PDA

Pogledati punu verziju : ANDERMATT 2009 - samo za ski dusmane!



Chikoo
23.11.2008, 17:04
Dakle dugo iscekivana sezona 2008/2009 je napokon krenula...

Stotinjak ski dusmana skupio se danas tacno u 8:30 na prvoj zici ove sezone.A zasto kazem dusmna.....pa zato sto je bukvalno 50-tak ljudi za dva sata uspelo da dotakne svaki kutak netaknute prirode i tko od prvog freeride-a ove godine napravi "spasavaj se ko moze ride".

No dobro; ipak su ta prva dva sata ono sto se pamti u zivotu.Dugo ocekivani sneg napokon je pao ali ne u kolicinama u kojima se i ocekivao.Palo tek negde oko 30-tak cm novog snega,nedovoljno da prekrije gomliu stena na samom ski centru.Nije radila ni gondola koja vodi na sam vrh ali je radila crna staza koja vodi u samo dno planine.
http://www.myswitzerland.com/wispo_images/karten/722_KARTE.jpg

Sve u svemu vozalo se,borilo se,pila se najbljutavija kafa u zivotu,sluzena od najstarijeg zivog stvora na planeti.....i tako to nastavak ide...

Chikoo
23.11.2008, 17:37
Evo malo slicica:

milos_pg_91
23.11.2008, 18:55
mmmmmmmmmmmmm:ok:

Tadija_91
23.11.2008, 20:01
super, super...:ski:
nego kako ide Amplid royal teddy?

Chikoo
23.11.2008, 20:35
super, super...:ski:
nego kako ide Amplid royal teddy?

Nije iso medonja,isao je Burton fala bogu jel bi ih odvalio po onom kamenju.
Evo malo slika samog puta.Put je cudo,krivina na krivini sneg,led a 80% puta doslovno lebdi okaceno na nekakvim betonskim konstrukcijama....

oggy
24.11.2008, 11:29
Eh ljepota. Ja evo gledam snijeg po brdima oko BL, svih 5cm koliko ga ima, i pitam se kad ce zaoprave :)

Nego, pade mi za oko ovo: Length/Radius: 192/163

Zavisi kako protumacis, mogao bi od Flexona medalju dobiti :D

Chikoo
24.11.2008, 19:40
192-duzina skija
163-duzina borda:dziveli:

Evo jos malo slika......

Sapa
30.11.2008, 16:52
Evo gledam ove slike te mi navrijese suze nostalgicarke; Oj Gemstocce visoka planino falis mene u ove sive i mokre dane, jedva cekam da proljece dojde i da dobar novi puder pan'e, eto mene u tvoje visoke gore, dolece cu kano soko sivi, da se tvojim padinama divim.......skoro pa deveterac hebo te.

I Chickoo druge, sta kazes, kkako ti se svidjaju mogucnosti oko Andermatta? Zao mi je sto nisi ubo neki veci snjeg, al Kad tu padne jjos nekih 80 i vise cm opsta meraja mali raj. Ja jedva cekam proljece da ga opet posjetim. Andermatt je zakon freeride enklava!!!

ps
putovanje vozom do gore je stvarno dozivljaj za sebe. zivile narodne zeljeznice svajcarske

Chikoo
01.12.2008, 21:20
Znaci ziv si....fala bogu....:dziveli:
Vec neko vreme ocu da ti posaljem PM,te danas cu,te sutra cu i tako prolaze dani...no dobro ziv si to je najbitnije.

Pazi ovako.Sneg je pao 2 dana pre;znaci u cetvrtak.Padavine u ocekivili preko celog vikenda ali su na zalost izostale.U Petak je duvao lud vetar tako da zice nisu radile, tek u subotu je krenula prva zica...i to sam ja naravno sve "osmatrao"i posmatrao i rekoh to je to.Prvi mini snow.alert. Odo ja PRVI u Subotu da "uzorem brazdu".Ali.......kad ono tamo......

Prva zica kasnila je sat vremena tacno.Freeraidera koje si ti vec pre opisao,negde oko 100-tinjak te oko 30-tak klinaca iz raznih Swiss-ski reprezentacija.
Sto se cekalo sat vremena na prvu zicu objasnjava mi jedan ski trener na dvosedu.
-Zbog velikih smetova obicaj je da se prvo sva kriticna mesta razminiraju,zatim prodje ratrag dva,tek tolko da ima malo upeglane staze i tek onda pustaju zicu.

Gemsstock nije radio sto je naravno veliki hendikep u celoj prici,ali je radila crna staza koja vodi u samo podnozje....Prva 2 spusta milina.Oko 20 cm svezeg praska sasvim dovoljno za prvi spust ove sezone.Posle toga borba za goli zivot.Sneg tezak,razrovan,staza strma,dota prevojnica sve u svemu kad sidjes dole gola voda si.

Nego panirao sam sad za ovaj vikend familijarno skijanje u Lenzerheidu http://www.lenzerheide.ch/sites/home/index.html ali nesto muvaju sa pausalnim ponudama(izgleda da smo i mi nesto naucili od Swicaraca:dontknow: :sm004: )tako da sam odustao od toga ali......samo od Lenzerheide....

Ps.
A sto se deveterca tice ili sta je vec samo napred.Pravi si Ski-poem-boem:sm018: .

Chikoo
01.12.2008, 21:49
1.slika-Gemsstock glavni vrh
2.Ulaz na kultni Furka-pass gde je 007 snimao legendarne scene
3.Opet Furka-pass(otuda valjda izraz bila je dobra furka....)
4.Pogled na drugu stranu Sedrun-Disentis

Sapa
03.12.2008, 21:43
[QUOTE]...i to sam ja naravno sve "osmatrao"i posmatrao i rekoh to je to.Prvi mini snow.alert. Odo ja PRVI u Subotu da "uzorem brazdu".Ali.......kad ono tamo.......

Hehe, pratis 'alerte', gotovo je, navuko si se nema tebi vise spasa. Postade ti notorni freerider.


Gemsstock nije radio sto je naravno veliki hendikep u celoj prici,ali je radila crna staza koja vodi u samo podnozje....Prva 2 spusta milina.Oko 20 cm svezeg praska sasvim dovoljno za prvi spust ove sezone.Posle toga borba za goli zivot.Sneg tezak,razrovan,staza strma,dota prevojnica sve u svemu kad sidjes dole gola voda si.

Ih, pa nema tu freeride bez Gemsstock-a. Gemstok je razlog da se ide gore, obavezno otidji cim padne prvi ozbiljniji puder; Ce se pomamis od dobrote; ne znas sa koje strane bi prije krenuo od vrha. Ostatak centra nije vrijedan pomena, ta crna staza sto vodi dole u selo je oke, kolko se sjecam ni nju ne rade negdje pri kraju nego ori kroz ono shiblje i preko brijezuljaka, pa se "izujes" isperd potoka' i pravac kafana. Samo crna staza nije dovoljan razlog za posjetu.
btw. Kolko je tebi od kuce do tamo? konatam ne vise od sat i po.
Ja cu sigurno doci u martu ili aprilu....naravno cim radar izbaci kakav dobar alert iznad centralne Shvice (mayke) fatam avijon, voz, auto, eto mene.


Nego panirao sam sad za ovaj vikend familijarno skijanje u Lenzerheidu http://www.lenzerheide.ch/sites/home/index.html ali nesto muvaju sa pausalnim ponudama(izgleda da smo i mi nesto naucili od Swicaraca:dontknow: :sm004: )tako da sam odustao od toga ali......samo od Lenzerheide....

Super ti je taj Lenzerheide, lijepo se provedite, nako ko prava familija. I Lanzerheide ima solidne freeride mogucnosti, pa ako Ga bude dovoljno......

Ja cu inace od 14do21 februara u Verbier sa nekim drustvom, a prije toga...pa valjd ce pasti neka Francuska sad oko Bozica/Nove Godine, ali nije sigurno.

Nego Super su slike i stvarno jedva cekam opet do Andermatta - mayke

oggy
21.03.2012, 22:26
Nastavak iz teme rockeri ili narodnjaci.

Stan gdje zivim gleda na parking lokalnog supermarketa. Tako mi svako jutro (sem nedelje, hvala Svicerima starim socijalistima) shleper dolazi pod prozor i zuji i drnda dok istovaraju i utovaraju. Mrzio sam ih zbog toga, sad ih malo manje mrzim. Jerbo me juce tako probudise ujutru oko 15 do 6. Dok sam ustao da zatvorim prozor, pogledam vani, ono polako svice, a nigdje oblacka nema. Tu mi pade napamet metar snijega na Gemsstocku i Sapin post od vece prije. I reko ma ko ga jebe, red je red, a led je led, posao me danas vidjeti nece. Na brzinu potrpah stvari u ranac i nesto klope u usta, i sjedoh na trajvan, pa na voz, pravac Andermatt. Vjernoga Race SC-a ostavih privezanog uz ormar, reko, nek svako svoju bitku bije.

Na odrediste stigoh oko 9. Andermat je malo mjesto u srcu svicarskih Alpa, u Gotard masivu. Bilo je planirano kao centar svicarske odbrane, a ako odete tamo, postace vam jasno zasto. Sa tri strane je okruzeno straobalnim planinama, a jedina "normalna" veza je kroz jedan straobalan kanjon. Inace kroz Gotard sad prave onu tunelcinu od 50 i kusur kilometara (sad ima jedan od "samo" 12, al toplo preporucujem prolazak ljeti preko Gotard prevoja, pogled je fenomenalan).

Al jebo geografiju. Ljudi moji... znate li vi koliko snijega tamo ima. Prvi put sam tamo bio pocetkom aprila prosle godine, posljednje skijanje sezone, snijega je bilo negdje od sredine skijalista, na 2200, a svud okolo trava zeleni. Ovaj put... kad mi srce stalo nije. Kad dodjoh sebi od soka, prva stanica renta, reko, davaj nesto debelo za danaske, da vidim i ja kako je to kad ljulja mjesto da zulja. Brko otpasa Gotamu od 106mm u struku i predade mi u ruke, te se uputih ka gondoli. Unutra odmah svi gledaju, gdje je netaknuto, gdje su tragovi, jal su od juce, jal su od danas. Gondola vozi negdje to pola brda, odatle se hvata naredna gondola do vrha, a spustaju se i dvije kratke staze gdje je neki stari dvosjed. Sa malo nepovjerenja gledam one dascetine u svojim rukama, kontam vec je pola 10 proslo, zice rade od pola 9, gore je vec bratija svejedno krenula da ore, dede ti probaj to ovde jednu prije nego krenes po bespucima. Staza i izmedju staza prazno, na zici nigdje nikog. Nakon malo borbe i jedne-dvije zice, dok sam koliko-toliko pripitomio bestije, privuce me pogled na neizvozena prostranstva, te zapucah na gondolu. Tek tad skontah sto su prostranstva neizvozena. "Halt" veli sef gondole, reko sta je sad, kaze prva voznja u 11. Sto nemam pojma, al sta sad, okrenem jos koju po ovoj kratkoj i vratim se u 11.

I imam sta da vidim... gomila ceka u redu. ABS ruksaci, avalunzi na sve strane, ona moja Gotama onako pravo smjerno izgleda. Tu tek skontam da su prije toga svi bili na nekakvom sidru koje vuce malo vise uzbrdo, i da je zato ta strana planina sva iskasapljena. Utom odozgo izbise i neki mladici te pocese skakati sa neke stijene, vidim ja, opasno ce biti. Jedan pade pri doskoku, izgubi skiju, i poce kopati... kopa, kopa, nigdje skije. Utom pustise prvu gondolu, pa drugu, a ja udjoh tek u trecu. Jos nije bio nasao skiju, proslo je sigurno 20 minuta.

Krenu i ta gondola, gledam kud-sta, pokusavam prepoznati pejzaz od prosle godine, al ne lici bas. Presabiram se, ma zar nije ovde bila ona crna, ma jest garant, ali danas joj ratrak primirisao nije. Snijega je palo preko metar od nedelje, u ponedeljak zice bile zatvorene, zbog vjetra cega li, duvalo je solidno. Staza (ako se tako moze nazvati) onako djevicanska, netaknuta, kad se uto spusti jedan odozgo, pa drugi, pa treci, valjda iz one prve gondole izasli pa tek sad stizu. Izadjosmo gore, namjestaju se ABS-ovi i cudesa, i krece se. Dok sam se ja namontirao ostali vec krenuli, ja u potjeru. Ratrak probio puteljak 100-200m, i onda pocinje sou... snijeg beskonacno dubok, prsic, sunce sija, ja ne znam kako skijaski dan moze biti bolji. Gornji dio vec sav izvozen, meni u glavi ona padina od maloprije, jurim, prestizem ih pola. Dok sam dosao do tog do maloprije djevicanskog dijela, jedva sta da je ostalo. Padina od brat bratu 300-400m sirine, sve preorano. Kao najezda skakavaca. Tek skroz na kraju nadjoh jedno parce jos uvijek obradive zemlje i par stotina metara nirvane... opet na gondolu, opet cekanje. Jos jedan spust, bjezi jos vise u kraj, vidim vec zagustilo, jedva da se i 20 metara da naci. Stanem sa nekim Svicer-Talijancima usput, pitam ima li kud dalje, kazu mi cemo na Felsental, to ti je od vrha odmah racvanje na drugu stranu, ne mozes promasiti. I ja na drugu stranu, stvarno ne mozes promasiti, padine nesto blaze, ali zato beskonacno siroke. Trka na sve strane, to su horde ljudi, meni dusa u nosu, vjerujem i drugima, al ne stajem ja, ne staju oni, borba za saku pudera, samo naci jos koje netaknuto parce. Pri dnu snijeg vec pomalo mokar, a noge gore. Izbih do pocetne stanice, dole vec ceka gomila, svi isto tuda prosli. Opet gore, kratak rucak, pa jos par zica. Ofalio vec intenzitet, vec odmah mozes odmah prvu gondolu hvatati, ne ceka se. Izvozeno maltene sve sto se izvesti moglo, to su hektari i hektari. Ponegdje vidis da neki znalac probije iz kakvog kuloara, pa ovjeri i ono malo sto je ostalo, ali do 2 je vec sve pomalo utihnulo. Uz rucak mi neki Sapin zemljak spomenu nekakvu Zirafu, malo dalja padina, kaze tu vjerovatno jos ima snijega, al usput ne sretoh nikog ko bi znao put, a vec okasnilo. Skontao sam otprilike gdje se ide ali nisam bio siguran pa odustadoh, mislim se, tu lekciju sam vec naucio, a bice Zirafe i drugi put.

Na kraju jos jedan epski spust do dna, ovaj put jos vise u stranu. Sve je daleko od bilo kakve oznacene staze, ali mozda sam jedno 200 metara cjelca uspio da ubodem, ostalo je sve izvozeno. Na dnu vec snijeg skroz mokar, a noge ne slusaju, teze mi pade tih 500m nego sve ono prije zajedno. Skije na ledja i jedno dobrih kilometar-dva do gondole. Velika ladna piva u kafani, skije nazad u rentu, i na voz. Mrtav ali prezadovoljan.

oggy
21.03.2012, 22:30
Slika iz sela, ovo je u povratku, nakon sto je cijeli dan sunce peklo (mislim da je dole bilo i blizu 10 stepeni)... pa vi vidite :)

I snimak sa prve zice, zamislite na sta je licilo u 2 popodne...

Sapa
21.03.2012, 23:46
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAndermatt.
STOKE! STOKE! Jao Ogyyyyy jao, al si me nalozijo ovom pricom!!! Strava!!!!!!!!!!!!!! Jes vidijo da je dobro sto si ''laka zenska'' pa te lako nagovorit. :-)))
Naviru mi sjecanja...sad necu moc spavat, nisam ovo trebao ni da citam, drago mi zbog tebe pravo, al me tuga uhvatila sto i ja ne kupih avionsku kartu..........Sad znas koji je to osjecaj...s tim da si ti imo duplo vise snjega nego ja kad sam tamo bio.
Super, citam ovaj tvoj tekst drugi put sa uzitkom, sad si navuceni rajeder, gotovo je.
ps
poslah ti na onom gore roker threadu opis neke rute Felsental pa u kombinaciji sa Winterhornom, al mani ne bitno, nije imalo potrebe, ocigeldno sve je pod tim vrhom bila perfketna ruta:)) STOKE!
Daj jos slika i jos pisi :D

hehehe
22.03.2012, 12:22
Jesi ga Oggy sročio, pravo profesorski... meni koji volim rebarca, bale na usta krenule...

Čitajući ovu jurnjavu ko će pre na netaknutu padinu, pade mi na um onaj "vic" da nema lepšeg osećaja nego kad ostaviš trag u dubokom pre prijatelja... mogu misliti kako li su na vas u trećoj gondoli gledali oni iz prve:D

macak011
22.03.2012, 12:53
uff ja bi ovde ko pocetnik uzivao i na onom "oranju"...ma moram ja ovo da probam, izgleda tako dobro! :D

oggy
22.03.2012, 23:40
Joj nemam vise sta da pisem, to sam iskucao sinoc dok me jos drzalo ushicenje, sad su nespavanje i rad dosli na naplatu :) ali drago mi je ako sam bar djelimicno taj osjecaj uspio podijeliti vama.

nidza
23.03.2012, 00:03
Sunce ti.....

gevara
23.03.2012, 14:27
Sapo ski svodniče :).

Oga, brate, :sm017:... Samo još reci pod čijom zastavom si "jedrio" :)?

oggy
23.03.2012, 16:12
Kubanskom, naravno...

Sapa
23.03.2012, 16:53
Jesi ga Oggy sročio, pravo profesorski... meni koji volim rebarca, bale na usta krenule...
Čitajući ovu jurnjavu ko će pre na netaknutu padinu, pade mi na um onaj "vic" da nema lepšeg osećaja nego kad ostaviš trag u dubokom pre prijatelja... mogu misliti kako li su na vas u trećoj gondoli gledali oni iz prve:D
tu sam u citavoj ovoj prici, koja je autenticna, zamjerio prof oggyiju samo jedno; sto se prvih pola sata-sat bakco oko medju stancie gondole, jer otici gore u prvom satu prvoj ili trecoj gondoli nije bitno (ima hektara obradivog ko u vojvodini), to je takav osjecaj za feeling, da se neda opisati, te oci narkomanske gladne (face)shota pravo u venu...i naravno merak je na pocetku izabrat naj kraci put do medjustanice, a da nema brazda...
nema veze, drugi put, i ne zakeram shvacam covjeka skrozz, a i ti spoemnuti drugovi, jes ih mozda merak ostavit iza sebe i bacit im snjeg u oci, ali covjeku nekako lakse kad je sa nekim, drugi je osjecaj voziti solo, pogotovo kad dolazis u ovakve epske snjezne okolonsti.

I u vezi jurnjave,ko ce prije na netaknutu padinu, Andermat je totalno stres-brdo, kad nema pudera tamo se ne isplati ni dolazit, kad je u najavi i kad padne, narkomani iz citave evrope tamo idu, uzas, cak i prevelik stres (kojeg se definitivno oslobadja cim se sjuri u cjelac). dao bi sad pare da se se ovaj dan ponovi do kraja sezone, pa da otfuram tamo bilo kojim prevoznim sretsvotm, ali moram da priznam da je bolje ganjat male porodicne centre sa offpist mogucnostima, tamo se rahat iskijas van staze, i pridruziti se tu i tamo dje po neki fanatik, skijas cjelac po citav dan, nekad i dva...Andermatt je teska droga;
sto bi Bora Corba reko: ''Velika je to planina...puna plantaza kokaina''
http://www.youtube.com/watch?v=N8j6EN4jSbQ

oggy
23.03.2012, 17:54
zamjerio prof oggyiju samo jedno; sto se prvih pola sata-sat bakco oko medju stancie gondole, jer otici gore u prvom satu prvoj ili trecoj gondoli nije bitno (ima hektara obradivog ko u vojvodini), to je takav osjecaj za feeling, da se neda opisati

Prati radnju fabule, druze Sapo :D Stoji, trebao sam odmah gore, ali je na kraju ispalo svejedno, jer se gornji dio gondole tek otvorio kad sam ja otisao na nju (do 11 je bila zatvorena iz kojeg god razloga). Zato je i bio takav krkljanac, da sam morao trecu gondolu cekati (poslije je bilo malo bolje, ali sam obicno i dalje morao propustiti jednu gondolu).

Sapa
23.03.2012, 19:49
Prati radnju fabule, druze Sapo :D Stoji, trebao sam odmah gore, ali je na kraju ispalo svejedno, jer se gornji dio gondole tek otvorio kad sam ja otisao na nju (do 11 je bila zatvorena iz kojeg god razloga). Zato je i bio takav krkljanac, da sam morao trecu gondolu cekati (poslije je bilo malo bolje, ali sam obicno i dalje morao propustiti jednu gondolu).
ne zamjeri prof. oggy...ja sam to cit'o ko da citam Erotiku ili Politikin Zabavnik, malo od zadnje stranice, pa opet od prve...
znas kad ja bijah nekad davno isto su zatvarali najednom oko 11 sati, na pola sata, ali su pocinjali redovno ujutro. e dal je tad zicarima bila pauza za topli obrok (bio je konstano jedan koji je opsluzvio kabinu; zicar plav, a rumen, i blago retardiran, klasicni plod incesta, ne rijetka pojava u pasivnim krajevima, navece ga vidjo mortus pjanog za shankom kako se nabacuje nekim skanidnavkama...bezujspjesno naravno) ili su gore negdje u planini mrchili lavine :dontknow:
elem oggy, ja jos treperim kad otvorim ovaj thread, jerbo velika je to ljubav bila izmedj mene i te planine, a jos smo se upoznali na ''samo'' 50-60tak cm svjezeg, sta bi tek bilo da sam zateko 1 metar :sm003:
nego neka si skino mrak s ociju, i da bog da uskoro opet!

oggy
24.03.2012, 21:29
Eh, kako da ti zamjerim kad si me nagovorio. Inace bio sam danas opet gore, neki drugari me nagovorili hehe. Ovaj put je prava proljetna atmosfera, ne bas zeleno kao prosle godine, ali sasvim dovoljno za Race SC. I bogami valjalo bi da sam ga dao u servis, zahebano vec cim malo poledi, al stas, vec mu izmice druga sezona, nijednom nisam ostrio. Zastranio sam malo i van staze reda radi, ali gadno pravo, ljepljivo, izvozeno, nozice moras dobro stisnuti zajedno inace bude Bambi na ledu :)

A sta da ti kazem za tvoju ljubav sto te sa mnom vara, nadam se da ce te se sto prije sjetiti i docekati ko nekad, pa ko zna, mozda padne i neki manage a trois :D

hehehe
26.03.2012, 16:25
Ja pervertita :P

oggy
27.03.2012, 23:59
Sta cu, ucim te strane jezike :D