PDA

Pogledati punu verziju : Lobi drma Babin Zub



vlada019
26.01.2008, 19:53
Lobi drma Babin Zub

KNJAŽEVAC - Iza navodne ekološke ugroženosti Stare planine, prouzrokovane realizacijom masters plana Vlade Srbije za razvoj turizma na ovom lokalitetu, kriju se, zapravo, interesi raznih lobija, među kojima prednjači - kopaonički.
Ovo za "Novosti" tvrdi Gradimir Živković, predsednik Opštine Knjaževac.
- Gde su ekološki dušebrižnici bili kada su se knjaževačka i pirotska sela podno Stare planine gasila - pita Živković. - Lično, mislim da se iza svega kriju ugroženi interesi jakih lobija, među kojima prednjači onaj koji upravlja Kopaonikom, jer će im Stara planina za deset godina biti oštra konkurencija. A, ekolozi su im samo glasnogovornici i paravan iza koga su se sakrili.
Predsednik Opštine Knjaževac ističe da za investiranje u izgradnju smeštajnih kapaciteta na Staroj planini vlada veliko interesovanje najmoćnijih svetskih kompanija u oblasti razvoja zimskog turizma. Oni bi, ukoliko sve bude po planu, ovde trebalo da ulože oko 300 miliona evra.
- Kada Vlada Srbije i zvanično usvoji masters plan, tokom marta očekujemo raspisivanje međunarodnog tendera za izgradnju smeštajnih kapaciteta na Staroj planini - otkriva gradonačelnik Knjaževca. - Očekivanja su da će, do 2020. godine, ovde biti izgrađeni hoteli, apartmani i vikend-naselja, kapaciteta 18.000 ležajeva, a posao će dobiti oko pet hiljada radnika. Posle toga nije nemoguće da se ovde organizuju i Zimske olimpijske igre.

PLANSKI RAZVOJ TURIZMA
GORAN Petković, državni sekretar za turizam u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, ističe da će, prilikom realizacije glavnog plana razvoja Stare planine biti konsultovani i ekolozi.
- Smatram, međutim, da nema potrebe za panikom. Jer, planski razvoj turizma ne može da ugrozi ekologiju - naglašava Petković.


Citat
preuzeto
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=134&status=jedna&vest=115000&datum=2008-01-26







[/URL] KOMENTARI

[URL]http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=19&datum=2008-01-26&idobj=115000#list (http://www.knjazevac.org.yu/forum/index.php?action=splittopics;topic=1902.0;at=2610)

Marko

25. januar 2008 18:40:09

A gde su sada oni koji su gasili da sprece secu 2000 hektara sume?
Ivan Vucicevic

25. januar 2008 20:41:57


Mi nemamo dovoljno ekologa ciji se glas cuje. Oni koji rade na fakultetima ne smeju puno da pricaju, verovatno strahujuci za svoja mesta, sto se donekle moze razumeti. Jednostavno, zaostajemo za savremenim svetom. Proces koji je u zemljama Zapadne Evrope zapoceo sedamdesetih, sto pre treba da pocne i kod nas, ali se, logicno, sistem odupire tome. Misli se samo na sebe, a ti koji guraju sve ove projekte rusenja imaju potomke koji ce ziveti u buducnosti i verovatno deliti zlo sa svim savremenicima, kada stignu racuni za naplatu, zbog unistenja stanista kao sto je Stara Planina. Ocuvanje prirodnih dobara ima i veliki privredni i vitalni znacaj za fizicki opstanak coveka. Visokoplaninski sumski kompleksi su proizvodjaci ciste vode, za pice. Grcka nema vode, jer je posekla sumu, Turska takodje, Spanija. Svi oni moraju da kupuju. Da li to mi mozemo sa nasom ekonomskom moci ?
dragan

25. januar 2008 21:55:59

pa kad smo vec kopaonicki lobi, evo ja javno pozivam taj kopaonicki lobi da nas finansira da odstampamo neki poster sa starom planinom kakve, ako je poverimo drzavi na brigu, vise nece biti, kao ni izumrlog krilastog zvoncica

Srdjan

26. januar 2008 16:10:34

Kada neko gospodinu Zivkovicu ukaze na krsenje zakona koje i on sam vidi i koje i sam nastavlja da krsi, odmah gospodin Zivkovic te osobe proglasava lobistima i stranim placenicima. Sramotno je ko upravlja opstinom Knjazevac. Uredbu ste protivpravno doneli, videcemo sta sudski organi u ovoj zemlji imaju da kazu povodom toga.