ски бус (ски бус иначе кошта 6е за недељу дана).Што се тиче скијања за почетнике, Алпе ди Сиуси је много боља опција (гондола ка овом делу скијалишта је 5 мин. од центра Ортисеиа). Ми смо иначе свакодневно преко Сећеде на Ронду Експрес, а после тога је небо граница. Са Сећеде до полазног места гондоле у Ортисеиу води Ла Лонгиа, стаза дуга 10,5км са разликом у надморској висини од преко 1200м. Враћање у апартман је поред Ла Лонгие укључивао и Саслог (црвена и црна варијанта). Морам да приметим да је црна варијанта далеко боља за скијање, у тим касним сатима увек је била у бољем стању, далеко мања гужва. Поред два поменута скијалишта скијали смо и у Алта Бадии, Вал ди Фаси и један обилазак Села Ронде (наранџасте, јер ми је она далеко занимљивија од зелене) уз мало задржаванје у Араби.

За крај бих направио и мало поређење. Прошле године сам био у Алта Бадии (Ла Виља), а у децембру сам посетио и Три долине. Алта Бадиа је скроз скијашко место, како је већ неко констатовао. Када се вратиш у апартман остаје ти само да се одмориш за сутрашње скијање. У Ортисеиу може да се нађе забава и нешто касније, ако имате снаге за то (ми смо ретко излазили). Пицерија власника апартмана је један од бољих избора (пећ на дрва, домаћи пршут итд, а иначе био је веома дарежљив и при свакој нашој посети нас је частио предјелом, пићем, дезертима). Поред пицерије нама се свидео и вински бар. На крају бих рекао да је Француска (по мом мишљењу), са скијашке стране, најбољи избор, да су стазе много добро повезане и нема много цимања око скија, скидања истих, ношење итд, иако је мени Италија пријатнија, гостопримљивија и природа је далеко лепша.

У повратку смо ишли од Ортисеиа преко Колфоска, Корваре и Ла Виље и морам рећи да пут кроз планине и није најбоља идеја, било је доста снега и за мало смо се извукли без стављања ланаца.

За сва питања вам стојим на располагању.

Jel ti latinica pravi probleme....:dontknow:

designbvr
05.03.2010, 19:19
Jel ti latinica pravi probleme....:dontknow:


E, skiman :smoke: čemu to ? :dontknow:
pa naši smo !?! (valda) ???

sas35bgd
05.03.2010, 21:04
Meni je simpatican taj Skiman. Moj vrsnjak, iz malog zivopisnog mesta na Dravi, za neke koje nisu obratili paznju, inace je to u Sloveniji. Meni je imponovalo sto se uopste pojavljuje kod nas na forumu, jer je iz skijaske nacije koja osvaja medalje na Olimpijadama i pobednicka postolja na svetskim takmicenjima. Ponekad sam se pitao sta uopste trazi ovde, jer vecina nas nije presla skijasku granicu dalje od Kopa, i sta je sad njemu ovde zanimljivo i sta moze od nas novo da cuje!!??:dontknow:. Medjutim, i sam je on prepricavao bas na ovom forumu, da je imao cesto sukobe na hrvatskim skiforumima sa Hrvatima na temu"Brate Slovenac, pisi na hrvatskom forumu hrvatskim jezikom". E sad on na Srpskom forumu,kad vec nije uspeo na hrvatskom, pokusava da izdejstvuje da se pise na Slovenackom jeziku ili bar latinicom . Ne znam da li gresim, ali tvoja zamerka na cirilicu u Srbiji, bili bi identicna hipotetickoj zamerci na slovenackom forumu "zasto ne pisete na Srpskom" . :dziveli:
Ako ne zameras , navescu jedan zanimljiv slucaj od pre mesec dana na Krvavcu u hotelu Silvester, u kome su glavni junaci Srbi, Hrvati i Slovenci...
-Ulazi Hrvat u bilijar salu i obraca se nama, Srbima " Ovi Slovenci su antitalenti za turizam, nema ih nikad u sali da posluze pice, prevaranti, nabili u sobe po 6 kreveta kao u kasarnama..."
-Umedjuvremenu Hrvati izadju, pojavljuje se konobar Slovenac i obraca se nama Srbima "Ovi Hrvati su mnogo aljkavi, vidi gde spustaju case i flase, na bilijarski sto!! To su najgori turisti"
-Malo kasnije, ulazimo u restoran i zakacimo jedan deo razgovora izmedju do malopre medjusobno ogovaranih strana Hrvata i Slovenaca, u kome smo sad mi Srbi tema " Jeste primetili, pojavila se jedna grupa Srba? Oni su sad ko pusteni iz kaveza, imali su vize i nisu dalje od Terazija mogli" I onda glasan smeh :sm022:

designbvr
06.03.2010, 08:04
Medjutim, i sam je on prepricavao bas na ovom forumu, da je imao cesto sukobe na hrvatskim skiforumima sa Hrvatima na temu"Brate Slovenac, pisi na hrvatskom forumu hrvatskim jezikom". E sad on na Srpskom forumu,kad vec nije uspeo na hrvatskom, pokusava da izdejstvuje da se pise na Slovenackom jeziku ili bar latinicom . Ne znam da li gresim, ali tvoja zamerka na cirilicu u Srbiji, bili bi identicna hipotetickoj zamerci na slovenackom forumu "zasto ne pisete na Srpskom" . :dziveli:

Upravo zbog gore navedenog sam i bio iznenadjen i dodao koje slovce !?! :sm006: :dontknow: :confused:

boris
06.03.2010, 13:45
Ljudi,gledajmo malo sire...
Skiman je redovan clan,sa mnostvom zanimljivih i korisnih postova.Na sajtu se uglavnom pise latinicnim pismom.Mislim da nam i nije neki problem da tako i nastavimo da bi sto vise posetilaca moglo da prati forum,sto nam je svima cilj.:)

skiman
06.03.2010, 15:33
Ljudi,gledajmo malo sire...
Skiman je redovan clan,sa mnostvom zanimljivih i korisnih postova.Na sajtu se uglavnom pise latinicnim pismom.Mislim da nam i nije neki problem da tako i nastavimo da bi sto vise posetilaca moglo da prati forum,sto nam je svima cilj.:)

U tom kontekstu sam napisao to sa latinicom...:ok:
@sas35bgd :čisto me je zanimalo šta je čovek lepo doživio u Val Gardeni i ništa više i pošto vas večina piše na latinici, hteo sam mu to predložit....Gledaj, to što neko živi u nekom malom mestu kraj Drave, ne mora da znači, da je seljober :sm011: ....znam da nigdje to nisi rekao, ali može se ovako čitat između rečenica.....Niko vam ne brani, da pišete na cirilici, pa ni ja.....U stvari preskočit ču ovakve postove....:sm011: I molim te ne izvrći istinu, od kad sam se prijavijo na vašem forumu pišem na vašem jeziku (ili se prije raspitaj u čemu je tad bio problem)....

wlad
06.03.2010, 23:00
Pustite ćirilicu....

Bilo je društvo nedelju dana na skijanju na Dolomitima (Val Gardena). Od 6 ski dana prvi dan je bio oblačan (ali isto dobar za skijanje) ostalih 5 dana sunce, jučerašnji dan iako je bio sunčan (puca sunce ceo dan) temperatura je bila oko -17c i duvao je jak vetar tako da je bilo ledeno..

Auto smo parkirali prvi dan i jutros ga isparkirali, apartman (Sara, u Ortiseiu) je dobro lociran, oko 200m od eskalatora koji vodi ka gondoli (Seceda), šetnja do eskalatora ("međustanice" istog) je horizontalna tako da nije nikakav problem otići do gondole i vratiti se sa skijanja posle. Sam apartman je dobar, ima sve što treba, prostran i kao što sam pomenuo jako dobro pozicioniran.

Prvi dan smo obišli Val Gardenu, manje više svi su sve već rekli, odlična Seceda, Sasslong i staza "3" ispod gondole Ciampinoi. Sama Val Gardena ima odličnu povezanost, staze itd. Alpe di Siusi (ili kako se već zove) smo obišli prvi dan na kraju čisto da vidimo na šta to liči, ne isplati se ni posetiti ga, ali smo mi potrošili jedno 1h na njega ;). Verovatno OK za nekoga ko prvu put staje na skije.

Drugi dan smo išli u obilazak Sella Ronda ture, usput smo kod Arabe otišli do Marmolade, tamo se popeli i odskijali, vratili se nazad na SR turu i stigli nazad. Sama SR tura je pre svega turistička, a ne skijaška, OK je da se obiđe zbog "razgledanja" Dolomita, ali nije skijaška tura. Zato i jesmo otišli do Marmolade taj isti dan - zato što Marmolada pored "izgleda" (fenomenalan pogled) ima i dobro skijanje :ok:

Ostale dane smo skijali slobodnim stilom ;), znači svuda redom. Napomenuo bih i snow parkove, ima ih nekoliko, što Cross staza što parkova sa skokovima, boxovima itd. Ja sam u jednom danu "izgubio" oko 2h na skokovima, ima malih, ali booogami i jako velikih, pošto i nisam znalac nisam išao na (pre)velike.... Par većih skokova sam napravio i mogu reći da su odlično napravljene skakaonice ali se i leti po nekoliko sekundi, 2-3m u visinu i 10 i više u "dalj"... Sve u svemu nimalo naivna "rabota" :D.

Neko je pomenuo kako skijališt(a) nisu dobro obeležena / nije najbolja mapa. Lično nisam imao nikakvih problema sa snalaženjem, kao ni niko iz društva, staze su odlično obeležene, putokaza ima dovoljno a mapa koja se dobija sa ski passom je skroz pregledna (2 "projekcije" Val Gardene i jedna velika mapa svih centara zajedno na drugoj strani mape).

U ručnom GPSu koji imam u džepu sam imao mapu DolomitiSuperSki skijališta (SnowRanger) ali mi nije uopšte bila potrebna pored papirnate mape.

Što se tiče statistike, uglavnom smo prelazili preko 100km dnevno (žice+skijanje) po GPSu, po sajtu dolomitisuperski (svaki dan možete videti statistike vašeg ski passa) prelazili smo od 50-70km skijanja (bez žica) - to je napravno procena pošto oni ne znaju tačno kuda smo prolazili (samo čekiranje passa). Na Sasslongu smo "nabili" max brzinu od 99.4km/h.... Naravno posle svih ovih 6 dana (forsiranog) skijanja sada nismo nizašta, odvalili smo noge :sm004:

Dakle, staza i infrastrukture dovoljno da ne može da se obiđe ni pola za 6 dana. E da, offpiste mogućnosti ima dosta, ali mi se čini da im klima ne ide tu na ruku, upravo zbog lepog i sunčanog vremena dumpovi su retki i onda sneg van staze i nije za skijanje, sekli smo ponegde, za probu, i može da se ode van staze, ali je to jako često baš-baš tvrd i zaleđen sneg, gde i ima lepšeg on je iskijan, tako da (po subjektivnom iskustvu) mi deluje da su Dolomiti on-piste-pre-svega.

To je to što mi prvo pada na pamet, od slika samo sam jednom prilikom slikao i to Marmoladu, i nisam nosio aparat, ali ima drugih koji su slikali pa dok navatam slike...

Posebna zahvalnost SkiManu na preporuci Dolomita...

D.I.M.
07.03.2010, 09:27
mmmm, Val Gardena, jedno od mesta gde bih se vratio, i moj pozdrav skiman-u!

sas35bgd
07.03.2010, 21:46
Val Gardena je super skijaliste. Uglavnom su utisci slicni a zanimljiv podatak je da na SkiDolomiti sajtu koliko god se trudio da neprekidno skijas tokom celog dana, neces uspeti da predjes 100km (ne racunajuci zicaru). To je i Wlad potvrdio sa svojim GPSom. Ja sam imao stav da ako skijam ceo dan, prelazim bar 150km. Ispostavilo se da sam svaki put , posle skijanja i pregleda na sajtu SkiDolomiti prelazio ispod 80km
PS: Ski Man, da zaboravimo cirilicu i latinicu, a ako hoces prekucacu ti onaj cirilicni tekst u latinicu kao znak znak da nisam nista lose mislio a 02.05. :dziveli: za tvoj rodjendan :)

acafcrs
07.03.2010, 22:45
Žao mi je zbog zbrke oko pisma, ali ćirilica je moje pismo i volim da pišem istom i nadam se da to nije nikome problem.

Za SkiMan-a mala pomoć http://www.srbijazemljaheroja.com/cirilica.html. Uz pomoć ovog sajta moći ćeš sve postove napisane ćirilicom da prevedeš na latinicu.

Поздрав свима.

skiman
08.03.2010, 07:29
Val Gardena je super skijaliste. Uglavnom su utisci slicni a zanimljiv podatak je da na SkiDolomiti sajtu koliko god se trudio da neprekidno skijas tokom celog dana, neces uspeti da predjes 100km (ne racunajuci zicaru). To je i Wlad potvrdio sa svojim GPSom. Ja sam imao stav da ako skijam ceo dan, prelazim bar 150km. Ispostavilo se da sam svaki put , posle skijanja i pregleda na sajtu SkiDolomiti prelazio ispod 80km
PS: Ski Man, da zaboravimo cirilicu i latinicu, a ako hoces prekucacu ti onaj cirilicni tekst u latinicu kao znak znak da nisam nista lose mislio a 02.05. :dziveli: za tvoj rodjendan :)

25. i 26.4 sam sa autodomom u BG, tako da častim po koje pivce....:cug:

designbvr
16.03.2010, 08:21
> ..... :cool: ...... <

Panzer
24.07.2010, 01:18
Iako je u Podgorici +40 stepeni, čini se da je pravo vrijeme za rezervaciju smještaja za skijašku sezonu. Interesuje me zašto su cijene smještaja u Dolomitima puno jeftinije tokom januara (npr. apartman u vilil Sara, gdje je wlad odsjeo je u januaru 400, a u feb - 15. mart 700 €. Da li je lošija statistika snijega, sunčanih dana, ili su u pitanju raspusti i gužve? Ili nešto treće?
Dolomiti, odnosno Val Gardena i Ortisei su mi u najužem izboru za narednu sezonu, samo nisam siguran - kraj januara ili februara?

sas35bgd
24.07.2010, 14:21
Prva nedelja januara je najjeftinija u Austriji i Italiji jer se zavrsavaju Bozicni praznici, a pocinje skola, tako da stranci koriste taj termin jer je dosta povoljniji sa cenom. Sto se tice drugih razloga, ima i niih. Ako uzmete u obzir da u januaru skijalista rade od 09-15:30, znaci 6 ipo sati, zbog duzine dana i to je razlog nize cene. U martu je radno vreme vecine zicara od 08-17h negde i 17:30. Ako podjemo od toga da na skijanje dolazimo zbog skijanja, dobijemo podatak da u martu imamo i do 50%vise sati u toku dana rada zicara. Dalje, u januaru je veca mogucnost za mecavu, maglu, los dan...Mart je najvedriji zimski mesec.
PS:Ipak, osnovni razlog je onaj s pocetka mog komentara

Panzer
24.07.2010, 19:24
Thanks Sasa. Čini mi se da u Austriji nije ovolika razlika u cijenama. Možda griješim. Nisam mogao provjeriti vrijeme rada liftova - čudno mi je da u januaru ne rade barem do 16h?
Još uvijek nisam odlučio - zadnja nedelja januara? ili možda 15-22 mart?
Do sada sam uglavnom išao kraj februara - početak marta.

designbvr
24.07.2010, 21:39
Sas35 ti je sve lepo objasnio, a ima i to da su kod "njih"
deciji raspusti kraj Januara pocetak Feb., pa je isto
kao kod nas na Kopu, pocetkom Januara - Najvise cene !!!

sas35bgd
27.07.2010, 14:55
Lepo je cuti da neko danas razmislja gde je ici 15.marta 2011.god :dziveli:
Hteo sam par reci na temu " High season i low season" u skicentrima A i It.
Jos sedamdesetih godina proslog veka, vodece zemlje Evrope, vodeci racuna o ravnomernoj popunjenosti ski centara, dosle su do sledeceg zakljucka.
MOZE NEKO DA TI PONUDI SKIJANJE ZA DZABE 5.JANUARA, AKO TI TAD NE MOZES DA OSUSTVUJES SA POSLA ILI SKOLE.
Onda su u Nemackoj organizovali djacke raspuste po pokrajinama u razlicitim terminima, tako da nikada nemate slucaj kao kod nas. Da Vam od 01.janura -20.januara bude popunjen kompletan kapacitet na svim planinama, a u martu sa 10%. Ubrzo su sve zemlje uradile slicnu stvar, pa i Slovenija vec 15-tak godina ima planiran raspusta za djake, u odnosu na okruzenje.(Italiju, Austriju i Hrvatsku)
Sto se tice radnog vremena zicara u periodu pocetka januara, svako ko je bio u toj nedelji na skijanju, moze da se podseti da vec oko 15;20 pocinje da se smrkava. Zato se neke udaljenije zicare gase vec u 15h, a one koje idu prema centru skijalista, rade i do 16h. Najcesce su to gondole ili sedeznice, koje poslednje skijase spustaju do smestaja u dolini, jer su u 16h staze vec debelo u mraku

Panzer
27.07.2010, 16:22
Solidna analiza. Nedano sam bio u Francuskoj, što si više zapadno (a u istoj vremenskoj zoni), to se kasnije smrkava. Ja sam mislio na zadnju nedelju januara i ipak vjerujem da se može skijati do 16h (u Dolomitima).
Ovo za raspuste si u pravu. Međutim, iznenadio sam se koliko je prošle godine u Austriji bilo starijih ljudi (seniora, vjerovatno penzioneri) na stazama. Ama, u svakoj gondoli od 8 ljudi, 4 su bili seniori.
Čini mi se da ću ove godine ipak probati low season, pa kako bude :smoke:.
Jedino što mi je sporno to je statistika vremena - visina snijega i moguće mećave. Na internetu samo nalazim istoriju za Bolzano, nigdje nisam našao za Ortisei ili neko drugo mjesto.

sas35bgd
28.07.2010, 10:52
Ortisei-Bolzano je koliko secam 15-20km, pa mozes racunati da je vremenska prognoza ista

Panzer
12.08.2010, 21:08
Rezervisan smjestaj u Ortiseiu, apartman, za prvu nedelju Februara :smoke:
Vidjecemo kakvo ce biti vrijeme, smjestaj se cini OK.

wlad
12.08.2010, 21:17
Nema da promašiš, sada ti ostaje samo da uživaš kada odeš :ok:. Jedan od glavnih aduta Val Gardene/Dolomita je super vreme, jako mnogo sunca a staze su uvek pod snegom / odlično pripremljene...

Panzer
12.08.2010, 21:21
Thanks wlad, za izbor mi je veoma pomogla tvoja recenzija od ove godine, koju si postavao u ovom thread-u. Vidjećemo kako će biti, ma ne smeta ni oluja ako bude, ima da se skija :sm022:
Ostaje mi još jedna stvar - gdje da se ide za otvaranje sezone? Za to ću sačekati Novembar - kakvo bude stanje tada, najvjerovatnije AUT.

jovicki
21.08.2010, 22:55
Ja sam bio prosle god zadnju nedelju januara i imao 7 suncanih dana kao na moru. Gazdarica mi rece da je skoro uvek tako. i inace vec 7-8 god. idem u tom terminu i nikad nisam imao problema ni sa vremenom ni sa snegom. U kom si mestu rezervisao rezervisao app i koji ako nije tajna? Procitaj moj utisak, ja sam i otvorio temu VG

Pozdrav i pitaj slobodno sve sto te zanima

Panzer
22.08.2010, 21:41
Ja sam bio prosle god zadnju nedelju januara i imao 7 suncanih dana kao na moru. Gazdarica mi rece da je skoro uvek tako. i inace vec 7-8 god. idem u tom terminu i nikad nisam imao problema ni sa vremenom ni sa snegom. U kom si mestu rezervisao rezervisao app i koji ako nije tajna? Procitaj moj utisak, ja sam i otvorio temu VG

Pozdrav i pitaj slobodno sve sto te zanima

Poslao na private. Poz.

jovicki
22.08.2010, 23:28
Hm, nadam se da te necu razocarati..
Pozicija smestaja je super, u samom centru, tacno preko puta onog carobnog hotela Cavallino Bianco i pesacke zone sa prelepom crkvicom koja je i zastitni znak Ortiseia, lokalima, buticima, ski rentom.. I cena ti je za takav smestaj skroz realna tako da ne verujem da si mogao mnogo povoljnije proci. Tu u blizini je i Spar gde mozes kupovati sve sto ti treba po cenama kao u nasim supermarketima, cak i povoljnije! Odmah pored je i ski lift za Alpe di Siusi tako da mozes komotno obuti pancerice i skije u ruke pa na lift. Mislim da nema vise od 50m.
Medjutim, AdSiusi nije nista narocito, lepo je otici jedan x, videti jer je gore stvarno lepo, napraviti par fotografija jer se odatle SASSOLUNGO vidi kao na dlanu i to je to. Sto se tice skijanja, staze su preravne, slabo je povezan deo na vrhu lifta koji ide iz Ortiseia sa ostatkom skijalista Alpe di Siusi a liftovi su najstariji u celoj regiji VG. Dakle, siguran sam da ces i ti otici jedan dan, videti i odluciti se da ostatak sedmice provedes na Secedi i svim drugim delovima VG koji su neuporedivo bolji od AdS.
E, za to ces ipak morati ili autom ili ski busom :sm022:Ja sam bio smesten na suprotnoj strani mesta, kada gledas fotke sa sajta tvog smestaja to ti je jos iza crkve gore. Bio sam u neposrednoj blizini lifta za Secedu ali sam isao kolima jer je taj deo grada na velikoj uzbrdici. Medjutim, ako imas zimske gume( a moras ih imati i zbog zakona i zbog realnog stanja na terenu) ne boj se, neces imati nikakvih problema, sigurno! Jedina uzbrdica ti je ta kroz samo mesto Ortisei do lifta za Secedu ali je uvek perfektno ociscena tako da vozis kao leti. Tvoj smestaj je u samoj dolini, put so Santa Cristine i Salve je potpuno ravan kao da vozis kroz Vojvodinu, tako da ti je jos i najbolja varijanta i moj drugarski savet da lepo kolima ili ski busom odes 5-6km do Santa Cristine, parkiras se na free parking i za cas si ili na Secedi. Taj prilaz Secedi je i bolji i moderniji a i spust sa vrha je mnogo lepsi, siri i suncaniji nego prema Ortisei. Tu ti je i Val Gardena Ronda Express pa si brzo i na drugoj strani na Mont de Sëura i cuvenoj world cup stazi Saslong koja je nevidjeno dobra! Ta strana je i povezana sa Sella Rondom.

Nemoj da si razocaran sto ne mozes peske do Secede jer si u samom centru, Ortisei je kao iz bajke, centar je nestvarno lep, posebno nocu. Mislim da je najbolji izbor za smestaj od sva tri mesta u Vg. Videces da nije nikakav problem otici par km do S.Cristine i tu si, u istinskom ski raju!!Jedan da otidi obavezno do Corvare, ima oko 15 km serpentina ali je prelepo, i obavezno odskijaj i Arabu pa javi kako je bilo.

Nadam se da sam pomogao, ako imas jos neka pitanja, tu sam :sm004:

Panzer
22.08.2010, 23:56
Pa što su onda pravili onaj eskalator ako ne možeš iz centra Ortiseia doći na Secedu :sm022: . Šalim se, nisam ni računao na AlpeSusi, pročitao sam kritike. Vidjećemo, nije ti loša varijanta autom do San Cristine, pa onda na lift.
Ne brini, nisam se razočarao :smoke:, znao sam većinu stvari unaprijed, dosta zahvaljujući i ovom threadu. Ipak, svi detalji se ne mogu znati dok se ne ode na lice mjesta.

wlad
23.08.2010, 01:08
Eskalator ide iz centra do polazne stanice gondole koja vodi na Secedu (gondola + kabina). Eskalator je sastavljen iz 2 komada - tako da imaš međustanicu. Ako imaš dobru "vezu" do eskalatora (kao npr. mi što smo imali dobru vezu - horizontalnu sa međustanicom eskalatora) onda možeš da držiš celo vreme auto u garaži (kao što smo mi radili ;)).

Sa druge strane ako si negde "u brdu" u odnosu na traku onda verovatno moraš da koristiš auto... U svakom slučaju ski bus ti neće u tome pomoći - on ide "glavnim" pravcima - tj. kroz dolinu - i ako lako dođeš do ski bus stanice onda ćeš lako doći i do eskalatora (ako govorimo o Ortiseiu)...

A kada izađeš na Secedu vrlo brzo stižeš do Kristine (jedno spuštanje odličnom stazom do dna i onda vozićem za 5 min do druge strane grada). Takođe povratak je istim vozićem nazad pa onda jedno spuštanje do Ortiseia dugačkom stazom. A pre toga možeš da uživaš na Secedi (i u odlaski i u povratku - zagrevanje na Secedi će ti otvoriti osmeh od-uva-do-uva :D).

Mi smo obuvali skijaške cipele u apartmanu i šetali do eskalatora / gondole.

Drugo rešenje je da ostaviš svoju ski opremu kod polazne stanice gondole za Secedu, ne sećam se cifre ali sećam se da nije bilo skupo. A onda u običnim cipelama do tamo peške pa tamo prezuvanje - ja bih uvek pre to radio nego da se vozim kolima svaki dan :).

wlad
16.10.2010, 15:27
Par promo videa za Dolomiti Superski (http://www.dolomitisuperski.com/en-US/video-2156EN.html?idmedia=8)...

average
16.10.2010, 22:51
Meni je ovaj thread otklonio sve dileme gde cu ove godine na skijanje :)

Omladinac
27.10.2010, 10:09
U decembru idemo kolima za Ortisei, i zanima me kakav je put preko Austrije i to preko Lienza, pa na Brunico...tu mi se čini najkraće, a i najjeftinije?

wlad
27.10.2010, 10:27
Put preko Lienza ti je najbolji po mom skromnom mišljenu.. Tačnu putanju ti po defaultu predloži ViaMichelin.com (a to je i ta koju si ti pomenuo).

plageton
27.10.2010, 11:10
Meni je ovaj thread otklonio sve dileme gde cu ove godine na skijanje :)


Na Kopaonik?

Omladinac
27.10.2010, 11:45
Put preko Lienza ti je najbolji po mom skromnom mišljenu.. Tačnu putanju ti po defaultu predloži ViaMichelin.com (a to je i ta koju si ti pomenuo).

Hvala wlad!

sev
27.10.2010, 12:53
Drugari, posto vidim da ima dosta onih koji su bili u VG, imam jedno pitanje:

Za martovsko skijanje rezervisao sam hotel Meisules u Via Plan de Gralba (Selva Gardena). Proucavao sam skijaliste i ovaj hotel bi trebalo da je skoro ili na samim stazama u Plan de Gralba-i iznad same Selva Gardene. Koliko sam mogao da vidim iz plana skijalista, Plan de Gralba bi trebalo da je odlicno povezana, a hotel je u blizini vecine crnih staza (sa puno crvenih okolo).

Da li sam u pravu, tj. sta bi rekli oni koji su bili za samu lokaciju? Posto sam rezervisao na booking.com lako mogu da odustanem i promenim lokaciju...

Hvala unapred!

zex
28.10.2010, 11:10
Ja sam rezervisao apartman u ovoj kuci http://www.villaastrid.com/eng/lage.htm od 15-22 januara. To je najblize pokretnim stepenicama od onoga sto sam mogao da nadjem po sajtovima i google mapama :D
Ako neko ide u tom terminu nek se javi pa da zajedno skijamo :ski:

sas35bgd
28.10.2010, 13:29
Koliko vidim na slici i mapi, tvoja vila je negde u blizini objekta gde sam ja bio smesten u ulici Pinoi. Imas bus ali ako ides kolima, jeftinije ti je i konfornije. Bus ti je oko 7 evra za 7 dana po osobi, a parking je 4 evra dan,ako dodjes do 10h. posle vec nema ko da ti naplati(ode cika kuci :)). Kad pogledas na mapi, imas 200-300metara do zice,ali peske ,uzbrdo, sa skijama i pancerima na ledjiva.... Kolima je najbolje

zex
28.10.2010, 13:52
Uh, sad si me zbunio. Koliko sam video na slici medjustanica eskalatora tj pokretnih stepenica (koje vode do polazne stanice gondole) je oma tu na minut od kuce a tako i pise na sajtu apartmana... Bar sam ja razumeo da je to medjustanica ili je mozda pocetak stepenica...:sm006:

wlad
28.10.2010, 18:16
Najbolje će ti reći gazde apartmana, pošto uvek neko od gazdi skija onda i zna najbolji put do staza. Ako si blizu međustanice eskalatora onda si na konju - samo što ti kaže sas bitno je da li je "po strani" (kao mi kada smo bili - ideš horizontalno) ili je uzbrdo/nizbrdo. U svakom slučaju i da treba da ideš uzbrdo, možeš da ostaviš skije u kaseti kod gondole za Secedu i onda da ideš u patikama......

Panzer
28.10.2010, 18:31
Pa šta i ako je u brdu, nismo kilavi :sm022:. Jedino ako ideš sa manjom djecom može biti problem. Ja još nisam tamo bio (rezervisao sam za 29 jan.), ali mi dođe da upalim auto i odem u subotu. Pa da svratim do Geriltzena, tamo pale dvije žice ovaj vikend ;). Šalu na stranu, kada se pogleda lokacija ovog apartmana na google earthu (adresa Reziastreet 93) vidi se da je on malo lijevo od trga (a ne desno kao na mapi sa njihovog sajta). Ali veoma blizu eskalatora - pa i ako je malo uzbrdo mislim da nije problem.

skiman
29.10.2010, 06:57
Peške, eskalatorom.....kako god. Samo da se skija.....nemojte se sa time zamarat....Nekad (barem u mom kraju) nije bilo ni jedne žice...i skijali smo po cele dane.....:ski:

sas35bgd
29.10.2010, 10:02
@ Zex
Ne brini zbog moje ne spretne interpretacije o dolasku na gondolu ili pokretnu traku. Mada kad ponovo procitam to sto sam napisao juce, ne vidim da sam ti pruzio razlog za brigu.
Evo ti jedan podatak o utiscima o Val Grdeni . Obicno krajem oktobra nas 15-20 organizujemo zajednicko zimovanje. Ja dobijem zadatak da odaberem skijaliste i rezervisem smestaj i samim tim na moj racun idu sve kritike koje se nehotice otmu na skijalistu tipa-"Krakte staze", "los smestaj", "stalno duva vetar", "lose pripremljene staze" itd..Onda ja zeni kad dodjemo u apartman kazem-
"Ja 10dana sedim na netu, apliciram za smestaj, gledam staze, sportske aktivnosti, bazene, da bi svima bilo OK,a NJEMU smeta vetar.
E ovo su sve bili komentari dok nismo posetili Val Gardenu. Za Val Gardenu NIKO NISTA nije imao da kaze lose.
PS: I sad sam u fazi odabira skijalista :sm022:

plageton
29.10.2010, 12:21
Peške, eskalatorom.....kako god. Samo da se skija.....nemojte se sa time zamarat....Nekad (barem u mom kraju) nije bilo ni jedne žice...i skijali smo po cele dane.....:ski:

Dobro, niste se bas skijali... Vise ste se penjali.

skiman
29.10.2010, 14:01
Dobro, niste se bas skijali... Vise ste se penjali.

jeste....više penjali, nego skijali....al ipak nam je bilo lepo...:smoke:

nothing want to ski
19.11.2010, 23:38
Imam jedno pitanje...Da li u mestu Ortisei ima klizaliste...?

designbvr
20.11.2010, 08:35
Naravno :yay:,

odmah pored pocetne za Alpe de Suissi ,

evo i slicice istog

jedino sto ne znam kada je otvoreno za narod (tamo se i trenira) !?!

nothing want to ski
20.11.2010, 12:09
Ok..hvala na brzom odgovoru designbvr..
a da li si bio tamo..posto me zanim da li moze da se iznajmljuju klizaljke i priblizna cena..?

designbvr
20.11.2010, 17:09
Pa slicicu sam napravio licno, u Januaru, ali zaista ne znam da li ima da se iznajme klizaljke/hokejke, pored
klizalista je veliki kompleks (pocetna stanica A d' S)
i tamo ima svega i svacega. Ali svakako mozas pitati tu
negde, ili mozda gazde apartmana ili gde vec odsedas
:sm018:

nothing want to ski
21.11.2010, 20:41
aham..tnx :)

PhilJack
28.11.2010, 23:42
Da li je neko bio na pocetku sezone tip rani Decembar?
Jel moze neka preporuka dobar kafic, restoran u Ortiseju.

Hvala

Milanpop
21.12.2010, 18:16
Posto se vratila grupa skijasa iz Val Gardene, mogla bi da ostavi utiske o skijalistu. Gde su bili smesteni, kakve su staze, nocni zivot, udaljenost hotela od staze a moze i koja slika i savet :sm021:

Krecha_86
22.12.2010, 16:28
Posto se vratila grupa skijasa iz Val Gardene, mogla bi da ostavi utiske o skijalistu. Gde su bili smesteni, kakve su staze, nocni zivot, udaljenost hotela od staze a moze i koja slika i savet :sm021:
Bilo je nas 50-ak u Val Gardeni, bilo je fenomenalno, ekipa extra...uskoro cemo napisati reportazu sa dosta fotografija i poslati Zokiju da moze da okaci na sajt. Naravno napisacemo i ovde na forumu kracu verziju...

p.s. slike sa 2. treninga spusta, trka super g-ja i spusta i proglasenje pobednika su okacene ovde:
http://www.ski-trip.net/foto-album-val-gardena-ita-svetski-kup-17.12.2010.html

Milanpop
22.12.2010, 19:17
U napred se radujem vasoj reportazi samo molim sto detaljnije i kako ste vi skijali

vladaue
25.12.2010, 01:59
Molim za pomoc nasli smo smestaj 4 dvokrevetne sobe u S. Cristina ....smart hotel Ssalong.....Sta mislite od 5.feb do 12.feb kakvo li ce biti vreme, kakva je pozicija u Christina , da li je bolje u Ortisei ? I kakve su cene da se hranimo u restoranu negde , jel ima neka brza hrana za veceru.... jer nismo u aparmanima nego u sobama sa doruckom...bez kuhinje.... znaci za veceru da se snalazimo ....je li skupo ..???

i kakve su cene pica i hrane vanpansionski ako neko zna


Pleasee

Brz odgovor do sutra da se odlucimo moramo ....

Krecha_86
25.12.2010, 13:51
Santa Christina je najmanje mesto u dolini ali ima solidnu poziciju, brzo se izvlacis na Secedu ako hoces da ides prema Ortisei-u a i jedna zica ti treba do Selva Gardene ako hoces na Sella Rondu.

Cene su sasvim pristojne, nize nego u Francuskoj. Mi se nismo hranili po restoranima ali na stazi je klopa do 10ak eur (lazanje i paste), za meso i slicno 15ak eur i vise. U Santa Christini u nekom lokalnom pabu smo platili 5 eur za coca colu, kafu i toplu cokoladu sto je smesna cena.

Ako ste za neku ekonomicniju varijantu, uzmite bolje apartman sa kuhinjom pa spremajte klopu. Cene u Sparu (Ortisei) su sasvim pristojne, mozda cak i nize nego u Srbiji. U Santa Christini ne znam da li ima supermarketa, trebalo bi.

Sto se vremenske prognoze tice, tu stvarno ne mogu da pomognem ;)

Shonke
07.01.2011, 11:18
Mislim da ce vam se svideti u St. Cristini, cini mi se cak da je to mozda i bolja pozicija od Ortisei-ja pogotovo ako uzmete SuperDolomiti ski pass sto preporucujem pa onda mozete skijati i u okolnim mestima. Ima tu odlicnog skijanja, cene u prodavnicima hrane su skroz OK, kvalitet je vrhinski pogotovo prsuta, sunki, i trista vrsta sireva koji su jeftiniji nego kod nas. Skuplji je hleb koji kosta oko 4e po Kg.

Mesto je predivno sredjeno, sve su kuce tip top i mnogo je lepse nego npr. u Francuskim mega ski centrima, a i cene su mnogo normalnije. Jedina razlika je sto cete najverovatnije pesaciti (ako ne idete svojim kolima) do prve gondole. Mi smo u Ortisei-u iznajmili ski box na pocetku Secede i tu ostavljali skije i pancerice. Ski box za dva para skija je kostao oko 25e.
Uzivajte, u svakom slucaju....

Panzer
02.02.2011, 17:23
Još od Avgusta prošle godine ispitujem teren oko Val Gardene i Dolomita, ama naučih ga napamet...
U Ortisei smo stigli u subotu naveče, oko 18h. Put: Podgorica, Stolac, Vrgorac, Rijeka, Trst, Beluno, Cortina, Passo Gardena, Ortisei. Ukupno 1137 km. Čim smo se primakli Cortini ukazaše se Dolomiti, ogromne špicaste planinčuge - treba ih vidjeti uživo. Put kojim se iz Cortine ide ka Selli i dalje ka Ortiseiu je krivudav i nije mnogo širok - jedva za dvoje auta. Usput se sreće masu skijaša koji se pakuju i spremaju put kuće. Put je očišćen, nema rupa, ali je ipak težak. Lijepo je proći njime zbog razgledanja Dolomita. Ali samo jednom.
Kroz La Villu prođosmo, ukaza se Gran Risa. Strmina, brate, čini se sva vertikalna...
Ortisei se sav nešta sija naveče, stvarno lijepo izgleda i nakon Cortine je najveće mjesto kroz koje smo prošli. Smještaj nam je u apartmanima u zgradi u centru - Nossing. Domaćini ljubazni, mlađe generacije znaju engleski, fino nam objasniše šta - gdje - kako. Dobismo i ulaznice za bazene MareDolomiti.
Čim smo se raspremili - odmah u izvidnicu. Prvo što me interesuje je - koliko imam do lifta za Secedu. Pređosmo preko mosta i odmah pravo, na jedno 100m, ukazaše se crvena slova - Seceda... Druže Jovicki, kako mi je drago što nisi bio u pravu - pokretne stepenice za Secedu su tačno u centru Ortiseia - uzbrdo pješke ima cca 1m visinske razlike od mog apartmana do Secede. Jedno 150 m ima do bazena i 50m do polazne gondole Alpe di susi, 200 m do centra - pozicija apartmana Nossing je idealna!
E sad, do Secede se ide na sljedeći način - već pomenute pokretne stepenice (kao one u robnim kućama), pa iza njih ide tunel sa pokretnom trakom, pa nakon tunela još jedne kraće pokretne stepenice, pa onda gondola Ortisei - Furnes. Pa onda do vrha još jedna velika gondola (šta znam kako se kaže, k'o tramvaj da visi na žici). Uglavnom, treba jedno pola sata od kada se izađe iz apartmana do vrha Secede. Od toga samo 5 min pješke, ali se i ostatak vremena moraju prtiti skije na ramenu ili stajati u onom tramvaju.
Naveče smo prošetali Ortiseiem, grad je odličan, ipak ne pretjerano živ. Kažu da će od iduće nedelje da bude ludnica, kada krenu raspusti. Restorani ne rade predugo, ali u dnu Secede ima Apre ski bar koji radi do 1 naveče - tu je pivo pojeftino, i imaju besplatni internet (hot spot). Sa internetom u Val Gardeni je stvarno problem - teško se nalazi, a i kada se nađe, moraju se pokazati ID dokumenti, zbog nekog zakona o terorizmu :sm008:.
Pozitivna stvar je što radnja sa ski pasom radi subotom do 10 naveče, tako da smo isto veče kupili pasove.
Ujutro (nedelja) smo krenuli na prvo skijanje - vrijeme sunčano, oko -7,8. Dok se penjemo ka Secedi vidim da prirodnog snijega ima jako malo. Mačku o rep onaj njihov podatak o visini snijega (valey 60 cm top 150). Ipak, na stazama ga ima dovoljno.
Seceda je sjajna, ali na njoj imaju samo dva malo starija lifta - jedan 4-sjed (fermeda) koji pokriva jedno 2.5 km sjajne staze i jedan mali dvosjed (catores) koji pokriva jedno 1km stazu, tobož crnu. Nastavak spusta sa Secede pokriva Col Raiser - gondola koja je... bezveze. Tu dolazimo kod glavne zamjerke za čitavu Val Gardenu - previše je "neskijaških" gondola, koje zahtjevaju višak hodanja i penjanja stepenicama i sličnim stvarima. Recimo, kada se spusti sa Secede pa dok se dođe do vrha Campinoi, treeba vreeeemena...Još je u nedelju bila gužva, tako da je taj dio prelaza sa jednog na drugi dio skijališta bezveze. Posebno kad se vraćaš sa COl Raisera na Secedu, mora se prvo proći kroz nekakav hodnik sa suvenirima, pa onda nakon što staviš skije gurati štapovima ne bi li se ukrcao na Fermedu. Prvi dan smo još malo skijali oko Campinoia i preko Saslonga nazad. Saslong - užas, sav leden. Ama, ne možeš skijat normalno. Loše je što se za povratak na Secedu mora odvesti, tako da smo do danas (srijeda veče) imali tri pada na njemu. Staza sa vrha Secede do Ortiseia (Longia) je odlična, jedno od boljih dugačkih staza sa dosta mjesta za dobro skijanje.
U Ponedeljak nastavak skijanja po Val Gardeni, Plan de Gralba nam se svidjela - nekoliko dobrih staza pokrivenih modernim šestosjedima i četverosjedima. Povratak preko Piz Sele dobar. Dantercepies takođe dobar, crvena staza ispod njega odlična. Ali, prelaz kroz Selvu do polazne stanice Dantercepies gondole - opet cimanje, skidaj skije, prti...
Treći dan (utorak) obilazak Selle u zelenom smjeru. Ipak nismo stigli poći i do Marmolade - htjeli smo da uklopimo i jedan ručak i da ne trčimo, ipak je to dosta daleko. Sella se obiđe brže nego što sam mislio - krenuli smo u 8 i 30 iz Ortiseia, ručali i još jednom pauzirali u Arabi, a vratili se u 3 i 15. Doduše, prilično umorni.
Sellu valja obići, najviše mi se svidio dio oko Arrabe. Može solidno da se skija na dosta mjesta, mada se i na dosta mjesta samo spušta plavim stazama. Na jednom dijelu oko Arabe se sudarih sa nekom ženom (srednjih godina), uleće mi sa lijeve strane, nisam je mogao zaobići nikako. Ufatih je sa obje ruke, padosmo zajedno, na kraju vidjeh da je sve dobro prošlo (ona sva nasmijana, ne znam zašto, a nailazi joj muž sav zabrinut, reko' are you ok, are you hurt, ona veli sve ok...)
Za danas (srijeda) smo planirali Alpe di Siusi. Nisam puno očekivao, reko ako bude toliko loše idemo nazad na Secedu. Međutim... ljudi, meni ono uopšte nije loše skijalište! Posebno dio oko vrha Ponte Doro (ili tako nešto), ima jedna plavo - crvena staza jedno 4-5 km koja se spušta sa 2230 na 1700 m i koja je odlična. Doduše, potrebno je proći sa dva šestosjeda nazad, ali je staza OK. Ostatak - ima dvosjeda sporih skoro kao Ćupovi, ali kratkih, tako da to brzo prođe. Ima i neka smiješni lift - šestosjed - gondola (idu 3 šestosjeda, pa onda jedna gondola) do vrha Bulacci, sa njega takođe vodi jedna dobra crvena staza. Uglavnom, ostadosmo mi čitav dan na Susima, još pocrvenjesmo kao u najveće ljeto.
Elem, utisci u ova 4 dana - smještaj odličan, bazeni Mare Dolomiti super, restorani - tu i tamo, malo skuplji, i rade striktno od 12 - 14, 14:30 za ručak, vrijeme sunčano (valjalo bi da je malo hladnije), kvalitet snijega ne baš najbolji, skijanje - nije loše, moglo bi biti bolje.
Veliki plus za Secedu i Mar dolomiti. Veliki minus za Saslong i nedostatak interneta.
Vidjećemo još ova dva dana kako će biti.
E da, još jedna preporuka - poći do Bolzana, grad je prelijep.

ExBaker
02.02.2011, 18:06
Brate, super info!Uzivajte jos tih par dana i da se zdravo vratite pa se vidimo na kafici u Hercegovackoj.
Pozdrav!

tomba na kvadrat
02.02.2011, 18:18
lijep je i Brunik.
a i mene je pokupila jedna baš takva žena srednjih godina prišavši mi sa ljeve strane.
hm, to mi nešto sumnjivo. i sve se nešto osmjehivala.
skijala crvenom i u momentu kad sam mislio proći 2m od nje, ona odjednom umjesto da nastavi sa svojim "s" krivudanjem odluči da popreči stazu.
jel ti dala broj telefona :)
lokacija: val gardena-27.01

ExBaker
02.02.2011, 18:49
[quote=Panzer;54104] Na jednom dijelu oko Arabe se sudarih sa nekom ženom (srednjih godina), uleće mi sa lijeve strane, nisam je mogao zaobići nikako. Ufatih je sa obje ruke, padosmo zajedno, na kraju vidjeh da je sve dobro prošlo (ona sva nasmijana, ne znam zašto, a nailazi joj muž sav zabrinut, reko' are you ok, are you hurt, ona veli sve ok...)
Dobro da nisi naletio na onog s Jezerina sto je na glavu padao i veli da je "fajn":)

ExBaker
02.02.2011, 18:52
lijep je i Brunik.
a i mene je pokupila jedna baš takva žena srednjih godina prišavši mi sa ljeve strane.
hm, to mi nešto sumnjivo. i sve se nešto osmjehivala.
skijala crvenom i u momentu kad sam mislio proći 2m od nje, ona odjednom umjesto da nastavi sa svojim "s" krivudanjem odluči da popreči stazu.
jel ti dala broj telefona :)
lokacija: val gardena-27.01
Panzer je sa suprugom u VG, pouzdano znam;), tako da od tog broja tesko da je moglo imat koristi:sm022:

wlad
02.02.2011, 22:10
Za dobar deo crnih staza moraš imati dobre skije / dobro naoštrene rubove - onda nema frke, samo šibaš i gaziš :D. Te strmije staze moraju da budu (pre)tvrde da bi dobro držale "horde" skijaša :ok:.

Za Dantercepies ne treba da silaziš u Volkenštajn, samo pri kraju staze skreneš levo i ideš direktno na gondolu (početnu stanicu), fina je crvena ali crna je bolja :ok:. Seceda je meni super staza, a 4sed koji je drži (deo ispod 4seda je blaga staza - tako da smo je koristili samo kao put) je normalan - brz kao i svaki drugi.

Sad, naravno, zavisi od ukusa i tehnike, ali za cele Dolomite mapa lepo oslikava pravo stanje - crne i crvene staze su najbolje / najinteresantnije (meni), ostalo je samo da se prevezeš na drugi kraj..

Ako vam odgovaraju više plave staze, onda je Alta Badia pravo mesto, tamo ima samo jedna crna i par crvenih, sve ostalo su plave.

skiman
03.02.2011, 06:55
Za dobar deo crnih staza moraš imati dobre skije / dobro naoštrene rubove - onda nema frke, samo šibaš i gaziš :D. Te strmije staze moraju da budu (pre)tvrde da bi dobro držale "horde" skijaša :ok:.

Za Dantercepies ne treba da silaziš u Volkenštajn, samo pri kraju staze skreneš levo i ideš direktno na gondolu (početnu stanicu), fina je crvena ali crna je bolja :ok:. Seceda je meni super staza, a 4sed koji je drži (deo ispod 4seda je blaga staza - tako da smo je koristili samo kao put) je normalan - brz kao i svaki drugi.

Sad, naravno, zavisi od ukusa i tehnike, ali za cele Dolomite mapa lepo oslikava pravo stanje - crne i crvene staze su najbolje / najinteresantnije (meni), ostalo je samo da se prevezeš na drugi kraj..

Ako vam odgovaraju više plave staze, onda je Alta Badia pravo mesto, tamo ima samo jedna crna i par crvenih, sve ostalo su plave.


Od šest dana skijanja u Dolomitima, ja svakog utorka oštrim kantne...znači tri dana skijamo, onda oštrenje i još tri dana....imam sve sa sobom...:sm011: J..i ga tako je to, ili radiš sam ili daš na servis....inaće ne može da se skija... Tako da ono za Sasslong...ovaj je uvek takav, ali ako znaš i imaš oštre kante onda ide....ako ne onda je još ona crveno plava varianta da se dođe u dolinu...ne moraš koristit crne variante....:sm018:

sev
03.02.2011, 11:36
Pitanje: da li ima neki servis na samoj stazi (masinski, ako moze;)? Znaci ono - sednem na kaficu, a masina za 5min naostri i voskira skije?

Idealno bi bilo u blizini Plan de Gralbe...

skiman
03.02.2011, 13:24
Sigurno ima....e sad tačno gdje to ne znam, jer to radim sam na ruke....:smoke:

wlad
04.02.2011, 00:41
Video sam nekog baju iznad Col Alta (desno na nekoj plavoj stazi / putu) ima tezgu pored staze i cepa servis :ski:

skiman
04.02.2011, 07:18
Video sam nekog baju iznad Col Alta (desno na nekoj plavoj stazi / putu) ima tezgu pored staze i cepa servis :ski:


Jeste.....ali to nije Plan de Gralba, nego je to između stanica sedežnica Pralongia I i II (iznad Corvare) kod Utie La Baita, o čemu smo več pričali......:smoke:

wlad
04.02.2011, 11:40
Znam da nema veze sa Plan de Gralbom, ali je rekao da bi to bilo idealno (da je kod Gralbe), ovo jeste daleko od idealnog al' reko da pomenem nešto što je baš uz stazu :D.

Mislim da je možda lakše da uveče posle skijanja ostavi u neki servis gde je smešten i pokupi skije ujutru pred skijanje, pretpostavljam da su servisi "u gradu" mnogo bolji nego na stazi.

skiman
04.02.2011, 11:54
Znam da nema veze sa Plan de Gralbom, ali je rekao da bi to bilo idealno (da je kod Gralbe), ovo jeste daleko od idealnog al' reko da pomenem nešto što je baš uz stazu :D.

Mislim da je možda lakše da uveče posle skijanja ostavi u neki servis gde je smešten i pokupi skije ujutru pred skijanje, pretpostavljam da su servisi "u gradu" mnogo bolji nego na stazi.

I ja tako mislim....:sm017:

sev
04.02.2011, 12:01
Ma da, ali bicu u nekom gore hotelu na Plan de Gralbi (iznad Selve) na samoj stazi - tako da mi je ova tip za servis na stazi (gde-god) koristan.

Hvala.

Panzer
05.02.2011, 22:34
Update no 2:
Poslednja dva dana su malo popravila stvar što se skijanja tiče. Saslong se nekako naučio (i bez oštrenja kantni), tako da nam je ova dva dana bio zabavan. Dobro je poći od vrha, sa šestosjeda (ne direktno sa gondole), pa nastaviti sve do dole. I to je bolje ići crnom stazom - sa ledom mi je teža bila crvena. Vozili smo još dio na Monte Pani - tamo ima jedan lijep četvorosjed i ispod njega dvije staze - crna i crvena, obadvije su OK, i nema
nimalo gužve. Plan de gralba je malo dosadila, ipak su tu preblage staze. Jedan dio kada se prođe Passo Sella i uđe u Val Di fassu je takođe bio dobar. Ima Val Gardena dobrih staza, ali je kvalitet snijega na stazama bio
različit. Za mene su najbolje bile:
- Seceda (do kraja)
- Campinoi - 5-ica, sa vrha do Plan de gralbe, ili Sa Piz Sele (crna)
- La Longia - sa Secede do Ortiseia
- Danterpecies, crvena

Gledali smo da obiđemo što više staza, pa nam je pala na pamet i (loša) ideja da pođemo novim vozićem Rascieza do vrha. Po mapi, odozgo ima neka staza do Furnesa (tramvaja do secede), reko da vidimo i taj dio. Prvo mi je čudno bilo što u redu za vozič čekaju neke babe sa onim krpljama za snijeg, a veoma malo skijaša. Kada smo izašli gore sve mi je bilo jasno. Sa izlaza treba pješačit jedno 200 m dok se dođe do stazice koja je jedva pokrivena snijegom i, uz još par uzbrdica, vodi do Furnesa. Uglavnom, zaobiđite Rasciezu bez ako nećete da sankate ili pješačite.

Generalno, Val Gardena mi nije baš najbolje "legla".
Prednosti su sjajne dugačke staze koje često imaju skoro kilometar visinske razlike i pristup Sella rondi koja krije još puno kilometara staza bez upotrebe auta ili autobusa. Prednosti su još i često sunčano vrijeme (svih sedam dana sunce) kao i veoma lijepa priroda.
Mana je što se u suštini radi o nekoliko odvojenih skijališta (4) kasnije spajanih međusobno. Mislim, svi ti spojevi su izvedeni veoma dobro, ali je priroda i okolina takva da se često dosta putuje od jednog do drugog dijela skijališta, uz vozikanje raznim gondolama, vozićima, stepenicama i sl. Volio bih da postoji više brzih isklopivih n_to_sjeda umjesto raznih gondola. Na žalost, dobri n_to_sjedi su uglavnom na blagim i prekratkim stazama.

Na kraju ovih 6 dana - skoro da su više boljeli mišići na nogama od hodanja u pancericama nego od skijanja. Restorani i kafane na skijalištima - ima ih dosta, malo su skuplji s obzirom na ono što se nudi. Ili su takva moja iskustva, poredeći sa Austrijom. Kad pomenuh Austriju - jedno poređenje dvije često posjećivane skijaške regije za ljude sa ovih prostora - Dolomiti Superski versus Carinthia TopSki - za mene TopSki pobjeđuje u svim kategorijama.

Panzer
05.02.2011, 22:37
a i mene je pokupila jedna baš takva žena srednjih godina prišavši mi sa ljeve strane.
hm, to mi nešto sumnjivo. i sve se nešto osmjehivala.
skijala crvenom

bila je i ova u crvenom :sm022:. Ali mi je čudno što je muž pratio, doduše na malo većoj udaljenosti...

Panzer
06.02.2011, 11:33
Update no 3:
umjesto slika, video:
http://www.youtube.com/watch?v=kFgWPRs1TME&feature=player_embedded

Buda
06.02.2011, 12:33
Panzer kojom kamerom snimaš?

skiman
06.02.2011, 13:20
Update no 2:
Poslednja dva dana su malo popravila stvar što se skijanja tiče. Saslong se nekako naučio (i bez oštrenja kantni), tako da nam je ova dva dana bio zabavan. Dobro je poći od vrha, sa šestosjeda (ne direktno sa gondole), pa nastaviti sve do dole. I to je bolje ići crnom stazom - sa ledom mi je teža bila crvena. Vozili smo još dio na Monte Pani - tamo ima jedan lijep četvorosjed i ispod njega dvije staze - crna i crvena, obadvije su OK, i nema
nimalo gužve. Plan de gralba je malo dosadila, ipak su tu preblage staze. Jedan dio kada se prođe Passo Sella i uđe u Val Di fassu je takođe bio dobar. Ima Val Gardena dobrih staza, ali je kvalitet snijega na stazama bio
različit. Za mene su najbolje bile:
- Seceda (do kraja)
- Campinoi - 5-ica, sa vrha do Plan de gralbe, ili Sa Piz Sele (crna)
- La Longia - sa Secede do Ortiseia
- Danterpecies, crvena

Gledali smo da obiđemo što više staza, pa nam je pala na pamet i (loša) ideja da pođemo novim vozićem Rascieza do vrha. Po mapi, odozgo ima neka staza do Furnesa (tramvaja do secede), reko da vidimo i taj dio. Prvo mi je čudno bilo što u redu za vozič čekaju neke babe sa onim krpljama za snijeg, a veoma malo skijaša. Kada smo izašli gore sve mi je bilo jasno. Sa izlaza treba pješačit jedno 200 m dok se dođe do stazice koja je jedva pokrivena snijegom i, uz još par uzbrdica, vodi do Furnesa. Uglavnom, zaobiđite Rasciezu bez ako nećete da sankate ili pješačite.

Generalno, Val Gardena mi nije baš najbolje "legla".
Prednosti su sjajne dugačke staze koje često imaju skoro kilometar visinske razlike i pristup Sella rondi koja krije još puno kilometara staza bez upotrebe auta ili autobusa. Prednosti su još i često sunčano vrijeme (svih sedam dana sunce) kao i veoma lijepa priroda.
Mana je što se u suštini radi o nekoliko odvojenih skijališta (4) kasnije spajanih međusobno. Mislim, svi ti spojevi su izvedeni veoma dobro, ali je priroda i okolina takva da se često dosta putuje od jednog do drugog dijela skijališta, uz vozikanje raznim gondolama, vozićima, stepenicama i sl. Volio bih da postoji više brzih isklopivih n_to_sjeda umjesto raznih gondola. Na žalost, dobri n_to_sjedi su uglavnom na blagim i prekratkim stazama.

Na kraju ovih 6 dana - skoro da su više boljeli mišići na nogama od hodanja u pancericama nego od skijanja. Restorani i kafane na skijalištima - ima ih dosta, malo su skuplji s obzirom na ono što se nudi. Ili su takva moja iskustva, poredeći sa Austrijom. Kad pomenuh Austriju - jedno poređenje dvije često posjećivane skijaške regije za ljude sa ovih prostora - Dolomiti Superski versus Carinthia TopSki - za mene TopSki pobjeđuje u svim kategorijama.

A u kojim kategorijama Kaertner ski pass pobjeđuje? Po napravama, sređenosti staza....po čemu?? Ne znam....pre par godina sam imao sezonski Top ski pass....bili svugdje, umesto sedam dana skijanja u I, uzeli sedam dana BKK što je normalno (platili samo app, pošto smo karte imali)....nakupilo se nekih 40 skijaških dana preko čitave sezone....i na kraju rezime...Italija je ipak Italija (i po sređenosti i po stazama, i po hrani....čak i po kafi)...najviše mi smetalo, da sam morao za svaki centar u auto pa vozi.....u Dolomitima toga nema...Možda ću imat sledečih sezona još tu kartu (isplati se jer me dođe jeftinije od sezonske karte na mom Pohorju), ali ću si uvek priuštit još 7 dana Dolomita...onako, da se naskijam..... ali to je samo moje mnenje....:sm011:

Panzer
06.02.2011, 14:19
@buda:
GoPro HD Hero, tek kupio.
@skiman:
Možda sam bio malo više kritičan prema Dolomitima, ali razlozi zbog kojih je TopSki za mene bolji su:
1. Skijanje - uređenost staza je tu negdje, ali infrastruktura (po onome što sam ja vidio- Nassfeld, Katchberg, Gerlitzen) je bolja kod TopSki. Jednostavno - sa manje promjenjenih liftova pređeš veću visinsku razliku i veću kilometražu na skijama. To mi je na kraju pokazala i (ne pretjerano pouzdana) statistika. Znači, manje se voziš liftovima a duže skijaš.
2. Smještaj - zavisi kako se uzme, generalno više mi odgovara biti smješten nisko, sa lakšim prilazima većim gradovima. To je lako naći u Koruškoj, iako moraš ići autom to je OK jer su dobre ceste i ne moraš se pentrati po planinskim prevojima. Autom kroz Dolomite...teško.
3. Cijene - Koruška jeftinija. I skipas i smještaj i hrana
4. Restorani - iz mog (ne prevelikog) iskustva takođe bolji u Koruškoj. Jednu od lošijih pizza sam pojeo u Ortiseiu (isto kao svojevremeno, kada sam bio klinac, u Veneciji). U Aut ako uzmeš one njihove kobasice ili germknedlu teško možeš pogriješiti.

Ima li još nešto? Žene? :sm011:

E sad, iako ova rasprava liči na onu - da li je bolje auto Mercedes ili Bmw, ja sam ipak pokušao objasniti. A treba imati u vidu i lične afinitete i iskustva:
- Skiman, ti si bolji skijaš od mene i voliš jače staze
- Ti si iz Slovenije, a ja iz CG. Za nas su Italijani nešto slično kao za vas Švabe ;). Iako sam odrastao u gradu gdje se donedavno slavio Gavrilo, pomislim nekad, kao što reče jedan sa foruma, e... Gavrilo, Gavrilo....
Znači, Aut mi je zasada favorit. Što ne znači da neću ponovo svratiti i u Italiju za nekih... 10-ak godina :sm021:

wlad
06.02.2011, 14:56
Teško je sve to porediti, pogotovo što se poredi iz različitih uglova. Meni je superski sjajan, bio sam (samo) dva puta i to na različitim pozicijama i oba iskustva su odlična. U Austriji ima sjajnih centara, ali bih dolomite uvek poredio sa nekim velikim (severni tirol) centrom, a ne skupom malih. I jeste to da zavisi od afiniteta, ali bi se 100% složio sa Skimanom da volim da prvog dana ostavim auto parkiran i da uživam u skijanju. Ski-in, ski-out je zakon za mene, nema šta tu ko koga da čeka, svako može da prekine skijanje kad hoće, takođe i da ode na skijanje kada mu odgovara (ja volim npr. da ustanem u 7h i da "vatam" prvu žicu, zato mi je ove godine Dantercepies ostao u super sećanju, bio sam smešten pored vrha - i mogao sam da skijam dok još ne krenu žice tj. da budem prvi na stazi - i tih prvih 4-5 vožnji sam bio jedini na stazi - pa može da se gazi sto-na-sat i da ne misliš - i doživiš nirvanu :D).

Ima toga da moraš da se nosakaš sa skijama po gondolama tu, ali to se uglavnom odnosi na "fazu" kada želiš da "obilaziš" - što je normalna faza za nekoga ko dođe prvi put - želi da prođe i obiđe. Ali kada se "usredsrediš" na skijanje - zapališ tamo gde te interesuje odskijaš taj deo pošteno pola dana ili ceo dan i miran si ;).

Ali kao što sam već rekao, svi ovi pregledi su naravno subjektivni i zavise od nas skijaša :sm004:.

Što se tiče cena smeštaja, ski passa i hrane mislim da su skroz uporedivi (kada se porede slični centri) u IT/AT, tj. ja nisam primetio neku razliku.
(ja sam npr. platio ove godine dolomiti superski pass za 6 dana 205eur - to je neka "offseason" cena, inače je valjda 233e ili sl., za veliki Tirol ski centar u AT nećeš proći za manje od 200, u FR isto - sve se "vrti" od 200-240e).

Panzer
06.02.2011, 15:21
Ima toga da moraš da se nosakaš sa skijama po gondolama tu, ali to se uglavnom odnosi na "fazu" kada želiš da "obilaziš" - što je normalna faza za nekoga ko dođe prvi put - želi da prođe i obiđe. Ali kada se "usredsrediš" na skijanje - zapališ tamo gde te interesuje odskijaš taj deo pošteno pola dana ili ceo dan i miran si ;).


Mislim da si ovdje pogodio. Ja stvarno jesam obilazio svih dana osim poslednjeg.
Ali, ima još centara (posebno u Aut) za obilazit :smoke:
Nisu Dolomiti loši, ali su mene nervirale neke sitnice:
- Izlaz sa Col raisera ka Feremedi (kao i onaj sa dvosjeda ispod Col raisera) - mora se pošteno pedlati štapovima
- Vozić Rascieza - što nisu stavili na mapi da je to ski put, a ne staza?
- Gužva na gondoli Saslong - posebno nedeljom i petkom
- Kratke staze koje pokrivaju isklopivi n_to_sjedi - osim Fermede i one na Monte Pani.

Što se tiče uporedivosti - za mene jeste uporediv Superski i TopSki ski pas. Mislim, meni je važna i udaljenost jer dolazim autom. Mislim da je Koruška "daleko" Njemcima i ostalim zapadnjacima i da je i zbog toga malo jeftinija. Tirol je "u sredini" i tu jesu najjači centri, ali meni je 1000 km staza koje pokriva TopSki dovoljno.

wlad
06.02.2011, 15:43
Ma naravno da je dovoljno, ali ja više volim 200km na "gomili" nego 2000km ako treba da se vozikam svaki dan ;).

A što se tiče "veslanja" na vrhu Col Raiser, pa to ima 50m, i to skoro ravno :).. Naravno kada radiš*"na ruke" veslanje i 50m je mnogo - treba koristiti "langlauf" tehniku i onda možeš i 500m bez problema da pređeš :ok:
(mi smo inače Col Raiser koristili samo 1 dnevno - za povratak nazad, Secedu smo uvek skijali samo stazu ispod 4seda, ono dole je blago i to smo koristili kao ski put ;)).

Taj vozić nije ni postojao prošle godine, to je sasvim nova stvar i kako sam ja razumeo prošle godine to je za turiste, šetnje i sl. Inače su Dolomiti aktivni i leti jako (za razliku od AT skijališta, koja su osim par centara leti mrtvi), tj. postoji i letnja sezona i radi dosta gondola za šetače (npr. i Col Raiser (http://www.colraiser.it/) radi leti).

http://www.colraiser.it/images/zeit05b.jpg

Panzer
06.02.2011, 15:59
E to, idem ljeti gore, da se vozim vozićem i muzem ove krave što si ih okačio :). Šalu na stranu, znam da su Dolomiti super varijanta ljeti, samo mi se iznajmljivanje bicikala čini malo skupo.
Za Rasciezu - tu je prije bio neki lift, nisam ni ja bio siguran da li je to baš ski staza ili turistički put, ali reko da vidim...
Mislim, meni nikad nije žao kad probam nešto, pa i neka ne ispadne najbolje, ima neke draži u tome. Tako i za Dolomite - daleko od toga da mi je krivo što sam ih obišao.
Ali volim, brate, da kritikujem... :sm011:

ExBaker
06.02.2011, 16:10
Panzer, ne pojasni ono za žene iy nekog od predhodnih postova;)

Panzer
06.02.2011, 16:18
Panzer, ne pojasni ono za žene iy nekog od predhodnih postova;)

Ma, omaklo mi se... ;)

ExBaker
06.02.2011, 17:07
aj nek ti bude...

jovicki
06.02.2011, 18:59
Panzer druze, najvaznije da si bio, video, vratio se..:sm019:
imas jedno sjajno iskustvo vise. Sad, da li je bolje u Aut ili u It, stvarno je stvar ukusa. I ja sam se dugo pripremao pre puta za Vg ali na taj eskalator nisam ni obracao paznju jer sam odmah u startu uzeo app gore visoko u Ortisei-u tako da ga nisam ni mogao koristiti. A staza Rascieza je za sankanje koliko ja znam, ona se ukrsta sa stazom koja vodi sa Secede do Ortisei-a, i svaki put sam vidjao ljude sa sankama koji se tuda spustaju,,

Sto se tice ostalog, slazem se sa vecinom stvari sa tobom ali postoji i razlika u tome sto je za vreme mog boravka u Vg bilo jako puno snega, u samom mestu preko 60cm, a o stazama da se ne govori, sto je t bila konstantno -7 do -12 a sunce sijalo svaki dan od ujutru do 16h, tako da su uslovi za skijanje bili znatno bolji nego tebi sada,, Mozda su i zato moji utisci povoljniji od tvojih.

I dalje mislim da su Dolomiti i Vg i ono sto vizualno dozivis tamo neuporedivo lepsi od ostatka Alpa ali se i slazem sa tobom da Austrija ima modernije liftove, da je sve oko skijanja nekako bolje organizovano i da je sve osim ski pasa svakako jeftinije u Austriji. U svakom slucaju, obe destinacije su raj za sve nas koji smo ludi za skijanjem. :yay:

Panzer
06.02.2011, 22:01
Ma naravno, tebi hvala na svim uputama oko Ortiseia.
Za Rasciezu - označena je staza za sanke, ali i ova za skijanje, na kojoj stoji upozorenje da je tu sankama zabranjeno. Opet kažem, nije nama loše bilo prošetati tuda, ali za ostale ljude - da znaju (jer je vozić u pogonu tek od ove zime).
Da ne budu samo kritike - zadnje spuštanje Longiom je bilo fenomenalno, meni inače trebaju dva - tri spusta stazom da je naučim prije nego što se "opustim". E, taj spust je trajao nekih 10-ak minuta, ono što wlad pomenu nirvana :ok:

skiman
07.02.2011, 07:06
Ovako.....wlad je skoro sve rekao o mom načinu skijanja, koji je veoma sličan njegovom....Prilično dugo idem u Dolomite i tako tačno znam, gde se može ugodno naskijati...Alpe de Suisi nisu me nikad interesirtale, na Secedi sam bio jednom-dovoljno....Sella Rondu vozio u oba smera-dovoljno, Marmolada-ništa impresivno.......odaberem ono što mi odgovara i onda peglaj, svaki dan drugi sklop staza, posetim Civettu, Falcade-Passo San Pelegrino, Innichen...na Kronplatzu sam bio i previše-uvek gužva.....A Top ski pass? Pa Ok neki Nassfeld, BKK-ne umeju nikad sredit staze, da ne bi bilo kamenja, Katschberg-sviđa mi se, Gerlitzen-OK za porodice, Turracher Hoehe-Ok za jedan dan, Koralpe-malo, malo, Klipitztoerl-stare naprave, Weinebene-malo veće seosko skijalište, Goldeck-perspektivno ali zastarjelo, Moeltall-paše maja i oktobra, ali ništa impresivno, Dreilandereck-fora da je na tro-granici...Heilgenblut-ako nema snjiga kamenje...Petzen-uvek kamenje i nesređene staze....ima tu možda jedno tri-četiri veča sklijališta-sve su ostalo seoski ski centri..... Ovako, jedini veći plus za Top ski pass je veoma povoljna cena sezonske karte....ali ako uzmeš vozakanje svakog vikenda na skijališta bogami i nije tako jeftino.....:sm008:

sev
07.02.2011, 10:54
Eh, druze... a zamisli nas gde nam je najblizi centar na 300km. I to Kopaonik;)).

Polozaj slovenije mi je uvek delovao kao savrsen (Iz ljubljane 1.5h Koruska za skijanje, 1h more);)). A Krvavec (nesto kao Kop za nas) na 45min;).

skiman
07.02.2011, 11:51
Eh, druze... a zamisli nas gde nam je najblizi centar na 300km. I to Kopaonik).

Polozaj slovenije mi je uvek delovao kao savrsen (Iz ljubljane 1.5h Koruska za skijanje, 1h more)). A Krvavec (nesto kao Kop za nas) na 45min.

A Pohorje na 15 minuta sa nočnim skijanjem? :sm011: Areh na 20 minuta? Rogla na 35-40 minuta? Kope na 40 minuta? Neprocenljivo...:sm017::smoke::ok: Ovako ja gledam na te stvari .... i ako odlučim na skijanje u inostranstvu onda to mora biti zbilja skijanje...:ski:

Panzer
07.02.2011, 15:43
:sm023:
E i ti s tim Pohorjem... Oćeš platiti pivo ako svratim ove godine? :smoke:
SLO je stvarno idealna sa pozicijom.
Ja razmatram Pohorje za porodičnu varijantu dogodine, u konkurenciji su još Gerlitzen i Katchberg.

skiman
07.02.2011, 15:49
:sm023:
E i ti s tim Pohorjem... Oćeš platiti pivo ako svratim ove godine? :smoke:
SLO je stvarno idealna sa pozicijom.
Ja razmatram Pohorje za porodičnu varijantu dogodine, u konkurenciji su još Gerlitzen i Katchberg.
Pivo??? Vrlo rado.....al dosad još nijednog nisam nigdje sreo, tako da nisam bio te sreće....osim stekana u BL....ali sam tamo bio motorom...:cug:

sev
07.02.2011, 16:23
Kad rece motorom - da nisi bio u SRB na nasem Reliju (mozda se znamo iz te price;)?

Bilo je dosta Slovenaca (vec dve godine)...

PS: odosmo u off totalno;)

Panzer
07.02.2011, 23:08
ima tu možda jedno tri-četiri veča sklijališta-sve su ostalo seoski ski centri..

Ponovo pročitah ovo tvoje. Ima jedna tema koja ovo dobro pokriva (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=3550) . Čini mi se da se ipak sljedeća skijališta ne mogu smatrati za manja:
- Nassfeld (~100 km)
- Katschberg
- Gerlitzen
- Grossglockner Kals-Matrei (~100 km) (ovaj mi je nešto posebno interesantan)
- Mölltaler Gletscher
- Bad Kleinkirchheim (~100 km)
Znači 6 komada.

Ako uporediš (opet ja :sm021:) sa Val Gardenom, bez Alpi Susa imaš oko 110 km staza. Za ostale staze oko Sele - moraš putovati duže gondolama (često kroz gužvu). Čak iako si smješten u Selvi, jedino ako nađeš direktno na prevojima, pa se onda brže spuštaš tamo - vamo.
Ne znam, stvar ukusa.

skiman
08.02.2011, 07:59
Ponovo pročitah ovo tvoje. Ima jedna tema koja ovo dobro pokriva (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=3550) . Čini mi se da se ipak sljedeća skijališta ne mogu smatrati za manja:
- Nassfeld (~100 km)
- Katschberg
- Gerlitzen
- Grossglockner Kals-Matrei (~100 km) (ovaj mi je nešto posebno interesantan)
- Mölltaler Gletscher
- Bad Kleinkirchheim (~100 km)
Znači 6 komada.

Ako uporediš (opet ja :sm021:) sa Val Gardenom, bez Alpi Susa imaš oko 110 km staza. Za ostale staze oko Sele - moraš putovati duže gondolama (često kroz gužvu). Čak iako si smješten u Selvi, jedino ako nađeš direktno na prevojima, pa se onda brže spuštaš tamo - vamo.
Ne znam, stvar ukusa.

Nemoj ti previše vjerovati onim km navedenim na zvaničnim stranicama....nikad nije sve otvoreno.....Za mene su donekle veliki Nassfeld, Katschberg, BKK i Gerlitzen......sve su ostalo manji ski centri...Moelltal? Napsiao sam ti...interesantno kad nema drugdje snjega...kad ga ima prosečni mali ski centar....gledaj i pročitaj još jednom...imao sam jedne sezone njihov sezonski ski pass, tako da ti govorim iz vlastitog izkustva i opet kako ja gledam na te stvari....što se tiče Val Gardene, odgovaraju mi dve tri steze, to idem svake godine posetit i to je to.....Još jednom ako usporedim Kaertner ski centre (nisu povezani međusobno, centri u kojima ima kamenja na stazi, mali ski centri osim mojih 4) i Superskidolomiti onda idem radije u Dolomite....sve ostalo sam rekao i nemam više šta reći...:bootyshak Ali je ta karta interesantna zbog blizine i 34 ski centra uključeno i nju....

vladaue
22.02.2011, 14:38
Ovako drugari,
vratismo se iz Val gardene , tj.Ortiseia , 12 feb
Najlepse i najbolje skijanje u mom zivotu do sada, a bilo ga je dosta.
, fantastican smestaj, veoma povoljan, zatvorena garaza na daljinski , extra osoblje, skijasnica, podno grejanje, LCD televizori.itd....oko 250 eur po osobi izadje apartman za 7 dana. Sve pohvale

Ortisei lepo mesto skijasko sa dosta kafanica , prodavnica sportske opreme, super bazenom , saunom, jakuzzi ,spoljni bazen....Vrh.

Staze fenomenalne, isli smo kolima pa smo vozli sve sto moze da uhvati za Superski pass.Alpe di sussi sjajno , sa dosta plavih staza ,
Val Gardena,Alpe di Siusi,Alta Badia, Val di Fassa, Kronplatz, cak smo otisli i u Innsbruck sa Kronplatza ...

Staze prpeglane kao piste, nigde kamenja, nigde trave, nigde leda, niti hupsera.

A o vremenu da ne govorim , nikada vise sunca u zivotu nisam video, od 5 feb do 12 feb SUNCE BEZ PRESTANKA PO 13 STEPENI JE BILO ....u duksu je moglo da se skija...znaci skijanje po suncu i po magli ne moze se porediti ..totalno drugi osecaj i vredi svaku paru ski pass ...

Ko nije bio u Val Gardeni obavezno da ode...Fantazija od skijalista.....za sve ima po nesto i pocetnike i napredne ,a i dobre skijase....Ja sam odusevljen ... postavicu slike da vidite kako je lepo Pozzzzzzzz

wlad
22.02.2011, 21:14
Slobodno izreklamiraj smeštaj (daj sajt ili ime) :ok:, ako nije tajna, pa da i mi ostali sa foruma možemo da koristimo iste usluge kada si ti zadovoljan (toliko) sa njima :sm018:

iggydrum
28.07.2011, 09:02
Jedno pitanje za ljude koji su bili u VG. Da li postoji dečija ski škola (ili instruktor za pojedinačne časove) na srpsko - hrvatsko - slovenačkom jeziku? Hvala

Milos011
28.07.2011, 11:00
Jedno pitanje za ljude koji su bili u VG. Da li postoji dečija ski škola (ili instruktor za pojedinačne časove) na srpsko - hrvatsko - slovenačkom jeziku? Hvala

Pretpostavljam da mopže i bosanski i crnogorski....

Izvini za offtopic.
http://www.youtube.com/watch?v=DztrX5dXmxU

designbvr
28.07.2011, 11:48
Jedno pitanje za ljude koji su bili u VG. Da li postoji dečija ski škola (ili instruktor za pojedinačne časove) na srpsko - hrvatsko - slovenačkom jeziku? Hvala

Mozda bi bilo zgodnije (jeFtinije/svrsishodnije) da probas
prvo na nekoj domacoj ili "nasoj" planini, a ako bas ne ide
kod nas evo ja mogu da mu dajem casove:cool:,
samo da uskladimo termine za VG ;)

iggydrum
28.07.2011, 11:50
Moze i makedonski..... Samo da deca razumeju. A moze i neko iskustvo sa ski skolama gde postoji jezicka barijera, tj. kako deca savladavaju tehniku skijanja, a da ne poznaju jezik instruktora?

iggydrum
28.07.2011, 12:03
Mozda bi bilo zgodnije (jeFtinije/svrsishodnije) da probas
prvo na nekoj domacoj ili "nasoj" planini, a ako bas ne ide
kod nas evo ja mogu da mu dajem casove:cool:,
samo da uskladimo termine za VG ;)
Jeste da mi naš život posvećujemo tim malim drekavcima, ali moramo malo da gledamo i naše uživanje. A da ne pričam o razmišljanju da li će biti snega kod nas, osećaj da si ispao magarac kada si za iste pare mogao da skijaš po evropskim skijištima (shvatih to posle francuske i austrije, ostala još italija da se overi), o apres ski uzivanjima i za nas i za decu da ne govorim (sankanje, bazeni, klizanje....).
A što se časova tiče ja sam za samo da uskladimo termin, probao i ja prošle godine da ih učim i shvatih da znanje skijanja apsolutno nema veze sa prenošenjem istog na decu.

skiman
29.07.2011, 13:15
Kako to misliš, da znanje skijanja nema veza sa učenjem skijanja dece?Po mome itekako ima veze, ali uz to treba je biti i malo pedagog i psiholog, kao i dobar demonstrator.....Dobro možda nisam najbolji primer (nama je skijanje way of life-deca su od malena u tome), ali ja sam zajedno sa ženom naučio i čerku i sina (i to mogu slobodno napisati, da smo ih više naučili nego u nekoj celugodišnjoj alpskoj školi)....ali treba imati jako mnogo strpljenja...ali na kraju kad vidiš svoj produkt....:sm017:neprocenjivo....
Šteta što nemam na videu sinovog početka, ali neka posluži ovih par filmića, šta može učiniti roditelj kad hoće:

http://www.youtube.com/watch?v=3PvaBTQdVL4
http://www.youtube.com/watch?v=RTaud6Bcuew
http://www.youtube.com/watch?v=RTaud6Bcuew
http://www.youtube.com/watch?v=DMGIAa0GZ58
http://www.youtube.com/watch?v=pLXdIfZ6SyU

iggydrum
29.07.2011, 14:41
U pravu si, nisam se dobro izrazio, mislio sam u mom slučaju ja moje znanje ne umem da prenesem drugima, bilo to skijanje ili vožnja auta ili nešto treće. Tebi svaka čast na uspešnosti. Pozdrav

designbvr
30.07.2011, 06:56
Moze i makedonski..... Samo da deca razumeju. A moze i neko iskustvo sa ski skolama gde postoji jezicka barijera, tj. kako deca savladavaju tehniku skijanja, a da ne poznaju jezik instruktora?

Pa, u teoriji bi mogao da im objasnis da "samo" rade ONO sto
cika (ili teta) rade, manje vise svi klinci i klinceze to i rade po stazama,
pogotovo cicibani,
sad je samo pitanje da li ti hoces casove ili obdaniste tj. da budes slobodan
par sati za svoju dusu !?!

a pitanje sa pocetka threada ?

verovatno (90%) mozes da nabasash na nekog za casove za klince,
ukoliko sam ja dobro shvatio ovde na forumu 99,99% ljudi koji imaju
decu (i skijasko umece) su to sami radili ili rade

miles_davis
30.07.2011, 20:20
Kako to misliš, da znanje skijanja nema veza sa učenjem skijanja dece?Po mome itekako ima veze, ali uz to treba je biti i malo pedagog i psiholog, kao i dobar demonstrator.....Dobro možda nisam najbolji primer (nama je skijanje way of life-deca su od malena u tome), ali ja sam zajedno sa ženom naučio i čerku i sina (i to mogu slobodno napisati, da smo ih više naučili nego u nekoj celugodišnjoj alpskoj školi)....ali treba imati jako mnogo strpljenja...ali na kraju kad vidiš svoj produkt....:sm017:neprocenjivo....


Odoh u off-topic ali ne mogu da odolim... Mislim da su u Srbiji klubovi mnogo bolji izbor za klince od (veoma problematičnih) škola skijanja. Kriva učenja je mnogo strmija, a imajući u vidu članarine, cene priprema i ostalo, za sedam dana možete da dobijete mnogo više nego u ski školi u bilo kom centru, pa i u Evropi.. Naravno, nisu svi klubovi isti, ali je činjenica da ove godine imate cicibansku eksploziju u Beogradu (BSK), Nišu (SK Niš), Knjaževcu (SK Midžor) pa i Zaječaru (SK Kraljevica) i donekle, Užicu (Ski Art). Npr. Knjaževac i Niš imaju trenere sa strane, koji su napravili čuda ove godine, sa relativno malim brojem dana na snegu. Npr.

http://www.youtube.com/watch?v=DdwTb1nAP5M
http://www.youtube.com/watch?v=2OFaYi_Z_hQ
http://www.youtube.com/watch?v=DxGBrHSRn6Q

Pritom, ovi snimci su sa početka sezone, odmah nakon priprema (devojčice imaju po 9 godina)..

Skiman, zašto vaš klinac nije u nekom klubu ? Bez zle namere, samo pitam, pošto mi je nekako logično, ako si 100% u tome..

skiman
31.07.2011, 15:28
Odoh u off-topic ali ne mogu da odolim... Mislim da su u Srbiji klubovi mnogo bolji izbor za klince od (veoma problematičnih) škola skijanja. Kriva učenja je mnogo strmija, a imajući u vidu članarine, cene priprema i ostalo, za sedam dana možete da dobijete mnogo više nego u ski školi u bilo kom centru, pa i u Evropi.. Naravno, nisu svi klubovi isti, ali je činjenica da ove godine imate cicibansku eksploziju u Beogradu (BSK), Nišu (SK Niš), Knjaževcu (SK Midžor) pa i Zaječaru (SK Kraljevica) i donekle, Užicu (Ski Art). Npr. Knjaževac i Niš imaju trenere sa strane, koji su napravili čuda ove godine, sa relativno malim brojem dana na snegu. Npr.

http://www.youtube.com/watch?v=DdwTb1nAP5M
http://www.youtube.com/watch?v=2OFaYi_Z_hQ
http://www.youtube.com/watch?v=DxGBrHSRn6Q

Pritom, ovi snimci su sa početka sezone, odmah nakon priprema (devojčice imaju po 9 godina)..

Skiman, zašto vaš klinac nije u nekom klubu ? Bez zle namere, samo pitam, pošto mi je nekako logično, ako si 100% u tome..

Imao je na izbor skijanje ili fudbal (mama trenirala skijanje, tata fudbaler/skijaš)......talentiran jeste dovoljno, ali je odabrao fudbal 8mrazi ga da ustaje u 4.30, da je u 6.00 prije škole na treningu)....a u ostalom, bilo bi jako na gusto sa parama, odnosno mogli bi mi svi ostali članovi porodice, da zaboravimo na naše skijanje...tako sada on piči 4 puta sedmično fudbal, ljeti surfa na moru, zimi skija.....u suštini je to po nama bit sporta.... i mi zadovoljni.... a i u školi je sve kako treba...:yay::sm018:

average
31.07.2011, 20:02
@ Skiman - svaka cast na uspesima a narocito na pozitivnim razmisljanjima, bas onako kako treba...kao pravi i razuman roditelj

Da se vratimo na temu na koju nikako da saznamo neke odgovore a covek je pitao - i mene muci isti problem. Hocu sa porodicom na Kronplatz jer mi se mnogo dopada sve sto sam nasao o tom skijalistu (cudi me da na ovom forumu ne postoji thread o mozda najmodernijem skijalistu u Italiji, koje ima skoro 20 gondola, nijedno sidro, pravljenje snega i kada je tempreatura u plusu) - izbor staza za bukvalno sve ukuse.

Stavio bih klinca od 3 i po godine na skije i hocu da to uradi sa vrsnjacima. On ni srpski jos ne prica kako treba :) pa se pitam sta bi se desilo da ga damo u italijansku skolicu? Postoji alternativa, posto hrvati idu u velikom broju na Kronplatz, da ga damo u njihovu skolu jer jelte, noga je noga, ruka je ruka, glava je glava - razumece. Medjutim, blizu apartamana koji sam odabrao nalazi se italijanska skola pa me bas ovo zanima. Da li supruga ili ja da budemo tu (da pravimo guzvu) kako bi mu "prevodili" ili jednostavno da ga pustimo sa ostalom decom - ili da potrazimo ipak na kraju krajeva alternativu?

designbvr
01.08.2011, 12:33
@ Skiman - svaka cast na uspesima a narocito na pozitivnim razmisljanjima, bas onako kako treba...kao pravi i razuman roditelj
POTPISUJEM

Roditelj sam koji nije imao srece "ONIH" (90 i nekih) godina, kada je moj klinac
trenirao zato sto nam je skijanje LJUBAV, ali ... naravno u pogresnoj zemlji i pogresno vreme sve je bilo mnogo teze (nismo NOVOKOMPONOVANI skijasi, a ni nista drugo), ipak nisam uspeo da izguram ni finansijski a ni mentalno sa olosem koji se tada bavio decom u tadasnjem RTNJU, pa posle raspada istog Kragujevacki, pa SK NIS
i onda sve u Pi.du Materinu (tri godine zajebavanja nizasta), mozda je danas bolje ALI SUMANJAM :cool: , sve je to kod nas na nivou sta bude bice, plana i programa JOK !
A i danas zalim (VRLO) klinac je bas bio dobar.
Toliko o klubovima kod nas, ali sto SKIMAN rece, i dalje volimo skijanje i jos poneke sportove, valda je to sushtina

skiman
01.08.2011, 13:26
Ljeto je...pa neka mi oproste moderatori što smo otišli totalno off...Ne znam kako je u Srbiji, ali za Sloveniju pouzdano znam, da istiniti talenti skijaju, kako se kod nas kaže "na fraj", a treniraju po večini deca poduzetnika, koji si to mogu priuštit i to tamo negdje do 15-16 godine, kada vide, da nema razultata.....nije to baš sada generalno, ali celoukupna stvar je postala toliku skupa, da jednostavno porodični proračun to ne izdrži....Svaka čast izuzecima, ali ti imaju jako velikih problema sa skupljanjem para (sponzorskih) koje im daju raznorazni prijatelji....Evo mene je mrzelo i bilo blam cimati svoje drugare (i nisam htio, da mi se počnu skrivat, kada me ugledaju), da mi poklone 100, 200, 500 € za sinove pripreme.....Nekako bi išlo, kada bi svi sve ulužili u njega (sa svima u porodici; tu bi se uključili i deda i baka i stričevi), ali na to nismo nikako mogli pristati...Jebi ga...nisu svi Kostelići....ali zato još dan danas uživa u skijanju, jedva čeka zimu da počnemo........ Zato mu mi svake godine kupimo szonsku kartu+tedan dana skijanja u Alta Badii i to je to....BTW časna iznimka (govoreći o klubovima) je SK Črna na Koroškem (matični klub Katjuše Pušnik, Mitje Kunca i Tine Maze), imaju stazu u selu sa nočnim, i rade sve sa minimalnim troškovima, kad ih vidiš na Moeltallu ili Kaprunu, odeča im je sva poderana, vidi se da kad neko poraste dres nasljedi sledeći, imaju rukzake sa svojim pićem i ponekim sendvićem......ali zato su ko velika porodica i imaju uspjeha kod uzgoja
mladih......skromno i radeći.......:ok:

http://www.skcrna.si/

miles_davis
01.08.2011, 17:00
@ Skiman - svaka cast na uspesima a narocito na pozitivnim razmisljanjima, bas onako kako treba...kao pravi i razuman roditelj
POTPISUJEM

Roditelj sam koji nije imao srece "ONIH" (90 i nekih) godina, kada je moj klinac
trenirao zato sto nam je skijanje LJUBAV, ali ... naravno u pogresnoj zemlji i pogresno vreme sve je bilo mnogo teze (nismo NOVOKOMPONOVANI skijasi, a ni nista drugo), ipak nisam uspeo da izguram ni finansijski a ni mentalno sa olosem koji se tada bavio decom u tadasnjem RTNJU, pa posle raspada istog Kragujevacki, pa SK NIS
i onda sve u Pi.du Materinu (tri godine zajebavanja nizasta), mozda je danas bolje ALI SUMANJAM :cool: , sve je to kod nas na nivou sta bude bice, plana i programa JOK !
A i danas zalim (VRLO) klinac je bas bio dobar.
Toliko o klubovima kod nas, ali sto SKIMAN rece, i dalje volimo skijanje i jos poneke sportove, valda je to sushtina

Devedesetih nista nije bilo kako treba, bas mi je zao sto si imao takvih iskustava. U proseku, slicno je i sada, mada deca istog godista danas neuporedivo bolje skijaju nego pre 5 ili 10 godina, a ima ih i vise. Moja cerka trenira u klubu vec tri godine (sada ima 10 godina) i iskustva su mi potpuno drugacija. Klinci treniraju preko cele godine, od kondicije, preko bicikle, plivanja i rolera do skijanja. O ostalim efektima bavljenja sportom da ne govorim - samostalnost, odgovornost, solidarnost,.. Na jedan divan nacin, kod najmanje dece se pojavljuje nesto oko cega svi roditelji lupaju glavu, u strahu da ce morati da se izbore sa naopakim sistemom vrednosti oko kojeg klinci danas rastu.

Do 14-te godine to i nije neki preveliki finansijski teret. Naravno, to je relativna stvar, ali uzevsi u obzir diskusije na forumu, siguran sam da moja cerka ima jeftiniju opremu i manje dana na snegu od dobrog dela aktivnih korisnika i tako ce i biti u naredne 4 godine. Elem, posle 14-te to postaje nesto sasvim drugo (kada su troskovi u pitanju), jer se ulazi u FIS kategorije i obicno tu deca i izlaze iz klubova (sto i nama ne gine :()..

U svakom slucaju, nije bas tako crno kako si opisao. Svuda ima olosa pa i u skijanju. Jos jednom, zao mi je sto je bas tvoje dete moralo da se nadje medju njima..

designbvr
01.08.2011, 18:22
miles_davis

Nadam se da je to istina, barem zbog dece,
mi smo prosli prilicno razocaranje koje moze
vrlo da utice na dete,

srecom LJUBAV (s'pocetka) pobedjuje :ski:

Odosmo u totalni off, ali svakako ce oni koji
citaju (sa malom decom) nesto i da zakljuce

average
02.08.2011, 02:33
Ja sam odvojio par minuta i napisao mail ski skoli na Kronplatzu pa evo odgovora...znam da ce verovatno neko pomisliti, pa da, samo da uzmu klijenta, ali verujem da u dole navedenom ipak ima istine

"thank you for your request. The age of 3,5 years is perfect to start some ski-experiences. Of course we organize children beginner courses and the language isn't a problem, cause we have italian, german and of course serbian, slovak or russian children ... Our ski instructors know Italian, German and English, but the language isn't a problem for the little children, they understand with gests."

designbvr
02.08.2011, 06:54
Pa, rek'o ti ja onomad :confused:

a i na Kronplatzu ti hrvatski ko domaci

wlad
21.12.2011, 16:50
Info iz druge ruke: "Snega kao što se vidi nema premnogo, ali su staze savršene :-)", evo i slika od danas:

8071

8072

8073

8074

Vreme sunčano, temperatura -6c :ok:

designbvr
21.12.2011, 18:23
'el to neko "nas" tamo,
sta kazu za "opste stanje"
tanko , tanko,
meni se priblizava, vec sam se unervozio :confused:

wlad
21.12.2011, 19:38
Da, da, "naši" :D
Kažu da je sada u predsezoni sve poluprazno, staze, mesta, restorani.
Snega kao što vidiš na stazama više nego dovoljno, Val Gardena dolina obično ima najmanje snega (2-3 slika) - a vidi se da je cela bela (dešava se da u sred zime livade oko mesta budu gole) - tako da nema šta da se nerviraš što se tiče snega :ok:

Za one koji ne znaju 1 i 2 slika je Sassolong, 3 i 4 je Dantercepies (gondola & staza).

designbvr
21.12.2011, 21:16
Ma nije NEKA neVroza :sm011: samo ne mogu da verujem
da zaobilazi toliko bas, sve "okolo" zatrpano, vide li Flahau
malore, u FR se podavise a u VG cak ni ne predvidjaju.
Inace propratim desavanje svakodnevno na:

http://www.valgardena.it/en/live-and-webcam/page252.html

CrazyKong
22.12.2011, 18:47
Snega ima sasvim dovoljno za skijanje...vestak + prirodni...
Prirodnog ima dovoljno da one stencuge izgledaju kako treba :)

U VG prosle nedelje radilo 80% staza (Alp d S skoro nista nije radilo)
Alta badia je na 50 %
Sella ronda bila otvorena u kontra-sat smeru.

Inače, dal je nedostatak snega ili nešto drugo, moj utisak iz cisto skijaskog ugla je onako...dobro je ali daleko iza mega centara u FRA.

wlad
22.12.2011, 19:13
Verovatno je zbog snega :), ne znam koliko si obišao skijališta (pošto ako ideš Sella putem obiđeš jako mali deo celog sistema) ali možda je i zbog toga.

Meni lično, ceo taj sistem (naravno iz skijaškog ugla) je jako uporediv sa FR skijalištima.

designbvr
22.12.2011, 20:33
A, zasto se pravi paralela/poredjenje izmedju necega sto (po meni),
nije uporedivo, i naravno jos jedno "decije" pitanje, zasto su FR skijalista
odrednica za valja ili ne valja ?
Mozda sam samo prvise mator za ta sega, mega, giga, skijalista sa cudovisnim
zgradurinama, na alpskim ledinama,i 6-to krevetnim smestajem od celih 24m2.:dontknow:,

posto se ovdena forumu samo/jedino i iskljucivo pise i razglaba o "toj" vrsti skijalista, ali
verovatno je to opet stvar "uzrasta" 90% populacije koa tamo odlazi, naravno
sve OVO bez imalo nipodastavanja takvog vida nama veoma drage aktivnosti

wlad
04.06.2012, 19:53
Novosti i iz Val Gardena doline, legendarna Dantercepies gondola koja vozi iz Wolkensteina do vrha Gardena passa prema Alta Badia delu dobija "refresh" :). Umesto stare 6sede gondole dolazi nova 10seda sa grejanim sedištima i kapacitetom od 3000osoba/h.

http://foto.dovesciare.it/albums/userpics/normal_dantercepies_selva_valgardena.jpg

skiman
14.06.2012, 14:13
Nadam se smanjenju gužvi na donjoj postaji (mada čisto sumnjam)......ako bude nova gondola dobro rešavala gužve, ova če staza opet postati moja omiljena.....:bootyshak

Isak
22.03.2013, 08:49
Informacije radi,
Na Dantercepiesu za sada sve po starom, nista od najavljenog refresha.

wlad
22.03.2013, 18:21
Da, zato što planiraju novu gondolu (tek) za sezonu 2013/2014, potpuno nove ulazne i izlazne zgrade, na donjoj će napraviti i garažu za automobile itd.

Više na http://www.dantercepies.it/nuova-cabinovia-3/nuova-cabinovia-dantercepies/

A evo i dve slike od danas iz Val Gardena doline (danas isto bogovski dan za skijanje :ok:):

12196

(slikano kod vrha Seceda)

12197

(u pozadini se vidi da je Dantercepies gondola još uvek stara)

Isak
22.03.2013, 22:01
ok. Hvala Wlad.
Evo nekoliko fotografija sa prelaza iz Gardene u Val di Fassu. Mozda nekome bude interesantno, izvinjavam se zbog nekih losih img.( slikano iz automobila). Najveci broj fotografija je sa Terrazza delle Dolomiti.

ExBaker
22.03.2013, 22:46
Isak, slike su vrh!!!Uzivajte...

skialibaba
10.04.2013, 21:11
Isake , slike su doista nevjerovatne. Iskreno se nadam da ste uzivali u novonapadanom snegu.Praznik za oci i dusu.

wlad
23.11.2013, 01:21
Update za Dantercepies gondolu, postavljena je nova i urađeni su testovi tako da je spremna za upotrebu, ostalo je još radova ako parkinga i da se sve raščisti.

Ono što je interesantno je da je trasa gondole promenjena, i to za vreme izvođenja radova (zato malo kasni montaza) zbog nekih klizišta. Nova trasa ide desnom stranom padine (kada se gleda od dole) gde u jednom trenutnu dolazi do međustanice (koja je najveća novost) i onda ide levo ka "starom" vrhu, tj. izlazna stanica je na istom mestu (kao i polazna). Dakle, najveća novost je međustanica pored naravno većeg kapaciteta gondoli i žičara/na sat.

Ono što je jedino čudno je to što i kod novih gondola ski oprema ide napolje (a ne unutra kako je uobičajeno kod modernijih gondola ;)).

plageton
25.11.2013, 11:15
Ono što je jedino čudno je to što i kod novih gondola ski oprema ide napolje (a ne unutra kako je uobičajeno kod modernijih gondola ;)).

Oće skije da ti ozebu. ;)

Isak
09.03.2014, 19:31
Za ljubitelje Wolkensteina evo neki fresh image, Sella & Sasolungo.

ExBaker
02.03.2015, 22:35
Aj pošto se još ne spava da napišem i report trećeg dana. Kad se Bože zdravlja vratimo kući biće još komentara i slika.
Elem, danas smo odlučili ići do Val Gardene, preko Corvare. Jutro nije obećavalo, padao je uporno snijeg i već oko 9 sati na stazama je bilo nekih 7,8cm novonapadalog, poslije tabanja staza. Išli smo Sella rutom da bi što brže stigli. Moram se pohvaliti da sam na crvenoj stazi što silazi u Corvaru vozio 104 km/h (slika kao dokaz neki drugi dan :)).
Prebacili smo se veoma brzo do Dantercepiese i tu se izmeračili. Ljudi, meni je crna sa vrha jedna odnajboljih staza. Top! Može da se brzo vozi, a ima dosta prelomnica. Nemam riječi. Onda smo krenuli put Saslonga.Tu smo se izmaltretirali promašivi put i išli pješke preko 500m. Uh, kakav smor. Pošto je padao svo vrijeme snijeg, početak Saslonga se slabo vidio i bio je u magli. Pri dnuse već počelo razvedravati. Staza je odlična! Vožena baš sa uživanjem.
Onda ključna greška dana-odlazak na Secedu. Kako poče da se pojavljuje sunce odlučismo i pored maltretitajućih poveznica i vozova zbog pogleda i dobre staze otići do Secede. Ali avaj! Na vrhu je bila magla kao tijesto. To u životu nisam doživio. Nije se vidjelo dalje od 10 metara, možda čak i manje.
Nekako se spustismo pa put Saslonga, a onda pauza.
Odlučili smo se vratiti naCorvaru i relativno brzosmobili nazad. U Alta Badii drugi svijet. Skoro sunčano sve.
Onda par žica i peglanje staza u tom dijelu.Nekako to izvuče ovo sve negatino što magla donese. Sve u svemu nešto lošije od predhodna 2 dana ali sasvim,sasvim ok. Sjutra novi dan...:ski:

ExBaker
05.03.2015, 21:55
Četvrti dan našeg boravka u Dolotima je možda i najbolji dan našeg skijanja ikad. Mi obično ocjenjujemo dane ocjenama od 0 do 5, a ovo je bio dan za 5+.
Krenuli smo iz Arabbe ujutro rano na lift La pale, pa put Colfosca, sve do Dantercepiesa. A onda razvaljivanje!!!
Wlad, potpuno si u pravu! Najbolje skijanje, obje staze odlične, naročito crna. Osjećaj nevjerovatan kad uhvatiš da nema nikog na stazi pa voziš oko 100 na sat i dođeš na prelomnicu na kraju staze. Otvori se padina kao kad se gledaju prenosi svjetskog kupa, a skije lebde u vaduhu i ne dodiruju stazu. Zvali smo to FAKING LOODILO!!! Napravili smo ispod međustanice jednu pauzu za pićei nastavili preko Plan de Gralbe ka Val di Fassi. Za svaku preporuku skijalište, naročito staze van kruga Selle, sa Col Rodella vrha. Tu smo se baš fino iskijali, pa se prebacili na dio Belvedere. Onda tu par žestokih vožnji. Ludilo! Tu smo u restoranu upoznali konobara iz Vojvodine. Kakva slučajonost, super lik. Onda smo se prebacili na staze ka Arabbi i tamo naišli na katastrofu od gužve. Ljudi, koliko ima skijaša da se oko 4 popodne vraća sa Marmolade, to je nevjerovatno. Nije nam se isplatilo da čekamo red, pa smo krenuli u spuštanje ka centru. Ja sam odvezao još jednu crvevenu stazu i onda polako ka parkingu, spust tačno do auta. Dan je stvarno bio ok, samo jedan mali oblačak čitav dan. :sm019:
Dolomiti su stvarno "must" za svakog skijaša, kako zbog staza tako i zbog veličanstvenih prizora kakvi se ne mogu vidjeti na drugim mjestima.

ExBaker
05.03.2015, 21:57
Mallo slika...

ExBaker
05.03.2015, 22:01
I još malo...Na trećoj slici se vidi koliko ljudi se vraća sa Marmolade oko pola 5.

ExBaker
06.03.2015, 21:54
Evo kako je skijala elderly ekipa jedan od dana u Dolomitima

skiman
07.03.2015, 06:01
Evo kako je skijala elderly ekipa jedan od dana u Dolomitima
Ajte vi stavit te podatke za taj dan iz karte Superskidolomiti pa da vidim te pređene 94 km:sm011:

Panzer
07.03.2015, 17:46
Podatak uključuje i kretanje žicama (My tracks aplikacija za android), a sa Dolomitisuperski sajta moj učinak za taj dan je bio kao u prilogu. ExBaker je odvezao jednu stazu više na kraju. Znači, oko 60 km staza, sasvim realno...

14805

skiman
07.03.2015, 18:20
:sm011:to je sasvim realno.....otprilike radim između 50-60 km dnevno...zato me je začudilo onih strašnih 94 km.....i zato sam rekao za podatke iz karte....:smoke:

Panzer
07.03.2015, 18:49
Da, Dolomitisuperski mjere to dosta realno, za razliku od recimo TopSki koji je meni jedan dan izmjerio 100 km :cool:
Učinak između 50 i 60 km dnevno je odličan, ali mi nije jasna ova nova klasifikacija učinka (ovaj čikica što se znoji). Pisao sam o tome na temi:

http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=8500

:sm006:

ExBaker
07.03.2015, 19:15
http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=8500
Da se razumijemo, ovo nije preskijano 94km, to je ukupno. Realno je tih oko 60km. Da sam ja bio "vođa" bilo bi i više, nego Panzer povuče ručnu i nema dalje:)

ExBaker
07.03.2015, 19:42
Performance Check

Your skiing holiday

POS/Serial:
202/88370

Your ID:
J2H1A0MT-W2Y-051

Pool:
Dolomiti Superski

Ski pass:
4 Giorni

Person:
Adulto M


Actual season till yestersday

Nr. lifts:
123
Height difference:
40.428
Est. slope km:
213
Different lift:
58
Repetitiveness:
2,12

TOP 10

ExBaker
07.03.2015, 19:43
Nešto preko 50km u prosjeku smo skijali za ova 4 dana, to je sasvim realno.

designbvr
30.12.2015, 07:29
Za ove što kukaju da im je dosadno apres-ski :sm012:
evo ima svako veče neko zezanje

http://www.valgardena.it/dl/stchristina/pdf/EventsForFriends2016_valgardena_A3.pdf

Panzer
19.01.2016, 21:11
Update za 2016. godinu. Neplanirano, odradili smo tri skijaška dana u Val Gardeni od 13 januara. U zapadnom Tirolu je bilo loše vrijeme i malo snijega. Val Gardena sjajna, prvi dan smo preskijali sve osim Monte Pane i Sella Passa.
Drugi dan - okrenuli krug oko Selle u zelenom smjeru, svratili do Gran Rise i navalili se na Dantercepies (Cir).
Treći dan - čitava Val Gardena, bez Alpe di Siusi. Na saslongu ujutro brzina 110 km/h (ExBaker).
Sjajna 3 skijaška dana, najbolje skijanje na Saslongu, Sećedi i Dantercepiesu.
Naveče malo u Ortisei, nije neka ludnica ali ima se gdje izaći, sasvim fino.
Treći put sam u Val Gardeni i svaki put mi je bolja. Dolomiti superski su se ove godine pokazali kao superiorno skijalište u istočnim Alpima, barem ovo što sam ja obilazio...
Da, smještaj u apartmanu 5 km ispred Ortiseia, za svaku preporuku, 105 € dnevno za nas trojicu, rezervisali dan prije preko bookinga:
https://www.booking.com/hotel/it/sonnleitn.en-gb.html?aid=304142;label=gen173nr-15CAsoDkIaYXJib3RlbC1hcmJlaXRlcmhvdGVsLWdtYmhILmIF bm9yZWZojwGIAQGYAS64AQTIAQTYAQPoAQH4AQo;sid=1d1607 e9ad52dd896e86b47c05e0dcd3;dcid=4;dist=0;group_adu lts=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=951244 a2f0a19db6eb48bec90a67af32893c6229X1;type=total;uc fs=1&

plageton
09.02.2016, 00:22
Evo nekoliko utisaka z VG koji će računam nekad nekome biti od koristi.

Val Gardena je najveći a rekao bih i najbolji skijaški domen od svih koje se se oslanjanju na SElla Rondu. Kad smo kod Selle, isprobali smo u dva dana oba smera i zaključak je da oni koje se zapute u Arabbu ili na Marmoladu treba u odlasku da slede zeleni pravac (iako narandžasti po mapi izgleda bliži) jer je brži zbog većeg broja sedežnica a manje gondola koje podrazumevaju veći gubitak vremena.

Moj lični utisak je da se u Santa Cristini i Selvi nalaze neke od najboljih staza koje sam vozio ikad, a to su Ciampinoi, Dantercepies (uz "priključak" Cir) pa i Saslong koji međutim ume da bude prilično pohaban u nekim delovima.

Kome je ski in/ski out bitan, za njega ovo skijalište definitivno nije. Smeštaj u Ortiseiju, ST. Cristini ili Selvi uglavnom podrazumeva upoznavanje sa redom vočnje autobusa, zatim pešačenje u pancericama i skijama na grbači kroz grad do stanice i od stanice do žičare, a čak i sami prelazi sa jedne gondole na drugu mogu podrazumevati prelazak preko ulice, i kad su jedna od druge udaljene svega 50-60 metara.

Naročito je specifičan Ortisei/St. Ulrich jer je problem povezivanja sa Sellom kod njega najveći; sa druge strane, Ortisei ima kao svoje "kućno" skijalište veoma atraktivnu stazu Seceda, i to je privelegija, ne toliko zbog toga što se sa svojik navodno 10,5 km reklamira kao najduža crvena staza na svetu koiko zbog izuzetnog planinskog ambijenta i izvrsne konfiguracij staze koja silazi u sam centar Ortiseija, čak i uslovima oskudice u snegu sa kakvom smo se suočili. Za posetioce drugih oblasti Selle, van Val Gardene, Seceda je zabačena i verujem da je manji broj onih koji se zapute da je provezu.

To na s dovodi do priče o najzabačenijem delu Dolomita, oblasti Alpe di Siusi/Seiser Alm, o kojoj se gotovo i ne govori jer je verujem ne obiđu čak ni svi gosti Ortiseija (na koji se di Siusi naslanja). To je verovatno zbog toga što skijanje u si Siusiju ne predstavlja naročiti skijaški izazov, međutim, to je perfektna prirodna skijaška arena sa tri strane zatvorena vrhovima Dolomitaod, koju čini 10-12 sedežnica i izvanredno je mesto za početnike, za celodnevno skijanje sa porodicom, ili jednostavno za opušten skijaški dan nakon jurnjave u krug po Selli.

Ortisei je inače izvanredno sređeno ne tako malo mesto, sa hotelima visoke klase u centru koji pomalo podilaze klijenteli sa dosta novca i ne tako mnogo ukusa, kako je već i inače slučaj u većini skijališta.

wlad
09.02.2016, 10:40
Sledeći zadatak je da se smeštiš u Colfosco (ja sam već dosadan, ali po meni je to najbolje mesto za smeštaj [ski-in/out] tj. odnos cena/kvalitet) ili Arabbu, a onda idu malo drugačiji utisci :dziveli:

Dosta nas, zbog foruma je krenulo tim redom, od Ortisei-a sa smeštajem, ali Ortisei je daleko od optimalne pozicije za smeštaj / skijanje. Colfosco sa druge strane je mesto gde je smeštaj uglavnom ski-in/out, može da se nađe povoljno a rano ujutru sa dve žice izlaziš npr. na vrh Dantercepies, a isto tako možeš i na drugu stranu...

Zašto kažem onda idu malo drugačiji utisci? Zato (opet sam dosadan) što si vrtenjem po Selli ostale domene samo očešao, nisi i ne možeš za tako kratko vreme da vidiš sve - što je dobro :). Ostaje ti da dođeš još 3-4 puta da bi istražio to blago :D.

plageton
11.02.2016, 22:11
Sledeći zadatak je da se smeštiš u Colfosco (ja sam već dosadan, ali po meni je to najbolje mesto za smeštaj [ski-in/out] tj. odnos cena/kvalitet) ili Arabbu, a onda idu malo drugačiji utisci :dziveli:

Dosta nas, zbog foruma je krenulo tim redom, od Ortisei-a sa smeštajem, ali Ortisei je daleko od optimalne pozicije za smeštaj / skijanje. Colfosco sa druge strane je mesto gde je smeštaj uglavnom ski-in/out, može da se nađe povoljno a rano ujutru sa dve žice izlaziš npr. na vrh Dantercepies, a isto tako možeš i na drugu stranu...

Zašto kažem onda idu malo drugačiji utisci? Zato (opet sam dosadan) što si vrtenjem po Selli ostale domene samo očešao, nisi i ne možeš za tako kratko vreme da vidiš sve - što je dobro :). Ostaje ti da dođeš još 3-4 puta da bi istražio to blago :D.
Da sam ja birao, bila bi Arabba. Ali i drugi se pitaju, a osim toga uzimaš ono što ti se nudi, a ovaj Ortisei je bio nešto povoljan.

wlad
12.02.2016, 13:15
Da se razumemo :) super ste odabrali i prvi put, nema greške gde god da ste ali samo komentar da bi sledeći put bilo bolje da odete u drugu dolinu kako bi detaljnije istražili ostatak..

A retko ko ode na DolomitiSuperSki a da se ne vrati još neki put :sm004:

Iako je možda malo veća gužva kada ste vi išli, to je mnogo bolji termin od recimo početka decembra (kad se često ide zbog povoljnijih cena), kada se ode na sam početak sezone onda ne rade neke veze i nema dovoljno snega pa onda to nije to ...

designbvr
02.08.2016, 13:24
http://www.valgardena.it/en/val-gardena/information-services/news/detail/winter-novelty-in-val-gardena-201617/?utm_campaign=NL_ENG_02082016&utm_source=Kloudymail&utm_medium=email

admin
26.08.2017, 02:12
Ove godine nova kabinska gondola umesto stare žičare "Piz Seteur" ...

http://www.skijanje.rs/vesti/dolomiti-val-gardena-umesto-stare-zicare-piz-seteur-postavlja-se-nova-gondola/

wlad
23.10.2018, 14:08
Thanks to the decreasing temperatures, our machines are doing some warmup :)

16815

edi_p92
09.11.2018, 13:05
Obzirom da mi je izuzetno bitan ski in-ski out, a budžet za smještaj mi je ograničen, gdje je najbolje smjestiti se u Val Gardeni? Pročitao sam da je Colfosco upravo ski in/out ili ako ima neko druge preporuke. Interesuje me kakva je povezanost od Colfosca pa do Selva di Val Gardena? Koliko je žica potrebno promijeniti i koliko je vremena potrebno ostaviti? Je li suština popeti se do Dantercepies?

acafcrs
09.11.2018, 13:41
Koliko se ja secam, jedan, dva lifta i super lepa crna staza i stigao si. Ali, isto tako, kada se spustis ka Selvi mislim da je potrebno skidanje skija i malo pesacenja.

adwarf
12.11.2018, 19:05
Iz Colfosca, zavisno gde si smesten, potrebno ti je 2 ili 3 krace gondole i stizes na vrh Dantecepies, cija te staza spusta direktno u "centar" Val Gardene. Odatle dalje biras da li ces da obilazis Sella Rondu i krenes ja Passo Pordoi i Arrabi ili ces da se uputis ka Saslong stazi i St Christini.

Ako iz Colfosca krenes na drugu stranu, slicna ti je situacija. Ako me secanje dobro sluzi, jedna sedesnica te prebacuje u Corvaru a odatle biras da li ces da skijas Alta Badiu ili da se uputis ka Arrabi i Marmoladi.

Vec sam napominjao, moja preporuka je da se na vija Sella Ronda u jednom danu nego da se za svako skijaliste odvoji dan, dva i da se izvoza kako treba. Colfosco ti daje dobru poziciju da to izvedes bez koriscenja prevoza. Npr, samo Val Gardena region bih mogao da skijam 6 dana bez problema, pa je steta samo ga "okrznuti" vijanjem sella ronda rute.

Grazer
18.12.2018, 10:38
16943
16949
16950

U sklopu posjete dolomitima i skijanja, bilo smo u prilici skijati val gardenu i gledati trku svetskog kupa. Trka je vozena na saslong stazi, gledali smo SG i downhill. Iznenadjujuce malen broj posjetitelja. dnevna karta 15eur. Mozete gde je to moguce biti uz stazu ili u cilju. Pristup trci nije moguc iz naranđastog smjera sellaronda vec samo iz zelenog pa kad se spustite u val gardenu, idete gondolom Ciampinoi na vrh Ciampinoi. Tu je start i tu ulazite na stazu. Trka se vozi niz saslong koji inace zavrsava u St. Christina. Crna saslong je zatvorena za trku a vi se spustate crvenom do gondole saslong i tu je cilj. Tom istom gondolom se vracate na vrh.
U svakom slucaju interesantno za pogledati.