PDA

Pogledati punu verziju : Žica Gobelja Četvorosd???



akole
24.01.2009, 13:04
Iz Skijalista Srbije najavlju (po kozna koji put) pušanje u rad ove žice za mart 2009 godine link (http://www.skijalistasrbije.rs/content/view/112/1/). Svako obraćanje javnosti rukovodstva ove firme osvrne se na ovu temu.


Skorić je najavio da početkom marta očekuje puštanje u rad nove četvorosedne žičare na Gobelji na Kopaoniku, čiji je kapacitet 2.400 skijaša na sat.

Mene zanima kako to izgleda.
Dali se tamo nešto uopšte radi?
Hoćeli stići da završe ili su to samo prazne priče pa će onda biti objetivne okolnosti, kriza u USD, sneg itd.

Eto malo pitanja za grupu koja je stigla u ovoj smeni ako je uopšte mogla skijati na tom delu.

kop
24.01.2009, 14:09
Evo mojih fotki Gobelje greben od druge nedelje januara: http://www.infokop.net/gallery/v/Kopaonikusers/Kop/Januar+2009/?g2_page=9

Nisam primetio da se ista radi, ovo na fotkama nije izlazna stanica, ona je jos malo iznad. Ali ne znam kako je moguce sici sa zice od repetitora na vrhu ??
Mozda ce ga pomerati...
Kako god mislim da nema nikakve sanse da to bude gotovo za ovu sezonu :(

akole
24.01.2009, 15:38
@kop

Šta su one betonske stope na slici DSC01465 (http://www.infokop.net/gallery/v/Kopaonikusers/Kop/Januar+2009/DSC01465.JPG.html) neki od stubova ili izlazna stanica ili poslednj stubovi pred izlaz?

Pa teorecki ako je beton gotov ostaje samo stubovi i montaza opreme. Pitanje gde je ta oprema i dali je plaćena?
Vama je to izgledalo kao napusteno gradilište zar ne?

kop
24.01.2009, 21:06
Ba bar kad sam bio na vrhu nije bilo radnika.
Na te betonske stope dodju stubovi, izlazna stanica je jos malo iznad.
Evo ucrtao sam buducu trasu zicare, a stope su slikane kod plave strelice pri vrhu.

http://i42.tinypic.com/e0k68n.jpg

akole
24.01.2009, 22:41
Sa ovom kombinacijom mogu ladno da skinu i prebace negde oba tanjira ako ne zele za neki beckup da ostave. A reci mi jesuli sve stope za stubove izbetonirane? Mozda su cekali da beton odstoji neko vreme pa ce da nastave. Ono prosle godine su za dan postavili sve stubove ako se ja secam negde je pisalo.
Sada mogu (mada su mogli i ranije) da naprave jos koju stazu i onako nema drveca...

Hvala kop na info kao i na lepim slikama u galeriji.

kop
25.01.2009, 00:09
Tanjir sa Gobelje greben (13) je vec skinut.
Koliko se secam sve stope su zavrsene.
Postojeca staza 13 ce biti produzena :)

Tadija_91
25.01.2009, 00:34
super je sto moze bez pesacenja da se dodje do jarma...
a staze neka ostanu ovakve, ne moraju da ih prosiruju.
Bilo bi lepo da urade snow park kao sto se pricalo prosle godine...

miles_davis
26.01.2009, 10:45
Ipak, morace da prosire staze, jer ce inace biti guzve (ipak je to sestosed).

Tipican problem Kopaonika u poslednje vreme je da su povecali kapacitet zica, a nisu prosirili staze ili prosekli nove..

Problem izgradnje Gobelje je u tome sto su, umesto da uzmu Amigu, koja je radila sve ostale zice i ima puno iskustva, izabrali nekog newcomera u ovom poslu, koji se na ovom poslu uci ;)

Tadija_91
26.01.2009, 11:17
ma na gobelji je lako prosiriti staze...ne treba nikakvo krcenje sume, samo da prodju ratracima jos nekoliko puta sa obe strane staze...a da ostalim stazama treba sirenje, to stoji.

akole
26.01.2009, 21:44
Ipak, morace da prosire staze, jer ce inace biti guzve (ipak je to sestosed).

;)
Zar nije bio u pitanju četvorosed?

miles_davis
07.02.2009, 16:47
Juce je bilo uzurbano oko Srebrnca. Na livadi ispod hotela su ostavljeni stubovi (ne svi, mislim) i druga oprema. S obzirom da je siroka zaravan, pretpostavljam da ce helikopter tu da ih "kaci". Inace, teska mehanizacija prosiruje skretanje za Ostri krs (malo ispod prve krivine pre Srebrnca). Verovatno ce tim putem da dopreme komponente pocetne stanice...

Stevs
09.02.2009, 00:44
Gradnja tog četvoroseda je totalni promašaj dok se ne sredi prilaz Gobelji. Kako će da opterete četvorosed kada do njega vuče samo tanjir sa Jarma? Biće ogromne gužve na dolasku i odlasku sa Gobelje (Jaram i Karaman - tanjiri).

Ono što sam ja video na Gobelji, početna stanica je na istom mestu odakle je išao tanjir Gobelja greben, a izlaz pored releja na Gobelji. Mislim da je jedan od stubova bukvalno na FIS stazi...

Početna stanica uopšte nije ni postavljena kao ni jedan stub tako da iskreno govoreći nema šanse da to završe za ovu sezonu ako uopredimo dokle su prošlih sezona stizali sa gradnjom žičara koje su puštali u rad u sred sezone.

Ono što je trebalo uraditi na Gobelji je pustiti da taj četvorosed ide sa severne strane iza Male Gobelje iz doline pa sve do releja na Gobelji. Ostaviti oba tanjira i proseći gomilu staza sa grebena Male Gobelje. Tu bi imalo bar 10 novih staza sa ogromnom visinskom razlikom (preko 500m) i sa velikim brojem snežnih dana.

E sad što nema ko da misli to je druga stvar:)

wlad
09.02.2009, 02:02
Stubovi se postavljaju za par dana (pošto Gobelja ide posle 6seda na Bjelasici), Bjelasički 6sed se upravo (helikopterski) postavlja što znači.....

Sad, koliko njima treba još ostalo da postave, i kakva će biti dinamika radova ko to zna ;).

miles_davis
09.02.2009, 09:46
Gradnja tog četvoroseda je totalni promašaj dok se ne sredi prilaz Gobelji. Kako će da opterete četvorosed kada do njega vuče samo tanjir sa Jarma? Biće ogromne gužve na dolasku i odlasku sa Gobelje (Jaram i Karaman - tanjiri).


Jaram je mnogima kljucno odrediste na Kopaoniku, i to ne samo za jednodnevno skijanje. Naime, i kada sam smesten negde u centru, ja (a znam i za mnoge druge) radije sednem u auto i parkiram na jarmu odakle imam pristup dvema najboljim stazama na Kopaoniku: Gvozcu i Gobelji, umesto da potrosim nekad i 40-tak minuta na transfer liftovima. Ono sto smeta u ovoj prici je veoma cesta guzva na Gobelji, a to bi ovaj cetvorosed resio..

Druga stvar je ono apartmansko naselje koje su planirali da grade tu negde, ono bi dodatno povecalo iskoriscenje tog lifta.

Dalje, ako se dobro secam, Ecosign-ovi konsultanti su u onoj proslogodisnjoj studiji i predlozili neku sedeznicu od vrha karamana do gobelje sa medjustanicom na jarmu (ili se varam).. Sa sidrom na Marinim vodama i onim konopcem, to dodatno povecava kapacitet vertikalnog transporta..

Gobelja je kljucno odrediste za klubove i takmicenja, zato ce ovaj cetvorosed zlata vredeti, narocito ako konacno proseku crnu gobelju (izmedju sadasnjeg i bivseg tanjira).

A gde je ta mala gobelja, btw ? Ti si zamislio da cetvrosed ide severnom stranom, posle oba tanjira jel tako ? Jel nije to malo nisko ?

Stevs
10.02.2009, 08:55
Jaram je mnogima kljucno odrediste na Kopaoniku, i to ne samo za jednodnevno skijanje. Naime, i kada sam smesten negde u centru, ja (a znam i za mnoge druge) radije sednem u auto i parkiram na jarmu odakle imam pristup dvema najboljim stazama na Kopaoniku: Gvozcu i Gobelji, umesto da potrosim nekad i 40-tak minuta na transfer liftovima. Ono sto smeta u ovoj prici je veoma cesta guzva na Gobelji, a to bi ovaj cetvorosed resio..

Druga stvar je ono apartmansko naselje koje su planirali da grade tu negde, ono bi dodatno povecalo iskoriscenje tog lifta.

Dalje, ako se dobro secam, Ecosign-ovi konsultanti su u onoj proslogodisnjoj studiji i predlozili neku sedeznicu od vrha karamana do gobelje sa medjustanicom na jarmu (ili se varam).. Sa sidrom na Marinim vodama i onim konopcem, to dodatno povecava kapacitet vertikalnog transporta..

Gobelja je kljucno odrediste za klubove i takmicenja, zato ce ovaj cetvorosed zlata vredeti, narocito ako konacno proseku crnu gobelju (izmedju sadasnjeg i bivseg tanjira).

A gde je ta mala gobelja, btw ? Ti si zamislio da cetvrosed ide severnom stranom, posle oba tanjira jel tako ? Jel nije to malo nisko ?

Upravo to i pričam kod nas se uvek ide sve od pozadi. Prvo gradiš šetsosed pa onda dve godine ne radi pa gradiš instalaciju za veštački sneg. Ista je priča i ovde. Ecosign je lepo predložio prvo da se sredi prilaz Jarmu i Govelji pa tek onda (ako to sredstva dozvoljavaju) graditi žičaru na Gobelji. Mora da se ide nekim razumnim redosledom.

Što se tiče visinskih razlika to je čista severna strana koja ima puno snega i šume tako da se tu sneg zadržava jako dugo. Nadmorske visine su od 1450 pa do 1930. Staze bi mogle da budu svih težina i različitih dužina i sa i bez međustanica stim što bi u ponožju moglo da se pravi novo apartmansko naselje itd...

To je jedino logično mesto gde može da se širi ski centar Kopaonik.

wlad
10.02.2009, 11:45
To je sve u redu, ali im te severne strane nije predložio EcoSign i oni prave ono što su im rekli..

Nažalost, tako idu stvari, oni poruče analizu od stručnjaka, ovi im naprave report, i oni rade po njemu. Ništa to nije čudno, ako su već poručili analizu onda valjda treba da se drže toga, ili su trebali nekoga drugog da angažuju.

Sad, druga je stvar ako EcoSign nije dobro napravilo analizu, možda je taj tip bio tamo (na Kopu) 7 dana, i nije video baš sve, pogotovo potencijalne staze. Ali to je onda *ajeb EcoSigna i njihovih saradnika (Horvata)...

miles_davis
10.02.2009, 12:43
Ma samo opusteno.. Setite se na sta je Kopaonik licio kada ga je SS preuzeo od Genexa..
Ali ova prica o sirenju oko Gobelje deluje veoma razumno, s obzirom na to da od Belih Reka nikad nece biti vajde zbog "novih" meteoroloskih okolnosti.. Tako ce i Kopaonik konacno biti "podeljen" izmedju dve opstine: Raske i Brusa. Ko zna, mozda jednog dana dobijemo i gondolu iz Brzeca...

svetskigigacar
10.02.2009, 16:15
Ma samo opusteno.. Setite se na sta je Kopaonik licio kada ga je SS preuzeo od Genexa..
Ali ova prica o sirenju oko Gobelje deluje veoma razumno, s obzirom na to da od Belih Reka nikad nece biti vajde zbog "novih" meteoroloskih okolnosti.. Tako ce i Kopaonik konacno biti "podeljen" izmedju dve opstine: Raske i Brusa. Ko zna, mozda jednog dana dobijemo i gondolu iz Brzeca...

Dace Bog, pa ce u buducnosti biti i tri, opstina Leposavic :sm019:

milos_pg_91
11.02.2009, 10:56
Stubovi se postavljaju za par dana (pošto Gobelja ide posle 6seda na Bjelasici), Bjelasički 6sed se upravo (helikopterski) postavlja što znači.....

Sad, koliko njima treba još ostalo da postave, i kakva će biti dinamika radova ko to zna ;).



Helikopter na Bjelasici juce zavrsio svoje, tako da je vec sada kod vas, pretpostavljam.. :dziveli:

boccio
26.02.2009, 22:11
Jaram je mnogima kljucno odrediste na Kopaoniku, i to ne samo za jednodnevno skijanje. Naime, i kada sam smesten negde u centru, ja (a znam i za mnoge druge) radije sednem u auto i parkiram na jarmu odakle imam pristup dvema najboljim stazama na Kopaoniku: Gvozcu i Gobelji, umesto da potrosim nekad i 40-tak minuta na transfer liftovima. Ono sto smeta u ovoj prici je veoma cesta guzva na Gobelji, a to bi ovaj cetvorosed resio..

Hm, ne bih bio toliki optimista. Problem gobelje nije propusna moc zice (da ne kazem bandwidth :D), vec paradoksalna cinjenica da ti treba 3x vise vremena da se popnes zicom nego spustis dole.

Od vrha staze si ponovo na zici za 25 sekudni ili 32 ako bas odlucis da iz nekog razloga stanes nasred staze. I umesto da (kao do sad) jedan skijas dodje na zicu, tj. usko grlo za 25 sekundi, doci ce ih 6. Ukoliko ne produze stazu, a stave sestosed, Gobelja ce postati nemoguca za skijanje...

miles_davis
26.02.2009, 22:46
Od vrha staze si ponovo na zici za 25 sekudni ili 32 ako bas odlucis da iz nekog razloga stanes nasred staze. I umesto da (kao do sad) jedan skijas dodje na zicu, tj. usko grlo za 25 sekundi, doci ce ih 6. Ukoliko ne produze stazu, a stave sestosed, Gobelja ce postati nemoguca za skijanje...

ma nece na Gobelji nikad biti guzve na stazi, sa cetvorosedom ces imati tri opcije, a mozda i cetvrtu - najbolju... narocito ne ujutru kad je najlepsa, posle i inace nije zanimljivo tamo... osim ako nije trka

Bojan87
26.02.2009, 23:49
i znaci nista od novog cetvoroseda na gobelji ove godine.

Sva ta lazna obecanja pred izbore prosle godine, a jedino sto su ostvarili jesu postavljanje vestackog osnezavanja, i postavljanje vucnog baby ski lifta.

wlad
27.02.2009, 04:37
Malo (polu)off-topica, kada su postavljali taj bejbi ski lift da se dođe do Karamana - nije mi jasno zašto su ga uradili tako kratko? Nedostaje još 30tak metara - ovako mora da čovek da se "penje" do početka lifta.

Dobro je što su ga postavili, ali treba da ga produže dole - pošto ovako nema mnogo smisla ;).

KOP_MANIA
27.02.2009, 06:09
nisu imali veci :D

kop
27.02.2009, 07:32
Taj baby ski lift je ustvari onaj sto je stajao na vrhu Masinca.

wlad
27.02.2009, 13:24
Pa OK, ali brate mogli su da kupe novi (duži) kanap, to bar nije investicija :D. Ili čekaju da se izdvoji novac iz NIPa za kanap :D :D

akole
10.03.2009, 20:21
Radovi su se na Gobelji mrdnuli malo, prema izveštaju Skijališta Srbije
http://www.skijalistasrbije.rs/content/view/143/1/

Dali će raditi ove sezone taj četvorosed?

Tadija_91
10.03.2009, 20:30
radice ako sezona bude trajala do juna :D

stekan
10.03.2009, 20:58
radice ako sezona bude trajala do juna :D

Koje godine?

Tadija_91
10.03.2009, 21:08
Provalio si me. Toliko o mojoj politickoj karijeri :(
:D:D:D

wlad
10.03.2009, 23:51
Možda naprave TJUBING na Gobelji pa se vozimo i leti :sm022:

kop
11.03.2009, 12:11
A stvarno vise sa tim tjubingom...
Bolje nek te pare ulože u Belu reku !

admin
12.03.2009, 02:32
12 slika sa montaze stubova na Gobelji postavljene na Galeriji sajta.

http://slike.skijanje.rs/v/gobelja090309/

Foto: Mihailo Dzigurski

Bata Bane
13.03.2009, 14:47
Plan za postavljanje stubova na Gobelji je trebao da se ostvari prosle godine, al nije, pitanje je zasto.:dontknow:

Danas sam dosao do pouzdane informacije.

Udruzenje za zastitu retkih biljaka je ulozilo protest, posto na Gobelji raste retka vrsta LJUBICICE :sm022:, eeeeeeeeeee bre ljubicice, i to se sa njima preganjalo vise od godinu dana.

Eto zasto to nije uradjeno i spremno za ovu sezonu, mozda malo zvuci glupo al kazu da je tako.

stekan
13.03.2009, 15:45
...Udruzenje za zastitu retkih biljaka je ulozilo protest, posto na Gobelji raste retka vrsta LJUBICICE :sm022:, eeeeeeeeeee bre ljubicice, i to se sa njima preganjalo vise od godinu dana..

To je ona rijetka vrsta ljubičice što nije ljubičasta?

Bata Bane
13.03.2009, 17:38
To je ona rijetka vrsta ljubičice što nije ljubičasta?

Bem li ga :dontknow::dontknow:

garcia_kg
14.03.2009, 22:56
Mislim da još jedna žica, nisam sto % siguran koja ali čini mi se da je Duboka, kada su je pravili išli su u jednom delu malo krivo baš zbog dotičnih ljubičica!!!

admin
07.04.2009, 03:04
U subotu 04.04.2009. sam rano krenuo put Kopaonika. Još u dolasku, prolazeći pored Srebrnca pogled mame i nedavno postavljeni stubovi za novu žičaru na Gobelji. Raspitao sam se malo... Postavljeni su svi stubovi, urađena polazna stanica, ugrađena pogonska postrojenja...

Ali ono sto fali je gornja izlazna stanica žičare??

Nezvanično saznajem da je bilo velikih problema sa podlogom, odnosno nije se moglo uobičajenim načinima doći do kvalitetne podloge na koju bi se mogao izliti temelj. Tu se sada tokom leta očekuju radovi i novi metodi i načini izlivanja temelja.

Videćemo vec šta će se dešavati....

akole
06.02.2010, 01:35
Ajmo malo da obovimo temu.

Sada već ima dosta ljudi koji su bili na kopu, a da staza radi, pa malo da prenesu utiski, slike itd.

Čitao sam razne komentare pa da saberemo na jednom mestu.

Pozdrav:sm018:

Buda
06.02.2010, 08:03
Evo mog skromnog doprinosa:

http://i53.photobucket.com/albums/g60/gbuda/Skijanje/DSCF4509.jpg

http://i53.photobucket.com/albums/g60/gbuda/Skijanje/DSCF4501.jpg

http://i53.photobucket.com/albums/g60/gbuda/Skijanje/DSCF4499.jpg

http://i53.photobucket.com/albums/g60/gbuda/Skijanje/DSCF4500.jpg

zlox
12.02.2010, 18:45
http://img714.imageshack.us/i/09022010267.jpg/Gobelja je super. U utorak smo bili (to je valjda bio 9.feb) i bilo je xtremno dobro za voznju, bili i juce ali je bio svuda los i mokar sneg pa nije bilo bas idealno. Par finih (doduse kracih) staza i dosta off terena. Samo na zici uvek razbija vetar, pogotovo na vrhu.

Doduse slika nema, upao sam sa fonom u sneg pa je vrisnuo :S

symbad82
02.03.2010, 00:16
Staze odlicne, ali nema topova, tako da u ovoj nemastini snega i nije neki izbor :-)