PDA

Pogledati punu verziju : Saalbach



Bata Bane
23.10.2008, 17:46
Vise informacija za neki dan

Bata Bane
24.10.2008, 16:13
26. Januar 2009, polazak
Apartmani 4 i 6 krevetni
Broj mesta ogranicen
Cena koja ukljucuje prevoz, smestaj i ski pas bi trebala da bude oko 350 eura.
Vise informacija u narednih nekoliko dana kada se vratim iz Saalbacha.

A svi znamo kakvo je skijanje u Austriji

http://www.saalbach.com/620.0.html?L=1

jijang
28.10.2008, 21:44
Koja je fora sa tim Saalbachom.
Nisam ranije cuo,jel neko skijao tamo?

Bata Bane
29.10.2008, 14:24
Koja je fora sa tim Saalbachom.
Nisam ranije cuo,jel neko skijao tamo?

Fantastican ski centar, Ski Cirkus traje tokom cele sezone:dziveli:

MpegTv
25.12.2008, 12:18
Vise informacija za neki dan


odlicno skijaliste

http://www.leoganger-bergbahnen.at/winter/skicircus/pistenplan/

ipak u Austriji je najvece skijaliste SKIAMADE (www.skiamade.com (http://www.skiamade.com)) sa preko 860 km staza !!!

Bata Bane
26.12.2008, 15:18
Ma sve je to lepo, samo mislis li da i ovih 200 km moze da se obidje za 7 dana:confused:

Bata Bane
09.02.2009, 13:09
E pa doslo vreme da se polako pakujem, petak uvece Saalbach, Austrijo ete meeeeeeeeeeeeeee jeeeeeeee:dziveli: :sm019: :sm019: :sm019:

milos_pg_91
09.02.2009, 14:07
Uh Bane.. :ski: .. Fino se naskijaj tamo(u sta ne sumnjamo) .. :dziveli:

Friky
09.02.2009, 21:07
E pa doslo vreme da se polako pakujem, petak uvece Saalbach, Austrijo ete meeeeeeeeeeeeeee jeeeeeeee:dziveli: :sm019: :sm019: :sm019:
Bane kad se vratis okaci neke slicice :ski:

oggy
09.02.2009, 23:01
E oce neko da ti plati to skijanje, vala si zasluzio poslije svih onih poklona po forumu :D Il ce Bog da ti plati, shinko ;)

Uzivaj i baci neki opis kad se vrnes...

Bata Bane
10.02.2009, 17:24
Ha ha ha ha, znas kako se kaze SVE CE TO NAROD POZLATITI, naravno da ce da bude i slika, videa i detaljnog opisa:dziveli:

Bata Bane
13.02.2009, 13:12
E pa doslo vreme da se pakuju stvari, veceras oko 22 h se krece:dziveli:

Bata Bane
17.02.2009, 11:01
Danas su zatvorili ski centar zbog ogromnih padavina, inace ovih dana je bilo do mu..ju

dex7
17.02.2009, 12:45
Samo ti uzivaj,i bolje je da ima snega nego da nema.

Bata Bane
22.02.2009, 00:25
Ovog minuta stigao iz Saalbacha, sutra vise informacija i slika na galeriji:ski:

Bata Bane
22.02.2009, 15:39
Evo, stigosmo kuci:dontknow: , sta reci


Krenuli u petak oko 22.30, preko Zagreba, Ljubljane, tunelom Karavanke, pa dalje ka Salzburgu, i vec ulaskom u Austriju doceka nas sneg u nenormalnim kolicinama sto pored puta, sto na samom auto putu. Oko 07 h stizemo u Zell am Zee, gde u prodavnici se snabdevamo sa hranom i ostalim glupostima. U Saalbach dolazimo oko 10 h i odmah se smestamo u apartman koji je vise nego dobar.
Ma ljudi sta da vam kazem ski pas za 6 dana jeste 195 eura, al svaki euro se isplati, ona masinerija, gondole, 6 guz, 8 guz i sve to sa koznim sedistima i grejacima bre, ne znam samo dali cemo to nekad videti kod nas.
Staza oko 200 km, od cega 20 km crnih al brate najgore crnih, a ostalo crvene i nesto malo plavih.
Uz kupljeni ski pas skija se u Saalbachu, Hinterglamu i Leogangu. Doplatom od 20 eura moze se skijati u Zell am Zeeu, Kitchibilu, ali mislim da je i ovo sasvim dovoljno jer se za tih 6 dana ne mogu obici sve staze.
Staze su perfektno opeglane, bar to kod Austrijanaca ne manjka, bez obzira na kolicinu snega koja je napadala, cak su i preko dana zatvarali neke staze, gde su isterivali po 5 ratraka na jednu stazu.
Zahvaljujuci mom drugu koji je tamo zaposlen u Ski Akademiji doneo mi je neke statisticke podatke koji govore da je Saalbach treci ski centar u Austriji po posecenosti. U prosloj sezoni je bilo nesto vise od 2.4 miliona nocenja tokom sezone.

Sta vise da pisem:sm022: , jednom recju ski centar za svaku pohvalu

probao sam da postavim slike al ne mogu da se registrujem na galeriji, pa molim mog zemu da mi nekako to omoguci jer imam preko 200 slika

hehehe
22.02.2009, 17:50
Lepo... al ništa ne kažeš kakvi su utisci o novom Head-u i pošto je... ladna gibanica :sm021:

Bata Bane
22.02.2009, 19:34
Head je do ja.., al zamalo da ga ostavim gore, pa da donesem druge:sm004: :cool:

Slike mozete videti ovde
http://www.skimagare.info/gallery/main.php?g2_itemId=6515

okacicu i na ovu galeriju al cekam da mi Zoki posalje autorizaciju

admin
23.02.2009, 02:50
Slike uskoro na Galeriji...
Samo da ih Bata Bane prebaci na Galeriju!

(Bane, poslo sam ti mail...)

sas35bgd
23.02.2009, 17:10
Bravo za Batu
Saalbach sam ja prosle godine promasio za malo. Ne secam se sta je presudilo,te sam umesto u Saalbach otisao u Bag Gastein.Ali Austrija je takva,da nigde ne mozes da promasis. Ove godine sam isao u Val Gardenu Italija(na Sajtu sam okacio utiske). Prelepo je,ali ne znam zasto, meni je Austrija u Srcu. Valjda je to nesto subjektivno,mada imam utisak da Italijani perfektnije opremaju staze liftovima.
Bio sam prosle godine i u Zeel am See ,ali samo u gradu,nisam skijao. Ekipa se nije slozila da idemo na Kaprun iz krajnje bezveznog razloga-Ona tragedija od pre par godina u podzemnom vozu. Valjda se zapalio voz i izgorelo 35ljudi.

wlad
23.02.2009, 18:49
@sas25bgd: jeste, zapalio se voz i poginulo je 155 ljudi (samo 12 je preživelo) - užas svetskih razmera 2000 godine.

Taj voz nije nikada sređen, ostao je takav od te 2000te, tako da se on više ne koristi i nema bojazni od njega..

Bata Bane
23.02.2009, 19:45
Slike iz Saalbacha su na galeriji:sm017:

daxxii
01.03.2009, 19:32
he ... evo da se i ja oglasim :) sta da vam kazem super je, snega ima toliko da ga kako kazu u maju sa staza skidaju ratracima da bi krave mogle da pasu :) dok kod nas i zimi ratraci iz sume vuku na stazu ... sta reci ... alpi za sada imaju snega ...

ali ako mene pitate Tignes je neprevazidjen ... ja bi tamo opet ... ali autobusom NE NIKAKO ... :sm021:

mah mah

http://i149.photobucket.com/albums/s77/daxxii/40.gif

daxxii
15.08.2009, 17:04
(http://glitter-graphics.com/myspace/text_generator.php)

wetmila
16.09.2009, 12:19
skijao sam avgusta prosle god. na Kaprunu, voza nema, vec manje gondole voze do Alpin centra, a posle vozi velika gondola do vrha. Zatim se malim vozom (kabinom za petnastak osoba) spusta do skijalista, ali nema tunela. Ukupno cetiri voznje od podnozja do ski staze. Nekada je postojao samo pesacki tunel na vrhu kojim se islo do pocetka staze, ali to je sada samo izlozbeni prostor i prolaz za pesake.Bezbedno i lepo.

ogi86
22.09.2009, 00:04
cao svima, ovu zimu planiram sa drustvom da odem u saalbach/hinterglemm, pa bih zamolio ako mozete da mi preporucite neki smestaj, i jos jedno pitanje da li je bolje smestiti se u saalbach ili hinterglemm-u???
hvala unapred!!!!

pailhead
22.09.2009, 20:55
Oprostite na pocetnickom pitanju.

Nisam do sad nikad bio van regiona na skijanju, a ove godine imam jedinstvenu priliku da imam jako puno vremena na raspolaganju za skijanje, jos ako bude bezviznog rezima.... :D

Planiram preko manijaka da odem na 3-4 skijanja, ali vidim da su tu u ponudi prevashodno italija i francuska, a i kolko sad imam prilike da vidim, jos nista nema u ponudi za februar.

Jel ima neko slicne ponude za austriju, ili mozda svajcarsku, ili to spada u neku drugu kategoriju, prevashodno po cenama?


Jos jedan problem mi pravi sto ne mogu da se uzdam u drustvo, sto mi dosta otezava planiranje van agencija.

plageton
23.09.2009, 09:47
Sasvim je moguce da ski udruzenja nece imati februarske aranzmane za FR, ITA, AUT a pogotovu za SUI. Tada je vrh sezone i za nase prilike su te kombinacije preskupe. Znaci, koncentrisi se na januar i na mart.
U februaru ce gotovo sigurno biti nekih varijanti za blize destinacije, tipa Brezovica, Jahorina itd. Tako je bar do sada bilo. A dobro je da nabavis web adrese svih ski udruzenja i da pratis sta se desava.





Jos jedan problem mi pravi sto ne mogu da se uzdam u drustvo, sto mi dosta otezava planiranje van agencija.

To je zivotna prica mnogih od nas.

shaolin_master
23.09.2009, 14:27
U februaru mozes da ides malo istocnije tj. u Bugarsku. Izaslo je nekoliko zanimljivih i povoljnih ponuda za apartmane u Bugarskoj. Baci se malo na net i razmisli da februar provedes kod komsija, mislim da se neces prevariti. Znam iz licnog iskustva :)

ss32
26.09.2009, 14:13
odlicno skijaliste

http://www.leoganger-bergbahnen.at/winter/skicircus/pistenplan/

ipak u Austriji je najvece skijaliste SKIAMADE (www.skiamade.com (http://www.skiamade.com)) sa preko 860 km staza !!!

SKI AMADE NIJE skijaliste to je skup vise skijaskih regija!!!
Vise skijalista cine skijasku regiju, a vise skijaskih regija SKI AMADE!!! Zbog svoje veličinom područje je gotovo nemoguće proći u samo jednoj skijaškoj sezoni te za potpuno upoznavanje zahtjeva mnogo skijaških dana.Regija je povezana ski autobusima.:ok:

wetmila
08.10.2009, 17:36
www.saalbach.at (http://www.saalbach.at)
mozete da porucite katalog i dobicete ga na kucnu adresu u roku od desetak dana. Moguce je i poslati upit za smestaj preko centralnog bukinga. Poslace vam ubrzo dovoljno ponuda medju kojima cete naci nesto za sebe.
ps
trazio sam ove god. upit i skuplji su oko 30% od npr. Bad Kleinkirchheim-a, gde idem sledece zime

cao svima, ovu zimu planiram sa drustvom da odem u saalbach/hinterglemm, pa bih zamolio ako mozete da mi preporucite neki smestaj, i jos jedno pitanje da li je bolje smestiti se u saalbach ili hinterglemm-u???
hvala unapred!!!!

sas35bgd
20.10.2009, 16:49
Molim te,
ako imas vremena posalji mi malo opisa samog Saalbacha-gradica. Nasao sam negde informaciju da su vecina apartmana u brdu, tesko za prilaz, a nocu se placa parking.
Nas tri porodice, odlucili smo ove godine U Saalbach kolima, pa ko voli nek se pridruzi u konvoju:dziveli: Pokret 09.januara oko 05h ujutru

Extreme
22.10.2009, 02:03
Otprilike nam je slican tajming za Saalbach. 9.januar al u 8 ujutru. Sto se tice app. idi na njihov zvanican sajt i trazi katalog(dobices ga za 5 dana) i tu pogledaj app. Nisu svi u brdu a vecina ima i parking. Poziciju i nagib terena pogledaj na gugl eatrh-u, solidno se vidi. Bata Bane izgleda jos uvek ne ostri rubnike, jer sam mu i ja po istom osnovu pisao ali ne odgovara.

sas35bgd
22.10.2009, 13:44
U samom Salbachu su cene smestaja astronomske u odnosu na one iz Gasteina, Juznog Tirola Juzne Austrije uopste.
Pokusavao sam danas da nadjem apartman za 4 osobe da nije negde u sumi, nego bar u sirem centru mesta i nisam uspeo nista ispod 900evra sa taksama i zavrsnim ciscenjem. U sam Salbach dolaze Nemci jer im je blize i zato su cene izgleda "Nemacke"

Extreme
23.10.2009, 00:53
Ja nasao veliki broj app. (3-4 osobe) za 70 - 80 eura u sirem centru, i to sa parkingom (bez zavrsnog ciscenja doduse) sto preko njihove zvanicne ponude na sajtu, sto preko kataloga.

Bata Bane
23.01.2011, 10:45
Ja sam u Saalbachu nasao prelep apartman za 4 osobe u februaru mesecu za nekih 750 eura, ukljucujuci i besplatno koriscenje bazena u zgradi. Za hranu smo se uglavnom snabdeli u Zell am zeeu, gde na samom ulazu ima ogroman trzni centar i Spar u njemu, ali mogu ti reci da nije nikakva razlika u cenama hrane ni u Saalbachu.
Sto se tice skijanja, ako si napredniji skijas preporucujem levu stranu brda od Hinterglama i Saalbacha, gde ima nekoliko crnih staza i samo 2-3, crvene, a isto tako ima i jedna plava staza koja je siroka i besprekorno sredjena i duzine sigurno preko 4 km.
Sto se tice skijanja u samom Saalbachu tu su pretezno crvene staze, a staze za povezivanje su plave, i one su relativno uske i opterecene.
Hinterglam je isto vrlo dobar, ali ja sam se nekako najlepse naskijao u Leogangu.
Sto se tice ova tri brda, ona su povezana, tako da nema skidanja skija.
Zice i gondole su sve nove ili stare najvise dve godine, sedeznice su sve uglavnom sa vizirima, koznim sedistima i sa grejanjem sedista a o gondolama da ne govorim.
Eto to bi bilo ukratko o Ssslbacu, ako hoces imam ja kuci dosta tih brosura i mapa, pa ti to mogu dostaviti.

trendo
27.01.2011, 20:24
Ja nisam nikad bio u Austriju, ali se nadam da cu nekad otici,
no ova reportaza o Saalbach mi se ucinila priklada sa dosta info i recima i slikom,
naravno ako zanemarite da je na makedonski
[/URL][URL]http://www.makpetrol.com.mk/Planinari/ReportsMk/Saalbach-Jan-2011.asp (http://www.skijanje.rs/forum/Ja%20nisam%20nikad%20bio%20u%20Austriju,%20ali%20s e%20nadam%20da%20cu%20nekad%20otici,%20no%20ova%20 reportaza%20o%20Saalbach%20mi%20se%20ucinila%20pri klada%20sa%20dosta%20info%20i%20recima%20i%20sliko m,%20naravno%20ako%20zanemarite%20da%20je%20na%20m akedonski)

flopo
06.11.2011, 11:25
Postovani i dragi forumasi ,

Zelim da idem u Hinterglem 10-17 mart 2012,nasao sam super apartman u centru sela i jedino koje me dvoumi je :
1.Kakva je tamo situacija u mart sa obzirom da skijaliste je na poprilicno mala nadmorska visina (do 2000m), t.e dali je moguce da je problem sneg.
2.Vidim na mapi da u hinterglemu ima vise plavih staza i zato sam i odabrao smestaj ovde jer sa sobom imacu i pocetnike,dali je lokacija ok ?

Hvala unapred.

oggy
06.11.2011, 19:49
Ja sam bio ove godine u februaru jedan dan tamo (bio smjesten u Kaprunu). Skijaliste izgleda dosta dobro, ali smo mi utrefili sedmicu sa "groznim" vremenom - bar po skijaskim standardima. Sunce je sijalo neprekidno, ali je temperatura isla i do +10. Snijega je jos uvijek bilo dovoljno, ali skijanje i nije bilo bas neko.

E sad, naravno da moras bas biti baksuz da te takvo vrijeme uhvati u februaru, pa cak i u martu, ali ja bih mozda ipak gledao negdje gdje se moze "pobjeci" na malo vecu visinu, ako zagusti...

Savke
08.11.2011, 14:22
Ja idem u saalbach za novu godinu i gledajuci trenutno stanje preko web kamera nema ni trunke snega..ne izgleda obecavajuce ali se nadam da ce pasti..

Savke
08.11.2011, 14:26
Evo par slika Saalbach-Hinterglemm

http://www.saalbach.com/typo3temp/pics/61cb2c56e9.jpghttp://www.saalbach.com/typo3temp/pics/d393e5d1dc.jpg

Gazza
09.11.2011, 23:22
Ja sam se ove godine spremao za Saalbach u martu, proveo sate na internetu i saznao toliko da sam imao utisak kao da sam vec bio tamo. Na kraju sam odustao zbog vremenskih prilika. Skijaliste je pokriveno topovima ali nisam hteo da za tolike pare koje bih tamo potrosio skijam po vestaku a sa strane pored staza gledam krave koje pasu. Sa Salzburg super ski passom moze se otici na ne tako dalek glecer iznad Kapruna ako fali snega ali mi se nesto nije jurilo za snegom. Umesto skijanja otisao sam na desetodnevno putovanje Evropom i na proputovanju prema Lihtenstajnu i Svajcarskoj svratio 25. i 26. na dva dana u St. Anton cisto da me zelja mine. Tamo je vec moglo dobro da se skija. Inace, u to doba je na planinama u regiji Salzburg snega bilo tek na visinama oko 1700 m i to mokrog. Po onome sto sam saznao, iako nisam bio, cini mi se da je Saalbach izvanredan centar ali veoma nisko pozicioniran pa ga mozda treba gadjati u januaru. Ako uopste vise ima pravila...

midwest
10.11.2011, 09:39
Saalbach je odlican centar. Bio sam na sedmodnevnom skijanju tamo prije par godina, i to u januaru, ali nas vrijeme nije previse posluzilo. Nekoliko dana su bile jako visoke temperature (oko +8) i kisa, tako da skijanje nije bilo bas i neko. Dakle, ni januar vise ne garantuje dobro skijanje. Od onih dana kada je bilo dobro za skijanje narocito sam zapamtio staze iznad Hinterglemma kao neke koje mi leze i koje su mi bile atraktivne, a za pocetnike, siroke staze prema Leogangu.

sasacg
10.11.2011, 10:01
Izgleda da ce svako skijaliste ispod 2000m nv imati problema sa snegom...Nikad ne mozes da budes siguran :( Ostaju izgleda samo Francuska,deo Italije i manji deo Aut i gleceri

Savke
10.11.2011, 11:03
Ubi nas ovo globalno zagrevanje:)..ali jos je rano nadamo se sneznom decembru;)

barrcode
10.11.2011, 18:22
Saske - nemoj o globalnom zagrevanju - srbi "ne veruju u to".

SasaCG - 1000m NV u Austriji (na kojoj se nalazi Saalbach) je ekvivalent 1500m NV u Francuskoj.
Doduše Saalbach ima problem južno orijentisanih staza.

flopo
11.11.2011, 18:59
iskreno mislim da je ovaj ski centar jako dobar ,ali slazem se za niske visine ,

**hvala puno svima za response-a

trendo
12.11.2011, 11:14
Nekad je malo vise pisano o Saalbachu ovde
http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=2013&page=4
mada verovatno tebe konkretno interesuje mart, ali ipak mislim da je to ista tema pa admine radi nesto.
@flopo procitaj zadnji post tamo i link koi sam postavio.
iz pouzdanih izvora znam da isto drustvo i ove godine nesto planira ali u januaru

flopo
12.11.2011, 12:36
Hvala Trendo,
Imam drug koji ide 3-4 godine uzastopno u Saalbach-Hinterglemm u jan ili feb.
Ja vise imam rezervacija za januar-februar,idem na drugo mesto i razlog sto sam odabrao bas Hinterglemm je zato sto idem sa neiskusne skijase i jedan totalni pocetnik a ovo skijaliste mislim da je super i za svi nas,a inace trazim da je max 1300km od Skoplja (t.e da ne treba da gubim dan u spavanju ),jer sam limitiran za vremenom u mart (10-17 mart).

Imam opcija Chamonix(FRA)-nasao sam prevoz do tamo (Avion+bus+ski rental) ~270EU/osoba,ali mislim da ovo skijaliste bash i nije za pocetnike.

E sad ako ima neko neka preporuka neka pise:
Zahveh:
-Max 1300 km od Skoplja (za da ne gubim dan u spavanje)
-Pogodno skijaliste i za pocetnike i za napredne skijase

Hvala josh jednom na sve koje su replicirali

Panzer
10.01.2013, 21:47
Rezervisano od nedelje veče do petka. Jedna elderly ekipa, apartman sa svim načinima plus još jedno dijete unutra :)
Odmah pored Hochalmbahn gondole.
Da se spremi konzervi i gotovih supa i naoštre skije

ExBaker
13.01.2013, 16:35
Rezervisano od nedelje veče do petka. Jedna elderly ekipa, apartman sa svim načinima plus još jedno dijete unutra :)
Odmah pored Hochalmbahn gondole.
Da se spremi konzervi i gotovih supa i naoštre skije

Ekipa je poslije 13 sati putovanja iz Podgorice stigla u apartman Carina u Hinterglemmu.Put se malo oduzio zbog malretiranja od sat i 10 min na granici Hrvatske gdje samo sto nas gole ne skidose i zbog snijega na prilazima Zagrebu.Sam ski cirkus izgleda vrhunski,apartman je super(sta apartman-stan citav) a gonola je odmad dvadesetak metara dalje.Opsirnije sjutra...
JEDVA CEKAMO....

ExBaker
14.01.2013, 13:36
Dan prvi...
Budjenje u 7,kafa,dorucak,spremanje...U 8 i 20 ispred Hochalmbahn gondole koja je na 20m od naseg apartmana.Panzer se muci na engleskom da objasni da uzimsmo Kizbuheler alpen pass na 4 dana ribi koja radi na kasi i u pomoc zove naseg Amerikanca Cimba koji ponesto natuca njemacki...Kad radnica kaze pa sto ne trazis fino na srpskom sta ti treba!?!Svijet je mali za nas iz ExYu,Mladena iz Modrice...Malo se tu ispricasmo i u 8 i 30 gondolom na prvu voznju.Iako su staze bile tabane bjese palo od izmedju 7 i 10cm novog snijega.U ovom dijelu skijalista nebi 10 ljudi ujutro na stazi.Fino,lagano skijanje za zagrijavanje...Staze su vecinom na suncanom dijelu deklarisane kao plave ali Boga mi nisu nimalo nezahtjevne,kod nas bi se krstile crvenim,garant.Popeli smo se onda Hochlam sestosjedom odskijali opet plavom pa na nesto nizi Hasenauer kopfl.Sa njega smo se prebacili preko Sunliner cetvorosjeda do jedne super staze koja Bernkogel vrha vodi do samog centra Saalbacha.Staza je stvarno ok pa smo je 2 put odvozili.Onda skidaj skije pa kroz centar Saalbacha pjeske nekih 70m na gondolu Schattberg X -press i sa njom na suprotnu stranu na2020m.Onda smo se spustili plavom 2 stazom i konstatovali da je prva liga staza,prava meracka...Iz Vorderglemma ide jedna stajaca gonola da vrha i nije uopste prijatna jer je relativno dugacka,a poslije pomenute dvojke duge odmod sjedeci svakom bi dobro dosao.Onda smo otkrili stazu 59 sa vrha Prundlkoph koja je takodje extra i za svaku preporuku.Zaboravih reci da je do tada citavo vrijeme padao snijeg i da se nije puno daleko vidjelo.A onda se pocelo razvedravati i pogled sa vrhova je bio puno ljepsi a samim tim i skijanje.Odradili smo par voznji uz pomoc Panorama sestosjeda i nostalgije radi sa trosjedom al za ovaj put vise ne -:)
Staze u ovom dijelu Saalbacha su isto super,ali vec oko 1 se napravi gomila hupsera i onda je teze skijati.U Asteralm baru napravismo pauzu gdje Paner plati dva bombardiera i kutiju marllbora 20€!!!Onda smo se spustili do grada i nas dvojica uzesmo po 2 kebaba i 2 limenke-14€...Nije jeftino al u poredjenju sa stazom bagatela.I onda kljucna greska dana.Opet smo se popeli Schattbergom na vrh da bi skijali crvenu sesticu kojom bi se spustili u Hinterglemm i nastavili dalje zicama do naseg apartmana.Medjutim,avaj...Staze sa Schattberg osta i westa su deklarisane kao crvene a ustvari su crvene najdebljim slovima i jos podvucene!Nekako oskijasmo peticu i pola sestice ali dalje bas se nagrdismo.Kao prvo vec poce da stize umor,a kao drugo hupseri su bili vec toliki da su se jedva mogli probiti a izmedju njih ogromne ledene plohe...Noge vec pocese da otkazuju i posle odluke da ne sijamo vise nekako se spustismo u centar.Takodje zaboravih reci da je Panzera i mene nas drugar i sapatnik Cimbo napusti vec odmah posle 12 sati tako da nam dobro dodje da nas poveze nazad u apartman.I sta reci posle prvog dana!?
Saalbach je stvarno jedan mnogo ozbiljan centar koji je gotovo savrseno povezao zicama i stazama vrhove koji sd izdizu iznad doline.Nije ni cudo sto je treci centar po posjecenosti u Austriji.Sad nijd sezona a ipak ima guzve a mogu misliti sta je kad je slic.Mi za narednd dane planiramo jutrom odraditi crvene i crne staze a onda kasnije skijati u Leogangu ili po krajevima Saalbacha i Hinterglamma da bi izbjegli staze koje posjeti ogroman broj ljudi.U samom Hinterglammu su staze nesto strmije a inace ono sto je ovdje llavo kod nas u Cg bi pocrvenjelo a crveno pocrnjelo.Ovo sto danas proskijasmo mislim da i nije za apsolutne pocetnike.Plave staze su isto zahtjevne i jddina koja bi mogla biti kao recimo Jezerine Kolasinske je ona sto je na njoj najkraci moguci sestosjed-Turm.E sad,gledajuci klince i ovd sto ih skijanju poducavaju stice se utisak da im blage staze i netrebaju.Mozda je za prvi dan znacajno jos reci da rentala ima bas dosta i da se krece oko 15€ a takodje i servisa koji su dosta skupi i budu izmedju 15 i 20.Smjestaj nam je za svaku pohvalu,ski in ski out do zadnje Hinterglemmske gondole sa svim potrebnim stvarima,posudjem,peskirima,super grijanjem i to nas zadovoljstvo za 5 nocenja kosta ukjpno 500€ ukljucujuci zavrsno ciscenje.Mislim da je izmedju 45 i 50 kvadrata,cisto i uredno sve novo i za svaku preporuku.Za prvi dan to je to,bar za sad dok se ne slegnu impresije i aspirin ne pocne djelovati...Panzer ce nabaciti i koju slidzu.
Sjutra u nove skijaske pobjede...s' andjelima...

Panzer
14.01.2013, 14:45
SexBaker je pisao ovo prethodno sa telefona pa su omaklo nešto štamparskih grešaka...

11424

11425

11426

ExBaker
16.01.2013, 15:45
Drugi dan po misljenju svakog od nas trojice je najbolji skijaski dan u zivotu i greota ga je opisivat sa mobilnog.
Kad dodjem doma pisem detalje sa slikama.
Danas skijali u Kitzbuhelu i kraj dana u Hinterglammu. I nemamo puno hvale za danas.
Sretosmo momka iz Niksic koji rece da je njih dvadesetak ovdje u Hinterglammu.
Sjutra fina glazura najdrazih nam staza...

Panzer
19.01.2013, 04:47
Jedna manja recenzija ovog ski centra, nakon povratka.
Ski cirkus Saalbach-Hitnerglemm-Leogang nalazi se u pokrajini Salzburg, na samoj granici sa Tirolom. Veći dio skijališta nalazi se u dolini u kojoj su gradovi Saalbach i Hinterglemm, dok se Leogang nalazi u drugoj dolini, sjevernije. Ako se kao smještaj biraju prva dva grada, prilaz je cestom koja vodi od Zell am See-a do Saalfeldena (odvajanje kod Maishofena). Ta cesta prolazi kroz Saalbach, Hinterglemm i mjesto Lengau (gdje smo bili smješteni) i nigdje više, kraj puta, može se samo nazad. Do Leoganga je moguće doći iz više pravaca.
Ukupno 200 km staza, na nadmorskoj visini od 1000 do 2100m, sve međusobno povezane. Skoro nigdje ne treba skidati skije, osim ako se hoće raditi prelaz sa gondole na gondolu kroz grad, mimo označenih ruta za obilazak ski circusa. Postoje tri rute za obilazak - Cijela ruta SkiCircus (1), Hinterglem ruta (2) i Saalbach ruta (3). Mi smo drugi dan napravili najveću SkiCircus rutu kojom se prolazi cijelo skijalište i trebalo nam je nekih 5-6 sati, znači jedan skijaški dan. Ruta je sasvim skijaška, sa ne toliko puno poveznica, sjajna.
Skijaška infrastruktura je odlična, 5- na skali do 5. Jedina zamjerka je za nekolike stajaće gondole, koje doduše jesu brze al bi valjalo da se može sjesti. Ipak, ne stoji činjenica da je većina gondola stajaćih (kao što je navedeno na skijanje.hr sajtu) - skijalište ima ukupno 3 od 11 (ne računajući međustanice) gondola u kojima se stoji.
Ostatak infrastrukture čine n-to sjedi sa kupolama, dva starija trosjeda i sidra od kojih je jedno malo duže nego što bi trebalo (Bernkogel Schlepplift).
Konfiguracija staza je dobra, mada klasifikacija plava - crvena - crna nije baš ravnomjerna. Hinterglem je "oštriji" dio SkiCircusa, pa su tamo plave staze puno strmije nego u Leogangu, dok je crvena recimo 6-ica bogami kao crna. Generalno, Saalbach je "crven" dok je leogang "najplavlji". Tako treba i shvatati oznake za nagib. Označavanje staza je ok, mada bi valjalo da su bolje označeni samo smjerovi ski ruta (po ugledu na sella rondu naprimjer).
Staze su dugačke, široke, dobro održavane i tabane. Ima jako strmih, ali i lijepih plavih sa dovoljnom strminom za carving. Dosta staza ima visinsku razliku od 800- 1000m i samim tim moraju biti dugačke.
Najljepši djelovi su nam bili: šestosjed Zehner, dio oko Leoganga (sunčane staze), staza broj 6... Ma sve staze su odlične, jedino možda sjeverni dio iznad samog Hinterglema (ne onaj kod Lengaua, on je super) kod gondole Reiterkogelbahn nije za neku pohvalu.
Ima par stvarno teških crnih staza, meni je najteža bila broj 14 sa Zwolferkogela.
Noćno skijanje je super, najbolje na kojem sam bio. Staza je kod Ubahn gondole u Hinterglemu, dobre konfiguracije i dužine, svaki dan, cijena uključena u ski pas.
Smještaj dobar, kod same gondole Hochalmbahn http://www.carina.ws/
100 € dnevno apartman za nas trojicu, ali u njega ladno staje četvoro ljudi. Kupili smo skipas koji važi za Kitzbuhel (Kitcbil, jbg :) ) alpe, što znači Kicbil, Brixental, Zell am See i još par skijališta okolo. Napravili smo i jedan izlet do Kicbila, ali loše vrijeme, magla kao i kofiguracija samog skijališta je pokvarila utisak. O tome u posebnoj temi.
Ostalo: parkinzi super, kod svake gondole u dolini i ispod cijelog Saalbacha. Hrana ok, Spar supermarket u Hinterglemmu. Na skijalištu povisoke cijene, jelo 15-20 €, makarone i sl oko 10. Obavezno tražite fiskalni račun i cjenovnik unaprijed da ne bi prošli kao mi u jednoj kafani.
Vrijeme nam je bilo OK, sa minusom i snijegom i jednim sunčanim danom za razvaljivanje. Kada je snijeg i hladno može se skijati na nižim dijelovima skijališta. Sa maglom nije neki problem, iako smo se plašili, baš zbog raličitih nadmorskih visina i lakog prebacivanja sa jednog na drugi kraj skijališta.
Sve u svemu radi se o sjajnom skijalištu, koje nije predaleko od naših prostora i do kog se lako dolazi. Svaka preporuka :ok:

ExBaker
20.01.2013, 13:44
Dan drugi je kao što rekoh bio najbolji skijaški dan. Ustali rano i već oko 15 do 9 bili gondolom na vrhu Zwolferkogel. Dan sunčan, hladan,ama izmišljen za skijanje. Onda par spuštanja niz prelijepe staze pored Zehner šestosjeda. Široke, super sređene staze, više crvene nego plave kako su deklarisane, lijepo su nas zagrijale i dalje smo nastavili plavim stazama do Hinterglemma odakle smo se sa žutom gondolom popeli na Shattberg west, pa onda jedna od najdužih staza do Vorderglemma.
Stajaća gondola nas je povela do vrha Wildenkarkogel odakle smo krenuli ka stazama Leoganga. Ljudi, to su staze koje se ne daju opisati, treba ih doživjeti. Uglavnom su crvene, super sređene sa predivnim pogledom na gole vrhove Alpa. Tu smo se iskijali kao ludi, karvali, vozili spust i super G i zaključili da je to najljepši dio skicirkusa.
Onda lagani povratak ka apartmanu. Svratili smo uzput na jednu terasu gdje platismo dva jeger čaja, kuvano vino, alpsku knedlu i par viršli 24,4€. Skupo ili ne, procijenite sami....
Bitno je napomenuti da hvatanjem čitavog kruga, prstena ili runde, kako već ko to zove, Skicirkusa skoro nigdje nema dijela na kojem bi se guralo štapovima pri prelasku sa jedne na drugu stazu, što je svakako za pohvalu.
Dan smo završili na sunčanim padinama Hiterglemma.
Treći dan je planiran za posjetu Kitzbuhelu. Utiske o tom izletu ću napisatu pod temom tog skijališta.
U Hinterglemm smo se vratili nešto oko 2 popodne i skijali uglavnom oko Hochalma.
Četvrti dan je bio sa snijegom ali se moglo lijepo skijati na nešto nižim dijelovima. Mi smo se na početku dana bili navalili na staze blizu našeg apartmana da bi se kasnije prebacili na staze sa Zwolferkogela, uključujući i crne koje su baš, baš crne:glavaozid
Kraj dana smo prepeglali na FIS stazama 12 i 15 gdje smo se onako pošteno ispisali i ovjerili ovih sjajnih par dana u skijalištu.
Na kraju, ako bi sad ovako trijezne glave i sa određene vremenske distance trebao nešto reći o ovom skijalištu, rečenice koju bih rekao bi bila : "I tata bi sine, i to opet!!!"
Dakle, radi se stvarno o centru u kom je sve posvećeno njegovom veličanstvu skijašu, počev od putne infrastrukture koja se permanento čisti i održava, preko velikih parkinga koji su do 18 časova besplatni do brzih i udobnih žica koje za tren oko prebace sa jednog na drugi vrh. Ispod samog centra Saalbacha se nalazi ogroman podzemni parking sa svom pratećom opremom, hodnicima zastrtim itisonom i liftovima koji vode direktno na stazu. Centar Hinterglemma je bez saobraćaja a zaobilazi se sa tunelom da bi se što više mjesta ostavilo primarnoj djelatnosti ovog kraja.
U oba mjesta postoji gomila skirentala u kojima se po relativno pristojnim cijenama mogu iznajmiti najnoviji modeli svetskih proizvođača ski opreme. Same cijene opreme su čini mi se nešto veće od, recimo, Intersportove radnje u Villachu i još par prodavnica gdje smo svraćali, ali valjda je to cijena lokacije tik uz stazu kao i gomila Njemaca u ova dva mjestašca. Na stazama je veliki broj kafića i restorana sa ogromnim terasama na kojima se može uživati u pauzama skijanja. Zanimljivo je da tih restorana ima bukvalno uz svaku stazu, pa čak i na onim najviše dislociranim i na najvišim nadmorskim visinama. Iako su 3 od 4 skijaska dana bili sa snijegom koji je ukupno napadao za to vrijeme prema slobodnoj procjeni preko 30cm, topovi su gruvali od jutra do mraka. Ljudi u centru ne prepuštaju ništa slučaju tako da ogromne akumulacije vode neprestano pune a iz njih odmah crpe i prave vještak. Mislim da nema niti jedan dio skijališta koji nije pokriven sistemom za vještačko osnježavanje. Staze se peglaju odlično i po svakom vrhu koliko sam mogao primijetiti ima 4 do 5 ratraka.
Noćno skijanje smo upraznili jednu noć u centru Hinterglemma na solidnoj stazi uz koji ide gondola Ubahn. NA toj stazi možete snimiti sopstveno skijanje i na sajtu kasnije pogledati kako to sve izgleda. Takođe tu možete imjeriti brzinu kojom vozite, a ukoliko ste vješti i željni dodatnih akrobacija, možete se oprobati u snowparku.
Staze su obelježene brojevima i na početnim stanicama gondola ima gomila ski mapa koje ponesete sobom pa vam mogu odlično poslužiti u snalaženju prvih dana skijanja. Na vrhovima imaju i velike skimape na kojima je upisano gdje se trenutno nalazite i kamo sve možete u ovom prostranstvu odskijati. Većina osoblja koje radi što na stazama što u radnjama zna engleski. U oba mjesta postoji Spar tako da smo se mi tamo snabdjevali za hranu i piće, grickalice i ostale zahebancije. Cijene u marketima su njemačke tako da preporučujem da ono što možete ponijeti kupite kod nas jer zna biti dosta jeftinije.
Razgovarali smo sa vlasnikom apartmana gdje smo odsjeli o nekim stvarima koje smo diskutovali dok smo bili na žicama. On kaže da će se odprilike za 3 godine Saalbach spojiti sa kompleksom Zell em See tako da će se kilometraža dodatno povećati. Mi smo takođe zaključili da se jednostavno može povezati i za Kitzbuhel regijom koja se vidi lijepo sa Reiterkogela pa bi i skiamade na kilometrima mogao pozavidjeti. U samu infrastrukturu i staze se po njegovim riječima ulaže ogroman novac svake godine. Samo na uređenje staze sa vrha Zwolferkogel ka njegovom smještaju je prošle godine uloženo preko 2 miliona eura a čitava ta strana brda je vrvila od radnika i mašina. Sve to toliko i nebi bilo čudno da ta staza nije jedna od najstrmijih i najneposjećeninijih. Ali, eto, oni vode računa da i neko kom je spasavanje žive glave na stazama strast, nađe svoj kutak:sm017:. Objasnio nam je i dileme vezane za vlasništvo žičara i zemljišta. U najkraćem, Liftcompany, firma koja gazduje žičarama je u vlasništvu nekoliko investirora, koji sa lokalnim stanovništvom i vlasnicima zemljišta pravi partnerstvo na par desetina godina gdje jedni kao ulog daju novac a drugi zemljište.
Za ljubitelje off-a postoji veliki broj mogućnosti da se otisnu u avanture mimo uređenih staza, a za totalne početnike ima dovoljno staza pored centara ova 2 mjesta gdje mogu naučiti prve korake prije nego što se upuste u ozbiljnije skijanje.
Napravili smo gomilu slika i ovdje ću postaviti par njih, a ako je admin saglasan mogu u galeriju ubaciti dio koji svakako vrijedi vidjeti.

ExBaker
20.01.2013, 13:46
i još par...

ExBaker
20.01.2013, 13:47
još malo...:ski:

ExBaker
20.01.2013, 14:11
I još jedna bitna stvar.
Ko hoće da se naskija u ovakvim centrima treba da bira low sezon poput nas kad radnim danima nema puno skijaša na stazama i kad se na žice ne čeka duže od minut,dva. Ovih dana dok smo bili na stazama pri centru gradića bilo je i gužve i opterećenja, a Boga mi i hupsera. Naša preporuka je da te steze trebaju skijati ujutro rano, a kasnije se navaliti na rubne dijelove skijališta, jer su tamnošnje staze daleko manje posjećene i samim tim duže drže. Jes da su sve staze skicirkusa dosta široke ali ljepše je kad skijaš bez puno opterećenja hoćeš li nekog pokupiti ili će neko tebe...
Sumarum cijena izgleda ovao:
-2300km puta, potrošnja 5,5l/100km dizela
-hrvatske autoceste 60€, karavanke 13€, 2 tunela u Austriji 20€,slovenačka i austrijska vinjeta 23€
-apartman 5 noćenja sa završnim čišćenjem i boravišnom taksom 511€ ( mi smo dali 515 da se vlasnik apartmana kupi sinčiću čokoladu :) )
-4dnevni skipass 168€
-hrana je stvar ličnog izbora, a naš je bio spremanje u apartmanu i obzirom da nas je bilo trojica to nije predstavljalo veliki napor

Bata Bane
20.01.2013, 16:17
Lepo lepo, bio sam tamo pre 3 godine, i bas sam se naskijao:ok:

ExBaker
21.01.2013, 15:30
Lepo lepo, bio sam tamo pre 3 godine, i bas sam se naskijao:ok:
Citali smo mi tvoje postove, bez brige...:sm018:
Za Leogang smo te pominjali...

Milanpop
01.11.2013, 20:24
Imam pitanje u vezi ski opena od 11-15 decembra. Da li je neko bio u tom terminu ili u blizini jer me interesuje kakva je situacija sa snegom. Ima ponuda preko Skifun-a ali nisam siguran kakva je situacija sto se tice broja otvorenih staza i kvalitetom snega zbog visine skijalista. Znam da je ne moguce predvideti vreme kakvo ce biti u decembru ali aranzman treba da se uplati do polovine novembra (mozda i ranije) pa je svaka informacija je dobro dosla jer nebih bas da bacim pare ako ne moram

ExBaker
02.11.2013, 09:31
E tu ti Bog samo moze pomoci oko snijega. Mi smo kao sto vidis bili sredinom januara i imali smo relativno srece, jer je na samo 2 dana pred nas dolazak padala kisa! Skijaliste je na za Austrijske prilike nizoj nadmorskoj visini i mogle bi vremenske prilike da ti zeznu ugodjaj. Kaprun, Zell em See je tu, tako da ako je povoljna varijanta ne razmisljaj.

average
02.11.2013, 13:37
Ja sam zvao SkiFun pocetkom nedelje ali su mi rekli da je svih 300 mesta rasprodato, ostali samo neki krs apartmani koji veze nemaju sa inace dobrom ponudom

ftj
02.11.2013, 17:07
Najbolje naci webcam i vremenske podatke u prethodnim godinama u tom periodu pa onda izvuci neku logiku. Al ostaje da je to cista kocka, pogotovo na toj visini. Zato je i cena takva.

Milanpop
02.11.2013, 19:42
Hvala momci na savetima. Malo cu jos prouciti pa cu videti sta mi je ciniti, dosta je ne zgodna situacija ali resicemo nekako

Panzer
02.11.2013, 20:25
Prošlu sezonu Saalbach je otvorio 7 decembra:
http://www.skijanje.hr/skijalista/austrija/clanak/austrija--tjedan-masovnih-otvaranja-skijalista?id=24239

Ipak, ja ne bi išao na nesigurno - 11 - 15 dec može biti rano.
Osim toga, ako nisi nikad bio gore trebaće ti dobri uslovi da prvo upoznaš skijalište - makar prvi ili drugi dan...
Sjećam se jednog openinga u Nassfeldu - 4 decembar, napadalo je masu snijega ali je samo pola staza radilo (što je nama bilo i više nego dovoljno za početak sezone). Ski pas u pola cijene, sve jeftino, smještaj itd... Ali da nisam već poznavao skijalište bilo bi mi puno teže da se snađem (nailaziš na zatvorene staze, sve je još "nesređeno", neki kafei i restorani na stazi još ne rade, itd...) - sve se to tek uhodava. Ko dobro zna skijalište - ok, ko ne zna - može imati problema.
Na njihovom sajtu još nema datuma otvaranja, ovo 11-15 je "očekivano". Mislim, može to ispasti sve ok, ali ima rizika...

Ikar
18.12.2013, 07:04
Bilo je odlično u saalbachu od 11.-15.12. Prvi dan skijanje u zell am see. Staze sredjene. Guzve nema. Kafane na stazi otvorene. Suncano bez oblacka sva 4 dana. Saalbach, Hinterglem i Leogang odlična ponuda staza za sve skijase. Staze u saalbachu na strani koja je od jutra osuncana su već popustile oko 11h. Temperatura je sve vreme bila oko 0. Međutim bilo je još mnogo staza koje su drzale celi dan tako da je uzivanje bilo potpuno na ispeglanim stazama po suncanom danu bez vetra. Za vikend dosli skijasi iz Slo i osetila se blaga guzva na stazi i u kafanama.
Staze se svake veceri osnezavaju, peglaju i ujutro je prava milina biti prvi na snegu.

ExBaker
08.01.2014, 11:18
Posle duze vremena opet ce biti domacini svjetskog kupa sledece godine.
http://www.saalbach.com/en/winter/events/winter-events/events-detail/article//Ski-Weltcuprennen.html
Bas me zanima koju ce stazu za spust.

Rossignol 8s
03.02.2014, 12:10
Prvobitni plan je bio da se ode u Nassfeld, medjutim zbog nevremena koje je zadesilo celu juznu Austriju, sat vremena pre polaska promenili smo plan i otisli u Saalbach/Hinterglemm. Uglavnom smo za Salzburg regiju isli preko Karavanki i kroz Kerten, ali ovaj put smo zbog mećave u Slo u AU isli preko Maribora, Graca , Leoben, Šladming, Bišofshofen- Zell am See. Usput smo imali samo kišu na potezu Maribor-Grac, ostatak puta savrseni uslovi. Uz nesto dinamičniju voznju , sa jednom pauzom kod Ptuj-a u Slo, stigli smo za 7,5 sati (cca 830 km).
Takozvani Ski Cirkus se sastoji od 3 mesta: Leogang-Saalbach-Hinterglemm. Poučeni savetima, skijali smo samo Hinterglem i Zalbah. Odlicno skijaliste sa raznovrsnim stazama, odlicno povezano i sa dosta velikim procentom strmih i dugačkih staza, visinske razlike nekih staza su 1000 m. Staze koje su severno orijentisane (kada gledate mapu – levo) su nesto strmije i u slucaju toplijeg vremena i/ili juga, treba tamo ici. Staze sa desne strane mape su savrsene za učenje / vežbanje tehnike, uglavnom plave i crvene, široke i solidne duzine. Infrastruktura na najvisem nivou, besplatni otvoreni parkinzi, besplatna podzemna garaza, jedino bih zamerio da bi moglo da bude manje gondola, a vise x-seda na stazama severne orijentacije (na mapi levo). S obzirom da se radi o relativno niskom skijalistu, treba voditi racuna oko temperature vazduha i smera vetra, mada ako baš ojuži, u blizini je Kaprun.
Uvece smo otišli u Tauern Spa, što je posebna priča.
U povratku smo išli Tauern Autobahn-om (A10) što se pokazalo greškom, mećava, vožnja iza čistača sa 50kmh, čekanje na Karavankama od 30 min zbog radova u tunelu (radovi do aprila, pa valjda od jeseni ponovo), sve do Ljubljane sneg ... videcete na slikama...
Sve u svemu, Saalbach/Hinterglemm bih svakome preporucio. Ozbiljne staze, ozbiljno upeglane, svih konfiguracija, dosta kafanica, samo mesto Saalbach je prelepo, pravi alpski ambijent, odlicna kombinacija skijanja i apres-ski aktivnosti. Fotke uskoro...

Rossignol 8s
03.02.2014, 12:59
http://s30.postimg.org/x8gvy7er5/20140202_095349.jpg

http://s24.postimg.org/7n8wfvksl/IMG_20140202_105825.jpg

http://s21.postimg.org/vgn3nhd3b/20140202_104212.jpg

http://s28.postimg.org/w7ogefxp9/IMG_20140202_094123.jpg

Tauern Autobahn izmedju Špitala i Filaha
http://s16.postimg.org/qxxp67jkl/20140202_192211_LLS.jpg

wlad
03.02.2014, 13:19
Dobro ste izabrali :ok: da ste došli u Nassfeld ne bi skijali :sm008:

I vreme vas je odlično poslužilo :)

Rossignol 8s
03.02.2014, 13:39
Bergfex prognoza je presudila. Istini za volju, subota je bila dosta topla, nedelja savrsena do 13.30h, posle su se navukli oblaci, pa smo poslednja 2 sata skijali na nižim stazama

http://s30.postimg.org/83r96wu41/IMG_20140202_153310.jpg

http://s3.postimg.org/5r5ao2yfn/IMG_20140202_160708.jpg

ExBaker
18.10.2014, 11:14
Evo sad citam da je od ove sezone Ski cirkusu pridruzeno jos 40km staza susjednog Fieberbrunna koji je raj za off. Mi smo prolazili kroz to mjestasce na putu Saalbach-Kitzbuhel i komentarilsali koliko ima tih malih centara koji su nama nepoznati, a duplo su veci nego ovi nasi ovdje. Ukoliko se SHL regija spoji sa Zell em See, to ce tek da bude kilometraza!

Panzer
18.10.2014, 13:37
Da, već od iduće sezone. Mislim da smo to skijalište ugledali kod onog T-bar lifta iznad sjevernog dijela Salbacha kad se vraćaš u HGlem (Bernkogel valjda), btw i taj t-bar će da mijenjaju sa sjedišnicom. Jeste, gledam sad na google earthu, znaš da smo komentarisali, možda imam i neku sliku.
To skijalište nije nimalo naivno, spajanjem Salbach postaje konkurencija najvećim. Za Zel ima trebaju dvije gondole, ne bi me čudilo i to za par godina...

ExBaker
18.10.2014, 16:22
To je onaj dio sto smo komentarisali kako nigdje nikog nema na stazama, a zice rade. Orijentacija je isto odlicna.

sev
19.10.2014, 17:18
Bravo za info! Lomio sam se nešto za ovu sezonu, a ovo je veroavno preteglo na Saalbach.

Panzer
19.10.2014, 21:54
Sev, Saalbach je super, ali je ova poveznica valjda od iduće sezone:
http://www.skijanje.hr/vijesti/clanak/dogovorena-poveznica-saalbach---fieberbrunn?id=25530
Mi ćemo ove najvjerovatnije dolomite, a ko zna iduće... taman da ovu vezu isprobamo :)

sev
20.10.2014, 00:15
Da, zaista, tek od 2015/16. Hvala!

ExBaker
20.10.2014, 00:17
Mada neka te ne razbija tih tricavih 40km...Imas i bez toga zaista sta vidjeti..

sev
20.10.2014, 11:25
Da, za ostalo znam. Veoma dobro poznajem taj kraj.

sev
12.12.2014, 19:23
Društvo,

Ima li neko dobar predlog za smeštaj u ovoj regiji? Preferiram Hinterglem (zbog konfiguracije staza), ali nisam gadljiv ni na ostalo. Prednost je naravno ski in-ski out ili velika blizina stanice ski bus-a.

ExBaker
12.12.2014, 23:46
http://www.carina.ws/
Hinterglem, imas 20m do gondole pjeske.Pozovi se na trojku iz Podgorice :)

sev
13.12.2014, 10:46
Dobar predlog, hvala. Na žalost, nema mesta...

Još nešto, neko drugi?

Ja sam našao nešto na onoj gondoli sa noćnom stazom, Hinterglem iznad centra (ski in-ski out!). Exbaker, kako ti se čini ta lokacija, u smislu povezanosti?

sasacg
13.12.2014, 14:41
Exbiker,jesi li bio u Ischgl-u prosle sezone?

ExBaker
14.12.2014, 11:43
Na zalost ne.Nekako smo iskilavili i ne podjosmo nigdje.Nadam se da ove godine nece biti to sluchaj...
@sev bilo gdje da se uhvatis za zicu poslije nema guranja stapovima.To ti je bolja lokacija od ove "nase".Mi smo bili na samom kraju,a ti sa te mozes brze ka Zalbahu i Leogangu.Vidjeces, sve je odlicno uvezano, zato samo peglej. :)

sev
14.12.2014, 13:28
Da, već sam u međuvremenu rešio rezervaciju. Ali, hvala što si mi potvrdio logiku. ;)

sasacg
14.12.2014, 20:38
Na zalost ne.Nekako smo iskilavili i ne podjosmo nigdje.Nadam se da ove godine nece biti to sluchaj...


Upoznali smo neka 3 momka iz PG u Iscghl-u,pa rekoh da nisi to bio ti i tvoje drustvo ;)

ExBaker
15.12.2014, 01:26
Jok.Nadam se da cemo se sresti negdje po trulom zapadu...
:)

sev
11.02.2015, 15:11
Saalbach-Hinterglemm Skicircus je veliki ski centar na granici Salzburg oblasti i istočnog Tirola. Deo je regije prebogate ski centrima (Kicbil, Zell-am-See/Kaprun, Salzburger skiwelt, Hochkonig i ostatak Ski amade - sve to je u okviru 45min vožnje).

Ipak, Skicircus se izdvaja svojim kvalitetom i veličinom i uz Kicbil je najveće povezano skijalište regije.

Skicircus se sastoji od tri povezana skijališta: Hinterglemm, Saalbach i Leogang. Od zime 2015/2016 biće povezan još jedan centar: Fieberbrunn. Sve ovo daje veliki broj staza i opcija, koje bez bilo kakvog problema raznovrsno popunjavaju 6-dnevno skijanje. Ipak, treba napomenuti da veze nisu savršene i brojne, tako da je planiranje kretanja i smeštaja potrebno, bar ako ne želite da često pešačite prelazeći sa jedne na drugu stranu skijališta!

Skijalište ima dve strane, možemo ga tako grubo podeliti: na severnu (na karti desno-gore) i južnu (na karti levo). Severna strana je sunčanija, zvuči čudno ali je zbog konfiguracije terena upravo tako, i primerenija je srednjim skijašima i početnicima, dok južna strana obuhvata ozbiljnije i duže staze, primerene boljim skijašima. Naravno, na obe strane postoje izuzeci od ove konstatacije ;).

Ove dve strane skijališta nisu sjajno povezane, tj. prelazak sa jedne na drugu stranu bez skidanja skija i pešačenja kroz dolinu moguć je ISKLJUČIVO na samim krajevima skijališta:

1) preko veze staze 2b i gondole Schonletenbahn (br.21), i to samo u tom smeru (sa južne na severnu stranu)!
2) na suprotnoj strani preko veze gondola 33 (Zwolfer-Nordbahn) i 42 (Hochalmbahn) - veza moguća u oba smera.

Sve ostalo zahteva solidno pešačenje kroz mesta, sa skijama na ramenu (10-ak min pešačenja!). U tom smislu izaberite smeštaj na onoj strani gde ćete više skijati i planirajte dnevne rute! Svako drugačije ponašanje ubrzo će situaciju pretvoriti u noćnu moru i odmor vam može presesti. Ipak, ovo nije preveliki problem. Uz minimalno planiranje i dobar izbor smeštaja, Saalbach će na vas ostaviti isti utisak kao i na mene: kao najbolji centar regije!

Moj tip: za solidne skijaše (sa ili bez dece) najbolji smeštaj je u nekom od brojnih malih porodičnih pansiona u Hinterglemm-u na gondoli 38. To je noćna staza, radi SVAKO VEČE do 21.30h bez prekida, tu je snow-park sa obdaništem za decu, a sve ozbiljne staze su na 5-15min, tako da ih hvatate ujutro dok su nevine. Plus, obe veze sa suprotnom stranom skijališta su na 2 spusta daleko!!! I na kraju: to je jedna od retkih ski-in/ski-out lokacija u celom skijalištu! Poslušajte me - bićete zahvalni!

Ako jurite jeftin smeštaj i/ili ste početnik: najjeftinije je u Leogangu, ali onda budite spremni na situaciju da ste na ivici prostranog skijališta i da vam transport ujutro i uveče odnosi dosta vremena. U samom Saalbach-u po meni nema mnogo smisla uzimati smeštaj, skuplje je nego u Hinterglemm-u, a neuporedivo je lošije povezan (iako se na prvi pogled ne bi tako reklo).

Ok, toliko o smeštaju da pređemo na staze:

Staza ima svake vrste i fele, od odličnih staza za potpune početnike i decu (deo oko Leoganga i posebne zone u Hinterglemm-u i Saalbach-u), preko staza za napredne početnike (generalno severna strana skijališta u Hinterglemm-u i Saalbach-u), do lepih crvenih staza za uživanje naprednijih skijaša, a ima čak i par malo težih crnih staza (npr. br.14 kao najteža).

Odlične staze za naprednije početnike:
br. 87, 62 i 64 iznad Leoganga; br.46 iznad Salbach-a, br.32, 22 i 20 iznad Hinterglemm-a. Sve ovo je na severnoj strani. Na južnoj: br.17, 18 i 2a iznad Hinterglemm-a i najlepša: dugačka 2b!

Za bolje skijaše ima SJAJNIH crvenih staza:
kompleks kratkih staza iznad Leoganga: prelepa 61, pa onda 81, 82, 83, 84. Ipak, glavna zabava je sa južne strane: lepa 6/6a, prelepa 13/12 - gondola Zwolferkogel bahn, ispod koje je i strma ali laka crna staza br.15. Pa onda prelepo sidro sa hupserima i prirodnim snegom, usamljeno na samom obodu centra - br.16. Lepa je (naročito ujutro) i 4a, ali tu sreću kvari stari i spor lift (imaćete živaca za max 2-3 spusta). Sa severne strane još vrede dve staze iznad Saalbach-a: br.59 (Magic šestosed) i br.60 (Panorama 6-sed). No, ove dve zbog sunca umeju da se raspadnu! I na kraju: noćna staza u Hinterglemu (ispod gondole 38 - Unterscwarzachbahn) je odlično noćno skijanje! Mislim pravo skijanje, staza ima i dužinu i težinu.

Na kraju izdvajam i dve crne staze: br. 14 - strma i obično dosta zaleđena (tehnički nije teška osim poslednje prelomnice, oko koje doduše postoji obilazak) i br. 1 (čuveni Schattberg X-press), koja je uska i neuzbudljiva, nisam siguran ni da je prava crna.


Markacija staza u centru je nekonzistetna - vidi se da je više centara vremenom fuzionisalo svoje markacije, a da se nisu ujednačili; negde bi plave staze mogle biti crvene, a negde su crvene realno plave. Obeležavanje putokazima je zadovoljavajuće, mada je daleko od savršenog.

Južna strana skijališta je neuporedivo bolje povezana od severne. U samom Saalbachu, da bi sa staza 53/54 prešli na dugačku stazu 46 (gondola 11 - Bernkogelbahn 1), morate skinuti skije i peške kroz grad (nije previše daleko). Takođe, prelazak iz Saalbacha u Hinterglemm na ovoj strani je moguć isklučivo dugačkim sidrom br.13 (Bernkogel Schleplift 3+4), što nekome može da pravi problem. Prosto, zaista se vidi da su nekada odvojeni centri vremenom fuzionisani u Skicircus, trebaće još neko vreme da se srede i modernizuju te poveznice.

Mogućnosti za freeride postoje, ali su usiljene. Takođe, sistem za obaveštavanje o opasnosti od lavina je patetičan.

Parking je sjajno rešen, na svakoj velikoj gondoli je ogroman besplatan parking i svaki je prilično blizu žici. Mesta uvek ima, koliko sam primetio.

Velika većina ski staza i puteva ima veštačko osnežavanje. Ipak, Skicircus je skijalište ispod 2000mnv, što u današnje vreme znači da MOŽE biti problema sa snegom. Ovo je ujedno jedina ozbiljna mana centra!

Cene su veće od koruških skijališta nekih 20% (okvirno). Ovde već ima puno bogatih Nemaca, blizu im je, pa se to vidi na svim apres-ski cenama. Inače, cene su prilično ujednačene i prilično svejedno je gde sednete. Izuzetak su jedino mesta gde imate dnevne žurke (poznati dj-i) i tu su cene još nekih 25% više.

PRESUDA: veliki, raznovrstan centar, više nego dovoljan za 6-7 dana skijanja. Primeren i porodičnom skijanju, ali i dobrim skijašima. Ocena 8/10. Kada bi uvek bilo snega (kao na Obertauern-u) bilo bi i 9/10!


Po meni sveukupno najbolji centar regije od Šladminga do Kicbila! A to govori MNOGO!

sev
11.02.2015, 15:13
https://lh4.googleusercontent.com/-i_Elq6vKXjc/VNtPEH-cdWI/AAAAAAAABYE/LIjrAO8pnoU/w950-h773-no/Saalbach%2Bmapa.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-P5alAj_0zHc/VNtPKSsX9tI/AAAAAAAABb8/8inGamU7S0g/w800-h600-no/IMG_9577.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-apVYIppNt_0/VNtPKpx0GAI/AAAAAAAABcA/wGGFo9PfuKY/w800-h600-no/IMG_9580.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-0bZyN1C-FZ0/VNtPKkChmXI/AAAAAAAABYY/ezFVOA18TE0/w800-h600-no/IMG_9621.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-kxVy2vtko9k/VNtPMF-8AKI/AAAAAAAABYw/cK5z-dJ-jtQ/w800-h600-no/IMG_9638.JPG

sev
11.02.2015, 15:15
https://lh4.googleusercontent.com/-D0pk9lAFWas/VNtPMTeSA9I/AAAAAAAABcA/uVJ_gwX0wJ8/w800-h600-no/IMG_9644.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/2ZSASMWmCymgylx04ckp5OFXWIJBZB5WPhWUmDmE29c=w800-h600-no

https://lh6.googleusercontent.com/-nhc_HyL6ycs/VNtPMlIDQiI/AAAAAAAABY8/8mKdBa-le4w/w800-h600-no/IMG_9663.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-hLexQ6T0ifU/VNtPMwtDEbI/AAAAAAAABZA/QQm9ikQmwu8/w800-h600-no/IMG_9669.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-BSSCbC8zaaI/VNtPNGCSoGI/AAAAAAAABa0/DETt6GTeUwc/w800-h600-no/IMG_9677.JPG

sev
11.02.2015, 15:17
https://lh6.googleusercontent.com/-VTRviOXHU78/VNtPOzNuddI/AAAAAAAABaw/yTuNlhfNYPA/w800-h600-no/IMG_9700.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-EfLhIY9OQ1M/VNtPN74XeYI/AAAAAAAABcA/npZPcMlOVk8/w580-h773-no/IMG_9693.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-QoiRy-J5b7w/VNtPNkLQt9I/AAAAAAAABZQ/RCQVjU7JwjU/w800-h600-no/IMG_9690.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-cgULn40Y_iU/VNtPLvzALMI/AAAAAAAABcA/v0IphtA8ZBM/w800-h600-no/IMG_9635.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-GMnR6eP6OQI/VNtPYyyXtXI/AAAAAAAABbk/KuE0o7O1O0k/w800-h450-no/vlcsnap-2015-02-11-13h21m19s10.png

sev
11.02.2015, 15:19
https://lh4.googleusercontent.com/-S6oxRIuTBv4/VNtPPNLfadI/AAAAAAAABZ4/tj0YYCTs0hk/w800-h600-no/IMG_9707.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-J0JDMT4ytoo/VNtPPmRDKwI/AAAAAAAABZo/rFYKuIN-eoc/w800-h600-no/IMG_9736.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-zqpswXNcf68/VNtPP6eHOhI/AAAAAAAABaA/Q3upmBSPBto/w800-h600-no/IMG_9748.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/pKfGii7iBcA-rHiAi4yuFTy-Q1uAqdqRAxiSr3qjUbQ=w800-h600-no

https://lh4.googleusercontent.com/-PNPqo1vbT9U/VNtPQitJK0I/AAAAAAAABZ0/j_3HNQsCW68/w800-h600-no/IMG_9750.JPG

sev
11.02.2015, 15:21
https://lh5.googleusercontent.com/-wQ03NYMD7DU/VNtPXEzoIGI/AAAAAAAABbI/DwjcR10S5Yc/w800-h600-no/IMG_9958.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-FfYP7zKHh7g/VNtPRgJvnWI/AAAAAAAABas/HgcKr38Slto/w800-h600-no/IMG_9810.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-8tn2rfDrpEY/VNtPR7NobaI/AAAAAAAABaE/TOEM9GP7K00/w800-h600-no/IMG_9825.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-IKVd4EzjkQ4/VNtPTH_3FsI/AAAAAAAABaU/ItxB7LpONrg/w800-h600-no/IMG_9834.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-qB5jh8d1_mM/VNtPT7Ou2GI/AAAAAAAABaY/OrIgn6DDXZw/w800-h600-no/IMG_9861.JPG

sev
11.02.2015, 15:22
https://lh6.googleusercontent.com/-5qgpvPV2abE/VNtPUMgBpHI/AAAAAAAABao/drNvCfBJsyY/w800-h600-no/IMG_9905.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-Q6Eg1C1Mr5w/VNtPUeq0FhI/AAAAAAAABak/RtwO2a2i1d4/w800-h600-no/IMG_9913.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-Bey8re-_pM8/VNtPWisP-RI/AAAAAAAABbA/BT-pGR3rhBE/w800-h600-no/IMG_9933.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-Xcza6wVyw3w/VNtPZ2zXKgI/AAAAAAAABbs/YDvPZ1G1C3U/w800-h450-no/vlcsnap-2015-02-11-13h18m10s179.png

https://lh6.googleusercontent.com/-CO14D9BQzXg/VNtPZnlCOnI/AAAAAAAABbo/n-hux5u5RAg/w800-h450-no/vlcsnap-2015-02-11-13h34m18s90.png

ski2ski
30.12.2016, 11:26
Sprema li se neko krajem januara u Saalbach?:)

ExBaker
31.12.2016, 00:05
Uh, uvijek u lijepom sjećanju taj Saalbach...sigurno opet će nas vidjeti njegove staze, Bože zdravlja.
@sev, ti ka vazda, pošteno i opširno napišeš impresije:sm017:
Imao si i za šta napisati!:ok:

D.I.M.
21.01.2017, 09:07
Saalbach recka
Od Bg preko Zg, Lju, Karavanke tunel, Bischofshofen, Ze i Saalbach. Sve ukupno 830km. Sada je to skijaliste koje povezuje 4 mesta, Salalbach Hinterglem , Leogang i Fieberbrunn. 270km staza 70 liftova i 68 ski restorana. Sve savremeno, utegnuto, povezanooo. Jedno od mesta gde bih ponovo skijao.

ski2ski
02.02.2017, 19:47
Hint! Obavezno uzeti ski pass i za Zell am See i Kaprun! Saalbach sa Zell-om i Kaprunom idealno skijanje!

ski2ski
02.02.2017, 20:04
Inace od sledece godine zica i do Zell am See. Za sada je naprvljeno pola (kraj staze 21). Pretpostavljam da ce i sa druge strane napraviti zicaru ....

D.I.M.
07.02.2017, 10:47
Inace od sledece godine zica i do Zell am See. Za sada je naprvljeno pola (kraj staze 21). Pretpostavljam da ce i sa druge strane napraviti zicaru ....

Cekamo pa da ponovimo!

dzabu
08.09.2017, 13:40
Pozdrav, planiram ove godine da posetim Saalbach pa me interesuje da li je neko bio u ovom smestaju Landal Rehrenberg sto nude preko skifun-a.Naselje je udaljeno oko 8km od samoga centra,pa me interesuje da li bi to moglo predstavljati problem

Ikar
09.09.2017, 07:07
Sam smestaj je odličan. Od apartmana (zavisi od pozicije u naselju) do magistralnog puta gde staje autobus treba do 10ak minuta. Prvog dana sam nosio opremu od apartmana do stanice. Ostalih dana sam opremu cuvao u kaseti na polaznoj stanici gondole i onda je sve bilo lakse i brze.
nije bio problem ni prvog dana ali svakako preporucujem da iznajmis kasetu.

dzabu
09.09.2017, 18:35
Hvala,
Znaci u principu ne bi trebalo da predstavlja veci problem to sto smo malo udaljeni od samog centra desavanja

Crni
12.02.2019, 11:34
Proteklu nedelju smo skijali u Salbahu... U par ranijih poruka na ovoj temi već su date vrlo detaljne servisne informacije, na koje mogu samo da dam sitnu dopunu da su neki manji problemi koji su pominjani u međuvremenu rešeni (npr. gondola iz Vorderglema je sada sedeća, a na prelazu između Salbaha i Hinterglema nema više nikakvog sidra, već je u oba pravca rešeno šestosedežnicom). Zato ću samo okačiti neke slike, i napisati lične utiske.

17117

17118

17119

17120

17121

Naš smeštaj je bio u samom Salbahu, u jednoj od kuća ispod staze 51. Dosta smo se "muvali" okolo, i rekao bih da su preporuke da se smeštaj rađe uzima u Hinterglemu na mestu, nažalost ja sam dosta kasno rezervisao, pa tamo više nije ništa moglo da se nađe. Za sam Salbah, velika prednost naše lokacije je bila što je ski-in/ski-out, što malo smeštaja ovde omogućava, ali je nedostatak što je prilazni put jako strm, tako da ako padne i malo snega nema mrdanja autom, jer bez lanaca skoro da ne može da se popne natrag.

Ono što je bio osnovni problem tokom našeg boravka je, paradoksalno, lepo vreme. Temperature su celo vreme bile u značajnom plusu, tako da iako je snega bilo više nego dovoljno (cenim oko 1m, možda i više), staze bi u neko vreme kad mi izlazimo (a to je oko 10, ili čak pola 11) već bile potpuno izrovane i iznad Salbaha, a da ne govorim o stanju na drugim delovima skijališta, kad se stigne do njih. Kada se na ovo doda i šizofreno označavanje staza, gde je većina staza iznad Salbaha označena kao plava, iako su po svim parametrima crvene, prvih dan-dva su bili bukvalno frustrirajući - kako sam već pominjao, vrlo sam prosečan skijaš, običan rekreativac, ali opet računam da bar plave staze mogu savladati, e u Salbahu sam prvog dana pomislio da treba da okačim skije o klin, i lepo da sedim i sunčam se...

Narednih dana, kad smo se dohvatili i drugih delova skijališta, pogotovo južne strane, koja je u senci, utisak se popravio. Za razliku od severne strane, gde su osim možda zaista lepe plave staze #46 većina staza nekako bezlične tj. sve liče jedna na drugu, na ovoj strani ima nekoliko veoma upečatljivih staza, na kojima nam je bilo baš lepo, a izdvojiću: već više puta pominjanu plavu #2a-#2b, onda meni fenomenalnu crvenu #6-#6a, kao i samu crnu #1. Opet paradoksalno, najbolje smo se iskijali na crvenim ili čak crnim delovima nekih staza (npr. ubedljivo najbolji deo u Leogangu nam je bio kratki crni segment #89a, a od ovde takođe dosta pominjane #14 jedino nam se dopao kratki crni deo na samom kraju) - jeste strmo, ali bar staze dobro drže, bukvalno smo odmarali noge na njima nakon kratera po drugih stazama.

Tako da je ukupan utisak ipak na kraju bio pozitivan, ali uz ogradu da je generalno Salbah centar prevashodno za bolje skijaše. Posebno je problematično stanje za početnike, recimo u delu oko samog Salbaha od svih tih brojnih kilometara staza bukvalno postoji samo jedna staza od nekih 500m gde početnici mogu da voze (to je u predhodnim porukama takođe pominjana staza koju pokriva šestosed Turm), a čak i tu, preko te staze se ukrštaju dve staze koje od vrha vode do dve gondole, pa bude dosta ludaka koji, fascinirani što su preživeli spuštanje odozgo, na ovom delu "puste" skije, tako da za početnika nije baš prijatno...

Takođe, kako je pominjano u nekim od prethodnih poruka, i dalje je vrlo vidljivo, i pored napora koji se očigledno permanentno ulažu u prevazileženje toga, da je ski-centar nastao spajanjem više odvojenih skijališta: jednom kada se ode u neki kraj skijališta - otišao si. Tako da se mora dobro planirati kretanje, nama su se u tom smislu pokazali dobrim predlozi tura koji se nalaze na ski-mapama koje se dobijaju na samom skijalištu, pa smo po tim rutama u tri dana temeljno obišli Salbah, Hinterglem odn. Leogang (probali zadnji dan i Fiberbrun, ali taj dan je pred zoru palo nekih 7-8cm snega, tako da su staze bile u potpunom haosu, pa smo se vratili da opet malo vozimo južnu stranu). Ove ture su od po nekih 20-25km staza, što uz neko jutarnje zagrevanje plus povratak do smeštaja da oko 35km vožnje (ovo po skiline.cc, moj Garmin sat je davao konzervativnijih 30km u totalu), računam sasvim solidno za rekreativne skijaše. Za zaista dobre skijaše, predlog je tura od 65km koja obuhvata sve delove skijališta - obzirom da na liftovima zaista nikad nema gužve, te da su otvarani (upravo zbog pomenutih visokih temperatura) već u 8, a zatvarani u pola 5, verujem da je više nego izvodljiva.

Za one kojima to znači, plus za Salbah može biti i to što je poznat po tzv. apres-ski provodu. Ima zaista puno lokala u kojima od zatvaranja žica pa onda dosta u noć trešti muzika, toče se hektolitri piva, ima karaoka i svakakog drugog vida animacije. Nas to nije zanimalo, srećom apartman nam je bio u brdu pa nas nije ni doticalo - umesto toga, nekoliko puta smo uveče išli kolima do Cel am Zea, koji je na 20 min. vožnje, lep gradić za prošetati (Salbah i Hinterglem su, ipak, samo obična sela), a ima i dobru restoransku ponudu.

Sve u svemu: možda sam mogao i bolje odabrati za prvo skijanje u Austriji, ali ipak bilo nam je lepo u Salbahu, i vrlo rado ću se vratiti jednog dana kada moje skijaško znanje bude adekvatnije.

christofer
29.07.2019, 12:24
Razmisljam se da familijarno odemo do Saalbacha na skijanje pa imam par pitanja za one forumase koji su tu vec bili. Skijanje bi bili porodicno, tj sira familija i deca. Gledajuci sta ima interesantno a da je do cca 900 km od Novog Sada (zbog bebe da ne bude bas daleko da vozimo), ovo mi izgleda kao pun pogodak. Fiss je ipak nekih 200 km dalje, zbog cega je ispao iako je ovde preporucen isto kao odicno porodicno mesto. Klinca starijeg bi mozda mi malo stavili na skije cisto da se oslobodi i da proba s nama a sledece godine bi onda vrv na Kop pa sa nasim instruktorom da krene. Zbog toga mi je potrebno da mesto ima ipak neke sadrzaje za decu.

1. Hinterglem ako se ne varam je ovde preporucen kao bolja varijanta, decije igraliste ima, pristup stazama je isto odlican, jedino moje pitanje je za apres ski - koliko citam u Saalbachu je bas aktivan, sto mi je ok, samo zbog dece da proverim. Hinterglem je kakv u tom pogledu? Ako je kao u Ischglu u centru onda da ne budemo bas na glavnoj ulici :sm021:
2. Pokrivenost snegom pocetkom februara je kakva...staze su juzno orijentisane koliko citam i umeju da postanu kasa brzo. Da li je to uobicajeno, ili bas kad je temp u ozbiljnom plusu? Nije nesto visoko mesto...
3. Kada je raspust u Austriji, tj da li tada kacimo neke njehove guzve?
4. Staze za srednji :kez: nivo bordera i skojasa (mesana smo grupa) su kakve....da li cemo se smoriti. Cisto kao reper, isli smo Ischgl, Lech, Madonna, Alta Badia samo u zadnjih par godina...a deo ekipe je iskijao i FR, Ch itd.
5. Offpiste, ali lagani....znaci bez pesacenja pola dana, heli i te varijante...vec skretanja sa staze i dostupnost takvih padina sa glavnih staza da li je ok?

hvala unapred na odgovorima :)

Grazer
03.11.2021, 11:07
Gledam mape i postavljam sebi pitanje kako se u Hinterglemm-u i Saalbachu prelazi s jedne strane na drugu, da kazem s leve na desnu ili ti G i H djela na A? Ne vidim povezanost. Jel se mora pjeske kroz grad? Vidim da je sjeverni deo skijalista, C i B povezan ali kroz grad ne vidim nista

Milos011
04.11.2021, 08:38
Peške kroz grad, ako hoćeš da presečeš ili ako skijaš okolo sa staze na stazu :)

Maestro
05.11.2021, 09:41
To peske kroz grad je zaista za izbegavanje. Ali nije ni to najvece zlo na skijalistu jer ako neces da pesacis imas alternativu da teras do kraja skijalista i napravis krug. Najvece mi je zlo veza izmedju Kohlmaisbahna i Bernkogela gde jednostavno nema nikakve opcije nastavka skijanja ni u jednom smeru nego skije na ledja pa peske. A radi se o istoj strani skijalista. Taj Saalbach je zaista dobro uredjeno i organizovano skijaliste. Sada vec sa prosirenjem u Tirol i dosta veliko. Ali ima te neke stvari koje ga totalno srozavaju i koje su zaista nedopustive za skijaliste takve reputacije. Jednostavno staze nisu sve povezane i to je cinjenica a reklamiraju ga kao potpuno povezano. Pa za sve ove godine meni bi bio prioritet da povezam sam Saalbach da se moze skijati bez skidanja skija a oni otisli prvo u Tirol. Isto tako 70% staza su juzno orijentisanje i tu vec na 0 stepeni postoji problem. Skijao sam ga i na kraju marta i u januaru. Na kraju marta kad je bio minus dva dana moze da skija, ostalo horor. Jednostavno nije skijaliste za posle pola februara ako hocete da ga skijate celog i da ne razmisljate.

Bratko
21.01.2024, 23:05
Hinterglemm(Saalbach) 30.12-05.01.’24
Staze dobro sredjene, žice brze, zanimljivo i raznovrsno skijanje.
Novogodisnja predstava ski-skola sa bakljama u Hinterglemm-u je za pamćenje! [emoji106]
Hinterglemm, Saalbach, sa Fieberbrunn i Leogang-om, i sa žicom koja povezuje ovaj domen sa Zell amSee (nismo išli, jer taj dan zbog vetra nije radila), i više je nego dovoljno za 6 ski-dana. Bili jedan dan do Kapruna, prirodan sneg baš prija [emoji3060] posle ledenih ploča.
Smeštaj u Hinterglemm-u je preporuka, jer ima više opcija za polazak i povratak.
Saalbach ima taj nedostatak rasporeda žičara i medjusobne povezanosti, jer je skidanje skija i malo pešačenja neminovnost.

Ako bih poredio ovo skijalište sa sličnim, to bi bilo sa Schladming-om, s tim što je meni više legla logičnija povezanost 4-BERGE-SKI-Schladming nego ovde. Sa Flachau, Zauchensee, i sl., a i zbog blizine autoputa, SkiAmade će nas i ubuduće vidjati, a Saalbach verovatno neće. U korist toj odluci ide i činjenica da smo u proseku, prema skiline-u, više iskijali po danu u nekim manjim centrima (npr. Gerlitzen, Turacher, Katschberg) nego u Hinterglemm(Saalbach).
[emoji961]