PDA

Pogledati punu verziju : Kad zaledi dizel



garcia_kg
04.01.2009, 22:52
E pa ovako, ne znam gde bih stavio ovaj post ali posto se desio јuče na Kop-u rekoh da ga stavim ovde.. Elem, auto trosi euro dizel i mi smo isti natankali, verujući da ledi samo običan ali ne i euro:sm021: Kada smo hteli da upalimo auto i da krenemo kući, zateklo nas je to da je evro dizel zaledio!!! Prvo što nam je palo napamet je bilo da pozovemo AMSS koji su nam tražili 5000din za šlep do Jošaničke Banje plus odmrzavanje 2000-3000din...Tako da smo odustali od te varijante!!! Šta smo uradili?!Pozvali prijatelja koji je doneo agregat i industrijski fen, sa kojim smo otopili filter ali i cev koja ide od rezervoara....Rezutat je bio polazak sa planine u 23h, po onom kijametu!!!

Naravučenije, na planinu NE KREĆITE bez standardne zimske opreme, nikako nemojte da mislite da ako vam auto koji koristi evro dizel u gradu i pali bez aditiva, da će isto tako biti i na planini!!! Jer je nama isti auto 01.01 palio bez problema, zato što je bio za nijansu topliji dan i prošli smo bez problema ali zato smo se juče namučili!!! Da li da kažem i to da sinoć kada smo krenuli u 23h, na putu od Konanka do Jošaničke Banje nije prošao nijedan auto:)

Pozdrav ljudi, nadam se da vas nisam udavio i da će ovaj tekst nekome koristiti!!!

milos_pg_91
04.01.2009, 23:16
Mislim da nam se danas na planini dogodilo isto.. Ali je auto posle desetak pokusaja upalio.. Treba samo pokusavati par puta, i mislim da auto mora da upali.. Mislim da je to to, ali ne uzdajte se, jer nisam neki strucnjak(nemam jos ni polozeno) :) ..

Bata Bane
04.01.2009, 23:16
Mora da si sipao na jugopetrolu

akole
04.01.2009, 23:17
Odličan komenter i podsećanje.
Ja ove godine nisam koristio nikakve aditeve a bas su dobri minusi. Gde ste sipali gorivo neke pumpe naglašavaju da koriste aditive koji obezbedjuju do nekog minusa?

Tadija_91
04.01.2009, 23:21
Mi uvek sipali na Dejtonu i sve bilo u redu, kako na -20 kad se ne pali auto po 6 dana tako i na +40 ;)
Mada nijedan euro dizel ne bi trebao da ledi:dontknow:
I ako zaledi, samo izvadis filter i odledis ga, nista strasno ;)
PS ako si na planini duze pa sneg pokrije auto, ne bi trebalo da se cisti jer se ponasa kao izolator;)

garcia_kg
04.01.2009, 23:24
Treba samo pokusavati par puta, i mislim da auto mora da upali..
Brate, to je do akumulatora ili alnasera. Nafta kad zaledi mozeš da verglaš do proleća!!!

Flexon
04.01.2009, 23:24
sve zavisi koliko u toj evro dizel divki ima vode:sm022:

garcia_kg
04.01.2009, 23:26
Mora da si sipao na jugopetrolu
Ma neka privatna pumpa, ne bih da je reklamiram:sm021:

akole
04.01.2009, 23:37
Ma neka privatna pumpa, ne bih da je reklamiram:sm021:

Ta reklama bi pomogla ljudima iz tvog kraja da ne prođu isto. Mora da je bilo vode.
Baš sam sada pogledao na sajtu ovih kod kojih kupujem ima aditiva kako kažu "oplemenjeni sa Shell aditivima po međunarodnim standardima"

nidza
05.01.2009, 00:16
Ja sipam samo na Eko, eventualno Mol.

Moj dizel je upalio iz prve posle nedelju dana kuliranja na Kopaoniku prošle godine, kad temperatura nije ušla u plus nijedan dan. Kresnuo je bez ikakvih problema dan kad smo polazili, posle skijanja i klope, poprilično kasno uveče.

Koliko mi je poznato, ni ulje ni evrodizel ne bi smeli da se smrznu do -35C.

Što se tiče sipanja po privatnim pumpama, samo da čestitam za hrabrost - na modernom dizelu jedna dizna košta po 200-300 evra, a imaš ih najmanje 4.

Symon
05.01.2009, 08:49
90 % zajebancije s dizelom nastaje zbog izdvajanja parafina te stoga dizel gubi tecljivost. Ako sami niste pripremili dizel gorivo za minus jer to ne radi onaj ko treba nagrabali ste najcesce na planini.Tek mali deo problema pravi voda. Pravila nema da li ste sipali kod "privatnika" il na drzavnoj. Nisam cuo jos nikog da se zali na MOL-ov bilo dizel ili euro dizel. Presao sam preko 3000000 km raznim dizel prevozima i nikad mi nije "zaledila" nafta, samo je treba adekvatno pripremiti kad vec to ne rade rafinerije sa dolaskom hladnih dana...

VRAGODO
05.01.2009, 10:41
Dok sam dosta vremena provodio na mjestima gdje temeperatura ide ispod - 10 stepeni gorivo sam "pripremao" na sledeći način: Na metalnom buretu od 200 litara postavim slavinu na 25 cm od dna prema vrhu. Sipam gorivo u bure i ostavim da se staloži. Na dno padne voda sa svim lošim sastojcima. Pred put kroz slavinu i gusto sito istočim koliko može da stane u rezervoar + kanister-e (ako treba) i nikada nijesam imao problema. Ranije sam u rezervoar dodavao malo benzina (kada sam koristio D-1 ili D-2) a u zadnjih par godina dodajem Wurth zimski aditiv (koristim Euro dizel). Ovakom pripremom nikada nijesam imao problema sa dizelom. Prošle godine, recimo, na Žabljaku sam palio bez problema na -20. Naravno, pretpostavka je da su motor, akumulator i starter u dobrom stanju.

nidza
05.01.2009, 18:16
Ja ništa nikad nisam sipao u eurodizel. Prvi put sad sam sipao injektor kliner, wynss-ov ako se ne varam. Nije da sam imao problema, ali čisto neka malo pročisti.

Eurodizel bi morao da ima aditive protiv smrzavanja. Znam da D2 mora da se tretira, ali ne i eurodizel. Takođe imam i separator vode sa senzorom vezan za filter za gorivo - puno novih dizela to ima.

Sve u svemu, tretman novog dizela je isti kao benzinca da voziš, tj. nema nikakvog zimskog tretmana goriva (ima, ali benzinske pumpe vode računa u sadržaju aditiva, ne vozači). :)

http://i98.photobucket.com/albums/l242/n1dza/Kopaonik/Kopaonik17-191120071.jpg

Bata Bane
05.01.2009, 18:49
Uvezao sad auto sa dizel multijet motorom, dok sam gorivo sipao u Nemackoj i Austriji, nisam imao nikakav problem, auto je isao kao blesav sve dok nisam potrosio taj dizel. Onda nastaju problemi, sipao sam nekoliko puta na jugopetrolu i najednom poceo je da trokira i da radi neravnomerno i slabo da vuce. Saznao sam od coveka koji se bavi naftnim derivatima da jedini prodavac goriva u srbiji koji uvozi gorivo a ne kupuje iz pancevacke rafinerije je MOL, i ljudi od tada samo na MOL-u, i auto ide ko metak i pali na bilo kakvom minusu.:dziveli:

dex7
05.01.2009, 19:11
Sta reci amerikanci znaju najbolje hahaha.

garcia_kg
06.01.2009, 00:31
i ljudi od tada samo na MOL-u, i auto ide ko metak i pali na bilo kakvom minusu.:dziveli:
To ću i ja od sada da praktikujem, ta pumpa mi je blizu gajbe:)

nidza
06.01.2009, 01:58
Zar MOL nisu Madžari? :)

I ja sam o MOL-u čuo sve najbolje, međutim popriličan je cim sa Nbgd-a pičiti do Braće Jerković. Nisam primetio nikakvu razliku kad sipam tamo ili na Eko. Na nekoj drugoj pumpi nisam nikad ispao, a sa ovim autom sam prešao 35 hiljada km, posetio Kopaonik u više navrata, kao i Durmitor. Uskoro Sinaja i Brašov, a ne pada mi napamet da sipam bilo kakve gluposti sem samog dizela i povremeno ovog čuda za čišćenje sistema za ubrizgavanje.

andrijapajic
08.01.2009, 02:15
Ja sam prosle godine isao na Kop nekoliko puta, i jedan od tih puta sam prilicno gadno prosao. Bilo je -25 i auto je dobro zaledio (Fiat 1.9 jtd), nista nije pomoglo dok ga ne odslepasmo do banje da se raskravi u garazi. E, sad, bilo je hladno i drugih dana, ali taj dan je bio poseban jer sam dva dana pre toga otisao do Bg i nazad na Kop, a gorivo sipao u Bg gde je bilo +5, tako da se neko izgleda nije potrudio oko aditiva. Sledeci put cu sam voditi racuna o tome, bilo je to skupo iskustvo.
Da dodam, ovih dana nesto gnjavi akumulator na istom Fiatu, ali zato Niva na plin pali iz prve. Sta mislite sta vozim ovih dana ;)

nidza
08.01.2009, 03:42
Takođe mogu da biram Nivu, ćale bi rado vozio Fiata da mu ponudim, ali ipak vozim Fiata. Nikakvih problema sa paljenjem. Nije isto kao na plusu, mrvu sporije vergla, ali isto tako mi se ponašao i svaki prethodni auto po ovakvom vremenu.

Gde si sipao gorivo pre problema na Kopu?

andrijapajic
08.01.2009, 13:36
Ma gorivo sam sipao u Beogradu gde je danima bilo +5 recimo, a posle 2 dana na Kopu je bilo -25. A sto se tice Fiata ovih dana, definitvno je u pitanju akumulator.

nidza
08.01.2009, 16:42
Mislio sam na benzinsku pumpu. :)

Nemanjus
09.01.2009, 13:12
Ja uvek sipam na OMV-u i auto pali bez problema i na -25 (Jahorina)

:ok:

andrijapajic
09.01.2009, 17:27
Ne secam se, ali 90% sanse da je to bio Jugopetrol, sto znaci Surcin ili Zmaj. Generalno nisam nesto zadovoljan gorivom, ali to nema veze sa izborom posto cesto kupujem gorvio za JP bonove, zato i pretpostavljam da je i tada bio JP.

bojan
20.01.2009, 14:07
Jugopetrol i nepoznate privatne pumpe su smrt za commonrail dizele. "EKO 3" sa jugopetrolovih pumpi je van svih standarda i ne čudite se ako se smrzava. OMV i EKO uvoze EURO4 dizel iz svojih rafinerija, Rumunije odnosno Grčke i to gorivo neće sigurno praviti problema do -20 a verovatno i na nižim temperaturama. MOL distribuira EURO5 dizel iz Mađarske rafinerije, a taj eurodizel toče i neki privatnici koji postavljaju reklamu "EURO5, do -25 stepeni". Ja sa MOL gorivom na (-15 na vetrometini ceo dan) i multijet motorom nemam problema.

wlad
20.01.2009, 14:50
Malo off-topic, pošto je tema dizel. Jednom prilikom (u NS) sam sipao bezolovni na EKO pumpi - i gorivo je neviđeno *ranje. Brat i par prijatelja se isto žalilo (meni se posle 1 rezervoara upalila lampica check-engine)...

Ako toče takav benzin, ko zna kakav je i dizel ;).

nidza
20.01.2009, 15:23
Bio je dobar, a i dalje nemam problema pošto su mi najbliži pa često sipam (preko 30 hiljada sam prešao na njihov dizel za 1.5 godinu). Sad im stiže kao i svima ostalima iz NIS-a. Mol bi trebao da je jedini koji toči svoje gorivo, koje je uz to po Euro4 normama. Trebalo bi sad da se Euro3 gorivo toči po nižoj ceni od Euro4 i ne bi trebao da se zove Eurodizel, nego Eko3, a Eurodizel bi po difoltu trebao da bude najčistiji i najmoderniji dizel - u ovom slučaju Euro4 sa oko 5-6 puta manje sumpora od Euro3 (Eko3).

bojan
22.01.2009, 14:40
Postoji velika razlika u kvalitetu benzina i dizela. Po važećem zakonu, svaki benzin u srbiji je iz domaće rafinerije, što znači poprilično sumnjivog kvaliteta. Dakle benzin nije na režimu slobodnog uvoza što znači da Hellenic Petroleum (Eko) i ostali jednostavno ne mogu da uvezu to gorivo iz svoje rafinerije. Nešto malo aditiva koje sipaju u njega ne može bitno popraviti proizvedeni nekvalitet. To nije slučaj sa eurodizelom pošto naša rafinerija NEMA TEHNOLOGIJU da proizvede eurodizel po EN-570 (590) specifikaciji i njega pumpe slobodno uvoze. Ovaj benzinski monopol i silovanje ljudi da toče isključivo loš domaći benzin je meni neshvatljiv, ali odgovara i državi i monopolistima a i novim vlasnicima NIS-a, Rusima. Iz svega toga proizilazi zaključak kojima je mnogima nepojmljiv: najbolje-najsigurnije gorivo u Srbiji je eurodizel na pumpama EKO, OMV, MOL. Benzin je svuda loš a ne bi me čudilo da rafinerija isporučuje benzin slabijeg kvaliteta stranim pumpama i bolji zadrži za svoje (Nis, Jugopetrol)

wlad
22.01.2009, 18:39
Pa ne bi sad u neku raspravu, ali OMV npr. ima odličan benzin. Kod benzina, u suštini treba da izbegavaš po nekoga, većina asu OK..

Za zimu, je valjda svima jasno da je benzin bolji, nešto nisam čuo da je nekome benzin smrzao - pa makar sipao bilo šta ;). Za dizel se dosta ljudi to desilo, i sa bocom aditiva na rezervoar.. Npr. na Žabljaku -20 / -30 noću jako lako može da padne, pa se tamo to i više oseti - zato se i voze Nive :D.