PDA

Pogledati punu verziju : Neodrzavanje staza na Jahorini



aston
23.02.2005, 20:28
Deset dana smo na Jahorini i pravo je razocarenje u odnosu na proslu godinu, koja nam je ostala u prelepom secanju-predivne utabane i sredjene staze. Ove godine kao da se svi trude da imaju sto manje posetilaca. Vreme idealno, snega oko 2m, a od ratraka ni traga. Pitamo se samo kako ce do sutra urediti sve staze. Ni jedna staza osim Poljica nije bila osposobljena do 11h, kada je proradila Ogorjelica1, a malo kasnije Praca. Ratraci su bili "parkirani" ispred Zlatnog zita, a na svim stazama koje su radile skijali smo se na hupserima koji su licili na male planine. Nema magle, a bice li sutra skijanja?
Da li je mozda razlog za sve ovo to sto su radnici OC Jahorina nezadovoljni, pa to svoje nezadovoljstvo lece pivom u radno vreme i raznim izgovorima za nerad, sedeci i pevajuci "tata kupi mi auto", umesto da pomognu skijasima da pridju liftu-sto im je posao.
Zakljucak je da cemo sledece godine traziti neku drugu planinu za uzivanje.

sveta
24.02.2005, 12:16
Ja sam se gubio po magli svih sedam dana,tek zadnjeg dana sam video sunce i dobro skijanje.Izgleda da su im ratraci malo lagani pa sam video tri ratraka jedan iza drugog kako tabaju stazu i ne uspeju da sabiju sneg da ne pricam da sam 4 puta isao pesice od prace do poljica jer je pala magla a staze su neobelezene pa im se gube ljudi.Sve u svemu pravi crosscountry.da ne gresim dusu skijanje je ok samo kad su svi uslovi ispunjeni(sto je vrlo retko).cujem da je gore opet magla,tamo samo subotom ima sunca!

zeljo
24.02.2005, 14:07
i ja dok sam bio gore, jeste da je vrijeme bilo lose u vecini slucajeva (8 od 10 dana), nisu uredjuvali staze sem jednom ujutro i ako nepada snijeg kad se ugase liftovi, oni samo urede staze kad je sunce a ovim ostalim danima nikom nista pa kome smeta nek sjedi kuci :evil: , ludio sam citavo vrijeme,uzas

jazz
25.02.2005, 14:32
bila sam na jahorini u istom tom maglovitom tjednu 12.-19.02.

osobno sam na večer vidjela kako je staza popeglana (jer sam šetala oko 10h na večer), a drugi dan bih slušala komentare u redu za žicu kako staza nije pripremljena.

čini mi se da oni samo popeglaju stazu, ali ne nanesu snijeg na dijelove za koje se zna da su kritični...
a to im nikako ne bi smio biti problem.

pretpostavljem da su radnici koji bi to treali raditii nezadovoljni plaćom, ali s druge strane, tko je danas igdje zadovoljan i koga je to briga. nezaposlenost je u bih 60% (tako sam čula na njihovoj tv), pa valjda ima među njima i netko tko bi bolje radio taj posao za iste novce.

problem je što je je centar u državnom vlasništvu i zato se staze ne pripremaju kako treba.

s druge strane, mislim da su zaposleni na žičari iznimno ljubazni i trude se i pomažu skijašima.

dzonka
26.02.2005, 18:29
zbog nesredjenih staza i zbog magle (sto je istina visa sila) ja sam slomio rebro na jahorini :)
sedam dana nisam nista video od magle, a onda, kada sam zbog povred gojzerice i skije spakovao, sedmi dan (subota) osvane sa suncem... bas mi nije bilo dobro, ali sam bar video kako izgleda ahorina :)
ne znam da li cu se vracati na jahorinu, jer odavno mi je proslo vreme da se ide samo zbog skijanja po svaku cenu. ipak, ocekujem da staze budu uredjene, da me lekari ne dokusure i da ima bar negde da se izadje uvece.
da rezimiram, [/b]OSIM prirodnih potencijala jahorina nema nista i ako se uskoro u nju (ne u hotele i pansione) ne uloze neka znacajna sredstva, bice sve gore.

wlad
26.02.2005, 18:46
zbog nesredjenih staza i zbog magle (sto je istina visa sila) ja sam slomio rebro na jahorini :)


Pa nisam bas siguran da je zbog toga, onda bi mnogo vise ljudi slomilo rebra (svi koji su bili u to vreme). Verovatno si se slomio zato sto ili nisi dobro procenio situaciju ili si precenio svoje mogucnosti...

darkoo
26.02.2005, 21:03
da rezimiram, prirodnih potencijala jahorina nema nista i ako se uskoro u nju (ne u hotele i pansione) ne uloze neka znacajna sredstva, bice sve gore.

Ja ne mogu da verujem da ti ozbiljno ovo kazes.
Na Jahorinu su odrzane zimske olimpijske igre, a ti kazes da Jahorina nema prirodnih potencijala :D

zeljo
26.02.2005, 21:11
da rezimiram, prirodnih potencijala jahorina nema nista i ako se uskoro u nju (ne u hotele i pansione) ne uloze neka znacajna sredstva, bice sve gore.

Ja ne mogu da verujem da ti ozbiljno ovo kazes.
Na Jahorinu su odrzane zimske olimpijske igre, a ti kazes da Jahorina nema prirodnih potencijala :D

vjerovatno se nisi nikad popeo na vrh kad je sunce pa da vidis prirodni potencijal, sa vrha ogorjelice se vidi vrh durmitora ako je dovoljno vedro vrijeme,a i da si pogledao neke slike ili da odes nekad ljeti na jahorinu pa da se prosetas stazama kroz sumu, sumnjam da bi tako govorio :wink: , a u prirodni potencijal se ne ulaze,ili ga ima ili ga nema, sve sto se napravi vjestacki to nije to :roll:

darkoo
26.02.2005, 21:20
da rezimiram, prirodnih potencijala jahorina nema nista i ako se uskoro u nju (ne u hotele i pansione) ne uloze neka znacajna sredstva, bice sve gore.

Ja ne mogu da verujem da ti ozbiljno ovo kazes.
Na Jahorinu su odrzane zimske olimpijske igre, a ti kazes da Jahorina nema prirodnih potencijala :D

vjerovatno se nisi nikad popeo na vrh kad je sunce pa da vidis prirodni potencijal, sa vrha ogorjelice se vidi vrh durmitora ako je dovoljno vedro vrijeme,a i da si pogledao neke slike ili da odes nekad ljeti na jahorinu pa da se prosetas stazama kroz sumu, sumnjam da bi tako govorio :wink: , a u prirodni potencijal se ne ulaze,ili ga ima ili ga nema, sve sto se napravi vjestacki to nije to :roll:

Cudan je dzonka. Da je bilo sta drugo rekao, osim ovoga, pa hajde... Jahorina je bas po tome poznata, da ima prekrasnu prirodu, a on kaze da Jahorina nema prirodnih potencijala :)

dzonka
27.02.2005, 02:02
moja je greska, sada sam popravio u poruci, slucajno sam zaboravio da ukucam OSIM!!!

hteo sam reci da jahorina OSIM prirodnih potencijala nema gotovo nista!

dzonka
27.02.2005, 02:04
zbog nesredjenih staza i zbog magle (sto je istina visa sila) ja sam slomio rebro na jahorini :)


Pa nisam bas siguran da je zbog toga, onda bi mnogo vise ljudi slomilo rebra (svi koji su bili u to vreme). Verovatno si se slomio zato sto ili nisi dobro procenio situaciju ili si precenio svoje mogucnosti...

dobro je da ti znas kako se meni nesto dogodilo :? bolje od mene...

darkoo
27.02.2005, 12:52
da rezimiram, [/b]OSIM prirodnih potencijala jahorina nema nista i ako se uskoro u nju (ne u hotele i pansione) ne uloze neka znacajna sredstva, bice sve gore.

Opet ti je nelogicna recenica. Ako ima prirodne potencijale, ako ima nove hotele, pansione...sta bi ti jos? :)

Jedino im fale vodeni topovi, i najnovije zicare, ali pravi se master plan, pa su rekli da ce i to da naprave.

Mogao si ti u Hotel Termag, Kristal... Plati pa se klati, kao sto se kaze :) Meni se cini, da ti namjerno zlonamjerno govoris.

http://www.termaghotel.com/dodatne_usluge.html

dzonka
27.02.2005, 21:44
ti si pomalo retardiran, ali cu ti ipak odgovorti.
jahorini nedostaju nove zice, da se stare repariraju (zato sto se blago reci raspadaju), da se kupi jos ratraka (i to onih velikih) i naravno topovi za sneg! njih nema niti jednog!
planina ima extra potencijal, ali to treba iskoristiti, a ne samo se njome hvaliti.

darkoo
27.02.2005, 22:19
ti si pomalo retardiran, ali cu ti ipak odgovorti.
jahorini nedostaju nove zice, da se stare repariraju (zato sto se blago reci raspadaju), da se kupi jos ratraka (i to onih velikih) i naravno topovi za sneg! njih nema niti jednog!
planina ima extra potencijal, ali to treba iskoristiti, a ne samo se njome hvaliti.

Pa kad se sve raspada kako to da sve funkcionise ili da se nikad nije desilo da pukne zica ili bilo sta tako?Zato,sto se sve redovno kontrolise i servisira.
Ti si zlonamjeran, i to je to. A nemam pojma koji je razlog za to. Moje je misljenje da Jahorini trebaju samo topovi za snijeg, da se moze skijati u svim uslovima, a modernizacijom zica, dobice se samo ljepsi vizuelni ugodaj, a ne mnogo funkcionalni. Dobro, bice nesto brze.

darkoo
27.02.2005, 22:30
A kad si se ti skijao i brze oporavio, ako si slomio rebro? :)

zeljo
27.02.2005, 22:38
sto se mene tice trebaju samo topovi za snijeg i malo vrijedniji radnici da nanose snijeg na kriticna mjesta,a i da kada pada snijeg ratraci bar 2-3 puta na dan prodju najprometnijim stazama,a za zicare i liftove budimo realni,ko da su u okolnim centrima sta bolje,na kopaoniku su napravili jednu najmoderniju i odma su ove ostale raspadi :roll: smjestaj je ko i svugdje,koliko para toliko muzike, treba izbaciti iz glave da za male pare moze odlicno da se prodje, ja svake godine za 10-15 dana zimovanja puknem 2000 +/-500 eur za nas 2 ali zato nemam nikakvih zamjerki jer sve bude na nivou :wink:

darkoo
27.02.2005, 23:18
Na Jahorini se moze nasi super smjestaj, hrana da je nema bolja u Evropi :), ljudi su ljubazni, Jahorina je prelijepa...i fale ti topovi za snijeg, i jos nove zicare...A te zicare, po mom misljenju, vise fale zbog toga, da Jahorina bude 'sminkastija' a ne toliko zbog funkcionalnosti :)

bari91
27.02.2005, 23:29
u periodu 27.01-6.02 ratraci su, moram priznati vidjani svako vece na Poljicama a vrlo cesto i naredno jutro jer je sneg padao non-stop.U nekoliko navrata su sva cetiri komada bila na stazi. Sto se tice izlazaka na stazu bili su redovni a da li su mogli da bolje urede staze to niko ne moze reci jer u periodu kad smo mi bili sneg je stvarno bio nezgodan ( prsic) mada neki kazu da oni navodno imaju mogucnost kvasenja staze radi boljeg sabijanja.
Sto se tice povreda mislim da na skijanju to uopste nije problem zaraditi
jer su povrede u direktnoj vezi sa spremnoscu i znanju skijasa .

p.s. da li neko moze da mi odgovori zasto sam morao menjati ime i sifru tj. zasto prilikom pokusaja provere stare sifre kada unesem e-mail on mi odgovara da mail ne odgovara onom popunjenom u nalogu

CrazyKong
28.02.2005, 10:34
Ajde i ja nesto da kazem...
Mislim da je problem sto je celo preduzece OC Jahorina u drzavnom vlasnistvu a liftove valjda drzi Bobar, dok neko ne uzme to pod svoje i napravi strateski plan razvoja centra nece se mnogo sta promeniti, ni dva tri nova ratraka nebi mnogo promenili stanje staza. Inace staze moraju da se sredjuju onoliko puta koliko je potrebno a ne samo jednom uvece, pogotovu kada pada sneg....druga stvar oko sredjivanja staza je vestacki sneg koji se mesa sa prirodnim i na taj nacin se pravi veoma tvrda podloga koja trpi mnogo veci broj skijasa i moze da potraje i ceo dan ako se dobro napravi. U Austriji topovi rade po najvecoj mecavi da bi napravili tu mesavinu koja je mnogo tvrdja od obicnog snega.
Ne znam da li konfiguracija terena dopusta, ali mislim da bi jedan cetvorosed koji bi isao uz spust stazu (donji deo parce + gornji deo iza olimpika koji godinama ne sredjuju) doneo veliki kvalitativan pomak jer bi dobili stazu dugu 3 km + rasteretio bi se dvosed koji zna prilicno da bude opterecen....

jazz
28.02.2005, 12:42
sto se mene tice trebaju samo topovi za snijeg i malo vrijedniji radnici da nanose snijeg na kriticna mjesta,a i da kada pada snijeg ratraci bar 2-3 puta na dan prodju najprometnijim stazama,a za zicare i liftove budimo realni,ko da su u okolnim centrima sta bolje,na kopaoniku su napravili jednu najmoderniju i odma su ove ostale raspadi :roll: smjestaj je ko i svugdje,koliko para toliko muzike, treba izbaciti iz glave da za male pare moze odlicno da se prodje :wink:

APSOLUTNO SE SLAŽEM!
fale samo topovi za snijeg i malo više angažmana oko tih kritičnih mjesta i sve 5! stvarno je tužno da ima toliko snijega u šumi, a da istovremeno staze progledaju!

za žičaru je glavno da je: a) sigurna b) relativno brza.
sporedna stvar je da li se sjedi na, šta-ja-znam, tapaciranom ili drvenom sicu i sl.
jasno da za ski pass od 60 eura za 6 dana ne očekujem kojekakva šminkerska čudesa i komfore - eno ih širom evrope po 30 eura na dan, pa tko voli nek' izvoli.

samo nek' je sigurno i da još nabave topove i ja kupujem paket aranžman na jahorini za cijeli život :D

zeljo
28.02.2005, 16:10
Ne znam da li konfiguracija terena dopusta, ali mislim da bi jedan cetvorosed koji bi isao uz spust stazu (donji deo parce + gornji deo iza olimpika koji godinama ne sredjuju) doneo veliki kvalitativan pomak jer bi dobili stazu dugu 3 km + rasteretio bi se dvosed koji zna prilicno da bude opterecen....

ma samo nek naprave jos jedan lift pa makar 1-sjed pored onoga sto vec ima jer guzva zna da bude nenormalna pa ti se prodje i od skijanja i od svega :(