PDA

Pogledati punu verziju : Skiing Around the World



Sapa
19.02.2008, 19:02
Tako se zove knjiga (mozda vec poznata siroj publici ovog foruma :dontknow: ) Jima Petersena, amerikanca koji je imao vrlo neugodan zadatak da u "nesto vise" od 80 dana obidje svijet i skija svuda, pa cak i u naj zabacenijim egzotikama, a sve u potrazi za 'ulitmatnom ski-padinom'. Vjerujem da mu nije bilo lako.
Naravno Balkan nije zaobidjen, a kurijozitet je da je za vecinu balkanskih destinacija kao net- izvor navodijo i www.skijanje.co.yu.

Imao sam priliku da u nekom ski-magazinu procitam odlomak iz ove knjige posvecen Jahorini i Bjelasnici, bio je tamo valjda negdje pocetkom 2000tih.
Od svega me naj vise zaintrigirao njegov opis freeride-rute koju je napravijo sa Gole Jahorine, pa kroz shume, kaze u knjizi da je napravijo visinskih skoro 1000 metara spusta, e jedino i na zalost nisam shvatijo u kom pravcu je isao i gdje je na kraju krajeva zavrsijo. Inace o Jahorini pise sa simpatijama, ali ima iritantan-amerikanski stil pisanja; sa previse pateticnih kvazi simbolicnih referencija na rat i slicno.
Inace sasosjecam se s njim, mora da je to bio tezak rudarski posao, to toliko skijanje; po Andama, Apeninima, Pirinejima, Kavkazu, Kulun-shanu, Alpama i Roki-planinama......

Na sajtu ima nesto podataka o svakom od posjecenih bregova; Knjiga je dobro ilustrovana, ali i skupa, cini mi se nekih 50 tak evra.

http://www.skiingaroundtheworld.net/

stekan
19.02.2008, 20:16
Sapa, čitaš li ti šta?

wlad
19.02.2008, 20:38
Interesantan deo o Albaniji (http://www.skiingaroundtheworld.net/infosidor/albania.asp)...

Čuo sam da nemaju nijedan lift, evo ovaj tip to i potvrđuje. A imaju čuda od planina :eek:

Sapa
20.02.2008, 09:25
Sapa, čitaš li ti šta?

Tu i tamo kad mi pod ruku dodju kakve stare novine. Sto? jesam nesto propustijo?


Interesantan deo o Albaniji...
Čuo sam da nemaju nijedan lift, evo ovaj tip to i potvrđuje. A imaju čuda od planina

E da to sam i ja cuo tj procitao kod Jimmyja, ono jest da je cojek Amerikanac, dakle po prirodi sklon pretjerivanju; Uglavnom, Jimi kaze da je na ski liftove nailazijo i u Avaganistanu i na Tibetu.......i da je Albanija mozda jedina zemlja u kojoj je bio i koja nema ski-lifta (ali zato cujem da Mercedesa po ulicama ima kolko volesh); E heto sad prilike za poslovne ljude iz novo-nastale susjedne, ali sabratske drzave da investiraju u infrastrukturu na Prokletijama.

hehehe
20.02.2008, 10:50
E heto sad prilike za poslovne ljude iz novo-nastale susjedne, ali sabratske drzave da investiraju u infrastrukturu na Prokletijama.

Susedne... kome je ona susedna?

stekan
20.02.2008, 11:07
Tu i tamo kad mi pod ruku dodju kakve stare novine. Sto? jesam nesto propustijo?

Samo si propustio u ranoj mladosti jedan stari vic koji završava sa "čitaš li ti šta?".

stekan
20.02.2008, 11:45
Za one koji ne znaju vic, evo jedne verzije istog (pod "Intelektualac"): http://www.vicevi-dana.com/arhiva/vicevi-dana-12-10-2006.shtml

wlad
20.02.2008, 11:49
Susedne... kome je ona susedna?

Pa od novonastalih susednih (Albaniji) je npr. Crna Gora :D.

Sapa
20.02.2008, 12:54
Susedne... kome je ona susedna?

To je dobro pitanje na koje privremeno ne mogu da ti dam odogovor. Vrijeme ce pokazati. Sve su to mlade, frishke, banana-republike, ciji je zivotni vjek mozda bas ko i kod tog juznog voca; ne trule, dok ih god drzis u zamrzivacu. Ma nek nama samo nastavi da pada snjeg, za ostalo ce mo lako.

Mi se koljeme, a Jimmi skija li ga skija.

Sapa
20.02.2008, 15:03
Mi se koljeme, a Jimmi skija li ga skija.

Samo ko kaze da "koljanje" i skijanje nemaju nikakve uzrocno-posljedicne veze:

Obratiti paznju na posljednji dio texta World Wars:
http://www.onsnow.co.uk/AlpineSkiingAroundTheWorld.html

"Thanks to the adventurous spirit of Europeans and influence of World War II, skiers can now enjoy the sport on just about every continent."


Bez "koljanja" nema skijanja :confused:

wlad
20.02.2008, 16:53
Da pridodam, iz ovog tvog (interesantnog linka) pročitao sam i:


World War II aided the development of skiing in the US as well. Following WWII, 10th Mountain Division survivor Friedl Pfeifer founded Aspen, while his fellow 10th veteran, Peter Seibert founded Vail. In all, nearly two thousand veterans went on to become ski instructors, while 62 resorts were either founded by, directed by or had ski schools run by 10th Mountain veterans.

I sad se ja mislim, kako je i kod nas sada počeo da se razvija zimski turizam, na svakom brdu sad hoće da prave ski centre :sm006:

Flexon
20.02.2008, 17:05
dobra knjiga samo cijena masna do bola

Tadija_91
20.02.2008, 21:42
Sta bi bilo Crnoj Gori bez ratova...Ni skijalista ni pesnika...:D

Sapa
20.02.2008, 23:46
Sta bi bilo Crnoj Gori bez ratova...Ni skijalista ni pesnika...:D

Nema direktno veze sa skijanjem ali ima veze sa 'gorstackim duhom' obradjenim u jednoj drugoj temi o omiljenoj diskoteci od gdzice P. Hilton;

Elem; stih kaze: 'Chevo ravno gnjezdo junacko' itd, itd. A jedan duhovit, a bogami i cinichan starina pridodade jednom, nako usput i spontano, sljedeci stih; Veli: 'Kolko ravno toliko i junacko', drugim rijecima nije ni jedno ni drugo....
el me ko prati, osim Wlada, Tadije i slicnih Dinaroidnih tipova ??? :confused:

Flexon
20.02.2008, 23:57
Nema direktno veze sa skijanjem ali ima veze sa 'gorstackim duhom' obradjenim u jednoj drugoj temi o omiljenoj diskoteci od gdzice P. Hilton;


taman sam uz puno truda zaboravio na taj post
hvala sto me napomenu:glavaozid :glavaozid :glavaozid

wlad
21.02.2008, 00:41
el me ko prati, osim Wlada, Tadije i slicnih Dinaroidnih tipova ??? :confused:

Pratimo radnju fabule :sm021:

Tadija_91
21.02.2008, 01:03
ma pratimo mi a sigurno neko i voajerise(od glagola voajerisat' :cool:)
btw jes' da je off ali ne znam da li neko zna da je Crna Gora u ratu sa Japanom dosta dugo. Ja sam cuo pricu da je dok je Njegos bio u Rusiji (a de ce drugde biti) japanski car nesto rekao za Crnu Goru kao ne zna gde je i tako to...
Njegos je tada objavio rat Japanu koji koliko znam jos nije okoncan.
Interesantno je da nijedna delegacija Japana od tada nije bila u poseti Crnoj Gori.

wlad
21.02.2008, 01:17
Debeli :sm023:

Nije u ratu ;), to je valjda rešeno pre par godina.. BTW, mislim da nema veze sa Njegošem :D, radi se da posle nekog-tamo-rata CG nije potpisala mir sa Japanom (i tako je ostalo dugo), formalnost...

Sapa
21.02.2008, 09:29
Debeli :sm023:

radi se da posle nekog-tamo-rata CG nije potpisala mir sa Japanom (i tako je ostalo dugo), formalnost...\

Grdan? "posle nekog-tamo-rata" ?? Sto velish jadan? to je bio cuveni Rusko-Japanski Rat iz 1905; Bili su se (tj tukli), mislim, za Mandzuriju. Rusija je tu pukla skroz na skroz, i vojnicki i finansiski. Nezadovoljstvo porazom ojacalo je ljevicu i komunisticki pokret, to je ustvari bio pocetak kraja za familiju Romanov, tj usrali su motku svi skupa, njih i nas 200 milijona. Eto.

Dje to neces znat :sm004: Po pricama/predanjima jedan vod 'CG-warriors' je ucestvovao direktno u okrsajima.........i of course, istakao se...............Chevo ravno, gnjezdo junacko.............:D :obrvajedn :party:

wlad
21.02.2008, 15:30
Dobro-aj'-sad nisam toliko upoznat sa tematikom ratovanja Rusa i nas 200miliona...

oggy
22.02.2008, 01:29
Hahahaha, sad mi drugar skrenu paznju na ovaj detalj za Albaniju...

Websites for ski resorts from this country included in Skiing Around the World:

Darhda are you kidding?