PDA

Pogledati punu verziju : Zabavniče, Zabavniče...



stekan
29.11.2008, 09:01
Doživjeh teško razočaranje. U broju 2964 Politikinog Zabavnika od 28.11.2008. pročitah slijedeće:

1. "Da bi odredili najbolji položaj skija, skijaši koji se nadmeću u posebnim brzinskim disciplinama vežbaju na krovu automobila koji juri."

2. "Najslabiji zvuk koji može da čuje ljudsko uho iznosi dvadeset treptaja u sekundi, a najjači zvuk čini 20.000 treptaja u sekundi."

Iz prve izjave se može zaključiti da su skijaši budale, a iz druge da ima novinara koji nisu išli u osnovnu školu.

trendo
29.11.2008, 22:31
1. To je jevtinija varijanta od vazdusnog tunela:sm011:

2. Kada zvuk prolazi kroz membranu proizvodi vibracije na istu. Brzina vibracije (ili valjda novinar misli na broj treptaja) zavisi od visine frekfencije koi proizvodi ton - zvuk. Mislim da ljudsko uho moze registrovati zvuk u frekfentnom opsegu od 0.3-3kHz (ili tako nekako bese)
Sve ovo obzirom da je davno bilo kada sam upotrebljavao ucbenik iz fizike ili elektrotehnike, a usput nisam konsoltovao internet moze uci u zabavnikovu rubriku verovali ili ne:sm019:

stekan
30.11.2008, 08:12
1. Pod "najbolji položaj skija" se misli da li su ukrštene ili paralelne? U vožnji skijaš mijenja položaj skija?

2. Jedinica za jačinu zvuka je HzdB (hercodecibel), dBHz (decihercobel) ili HdzB (ne znam kako se čita)?

Flexon
30.11.2008, 17:10
iz ovoga mozemo zakljuciti da je treptaj = Hz
i da skola nije neophodna da bi se bavio novinarskim poslom:glavaozid

trendo
30.11.2008, 19:10
1. Stav sa "ukrstenim" skijama stvarno cudno zvuci. Ako se misli na plug onda je OK :ok:. Inace je stvarno zbunjujuci (da ne kazem zabavno, a to valjda treba da dodze od zabavnik pa makar i politikin) skijati ukrstanim skijama bez obzira dali na stazi, u vazdusnom tunelu ili na krov auta :ski:
2. Tacno je da je jedinica za jacinu zvuka dB (decibel - destak Bela a Bel bese neki naucnik koi je valjda izumio nesto u telefonii) ali jedinica za frekvenciju - cak i zvuka, je Hz (Herc - ne znam sta je taj izumeo), a za jedinicu HzdB ili sve slicne varijante prvi put cujem :dontknow:. Ali za sve ima prvi put :smoke:
3. U jedno se sigurno slazem, a to je da bi se bavio novinarskim poslom nije potrebna skola :yay:

stekan
30.11.2008, 19:34
Trendo, ove kombinacije dB i Hz su samo plod moje dječačke mašte.

trendo
30.11.2008, 20:30
Kazu mi da licim ko decko ali politikin zabavnik nisam otvorio skoro 20 godina.
Mora da sam omatorio kada mi mashta slabo radi :ok:

plageton
30.11.2008, 22:45
Ja sam to gledao i na televiziji, jos davno. Priheftaju za za krov auta i tako ga voze.
Btw, ja sam novinar. Istina, ne Zabavnika.

stekan
01.12.2008, 20:40
Bitan je dio rečenice: "Da bi odredili najbolji položaj skija..". Ja mislim da je najbolji položaj skija kad su položene na snijegu i to okrenute u pravcu kretanja.

Da su napisali "najbolji položaj tela" nekako bih sve i progutao.