PDA

Pogledati punu verziju : Bansko - sezona 2008



starlighter
30.01.2008, 10:10
Otavaram ovaj thread, pa ko ima neke korisne informacije, nek postuje svoja iskustva, dobra ili losha...
Mene konkretno interesuje koje hotele bi vi preporuchili, najvaznije je da kupatila i sobe budu chisti. Interesuje me i kakvo je skijanje, gde se tamo dobro jede, shta od njihovih specijaliteta da probam, kakve su cene, itd...
hvala na svim informacijama...

boniko
30.01.2008, 20:10
Ja sam evo uplatio hotel Park Gardenija po iskustvima ljudi koji su boravili u istom, odnos cena-kvalitet je zadovoljavajuci...to je sve sto sam saznao vezano za smestaj...
Putujem 22.02. pa kad se vratim saljem izvestaj...

oddball
30.01.2008, 21:04
sada u petak idem po četvrti put u bansko i moj favorit je definitivno vila roka.
sve im je uračunato u cenu, i korišćenje bazena, i đakuzi, parno kupatilo, tursko kupatilo, polu pansion, prevoz do gondole... gde ćeš bolje.
villaroka.com

starlighter
31.01.2008, 09:39
@boniko
Gde si i kada uplatio za Gardeniju, poshto sam i ja nekako njih izdvojio iz ponude, i idem u tom periodu, ali su mi u Argusu rekli da nema mesta. Idem da proverim i tu vilaroka za svaki sluchaj...
hvala

starlighter
31.01.2008, 10:03
@oddbal
u kojoj si ti agenciji uplatio za tu vila roka, deluje mi dobro?

boniko
31.01.2008, 10:18
@oddbalPosto vidimo da si vec bio u Banskom...kakva su tvoja iskustva sto se tice ski passa i iznajmljivanja opreme tamo? Razmisljam da li da nosim svoju opremu ili da uzimam to tamo? U agenciji su mi rekli da ne postoji posebna cena samo za ski pass, nego da ta cena koju oni nude vazi za ski pass + skije + stapovi i da ukoliko nosim svoje skije ne mogu da platim manje...
Kakva je situacija sto se snega tice uopste tamo? Ovo prolece cini mise ranije stize nego prethodnih godina, plasim se da ce snega biti samo od tih topova o kojima svi pisu...
Jel imas neki savet, sta nositi, gde ici i slicno....
Hvala :)

oddball
01.02.2008, 08:54
@starlighter:
preko filip travela www.filip.co.yu vec sam isao preko njih u bansko, bas u vila roku i bili su skroz korektni. ja sam isao preko nekoliko agencija i iz mog iskustva mogu reci da je jolly tours ubedljivo najgori, a da su filip travel i kon tiki vredni.

boniko
01.02.2008, 09:53
hehe...i ja idem preko njih 23.02.

starlighter
01.02.2008, 21:09
Ljudi, fala na informacijama...
Nisma uspeo da obezbedim Gardeniju, ali sam nashao preko Kontikija hotel Orphey, 270 eura, znachi malo je skuplji ali malo sam zakasnio za jurenjem smeshtaja, tako da je i ovo dobro! Nalazi se u centru i deluje kao do jaja hotel!
A shto se tiche Jolly-ja, slazem se da su mnogo loshi! Zvao sam ih da ih pitam za hotel Gardenia i rekoshe, citiram "Morate doci kod nas, uplatite avans 30%, A MI CEMO ONDA DA PROVERIMO DA LI IMA MESTA" !!!!!!! WTF! Umro sam od smeha, malo sam nekulturno pocheo odmah da se smejem preko telefona, ali stvarno nisam izdrzao...dash im pare, a oni onda proveravaju da li ima mesta, i na odgovor chekash 48 sati!!! Nakon shto sam iskazao svoju nevericu kroz smejanje, zena mi je objasnila kako na taj nachin rade samo sa bugarskom. Rekoh, ok, mislim se, ochigledno ja ne znam neshto, mozda bugari imaju neke chudne fore, pa tako mora, ne bi li se svi zashtitili...pozovem kontiki, nadjem vec pomenuti hotel Orphey, napravismo rezervaciju, nikakve pare unapred, sve normalno...

Eto toliko o jolly-ju, ali ajd da pitam josh neke info...
Interesuje me skipass. Rekoshe mi u kontiki-ju da preko njih mogu da kupim samo neki od komplet skipass-eva, shto znachi sp+skije+cipele, ili neka druga kombinacija, a da skipass mogu da uzmem tamo na licu mesta za 130evra. E sad, ortakinja me naplashila da ima neka fora da skipass mora da se rezervishe 20 dana unapred!?!?!., pa me interesuju malo chinjenice oko ovoga.
hvala

Bax
02.02.2008, 09:51
Moj kolega je bio u Banskom pre nekih mesec dana. On je uzimao ski-pas dan za dan. Rekao mi je da je cena dnevnog skipasa bila oko 25-26 eura....

yves
02.02.2008, 22:08
ski cuko se uzima na licu mesta, kakva crna rezervacija ski cuke? :)

vlada68bgd
04.02.2008, 22:01
Pozdrav svima

Vratio sam se iz Banskog u subotu 02.02.2008.... evo vam svezih utisaka.

1. Voznja do tamo 10 sati.... smaranje
2. Bansko kao mesto - extra , extra... mali grad sa strahovto puno hotela
ko zeli skijanje super, ko zeli provod ... zaboravite
3. Uplatio u Filip Travelu hotel "Vila Roka" , pa mi gospoda 3 dana pred put
otkazali, bio smesten u hotelu "Eveline Palace" ( 4 zvezdice )
4. Hotel sa bazenom, saunom i ostalim "perverzijama"... verujte ljudi, i
Bugari su naucili nesto o turizmu... neverovatno ali istinito.
5. Jedino sto u Bugarskoj NE mozes a to je - da ostanes GLADAN... takvog
jos nisam sreo, klopa je super na svaki nacin - i po kolicini, i po ukusu.
Ranije su se ljudi prezderavali za 5 maraka, e sad to vise NEMA ! Porcija
piletine ili hamburger na stazi je 10-12 leva ( 2 leva = 1 Eur ), uz
besplatne salate i priloge. Moze se najesti za "normalne" pare.
Sokic 2 leva, caj isto, kafa 1,5 lev.
6. Ski pass je EXTRA skup, i zanimljivo - ISTA JE CENA AKO GA TAMO
KUPUJES ILI ODAVDE PREKO AGENCIJE.... u cemu je fora - agencija
dobija 40% popusta na kolicinu i oni to strpaju sebi u dzep ! Uz kupljeni
ski pass dobija BESPLATNO skije, vezove i stapove... BEZ cipela. Skije
su onako, nista specijalno, ako zelite top klasu mora da se doplati ,
valjda 10 leva dnevno. Ja nosio svoje skije tako da nisam ni razmisljao.
7. Svi, ali recima SVI hoteli u Banskom imaju svoj mini bus koji Vas vozi
na gondolu u vraca sa gondole. Izuzetno su tacni i vozaci su jako
predusretljivi.
8. Redovi za ulazak u gondolu - kad se nisam srusio prvi dan - dosao u
10:15 h i red od 300 metara.... verovali ili ne, usao sam na gondolu za
15-20 minuta.... izgleda strasno, ali red ide toliko brzo da Vas vec
sutradan on uopste ne brine. Kapacitet gondole je ogroman ( 8 ljudi na
svakih 5 sekundi ulazi ), red se pravi zbog 4 kapije za ski pass.
9. Na zicarama NEMA redova - i nema se sta vise dodati.... sve zicare
rade perfektno, brzo, nijednu zicaru nisam cekao duze od 30 sekundi !
10. Staze - eeeee prijatelji to je posebna prica.... zbog ovoga pisem ceo
ovaj post.

Daklem : staze za skijanje su na visini od 1800 do 2600 metara nadm. visine. Hupser - rec koja u Bugarskom jeziku NE POSTOJI ! Sve staze se danonocno peglaju, sve su ravne kao piste za spust, gde god ima leda ( od bordera najcesce ) na stazi, odmah se ukljucuje vodeni top i ratrak pegla stazu.... znaci VRH BRATE !!!
Staze su uglavnom crno-crvene, za zahtevnije skijase, da se ne lazemo. Jedini problem je u ovoj nadmorskoj visini.... Daklem, NE postoje mekane
staze za "fensi" skijanje. Sve su trvde i strme.... samo za extra brzo i jako
skijanje.... Moja topla preporuka - obavezno fizicka priprema pre Banskog..
Inace odose mishici na otpad :bootyshak

Eto, ako ima jos nekih pitanja, tu sam.

nidza
05.02.2008, 19:24
Joooooooooj, eto me u subotu! :)

boniko
06.02.2008, 13:03
Eto, ako ima jos nekih pitanja, tu sam.

Prvo hvala na ISCRPNOM izvestaju....svaka cast....
ja sam samo hteo da te pitam AKO SLUCAJNO znas, da li se vise isplati nositi i cipele odavde ili iznajmiti ih na licu mesta. Devojka nema cipele pa sada razmislja da li da ih kupi ili da ih najmi tamo i uopste da li da ih najmi.
Hvala i pozdrav!
:yay: :sm018:

Bax
06.02.2008, 13:07
Ako devojka voli da skija, uvek je osnovna stvar da imas svoje cipele, jer lose cipele upropaste skijanje....

plageton
06.02.2008, 17:21
To je pitanje lako. Ako cipele ima svoje, onda ih nosi odavde, a ako nema, onda ih iznajmljuje tamo. Jer sanse da joj iznajmljene cipele nece odgovarati su uvek podjednake gde god da ih iznajmi, pa ako je vec tako, sto bi onda teglila odavde.

vlada68bgd
06.02.2008, 18:28
Prvo hvala na ISCRPNOM izvestaju....svaka cast....
ja sam samo hteo da te pitam AKO SLUCAJNO znas, da li se vise isplati nositi i cipele odavde ili iznajmiti ih na licu mesta. Devojka nema cipele pa sada razmislja da li da ih kupi ili da ih najmi tamo i uopste da li da ih najmi.
Hvala i pozdrav!
:yay: :sm018:

Nista novo da dodam osim vec recenog.... cipela je cipela , a sve ostalo je sminka.:dziveli:

Antonije_Bg
10.02.2008, 08:58
Ja idem u Bansko 22.02 Hotel Gradenija.

Uplatio sam preko Jolly-a i bili su jako ljubazni, izglda mi da su i cene najjeftinije, otkada si ih kupili Italijani skroz su se promenili, mora da ste naleteli na neku budalu kada ste zvali...

Imam jednno pitanje ski pas u Banskom kosta 140 EUR, dok su agencijama cene skuplje.. pa me interesuje da li su uz kupljeni ski pas u Bugarskoj za 140 EUR dobija i ski oprema (skije + stapovi) ili ta varijanta vazi samo ako ski pas kupis u agenciji po skupljoj ceni..

I jos nesto, da li neko zna kakve su cene za kupovinu ski opreme u Bugarskoj posto se npr. Fabrika Atomic nalazi u Bugarskoj....

vlada68bgd
10.02.2008, 12:34
Ja idem u Bansko 22.02 Hotel Gradenija.

Uplatio sam preko Jolly-a i bili su jako ljubazni, izglda mi da su i cene najjeftinije, otkada si ih kupili Italijani skroz su se promenili, mora da ste naleteli na neku budalu kada ste zvali...

Imam jednno pitanje ski pas u Banskom kosta 140 EUR, dok su agencijama cene skuplje.. pa me interesuje da li su uz kupljeni ski pas u Bugarskoj za 140 EUR dobija i ski oprema (skije + stapovi) ili ta varijanta vazi samo ako ski pas kupis u agenciji po skupljoj ceni..

I jos nesto, da li neko zna kakve su cene za kupovinu ski opreme u Bugarskoj posto se npr. Fabrika Atomic nalazi u Bugarskoj....


Sto se tice ski pass-a, kupio ga ovde ili tamo potpuno ti je svejedno sa stanovista dobijanja opreme.... znaci UZ SVAKI sestodnevni ski pas ide oprema. Razlika u ceni kad kupujes ovde preko agencije ili tamo je zanemarljiva, jedina prednost je kad kupujes ovde, po dolasku u hotel tip ti donosi ski pass u hotel, a kad kupujes tamo moras da cekas red, koji subotom zna da bude i po 45 min ( jer dolaze vikendasi iz Bugarske i Grcke ). Obrati paznju - radi se o ski passu na 6 dana a ne na 7 kao na Kopu. Podrazumeva se da prvi dan ( najcesce subota ) kada stignes u hotel ne skijas. E posto smo mi stigli u 9:00 ujutro, a sunce sijalo, ortak i ja nismo izdrzali i otisli smo i taj dan na skijanje, naravno kupujuci jednodnevni ski pass od 50 leva samo za taj dan. Procenices sam kada stignes tamo.

Ski oprema - ne zaludjuj se kupovinom u Bugarskoj, otrov je skupa.... skije pogotovo.. Atomic-ova radnja je 50 metara od pocetne stanice gondole, najjeftinije dress skije su oko 400 leva ( preko 200 Jura ) a Metron 11 i kvalitetnije idu do 1000 Leva.... OTROV ! Doduse video sam Head-ove neke crne sa znakom skorpije - ne znam model ali otkida na pogled verovatno i na voznju - kostaju 1350 leva !!!!

colonialist
10.02.2008, 13:01
Poštovani prjatelji,
već tri godine idem u Bansko. Svaka godina je zasebna i priča i novo iskustvo i svaka se diajametralno razlikuje.

2006. Kraj Januara- Sneg 2m , sunčano, izuzetno pripremljene staze i sve je bilo jeftino
2007. Kraj Januara- Sneg 50 cm, sunčano i radile su samo 3 staze a Tomba (najbolja staza) je bila čuvana za neko njihovo takmičenje. Razočarenje.

2008. Početak Februara - Sneg oko 130 cm, maglovito, hladno sa jakim vetrom, skoro sve staze su radile.

2008. Rezervisali smo apartmane pod nazivom Royal Towers 4*

APARTMANI

Najnoviji kompleks apartmana 50 m od gondole. Woooow divno zvuči ali morate da pregazite oko 300 metara do gondole pošto se radi o vazdušnoj liniji. Pešačenje je preko blatnjavog prilaznog puta oko ogradjenog parkinga. Apartamni su novi sa kulturnim enterijerom ali imam puno zamerki na nedostatke. Prva stvar koji možete primetiti da nemate mogućnost da jaknu okačite u hodniku jer jednostavno ne postoji mesto za to, niti plakar niti orman, ništa, goli zidovi. Drugo iznenadjenje je u kupatilu. Nećete imati gde da istavite pribor. Jednostavno ne postoji napravljeno mesto ni za to. Mesto za garderobu u celom apartmanu predvidjenom za 4-6 osoba ima tek toliko da možete ispazniti jedan kofer a ostalih 3-5 moraju ostati na podu.

POGODNOSTI

Dobra strana ovih apartmana je što imaju izuzetno lep i uredjen SPA centar koji je besplatan ako izuzmemo da korištenje peškira košta 1,5 evra. Tursko kupatilo, bazen, saune i bazen sa vodom od 42 stepena je stvarno u odličnom stanju i to je jedan ogroman plus. Imate i pristup internetu za nas nepoznatom brzinom od preko 2400 Kb/s ali morate poneti svoj lap top i mrežni kabal.

DORUČAK

Doručak je uvek isti na bazi švedskog stola ali nije loš tako da ne mogu tu ništa posebno zameriti domaćinima.

ISHRANA U GRADU

Svuda po gradu su mehane sa dobrom klopom koja je uzgred da kažem dva puta skuplja nego prošle godine. Hrana nije baš preterano ukusna ako uzmemo u obzira da oni, Bugari koriste ruzmarin čak i za ćevape. Poučen prethodnim iskustvima, ja sam se više hranio pastama, pizzama i špagetima jer je to najpribližnije našem uskusu i najjestivije.

PROVOD

Vidim da mnogi kažu da nema provoda u Banskom i tu se delimično slažem. Ne, nema splavova i narodnjaka i penjanja po stolovima ali ima malih klubova sa odličnom muzikom i urbanom zabavom koja je prilagodjena ukusu velikog broja Engleza koji zaposedaju Bansko. Nama je bilo dobro u klubu Amigos u kome se sluša sve ono dobro od muzike od 90-tih do danas i to u svim žanrovima osim narodnjaka, naravno.

SKIJANJE i oprema

NIKAKO NEMOJTE UZIMATI OPREMU UZ SKI PASS. OČAJNA JE I SKIJE MORATE ODMAH DA POŠALJETE NA OŠTRENJE RUBOVA JER IH ONI NE SERVISIRAJU. OPREMU ZA 10 evra dnevno rentirajte u mali ski rent radnjama jer je tu oprema nova i očuvana.

Ono zbog čega idem svake godine tamo. Staze su besprekorno uredjene i odlično povezane. Prednost ovog ski centra je što se jako malo vozite žičarama a jako puno skijate. Staze nisu razbacane kao u Borovecu, Kopaoniku, Jahorini tako da se možete skijati 5-7 km pa tek onda otići na žicu. Žičare su izuzetno brze i nečujne i napravljene su tako da idu prema suncu. Ceo set staza je takav da kada skijate sunce vam je iza ledja a kada se penjete možete da uživate i sunčate se. Na sajtu www.banskoski.com (http://www.banskoski.com/) možete videti mnogo toga o ovom centru ali im nemojte baš slepo verovati. Npr.. piše da sve staze rade a to nije tačno jer vam mogu nabrojati tri koje su bile zatvorene zbog uredjivanja ili prepariranja i to je trajalo 7 dana.

SHOPING

Hm... Cene su slične kako kod nas osim što je izbor dobre opreme jako veliki i sve je tu. Možete kupiti prošlogodišnju Spyder jaknu (trenutno hit kod bogatih Engleza) za samo 450 evra dok je Colmar ili Goldwin znatno jeftiniji. Moram da napomenem da se u glavnom radi o modelima iz prethodnih sezona ali i da postoje radnje sa ovogodišnjim i cene nisu baš pristupačne. Morate se dobro pripaziti zato što ima i puno kopija i zato nemojte takve stvari kupovati u mešovitim radnjama jer ćete "kvalitet" te opreme osetiti istog trenutka kada se u podnožju planine počnete preznojavati a na vrhu osećati da vam se kosti tresu od hladoće.


ZAKLJUČAK

Ako volite da skijate i da uživate u snegu ovo je pravo mesto za vas. Nije bitno da li ste početnik ili odličan skijaš, ovo je mesto gde će svako naći stazu za sebe. Nemojte tražiti poredjenje sa Kopaonikom ili nekim drugim planinama jer jednostavno nemate šta da poredite. Bansko je sa razlogom najbolji ski centar na Balkanu zeleli mi to da priznamo ili ne..


Pozdrav,
Miloš

Antonije_Bg
11.02.2008, 11:44
Jel još neko ide u Gradneiju 22.02., koliko sam video izgleda da je OK Hotel..

plageton
11.02.2008, 14:16
Bansko je sa razlogom najbolji ski centar na Balkanu zeleli mi to da priznamo ili ne..



A sto kao ne bismo hteli da priznamo? Da nije zbog Kopaonika?

colonialist
13.02.2008, 22:42
Hm.... kada se prica o Kopaoniku prica se o "najboljem ski centru na Balkanu" i ja se duboko ne slazem sa tim jer na zalost nasa planina i usluga prednjaci samo u jednom a to je u visini cena i ocajnim uslovima za skijanje.
Bio sam svuda po evropi i siguran sam da sve oko nas razvija a mi tavorimo i lazemo sami sebe.
U Bugarskoj ces retko videti Spyder, Bogner ili Colmar ali ces videti hiljade zadovoljnih ljudiu kako DOBRO skijaju i bez frustracija i kompleksa uzivaju u snegu i odmoru.
Neces na vrhu planine caj platiti 5 evra vec 1 i nece te odmeravati i obracunavati ti cenu opreme koju nosis. Jednostavno neces biti primecen osim ako ne skijas izuzetno dobro.
Sve u svemu nasa planina nema ni mogucnosti da se poredi sa 72 km skolski uredjenih staza i sa novim dopelmyer zicama.
Zao mi je sto moram da idem u drugu zemlju da bih se dobro skijao ali sam izracunao da cu za isti novac koji potrosim na Kopu za 7 dana boraviti 14 u Kempinski hotelu u Banskom.

Zato, moracemo da priznamo da su nas Bugari presisali i to za dve duzine.
Samo tako cemo mocu da prestanemo da se uljuljkujemo da smo cool i poceti da radimo nesto na svojim resursima. Oni su to ukapirali i imaju ulaganja od 2001-2008 preko 700 000 000 evra u mestu Bansko koje je imalo 8 000 stanovnika i 15 krava.... cccc...a sada mesecno proleti kroz bansko 400 000 turista i ostavi milione evra.


pozdrav

wlad
14.02.2008, 00:46
Ali će zato kod nas da se ulože pare tek kad nestane i ovo malo snega što pada ;).

vlada68bgd
14.02.2008, 23:45
Ali će zato kod nas da se ulože pare tek kad nestane i ovo malo snega što pada ;).

ALO LJUDI O CEMU PRICAMO ????
O "hotelima" na Kopu ? Pa pogledajte Jugobanku i Konake na sta lice ?!?!?!
Sednes u krevet, on se raspadne.... o kakvom mi turizmu pricamo ?
Za ISTE pare kao 7 dana u Jogobanci ( sa kuhinjom iz obliznje kasarne ) ili Konacima ( bez klope ) ja sam prosao 7 dana u hotelu sa bazenom, saunom i dzakuzijem.... o kakvom mi to turizmu pricamo ?

Cujem oce da uloze 500 miliona Jura u Staru planinu ? Pa sto ih ne uloze na Kopaonik ? Seremo i lazemo sami sebe vec 15 godina, svi nas prodjose... Koliko sam bio odusevljen "novom" Bugarskom, toliko mi dodje da placem kad vidim sta ovi kretene "rade" od Kopaonika.

wlad
15.02.2008, 00:55
Kad smo već kod offtopica (Kop), da napomenem da niko ne tera ljude da idu u Konake, za iste pare (ako se ne varam) ima 50 metara dalje da se ode u privatan hotel sa mnogo boljim apartmanima :dontknow: .

I takvi Konaci se pune, državni su, nije ni čudo da se ne ulaže ;).

oddball
15.02.2008, 12:17
mije misljenje (ogradjujem se da je moje) je da je bolje ulagati u Staru Planinu nego u Kopaonik. Stara Planina ima mnogo veci potencijal samim tim sto ima mesta za minimum duplo vise staza. a to je ono sto (verujem) sve nas najvise zanima. kada se digne vise hotela i apartmana i konkurencija postane veca, cene ce lagano padati a usluga poboljsavati.

oddball
15.02.2008, 13:07
on topic:
vratio sam se pre 6 dana iz Banskog i moram reci da je bilo super. ok, i ekipa sa kojom sam bio je bila extra
ali sveukupan utisak je da je Bansko s' razlogom najbolje u nasem okruzenju. cene u mehanama u centru
i kaficima na stazama kao da iz godine u godinu skacu, ali ima mesta u gradu gde je pola litre tuborg piva
oko 1.5 lev. i na stazama cene zesce variraju. u (kako smo ga mi zvali) suncobranu kuvano vino kosta 7 leva,
dok odmah iza u restoranu na otvorenom isto kosta 4 leva. uglavnom smo nosili vodu sa sobom i cokoladice,
jer ako negde zabodemo i sednemo onda provalimo koliko smo umorni. ono sto je mene prijatno iznenadilo su topovi
koji su radili preko dana.

http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_topovizasneg03.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/topovizasneg03.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_topovizasneg02.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/topovizasneg02.jpg)

oddball
15.02.2008, 13:10
ono sto je takodje super je snowboard park koji se nalazi na vrhu planine. onaj na kopu nije ni pola od ovog.

http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_rail01.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/rail01.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajarail03.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajarail03.jpg)
http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajarail02.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajarail02.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajarail01.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajarail01.jpg)
http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_calirail01.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/calirail01.jpg)

ovo je samo deo. napravili su nekoliko jump-ova od toga i jedan za big air, a ima i jos dva ili tri rail-a. half-pipe su preradili u
stazu za klince i za one koji tek uce da staju na board/skije. tamo nema klasicna vucilica vec su napravili nekakvu
pokretnu traku koja lagano ide.

oddball
15.02.2008, 13:16
iako naizgled nema gde sa se vozi po dubokom snegu ali ako se malo obrati paznja sa strane moze se naci odlicnih mesta.

http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajaskok03.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajaskok03.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajaskok02.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajaskok02.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_caliskok01.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/caliskok01.jpg)

malo je zaguljeno voziti ovuda ako je sneg malo tvrdji, ali mi smo imali srece da dva dana nakon sto smo stigli sneg napada
nekih 10-15cm pa je moglo super da se vozi. ali, u svakom slucaju ne preporucujem onima koji nisu sigurni u sebe.
sa nama je isao i jedan skijas, ali decko ne silazi sa daski vec punu 17-u godinu tako da ima skill-a.
ovo sam morao da postujem jer su neki govorili da u Banskom nema gde da se vozi van staza.

oddball
15.02.2008, 13:36
na prvoj Paja preskace putokaznu tablu, radi 1-80 i uspesno se docekuje na nogama. ovaj lik na levoj strani sam ja
koji sam bio zaduzen za snimanje kamerom. na drugoj fotki Paja pozdravlja Srbiju ;)

http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajaskok01.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajaskok01.jpg)http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_pajabox02.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/pajabox02.jpg)

na ovoj fotki sam ja na samom kraju skijalista, na pocetku gondole. sneg je bio vlazan ali ga je bilo sasvim dovoljno
za voznju do kraja. to je ujedno i poslednja fotka napravljena na skijalistu. nju sam stavio jer sam par dana pre nego sto
smo krenuli za Bansko cuo nekog lika u gsp-u kako preko moba nagovara nekoga da idu na Kop. lozio ga/je da u
Bugarskoj nema snega, a ovo je slikano na 900 i kusur mnv.

http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_ja01.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/ja01.jpg)

ali i dalje postoji veliki problem razrovanih puteva. takodje, veliku kritiku imam i na konstantno povecanje cena iz godine u godinu.
ali, sreca po nas, cene skacu samo na pojedinim mestima, vecinom najprometnijim. uvek se moze naci
jeftin a jako dobar nacionalni restoran sto svakako preporucujem. ako se malo raspitate, net ili od nekoga ko je vec bio tamo,
mozete se super provesti za manje para.

ovo je bio moj cetvrti put u Banskom i sigurno ne poslednji. cak mozda odem i na leto na Jazz fest. pa ako se to desi,
postovacu sa sve slikama da vidimo kakav je Pirin leti.

toliko od mene, poz!

Bata Bane
15.02.2008, 13:45
Ma ne odustaje Pedja od Military fazona nikako:yay: , pozzzzzz majstore

oddball
15.02.2008, 13:55
poz Bata Bane! :ok:
naravno da ne odustajem. a ako bude malo srece tek ces videti sta cu nabaviti za sledecu sezonu :D

btw, ovaj komplet sam platio 1.200. din a 100% nepromociv. fora je da je to samo navlaka koja se nosi preko regularne odece. prilicno je komotno i ne smeta, a ni vetar ne propusta.

Bata Bane
15.02.2008, 23:52
Brate za sledec:yay: :yay: u sezonu jedan mitraljez.....

colonialist
16.02.2008, 08:14
Hm... slazem se da su povecali cene i to na nekim mestima i dvostruko ali to se i moglo ocekivati.
Realno je da ce uz izgradnju velikog broja novih hotela (400!!!) biti povecan udar na gondoli ali ne sumljam da ce Bugari (Italijani-Englezi, konzorcijum koji ima planinu) dozvoliti da ostanu na istim kapacitetima gondole i zica. Planira se jos 25km staza i nove zice pa vec sledece godine vidimo jos novih stvari ali naravno i nove cene....
Ja polazim na Kop za par sati i idem na nedelju dana ali moram zbog klinca koji ima 5 godina. Ja po nepisanom pravilu ne smem da ucim svoje dete da skija jer je to jako lose pa ga moram dati u skolu. Nisam zeleo da rizikujem sa bugarskim instruktorima i njihovim vrticem, ne zbog strucnosti vec zbog jezicke barijere. Mada, koliko sam puta bio tamo a nisam ni pitao da li animatori i instruktori pricaju srpski.....
Sve u svemu, ako vidim da ima snega u martu, odoh ja opet u Bansko da uzivam....



Pozdrav

Igor K.
16.02.2008, 12:53
Narode skijaški, je l' može neko da mi kaže kakva je situacija za odlazak kolima do Banskog? Idem u nekom ludom terminu (od 4. III) pa nijedna agencija nema bus u to vreme do tamo. Kakav je put, je l' trebaju lanci, je l' ima domorodaca kao na Kopu da ti nameste lance za 200 dingera i tako to...?
Pozdrav...

nidza
16.02.2008, 19:34
Upravo sam na granichnom prelazu sa moje prve posete ovom sjajnom zimovalištu. Lično sam oduševljen. Sve je sjajno, ekipa je bila neverovatna, ubismo se od skijanja. Planina je dosta brza, i veoma tvrda. Jako je sve bilo zaledjeno i potrebno je bilo uvek imati solidnu dozu opreza.

U principu su prva dva tri sata staze veoma dobre, ali ubrzo pochinje da progledava led, da bi pred kraj dana postalo uzasno. Poslednjih dana je pičio vetar, tako da je stvarno dobre podloge bilo jako kratko u toku dana. Jako mnogo je bilo početnika i loših skijaša, tako nešto nisam video na Kopu.

Kakvi su uslovi obično tamo, pojma nemam, ali Bansko apsolutno nije za bordere i spore skijaše. Stvoreno je za oštru kantnu i tvrdu dugačku skiju. Sve svreme sam bio na ivici gripa se sveže servisiranim magfireom, a ima tu i par modrica. Kad se padne tvrdo je u PM, neopisivo više boli od Kopa.

Poz iz busa, pa ću da dodam još nešto ako treba kad se naspavam i sednem za komp sutradan.

oddball
17.02.2008, 10:32
@ Igor K.:
do Banskog imas oko 550 km. mi smo hteli da idemo kolima ove godine ali smo imali pehove. oba automobila su se pokvarila i nisu bila sigurna za tolike voznje pa smo se ipak odlucili da idemo agencijskim basom. racunao sam da je cena ista po osobi ako se u dizela strpaju dvojca u odnosu na cenu povratne autobuske karte. trojca vec kolima prolaze jeftinije. a da ne spominjem koliko brze se stize, i koliko je slobodniji osecaj u kolima. do Banskog je put cist, kao i u samom Banskom. ali u gradicu je problem u kvalitetu ulica koje su totalni ocaj. samo par glavnih puteva je u dobrom stanju sve ostalo je takmicenje u Cammel Trophy-ju.

@ nidza:
zasto Bansko nije za bordere? pocetnika ima i medju skijacima i medju borderima, i obe grupe podjednako povecavaju rizik nezgoda na stazama. dobri borderi se ne razlikuju od dobrih skijasa, svi ce znati kako da se prilagode razlicitim podlogama, zar ne?! ovo mi je cetvrta godina na tom skijalistu i prvi put da su staze bile ovakve. staze su se ledile preko noci a opustale preko dana. a novi sneg slabo je padao pa su stoga bile tvrde. situacija sa pocetnicima je veoma slicna kao na kopu ali je razlika u nagibu staza te je utisak drugaciji. vikendom jeste guzva jer i bugari zele da provedu vikend na planini (sto naravno ne mozemo da ih krivimo :D).

oddball
17.02.2008, 10:40
sta ce mi mitraljez kada imam palestinsku maramu :D

http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/th_samoubica.jpg (http://i30.photobucket.com/albums/c317/dyape_zmay/bansko%202008/samoubica.jpg)

(ja na medjustanici iznad staze 9)
pazi sad ovo:
http://www.armyequipment.com/srp/armyproduct.php?id=255
http://www.armyequipment.com/srp/armyproduct.php?id=116
nesto od ovoga ce pasti za sledecu godinu!
kupujmo domace :sm004:

Tadija_91
17.02.2008, 11:20
:yay::yay: :cool::yay::yay:

oddball
17.02.2008, 15:09
haha, taj fazon :D
pa, ako je neka odeća 100% oprobana u nekim extremnim uslovima onda je to vojna. uz to, veoma je i prektična. zato je i gotivim :D

yves
17.02.2008, 17:23
jel stvarno nema buseva u martu koji idu do banskog?!
dal je mogutje?

vlada68bgd
18.02.2008, 23:34
Upravo sam na granichnom prelazu sa moje prve posete ovom sjajnom zimovalištu. Lično sam oduševljen. Sve je sjajno, ekipa je bila neverovatna, ubismo se od skijanja. Planina je dosta brza, i veoma tvrda. Jako je sve bilo zaledjeno i potrebno je bilo uvek imati solidnu dozu opreza.

U principu su prva dva tri sata staze veoma dobre, ali ubrzo pochinje da progledava led, da bi pred kraj dana postalo uzasno. Poslednjih dana je pičio vetar, tako da je stvarno dobre podloge bilo jako kratko u toku dana. Jako mnogo je bilo početnika i loših skijaša, tako nešto nisam video na Kopu.

Kakvi su uslovi obično tamo, pojma nemam, ali Bansko apsolutno nije za bordere i spore skijaše. Stvoreno je za oštru kantnu i tvrdu dugačku skiju. Sve svreme sam bio na ivici gripa se sveže servisiranim magfireom, a ima tu i par modrica. Kad se padne tvrdo je u PM, neopisivo više boli od Kopa.

Poz iz busa, pa ću da dodam još nešto ako treba kad se naspavam i sednem za komp sutradan.

Pa lave , rekoh ti pre polaska.... Bansko je pravo uzivanje za ono pravo i jako skijanje..:ok: ... samo pazi :bootyshak ... jer sam se ja UBIO na crnoj stazi - medjustanica gondole, ali tako da sam mislio da su mi sva rebra pukla u param-parcad... srecom, nije nista puklo. A fora je, kad zuris na ski bus NIKAKO brzo... sam' penzionerski jer tad ljudi najcesce ubijaju kosti u Banskom...

Sto se odlaska sa kolima tice, putuj igumane.... da bi vam se isplatilo treba da vas je min troje u kolima... dizela, benzina i plina na svakoj pumpi, skoro svaki hotel ima nagledani parking. Da sam imao malo mozga, ove godine bih i ja kolima... sledece cu sigurno. Do Banskog imas 150 km od Sofije, put tako-tako... nije strasno. Bansko je na 900 met.nadm. visine tako da nemoj da razmisljas o lancima... jednostavno, ne trebaju ti, jer nema uspona. Brze prolazis granicu sa kolima, stajes gde ti se svidja... proceni sam.

yves
19.02.2008, 12:10
jel stvarno nema buseva u martu koji idu do banskog?!
dal je mogutje?

Igor K.
19.02.2008, 18:33
Ma, ima buseva, barem vidim da svaka agencija nudi i prevoz, nego ja idem u međusmeni, od utorka do utorka, pa sam prinuđen da idem svojim kolima. Zvao sam danas bugarski AMS (s posla, naravno, he, he), javi se tip koji priča srpski kao da je sa Vračara - kaže da lanci ne trebaju ali da bi ih trebalo imati zbog policije. U svakom slučaju, hvala na informacijama, a ja vam javljam kako je bilo i tako to...

nidza
19.02.2008, 19:02
Ma treba te lance da imaš, 900 dinara su u Tempu, nemoj da si lud. Ja sam ih imao na svim kolima, i nikad ih nisam montirao - sem na parkingu da vidim kako se to radi kad kupim nove prvi put za konkretan auto. Otkud znaš da se neće desiti neka neverovatna situacija, kao prošli vikend na Kopu, kaže mi drugar da su se izokretali sa busom Ski Busa i olupali nekoliko automobila u svom tom haosu.

Lično sam se cimao sa kolima po vrlo ružnim uslovima i uvek sam se izvlačio bez lanaca, naravno, uz fit zimske gume, sa tim nema zezanja.

Luki
19.02.2008, 19:24
Do Banskog su najveći problem panduri. Od Sofije ka banskom ima ih na svakih 5 km, a ograničenja su 50 - 60km/h. Snega uglavnom nema na putu, možda tek od Razloga koji je na 12 km od Banskog. Put traje 8 - 10 sati ali je mnogo bolje nego busom koji vozi do 16h. Na granici kolima ne čekaš, za razliku od busa koji može da stoji i 2-3 sata. Svaki hotel ima čuvan parking ne brini oko toga. Put putuj igumane i uživaj za sve nas.

Inače Bansko je sigurno najbolji ski centar u okolini. Jedina mana je dugo čekanje na gondolu (najbolje je biti tamo između 8 i 30 i 9h).

Drugi problem je bugarski začin, nije ruzmarin kako neko reče već se zove (na bugarskom) ČUBRICA. Ali ako pitaš kelnera, kuvara preporučiće ti jelo u koje to nisu stavili.

Tadija_91
19.02.2008, 19:35
kad smo vec kod plavih nam zandara , ja sam cuo da u bugarskoj ima laznih, pa te zaustave i otmu ti nesto(kola ili skije u zavisnosti sta je bolje).

Luki
19.02.2008, 20:51
Kažu ljudi da ima. Ja sam vozila fino polako, prema znacima postavljenim duž puta i nisu me zaustavili ni pravi ni lažni.

yves
20.02.2008, 18:45
Ma, ima buseva, barem vidim da svaka agencija nudi i prevoz, nego ja idem u međusmeni, od utorka do utorka, pa sam prinuđen da idem svojim kolima. Zvao sam danas bugarski AMS (s posla, naravno, he, he), javi se tip koji priča srpski kao da je sa Vračara - kaže da lanci ne trebaju ali da bi ih trebalo imati zbog policije. U svakom slučaju, hvala na informacijama, a ja vam javljam kako je bilo i tako to...

ufff... hvala
srecan put i javi kako je bilo.

Igor K.
25.02.2008, 13:11
Hvala na lepim željama... Nego, ko je bio nedavno u Banskom, je l' ima snega i koliko? Gledam prognozu, narednih desetak dana će biti skoro po 20 stepeni... Pa me to malo brine...

vlada68bgd
25.02.2008, 21:08
Hvala na lepim željama... Nego, ko je bio nedavno u Banskom, je l' ima snega i koliko? Gledam prognozu, narednih desetak dana će biti skoro po 20 stepeni... Pa me to malo brine...


Gde ti vide 20 stepeni, keve ti ????


Days 0-3 Bansko Weather Summary: Drizzle at first, then turning colder with dusting of snow on Thu afternoon . Freeze-thaw conditions (max 10°C on Tue afternoon, min -2°C on Wed night). Wind will be generally light.
Days 4-6 Bansko Weather Summary: Mostly dry. Freeze-thaw conditions (max 8°C on Sun afternoon, min -4°C on Thu night). Wind will be generally light.

http://www.snow-forecast.com/flgraphs/Bansko.fl.0to6.gifhttp://www.snow-forecast.com/resorts/Bansko/metars/latest

boniko
27.02.2008, 18:02
Ja sam sada u Banskom i mogu ti reci da snega ima, ali ne znam do kada...mada ovi topovi rade...bice ga sigurno...inace smena od 1.3. ce imati priliku da gleda prvenstvo u spustu za muskarce koje je mislim 7. i 8.3. Zbog toga su vec sada zatvorili Tombu :(

yves
27.02.2008, 21:19
Ja sam sada u Banskom i mogu ti reci da snega ima, ali ne znam do kada...mada ovi topovi rade...bice ga sigurno...inace smena od 1.3. ce imati priliku da gleda prvenstvo u spustu za muskarce koje je mislim 7. i 8.3. Zbog toga su vec sada zatvorili Tombu :(

Jel uspevaju topovi da odrade posao?

boniko
27.02.2008, 22:39
Da, rade super...izgleda da sada gore pada sneg! :)

yves
27.02.2008, 22:48
Da, rade super...izgleda da sada gore pada sneg! :)

blago tebi, sutra spektakl! :D

colonialist
28.02.2008, 13:32
Poštovani prijatelji ,
vratio sam se sa Kopaonika u subotu i sada mogu mirne glave da uporedim Bansko i Kopaonik u razmaku od samo 7 dana.

STAZE:

Kopaonik - Snega (bele boje) ima samo pored staza, sve su ili ledene (led, pravi led) ili su razbijene i neravne. RETKO SE SREDJUJU I TOPOVI SU MISAONA IMENICA

Bansko - Snega ima svuda, narocito na stazama koje su pripremljene za skijanje a ne za lezanje i suncanje. Staze tokom dana popuste zbog vremenskih uslova i velikog broja skijasa ali ni u svom najgorem svetlu se ne mogu porediti sa stazama na Kopu. STALNO SE SREDJUJU I TOPOVI RADE PO POTREBI.

ZICARE:

Kopanik: Prosecno cekanje na zicama je izmedju 10 i 30 minuta i ima nedopustivo mnogo tanjira i nerealno glupih sidra.

Bansko: Prosecno cekanje na zici je izmednju 30 sekundi i 1 minut i ima puno cetvorosedesnica i malo tanjira.

PROVOD i KAFANE:

Kopaonik: Prošao sam sve kafane i kafiće na Kopaoniku i zadovoljan sam ukusom i ponudom ali cenama nisam. Kapiram ja da je to turističko mesto ali ne kapiram nerelano i neopravdano visoke cene domaćih jela.

Bansko: Odličan izbor jela i odlične cene ali ukus kod roštilja je specifičan i nije baš po našem ukusu. Njihovi specijaliteti su dobri i nisu loši. Provod je bolji nego prošlih godina ali u dobrim cicama zaostaje za našom planinom.

Sve u svemu i na žalost, naša planina zaostaje u onom što je najbitnije a to su SNEG, ŽICE i STAZE, a dobre cice možemo juriti i u svojim mestima i jesti dobru klopu po niskim cenama.

Znači, na zimovanje idemo da uživamo u bordu lili skijama, dobrim stazama i ne želimo da nam prodje u redovima ili da nam opremu cepaju tanjiri i sidra a u sličaju da padnemo ( meni se dešava) to se desi na snegu a ne na ledu ili blatu.

Moj topli savet je Bansko a Kopaonih treba ostaviti onima koji još uvek voze paralelni sa spojenim nogama i nose samo Bogner a skijanje im traje onoliko dugo koliko i ispijanje kafe na Karamanu.


Pozdrav svima....

nidza
28.02.2008, 18:37
Vreme je trenutno katastrofa - pre par sati sam se čuo sa drugarima gore, ja ne znam koliko si ti imao sreće, ali ja sam se vratio pre 10tak dana i sve je bio sam led, sem prvih sat-dva dok skijaši ne počiste ono veštaka što je ratrak nabacao.

Kažu da je kačamak već od 10 sati, i da je užasno za skijanje. Ja sam iskusio drugu krajnost pre dve nedelje, ali moram da te podržim u Kop vs Bansko, da Kop ostaje za vikend ili kad se zadesi vezano nekoliko hladnih i snežnih dana, ali čini mi se da će toga biti sve manje i manje - klima se brže menja nego modeli skija.

marinko rokvic
22.10.2008, 19:51
Planiram da idem iz Podgorice za Bansko. Mislim da je najbolje preko Skoplja. Zna li neko koliko ima voznje od Skopja do Banskog i kakav je put???

wlad
22.10.2008, 22:48
ViaMichelin predlaže:

http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartCityCountry=1713472&strStartAddress=&strStartMerged=Podgorica&strDestCityCountry=1025340&strDestAddress=&strDestMerged=Bansko&choiceType=1&x=33&y=10&ie=UTF-8

ali, nisam siguran da je najbolji (preko Prištine) ;).

Nisam išao tim putevima, niti sam iskusan vozač, možda Bata Bane može nešto da ti predloži. Ja kao laik, predpostavljam da ti je najbolja putanja PG -> Niš -> Sofija -> Bansko, ali verovatno lupam ;).

Od Skoplja do Banskog kaže:

http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartCityCountry=1025334&strStartAddress=&strStartMerged=Skopje&strDestCityCountry=1025340&strDestAddress=&strDestMerged=Bansko&choiceType=1&x=43&y=15&ie=UTF-8

Sad, na ViaMichelin znaju da pogrešno procene dužinu putovanja (kod nas često 2x veću - a nekada i tačno ;)), ukucaj neku poznatu rutu pa uporedi...

marinko rokvic
23.10.2008, 10:21
Znam za via mishelin i to sam pogledao. Oni i predlazu preko Pristine i Skoplja. Postoji i varijanta Pg-Tirana-Ohrid-Skoplje i upoznat sam sa putem do Skoplja, ali od Skolja ne znam kako je.
Ovo preko Nisa je dalje i duze, ali sigurnije pretpostavljam.
U svakom slucaju, hvala...