PDA

Pogledati punu verziju : Slovenijo, tugo moja...



stekan
15.05.2008, 09:39
Koliko god se ja trudio da zavolim Sloveniju (nakon neugodnog iskustva sa izdavanjem turističke vize od prije nekoliko godina) njihova vlast se još jače trudi da ja u tome ne uspijem: Vinjete u Sloveniji (http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=193321)

Dakle, za prolazak kroz Sloveniju ćemo morati platiti putarinu u obliku vinjete u iznosu od 35€. To je cijena polugodišnje vinjete, jer vinjeta za kraći period neće postojati. U gornjoj vijesti je pogrešno protumačeno za vinjetu od 27,50 €, jer je to iznos za godišnju vinjetu za motocikle.

Austrija sa vinjetom od oko 8 € mi je sad još draža, ali kako do nje doći bez Slovenije?

Vjerujem da je vijest posebno "obradovala" naše susjede iz Hrvatske.

bobo
15.05.2008, 10:36
Koliko god se ja trudio da zavolim Sloveniju (nakon neugodnog iskustva sa izdavanjem turističke vize od prije nekoliko godina) njihova vlast se još jače trudi da ja u tome ne uspijem: Vinjete u Sloveniji (http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=193321)

Dakle, za prolazak kroz Sloveniju ćemo morati platiti putarinu u obliku vinjete u iznosu od 35€. To je cijena polugodišnje vinjete, jer vinjeta za kraći period neće postojati. U gornjoj vijesti je pogrešno protumačeno za vinjetu od 27,50 €, jer je to iznos za godišnju vinjetu za motocikle.

Austrija sa vinjetom od oko 8 € mi je sad još draža, ali kako do nje doći bez Slovenije?

Vjerujem da je vijest posebno "obradovala" naše susjede iz Hrvatske.
Pravac prema Gracu nam je kritičan, tu, čini mi, se nema lijeka.
Ali zato ima lijeka na pravcu prema Trstu, doduše, mora da se plati ZG-RI (mislim 56kn). Od RI do Trsta preko prelaza Kozina može se bez SLO vinjete (samo za ljubitelje FR i IT alpi).
Siguran sam da je Krejzi ovo već zacrtao kao buduće rute:)

stekan
15.05.2008, 10:52
Meni je bitan pravac prema Karavankama, a ni tu nema lijeka. Živim u nadi da će se sjetiti da uvedu vinjete na 10 dana, koje bi trebale biti oko 6 €, poredeći sa cijenom austrijskih.

Vjerujem da bi veliki "poštovalac" Slovenije g-din Pervan iz "Večernje škole" sa TV Nova imao rješenje za zaobilaženje plaćanja slovenskih vinjeta. Vjerovatno bi predložio ili tunel ispod Slovenije, ili pak most. A možda i neko novo rješenje.

skiman
15.05.2008, 10:53
Pravac prema Gracu nam je kritičan, tu, čini mi, se nema lijeka.
Ali zato ima lijeka na pravcu prema Trstu, doduše, mora da se plati ZG-RI (mislim 56kn). Od RI do Trsta preko prelaza Kozina može se bez SLO vinjete (samo za ljubitelje FR i IT alpi).
Siguran sam da je Krejzi ovo već zacrtao kao buduće rute:)

Ima, ali je zato put nešto duži....(govorim za pravac Graz). Može se, ali pazite na zaobilaznice velikih gradova (MB i LJ)....za ovo vam isto treba vinjeta.........:smoke:

skiman
15.05.2008, 10:55
Koliko god se ja trudio da zavolim Sloveniju (nakon neugodnog iskustva sa izdavanjem turističke vize od prije nekoliko godina) njihova vlast se još jače trudi da ja u tome ne uspijem: Vinjete u Sloveniji (http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=193321)

Dakle, za prolazak kroz Sloveniju ćemo morati platiti putarinu u obliku vinjete u iznosu od 35€. To je cijena polugodišnje vinjete, jer vinjeta za kraći period neće postojati. U gornjoj vijesti je pogrešno protumačeno za vinjetu od 27,50 €, jer je to iznos za godišnju vinjetu za motocikle.

Austrija sa vinjetom od oko 8 € mi je sad još draža, ali kako do nje doći bez Slovenije?

Vjerujem da je vijest posebno "obradovala" naše susjede iz Hrvatske.

Ideš preko Madžarske...............:smoke:

skiman
15.05.2008, 10:57
Meni je bitan pravac prema Karavankama, a ni tu nema lijeka. Živim u nadi da će se sjetiti da uvedu vinjete na 10 dana, koje bi trebale biti oko 6 €, poredeći sa cijenom austrijskih.

Vjerujem da bi veliki "poštovalac" Slovenije g-din Pervan iz "Večernje škole" sa TV Nova imao rješenje za zaobilaženje plaćanja slovenskih vinjeta. Vjerovatno bi predložio ili tunel ispod Slovenije, ili pak most. A možda i neko novo rješenje.

Ovakvih vinjeta neče biti......... Ovo ti baš nije bilo na čast:sm008: :dontknow:

CrazyKong
15.05.2008, 11:02
Krajnje bezobrazno da nema kraca od 6 mes....:glavaozid

To je uvedeno zbog onih koji dolaze kroz SLO u HR na more, a ne zbog nas koji idemo na skijanje...mozda ukinu na zimu :)

stekan
15.05.2008, 11:24
Ovakvih vinjeta neče biti......... Ovo ti baš nije bilo na čast:sm008: :dontknow:

Duboko i iskreno se izvinjavam. Nemam ništa protiv slovenaca, već samo protiv slovenskih birokrata.

Razmišljao sam dok sam pisao da li ćeš se ljutiti. Šale na račun Slovenije su omiljene g-dinu Pervanu. Naljutićeš se i ako stavim koji link na tu temu, pa ću to preskočiti.

skiman
15.05.2008, 12:05
Duboko i iskreno se izvinjavam. Nemam ništa protiv slovenaca, već samo protiv slovenskih birokrata.

Razmišljao sam dok sam pisao da li ćeš se ljutiti. Šale na račun Slovenije su omiljene g-dinu Pervanu. Naljutićeš se i ako stavim koji link na tu temu, pa ću to preskočiti.

Ma ni nama ne paše..... a ko nas šta pita (na jesen su izbori).....Bilo je dosta rasprava po medijima u SLO, ali kad neko ima večinu u parlamentu može radit šta hoče.......Stekane, mogao bi ja što šta reči o nekoj naciji , zemlji, inteligentosti pojedinaca.....ali o ovim stvarima ne komentiram(i zato ne cenim ove vrste humora, što ga usavršava g.Pervan sa svojom Večernjom školom-previše je primitivan).....Jako je to skizak teren(i previše poštujem ljude), i zato predlažem, ako je govora o vinjetama u nekim zamljama, neka se piše o tom......a ne kako je neka zemlja velika ili mala......Ako ne, onda če ovaj forum postati poligon za neke nacionalističke izpade.....a mi svi volimo skijanje i sve što je vezano na to.....barem se nadam....:ok: .

Sapa
15.05.2008, 12:24
[QUOTE]Duboko i iskreno se izvinjavam. Nemam ništa protiv slovenaca, već samo protiv slovenskih birokrata.

Nemoj tako; Birokrate svih zemalja ujedinite se.:yay:



Razmišljao sam dok sam pisao da li ćeš se ljutiti. Šale na račun Slovenije su omiljene g-dinu Pervanu. Naljutićeš se i ako stavim koji link na tu temu, pa ću to preskočiti

Daj, daj neki odavno nisam cuo dobar Fic, ljeto pocinje, osim freeride filmica nemam cim da rashladim dosadu. Daj da cujem neki newskool vic o Janezima.

Nego brooka je ta otimacina na naplatnim rampama i to za te pare, to nije nista drugo do oportunizam slovenackih kolega birokrata. Evo stavljam i ja svoj potpis na peticiju.
PS
bogami ako tako nastave......bi ce opet problema sa ribom u Pir.-zaljevu.:D

Sapa
15.05.2008, 12:35
Jako je to skizak teren(i previše poštujem ljude), i zato predlažem, ako je govora o vinjetama u nekim zamljama, neka se piše o tom......a ne kako je neka zemlja velika ili mala......Ako ne, onda če ovaj forum postati poligon za neke nacionalističke izpade.....a mi svi volimo skijanje i sve što je vezano na to.....barem se nadam....:ok: .

Ih. I ti brate ko da si Slovenac pa sve bookvalno sFatas. Nemo da me razocaras. Pa ja kad bi sve sto su o "mom narodu" i regijonu odakle poticem izjavili, kad bi ja to sve sFato licno dje bi mi kraj bio. Nebi bio cool uopste. Ja se brate svemu tome smijem od srca, al kad 'dojde maca na vratanca' onda ocekujem takvu reakciju tj smisao za humor i od druge strane.
Malo se shprdamo nema tenzija, a zdravo je uputit/primit zahebanciju na vlastiti/tudji racun.

skiman
15.05.2008, 12:36
[quote=stekan;29501]

Nemoj tako; Birokrate svih zemalja ujedinite se.:yay:




Daj, daj neki odavno nisam cuo dobar Fic, ljeto pocinje, osim freeride filmica nemam cim da rashladim dosadu. Daj da cujem neki newskool vic o Janezima.

Nego brooka je ta otimacina na naplatnim rampama i to za te pare, to nije nista drugo do oportunizam slovenackih kolega birokrata. Evo stavljam i ja svoj potpis na peticiju.
PS
bogami ako tako nastave......bi ce opet problema sa ribom u Pir.-zaljevu.:D

Bilo napisano, pa izbrisano.........

skiman
15.05.2008, 12:39
Ih. I ti brate ko da si Slovenac pa sve bookvalno sFatas. Nemo da me razocaras. Pa ja kad bi sve sto su o "mom narodu" i regijonu odakle poticem izjavili, kad bi ja to sve sFato licno dje bi mi kraj bio. Nebi bio cool uopste. Ja se brate svemu tome smijem od srca, al kad 'dojde maca na vratanca' onda ocekujem takvu reakciju i od druge strane.
Malo se shprdamo nema tenzija, a zdravo je uputit/primit zahebanciju na vlastiti/tudji racun.
Ne, nego se ne zezam sa nekim stvarima..........Govor je o vinjetama.....samo to.....i šta to poteže sa sobom.......ostale stvari su totalno nevažne..........:sm018:

Sapa
15.05.2008, 12:44
Ne, nego se ne zezam sa nekim stvarima..........Govor je o vinjetama.....samo to.....i šta to poteže sa sobom.......ostale stvari su totalno nevažne..........:sm018:

E sad moram da te provociram djaba je, namjestio si se. Sa cim se ne zezass?? NE svidja ti se ideja da prokopaju tunel ispod SLo? :glavaozid
AKo mi vjerujes slabo pratim politiku Zapadnog Balkana i Mitel Europe, tako da ovo o "mostu preko i tunelu ispod slovenije" sad prvi put cujem na ovom forumu i meni smjesno, sta da radim. A ne znam ni ko je taj g-din Prevan, samo iz tvoje reakcije sFatam da je ozloglasen.

Ma naravno da su sve druge stvari osim skijanja nevazne.
PS
Ja ove godine prelecem preko SLo. ne zbog ovog posta vinjetama, nego sto me jako mrzi da vozim 1300km.(a nemam para za taxi). A ovi budget letovi jeftiniiii...

skiman
15.05.2008, 12:49
E sad moram da te provociram djaba je, namjestio si se. Sa cim se ne zezass?? NE svidja ti se ideja da prokopaju tunel ispod SLo? :glavaozid
AKo mi vjerujes slabo pratim politiku Zapadnog Balkana i Mitel Europe, tako da ovo o "mostu preko i tunelu ispod slovenije" sad prvi put cujem na ovom forumu i meni smjesno, sta da radim. A ne znam ni ko je taj g-din Prevan, samo iz tvoje reakcije sFatam da je ozloglasen.

Ma naravno da su sve druge stvari osim skijanja nevazne.
PS
Ja ove godine prelecem preko SLo. ne zbog ovog posta vinjetama, nego sto me jako mrzi da vozim 1300km.(a nemam para za taxi). A ovi budget letovi jeftiniiii...


Ma,trabunjaj dalje i onako je sve :sm023::smoke:

Sapa
15.05.2008, 12:59
Ma bjaaazi ti bi samo o T. Maze piso, to ti nije offtopic ha (samo dok ti zena nekad procita sta su ti omiljeni hobiji)? a kad treba pricat kopanju tunela izmedju Zidanog Mosta i Karavanki e to je vec off-tema. Meni to zvuci uzbudljivo (mozda naprave i raportazu na National Geographic) :-))

skiman
15.05.2008, 13:15
A šta češ, kad je vani vruče (a ona je ipak racerka:sm011: )...........:ski: :dziveli:

Tadija_91
15.05.2008, 18:00
evo ga i ovaj pominje neke tunele:confused:
:D:D:D
http://www.palavestra.com/predsednicki0.htm

stekan
17.05.2008, 21:18
Skiman, da se malo popravim u tvojim očima, kupih danas dva odijela marke Mura. :ok:

skiman
17.05.2008, 22:00
Skiman, da se malo popravim u tvojim očima, kupih danas dva odijela marke Mura. :ok:

Nek ti dugo služe......:ok: :sm018: Skiman