PDA

Pogledati punu verziju : Livigno (+Bormio) vs Passo Tonale (+Madona)



heliski
17.11.2008, 08:59
Ako je neko skijao na ova dva skijalista bilo bi mi od pomoci da kaze svoje utiske kako bih odlucio gde na skijanje ove godine (pocetak januara).

D.I.M.
18.11.2008, 22:31
http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=15143 (http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=15143)
http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=15205
http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=18875

http://www.skijanje.co.yu/forum/images/icons/icon6.gif

oggy
19.11.2008, 11:23
Bilo je naroda sa foruma u Madoni, ukljucujuci i moju malenkost

http://skijanje.co.yu/forum/showthread.php?p=28928#post28928

nenadmak
04.12.2008, 17:20
Ako je neko skijao na ova dva skijalista bilo bi mi od pomoci da kaze svoje utiske kako bih odlucio gde na skijanje ove godine (pocetak januara).
Nisam skijao u Bormiu i Livinju, ali imam iskustva iz Passo Tonale i Madonne.Sta reci za skijaliste u kome se staze nalaze od 1150mnv, pa sve do 3050mnv. Mi smo se u Tonaleu naskijali za sve pare. Kao sto rekoh visinska razlika na skijalistu je gotovo 2000m, a najduzi staza ima po mojoj proceni 6-7 km i vecim delom je crveno-crne klasifikacije. Pocinje na vrhu glecera i zavrsava na medjustanici gondole ka delu skijalista Ponte di legno-Temu. Skijaliste je podeljeno na tri logicke celine. Prvi segment krece iz centra Tonale ka juznim padinama na kojima se nalazi petnaestak staza od laganih plavih do nekoliko crvenih staza i jedne ipak malo pretenciozno obelezene crne staze. U ovom delu skijalista staza Alpino duzine 4500m i crvene klasifikacije cini se najzanimljivijom. Drugi segment pocinje gondolom Paradiso koja se penje do 2700mnv i predstavlja jednu pravi spust stazu koja se zahvaljujuci svom polozaju u ovo doba godine ceo dan nalazi u hladovini sto obecava sneg vrhunskog kvaliteta. Gondola vas izvlaci u podnozje glecera Presena na kome se nalaze 2-3 staze koje mene nekako podsecaju na Gvozdac sa Kopa, mada su naravno daleko kvalitetnije. Paradiso nikako ne treba propustiti mada od suncanja nece biti ni traga. Treci deo skijalista se nalazi iznad susednih gradica Ponte di Legno i Temu i sastoji se od 20 tak crveno-crnih staza izuzetnog kvaliteta. Sve se uglavnom voze kroz sumu osim samih vrhova staza koji su bez rastinja. Za celo skijaliste vazi da su staze savrseno pripremljene. Bez obzira na veliku visinu i obilan snezni pokrivac, topovi za sneg se nalaze svuda i konstantno su u pogonu. Kada smo tamo skijali skoro da nismo pravili pauze jer nam je bilo zao da gubimo vreme na tako savrsenim stazama. Po mojoj oceni ski centar u kome kvalitet skijanja daleko nadmasuje popularnost destinacije. Cene su veoma umerene, prakticno kao u Srbiji, doduse pre ovog skoka evra. Mi smo kupovali hranu na licu mesta i secam se da smo kupovali prsute za recimo 12 evra po kilogramu. Pecivo je nesto skuplje nego kod nas, ali uglavnom je to, to. Uvece je malo dosadno, ali mozete se provozati do Ponte di Legna u kome nije mnogo zivlje, ali cete bar malo promeniti ambijent. Kapricoza je u pizzerijama oko 7 evra i to prava italijanska iz peci na drva. Cene su sasvim prihvatljive.

Sto se tice Madonne, imate varijantu skipasa koja ce vam dati i po jedan dan skijanja u svakom od centara u regiji, pa tako i u Madoni. Sto se samog skijalista tice zaostaje za Tonaleom i po kvalitetu i po duzini staza. Mada svakako ne treba propustiti cuvenu 3tre stazu za slalom, a meni je ipak bila najzanimljvija staza Spinal diretissimo koja pocinje od restorana Fiat challe na vrhu Spinale i zavrsava sa nekoliko stotina metara dugom strminom koja je nazvana Shumaher u cast vozaca F1 koji je cest gost Madone i veoma, veoma je strma, a uz to je potpuno poledjena i stvarno je vrlo zeznuta za ozbiljno skijanje. Morate ipak imati veoma dobro pripremljene skije za skijanje na tvrdom terenu. Sto se cena tice, za klopu i pice Madona nije nista skuplja od BG, a na shopping slobodno zaboravite!!! Mi smo recimo 4 sendvica u tortilji, coca colu, 2 vode, 2 kafe i 2 alkoholna koktela platili ukupno 30 evra u fancy restoranu. Pizza je i u Madoni oko 7-8 evra, pa slobodno sedite u restoran. Mi smo za 1 dan provezli bukvalno sve staze u Madoni. SKijaliste je spojeno sa Marillevom, ali nismo stigli i njega da provezemo. Inace, od Tonalea do Madone je 45min-1 sat voznje kolima. Parking pored gondole u Madoni je 3 evra za ceo dan!!!!

Cela ekipa pojacana sa jos nekoliko skijasa ponovo putuje u Tonale vec za koji dan, 13 decembra. Aranzman nas u tom periodu u hotel *3+ kosta 385 evra sa polupansionom i skipasom za celu regiju. U svakom slucaju ovu destinaciju mogu da preporucim, ali ne mogu da je poredim sa Bormiom, mada smo planirali da se jedan dan provozamo do Borima i da probamo kako je tamo, pa vam to mogu javiti za jedno 20ak dana :). Ako imate neko pitanje ne oklevajte.

stanislaw
16.12.2008, 15:05
evo mi smo se vratili iz livigno-a i zadovoljni smo... :sm021:

ukratko, prirodnog snega ima na pretek, a proizvode stalno i vestacki (pokrivene su sve staze sistemom za vestacki), staze su uglavnom plave i crvene, a crne tek negde. staze su osrednje sredjene (u poredjenju sa francuskim), a ima dosta prostora za voznju kako offpiste tako i kroz shumu ! zice su raznovrsne, a dobrim delom spore, imaju 3-4 male godnodole.

restorana bas i nema puno, a cene su ok i za pice i za klopu... sendvic od 2 eura pa do 7 za neki xxxl (piza, lazanje), pice od 1 pa do 3 eura.

livigno je zona bez poreza, pa su npr cene u prodavnici: 12 eura za 1l Jack-a, 9 za 1l Tequila, Smirnof za 4-5 eura, Hainiken 0,33l za 50 centi.... znaci pogodno za alkoholisanje !!! :bday:

da, jeftinije je i gorivo, pa smo benzin 98 platili 70 i koji cent !

Apartmani koje smo videli (a i bili u jednom) su blago receno odlicni... skijasnice takodje, a kako je mesto usko, a dugacko svi ako ne da mogu da dodju na dasci (skijama) do apartmana, ne treba im vise od 100-tinjak m od neke staze, a za one koji bi dalje na svakih 15-tak min prolazi jedna od 3 besplatne autobuske linije koje voze po celom gradu.

postoje 2 strane tj 2 brda i to mottolino oko 2700 i carosello oko 2800 m, a izmedju sje 40 km za nordijsko skijanje, potok i naravno livigno...

od mesta za izlazk bi preporucili homelwood na prvom mestu, a onda i miky's pub..., a od apres barova lokal na carosello strani kod burton ''learn to ride'' zice i staze... oko 300m od gondole carosello 3000.

i manje, vise to je to, slike pricaju vise, a ako nekog zanima nesto detalnije neka pita,

pozdrav
:dziveli:

stanislaw
16.12.2008, 15:12
i jos koja...

Tadija_91
16.12.2008, 20:10
drago mi je da ste se lepo proveli:dziveli::)
ovo na kolima je napadalo dok ste bili tamo?:hair::hair:

stanislaw
17.12.2008, 14:14
da i to za 2 dana... a kako su kola izgledala posle 4 dana neprestanog snega mozes samo da zamislis... 2 sata sam ih lopatom i metlom otkopavao !

Tadija_91
17.12.2008, 20:05
exxxxtra
bilo znaci dobrog offpistea:ok::sm017:

stanislaw
17.12.2008, 23:52
bilo... npr pogledaj sliku br 5

Damir
09.10.2010, 15:19
Da li neko moze da mi preporuci dobar i jeftin smestaj i Madonni ili Livignu?

chaghaboo
09.10.2010, 15:48
I ja se interesujem za Livigno, pogledaj ovde za smeštaj > www.livigno.eu. Možeš naći svašta, a ako ovo nije jeftino ja stvarno ne znam šta je.

Obrati pažnju i na "skipass free (http://www.skipasslivigno.com/eng/eventi/index.php?id=73)" ponudu!
U periodu od početka sezone do 24. decembra i od 26. marta do kraja sezone ski pass je besplatan ako zakupiš minimum 4 noćenja. Kada izlistaš smeštaj lepo su označeni oni uz koje dobijaš skipass free.

nenadmak
09.10.2010, 23:05
Sto se tice Passo Tonale www.adamelloski.biz , pa biraj hotele, apartmane....

marsi
11.10.2010, 22:19
sta se podrazumeva pod jeftinim smestajem, tj. koja je neka okvirna cena apartmana za 4 osobe u livignou u decembru?

gledah na livigno.eu cene i na prvu delovase skroz primamljivo, tipa 60e dnevno apartman za 4 osobe uz besplatan ski pass, ali kad odem na rezervaciju tog apartmana za konkretan period u decembru cena sa 60e skace na 160e dnevno, sto mi uopste ne deluje povoljno...

jel ja gresim negde ili je 40-50e po osobi dnevno normalna/povoljna cena smestaja u livignou?

chaghaboo
12.10.2010, 08:31
@marsi

Ja tražim za kraj marta i koliko sam video nema ništa ispod nekih 25€, ali kada to uključuje i skipass po meni je to izuzetno jeftino. Za nekih 25-30€ u martu može svašta da se nađe ali to je uglavnom privatni smeštaj, ništa ekskluzivno ali čini mi se korektno. Moguće da se cene razliku za decembar.

Evo na primer za decembar za četiri osobe 1065€ u smeštaju Chalet Claudia.

A kako si uopšte došao do online bookinga? Iako postoji u vrhu ono shopping basket i reservation ja najdalje stignem do request ili email gde treba da im pošaljem zahtev za određeni smeštaj na koji će mi oni odgovoriti. Nisam našao opciju da odmah online dobijem ponudu. Ali ipak na sajtu jasno piše kada odabereš neki smeštaj koja je cena za određeni period, pa sam računao da je to to i da neće biti neprijatnih iznenađenja.

marsi
13.10.2010, 19:55
sta znam, ja sam kontao da je posle odabira apartmana sledeci korak booking, ali do te stavke nisam stigao jer nisam nasao nista ispod 40e po osobi...