PDA

Pogledati punu verziju : Bjelasica i Komovi uskoro zimski centri



wlad
07.11.2008, 20:33
Lepe želje & pusti snovi ili ? ;)



Bjelasica i Komovi uskoro zimski centri

PREDSTAVNICI “GRAND VALIRE” IZ ANDORE, BORAVILI U BERANAMA

Berane – Predstavnici firme “Grand Valira” iz Andore, koju je predvodio Žoan Valdomat, boravili su juče u Beranama, gdje su razgovarali sa predsjednicima opština Berane, Kolašin i Andrijevica Vukom Golubovićem, Miletom Bulatovićem i Veselinom Bakićem o mogućnostima ulaganja na području Bjelasice i Komova.
Kako je saopštio Valdomat, firma se bavi turizmom i u Andoru, koja ima 70.000 stanovnika, dovodi 1.800.000 skijaša godišnje, ističući da se nada da je taj podatak dovoljna garancija da imaju iskustva da od Bjelasice i Komova naprave slične destinacije.
On je istakao da je firma “Grand Valira” već odredila ekipe koje će stalno posjećivati to područje, kako bi se upoznali sa svim mogućim aspektima oko realizacije razvojnih projekata na Bjelasici i Komovima.
- Od 1.300 zimskih centara u Evropi, centar u Andori je na 19 mjestu po veličini, sa 193 kilometra dužine ski staza i 63 kilometra ski liftova. Sličan projekat mogao bi se realizovati i na području pet opština koje gravitiraju Bjelasici i Komovima - kazao je Valdomat i istakao da njegova firma planira da ubrzano radi na izradi studije i u razumnom roku, izradi pretprojekat valorizacije ovih planina, a tokom narednog ljeta moglo bi nešto konkretnije da se uradi na realizaciji projekta. Kako je rekao Bakić, Bjelasica i Komovi su najveći potencijal pomenutih opština, ali i razvojni potencijal čitave Crne Gore.
Bulatović je kazao da sevalorizacija Bjelasice i realizovanje pomenutog projekta na njoj ne može riješiti bez države, dok će lokalne uprave, u okviru svojih nadležnosti, potencijalnim investitorima u potpunosti izaći u susret.
Prema riječima Golubovića, Bjelasicu i Komove treba gledati kao jednu cjelinu i sve opštine sa toga područja su živo zainteresovane za valorizaciju tog resursa. On je istakao da će podnožjem Bjelasice proći autoput, kao i da u Beranama postoji aerodrom kojeg treba posmatrati kao još jednu povoljnost u realizaciji razvojnih mogućnosti Bjelasice i Komova.
Svi predsjednici opština su istakli da će uz pomoć firme “BWP Montenegro”, koja je inicirala sastanak, pokušati da u što kraćem roku organizuju sastanak firme “Grand Valira” i Vlade Crne Gore i predstavnika lokalnih uprava, kako bi se iznašlo najbolje rješenje oko moguće realizacije projekata za koje je zainteresovana firma iz Andore.
Predstavici te firme, zainteresovani su i za pokretanje tekstilne proizvodnje u Beranama, tako da su obišli lokaciju koja im se čini najpovoljnijom za tu djelatnost.
R.L.


Izvor: Nezavisni dnevnik Vijesti

milos_pg_91
07.11.2008, 20:57
Sve ovo zvuci fino, ali.. :cool:.. Ma ko zna, ali djeluje to MNOGO daleko u svakom slucaju :)

milos_pg_91
09.03.2009, 17:15
Šansa za ekonomski bum na Komovima i Bjelasici

PRI KRAJU IZRADA PROSTORNOG PLANA ZA REGION NA SJEVERU CRNE GORE

http://www.vijesti.cg.yu/_slike/1236558065.jpg Podgorica – Izrada dokumentacije za prostorni plan za Bjelasicu i Komove je u završnoj fazi i, kako je saopšteno iz Ministarstva za ekonomski razvoj, brzo se očekuju prve investicije u ovoj oblasti.
Koordinator projekta Igor Noveljić kazao je da će turistička valorizacija regiona Bjelasice i Komova započeti u drugoj polovini ove godine.


Detaljnije: http://www.vijesti.cg.yu/index.php?id_pre=298219&godina=2009

branix
10.03.2009, 21:28
upoznao sam dva momka koji su dosli sa whistler mt. i imaju neki ugovor o planiranju skijaskog prostora (Mojkovac, Bijelo Polje i Berane) koliko sam ukapirao zele sve da spoje sa kolasinom.

Srecom momci su iskreni tako da sam saznao neke detalje.

Potencial je stvarno ogroman za skijanje ali posto je realnost nest a a masta drugo tako da u crnoj gori vole ljudi da mastaju o velikim ili bolje da kazem ogromnim stvarima.

Sanse su velike da ce se to skijaliste napraviti preko cijele bjelasice. Ali sanse su veoma male da ce to skijaliste preziveti.

Cist ljudski razum kaze:
Zasto u CG preko Ibarske, preko Bosne ili jos gore preko kosova?
Sanse da glavu izgubis na putu su velike.
Crna gora nema puteve! (ima) ali nisu bas kako treba
Srbija nece da napravi puteve do CG (ima ih) ali nisu bas kako treba
Zasto putovati za CG kada su Austrija, Italija Bugarska, Rumunija blizu (barem vize nisu problem) za 5 sati si u Alpama. A o cenama da i nepricam.

Austrija investira godisnje 2,5mrd euro u infrastrukturu za zimski sport, sto je veoma malo kada se razmisli da se u zimskom periodu okrene skoro 20mrd euro.

Neznam koliki je budzet crne gore za zimski sport ali mislim da je malo manji nego u AUT.

Interesuje me kome treba toliko skijaliste u CG?

wlad
10.03.2009, 23:46
Pa možda mogu da ti odgovorim na neka pitanja (logički ;)):

- skijaša će biti, da li low cost letovima, kolima ili vozom ne znam, iz Austrije sigurno neće dolaziti u CG na skijanje, ako CG ne ponudi nešto spektakularno ;). Ali iz BG možeš spavaćim kolima noću stići do Bjelog Polja, Mojkovca ili Kolašina (ova tri mesta su na pruzi BG-Bar).

- Srbija će da pravi autoput do granice CG, kada CG napravi isti do Srbije (Bar-Boljari autoput treba da se spoji na onaj [za sada propali] autoput BG-Čačak-granica CG), ovo nema veze sa skijanjem, ovo ima veze sa ekonomskom računicom ;), naravno, to će sve čekati neka bolja vremena;

- Crna Gora (država) sigurno neće praviti ski centar na Bjelasici (pošto to ne bi bilo normalno). Da su želeli, ne bi prodavali Ski-centar Bjelasica.

- Ti momci iz Whistlera, su iz firme EcoSign, i angažovani su da naprave prostorni plan Bjelasice & Komova, a to je podloga za investitore, koji ako su zainteresovani, imaju već planirane lokacije i mogu da dobiju brzo & lako dozvole za izgradnju centara;


Isti odgovor i za autoputeve, i za ski centre, ne verujem da će ni Srbija, ni CG u budućnosti ulagati sama u ove velike projekte. Srbija je pokušala da nađe investitore za autoputeve, ali je ova kriza to uništila. CG za autoput ne može da nađe investitora, pošto frekvencija saobraćaja nije velika, ali će sama pokušati da napravi isti - naravno kada bude imala dovoljno para.


Prost odgovor je u suštini, EcoSign/Horvat&Horvat/CG ministarstvo za planiranje rade prostorni plan. To je podloga za investitore, ako uspeju nekoga da "upecaju" super, potencijal Bjelasice je neosporan, ali za pronalaženje investirora je potrebno mnogo više od potencijala. Jasno je da je prošlo vreme kada je bilo mnogo viška novca i kada se ulagalo u sve i svašta, investitori će sada još (mnogo) više paziti u šta i gde ulažu.

Tako da se ne bi baš složio u tvojoj i njihovoj konstataciji "Sanse su velike da ce se to skijaliste napraviti preko cijele bjelasice.", kao što svi znamo, snovi su veliki, slično i sa Starom Planinom, a realnost je surova ;).

Voleo bih da grešim, ali videćemo.....


P.S.
Prednost CG u odnosu na npr. Srbiju ili Bosnu je da ima mnogo više snega, tj. snežnih padavina.

branix
10.03.2009, 23:58
cao

Dobar odgovor

Nisam ni mislio na austrijance nego na SRB, BiH i HR
- Ali onaj iz BG ce sesti u auto i ima Autoput do austrije! BG-ZG-SLO- i vec je na skijanju

- Tvoj drugi odgovor je dobar. svidja mi se. Jos nemam decu ali nadam se da ce oni imati sansu (sa 10om godisnjim vozakim iskustvom) da se voze tim Autoputen (Jadran)

- Koliko sam ja shvatio mora drzava da stoji iza toga da se pravi ski-centar. privatnik nigde na svetu nemoze sam da se probije kroz birokratiju.
Rodjen sam i odrastan na skicentru (barem na zapadu je tako)
Drzava mora da pogura i pomogne.
Zar nije Bjelasica u CG polu drzavna? ili da nije vlasnik nesto pomesan sa drzavom?

- Momci su cool. vozilo smo se sa sankama na bjelasici :-) kad sam bio tamo.

Ostali teks ti je dobar.
Slazem se sa tobom. Primetio sam da se u sustini sve svodi na "Investiranje" to je nesto specificno za region. Svi investiraju a para nigde.

Imam osecaj da se dugo necemo u novom centru skijati. Ja se sankam tako i da me nedostaje.
Mislim da bi bolje bilo da se bjelasica dobro razradi pa onda da se siri.

I moram da priznam. obozavam bjelasicu. Presao sam je pre par dana sa sankama uzduz i popreko i za par dana sam opet tamo.
jednostavno super mesto u regionu

wlad
11.03.2009, 02:16
Da postoji ski centar kao što se sanja, na Bjelasici, dolazili bi i iz Beograda, veruj mi. Kada sa ovim jednom 2sedom (i 3 tanjira) dolaze iz Beograda, Hrvatske, Rusije, Albanije, šta bi tek radili sa X 6seda? :)

Pravi "recept" iz bliže okoline, kako se to radi je Bansko, taj centar pre 7-8 godina nije postojao, Bugari dali investitoru (Austriskom) mogućnost da napravi ski centar, i za 2-3 sezone su napravili sve od nule. Sada je drugo vreme, a i kod nas uvek ima sukobljenih interesa (čitaj: neko misli da može za džabe da dobije sve ;)).

Što se tiče ski centra Bjelasica (sada Kolašin 1450) to je privatna firma, u većinskom vlasništvu firme Beppler & Jacobson (valjda sam ga dobro spelovao), baš prošle nedelje su prodali dobar deo akcija preko berze (i to po nominalnoj vrednosti - jeftino - offtopic ;)). Sa druge strane PLANINA Bjelasica je u vlasništvu i države, i privatnih lica i kompanija itd. Ali to nije problem nigde, pa ni kod nas (pare čine svoje :D)...

branix
11.03.2009, 12:32
nadam se da su ljudi voljni iz BG ili NS da putuju u CG na skijanje

mislim da ti je jasno da je za jedan skicentar potrebno dosta vise nego par zicara (x2, x4, x6) i par posecenih suma (staza)

Infrastruktura naprimer je bitna
putevi, prodavnice, banke, smestaji, bolnice, spasiocke sluzbe, itd.

kada vec spominjes bansko, bansko ima za sada sigurno naj modernije skijaliste u regionu, meni se veoma dopada. narocito sto za bansko vaze standardi koji nevaze za ostalu bugarsku.


To sa sukobom interesa je jedna veoma losa stvar u "nasoj" kulturi
"A gde sam ja u svemu tome"

Stit
12.03.2009, 21:43
Evo čisto i ja da dodam par svojih razmišljanja o ovoj temi.
Kao prvo, velikih priča na ovim prostorima u poslednjoj deceniji smo se više nego naslušali, dok velikih rezultata uopšte viđeli nijesmo. Nažalost, ovo se odnosi na praktično sve oblasti života. Zato ne vidim ni jedan razlog zašto bi u ovom slučaju bilo drugačije, dok onih drugih po kojima od svega neće biti ništa ima koliko hoćeš! Mnogo ozbiljniji projekti (uostalom radila ih je ozbiljnija država) su postojali za ovaj prostor prije više decenija, pa nijesu realizovani. Zato šansa da budu realizovani ovi novi je vrlo mala, iako ne kažem da uopšte ne postoji. Nažalost, u našim malim, do srži korumpiranim državama, ovakvi projekti služe samo da se opere još koja parica, da se malo sastačni (pijanči) i šeta po lux hotelima, da se nabaci još poneka lijepa dnevnica, uostalom šta ih briga institucija odgovornosti, makar na simboličkom, moralnom nivou ovdje odavno ne postoji (o zakonskom ne vrijedi trošiti riječi). I tako to biva sa većinom stvari ovdje, projekti se naprave, parice se operu, za par godina se sve zaboravi, a relizacija istih – zaboga, šta to bješe? Mislim, volio bih ja da se varam...:dontknow: :sm022: :sm008:
Kao drugo, i sami ste pomenuli infrastrukturu. Opštine na sjeveru Crne Gore koje gravitiraju Bjelasici, izuzev donekle Kolašina, su očajno siromašne, praktično bez hotela i drugih turističkih objekata, o stanju putne infrastrukture ne vrijedi ni govoriti. Nijedan normalan investitor na svijetu, bez obzira na fenomenalan potencijal ovog prostora, neće započeti izgradnju ozbiljnog ski centra u ovakvim uslovima. Da bi se ovi uslovi popravili, potrebna je izgradnja autoputa Bar – Boljare i aerodroma u Beranama, cijena ovih projekata je enormna, pa s obzirom na postojeću ekonomsku krizu, njihova realizacija za jedan duži period uopšte nije realna. U skladu s tim, ni eventualna izgradnja nekog većeg ski centra, takođe nije realna. Uostalom, i ovaj mali postojeći ski centar na Jezerinama (sa odličnim stazama) se, nažalost, pretvorio u vikend skijalište. Novi vlasnici su ionako kratku ski sezonu od stotinjak dana pretvorili u vikend sezonu od 30-40 dana, pa ne postoji ekonomska računica koja bi funkcionisanje ovog ski centra učinila isplativim. Ovim hoću da kažem da je vjerovatnije da se i ovaj postojeći ski centar ugasi, nego da se izgradi neki veći i bolji....:sm008:
Možda je logičnije bilo uložiti ovaj novac u stavljanje u funkciju nekoliko planinarskih domova, kao i bolju markaciju na samim planinama, čime bi se i u zimskim uslovima obezbijedilo da zaljubljenici u planine dolaze na turno ili freeride skijanje. Tek onda kada se jednog dana steknu uslovi trebalo bi razmišljati o izgradnji velikog skijališta...
PS... Branix, nije valjda da si za par dana na motornim sankama obišao Bjelasicu uzduž i poprijeko!? Vjeruj mi, to što si vidio u okolini skijališta Jezerine je samo mali dio planine, ono najljepše i najatraktivnije na sankama ionako nijesi mogao da obiđeš... Pozdrav...:ok:

branix
12.03.2009, 21:51
mislim da nisam ni 30% bjelasice obisao posto je ogromna alo do repetitora i uzbrdo nizbrdo oko okolnih planina sam prosao.

momentalno imam problem da nemam partnera ili saputnika koji bi isli na bjelasicu na sankanje. posto sam ici u planine nije bas naj inteligentnije.

otom potom. obozavam tu planinu. tamo gde civilizacija prestaje se pocinje raj na ovom svetu

branix
12.03.2009, 22:04
zaboravio sam da napisem, potpuno se slazem sa vasim textom. kao sto je wlad vec napisao.

smamo da sanjamo i mastamo

milos_pg_91
08.07.2009, 13:59
MINISTARSTVO ZA ZAŠTITU PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE NAJAVILO

Plan za Komove i Bjelasicu do kraja godine


''Radi se o 1000 kvadratnih kilometara neizgrađenog područja koje, po prvim procjenama, daje mogućnost izgradnje turističkih kapaciteta, izvanrednih prirodnih karakteristika. Plan će dati jasnu sliku budućeg razvoja. Planom će se odrediti gdje ćemo imati zimske centre, skijališta, obrazovne centre, centre za odmor i rekreaciju, zdravstvene ustanove – kojeg kapaciteta i ranga.''

Detaljnije: http://pobjeda.me/citanje.php?datum=2009-07-08&id=167326

wlad
09.07.2009, 12:10
Izvor: Nezavisni dnevnik Vijesti, Podgorica (09.07.2009)


NIĆI ĆE NOVI SKI CENTRI (http://bjelasica.org/info/)

Kolašin – Za izradu projektne dokumentacije za prostor Bjelasice i Komova Vlada je, do sada, uložila više od milion eura saopšteno na jučerašnjoj prezentaciji prednacrta Prostornog plana posebne namjene za Bjelasicu i Komove u Kolašinu.
Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović kazao je da taj projekat predstavlja najkonkurentniju ponudu za planinski turizam u jugoistočnoj Evropi.
Projekat treba da zaštiti taj prostor i na pravi način realizuje prostor Nacionalnog parka Biogradska gora i predviđa izgradnju oko 30.000 novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta. Osnovni cilj izrade Plana je da se stvore formalne i planske pretpostavke za osmišljen razvoj, organizaciju i uređenje prostora Bjelasice i Komova u skladu sa osnovnim razvojnim opredjeljenjima i na principima održivog razvoja. U tu svrhu je izdvojena suma od 1.050.000 eura . Usvajanje Plana očekuje se do kraja 2009. Konzorcijum koji smo angažovali na međunarodnom tenderu, čine Republički zavod za urbanizam i planiranje iz Podgorice, Horwat iz Zagreba i Ecosign Mountain Resort Planners Ltd iz Kanade, kazao je Gvozdenović.
Pol Metjuz iz Ecosign kompanije kazao je da su došli da bi istražili potencijale za planinski turizam u Crnoj Gori.
Naša kompanija je do sada učestvovala u projektovanju više od 300 skijaških centara u svijetu. Tokom proteklih šest mjeseci našeg rada na ovom projektu imali smo zadovoljstvo da utvrdimo da ima pet potencijalnih lokacija koje su izuzetno kvalitetne za razvoj zimskog turizma i skijališta koje bi mogli da postanu centri koji mogu biti konkurentni centrima te vrste u Kanadi i Evropi. Naša generalna koncepcija jeste da se ovdje centri rade na nadmorskoj visini od 1500 i 1600 metara, da se rade turistička naselja koja će zimi biti zimski centri a ljeti će se koristiti za planinski turizam, kazao je Metjuz.
Predsjednik Opštine Kolašin Mileta Bulatović je kazao da će u Opštini sa posebnom pažnjom proučiti ovaj projekat i dati mišljenje.

wlad
08.04.2010, 23:07
Na Bjelasici i Komovima planirana izgradnja četiri ski-rizorta

Novi hoteli, skijališta i odmarališta (http://bjelasica.org/info/)

Podgorica - Na pet lokacija na području Bjelasice i Komova planira se izgradnja četiri skirizorta (Žarski, Torine, Jelovica i Kolašin) i eko-parka. Nova skiodmarališta imaju pretprojektovani smještajni kapacitet oko 20.000 kreveta i mogućnost dnevnog prihvata 35.500 skijaša, dok će Park Komovi moći da ugosti oko 5.000 posjetilaca dnevno. To je konstatovano na prezentaciji Nacrta prostornog plana posebne namjene za Bjelasicu i Komove kojoj su prisustvovali ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović i predstavnici opština Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac i Podgorica. Prezentaciji su prisustvovali i predstavnici Ministarstva turizma, Ministarstva poljoprivrede i JP Nacionalni parkovi Crne Gore.

...

branix
08.04.2010, 23:33
auuu, zamalo da covek poveruje.

visoke su to brojke sto oni planiraju. samo hoteli neznaci da je turizam razvijen

ovde kod mene u austriji gde zivim ima skijaski centar koji jedva dnevno prihvati 30 hiljada skijasa, sam parking za auta je logistika za sebe. veci je parking od celog mesta.

pogledaj sliku--

meni bi drago bilo da se to tako razvije kako oni zele ali za sada je to absolutno nerealno.




Na Bjelasici i Komovima planirana izgradnja četiri ski-rizorta

Novi hoteli, skijališta i odmarališta (http://bjelasica.org/info/)

Podgorica - Na pet lokacija na području Bjelasice i Komova planira se izgradnja četiri skirizorta (Žarski, Torine, Jelovica i Kolašin) i eko-parka. Nova skiodmarališta imaju pretprojektovani smještajni kapacitet oko 20.000 kreveta i mogućnost dnevnog prihvata 35.500 skijaša, dok će Park Komovi moći da ugosti oko 5.000 posjetilaca dnevno. To je konstatovano na prezentaciji Nacrta prostornog plana posebne namjene za Bjelasicu i Komove kojoj su prisustvovali ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović i predstavnici opština Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac i Podgorica. Prezentaciji su prisustvovali i predstavnici Ministarstva turizma, Ministarstva poljoprivrede i JP Nacionalni parkovi Crne Gore.

...

Stit
11.04.2010, 20:54
Projekat je nerealan, milijardu evra da ulozi u ovakav projekat drzava ciji je budzet tog reda velicine je mission impossible. Ali ajde, evo malo novih slika sa trodnevnog planinarenja po Bjelasici 7, 8 i 9. aprila ove godine, cisto da jos jednom pokazem koliki su njeni potencijali.

Turjak (1912m):

http://img641.imageshack.us/img641/5060/bjelasica789april201020.jpg

U prvom planu padine Bjelogrivca (1970m), u pozadini moćno Razvršje (2033m):

http://img233.imageshack.us/img233/5060/bjelasica789april201020.jpg

Centralni dijelovi planine lijepo zasniježeni:

http://img208.imageshack.us/img208/4661/bjelasica789april201031.jpg

http://img210.imageshack.us/img210/1534/bjelasica789april201033.jpg

Sjeverne padine Troglave (2075m):

http://img35.imageshack.us/img35/4661/bjelasica789april201031.jpg

Stit
11.04.2010, 20:58
...pa idemo jos malo...

Galica (2079m) sa potpuno preravnjenim cirkom, punim ogromnih ledničkih stijena:

http://img714.imageshack.us/img714/2152/bjelasica789april201035.jpg

http://img412.imageshack.us/img412/2135/bjelasica789april201039.jpg

Pogled sa padina Ogorelice (1986m) na najviši bjelasički vrh Crnu Glavu (2139m):

http://img689.imageshack.us/img689/2135/bjelasica789april201039.jpg

Strmenica (2122m) i njene zaledjene padine:

http://img151.imageshack.us/img151/9527/bjelasica789april201042.jpg

http://img401.imageshack.us/img401/558/bjelasica789april201037.jpg

Stit
11.04.2010, 21:04
Jos nekoliko bjelasickih motiva, cisto onako:

http://img638.imageshack.us/img638/8076/bjelasica789april201012.jpg

http://img192.imageshack.us/img192/1889/bjelasica789april201015.jpg

http://img442.imageshack.us/img442/581/bjelasica789april201016.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/9092/bjelasica789april201022.jpg

http://img265.imageshack.us/img265/162/bjelasica789april201028.jpg

Toliko...

Panzer
11.04.2010, 21:49
Odlične slike :ok:. Svake godine do sredine aprila tamo ima dosta snijega.
Planovi jesu preambiciozni. Ali meni se čini da bi na Bjelasici moglo da se napravi 100-ak km staza.

Tadija_91
12.04.2010, 00:34
Svaka cast za reportazu!
Licno mislim da od te crnogorske "tri doline" nema nista, a mozda je i bolje tako jer bi bila steta dirati ovakvu prirodu.

bere342
13.04.2010, 08:03
Poštovanje,ja sam iz Hr pa sam surfajući po planinama vaše zemlje zamijetio ovu raspravu pa ću nadodati par komentara. Ja osobno smatram da su komovi bolji od bjelasice,kao prvo viši su a unatoć obilatom snijegu dobro je da se ski centar razvije na što je moguće višoj visini zbog globalnog zatopljavanja,navodno svjetska banka više uopće ne daje kredite za ski centre ispod 2000 m,komovi imaju tri vrha sa skoro 2500 metara,nema razloga da se ne krene od vrha pa do 1800 m gdje je snijeg zagarantiran umjesto od 1500m do 1200m. Ja sam često na Kupresu gdje snijeg pravi probleme ispod 1200 metara i tad se bez topova ne može,naravno,unatoć prirodnom snijegu topovi su uvijek potrebni zbog kombinacije umjetnog i pravog snijega koji se teže topi.
Komovi zbog visine pružaju šansu da se naprave i staze s južne strane ili na samom vrhu gdje je sunce cijeli dan a znamo da se s južne strane snijeg brže topi a sunce na skijalištu znaći jako mnogo.
Sa komova kad bi na vrhu bili resttorani i kafići s onim ležaljkama kao u alpama s jedne strane ste okupani cijeli dan suncem a s druge vam puca pogled na prokletije pa i imate osjećaj da ste u alpama ili kanadi.
Zašto je Bansko sad razvikano i popularno i zašto su uspjeli,vrlo je jednostavno,jeftini su. Ja bi se rado uputio iz Hr na komove ako bi mi ponudili isto za manje novca nego Slo ili Italija koje su mi znatno bliže,dakle ako Crna Gora misli uspjeti privući strance mora biti jeftinija ili ne skupa. Ja mislim da je stvar prvenstveno u novcu,netko iz Beograda mora proći pokraj Kopaonika da bi došao do vas i već mu je sve skuplje.
Zemlje u okruženju nije da baš standardom garantiraju dolazak na Komove,onaj u Beogradu ili Sarajevu ili Skopju,Albaniju ne mogu raćunati ako imaju novca zaprašit će u Austriju,dakle to skijalište bi moralo biti dostupno obićnom čovjeku dakle da nije preskupo i ja samo čekam kad će kinezi poćeti nutiti jeftine ski aranžmane na himalajama za 200 EU:-)
Još jedna stvar,jedina razvijena zemlja u okruženju vam je italija,na jugu italije živi brat bratu 20 miliona ljudi a s aranžmanima da odu do Barija ili dolete do Podgorice bliže im je nego u vlastite alpe ali mora im biti jeftinije,ima i na njihovom jugu skijališta al ako će oni kod vas 7 dana platiti 500 EU a kod njih samih 1000 onda ja mislim da će doći kod vas a vjerujte mi da je 20 miliona jako puno,ako ste ikad bili u Međugorju onda bi shvatili koliko se tisuća i tisuća talijana slijeva tamo svaki dan,kao da ste u italiji. Ako Francuska može nuditi aranžmane 6 dana za 300 Eu i biti debelo najjeftinija u alpama (imaju oni i skupih aranžmana) a nude isto kao i talijani i austrijanci (osim malih apartmana) onda može i Crna Gora za 400 ili 500,ja sam uvjeren da će se naći ekonomska raćunica ako gazde budu skromniji jer po meni drugačije neće ići.
Crna Gora je prekrasna a da ne kažem da svaka planina ima po nekoliko jezera što osigurava akumulaciju vode za topove.
Pozdrav.

Panzer
13.04.2010, 19:12
Pozdrav drugaru iz Hrvatske. Meni je Bjelasica favorit, mada su i Komovi dobri. Ipak, mislim da je sve to jedno veliko maštanje i da će od toga teško nešto uskoro biti.
Postojeće skijalište na Jezerinama je dobro, ne znam jesi li bio ove godine? Ono ima perspektivu za dalje širenje, najlakše kroz građenje manjih smještajnih kapaciteta, restorana i liftova gore blizu vrhova (oko Ključa, kao što reče wlad). Mislim da to nisu prevelika ulaganja. Ali problem je što ni to izgleda ne može da isfinansira postojeći vlasnik...

bere342
13.04.2010, 22:05
Matematička računica je vrlo jednostavna,ako za 1000 EU mogu na skijanje 6 dana u austriju ili italiju a komovi koštaju isto toliko teško da ću se uputiti na komove jer do ovih drugih ću po zimskim uvjetima voziti čistim autoputem i stići za 5 sati a do komova će to potrajati 10 sati,na više manje svakom alpskom skijalištu na raspolaganju je 100-tinjak km staza te ako komovi imaju u planu isto toliko staza onda oni moraju rčunati na skijaše iz šire regije tj drugih zemalja,dakle skijalište do 30 km staza posječivat će crnogorci al ako je 100 km staza onda treba dovući goste iz regije a onda se opet vraćamo na glavno pitanje,zašto bi netko iz Srbije,Hrvatske,Makedonije ili Bosne došao u komove ako za iste pare može npr u Austriju? Treba biti jeftiniji,ako bi bili jeftiniji ja bi prvi pretrpio put i došao na komove.Drugo na goste kojih zemalja iz regije se može raćunati,Bosanci imaju svoju jahorinu,bjelašnicu,vlašić,kupres,neće oni u većem broju tako lako na komove,Srbi mogu jeftino u bugarsku isto im je,makedonci ja mislim da nisu u kategoriji masovnih skijaša jer da jesu radili bi i oni skijališta jer imaju uvjete,zadnje skijalište novijeg datuma napravili su na granici s grčkom jer u biti računaju na grke a ne na makedonce,o albancima nećemo govoriti ni o kosovu,hrvatima je slovenija i austrija zaista blizu ali zaista cijena će biti najvažniji faktor,ako postupe poput pamporova i banskog i budu nuditi jeftine aranžmane uspjeh je zagarantiran ja sam uvjeren al ako budu bahati nisam siguran,nemojmo se zavaravati i pričati kao bosanci da nema planine do bosanske planine ili mi hrvati kad se bahatimo našim ljepotama,talijanske i austrijske alpe su također lijepe i nemojmo to podcjenjivati. U svakom slućaju nadam se da će se to ostvariti,Crna Gora ima stvarno što ponuditi i ljeti i zimi i nadam se da će za koju godinu biti vrhunska destinacija a ja ću doći na bjelasicu i komove prvi:-)

bere342
13.04.2010, 22:09
Evo vam jedan link sa predivnim fotografijama ali guta 200 MB zato oprez tko nema flat.

bere342
13.04.2010, 22:10
Evo vam jedan link sa predivnim fotografijama ali guta 200 MB zato oprez tko nema flat.
http://crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=4639