PDA

Pogledati punu verziju : San Martino di Castrozza - Dolomiti



Lan-Mi
18.01.2008, 15:09
Ove godine sam na skijanje otisao na nagovor mojih prijatelja u italijanske Dolomite (juzni deo). Nakon 900-tinjak km odlicnog puta i 11 sati voznje, doduse zbog magle u Hrvatskoj, Sloveniji i jednim delom u Italiji, stigli smo u mesto Fiera di Primiero. Ovo mesto je udaljeno cca 10 km od mesta iz naziva topika. To vam je kao da spavate u Brzecu a skijate na Kopu :couto: . I tu svaka slicnos ptestaje!.
Sto se tice skijanja, Italijani su tu pravi majstori. U mestu SMDC postoji cetiri skijalista, koja su gle cuda povezana u jedinstvenu celinu. Planina TOGNOLA (Tonjola) sa visinom od 2200 m, zatim CES, COLEVERDE i PASO ROLE. Doduse ova poslednja je sama za sebe. Ako povezete Tonjolu sa Ces-om imate skijanje u duzini od jedno desetak km i to od crne do plave staze. Pa ko voli nek izvoli.
Hotel je prica za sebe. Zove se "MIRABELLO", kazu po nekoj boginji ili vec sta. Smesten je u maloj varosici (citaj selo) koja je najveca od okolnih mesta (zato je ono Fiore di) na samoj obal lokalnog potoka cije ime, za svaku sramotu, nisam uspeo da saznam. Hotel je opremljen svime sto je potrebno danas. U sobama su televizor sa satelitskim programima, prikljucak na Internet, mini bar u kupatili fen za susenje kose,...
U lobiju se mozete nakaciti na WiFi Internet ili da koristite hotelski internet za Dz. Hotel poseduje bazen, djakuzi, saunu, tursko kupatilo i masazu. Posle skijanja brckanje u bazenu i djakuziju dodje kao melem na ranu. Ja sam prosle godine operisao diskus herniju :hair: , tako da me je ta relaksacija u bazenu i sauni potpuno oporavljala od celodnevnog skijanja.
A cena - polupansion je bio 45 € :yay: . Dorucak da se use... od kolicine hrane a vecera sve sami italijanski specijaliteti koji su servirani onako kako samo zabari umeju da serviraju.
Ski pas: za 6 dana ja 156 € a moja cerka (1993. godiste) 108 €. Preko interneta uzeo sam ski kartu (podigao sam je na skijalistu) koju mogu preko interneta da dopunjujem i to ne samo ove godine vec i u buduce.
Za ove pare skijate se na "pistama" za skijanje koje su kao piste formule jedan. Za svaki evro koji ste dali vraca Vam sevisestruko. Parkirate se kod same zicare ili gondole (sve zavisi odakle pocinjete skijanje), ulazite odmah u korpu, nema redova uopste. Tokom voznji zicarom procenili smo da je opterecenost zicara oko 40%. Dogodi se da "ode" pet, sest korpi pa neko udje u stolicu. Inace sve su zicare tro i cetvoro sedeznice.

Za pare koje sam dao ovo mi je bilo najbolje skijanje. Mislim da me Kopaonik za dugo nece videti. Dolomite toplo preporucujem svima da se upute na ovu stranu za skijanje.
Viza za Italiju je problem jedino u domenu da se zakaze termin a ako imas sve papire nemas cega da se plasis i brines.

iggydrum
18.01.2008, 16:35
Ostavi neke linkove ako imas, vrlo interesantno mi zvuci. Kakva je situacija za malu decu, ne mislim sto se cene tice vec sto se tice baby ski liftova, skole skijanje i animacije za decu?

Lan-Mi
19.01.2008, 15:18
Sve informacije mozes pokupiti na sajtu www.dolomitisuperski.com (http://www.dolomitisuperski.com) . Sto se dece tice nemas sta da brines. Sve su napravili nebili ti izmamili pare (ali sve sto platis platio si realno). Na svakom od skijalista je i obavezni baby lift. Instruktora imas koliko hoces. Ima i regularnih koji rade u okviru Italy ski school (ili tako nekako) a ima i dosta hrvata i bosanaca koji rade na crno. Cene su iste 30 € za 55 min samo sto su polaznici kod ovlascenih osigurani za slucaj nezgoda a kod ovih drugih nisu.

Sapa
19.01.2008, 21:53
...Ima i regularnih koji rade u okviru Italy ski school (ili tako nekako) a ima i dosta hrvata i bosanaca koji rade na crno. Cene su iste 30 € za 55 min samo sto su polaznici kod ovlascenih osigurani za slucaj nezgoda a kod ovih drugih nisu.

Ma dai ??? (sto bi kolege talijani rekli). Nije valjda da i skiinstruktora ima koji rade na crno, ovo stvarno prvi put cujem, legendarno!!! Moze u Italiji valjda, drugdje bi platili takvu kaznu/bili cak i zatvoreni zbog ugrozavanja bezbjednosti(npr u Francuskoj) da im na um vise nebi palo da 'valjaju devize'.
Nego kako to rade? Stoje tako kod ski-lifta i shapucu: umjesto devize-devize...."Krizajeva skola skijanja, Krizajeva skola skijanja'.:sm006: ;)

Nego, lijepo zvuci ovo mjesto (zahvljujuci tvojim iscrpnim zapazanjima), a za koje nikad nisam cuo, al upravo to ima svoje drazi. Preko googla nadjoh i neke recenzije offpiste terena tamo. Svemu zvuci dobro; i mogu zamisliti da je atmosfera autenticna i opustena ??? "Manji centri" su zakon!

iggydrum
20.01.2008, 09:02
Na http://www.hotelmirabello.it/ su date informacije o hotelu u kome je Lan - Mi bio. Jedino sto se cene iz cenovnika ne podudaraju sa cenom koju si naveo. Kako si rezervisao hotel, da li oni posalju booking (pitam zbog vize), da li im i kako uplatis avans unapred i da li se extra naplacuju sauna, bazen i djakuzi? Kakve su van pansionske cene? Izvini malo sam dosadan, ali si me zapalio sa svojim podrobnim opisom, pogotovo sto volim manje ski centre.

D.I.M.
20.01.2008, 11:00
Sinoc se vratih sa Dolomita i jos uvek prebiram utiske. Da bi cenili mala skijalista morate posetiti velika. Ovo moje je bilo nas veliko. Toliko prostranstvo, toliko ski liftova, staza, skijasa......Svezi sneg, utabani sneg,... svega sto ti srce pozeli. Sellaronda zelena/narandzasta, Marmolada vrh, Saslong FIS staza, razne druge ski ture,.. Malo je nedelju dana. Malo je malo, a veliko veliko.

Sapa
21.01.2008, 16:40
Sinoc se vratih sa Dolomita i jos uvek prebiram utiske. Da bi cenili mala skijalista morate posetiti velika. Ovo moje je bilo nas veliko. Toliko prostranstvo, toliko ski liftova, staza, skijasa......Svezi sneg, utabani sneg,... svega sto ti srce pozeli. Sellaronda zelena/narandzasta, Marmolada vrh, Saslong FIS staza, razne druge ski ture,.. Malo je nedelju dana. Malo je malo, a veliko veliko.

Hehehe bas mi je drago DIMe da si tako pod utiskom; Kratak komentar, al osjetim da ti srce zaigra kad god ovih dana posmislis na te 'Djemove i Marmolade'.:sm011: Neki dan pricam jednom drugaru sa ovog foruma da cu u februaru na neko skijaliste u Alpima, koje je pak dosta malo , ali je, bi ce, bolje od Jahorine, Bjelasnice i Kopaonika zajedno. Kaze covjek: e jbg!!! Pitam zasto kaze jbg? kaze: pa nisi mi nista reko time sto si spomenuo da je skijaliste bolje od ove tri pobrojane balkanske planine zajedno, kaze: pa sve je bolje od toga :D

Elem iz perspektive nasih centara je tesko praviti poredjenja. 'Malo' je relativan pojam kad odes u Fr. Ja kazem bio sam zimus u malom ski centru: 150km staza, mislim ebiga, dje to malo. (ali malo je kad poredis sa Magaradima koji su se prije toga skijali na 600km staza). Nije malo ni kad je 70km u pitanju, pa to je vise od one tri planine zajedno, a o kvalitetu smjestaja i infrastrukture da i ne trosimo rijeci. I ja sam nedavno, redovno skijo na italijanskoj strani skijalista i zadnji dan pred polazak cekao 2 x po 6,7 minuta u redu na liftu pa se nanerviro, reko bjez'mo odavde "guzva je".
Gledam neki dan one tataratirine super fotke s Jahorine, lijep mi moj 'home-hill', a onda jedna slika koja pokazuje koliki je red na Ogorjelici...........splassla mi je nostligija, ali naglo.

O ukusima ne mozzemo raspravljati, ali djelomicno imas pravo kad kazes da treba dozvijeti Veliko (skijaliste) da bi se cijenilo neko Malo. Ja sam definitvno zaljubljen u mala ali ubitacna mjestasca u Alpima (u malim se bocicama otrov drzi). E sad jos samo da definisemo sta podrazumjevamo pod 'Malim' i slozi ce mo se 100%.

D.I.M.
21.01.2008, 17:57
Sapo, da te utesim slozili smo se odmax. Ne bih uspeo sam sebi ovako da odgovorim ni da sam cekao u redu i punih 65min. Meni je ovo prvo skijaliste sa preko 500km povezanih staza,a kazu da je sistem 1200km. Bezobrazluk ide dotle, i da nostalgija bude veca, mogu da se prisecati sta sam vozio prvog dana, koiko sam presao koso, koliko vertikalno, koje sam vozio najvise,..... ma bezobrazluk jedan.
Sledece godine ili mozda jos pre, pravac 3D pa da svodim utiske. Posle valjda mogu i da predjem na te manje do 200km. Pa i idu godine. Ili preko bare pa da vidimo sta tamo ima?

D.I.M.
21.01.2008, 18:01
Kad budes hteo ti nam reci gde ides, cisto onako da vidimo na karti. :)

boris
21.01.2008, 23:22
Daj malo vise informacija o samom smestaju,te o Sela Rondi.Moze li se to odskijati u jednom danu...

D.I.M.
21.01.2008, 23:48
Daj malo vise informacija o samom smestaju,te o Sela Rondi.Moze li se to odskijati u jednom danu...
Kako da ne. Krenete u 9.30 i gotovi ste u 14.30 sa malom pauzom za rucak. Inace liftovi rade od 8.30 do 16.30 ili do 17.00 od 26.01. Zalogaj uopste nije veliki, u proseku oko 30km skijanja i spustanja od oko 6000m, naravno ne u komadu. Staze plave i crvene. Priroda krasna.
Smestaj raznorstan od hotela do apartmana. Mi smo bili u apartmanima za 6 osoba, nesto oko somica €. Naravno i auto je bio u garazi svo vreme na toplom i suvom. Mesto Selva oblast Val Gardena, http://www.valgardena.it/eng/page4.html
:)

CrazyKong
22.01.2008, 11:23
Kako da ne. Krenete u 9.30 i gotovi ste u 14.30 sa malom pauzom za rucak. Inace liftovi rade od 8.30 do 16.30 ili do 17.00 od 26.01. Zalogaj uopste nije veliki, u proseku oko 30km skijanja i spustanja od oko 6000m, naravno ne u komadu. Staze plave i crvene. Priroda krasna.
Smestaj raznorstan od hotela do apartmana. Mi smo bili u apartmanima za 6 osoba, nesto oko somica €. Naravno i auto je bio u garazi svo vreme na toplom i suvom. Mesto Selva oblast Val Gardena, http://www.valgardena.it/eng/page4.html
:)

Val Gardena je extra mesto za skijanje....

Steta sto jos nemaju budget aranzmane sa lepim popustima pa sve ispadne poskupo....nadam se da ce sledece godine i to da uvedu...do tada pravac FRA (vec overili u Decembru) ili IT malo zapadnije (sprema se tura krajem marta) i skijanje u pola cene :sm019: :sm019: :sm019:

beban
13.11.2012, 14:23
Jel ima neko skorije iskustvo iz San Martina? Kakvo je skijanje u decembru? Kakve su sada cene? Staza koja se nesme propustiti? Bilo kakva druga informacija? Idem tamo 12.12.12. a jos nema snega,poceo sam da brinem. Reportiram kad se vratim!

Lan-Mi
21.11.2012, 09:38
Na sajtu www.superdolomiti.com mozes da pratis visinu smnega. Od staza koja je ne bi trebalo da se propusti je na Tonjli, oficijelna staza za SUPER G. Ma sve su super. A imas da skijas dok se ne use..s.
Ja sam spavao u mestu Fiore di primiero i uopste nam nije bio problem da idemo svakog dana 15-tak km do SMdiC. Zelim ti puno snega i lepo vreme

FatalBlaDE
06.02.2014, 19:59
Da li je skijalište San Martino di Castrozza povezano sa ostaktom Dolomita? I na koji način?
Da li se može na skijama priključiti i nekom drugom skijalištu (napr. VAL DI FIEMME) ili je potrebno ići autom? :)

Lan-Mi
06.02.2014, 20:58
San Martino di Castrozza je u sustini izdvojeno skijaliste. Pored je i Passo Role ali i do njega je potreban neki prevoz. Glavno skijaliste je na Tonjoli. Ali je povezano sa dosta liftova. Na http://www.dolomitisuperski.com/ mozes da vidis koja su skijalista i sta sve radi

wlad
06.02.2014, 20:58
Nije povezano ni sa čime sa žicama / stazama u okolini, ako pogledaš na Google Maps videćeš koje žice ima skijalište i gde se nalazi u odnosu na druge, pogledaj:

http://goo.gl/Py8KBv