PDA

Pogledati punu verziju : Ski povrede



admin
17.12.2005, 23:38
Ako ste imali povreda tokom voznje skija ili borda, iznesite ovde svoje iskustvo, dajte savet drugima, prilozite eventualno svoj rengenski snimak . . .

http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/prelom_0204_150.jpgEvo mog neprijatnog iskustva - prelom iznad malog prsta desne noge - prilikom voznje borda.
Desilo se 16.02.2004 na Kopu, prvog skijaskog dana. Staza Duboka crvena zadnji spust negde oko 16:30. . . Kako??? Nemam pojma. Otprilike bord se pobio u sneg prilikom prelaska preko nekog kupsera, i jak trzaj noge preko donjeg kaisa veza (nije mi mjesno kako se nije iscupao).
A razlog, izmedju ostalog i, prvi dan na snegu u sezoni, umor u finisu dana, nedostatak kondicije . . .
Nastavio sam voznju toga dana, i vozio i svih narednih sest (jer mi je bilo lakse da vozim bord nego da hodam). Noga je oticala, ali sam se nadao da je samo jak udarac, ali ne i prelom. Osmog dana po povratku vidim da stvar ne ide na bolje, i snimak kaze sta je u pitanju. Jedva sam izbegao operaciju, a skoro dva meseca sa gipsom do kolena vam zivot okrene naglavacke. Pa rehabilitacija, sve je trajalo do kraja maja meseca.

Ice
18.12.2005, 00:03
Zbilo se to recimo '86. Pomjeren bubreg. Mjesec dana nepomican u krevetu. Lokacija: Jahorina, smet izmedju ogorjelice i poljica. Upratio sam nekog slovenca, da skace na istom smetu i pritom se okrene za 360 po vertikalnoj osi. Pogadjate sta je dalje bilo. 'Ocu i ja tako. Gorska sluzba me je transportovala do podnozja u onom njihovom koritu i tom prilikom su mi dodatno odbili bubrege. Dok sam, onako vezan, cekao utovar u hitnu, stotinjak skijasa iz reda za ski lift me je zagledalo kao rijetku zvijer. Htio sam u snijeg da propadnem. Od tada nisam vise skakao.
Razlog povrede: vidjela zaba da se konj potkiva...

wlad
18.12.2005, 00:10
Uh, zeznuta tema. Ja nisam imao lomove (kuc-kuc) do sada, ali sam imao manje/vece istegnuca/nagnjecenja itd. u svojoj ski "karijeri" ;) (skijam od 4 godine).

Kao sto kazes Zorane, kriticni su prvi i drugi dan, prvi dan + umor je "dobitna kombinacija", zato se ja trudim da prvi dan ne skijam "do kraja".

Moja najteza povreda je bila: u ogromnoj brzini, skok, pa uletanje u dobok sneg, pri doskoku izbacivanje veza i "katapult", nabijanje u dubok sneg na glavu, pritisak se preneo niz kicmu (nisam uspeo da napravim kolut). Tada sam osetio jak bol u ledjima i niz celu kicmu, sledecih 2-3 dana slabiji bol i sve je nestalo "samo od sebe". Verovatno sam imao srece, i to sto sam bio klinac (10-12 godina) je uradilo svoje (bio sam izuzetno mrsav - pa nije imalo mase koja bi uradila svoje). Posle su mi pricali prijatelji koji su videli dogadjaj da su se stvarno uplasili najgoreg. E da, lokacija: Lokve.

vampire
18.12.2005, 02:24
pre par godina sestra i ja smo skijali na crvenoj dubokoj poslednja voznja toga dana pred zatvaranje zica, pukne nam korpa. srecom ispali smo sa oko 2m, a na dubokoj ima i dosta visih delova i samo smo se ugruvali. posle toga cale 'teo da ih tuzi, ali kao nista ne bi dobio jer nismo odmah prijavili slucaj

ISIA_extreme_carver
18.12.2005, 06:11
Nekih ozbiljnijih ozljeda nisam imao, uglavnom masnice i bolove poslije pretjerivanja sa brzinama i glupiranjem, jedino me jedne godine vez iznevjerio, naravno strgao se, jednostavno se iščupao iz skije pri spustu, brzine oko 90km/h, bio 2 minute bez daha, nekoliko natucenih rebara i to je sve, hvala bogu!

Bata Bane
18.12.2005, 11:42
pre par godina sestra i ja smo skijali na crvenoj dubokoj poslednja voznja toga dana pred zatvaranje zica, pukne nam korpa. srecom ispali smo sa oko 2m, a na dubokoj ima i dosta visih delova i samo smo se ugruvali. posle toga cale 'teo da ih tuzi, ali kao nista ne bi dobio jer nismo odmah prijavili slucaj


Kako bre da vam pukne korpa. Ne mogu da verujem. Brate svuda u normalnim zemljama imali bi odstetu da bi mogli dozivotno da skijate dzabe, pa zamisli samo da ste bili iznad Malog Jezera gde je sva ona struja i da se to tu desilo

Bata Bane
18.12.2005, 12:01
Ja sam se najvise polomio dok sam cekao red na zicu na Zabljaku, i to pred 15 riba nekih nastavnica koje su bile tu, mozes misliti blama:glavaozid :glavaozid , i to tako sam pao da nisam mogao da ustanem jedno 10 minuta, ubio sam se kao pi...

valdevit
18.12.2005, 12:08
ovako,ne mogu da vam skeniram moj rengenski snimak,aili vam mobu reci da sam totalno "nabio" vrat pri jednom padu na glavu.Juche sam bash bio kod doktora i rekao je da je to vrlo kritichno i da moram o vratu da vodim vishe rachuna nego o ochima :(

oddball
18.12.2005, 12:13
bane, jel' su bar pritrcale da ti pomognu??? :)

Bata Bane
18.12.2005, 12:30
Da da:dontknow: :dontknow:

vampire
18.12.2005, 14:52
ovde se svi prave ludi. advokati su nam rekli da tesko moze nesto da se uradi jer se nismo odmah zalili, a i genex je jaka firma. kazem ja imali smo srece sto smo pali cim smo seli na dvosed, kasnije visina ide i vise od 10m

cdx
18.12.2005, 15:34
Ja nisam imao strasnih povreda, ali bilo je jedan-put jako zajebano
Velikom brzinom sam vozio izmedju Olimpika i Zelje(Jahorina) i izleteo sam na stazu, ali nisam video da je tu bila neka visina od 1metar..Zabile su mi se vrhovi skija u sneg, bio sam otprilike ovaku u snegu kad bi neko gledao sa strane ||

Skije su se otkacile, ali ja sam se zabijo glavom u sneg i razbio arkadu, srecom, nije nista opasno bilo, imao sam tri kopce, i nastavio da skijam sutra dan...

daki
18.12.2005, 19:22
Jedan lom
Dva potresa mozga(drugi koma)
xxx padova
=
MANIJAK

ski dude
18.12.2005, 21:55
lokacija:borovec
staza:martinove barake no3

Kraj dana skijam ja lepo,krenem na pomenutu stazu kad na pola staze TRAVA oko 5m2:couto: .Kasno videh travu i u svoj brzini napravih kolut i svom brzinom sam furao dole na ledjima.Zaustavila me je suma:glavaozid .
Posledice:S.ebo rebro i masnice preko celih ledja:mad: .

Sreca je u tome da je pored tog drveta u koje sam se zakucao bila stencuga 2 sa 2:couto: .I ostadoh ja ziv:p .

Takodje mi je skija odletela u sumu(nisam mogao posle da je nadjem)

Misko
19.12.2005, 00:42
Da kucnem za sad nista, imao sam par ozbiljnih padova, jedino sto mi je curela krv iz nosa kad sam jednom pao na glavu, dok sam ucio, mada pad je vise izgledao kao da je ozbiljan nego sto je meni nesto bilo, e da prisao mi je tad neki matorac (odmah posle pada) i pitao: Decko jer verujes u zivot posle smrti? :kez:

Petar
19.12.2005, 14:37
Nikada nista ozbiljnije, za 12 godina. Neshto shto bih izdvojio kao najozbiljnije je bliski susret sa drvetom posle izletanja sa staze u Bugarskoj, udario ramenom i nishta mi nije bilo, osim shto sam upao u jako dubok sneg i nisam mogao da izadjem dosta dugo :). A drugo, na Kopaoniku prosle godine, crna duboka, velika brzina, ne znam ni sam kako se desilo, ali uglavnom shtap mi se zabo u sneg i ja sam nekako uspeo vratom da naletim na njega. Malo mi se pogled zamutio, ali nishta posebno, osim masnice.

bojo
19.12.2005, 19:07
ja sam se pretprosle godine tj prve na bordu malo junacio pred nekim plavusama...mozete li da zamislite coveka koji lezi bez daha u snegu,sve boli...naprslo rebro...samoubica kako mi je instruktorka rekla...jbg,trudio sam se da sto pre naucim pa kao ja se zaleteo u neki spust...kaze lepo moj brat da mnogo gledam tv ali sta da se radi,ne odustajem od borda...

po meni najcesce do povreda dolazi iz nekoliko razloga,jedan od njih je svakako preskakanje jutarnjih vezbi i istezanja,to je jedan od najcescih razloga,drugi je umor pred kraj skijanja,dok sam skijao svi dooobri padovi su mi se desavali bas u to vreme... treci razlog je umisljenost tj poznavanje staza, u fazonu kao skijao sam ovu stazu hiljadu puta,sve je isto i onda bude buuuuuuum!!! i cetvrti za koji sam saznao na jahorini su kamikaze,ma koliko se ja sklanjao svaki dan je neko uspevao da me polomi pa cak i u redu za zicu.... sta da vam kazem ako vam nisam pomogao,cuvajte se!

Ice
19.12.2005, 22:28
Kamikaze zasluzuju pseban topic.

Damjan
21.12.2005, 18:01
Vidim da su sve opisane povrede manje vise bezazlene osim prve(Zoranove). Ja sam 99 samo par dana pre bombardovanja na Kopu polomio lakat. Pricao kao i uvek, zadnji dan zadnji skok i ode sve u......Inace vozim board od 96. Prelom lakta, gips i injekcija protiv bolova, transport u beograd. Operisali su me istu noc i dobio sam iglu posred lakta da bi sve to drzalo zajedno. Nakon toga nisam mogao da pomerim lakat uopste. 3 meseca svakodnevne rehabilitacije na kraju osmog osnovne kad sam kao trebao da budem glavni u skoli ja sam provodio po bazenima i ostalim centrima. Sve sreca ni dan danas nemam nekih posledica od toga normalno pomeram lakat i naravno snow i wake-board svake godine...

Pozdrav svima

oddball
21.12.2005, 19:30
ne znam sta da kazem, pitajte popa za ovo danas na kopu... on je to bolje video

ski dude
21.12.2005, 23:26
ne znam sta da kazem, pitajte popa za ovo danas na kopu... on je to bolje video

i sta ti bi sa prstom:glavaozid

Hurmiza
22.12.2005, 10:27
Pa bilo je vise tih situacija:

1. silazak sa prace prema zlatnim zitima - frajer smeka ribe po kaficima i ne vidi kamen. Potpuna rotacija kolena bez otvaranja veza. Posledice i danas kad se menja vreme osecam bol, i skijam sa bandazom kolena. 2 Dana sam hodao na stakama da bih onda namazao obavezan rekvizit kad krenem na skijanje Diklofenak i izasao na staze.

2. Praca pada sneg kao lud, staza puna hankova, magla, ja skijam u koloni prvi iza mene 2 ribe i jedan matorac. Dete mi ulece u putanju, bezim desno i zabijam vrh skije u sneg, padam, a onaj matorac iza mene nalece i otvara mi glavu skijom. Usivanje.

3. Kopaonik - u spustu se zezam i gledam iza sebe i ne vidim majku sa detetom. Dete hvatam za ruke i nosim nekih 200m, spustam ga bezbedno i nastavljam ali onda puca vez i ...

4. Mavrovo - pad sa korpe na prvoj stanici, ugruvanost
5. Jahorina - boric mi ulazi ispod oka, usivanje
6. Borovec - pad sa borda nesvest 15 min

.....

stekan
22.12.2005, 11:11
Od 1987 do danas bez povrede (kuc, kuc u drvo). Bilo je padova, ali i pad je let.

Dete mi ulece u putanju...
Hurmiza, ništa lično, ali naježio sam se na navedeni citat. Imam dvoje sitne skijaške djece, pa sam sam vrlo osjetljiv po tom pitanju. Ako je dijete bilo ispred (ispod) tebe, ono ima prednost i MORAO SI GLEDATI, PRILAGODITI BRZINU USLOVIMA, KOČITI I ZAOBIĆI U ŠIROKOM LUKU.

Momci, pročitajte 10 osnovnih FIS pravila o ponašanju na stazi. Imaćete i vi djecu.

Gledao sam kako momci skaču preko prelomnice, a da ne znaju ima li koga ispod. Ne dao im bog da se moje dijete nađe tamo...

Hurmiza
22.12.2005, 12:30
Slazem se sa tobom Stekane, a svu odgovornost za navedene slucajeve snose roditelji ili ucitelji te dece koji su ih pustili bez nadzora. BTW nikad nikoga nisam povredio na stazi, cak sam mnogo puta sebe stvljao na kocku da ne bih povredio druge.

bojan
22.12.2005, 13:18
Ja vam moram ispričati jednu groznu priču. Beše ski vikend na jahorini, februar 2005 i jeziva magla. Silazim sa Ogorjelice jedan i kod gornjeg prvog stuba ljudi viču sa korpi: "idi do stuba, dečko je udario u njega". Stižem prvi, zajedno sa njegovim ocem, dečko petnaestak godina se zabio glavom u stub i leži beživotno smrskane glave, nema disanja a čini mi se ni pulsa. Kako smo znali i umeli vadimo jezik, masiramo srece i dajemo veštačko disanje. posle minut-dva dobija nešto disanja i slab puls. Pritom počinju stizati i ostali skijaši među kojima je bilo i doktora. Služba spasavanja je relativno brzo došla, ali im je trebalo nešto vremena da se dogovore kako da ga transportuju dole, strmina je oprilično nezgodna. Pomislio sam da smo ga spasili ali narednog dana od ljudi iz službe čujem da je u komi u Sarajevskoj bolnici.

Posle mesec dana bio sam opet na vikendu i pitao za njega. Rekoše mi da je dugo bio u komi i da zadnje što su čuli je da se nije probudio. Daj bože da jeste i da je dobro.

Od svih stubova na ogorjelici 1, samo ovaj nije imao strunjaču sa gornje strane.

Ljudi, nemojte juriti kroz maglu NIKADA. I nosite tamne zatvorene prave ski naočare, pustite frajerisanje bez naočara, loše naočare (za sunce koje magle) i ostalo

wlad
22.12.2005, 14:03
2. Praca pada sneg kao lud, staza puna hankova, magla, ja skijam u koloni prvi iza mene 2 ribe i jedan matorac. Dete mi ulece u putanju, bezim desno i zabijam vrh skije u sneg, padam, a onaj matorac iza mene nalece i otvara mi glavu skijom. Usivanje.


Dete je bilo ispred tebe, sto znaci da nije ono uslo u tvoju putanju nego ti u njegovu ;).

http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/ski_bonton.htm (3)

oddball
22.12.2005, 14:30
i sta ti bi sa prstom
nista an svu srecu, izgleda da je samo nabijen. mislio sam na pad na malom karamanu

Hurmiza
22.12.2005, 15:26
U pravu si kad je dete u pitanju ja sam usao njemu jer to su deca :)
Najbolje sto dete nije povredjeno (ako se detetom smatra riba od 16 god)
Za mene je dete!

Misko
22.12.2005, 15:33
U pravu si kad je dete u pitanju ja sam usao njemu jer to su deca :)
Najbolje sto dete nije povredjeno (ako se detetom smatra riba od 16 god)
Za mene je dete!

Zavisi kako se gleda! ;) , mene ako pitas to je devojka.

Hurmiza
22.12.2005, 15:45
To ti kazem :D

ski dude
22.12.2005, 16:42
Pa bilo je vise tih situacija:

1. silazak sa prace prema zlatnim zitima - frajer smeka ribe po kaficima i ne vidi kamen. Potpuna rotacija kolena bez otvaranja veza. Posledice i danas kad se menja vreme osecam bol, i skijam sa bandazom kolena. 2 Dana sam hodao na stakama da bih onda namazao obavezan rekvizit kad krenem na skijanje Diklofenak i izasao na staze.

2. Praca pada sneg kao lud, staza puna hankova, magla, ja skijam u koloni prvi iza mene 2 ribe i jedan matorac. Dete mi ulece u putanju, bezim desno i zabijam vrh skije u sneg, padam, a onaj matorac iza mene nalece i otvara mi glavu skijom. Usivanje.

3. Kopaonik - u spustu se zezam i gledam iza sebe i ne vidim majku sa detetom. Dete hvatam za ruke i nosim nekih 200m, spustam ga bezbedno i nastavljam ali onda puca vez i ...

4. Mavrovo - pad sa korpe na prvoj stanici, ugruvanost
5. Jahorina - boric mi ulazi ispod oka, usivanje
6. Borovec - pad sa borda nesvest 15 min

.....

al si ti neki baksuz covek:p :glavaozid

Ice
22.12.2005, 18:49
U pravu si kad je dete u pitanju ja sam usao njemu jer to su deca :)
Najbolje sto dete nije povredjeno (ako se detetom smatra riba od 16 god)
Za mene je dete!
Kako si dijete - ribu od 16 godina uhvatio za ruke i nosio 200 m.

Flow
22.12.2005, 19:27
Ma sad ima 16god, onda je bila (daleko) mladja !! :D

admin
22.12.2005, 23:45
Pogledajte strane na sajtu www.skijanje.co.yu (http://www.skijanje.co.yu) :

Sigurnosna pravila skijanja (http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Kopaonik/sig_pravila.htm)

Da ne dođe do (http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/bez%20povreda.htm) povreda (http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/bez%20povreda.htm)


Saveti Gorske službe spasavanja (http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/gss_saveti_skijanje.htm)

LAVINE - Sneg ubija (http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/lavine.htm)

i vec pomenutih 10 FIS-ovih pravila ponasanja
Ski bonton (http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/ski_bonton.htm)

Hurmiza
23.12.2005, 10:44
Ne otkrivam tajne velikih majstora hahahaha
Dete sam poneo na Kopu, a ova prica za ribu je bila sa Jahorine.

Inace ima i nastavak price baja koji mi je otvorio glavu skijom je bio matori od te ribe - pomislio covek da mu cerku spopadam pa kaze ajde da ga skratim za vugla.

Nisam baksuz nego se manijak.

Misko
23.12.2005, 12:34
Admin-e ovo za lavinu je extra extra clanak.

anarchist
24.12.2005, 13:10
moja povreda je jedna od retkih koliko mogu da primetim ovde. ja sam pao na rtnju, jbm li ga kako, ali kako nisam nosio rukavice a vozio dosta velikom brzinom tako da mi je skija odsekla meso sa (od prilike) cetvrtine dlana:couto:

oddball
30.12.2005, 05:39
stvarno si talija...
sto se mene tice - nikakvih preloma. samo dva ozbiljnija pada, prvi u banskom i da nisam imao stitnike na kolenima bilo bi "tjao kolena" i drugi na kop-u prosle nedelje. udario sam licem o stazu i da nisam imao kacigu verovatno bih opet slomio nos. samo to, ali koliko vidim ovde je bilo daleko ozbiljnijih padova i lomova.

Bata Bane
30.12.2005, 15:53
stvarno si talija...
sto se mene tice - nikakvih preloma. samo dva ozbiljnija pada, prvi u banskom i da nisam imao stitnike na kolenima bilo bi "tjao kolena" i drugi na kop-u prosle nedelje. udario sam licem o stazu i da nisam imao kacigu verovatno bih opet slomio nos. samo to, ali koliko vidim ovde je bilo daleko ozbiljnijih padova i lomova.


a palac......

oddball
30.12.2005, 16:33
a palac......
ok je, secas se da sam se 3povao da sam ga slomio. malo jos zateze kada krckam prstima ali je mnogo bolje. izgleda da sam ga samo sabio kada sam hteo da se prirdzim.

Jeremija
18.01.2006, 11:36
Prosle godine sam isao na par vikenda sa nekom starom povredom kolena, dobro sam se izvukao na 3 vikenda ali na 4. sam imao gadan doskok sa jumpa i jaooooo, vrisnuo sam da su me svi na Kopu culi.
Gorski strazari su me odvezli do doma zdravlja, za 4 sam bio na ortopediji na Banjici, imao sam 2 operacije i sada sam daleko od dobrog, ali sledeci vikend idem do kopa da vidim kako ce koleno da se ponasa na bordu...
Sve u svemu, mnogo starsno ali hrabre sreca prati i budalu bog cuva pa se ne brinem:)

trendo
09.01.2009, 23:03
Za zal na treci dan skijanja ove sezone desilo mi se ono sto zaljubljeniku zimskih sportova najgore moze da mu se desi, a to je da mu doktor kaze - sezona za tebe je zavrsena.:dontknow:
Naime 08.01 bio na Kozufu i najverovatno povredio prednje ukrstene ligamente na kolono (tacnije ce da kaze magnetna rezonanca)
Ako je neko imao slicna iskustva neka se javi pa da podelimo ista, mada je gospodin dr. bio prilicno jasan kada je rekao da se spremam za "narednu" sezonu :glavaozid

Tadija_91
09.01.2009, 23:20
bas mi je zao:(
ja od povreda nista ozbiljnije (jednom okrnjio keca i dvojku:kez:, 3 dana nisam smeo da se nasmejem jer je ulazio hladan vazduh :D i jednom udario glavom u led(dobro, nije bio led nego tvrd sneg), spala mi kapa i brile sa glave...a ostala cvoruga preko pola cela :))
PS vec postoji tema o povredama: http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=351 tako da Wladeeeee javi se

oddball
10.01.2009, 11:18
Evo nekih fotki od pre dve godine. Zvaknuo glavom o stazu u Banskom, mojom greskom.
http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/th_masnaja01.jpg (http://s30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/masnaja01.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/th_masnaja02.jpg (http://s30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/masnaja02.jpg)
Nista slomljeno, sve ok. Ali mi niko nije verovao da sam pao na planini.

trendo
10.01.2009, 14:51
Sory :sm022:,
kako vidim to je bilo od pre dve godine.
Moja greska trebao sam prvo pretraziti.;)
U svakom slucaj nastavicu tamo:ok:

trendo
10.01.2009, 15:26
Procitao sam ceo thread i vidim da su mnogo njih prepricali svoje "dogodovstine" i jedino je Jeremija imao nesto slicno. Srecom izgleda nisam pocepao ligamente nego samo istegnuti ili napuknuti ali to ce da pokaze magnetna rezonanca.
Naime napravio sam glupu gresku (nije mi bilo prvi put) a to je da kada skijam ispred cerke i osetim da sam joj pobegao usporim i okrenem se da vidim gde je, e u tom momentu sam imao par padova ali nista strasno kao dosad.
E sad su verovatno bili u spoju vise faktora i to veca brzina, vestacki sneg (nisam dosad imao iskustva sa vestackim snegom - mislim da brze ide), uzak put pa verovatno se nisam dovoljno zavustavio ili bolje receno smanjio brzinu kada se okrenuo da vidim dali je ona iza mene. U tom momentu gornja skija je propratila pogled i normalno zaokrenula ali mislim i da je nagazila rep donje skije tako da sam ostao raskrecen i normalno svu silu je morao podneti koleno donje skije u ovom slucaj lovo koleno.
Vez nije otvorio iako nije podesen previse (na 7) ali izgleda da je sila vuce isla prema gore pa verovatno i zato nije otvorio
Kako i da je, ja ustao i pored momentalog velikog bola, ali posle minute proverim nogu kad ona funkcionise napred-nazad, levo-desno, podnosi tezinu i reko - dobro je, i nastavim skijati do zicare, idem opet gore, skijam jedno pola sata i krenem dole na zicaru ali obilaznom stazom.
Na pola puta ja opet stanem ali sada skroz za da proverim gde mi je cerka i opet leva noga donja. Prenesem celu tezinu na donju (levu nogu) kada ono koleno mi otkazao i pao je dole uz strahovit bol. Prvo pomislim da nisam izmestio koleno ili sto slicno, ali uspeo posle nekog vremena da stanem na skije i spustim se do zicare gde sam i zatrazio pomoc od gorske sluzbe.
Inako sam sam sisao sa planine do kuce (oko 70 kilometara) i odo u hitnu sluzbu gde je napravljen rengen snimak i utvrdzeno da nista nije slomljeno. Sutra dan ujutru za Skoplje na ortoped i to je to, kraj sezone, magnetna rezonanca radi tacne dijagnoze i rehabilitacija za sledecu sezonu.
O dijagnozi cu kasnije pisati, i o procesu rehabilitacije.
Stvarno glupo :sm022::sm022::sm022:

hehehe
10.01.2009, 17:19
Šta ćeš... nekom je život majka, nekome maćeha...
Ne bih ovde ponavljao post koji sam pisao na jednom drugom forumu, samo ću ukratko reći da sam vikend pred Novu godinu bio na Kopaoniku sa završnim simptomima discus hernia-e (ukočenost cele desne noge i nepodnošljivi bolovi, neurorirug je na osnovu CT i Rö snimaka predlagao operaciju), sa verovatnoćom da ću skijati, manjom od jednog promila. Desilo se da sam se na parkigu okliznuo na led, pao i... ozdravio :) . Verovatno sam prilikom tog pada na led svojom popriličnom masom (100 i kusur kila) izvršio pravi pritisak na sporni disk (L5/S1) i uradio ono što bi uradili i neurohirurzi (valjda).
Tog dana sam skijao, došao kući i (da kucnem u drvo), danas posle 13 dana ja ne osećam nikakav jak bol, samo lagane trnce u stopalu desne noge koji će, nadam se, vežbanjem iščeznuti.
Znam da sam imao ludu sreću pa sad nisam u bolnici, ne preporučujem ovakvu terapiju nikome ali eto... meni je sada dobro.
Ako nekoga zanima čitava priča, nalazi se ovde:

http://www.skimagare.info/forum/index.php?topic=143.45

Trendo, želim ti brz oporavak. Srećno.

trendo
10.01.2009, 18:35
@hehehe
Negde sam procitao da imas neke veze sa Bogom (u vezi klimatskih prilika-neprilika i putovanja) pa shodno tome
IZ TVOJA USTA U BOZJE USI
Hvala :)
P.S. Vec sam upoznat sa tom "sok terapijom" ali ipak ti savetujem da napravis snimak sada nakon "terapije" :ok:

stekan
17.01.2009, 17:57
Moj sin i ja smo vrlo bliski, međutim, juče smo se zbližili na poseban način: sudarili smo se na stazi pri povećoj brzini. Nije znao da ću ja kočiti. Od tolikih mađara, hrvata, talijana i pokojeg austrijanca na Gerlitzenu (upraćena i šačica beograđana), našao u mene da se zabije.
Ja sam dobio udarac u mišić iznad koljena, a njega je juče boljelo koljeno. Navratili smo do "Pistenambulanz", ali su rekli da je sa njegovim koljenom sve OK. Danas tek jedva primjetno šepusa (hramlje), isto kao i ja. Nakon sudara sam pokušao skijati, ali mi je pri većoj brzini lijeva noga metodom bolova govorila: "Stevo, istekla ti je garancija na rodni list!". Sreća pa se to desilo poslije podne posljednjeg dana skijanja (pazi na mene onaj gore).
Najveću štetu je pretrpio moj 10 godina star štap: slomio se kao da je od stakla (karbon). Vujo, ima li još dugačkih i jeftinih karbonskih štapova u Zagrebu?

hehehe
17.01.2009, 22:20
Stevo, dobro nam se ispovraćo nazad!
Bitno je da je dete dobro prošlo. Štapove ćeš kupiti, a za mišić kažu da boli onoliko dana koliko je godina star rodni list. Dakle, eto tebe u martu ponovo na skijama, ne brigaj.

Milton Zulu
17.01.2009, 22:27
Stekane, jesu li to oni sa manjim polarnim momentom inercije:)

Nadam se da ce biti sve OK glede sudara sa Igorom

Kum Stevan
18.01.2009, 09:24
@Stekan Povrede su vrlo nezgodne pogotovo kad neko ima godina ko" ti i ja .Zelim ti brz i bezbolan oporavak .

stekan
18.01.2009, 10:15
Fala na željama za brz oporavak. Urodile su plodom, jer se jutros osjećamo 98% ko novi (naravno, sin se osjeća novijim od mene, ne znam zašto).

Miltone, da, to su oni polarni štapovi bez momenta inercije. Osnovna prednost im je što se jednom rukom (ako imate dugačke prste) može ponijeti bar 4 para istih. Ovo nije bitno za one čiji je broj članova domaćinstva manji od 4.

SnowBeliever
08.12.2009, 02:17
Jedinu povredu koju sam dobio je bilo na Zabljaku iliti Savinom Kuku pre jedno 12-13 god...mozda i vise...imao oko 12 -13 god... desilo se prvog dana skijanja pa cak i prvi spust...naime u jednom delu staze je radio raonik i ja da bi njega zaobisao krenem malo van staze u dublji sneg i vrhom skije nabodem stenu kaj je bila pod snegom i nije se videla...ta skija mi je otpala i krenula ispred mene...ja kao nesto pokusao da se odrzim na jednoj skiji i padnem preko ove, ali tako nezgodno da me je ivica skije posekla po cevanici, i ladno je isekla skafander i duge gace...ja taj dan skijao normalno, valjda rana bila topla, ali se vremenom bol povecavao, kada sam taj dan usao u apartman, i skinuo skafander imao sam sta i da vidim, ladno rupa na nogavici od skija od skija, i kvava fleka do stopala...trebalo je cak i da se sije, ali posto se to desilo ujutro a ja otisao u ambulantu tek predvece, a rana se smatra inficiranom posle 3-4 sata...tako da sam izgubio par dana skijanja, dok to malo nije zaraslo... eto...

trendo
27.01.2010, 17:26
O dijagnozi cu kasnije pisati, i o procesu rehabilitacije.


Evo proslo godina otkako se desila ta povreda, koja usput i nije bila tako naivna, pa da prenesem iskustva o saniranju i rehabilitacii.
Tacnije posle pregleda kod ortopeda dobio uput da se uradi snimanje magnetnom rezonancom (MR) i da usput ne mirujem nego steznik na koleno (onaj sa rupom) i pesacenje ali samo po ravnom. MR je uradzena za 3 nedelje i ocitavanje kaze: prednji ukrsteni ligament napukao tacnije jedva se drzi, medijalni unutrasnji istegtnut i dva rogica na meniskusu. Opet kod ortopeda i, ne valja. On kaze znas to moze i tako da srasne ali zaboravi na trcanje, planinarenje, i naravno skijanje. Na to ja, ma ajde salis se a on ozbiljan i kaze ako oces sve to mora operacija. Posto sam se pripremao i za najgore, vec sam se raspitao ko u Mak bi bio najbolji za koleno (to ti je bilo mnogo opasno osetljiva stvar) i pronasao ne ortopeda do traumatologa. Bio na razgovor kod istog i odmah zakazali operaciju tako da 03.03.'09 operacija izvrsena atroskopijom (anestetik deluje od polovine na dole a gornja polovina svesna i kontaktibilna pa cujes svakakve price, izmedzu ostalog kakve se gacice nose u razlicitim prilikama) i pravi se jedan rez ispod kolena od 4-5 cantima za atroskop i jedan manji za kameru iznad kolena. Napuknut PU ligament ojacan uzorkom od nekog drugog ligamenta iznad kolena i pricvrscen sa dva bioloska srafa da bi srastao , medijalni zategnut sa jos jednim bioloskim srafom i strugnuti ti rogici na meniskusu. Posle dva dana dobio ispis iz bolnice a gips nisam nosio, tako da posle sedam dana ostranjeni konci i vec 12. dana krenuo na rehabilitaciju, tacnije fizikalnu terapiju. Mogu da kazem da najkorisnije od cele te fizikalije su vezbe u bazenu, stim da se ne ide na banju jer je tamo voda topla a to ligamenti na vole tacnije do 27 stepena. Fizikalna terapija je trajala mesec dana stim da zadnju nedelju sam poceo da vozim bicikl. I od tada sam propesacio na stotice i stotice kilometara i isto toliko izvozio biciklom. Naravno atrofirali mi misici te noge pa negde sredine maja poceo i da vezbam nogu u sali za body building i to jos uvek radim. Na prvu planinu sam se popeo u augustu i to je bio dobar test za mene (mada sam se do tada vec penjao na Vodno - planina odma pored Skoplja), a od tada i poceo da trcim i da vozim bicikl uz Vodno radi jos vise jacanja misica kvadricepsa a i sticanje kondicije. Do decembra sam bio u top formi a u teku prvog dana skijanja kada me cerka upitala "je li tata kako koleno" ja mahinalno "koje koleno" tacnije toliko sam bio zapaljen skijanjem da koleno mi nije dolazilo ni na kraj pameti.

SRB_PI
20.02.2010, 18:55
ако се добро сећам то је била година 2003. боље што се не сећам године, ал шта се десило..... место: Пампорово, Бугарска... повреда(трећег дана): компликована фрактура голењаче(лат. tibia)....на зимовање отишо са ћалетом, маћехом и сестром..... ал ми ћале није био занимљив за скијање зато што је држао часове, а ја сам тад одавно прешао скијање у плугу.....све у свему, нашо сам друштво за скијање, ако се добро сећам имена, Вук, дечко из БГд-а, рођ. 1992.(да не лупам), можда се сети, ако га има на форуму..... ко је био на Пампорову, зна да је са платформе кретао четворосед који је извлачио до торња на врху одакле су полазиле све стазе......за четворосед нисмо имали живаца, па смо се возили сидром, које је ишло паралелно са четвороседом, уз други крај стазе......да не тупим много, него да прелазим на ствар (знам колко замара читање са монитора :) ) :Вук је био на левој половини сидра, ја на десној(гледајући правац кретања сидра).....договор је био да се он први откачи....тако је и било, он се откачио, а ја сам остао....наравно, намера ми је била да се и ја после пар метара, откачим.... то ми није пошло за руком: наиме како сам пустио сидро, оно је почело да се намотава, а на том путу се налазила моја јакна(део око струка, одакле крећу панталоне)...не знам како, ал сидро ме закачило за јакну...док сам ја схватио шта се дешава, сидро је било далеко, а ја сам био на стомаку, главом на доле, правећи се да возим скелетон...... шта се даље дешава??? лева скија ми отпада, а ја и даље настављам да се возим и убрзавам(црна стаза, стрма ко зид).... уплашио сам се и рефлексно забо десну скију, која је и даље била на месту(иако ту није требала да буде).....направила се полуга и довиђења....... после заустављања, јак и туп бол у потколеници....Горска служба ме спустила на руке(био клиња 3. разред (20 кила)), снимак, гипс, снимак, долазак тате..... пуно суза......пуно аутограма, од којих ми је ћалетов остао у сећању: нацртао је скијаша у заокрету(заокрет у спусту, та дисциплина му је омиљена), прецртао га и реко: ,, Аки, за тебе нема више скијања'' !
рехабилитација: месец и по ,,тешког'' гипса(који је намештен у клиничком центру ,,Траума'' ) од врхова прстију до краја бутне кости ( до кука).....после тога неки гипс који ми је загорчао живот(намештен у државној болници).....још 2-3 недеље(не памтим тачно)......скидање гипса и почетак физикалне терапије.....биле су неке струје.....и активне вежбе....после тога 10 дана у бањи... сад немам никакве последице.....не осећам бол на промену времену.... ама баш ништа...... остале повреде су на терену за рукомет, па нећу да их стављам овде.....а што се тиче падова на стазама..... :) :)

LiquidCocaine
03.03.2010, 19:26
jedne godine imao sam mozda 13 godina skijali smo na gocu kroz sumu i preko te uzane stazice je bilo drvo koje je palo sneg ga prekrio i naravno jedna noga mi je podvukla pod to drvo dok je druga presla preko njega uvrnuo sam decno koleno nisam moga da dodjem do daha od bola jedno 2 minuta ali srecom nista strasno nije bilo :)

trendo
07.04.2010, 00:02
Interesantan tekst
http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=13197
mislim da svako treba da procita jer su to mnogo ceste povrede a pogotovo ove godine u svetskom kupu
Ja sam se pronasao u delu gde objasnjava povredu prednjeg ukrstenog ligamenta (ACL) i sve je tako bilo kako je tamo napisano stim da je meni uzet dio sa kvadricepsa, jer je to bolje za bavljene sportovima koima se ja bavim, dok je uzorak iz tetive bolje za staticnije sportov kao boks i tome slicno
Ta Metoda računalno asistirane rekonstrukcije ligamenata koljena (http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=16548) sam cuo da od prosle godine pocela da radi neka doktorica is Srbije (Valjevo ili tako nesto) ali nije provereno, tako da ponovim samo cuo

free rider
12.11.2010, 18:32
Prije 7 god. na Bjelasici, iscasim rame, i od udarca mi naprsla dva rebra.
Pred kraj dana, umoran, vozio sam bord kroz sumu, i zakucam se u panj prekriven snijegom. Bio sam u nesvijesti kratko, i mislio sam da mi je polomljena kljucna kost, toliko je bio jak bol od iscasenog ramena...

Bio je vec kraj sezone, pa nijesam propustio mnogo:)

Mladen
13.01.2011, 12:34
Hteo sam da posavetujem one, koji kao ja, imaju problema sa krvarenjem ili oguljenom kožom na cevanicama usled trenja o jezik pancerica da kupe karate štitnik za potkolenicu. Ima u Intersportu, bar je bilo pre nekoliko meseci.

Prvi put posle nekoliko godina, od kad sam prodao stare pance koje su bile zakon, nemam krvave cevanice jer sam preko čarapa nosio te štitnike. Ima jako tanku i osetljivu kožu, a znam da jedan broj skijaša ima isti problem kao ja. Pročitao sam ovde negde preporuku da se kupi steznik za potkolenicu, sa tom namerom sam i otišao u Intersport, ali kad sam video ove štitnike koji su jeftiniji i deluju bolje jer imaju debelu mekanu zaštitu za prednji deo cevanice, kupio sam to i pokazalo se efektno.

wlad
13.01.2011, 13:03
Za taj problem guljenja (do krvavljenja) kože koja dodiruje "jezir" cipela imaš jedno ultra jednostavno i efektno rešenje :ok:. Postoji "namensko" rešenje za to, prodaje se u dobrim prodavnicama ski cipela / bootfittera itd. A reč je o silikonskom materijalu - dimenzije oko 10x10cm "lepi" se na kožu ispod čarapa - na problematično mesto. Može da se koristi 30 dana (skijaških).

Čimi ni se da je ovo efektnije rešenje pošto se ništa ne budži, i dalje možete da stegnete cipelu i da vam drži nogu maksimalno.

Stvar radi 100% i rešava vas tih problema. Da li to može da se kupi kod nas - nemam pojma.

Evo i tačnog opisa na Internetu (http://www.alpineroomshop.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=59&products_id=978) - ne mislim na ovaj konretan proizvod nego inače ;).

Mladen
13.01.2011, 13:47
Za taj problem guljenja (do krvavljenja) kože koja dodiruje "jezir" cipela imaš jedno ultra jednostavno i efektno rešenje :ok:. Postoji "namensko" rešenje za to, prodaje se u dobrim prodavnicama ski cipela / bootfittera itd. A reč je o silikonskom materijalu - dimenzije oko 10x10cm "lepi" se na kožu ispod čarapa - na problematično mesto. Može da se koristi 30 dana (skijaških).

Čimi ni se da je ovo efektnije rešenje pošto se ništa ne budži, i dalje možete da stegnete cipelu i da vam drži nogu maksimalno.

Stvar radi 100% i rešava vas tih problema. Da li to može da se kupi kod nas - nemam pojma.

Evo i tačnog opisa na Internetu (http://www.alpineroomshop.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=59&products_id=978) - ne mislim na ovaj konretan proizvod nego inače ;).

u pravu si, taj silikon je još bolje rešenje ako je dostupno. Ali meni je ovo sasvim komotno rešilo problem.

sev
13.01.2011, 19:39
Ja sam do sada (godinama) koristio elasticni zavoj. Ovo tvoje je genijalno resenje i od mene imas pivo ;)!

wetmila
14.01.2011, 18:38
Na žalost povrede se dešavaju i mlađima. Naime, wetmila mlađi je na ski stazi na Adi polomio ruku vežbajući bord. Pogrešan potez i-kvrc. Gips 4 nedelje. Otkazano skijanje.

wetmila
04.02.2011, 12:27
Wetmila mlađi je danas skinuo gips i počinju pripreme za Kals u koji idemo 12.3. umesto danas. Fizikalna terapija i imobilizator za ručni zglob će biti opcija. Da li će voziti bord ili će ove godine morati skije - videćemo.

Flexon
02.03.2011, 15:40
:glavaozid:glavaozid:glavaozid moja sezona je zavrsena taman kad sam planirao zapadni izlet
i to sto je najzalosnije nije se desilo na skijanju polomio sam nogu 8 sedmica minimum jojjjjjjjjj:glavaozid:glavaozid

bancho
03.03.2011, 18:14
Ja pre dve zime odem na skijanje u BG i drugi dan u dubokom snegu iz...bem koleno:sm022:. Pukne mi bocni ligament, a ukrsteni naprsnu. Ostanem jos 4 dana sa suprugom i celim drustvom, a kad sam dosao kuci gips 6 nedelja, oporavak pola godine. Sada je sve u redu, moze da se skija, ali mora prvo da se pogleda u krstenicu, da se vidi kolko se ima godina (doktorove reci, na to sto volim da se ludiram na stazi)
U svakom slucaju brz i uspesan oporavak, bice jos vremena za skijanje

Nikolino
03.03.2011, 22:00
Da se i ja pohvalim. Pre mesec dana pri malo brzem zaokretu uzletim. okrenem se i sletim na ledja i glavu. Srecom sam imao kacigu, koja je pukla kao lubenica. Potres mozga, istegnuce misica, 3 dana bolnice u Krusevcu i tek se skoro oporavih.

graovic
03.03.2011, 22:32
Da se i ja pohvalim. Pre mesec dana pri malo brzem zaokretu uzletim. okrenem se i sletim na ledja i glavu. Srecom sam imao kacigu, koja je pukla kao lubenica. Potres mozga, istegnuce misica, 3 dana bolnice u Krusevcu i tek se skoro oporavih.


Drago mi je da to cujem da je sve na kraju ispalo o.k. Mislim da smo bili u istom busu.
Kopaonik (skibus).

Flexon
04.03.2011, 01:28
prije par sati dodjoh od ortopeda mora operacija ploca metalna sarafi
ligamenti se sjebali jojjjjjjjj 3 mjeseca minimum:eek:

Tadija_91
04.03.2011, 02:20
Au, ti si se bas udesio.
Zelim ti brz oporavak, i da spreman docekas sledecu sezonu. :dontknow:

trendo
04.03.2011, 16:58
prije par sati dodjoh od ortopeda mora operacija ploca metalna sarafi
ligamenti se sjebali jojjjjjjjj 3 mjeseca minimum:eek:
Procitaj moj post na ovom theardu, strana 6, od 27.01.2010
Zelim ti brz oporavak, i budi dosta uporan u rehabilitacii
Ja sam uspeo
Pozdrav

Flexon
04.03.2011, 18:18
hvala puno na zeljama
od skijanja nema odusajanja znam da ce biti zajebano
ai korak po korak prvo noz pa onda dalje
sezona mi se zavrsi sa jedno 20 dana ...
taman kad sam imao solisticki plan za bridger bowl...

pailhead
01.04.2011, 00:06
Danas sam nesto uradio kolenu. Sneg je kao kacamak, i jako tezak. U okretu, na onome sto mi je delovalo kao jos utabana staza, naleteo sam na neku cudnu rupu, izgubio kontakt, i cimnuo zadnju nogu sa kojom vec imam problema. Srecom pa sam imao steznik, i nisam jos dodatno seo na nju kao jednom prosle godine.

Uspeo sam da odvozam jos sat vremena koliko je trebalo do kuce, ali sad mi je malo ukoceno i osecam malo bol. Nadam se da ovo prolazi za par dana, jer nije ostalo jos puno od sezone :(

macak011
01.04.2011, 09:36
Uf, vodi racuna. Necu da te plasim, ali evo, moj drugar sad na SP se samo spustio na sneg skoro u mestu i zabolelo ga koleno, isto razlog tezak sneg. Kao, nije strasno, ustao, odskijao do dole lagano, ali odustao od skijanja za svaki slucaj. Obuo cipele, prosetao malo (!), spakovali se krenuli kuci u bgd, sve kao, boli, al bice dobro. Ja ubedjen da je on seka-persa i da prolazi samo od sebe za par dana. I ode sutradan kod lekara - longeta deset dana i ostecenje prednjeg i ukrstenih ligamenata valjda, skinuo longetu ali bez opterecenja na dalje pa mora ponovo kod lekara, mozda ce pod noz... Ako ti otok nije spao i boli nemoj da se zezas nego pravo kod lekara.

trendo
01.04.2011, 10:16
Iz licnih iskustva, to sto si odsikjao jos jedan sat je zato sto si jos bio zagrejan i nista ne znaci. Pazi ako imas otok nikako na skije. Obavezno na pregled, jer koleno je najgora ortopedska povreda ili trauma. Tesko to zalecuje.
@macak011
prednji (bez i) ukrsteni ligament, ja sam nosio samo steznik sa rupom, nema potrebe od longete, ali ligament ne moze tek tako da samo prodze (zaraste). Ako oce da ga nadalje maksimalno optereti najverovatno ce trebati ono posle tri tacke, ali za to najbolje poslusati savete lekara, a moze i ovde nesto da procita http://www.doktor.rs/forum/

macak011
01.04.2011, 13:04
Ma tako je, nije naivno uopste, evo je tacna dijagnoza: potpuna ruptura LCA i lezije LCM i LCL, a to mu je valjda noz u najavi... Napisao sam po secanju, a u medjuvremenu ga pitao. Unutrasnjost kolena ne poznajem, a nadam se i da necu morati da upoznajem.. K'o sto neko rece, skijanje je klizav sport..

pailhead
03.04.2011, 20:02
Mislim da nije strasno. Prosle godine sam proklizao na ledu, i u toj brzini i padu, daska je pocela da mi hvata ivicu i to mi je mnogo gadnije iscimalo koleno. Nije bio neki preterani otok, ali noga mi je bila ukocena. Doktor je rekao da ako mogu da potrcim za nedelju dana, da mogu i da nastavim.

Ovo se jako malo nadulo pored casice (ne celo koleno) i mogu da potrcim, ali sam napravio pauzu, sutra cu tek ponovo na sneg.


Zeznuto je ovo osiguranje, morali bi da me pokupe na stazi da bi vazilo, a bilo mi je glupo da komplikujem stvari jer nije delovalo strasno. Ovaj put sam samo cimnuo, nisam nikakav teret stavio na koleno.

trendo
04.04.2011, 16:21
Mislim da nije strasno. Prosle godine sam proklizao na ledu, i u toj brzini i padu, daska je pocela da mi hvata ivicu i to mi je mnogo gadnije iscimalo koleno. Nije bio neki preterani otok, ali noga mi je bila ukocena. Doktor je rekao da ako mogu da potrcim za nedelju dana, da mogu i da nastavim.

Ovo se jako malo nadulo pored casice (ne celo koleno) i mogu da potrcim, ali sam napravio pauzu, sutra cu tek ponovo na sneg.


Zeznuto je ovo osiguranje, morali bi da me pokupe na stazi da bi vazilo, a bilo mi je glupo da komplikujem stvari jer nije delovalo strasno. Ovaj put sam samo cimnuo, nisam nikakav teret stavio na koleno.

Onda je njbolje kada se vratis u BG (nije bitno kada) napraviti magnetnu rezonancu i tamo ce se videti postoi li neko ostecenje i ako postoi koliko je.
Ja ne bih ostavio to tek tako.

pailhead
06.04.2011, 00:42
kako vi koji ste imali povrede radite magnetne? Ja sam cekao 6 meseci od zakazivanja da bih dosao na red i to je bilo krajem novembra. Povredu sam imao pocetkom marta. U medjuvremenu, ko zna sta sam sve uradio dodatno sa kolenom. Mozda mi je to ostalo od sportova na tockovima, ali meni sve sto me na nacini da trajno hramljem ili nesto, nije big deal. Koleno mi je prilicno nestabilno, i ako bi pauzirao zbog svake povrede i jurio lekare sedeo bih stalno ispred kompjutera.


Jako dugo mi se desavalo da mi "zakljuca" koleno, i 95% puta sam uspevao da vratim sve na mesto nekim pokretima, i to je tako trajalo godinama. Da nisam insistirao ovaj put na MRI, i prakticno jurio vezu verovatno je nikad ne bih ni uradio, jednostavno niko mi to nije predlozio od lekara. A to zakljucavanje, ako sam dobro razumeo, ima bas veze sa pocepanim meniskusom, a to se videlo na MRI.

trendo
06.04.2011, 15:23
Ne znam kako je u SR/BGD ali ovde kod nas u Skoplju za MRI se isto tako ceka par meseci, ne vise od 2-3, ali ako 'imas' para to nije problem napraviti onda kad zazelis kod nekoliko privatnih poliklinika/klinika i to kosta oko 130-140eura, dok na drzavnoj klinici oko 12eura, ali tamo se ceka 'ako se mora'.
Ja sam imao 'srece' i uradio istu za 4 nedelje.
U svakom slucaju mislim da treba obavezno to uraditi i, tacno sve se vidi u vezi miniskusa, ligamenata i sta sve tamo jos ima od mekih tkiva.

sasacg
24.01.2012, 20:02
Evo da malo dignemo temu iz mrtvih :)

Nije ski povreda,ali jeste 14 dana pred skijanje

U nedelju na kosarci leva noga mi je proklizala,desna napravila spagu i mislim da je koleno malo krenulo ka unutrasnjoj strani...Sledece jutro kad se ohladilo pocelo je da bilo,pogotovo pri pokreu kolena ka unutrasnjoj strani...Odem kod sportskog lekara koga inace znam,on mi predlozi 10 jakih terapija i kaze da bi mozda postojala mogucnost da odem na skijanje...

Otisao sam kod svog lekara opste prakse da mi da uput za filzijatra,ali je ona insistirala da odem na Banjicu da me tamo pogledaju...Sta da radim,odem i dr kaze gips 14 daa,pa kontrola,pa terapija,pa skijanje mozda u drugoj polovini marta...Stave mi gip-poludeo sam!!!Propade Solden,jebes pare,ali ode skijanje za ovu sezonu...Danas sam malo cackao po netu,pricao sa ljudima iz sporta koji su imali slicne povrede,sa sportskim dr-ima,bivsim sportistima-i svi su bili u fazonu "batali gips idi na terapiju"...Nema pola sata kako sam skinuo gips i od sutra na terapiju,pa ce,nadam se biti sanse da se ode na skijanje...Trenutno nema nikakvog bola (da kucnem u drvo :) ),normalno hodam,samo je malo zategnuto koleno jer vise od 24 sata nije pomerano...

Drzite mi palcOve :)

stekan
24.01.2012, 21:05
Mislim da si fasovao istu povredu kao i ja u pretprošli četvrtak. Prebrzo vozio pred kraj dana, pao sa rotacijom na leđa, vez izbacio, jak bol u desnom koljenu sa unutrašnje (lijeve) strane. Sačekao malo da bol popusti i nekako se spustio do žice i u apartman. Sutradan kad se noga ohladila, jedva sam prohodao. Prokopam po internetu, nađem privatnog ortopeda u Villachu, nazovem, doktora nema do ponedeljka ali sestra kaže "idite u glavnu državnu ambulantu". Otišao, prijavio se, jedan pregled, rendgen, drugi pregled i gotovo. Sve ukupno trajalo 35 minuta, svo osoblje raspoloženo, svi odlično pričaju engleski, najsavremenija oprema, niko ne nosa papire, sve uvezano u LAN, nema plaćanja (račun šalju poštom osiguranju). Doktori rekli: nema preloma, istegnuće tetiva, odmor 7 dana. Velim ja "ali ja sam još jednu sedmicu na skijanju", a doktorica na to "vodite računa da ne radite ništa šta izaziva bol". Ja pauzirao 2 dana i treći na skije. Vez popustio za 1 stepen. Osjetio sam bol jedino kad sjedam na žicu i skiju dižem na šipku u lijevu stranu. Normalno, nisam šaltao iz treće u više brzine. Više me je bolilo dok hodam (kad hoću da uvrnem nogu u lijevo i kad hoću da je potpuno ispravim), nego dok skijam. Danas, 3 dana od skijanja, skoro da nemam nikakvih problema.

sasacg
24.01.2012, 23:33
To je to :)

stekane zmaju,nemas pojma koliko si me obradovao ovim postom :yay:

Ako Bog da,mozda ipak bude nesto od skijanja :ski:

stekan
25.01.2012, 00:26
Samo lagano i pamet u glavu.

Bratko
25.01.2012, 00:32
Hajde da se i ja priključim...nije direktno skijaška povreda ali ima veze sa (budućim) skijanjem ;).
Na Dan (bivše nam) Republike, uradjena mi je artroskopija medijalnog meniskusa levog kolena i "obrijana" 1/3 meniskusa. Tom prilikom, ortoped mi je potvrdio da je i prednja ukrštena veza komletno raskinuta...i to ko zna od kad :confused: (prema sasušenim tragovima koje je video na krajevima pokidanog ligamenta). Sama operacija meniskusa je minimalno invazivna, te sam se 2h posle operacije slobodno oslonio na nogu (bez štake). Ali, više me je zabrinuo ovaj, tj. onaj ukršt.ligament...kad i gde ga izgubih :confused:...i šta dalje činiti, zar ću ski-opremu da rasprodajem...
Uglavnom, ojačavajući kvadriceps i uz pomoć http://www.bauerfeind.com/en/products/supports-orthoses/knee-hip-thigh/genutrain-s.html 3 nedelje posle operacije (oko Sv.Nikole) lagano sam počeo sa basketom...a od NG sam naredjao 5 dana na skijama :ski:.
Do duše, kao i Stevo, smanjio sam "doživljaj" i ne šaltam više preko treće brzine. Još samo da pronadjem mekše daske :ok:.

stekan
25.01.2012, 09:11
Zaboravih: preko dana koljeno bandažirano (elastični zavoj).

sasacg
25.01.2012, 10:50
Da,zavoj cu nositi,ali sam mislio i neki steznik sa bocnim fiksacijama da nabavim...

skiman
25.01.2012, 12:16
Kažu, da se na taj način koleno još više "razmazi"..... hvala bogu, da za to ne znam (i neću da znam)....:sm011:

Milos011
25.01.2012, 12:27
Inače iz iskustva ljudi koji su posećivali Banjicu, tamo se na dobar dan stavi gips.

sasacg
25.01.2012, 14:19
Da, Banjica zvana gipsara :)

Bratko
27.01.2012, 12:15
Kažu, da se na taj način koleno još više "razmazi".... Tacno, ali pod uslovom da je (i) kvadriceps slab. U slucajevima kljakavog kolena, obavezne su vezbe za ojacavanje butnog misica, jer samo jak kvadriceps moze da rastereti (vec) osteceno koleno.
Ortoze i elasticni zavoji, fizicki sprecavaju dalja ostecenja kolena...a posebno pomazu psi'icki :ski:.

plageton
06.05.2016, 11:34
Vidim da se slabo postuje na ovoj temi, to je valjda dobro :)

Elem, zimus u Gardeni naiđemo na čoveka, leži ne miče se (ispostavilo se da mu je nekako ski škola izletela na put pa se bacio da ne pokupi neko dete), teško diše. Šta je bilo, pao na jabuku. Imao je u džepu jabuku, i kako je pao jabuka mu je nagnječila rebra; ishod - evakuacija sa staze pomoću GSS-a.

Sve ovo pišem zbog naravoučenija: ništa tvrdo ne držati u džepu.

sasacg
07.05.2016, 09:50
Moj drugar je, pri jednom bezazlenom padu, polomio rebro na poklopac od kreme koji mu je bio u unutrasnjem dzepu

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

FreeRider
14.06.2016, 15:49
Ima li ko da je nastavio da skija I ako mu je meniskus povrijedjen ?
Pitam ovo jer sam nedavno radio snimak desnog koljena I reče mi dr da je hrskavica dosta tanka I da to nije dobro.
E sad me interesuje ima li jos ko takav problem ili sličan, I kako se bori da tim... jer nemam namjeru da prestanem skijati.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

marsi
14.06.2016, 18:00
ja vec par godina skijam sa naprslim meniskusima na oba kolena, mada ti i nisam bas toliko merodovan, jer nista pametno po tom pitanju nisam radio...

koliko sam u toku jedino resenje (sem operacije) je da maximalno ojacas kvadricepse, kako bi oni preuzleli najveci deo opterecenja...

FreeRider
14.06.2016, 23:38
E bas ti hvalaa Marsi na brzom odgovoru. Vec sam operisao diskus pa se nadam da cu izbjeci I operaciju koljena. Vozim bicikl I radim ostale vjezbe za noge... trebalo bi da bude ok za skijanje..
Lagaano ja skijam, ne napadam previse stazu I onda ce valjda koljena istrpjeti toliko... a I ako nece nije mi stalo ::)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

FreeRider
15.06.2016, 11:22
I jos nesto. Skocni zglob sam snimio prije dva dana, dr kaze sve je ok... a noga je stalno otečena I modra ??
Ovaj sam zglob desne noge povrijedio na bordu prije 5 godina, I često se desi da se probudim sa ovako otečenim stopalom.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160615/fa423e2df5e4547472a36822f3c4f0a1.jpg

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

marsi
15.06.2016, 20:47
verovatno ti se tetive nisu vratile na mesto... kapiram kod nekog "kostolomca" da odes da ti to pogleda i vrati tetive na mesto...

FreeRider
15.06.2016, 22:06
Isao sam ranije I pomagalo je svaki put, sad kao kreten kod dr otisao... umjesto kod istog covjeka da ,, namjesti " zglob. Veceras je vec otook manji, Gavez gel pomaze.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

FreeRider
25.10.2016, 09:35
[emoji20]
Ponovo povreda pred sezonu,fraktura kosti stopala...
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161025/4297783d5f1d76390ea09f398d27f857.jpg

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Tadija_91
25.10.2016, 13:21
Kako si to uspeo :/
Motor?


Sent from my iPhone using Tapatalk

FreeRider
25.10.2016, 15:07
Ne, trening... kendo. Stara povreda, nijesam mirovao I pukla kost.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

macak011
11.02.2020, 21:07
Evo i ja da osvežim temu, na žalost. Treći dan skijanja, a ja zavrsio skijasku sezonu po svemu sudeci. Stradalo koleno, nije ozbiljna povreda po recima lekarke iz trauma centra, dala samo elasticni zavoj i biofreeze ali ja mogu samo oprezno i polako da hodam pravo osim da menjam pravac, onda osetim nestabilnost, nesto klecne, zaboli, kao da iskoci koleno na trenutak, padnem i cao. Doktor gugl kaze meniskus, doktorka kaze nista ozbiljno, mrdala nogu levo, desno, nema nekog posebnog bola...Obecavam, vraticu se na bele staze, makar sa nekom ortozom...:) Samo me nervira sto ne mogu normalno da hodam, odnosno da menjam pravac... Neverovatno, nit oteklo, nit nesto posebno boli. A pad bio na ravnom spojnom putu, pri maloj brzini pre vrha sidra plandište na Torniku, 20m iznad tornicke kuce, tezak sneg i "uvatio" skiju, ona jutros naostrena i ko u šinama, okrenulo me ka jelkama, morao da padnem, pad lagan, vez nije izbacio, a ja bukvalno seo sa 100kg dupetom na nogu, na vez, prakticno savio koleno "previse". Rezultat je da posle par sati se pojavljuje bol sa leve i desne strane kolena na dodir, po jedna tačka, a koleno postaje sve tvrdje. Mogu da stojim ali frka od hodanja postoji. Pritom na ekstenziju cujem jace krckanje u kolenu, sto mi se ne svidja ni malo. Otoka i dalje nema (?), a bol jedva primetan na pomeranje (?) Nisam siguran u reci lekarke da nije ozbiljno, a povratku planiram MRI, pa cemo videti... jedan poznanik fizioterapeut telefonom kaze da je ovakva nestabilnost kolena ipak moguća samo od istegnuca misica i tetiva, da ne mora biti meniskus?? Ima li ko kakvo slicno iskustvo? Ne bih da rasprodajem opremu. Ja sam do sada samo ramena i laktove "kvario"? :) Hvala i pozz svima!
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200211/71fefad7fd7151a066b689f0927dc462.jpg

Smotanko
11.02.2020, 21:32
Idi prvo kod ozbiljnog ortopeda pa posle sve drugo

macak011
12.02.2020, 01:40
To svakako, cim se dokopam kuce.

macak011
18.02.2020, 18:59
Na zalost ruptura ACL, lezija MCL i verovatno operacija... No, sve je za skijase, a pravi dasa mora sve da proba! :)

Svakako je dobro kako je moglo da bude, a evo malog neverovatnog horora kao nastavak ove moje nesrecne price.

Konkretno, skratim boravak na Torniku zbog MRI i dok cekam u čekaonici da udjem, pojavi se lik, zove se Dusan ali zaboravih prezime, sav izlomljen i zavijen. Polomio i operisao ruku, snima polomljeno koleno i izlomio zube, udario glavom, kaciga mu pukla na pola...Pao na Kopu, udario u drvo... Jesam li naglasio da sam JA namerno pao da ne bih udario u drvo?? [emoji316]

Bratko
18.02.2020, 20:13
Na zalost ruptura ACL, lezija MCL i verovatno operacija... No, sve je za skijase, a pravi dasa mora sve da proba! :)[emoji316]
Slicnih smo godina i slicnih felera :sm004:, pa kad vec hoces sve da probas da ti predlozim da prvo probas neku ortozu pre nego odes pod noz zbog ACL-a.
Ja vec 10 godina skijam sa ortozama na oba kolena (Bauerfeind GenutrainS - u prilogu).
Pre 10-ak god sam morao na artroskopiju meniskusa u oba kolena jer je postalo neizdrzivo hodati. Tada, pri intervenciji na meniskusima, mi je potvrdjeno da su mi prednji ukrsteni ligamenti kompletno pokidani (u oba kolena). Tuga i zal, hteo sam da poklonim svu opremu i prespavam sve sledece zime. :sm006:
S obzirom na godine i zahtevnu operaciju ACL (jer postoperativni tretman traje par meseci), predlozeno mi je da probam ortoze.
Od tada se ne odvajam od njih :cool:..vrlo su udobne, osecam se sigurno i nosim ih po ceo dan na snegu (i na kosarci). Naravno, kvadricepsi se jačaju pred ski sezonu :sm004:.

macak011
18.02.2020, 21:16
.. da ti predlozim da prvo probas neku ortozu pre nego odes pod noz zbog ACL-a.
Ja vec 10 godina skijam sa ortozama..

Heheheh, sjajan savet. Ja sam odlucio da mi ipak poprave ACL ali ortozu vec nabavio i planiram da odradim kompletan proces iz dva razloga: tezak postop proces ce me napokon naterati da 1) smanjim kilazu i 2) budem fizicki spremniji nego proteklih decenija. Uz ortoze (planiram preventivno i desnu) to je valjda win-win kombo (moderan izraz). Trenutno na nozi, zakljucana i glumi gips.. :cool:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200218/bb1518088b7f430f136e74a05874001d.jpg

macak011
18.02.2020, 21:25
.. pri intervenciji na meniskusima, mi je potvrdjeno da su mi prednji ukrsteni ligamenti kompletno pokidani (u oba kolena).

Ovo zaboravih malocas. Pravi horor od saznanja.. Moj dubok naklon za hrabrost i sad je mnogo lakse imati poverenja u ortoze. [emoji16]

MadMike82
19.02.2020, 20:06
Zavijao je onaj sanitet na Torniku po više puta na dan, za svo vreme mog boravka tamo i neverovatno mi je da se toliko povreda, zrelih za prevoz sanitetom, dešava na jednom tako malom skijalištu.

oggy
19.02.2020, 23:53
Na zalost ruptura ACL, lezija MCL i verovatno operacija... No, sve je za skijase, a pravi dasa mora sve da proba! :)

Jedna od novih metoda za rekonstrukcija ACL-a je Ligamys. Brzi i koliko razumijem potpuniji oporavak nego kod klasicne metoda grafta tetive (moja gospoja isprobala, nazalost). Kvaka je da operacija mora uslijediti unutar 3 sedmice od povrede, i nije uvijek moguca (koliko razumijem, ligament mora biti u podobnom polozaju). Ne znam da li ti je realna opcija, radi se u dosta zemalja Evrope, nazalost ne i kod nas:

http://ligamys.com/en/home/doctor/centres/surgery-centres.3249.html

Smotanko
20.02.2020, 17:14
Mislim da se ovo radi i kod nas,tj prilicno sam sigurna ,tzv ankori tj apsorbujuci srafovi da se tako izrazim.

neo031
21.02.2020, 11:08
Mi do sada nismo imali problema sa povredama ( ne persiram sebi, nego je ovo porodični profil pa zato pišem u množini). Međutim, zbog godine proizvodnje u nekim godinama kolena počinju pomalo da škripuću. Da li su gorepomenute ortoze za kolena možda dobra opcija kao prevencija od povreda? Da li postoje možda neki suplementi za regeneraciju hrskavice kod onih koji se bave sportom? Konkretno, da li imate iskustva sa nekim određenim? Suprug je po preporuci lekara koristio glukozamin-sulfat "DONA" (https://www.apotekaonline.rs/dona)
i misli da ima nekih rezultata ali svakako je dobro čuti i tuđa iskustva i savete.

sasacg
21.02.2020, 14:05
Mi do sada nismo imali problema sa povredama ( ne persiram sebi, nego je ovo porodični profil pa zato pišem u množini). Međutim, zbog godine proizvodnje u nekim godinama kolena počinju pomalo da škripuću. Da li su gorepomenute ortoze za kolena možda dobra opcija kao prevencija od povreda? Da li postoje možda neki suplementi za regeneraciju hrskavice kod onih koji se bave sportom? Konkretno, da li imate iskustva sa nekim određenim? Suprug je po preporuci lekara koristio glukozamin-sulfat "DONA" (https://www.apotekaonline.rs/dona)
i misli da ima nekih rezultata ali svakako je dobro čuti i tuđa iskustva i savete.Od ozbiljnijih suplemenata ovog tipa preporucujem Universal Animal Flex, kombinaciju razlicitih supstanci

zex
22.02.2020, 12:12
Ja pijem FORTINN skoro godinu i po dana i cini mi se da pomaze. Radio sam magnetnu odprilike pre dve godine i planiram da opet uradim u skorije vreme pa cu bas videti da li se popravila hrskavica. Pored ovoga pijem hijaluronsku kiselinu i turmerik.

oggy
23.02.2020, 04:00
Mislim da se ovo radi i kod nas,tj prilicno sam sigurna ,tzv ankori tj apsorbujuci srafovi da se tako izrazim.

Kod ove metode nema apsorbujucih srafova, jedan ostaje (titanijumski, u butnoj kosti), drugi se vadi (iz potkoljenice). Jedino je vjestacki ligament apsorbujuci, ako sam dobro shvatio. Mozda postoje i druge metode sa apsorbujucim srafovima.

FreeRider
23.03.2020, 23:00
Mi do sada nismo imali problema sa povredama ( ne persiram sebi, nego je ovo porodični profil pa zato pišem u množini). Međutim, zbog godine proizvodnje u nekim godinama kolena počinju pomalo da škripuću. Da li su gorepomenute ortoze za kolena možda dobra opcija kao prevencija od povreda? Da li postoje možda neki suplementi za regeneraciju hrskavice kod onih koji se bave sportom? Konkretno, da li imate iskustva sa nekim određenim? Suprug je po preporuci lekara koristio glukozamin-sulfat "DONA" (https://www.apotekaonline.rs/dona)
i misli da ima nekih rezultata ali svakako je dobro čuti i tuđa iskustva i savete.Pozdrav Neo :)
Neka nastavi sa Glukozaminom...
Ja ga pijem godinama, ima napukle meniskuse i trebao sam da operišem desno koljeno, ali evo funkcionišem bez problema, padobranstvo, paraglajding, motor, skijanje... E diskus jesam operisao prije 10 godina stvarno :)
Glukozamin, steznici koljena na skijanju su meni obavezni i ponekad tableta za bolove, i to je to.

macak011
02.04.2021, 22:26
Drugari, nije u pitanju moja povreda, već ćerke mog prijatelja, Ivone i još jedne devojčice, Ive (2008)iz Niša pre dva dana na Kopu, noćno skijanje, K.Greben u sredu uveče (31.3) oko 20h. Sudar je bio ozbiljan i obe su završile u Trauma centru. Ivona se oporavlja i sada želi da zna kako je mala Iva, a nemaju kontakt. Zna se samo da je Iva imala nagnječenje rebara to veče. Pomozite nam da pronađemo Ivu, hvala unapred svima!

macak011
03.04.2021, 02:33
Iva pronađena, u kontaktu su! Znam samo da su i jedni i drugi još na Kopu.. Svakako hvala svima!

macak011
05.04.2021, 17:28
@Bratko
Cao Bratko, evo mene opet. Usled kompletne sizofrene situacije sa covid19 meni operacija nikada nije uradjena (otkazana i tako je ostalo do danas), prohodao jesam sa nekom vrstom cudnog osecaja u kolenu. Za sada, iako je proslo vise od godinu dana jos uvek nisam potrcao, jer se plasim da ne napravim sranje ali vozim bicikl i cak brzo hodam. Misic noge i samog kolena su ojacali. Medjutim, hteo sam ovog leta da malo pocnem ozbiljnije da treniram ali bih poslusao tvoj savet i nabavio bih upravo ove ortoze. Pre nego sto ih pozovem, hteo sam da te pitam da li si tada, kada si ih nabavljao, morao sa njima da se konsultujes i/ili da ti posebno prilagodjavaju kalup ili je to samo ortoza tipa plug'n'play, odnosno navuces, zategnes i vozis? Stvarno zelim da se vratim na stazu, ne zelim i ja da prespavam svakiu sledecu zimu kao na primer, ovu, a od neke operacije verovatno nece biti nista u dogledno vreme, niti vise razmisljam o tome, iako sam bio raspolozen...Hvala ti unapred!

Bratko
07.04.2021, 13:56
@Bratko
Cao Bratko, ...hteo sam da te pitam da li si tada, kada si ih nabavljao, morao sa njima da se konsultujes i/ili da ti posebno prilagodjavaju kalup ili je to samo ortoza tipa plug'n'play, odnosno navuces, zategnes i vozis?
Ovu ortozu je najbolje lično da probaš zbog veličine, a veličine su razvrstane prema obimu butine i obimu lista (iznad i ispod kolena). Moj savet je da nikako ne uzimaš veću, nego knap ili prvu manju, jer su elastične i vremenom se malo rastegnu. Pozz!

marbik
21.10.2021, 22:55
Nije na skijanju ali ce uticati na skijanje - ima li neki nesrecnik da je kidao ahilovu tetivu i kako se vratio na skijanje (posle koliko, kakav je osecaj bio, kakav je bio proces oporavka). Ja sam vec 2.5 meseca u procesu, operacija bila pocetkom avgusta pa razmisljam da li je ova sezona propala ili ne. Bilo kakvo iskustvo bi bilo korisno.

stekan
22.10.2021, 07:32
Nije na skijanju ali ce uticati na skijanje - ima li neki nesrecnik da je kidao ahilovu tetivu i kako se vratio na skijanje (posle koliko, kakav je osecaj bio, kakav je bio proces oporavka). Ja sam vec 2.5 meseca u procesu, operacija bila pocetkom avgusta pa razmisljam da li je ova sezona propala ili ne. Bilo kakvo iskustvo bi bilo korisno.

Prije mnogo godina poznanik je imao isti problem. Ne sjećam se koliko je trajao oporavak, ali se sjećam da je kasnije imao problem sa pancericama jer je na toj nozi peta ostala dosta "deblja". Kasnije smo par puta skijali zajedno i nije se žalio da mu peta smeta za skijanje.

marbik
22.10.2021, 10:10
Jeste, ostane zadebljanje, mada bi trebalo vremenom, vezbama i masazom da se smanji tj. tetiva istegne i stanji. Trenutno je duplo deblja. Vise me je zanimalo posle koliko je skijao. Jeste to dosta individualno, ali opet ne deluje mi da je uporedivo sa protokolom za povratak sportovima sa promenama pravaca npr fudbal ili kosarka jer je ovde ipak noga fiksirana i pritisak na tetivu je znatno manji. A onda procitam opet neki clanak gde je treca najcesca povreda medju skijasima u USA pucanje ahilove tetive. Uopste mi nije jasno kako je to fizicki moguce u pancerici jer noga skoro da ne moze da napravi takav pokret kakav inace dovodi do pucanja ahilove. Ja npr sada hodam skoro normalno, ali posle aktivnosti otekne noga i recimo kad nije zagrejana zateze. Ali vise od toga sto list potpuno atrofira i ne mozes da se npr podignes na prste noge gde si imao povredu do 6-7 meseca.

sasacg
23.10.2021, 21:27
Ja sam ima potpunu rupturu Ahilove tetive pre skoro 7 godina, igrajuci kosarku. Pucanje se desilo prilikom doskoka. Oporavak sam ubrzao u odnosu na ono sto su doktori pricali. Skinuo gips ranije, cizmu nosio jako kratko i poceo brzo da se oslanjam na tu nogu i hodam.
Operacija je bila u martu, na basket sam se vratio u oktobru.
Tetiva je i dalje skoro duplo deblja od ove druge, a list 30% tanji.
Sto se skijanja tice, nisam imao nikakvih problema, ni sa pancericom, ni sa spustanjem u zavojima. Doduse, proslo je 10ak meseci od operacije do prvog skijanja.

marbik
24.10.2021, 12:15
Super, hvala na puno na informacijama. Kada si igrao prvi basket u oktobru nisi imao nikakvih problema i generalno od tada sve ok? Jel si radio fizikalne/vezbe i koliko?

sasacg
24.10.2021, 16:16
Naravno da nije bilo isto. Drasticno slabiji odraz, manje eksplozivnosti u promenama pravca i brzine kretanja i slicno.
I dan danas nemam odraz kakav sam ima pre povrede, sto je i ocekivano. Kazu da je ovo najteza povreda u kosarci, gora i od kidanja prednjih ukrstenih.
Isao sam na terapije i radio vezbe u Sokobanjskoj, ali mislim da sam najvise sam sebi pomogao forsiranjem i pokusajima da se sto pre popnem na prste, hodanjem ranije nego sto je preporuceno. Uglavnom, drugacije je lecenje ove i slicnih povreda na zapadu. Terapija pocinje odmah nakon skidanja konaca i longete. Kod nas tek nakon 3-4 nedelje, koliko se secam. Pa onda preporuka da se cizma nosi jos mesec dana, uz promenu ulozaka ispod pete...ja sam sve to skratio...
Takodje, nekoliko meseci mi je oticala noga, tako da nemoj to da te plasi.
Nadam se da sam pomogao bar malo [emoji846]

marbik
25.10.2021, 22:34
Jesi hvala puno. Ostavicu i svoje trenutno iskustvo, mozda nekom nekad koristi. Ja sam trenutno na 12oj nedelji od operacije. Operisao me prof Tulic privatno na Medigroup i zaista mislim da je jako bitno ko vas operise. On je odradio vrhunski posao, oziljak mi je oko 10cm, sad se i ne vidi skoro, a operacija je bila zeznuta jer mi je tetiva eksplodirala kao kada konopac pukne, dakle nije bilo cisto pucanje kakvih ima vec se rascvetala. Vidjam na fizikalnoj i druge ljude sa paklenim oziljcima i mnogo sporijim oporavkom i iz razgovora sa fizijatrima sam skapirao da neko to zakrpi ko mesar, a neko zna posao.

Ja sam 2 nedelje imao gips, onda skinuo konce i sledecih 8 nedelja cizmu. Stake sam sam odbacio u npr 6oj nedelji i ako su me terali da ih koristim, a u 10oj kad sam skinio cizmu odmah krenuo da hodam, prvo polako pa svakim danom sve normalnije. Sada skoro normalno hodam, imam blago copanje kada duze idem ili brze. Osecam tetituv i dalje, otice blago, ali imam skoro pun obim pokreta i prilicno dobru dorzalnu fleksiju. Ipak posle 3m daleko sam jos od sporta, bas je spora povreda sto se toga tice. Odradio sam oko 45 fizikalnih, vezbam sam skoro svaki dan, ali za skijanje cu videti, ne znam ni sam. Npr ne mogu uopste da se podignem na prste povredjene noge kada sam samo na toj nozi usled atrofije lista. Sto je najgore na oko deluje ok ali snaga je potpuno nestala. Ali polako vezbam pa bice bolje valjda. Kome god ovo da se desi samo polako i uporno i ima pomaka.

Rebel
04.12.2021, 10:42
Meni je iskočilo rame pre skoro dva meseca, 20 dana bio u gipsu... Trenutno na fizikalnoj, sporo ide oporavak. Kontam da je ova sezona otišla u nepovrat za mene, a da li je neko imao to nesrećno iskustvo i kako je posle toga na skijanju? Ima li nekih dobrih steznika koji bi dodatno učvrstili rameni pojas kako ne bi došlo do ponovne luksacije?

Grazer
06.12.2021, 09:30
Da li se ova tema zove "ski povrede" ili ortopedija s kosarkaskih terena? :cool:

marbik
08.12.2021, 12:44
Pa rekao bih da je svaka povreda relevantna ako je cilj skijanje, a nekog zanima kako takva povreda utice na skijanje. Ja cu probati malo, bas lagano, krajem decembra, dakle 4 ipo meseca posle operacije ahilove pa javljam utiske.

marbik
29.12.2021, 14:23
Evo, ako nekad neko, ne daj Boze, uspe da pokida ahilovu, da zna da je moguce skijanje posle 4.5 meseca od operacije. Verujem da dosta zavisi od slucaja do slucaja. Ja sam konkretno odradio skoro 60 fizikalnih terapija plus vezbe specificno za ahilovu koje i dalje traju i skijao sam bez problema. Usporio sam tempo predostroznosti radi, ali zadnji dan sam video da bi mogao i dosta brze i jace ali nisam hteo da forsiram. Pancerica bas drzi nogu i nejasno mi kako uopste moze tu nesto da se desi, ali isao sam na sigurno. Neka ostane ovde, pa mozda nekom nekad znaci.

Grazer
30.12.2021, 08:29
Pa rekao bih da je svaka povreda relevantna ako je cilj skijanje, a nekog zanima kako takva povreda utice na skijanje. Ja cu probati malo, bas lagano, krajem decembra, dakle 4 ipo meseca posle operacije ahilove pa javljam utiske.
Onda nije naslov ski povrede vec povrede i skijanje :)

Ako ako, samo djelite iskustva. Generalno, mislim da je uocljivo da svako drugacije reaguje na povrede. Dok se neko ne uspije nikada vratiti, neko uspije nakon 6mjeseci stati na skiju i nakon ozbiljnijih preloma i povreda. sve je to individualno

FreeRider
18.03.2022, 14:48
Meni je iskočilo rame pre skoro dva meseca, 20 dana bio u gipsu... Trenutno na fizikalnoj, sporo ide oporavak. Kontam da je ova sezona otišla u nepovrat za mene, a da li je neko imao to nesrećno iskustvo i kako je posle toga na skijanju? Ima li nekih dobrih steznika koji bi dodatno učvrstili rameni pojas kako ne bi došlo do ponovne luksacije?Oba ramena sam isčašio, lijevo 2x.
Sada se oporavljam od druge operacije diskusa.
Aktivno letim paraglajderom, povremeno I po neki padobranski skok,vozim motor I snowboard.
Nema prepreka ukoliko ima volje :)
Rame mi je prvi put pravilo.problem I oporavljao sam se dugo, sada ga sam namjestim kad iskoči :)
Jeste bolnooo

FreeRider
22.03.2023, 14:46
Tesko je pronaci pa molim kolu/kolege skijase koji su pisali o problemu sa koljenima, da ponove post
Povrijedio sam koljeno prije 50 dana
Cijela noga u gipsu 30 dana posle longeta 20 dana
Od danas samo steznik I na fizikalnu
Magmetna pokazala da ima promjena na meniskusu prednjem, na ulrstenim ligamentims ali da nisu pokidani.
Iz koljena su mi izvukli litar tecnosti :)... I dalje se skuplja I oteceno je.
Ovu sezonu sam propustio, ali da bih se spremio za sledecu ( a odlucio sam da batalim padobranstvo I paraglajding do sledece zime da ponovo ne povrijedim koljeno, mada ga nisam.povrijedio na tim sportovima vec na trim stazi ) I da uzivam ... jer idem u penziju u decembru 2024 sa 50 godina života i 40 godina staža :)

Grazer
23.03.2023, 12:49
Tesko je pronaci pa molim kolu/kolege skijase koji su pisali o problemu sa koljenima, da ponove post
Povrijedio sam koljeno prije 50 dana
Cijela noga u gipsu 30 dana posle longeta 20 dana
Od danas samo steznik I na fizikalnu
Magmetna pokazala da ima promjena na meniskusu prednjem, na ulrstenim ligamentims ali da nisu pokidani.
Iz koljena su mi izvukli litar tecnosti :)... I dalje se skuplja I oteceno je.
Ovu sezonu sam propustio, ali da bih se spremio za sledecu ( a odlucio sam da batalim padobranstvo I paraglajding do sledece zime da ponovo ne povrijedim koljeno, mada ga nisam.povrijedio na tim sportovima vec na trim stazi ) I da uzivam ... jer idem u penziju u decembru 2024 sa 50 godina života i 40 godina staža :)

Zasto je bilo u gipsu?

Sad samo aktivno fizikalna terapija i PRP terapija. Upornost i vjezbanje svaki dan, ali svaki dan narednih par mjeseci

Grazer
23.03.2023, 12:55
Ja sam u oktobru operisao nogu, otkrili su da imam takozvani sindrom entrapmenta arterije poplitea nastao kao posledica profesionalnog bavljenja sportom. Odstranili su mi neki mali deo medialne glave misica lista te uradili baypas arterije. Rekli su oporavak do 6 mjeseci. Tacno 3 mjeseca kasnije, krajem decembra sam vec na skijama bio i preskijao celu ovu sezonu da nisam osjetio nogu. Ove sezone sam vise skijao nego u zadnjih 10god. Bio sam vrhunski spreman.
U periodu rehabilitacije, do prvog skijanja svaki dan, ali bas svaki dan sam trenirao 3h. Isao i na PRP terapiju i plivanje i akupunkturu i masaze i sve ostalo
18304
18305

FreeRider
27.03.2023, 12:17
Zasto je bilo u gipsu?

Sad samo aktivno fizikalna terapija i PRP terapija. Upornost i vjezbanje svaki dan, ali svaki dan narednih par mjeseciTalo cu I da uradim
Sad fizikalna a onda vjezbe
Dr je stavio gips da ne bih pomjwrao nogu, a nijesu imali longetu sa steznicima ... crkao sam je 3 nedelje.
Sad vec samo nosim steznik za koljeno, hodam bez pomoći štaka, ali ne mogu i dalje da savijem nogu.
Fizijatar nema termin da moze da m primi I zakaze fizikalnu, tako da radim vjezbe sam kući, za kvadriceps... ostalo ne mogu bez insteukcije fizijatra nakon što pregleda nalaz magnetne.

FreeRider
27.03.2023, 12:20
Ja sam u oktobru operisao nogu, otkrili su da imam takozvani sindrom entrapmenta arterije poplitea nastao kao posledica profesionalnog bavljenja sportom. Odstranili su mi neki mali deo medialne glave misica lista te uradili baypas arterije. Rekli su oporavak do 6 mjeseci. Tacno 3 mjeseca kasnije, krajem decembra sam vec na skijama bio i preskijao celu ovu sezonu da nisam osjetio nogu. Ove sezone sam vise skijao nego u zadnjih 10god. Bio sam vrhunski spreman.
U periodu rehabilitacije, do prvog skijanja svaki dan, ali bas svaki dan sam trenirao 3h. Isao i na PRP terapiju i plivanje i akupunkturu i masaze i sve ostalo
18304
18305Svaka čast !
Ja se moram vratiti na posao, kako ne znam :)
. ali vjezbam svaki dan, samo po 20min
Ma da sam spreman za sledecu sezonu ja sam zadovoljan :)

Grazer
27.03.2023, 12:22
Talo cu I da uradim
Sad fizikalna a onda vjezbe
Dr je stavio gips da ne bih pomjwrao nogu, a nijesu imali longetu sa steznicima ... crkao sam je 3 nedelje.
Sad vec samo nosim steznik za koljeno, hodam bez pomoći štaka, ali ne mogu i dalje da savijem nogu.
Fizijatar nema termin da moze da m primi I zakaze fizikalnu, tako da radim vjezbe sam kući, za kvadriceps... ostalo ne mogu bez insteukcije fizijatra nakon što pregleda nalaz magnetne.

Ovo moze biti veliki problem, da dodje to smanjenja pokretljivosti zgloba zbog nekretanja. Idi na bazen, vjezbaj koleno u vodi.

FreeRider
04.04.2023, 14:38
Danas bio kod fizijatra
Nije dobro očitana magnetna
Ipak su pokidani prednji ukršteni i pukao meniskus
Kazao mi 2-3 mjeseca da jacam kvadriceps vjezbama pa na taj hirurski zahvat
..
Bice to 4. operacija :)

plageton
12.04.2023, 10:54
Da ispričam nešto čemu sam bio svedok pre nekoliko godina. U Zajzer Almu, to je jedna slepa ulica Sele, deo Gardene, na potpuno blagoj stazi leži čovek i ne može da ustane. Prethodno je prošla ski-škola, vozić sa decom koja uče da se skijaju, on se trgao, valjda se uplašio da se ne sudari, pao i sad ne može da ustane iako je sve izgledalo potpuno bezazleno. Šta se dogodilo.

Čovek je u džepu od jakne imao jabuku. Pao je na tu jabuku i po svemu sudeći mu je slomila rebro.