PDA

Pogledati punu verziju : Novo skijalište u Srbiji



veliki strumf
17.10.2006, 00:19
iz Glasa Javnosti 16.10.2006

Slavni reditelj najavio pretvaranje Mećavnika u turistički raj
Kusta izdaje sobe

Osim što je na prelepim terenima Tare ovih dana zauzet snimanjem kadrova novog filma "Zavet", Emir Kusturica pretvorio je i svoj grad Mećavnik i Taru i ceo ovaj teren u veliko gradilište sa krajnjim ciljem da ovaj deo užičkog kraja pretvori u turistički raj jugoistočne Evrope.

- Mećavnik je sada veliko gradilište, ali verujem da će sa prvim snegom radovi koji su u toku biti završeni i da ćemo spremno dočekati brojne goste. Drvengrad se prvi put priprema za turističku sezonu. Posle završetka filma "Zavet", kad filmska ekipa ode iz Drvengrada i kad se istovremeno završi i motel, ovo mesto će tržištu ponuditi oko 60 ležaja. Gosti koji dođu na Mećavnik imaće i šta da vide i u čemu da uživaju, a posebno u skijanju - rekao je Kusturica preksinoć na Mećavniku, prestavljajući svoj iskorak u turističke vode.

Na samom Mećavniku, u podnožju svog drvenog grada, Kusturica uveliko podiže drveni motel ispod koga je, ukopana u zemlju - sportska dvorana. Motel će imati oko 400 kvadrata, restoran u prizemlju i apartmane u potkrovlju i visokom potkrovlju. Osim raznih sportskih aktivnosti, u dvorani će moći da se organizuju i koncerti koje će moći da prati barem hiljadu posetilaca. Pored dvorane, Kusturica podiže zatvoreni bazen 20 puta 10 metara, ispod bazena biće kotlarnica, malo dalje gradi se još nekoliko drvenih kuća...

Dalje od Mećavnika, ka Tari, već je izgrađen asfaltni put, dužine skoro devet kilometara, koji vodi pravo do podnožja planinskog vrha Iver, jednog od najviših na Tari, na kome Kusturica podiže veliko skijalište. Na kraju puta gradi se parking za 200 vozila, malo dalje je završetak ski-staze, koja će počinjati na vrhu Iver, na 1.490 metara nadmorske visine. Na skijalištu, na kome su završni radovi pri kraju, već su postavljeni stubovi velikog ski-lifta, dugog 1.400 metara, koji će već zimus prevoziti hiljadu skijaša na sat, a ostaje da se na stubove postave sajle.

Ova oprema nabavljena je u Švajcarskoj, a uporedo sa izgradnjom ski staze i puta, Kusturica je investirao i u izgradnju tri kilometra dugog dalekovoda koji će strujom napajati motore ski-lifta. Za iduću godinu, sa druge strane Ivera, planirana je gradnja još tri kilometra staze i još jedne žičare.

Kusturica kaže da sam finansira izgradnju žičare i ski-staze, dok je izgradnju puta od Drvengrada do Ivera pomogla Vlada Srbije.
- Mislim da ćemo imati odlične uslove za skijanje, a sve će biti još bolje kad na proleće uradimo put do Mitrovca na Tari, dug 15 kilometara - kaže Kusturica.

Stevs
24.12.2006, 21:42
Kusturica izgradio sidro na Mokroj gori (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=1026)
Vreme za operu i skije
R. ANDRIĆ, 24. decembar 2006
Večernje Novosti

SA prvim danima zime, u Mokroj Gori ovih dana mnogo toga se događa prvi put. Osim što je već čitav kraj poznat kao "eksterijer" za filmove Emira Kusturice, od prvog ovogodišnjeg snega Mokra Gora i "Šarganska osmica", Mećavnik i Drvengrad, postaju poznati i kao zimski turistički centar.
Na Iveru Kusta je sagradio skijalište sa četiri kilometra staza i žičaru za hiljadu ljudi na sat, a nekako "mimogred", kako se u užičkom kraju kaže za uporedni rad na nekoliko poslova, završava montažu igranog filma "Zavet", počinje režiju svoje prve opere koja će premijeru imati 24. jula u pariskoj operi "Bastilja"...
"Slalom" između projekata Kusta nastavlja slalomom koji vozi na predivnoj stazi:
- Ovom se stazom zaokružila jedna priča koja od Mokre Gore pravi "ogledno dobro" za čitavu Srbiju - kaže Kusta. - Sa muzejskom železnicom, koja je sve ovo pokrenula, predivnom, sačuvanom i nenaseljenom prirodom koju je i država prepoznala i zaštitila, Mećavnikom i Drvengradom, a sada i skijalištem koje zadovoljava vrlo visoke kriterijume, ova regija stekla je uslove da živi od turizma.
Prvu zimsku turističku sezonu Mokra Gora dočekuje sa 150 ležaja u objektima "Šarganske osmice" i Drvengrada, sa "ćirom" koji će, prvi put ove zime, svakodnevno voziti po redu vožnje. Prvi put u Mokru Goru dolaziće turisti sa skijama, a čeka ih izuzetna staza, nešto što se, kada je o domaćim terenima reč, može iskusiti samo na Kopaoniku.
Skijalište Iver ove zime raspolaže sa tri staze ukupne dužine četiri kilometra, a sve ih opslužuje kilometarska žičara "sidrašica", u koju je Kusta uložio milion evra. Na stazi je i "formatik", šest metara širok tabač snega iz Finske, kojim se Kusta vozi gore - dole uz planinu, kao na motornim sankama...
- Sve smo uspeli da napravimo, a samo smo Švajcarce koji su montirali žičaru pokvarili - priča Kusta uz smeh, dok se novinari tiskaju uz vatru, a novinarke uz Kustu: - Kasnije ću objasniti šta se dogodilo sa njima, a sada, bitnije je reći da do skijališta vodi novi, asfaltni put od Mećavnika, da je vrh staze na 1.490 metara, a cilj na 1.200. Sve između, staze su "crne" i "crvene" kategorije, "momačke", što bi se reklo! Za početnike, poletarce i nevešte šmekere, biće blagih staza dogodine, sa druge strane brda.
Sa Ivera, preko Kana, Kusta (po)gleda ka Parizu. Tamo će, 24. juna, u Operi "Bastilja", biti premijera opere "Vreme cigana", koju Kusta režira, a za koju muziku radi Dr Nele Karajlić i "No smoking bend", po Kustinom filmu "Dom za vešanje".

ŠVAJCARCI
DVOJICA švajcarskih montera, koji su na montaži ski-lifta radili gotovo dva meseca, po povratku u domovinu moraće, po svemu sudeći, u nekakav vaspitno-popravni karantin, da se "vrate" na švajcarske standarde i uzuse ponašanja. - Ovde su imali sve besplatno, pa i u kafanama - podseća Kusta. - To je, na kraju, došlo dotle da je jedan od njih celoj kafani platio piće, što ne znam da li se u Švajcarskoj ikada ikome dogodilo!

kop
24.12.2006, 21:54
Hmmmm !!! Zar ljudi ne uce na tudjim greskama ??? Ko ce izdrzati da se ceo dan voza kilometarskim sidrom !!!??? Umesto dvosedeznice (koja bi najverovatnije trebala !!!) stavljaju sidro da bi ga za 5-6 godina menjali sa dvosedom, isto kao i na Staroj Planini ! Mislim da je bolje za mene da :sm003: ! Sta ljudima treba uraditi da se opamete !!!???

ski dude
24.12.2006, 22:53
sta da dzaba stavljaju dvosed ako nece biti puno skijasa,prve godine lepo da vide da li ima vajde a sledece mozda i taj dvosed ako je neophodno:dziveli:

david
26.12.2006, 14:30
Pored toga, trebao bi neki sajt, sa online info, sneg, vreme, T itd... cista da se isprati sve do kraja, da bude piko-belo!

Pazi to je od Beograda na ocas posla, tako da moze da se skoci (samo da poprave famozni tunel !!!!) i to ce biti ok, ako su staze takve kakve kazu da su -crna i crvena!

A to za sidro, hmmm, slazem se, otpasce noge-povecece promet na kaficu de ce ljudi da sednu da se malo odmore-njima lepo! ;))))

akole
07.01.2007, 23:22
Bilo bi lepo da neko ko je bio tamo napise neku rec..

admin
15.01.2007, 02:10
Pogledaj na:

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/srbija/iver.htm

woombo
15.01.2007, 02:15
Ma dajte. Skijanje na Mokroj gori. Cisto zaludjivanje druga Kuste koji bi malo da mu Drvengrad dobije na popularnosti i tokom zime.

ozzie
15.01.2007, 03:12
Uopste mi nije jasno sto se to sidro jos koristi?Pa,tanjir je 100 puta jednostavniji i "udobniji" nego to sidro.Poludim kad cujem da neko napravi novu zicaru i odluci se da to bude sidro...svasta.

wlad
15.01.2007, 10:36
Ozzie, u pravu si da je tanjir mnogo udobnije i bolje rešenje. Kod sidra, ako ti je "loš" saputnik - ima da se boriš pola puta sa njim ;). Borderima još gore?

Sa druge strane, ako je duža zica, i imaš "par" sa kojim ideš, onda je interesantnije da se sa njom voziš zajedno :D.

Stevs
15.01.2007, 13:53
Tri staze jedan žica onda je sidro bolje rešenje sigurno jer u takvim slučajevima zbog gužve obavezno idu po dvoje na jedno sidro.

akole
16.01.2007, 00:08
Pogledaj na:

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/srbija/iver.htm

Zorane
Citao sam taj tekst, ali sam u konferenciji ocekivao da neko da svoje iskustvo tipa bio sam tamo, video, slikao a cene smestaja i ski pasa su ... itd.

Lepo je to sve zamisljeno, covek ima viziju i polako je sprovodi u delo (mada i nije sporo) . Ovo mu je test sezona za onu drugu stranu gde ce biti ozbiljnija investicija... tamo ce sigurno bolju zicu...

Pozdrav

plageton
16.01.2007, 00:18
Covek je na cisti svoj autoritet, za svoje pare i od svoga cefa napravio skijaliste na mestu gde ni bandere nije bilo. I umesto da bude za primer ovima sto se brukaju po Srbiji otvarajuci zicare kao neke toboz kapitalne projekte, mi zanovetamo - ne treba sidro, treba tanjir.

admin
18.08.2008, 23:33
Počela gradnja hotela na skijalištu Iver Izvor: Kurir (Beta)
19.07.2007. Iver, Mećavnik, Mokra Gora - Na skijalištu "Iver" na Mokroj Gori, nazvanom po istoimenom vrhu na Tari, počela je izgradnja hotela sa četiri zvezdice koji će po proračunima vredeti milion evra. Hotel će imati površinu od od 3.500 kvadratnih metara i kapacitet od sto kreveta. Hotel se gradi sa severozapadne strane vrha Tare na kome će skijašima naredne zime biti na raspolaganju novih 10 hektara uređenih "blažih i pitomijih" staza sa žičarom. Postojeća žičara sa jugozapadne strane planine duga je 1.400 metara i može da preveze 1.100 skijaša na sat.
Ovo turističko odredište sa motelom od 30 ležaja na cilju ski-staze i novim hotelom raspolagaće sa 230 mesta za turiste naredne zime. Put do "Ivera" ukupne dužine 22 kilometra je asfaltiran, a od iduće sedmice biće nastavljeni radovi na posipanju i asflatiranju deonice od Ivera prema Mitrovcu na Tari. Očekuje se da će te deonice biti završene do kraja godine.
Topovi za sneg su instalirani, a nabavljen je i tabač za sneg tako da skijaška sezona ove zime u Mokroj Gori neće izostati i ako ne bude dovoljno snega.

Symon
27.12.2008, 08:53
Ima li ikakvih inovih informacija s Ivera ima li snega moze li se skijati...

dule.r
27.12.2008, 16:39
Ima li ikakvih inovih informacija s Ivera ima li snega moze li se skijati...


Bio sam danas na Iveru, od skijanja nema nista, bar jos koji dan. Ljudi ima, radi se, topovi su rasporedjeni, ali nije to -to. Momci koji rade kazu da ce biti skijanja za koji dan, kad se otvori hotel, ostaje da im verujemo. Snega ima 15-ak cm.

kop
29.12.2008, 22:20
Kusturica otvara hotel i skijalište
Autor: V. L. | Foto:V. Lojanica | 29.12.2008. - 20:00

MOKRA GORA – Turizam u Mokroj Gori u utorak otvara još jedno poglavlje u režiji Emira Kusturice – na padinama Ivera, najvišeg vrha Tare udaljenog osam kilometara od Mećavnika, počinje sa radom skijalište pokriveno veštačkim snegom, baš kao i hotel „Mladost” smešten uz smučarski kompleks.


Od četiri skijaška terena koje je Emir Kusturica izgradio na Iveru, od srede će biti u funkciji staza „crne kategorije”, namenjena proverenim skijašima, duga hiljadu, a široka 50-80 metara. Ova staza neće oskudevati snegom jer je pokrivena sa pet topova za veštačko osnežavanje, za razliku od ostale tri čija će dostupnost smučarima zavisti od padavina. Cena dnevnog ski-pasa je 700 dinara, a ugaona žičara postavljena duž staze kapaciteta je 600 smučara na sat i kreće se brzinom od 3,5 metara u sekundi. Do Ivera se stiže asfaltiranim putem od Mećavnika prema Tari, a za turiste koji nemaju sopstveni prevoz na usluzi su autobusi „Drvengrada” koji ka skijalištu i nazad voze na svakih sat vremena.

Nemanjus
30.12.2008, 10:36
"MOKRA GORA – Turizam u Mokroj Gori danas otvara još jedno poglavlje u režiji Emira Kusturice – na padinama Ivera, najvišeg vrha Tare udaljenog osam kilometara od Mećavnika, počinje sa radom skijalište pokriveno veštačkim snegom, baš kao i hotel „Mladost” smešten uz smučarski kompleks.
Od četiri skijaška terena koje je Emir Kusturica izgradio na Iveru, od danas će biti u funkciji staza „crne kategorije”, namenjena proverenim skijašima, duga hiljadu, a široka 50-80 metara. Ova staza neće oskudevati snegom jer je pokrivena sa pet topova za veštačko osnežavanje, za razliku od ostale tri čija će dostupnost smučarima zavisti od padavina. Cena dnevnog ski-pasa je 700 dinara, a ugaona žičara postavljena duž staze kapaciteta je 600 smučara na sat i kreće se brzinom od 3,5 metara u sekundi. Do Ivera se stiže asfaltiranim putem od Mećavnika prema Tari, a za turiste koji nemaju sopstveni prevoz na usluzi su autobusi „Drvengrada” koji ka skijalištu i nazad voze na svakih sat vremena.
Hotel „Mladost”, takođe vlasništvo Emira Kusturice, koji je smešten uz najatraktivniju stazu Ivera, danas će otvoriti vrata prvim gostima. Osim petnaest dvokrevetnih soba, hotel će sadržati restoran salu, piceriju i terasu sa ukupno trista mesta za sedenje. Svih trideset kreveta u „Mladosti”, baš kao i sto hotelskih mesta na samom Mećavniku, odavno je rezervisano za novogodišnje praznike, a izvesno je da slobodnih mesta ovde neće biti do kraja januara."

Autor: V. L. | Foto:v. lojanica | 30.12.2008. - 07:47

Bata Bane
01.01.2009, 12:43
Pa kad ti neko sve to pokloni onda je to mnogo lepo. Juce ga gledam na TV i kaze "Sav ovaj sneg sam ja napravio", sta si bre ti napravio, po kom osnovu si dosao do svih tih hektara.
Novak Djokovic je trazio zemljiste da kupi za tenisku Akademiju pa sta je dobio.
Emire, Emire mnogo se proseravas :sm008: :sm008: :awm2:

plageton
04.01.2009, 00:12
Mozemo mi da mislimo sta god hocemo o tome kako je Kusturica dosao do zemlje i infrastrukture na Mokroj gori, ali je cinjenica da niko drugi nije napravio tako nesto i to prakticno sam samcit (dobro, uz podrsku vlasti, ali je on znao kakva mu podrska treba i umeo je da je upotrebi). To je prakticno jedini vredan sadrzaj koji je napravljen u Srbiji unazad 15 ako ne i vise godina. Ako neko zna jos neki, nek mi javi.

Bata Bane
04.01.2009, 12:24
Sve je to u redu, treba ova zemlja da ima mnogo vise skijalista, nego sada sto ih ima, al nemoj mi molim te pricati "Sve sam ja ovo uradio i napravio". Kazi bre kako si to napravio, ko ti je to omugucio, gde su zasluzniji gradjani ove nase zemlje, koji moraju da placaju zemljiste po basnoslovnim cenama.
I ti i ja smo mogli ovo isto da napravimo.:sm008:

zoranns
05.02.2010, 10:12
jel bio neko na mokroj gori!kakva je staza,jel ima guzve!pisite sta znate pa da odem i tamo jedan vikend!!!

Nemanjus
05.02.2010, 11:06
Sve je to u redu, treba ova zemlja da ima mnogo vise skijalista, nego sada sto ih ima, al nemoj mi molim te pricati "Sve sam ja ovo uradio i napravio". Kazi bre kako si to napravio, ko ti je to omugucio, gde su zasluzniji gradjani ove nase zemlje, koji moraju da placaju zemljiste po basnoslovnim cenama.
I ti i ja smo mogli ovo isto da napravimo.:sm008:

Ako je neko spreman da uloži gomilu sopstvenog novca da od nekog zabitog parčeta ove zemlje napravi nešto, država ne da treba da mu da zemljište besplatno, nego bi još sva srećna trebala da mu ekspresno omogući sve potrebne dozvole i slično, pa možda i finansijski da mu pomogne. Za Mokru Goru niko nije ni znao dok Emir nije napravio to što je napravio. Samo kad bi bilo više takvih koji bi hteli da ulože novac u svoju zemlju, a ne da ga drže na računima u Švajcarskoj i na Kipru. Najlepši primer je Inđija, čovek napravio industrijsku zonu, sve pripremio, dao zemljište besplatno investitorima i napravio čudo. Kad bi bilo više takvih gde bi nam kraj bio.

Doduše ni ne čudi me što niko neće da ulaže, jer kad to neko uradi odmah ide drvlje i kamenje, spoticanje, pljuvanje bla bla bla. Najpametnije rade ovi naši tajkuni, i svi ih brate vole. Muzi budale i pravi se blesav, kad namuzeš dovoljno pali napolje i nikad se više ne vraćaj, a ne ko Emir protiv vetrenjača.

:)

Sapa
06.02.2010, 09:59
Ako je neko spreman da uloži gomilu sopstvenog novca da od nekog zabitog parčeta ove zemlje napravi nešto, država ne da treba da mu da zemljište besplatno, nego bi još sva srećna trebala da mu ekspresno omogući sve potrebne dozvole i slično, pa možda i finansijski da mu pomogne. Za Mokru Goru niko nije ni znao dok Emir nije napravio to što je napravio. Samo kad bi bilo više takvih koji bi hteli da ulože novac u svoju zemlju, a ne da ga drže na računima u Švajcarskoj i na Kipru. Najlepši primer je Inđija, čovek napravio industrijsku zonu, sve pripremio, dao zemljište besplatno investitorima i napravio čudo. Kad bi bilo više takvih gde bi nam kraj bio.

Doduše ni ne čudi me što niko neće da ulaže, jer kad to neko uradi odmah ide drvlje i kamenje, spoticanje, pljuvanje bla bla bla. Najpametnije rade ovi naši tajkuni, i svi ih brate vole. Muzi budale i pravi se blesav, kad namuzeš dovoljno pali napolje i nikad se više ne vraćaj, a ne ko Emir protiv vetrenjača.


Pa da! Lijepo si ovo srocijo Nemanjus nema se sta dodati...tajkuni dole treabaju, gazde, hadjije ti se respektuju jer muzu i siluju, prave trzne centre i gala priredbe.o
Bata bane ja sam mislijo da si ti mudar covjek? o kojim ti zasluznijim gradjanima pricas? na koje ti to price nasjedas o bata bane? kao djokovicu traze pare, a kusturici kao 'clanu klana' poklonili? :sm006: Pa i da jesu bane, to je covjek sa pasijom, bosanski kauboj romanticar, da je njemu profit prvo na umu ne bi dole u tom vasem cemeru od mentaliteta ostajao. bio bi car negjde u francuskoj, americi...
Miskovici, vama dole trebaju i razni drugi paceri puni para.
Pa mene ovjde pitaju ljudi za Drvengrad tu Mokru Goru, odusevljeni, pitaju kad je naj bolje da idu, kad i kako da rezervisu...niko me nikad nije pitao za Delta shoppingmall, sestosjed na Torniku ili Kopaoniku i slicna "dostignuca moderne srpske drzave"....

Cijom je to zaslugom oo Bane? Mogo si i ti napravit takav centar da su ti da li zemlju??? Izvini, al jesi malo morgen

A vise ski centara vam ne treba definitivno. To govorim vec godinama, tolike pare ulagati u neke sulude investicije, sestosjede na nekim smjesnim nadmorskim visinama, po Tornicima i Starim Planinama, u vremena kad se u francuskoj gase ski centri zbog nedostatka snjega....
Umjesto da se te pare investriaju projekte ekoloskog turizma...Jok nego megalomanija naj gore vrste, Stara polanina naj veci centar balkana,..:glavaozid
A na sta ce ta drzava tek da lici kad vam odu ovi sa jos malo morala, pameti i kulture, ovi tipa Nemanjusa, Kuste i slicnih.

U jebote kakva drzava, al ovce treba sisati puno srece, koja je to kitsjerica od mentaliteta postala, strasno:sm018:


Izvini te svi, malo sam se nanerviro zbog ljudske ogranicenosti, ljubomore i naivnosti. Izvni i ti Bane, ali na neke stvari ne mogu da ostanem ravnodusan.

wlad
06.02.2010, 10:12
Jedino što ste odgovorili sa zakašnjenjem od godinu dana :sm022:

alexa
12.02.2010, 19:46
Da li je pametno ici na Mecavnik za vikend. Ima li neko neke utiske ili saznanja kakav je sneg, guzva .............:sm018:

alexa
13.12.2010, 18:03
Dečarac sa sirom i salamom. Način razmišljanja ti je na nivou godina koje si prijavio, nemoguće su, ali prihvatam.
Da li Emir nema trgovine ništa li ne prodaje, da li ne muze dečicu koja su došla da vide nacionalni park i moraju ulaz da plate da vide nešto što je Bog stvorio pre više miliona godina i dao svima nama. Da li se negde u svetu nacionalni park može pokloniti nekome???!!
Nema li gore helikopterskih gala priredbi kako ti kažeš? Smeta li možda helikopter kravama ili pticama u nacionalnom parku ili možda starosedeocima ako misliš da ih treba uopšte pitati?
Kažeš čovek sa pasijom (!??), bosanski kauboj romantičar (šta znači bosanski? To nije ni vera ni nacionalnost). Nema profit na umu, a ne prodaje jedino flaširan vazduh.. Šta ti znači .."vašem čemeru od mentaliteta"? Koji su to naši a koje su to tvoje mentalitetlije? Pa što ne ode car u Francusku, Ameriku.. Pa zato što tamo nema ništa da se deli, a pogotovu ne nacionalni parkovi, brda i doline. Što mu ne dadoše Igman, Romaniju... Da se razumemo, ne branim ja Miškovića i slične. I Emir je stekao slavu i novac u Evropi prikazujući Srbe u svojim filmovima kao debile,stoku koja živi u blatu, zlatni zubi, poroci, itd....... Kažeš "vama dole trebaju paceri! A ti si negde odgore je li?
Možda bi i Bata Bane napravio ski centar da su mu dali zemlju (dobro si rekao - da su mu dali).
Kada odu ovi (kako kažeš) sa još malo (kažeš - malo) pameti i kulture kao "Kusta" i slični, videćemo kako će nam biti.
Lepo je imati svoje mišljenje, imaj ga i pusti druge da ga imaju. Nesmeš dozvoliti da te neko nanervira jer ima svoju glavu. Verovatno si mlad Šapo sa sirom i salamom. Ne brini se, vreme će učiniti svoje.
Čestitam Bata Banu što se uzdržao odgovora.

Nemanjus
13.12.2010, 19:30
Dečarac sa sirom i salamom. Način razmišljanja ti je na nivou godina koje si prijavio, nemoguće su, ali prihvatam.
Da li Emir nema trgovine ništa li ne prodaje, da li ne muze dečicu koja su došla da vide nacionalni park i moraju ulaz da plate da vide nešto što je Bog stvorio pre više miliona godina i dao svima nama. Da li se negde u svetu nacionalni park može pokloniti nekome???!!
Nema li gore helikopterskih gala priredbi kako ti kažeš? Smeta li možda helikopter kravama ili pticama u nacionalnom parku ili možda starosedeocima ako misliš da ih treba uopšte pitati?
Kažeš čovek sa pasijom (!??), bosanski kauboj romantičar (šta znači bosanski? To nije ni vera ni nacionalnost). Nema profit na umu, a ne prodaje jedino flaširan vazduh.. Šta ti znači .."vašem čemeru od mentaliteta"? Koji su to naši a koje su to tvoje mentalitetlije? Pa što ne ode car u Francusku, Ameriku.. Pa zato što tamo nema ništa da se deli, a pogotovu ne nacionalni parkovi, brda i doline. Što mu ne dadoše Igman, Romaniju... Da se razumemo, ne branim ja Miškovića i slične. I Emir je stekao slavu i novac u Evropi prikazujući Srbe u svojim filmovima kao debile,stoku koja živi u blatu, zlatni zubi, poroci, itd....... Kažeš "vama dole trebaju paceri! A ti si negde odgore je li?
Možda bi i Bata Bane napravio ski centar da su mu dali zemlju (dobro si rekao - da su mu dali).
Kada odu ovi (kako kažeš) sa još malo (kažeš - malo) pameti i kulture kao "Kusta" i slični, videćemo kako će nam biti.
Lepo je imati svoje mišljenje, imaj ga i pusti druge da ga imaju. Nesmeš dozvoliti da te neko nanervira jer ima svoju glavu. Verovatno si mlad Šapo sa sirom i salamom. Ne brini se, vreme će učiniti svoje.
Čestitam Bata Banu što se uzdržao odgovora.



Ima Emir trgovine, ali nikog ne tera da u njima nešto i kupi.
Dečica koju Emir "muze" nikad ne bi došla da vide taj nacionalni park da dotični nije napravio to što je napravio. Što se mene tiče, Bog bolje da ga je dao nekom drugom, nego što ga je dao nama, jer uglavnom šta god da nam je dao, mi smo to uspeli da upropastimo. Što se tiče starosedelaca, do pre par godina (pre Mećavnika) svoju zemlju bi dali za neku omanju garsonjeru u Beogradu, samo da odu odatle. Sad su se setili da bi ta zemlja mogla i bolje da se unovči (slično kao Zlatiborski vašar gde pošteni ugostitelji naplaćuju kafu 300 RSD).

Vidim da ne znaš šta znači bosanski. To ti je pridev koji označava nekog ili nešto iz Bosne, vrlo jednostavno. Što se tiče profita, normalno da ako nešto radiš očekuješ profit, problem je što u našoj čemernoj Srbiji dobiješ po nosu ako napraviš bilo kakav iskok iz sivila. Verovatno se i Emir puno puta pita zašto nije otišao u Austriju i uložio milione € u neki projekat. Sigurno bi mu bilo 10x bolje da je napravio neku offshore kompaniju i isisavao lovu iz Srbije potpuno anonimno. Kad je u pitanju deoba, niko nikom ništa nije poklonio, već dao na korišćenje, upravljanje, kako god... Da nam je država iole normalna, svakom ko hoće da uloži novac trebala bi ne samo zemlju da ustupi, već da mu omogući i infrastrukturu i da mu da mnoge druge povlastice, da se zaposle ljudi, da počnemo da živimo normalno. Ali ne, nama smeta kad neko ima novca, kad je vredan, kad se pokaže i dokaže.

Igman, Romaniju? Osećam li ja to neki animozitet prema poreklu Emira Kusturice? :) Pa da li stvarno misliš da ono malo ljudi koji su ostali na Igmanu i Romaniji ne bi dali sve da im dođe neko i napravi turističku atrakciju kako bi bar malo isplivali iz siromaštva, ili došli do prilike da se zaposle?

Na kraju, Emir se proslavio filmom koji prikazuje Bosance (ljudi iz Bosne) i njihov mentalitet, a tek posle sa filmovima o Romima (to ti je nomadski narod kojeg ima po celom svetu, ne samo u Srbiji).

Svaka čast Bata Banetu, ali ja lično ne bih mogao da napravim ski centar, sve da mi daju i 5 nacionalnih parkova, pošto od plate mogu da podmirim samo osnovne potrebe. A nemam malu platu, bar ne za uslove Srbije!

:dziveli:

alexa
27.01.2011, 21:21
Magare od rođenja :deal: -Prihvatam ovo cime se dicis (pokazujes da imas i napismeno) ali mi karakter ne dozvoljava neprirodnu komunikaciju

Nemanjus
01.02.2011, 12:13
Meni je, kao običnom magaretu, svakako bila čast razmeniti mišljenje sa takvim raskošnim umom kao što ste Vi, Alexa.

:ok: