PDA

Pogledati punu verziju : Web Cam



KOP_MANIA
17.11.2005, 14:40
Ja mislim da bi na Kopaoniku trebalo da se postave nekoliko Web camera

CrazyKong
17.11.2005, 15:26
Ma jok....koga to uopste zanima :eek:
Nemogu d verujem da do sada niko nije postavio kameru....
Inace mislim da je preyentacija Kopaonika na internetu ocajna...Ja sam jedva nasao pristojan ski info na Genexovom site-u

Stevs
17.11.2005, 16:00
Ako bi se našao sponzor ja sam odmah raspoložen da bez ikakve naknade postavim web kameriu na Kopaoniku.

Misko
17.11.2005, 19:28
Ako bi se našao sponzor ja sam odmah raspoložen da bez ikakve naknade postavim web kameriu na Kopaoniku.

A ni kamera nije skupa, da da nas nekoliko po 5 i eto, nego pitanje je sta posle tj. na sta je vezati da bude on line 24/7?

Stevs
17.11.2005, 23:10
A ni kamera nije skupa, da da nas nekoliko po 5 i eto, nego pitanje je sta posle tj. na sta je vezati da bude on line 24/7?

Preko GPRS-a (npr. mobilni telefon) šalje u određenim intervalima sliku.

Misko
19.11.2005, 12:47
Preko GPRS-a (npr. mobilni telefon) šalje u određenim intervalima sliku.

Da al to bi bilo prilicno skupo (mob<>gprs) da li bi mogla neka prica sa lupam direktorom granda ili nekog hotela koji ima neku ok vezu, da kazes odakle si i sta, tako nesto da bi nam izasao u susret?

Stevs
19.11.2005, 13:41
Da al to bi bilo prilicno skupo (mob<>gprs) da li bi mogla neka prica sa lupam direktorom granda ili nekog hotela koji ima neku ok vezu, da kazes odakle si i sta, tako nesto da bi nam izasao u susret?

Ne ne bi bilo skupo. 100kb je 6 din, a i sam znaš koliko male fotke pravi web kamera tipa par kb. To bi se updatovalo npr. na 1 sat što znači da bi bilo jeftino. Veruj mi da to hotele nažalost ne interesuje. Prošle godine je bila priča da se to odradi i niko nije mogao da finansira 300€ za opremu.

Misko
19.11.2005, 14:29
Ne ne bi bilo skupo. 100kb je 6 din, a i sam znaš koliko male fotke pravi web kamera tipa par kb. To bi se updatovalo npr. na 1 sat što znači da bi bilo jeftino. Veruj mi da to hotele nažalost ne interesuje. Prošle godine je bila priča da se to odradi i niko nije mogao da finansira 300€ za opremu.

Ok ali ja nesto ne volim te web sa slikama od par kb, tu vise ne vidim nego sto vidim, nego nesto tipa 640x480 ili pak 800x600, pa na 1 h, nocu ne mora, znaci 10-tak slika na dan, to mu dodje cca pola mega, iliti 30tak dinara na dan sto bas i nije jeftino 6 din je 100kb ili 100KB?

E da koja oprema za 300€? Ja sam mislio da mi skupimo pare i kupimo web kameru a neki hotel koji ima komp i stalan prilaz netu samo da dozvolu da je prikacimo, ne kapiram da ni toliko nece da izadju u susret?

pop67
19.11.2005, 14:48
Stevs,popricaj sa Zoranom(vlasnikom portala) da on vidi sa ovima iz TV Kop-a za instalaciju stalne WEB kamere koja bi bila okrenuta kroz neki od prozora,pa da bar imamo informaciju da li pada ili ne!

Pozdrav,POP:dziveli:

wlad
19.11.2005, 17:17
Mozda uopste ne treba kamera i comp. Sta kazete na neki pametniji mob. telefon sa ugradjenom kamerom?

Simnijan ;) softver koji ce da slika i posalje mailom sliku preko GPRSa u nekim intervalima (ili FTPom, nebitno) i onda automat koji do docekuje...

To je onda samo trosak mob. telefona, jos treba mesto i prikljucak za struju :).

Bojan87
19.11.2005, 21:10
Mozda uopste ne treba kamera i comp. Sta kazete na neki pametniji mob. telefon sa ugradjenom kamerom?

Simnijan ;) softver koji ce da slika i posalje mailom sliku preko GPRSa u nekim intervalima (ili FTPom, nebitno) i onda automat koji do docekuje...

To je onda samo trosak mob. telefona, jos treba mesto i prikljucak za struju :).


Kao prvo mobilni slizi za razgovor a ne za slikanje.Jedino bi ovi novi od 300 i vise evra mogli da zadovolje nase uslove.
Kao drugo ko ce da placa slanje slika sa mobilnog a tu je i problem softver koji treba da se nasteluje da salje slike.

Mislim da je najbolja varijanta da se kupi kamera za video nadzor ( neka srednjeg kvaliteta ) i nasteluje da salje sliku na svakih 10-15 minuta.Zatim treba da se nadje kompjuter sa stalnim internetom koji bi mogao da slizi za slanje tih slika.Najbolje bi bilo kada bi internet kafe hteo da pomogne.
Sve slike bi se sejvovale na server ovog sajta tako da bi komp na kopu slizio iskljucivo za slanje slika.

Nadam se da ce u skorije vreme neko na kopu shvatiti da ovo nije losa ideja i da ovaj tip "promocije" poseduje svaki iole veci ski centar.

Hurmiza
21.11.2005, 09:57
Predlazem da se uzme IP kamera - cena oko 300E. Takvu kameru nakaciti na LAN nekog hotela koji ima gateway ka netu.

U slucaju da se uzme analogna kamera - 30e i kartica za konverziju signala 55e (A/D), potreban je i racunar najmanje P3 na 700MHz - 75e.
Ako je server na linuxu tada ne bi bilo problema za slanje slika jer bi se dobilo trazenih 22 fps i na taj nacin bi mogao video signal da se salje. Softver za upravljanje kamerom je moguce naci po razumnoj ceni (ako uspete da nadjete sponzora oprema i softver je moje zaduzenje).

To otprilike znaci da bi bilo potrebno napraviti malu propagandu u hotelima na Kopu-najbolje Grand ili koji vec ima svoju mrezu i gateway ka Internetu.

Misko
21.11.2005, 13:19
Ma kakvih crnih 300evra za kameru i 22fps za sta ce nam to, nama treba nesto kao slika na sat vremena cisto da vidimo dal pada ili ne i kolika ja visina pokrivaca, a to nas opet vraca na neku web kameru ili neku za video nadzor.

Hurmiza
21.11.2005, 14:26
Dobro onda ja sam mislio da zelite CCTV.
Onda je jos lakse, web kamera logitech napr. sample na svaka 2-3 sata. Samo treba mali softver da slika to 3 -4 puta dnevno i uploaduje na neku web stranu.
Investicija od max 100e ako iskoristimo neciju postojecu infrastrukturu i vezu sa netom.

Stevs
21.11.2005, 20:22
Zaboravljate jednu stvar da tamo nema stalnog pristupa netu. Nisam siguran ni kakve su telefonske centrale. Uglavnom ta kamera bi se postavila u neki deo hotela koji verovatno nije blizu telefonskom priključku da bi jelte vidljivost bila dobra. Problem je što bi tako hotelu bila zauzeta jedna linija itd. itd. Zato kažem ipak najbolje rešenje je GPRS i slanje na sat ili više po jedne sličice od par kb. To bi za početak bilo najbolje privremeno rešenje.

wlad
21.11.2005, 21:16
Ma da ima i slika 100x100 je bolje nego nista! :)

Bata Bane
22.11.2005, 06:38
Ma ljudi oni koliko para uzm za sezonu trebalo bi da ih bude na svakom koraku

stevan
22.11.2005, 10:01
Cekajte, da li nam je web camera koja nam samo pokazuje da li pada sneg na Kopu stvarno potrebna? Mislim, u svakim vestima kazu kakva je tamo situacija, koja je visina "sneznog pokrivaca" i sl.

Slazem se da bi bilo super da bude postavljeno cak i vise od jedne zbog promocije centra i sl, ali to bi onda podrazumevalo ipak neku malo ozbiljniju infrastrukturu i malo vecu investiciju.

Ako radimo - da radimo ozbiljno:ok:

dvukovic
22.11.2005, 10:59
Visina snega na Kopaoniku, kao i trenutni status da li pada ili ne, se updatuje na svako par sati i moze se videti ovde:
http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/osmotreni/index.php

Hurmiza
22.11.2005, 11:27
Slazem se sa prethodnim postom,
ako radimo daj da radimo ozbiljno. Bansko ima 4 kamere od kojih se 1 nalazi na vrhu Todorka (2400 m), a ostale su rasporedjene po ski centru. To je ozbiljna organizacija. Da bi se tako nesto uradilo na Kopu potrebna je koordinirana akcija sa direktorom Genex-a sto mislim nije izvodljivo dokle god je postojeca garnitura na vlasti odnosno centar u vlasnistvu Genexa. Tako prijatelji zaboravite kameru jos neko vreme.

goranvu
08.03.2006, 01:35
Sve bi to bilo lepo i moguce, ali u nekoj drugoj zemlji. Ovo je blam da veci ne moze biti, da skijasi nagovaraju hotel da stavi web kameru, umesto da je to već odavno tamo. Izgleda da na polozajima i dalje sede samo politicki podobni likovi.

ervetor
04.04.2006, 20:45
Sve bi to bilo lepo i moguce, ali u nekoj drugoj zemlji. Ovo je blam da veci ne moze biti, da skijasi nagovaraju hotel da stavi web kameru, umesto da je to već odavno tamo. Izgleda da na polozajima i dalje sede samo politicki podobni likovi.

Tacno tako, ko im bre j*** m****.
Ako hoce da stave kameru neka je stave ako nece imace centar takav kakav imaju i sve oostalo sto ide uz to. Necu sigurno ja da im radim na imidzu, a oni da plivaju u lovi a pri tom ne znaju ni karticu kroz slip da provuku.
Uvek je ovde tako bilo. Jedan deo ljudi su entuzijasti koji kao nesto hoce da naprave, a ovi svi ostali posle toga jos dugo hoce da zive na racun tih ljudi koji su jednom nesto nekada uradili a pri tom su jos bili i sikanirani od strane ovih drugih.
Kao i u svemu ostalom Srbija mora da bude bas poslednja na svetu, tako da ja imam razloga da verujem i u ovo istrazivanje koje pokazuje da smo i u inteligenciji na poslednjem mestu u Evropi.

ervetor
04.04.2006, 20:47
Slazem se sa prethodnim postom,
ako radimo daj da radimo ozbiljno. Bansko ima 4 kamere od kojih se 1 nalazi na vrhu Todorka (2400 m), a ostale su rasporedjene po ski centru. To je ozbiljna organizacija. Da bi se tako nesto uradilo na Kopu potrebna je koordinirana akcija sa direktorom Genex-a sto mislim nije izvodljivo dokle god je postojeca garnitura na vlasti odnosno centar u vlasnistvu Genexa. Tako prijatelji zaboravite kameru jos neko vreme.


Pa normalno.
Kada prosecnom Srbinu ako u prvoj pribliznosti ne moze od 1 Evra da napravi 100 Evra nece ni da razmislja kakve efekte bi to imalo na dugorocnom planu.
Zbog toga Srbi i Eskimi ruku pod ruku pa u vecernju skolu.

ski dude
03.08.2006, 13:02
jel se nesto pokrenulo na ovu temu u meduvremenu ili cemo jos cekati:confused:

KOP_MANIA
03.08.2006, 13:51
Verovatno će mo čekat al što je najgore nećemo dočekati :)

CrazyKong
03.08.2006, 15:54
Ja predl;azem da se trazi od Dinkica da raspise tender za postavljanje webcam-a na Kopaoniku :glavaozid :glavaozid :glavaozid

wlad
03.08.2006, 17:18
Kakve bre web kamere? Kad mogu Staru planinu da snimaju sa satelita i helikoptera zašto ne i Kopaonik?!?!? ;)

Stevs
04.08.2006, 14:40
Dovoljan je samo jedan smart phone tipa 6630 (170€) i stalan izvor strujnog napajanja i web kamera je gotova. Videću ove godine da nekako to odradimo...