PDA

Pogledati punu verziju : Anketa o Staroj planini



vlada019
06.07.2008, 14:32
Anketa o Staroj planini

Ova anketa je deo istraživanja koje radim u okviru magistarskih studija pod nazivom "Održivi razvoj prirodne okoline" koje pohadjam na Middlesex Univerzitetu u Londonu.

Tema istraživanja mog završnog magistarskog rada je " Održivi razvoj i učešće gradjana u zemljama u tranziciji ("Green development and participation - implications for countries in transition"). Studija slučaja koju radim je izgradnja Ski centra na Staroj planini u Srbiji....................


Detaljnije na ovom linku

http://www.knjazevac.org.yu/forum/index.php?topic=3097.0

wlad
06.07.2008, 19:05
Pogledao sam pitanja iz ankete i ona mi deluju dosta loša. Naime, samim pitanjima se implicira odgovor, umesto da ih ima puno i da se iz odgovora donese zaključak šta građani misle - pitanja su tako postavljena da autor ankete već sad može da objavi rezultate.

A verujem da to nije cilj, pogotovo ako autor želi da ima prave rezultate ankete, tj. svoga rada (a ne da "iskonstruiše" ceo rad).

Zaključak: ovom anketom će se "napraviti" rezultat, a ne dobiti.

Takođe, iz pitanja (kako su postavljena) možemo zaključiti da turizam ne može doneti/generisati održiv razvoj. Ne samo na SP, nego bilo gde ;).

stekan
06.07.2008, 19:45
Wlad je potpuno u pravu.

U pitanju "Da li podržavate izgradnju hotelskog naselja za više hiljada ljudi na Jabučkom ravništu?" spominjanje hiljada ljudi asocira na prevelike smještajne kapacitete, iako možda ima mjesta i za desetine i stotine hiljada ljudi.

Pitanje "Da li ste saglasni da se u ime brzog ekonomskog razvoja narušava priroda i prirodno bogatstvo Stare planine?" trebalo bi da glasi "Da li vam je važniji brz ekonomski razvoj ili netaknuto prirodno bogatstvo Stare planine?".

Da li prosječan stanovnik Balkana zna šta je to koncept održivog razvoja? ("Da li podržavate koncept održivog razvoja, koji štiti prirodna bogatstva Stare planine po cenu nešto sporijeg i opreznijeg ekonomskog i socijalnog razvoja vaše lokalne zajednice?"). Iz pitanja vidimo da je to nešto mnogo dobro jer štiti prirodna bogatstva.

"Da li znate da je Stara planina zaštićena zakonom kao Park prirode?" bi moglo biti "Da li ste za izmjenu zakona kojom je Stara planina zaštićena kao park prirode?".

vlada019
14.07.2008, 22:34
Dragi,

Hvala puno na vasim komentarima i na vremenu koje ste utrosili da mi sve to napisete. Moram da priznam da se sa nekim stavkama slazem a sa nekima ne. Moguce je da su neka pitanja postavljena na pogresan nacin i da nose komplikovane koncepte (na pr. ovo za odrziv razvoj). Mislim da cu Stekanovu 2. primedbu da usvojim jer je pitanje jednostavnije i bolje postavljeno. Wladove primedbe takodje uvazavam.
Ostale primedbe ne prihvatam iz razloga o kojima mozete citati (ako vas zanima) kad zavrsim ovaj rad. U kratko - pitanje za Jab Ravniste nije pitanje kapaciteta. Oni koji su upuceni u detalje (a ima ih nekolicina po Knjazevcu i vise iz okruznih sela) znaju da ako na Jab Rav krene izgradnja hotela to ce direktno ugroziti razvoj sela i turisticke ponude u selima. Osim toga postavlja se pitanje nepostojece infrastrukture (kanalizacija, otpadne vode, struja itd). KOpaonik i Zlatibor su dve poznate price koje nisu uspele da postignu taj odrzivi razvoj, tj. jednostavno receno revitalizaciju tog kraja za lokalno stanovnistvo na duze staze. Kranjska Gora je jedan dobar primer kako turizam ozivljava i donosi dobrobit lokalnom stanovnistvu, a ne samo finansiskim/politickim igracima.
Sto se tice Parka prirode ja bas zelim da saznam da li su ljudi svesni tog zakona. Ispostavlja se da dosta njih nije. Mislim da je to pitanje na mestu.

Jos jednom zahvaljujem i pozdravljam vas!