PDA

Pogledati punu verziju : Skijaši na žičari šest sati čekali pomoć 04.01.2008



MaxD
05.01.2008, 23:14
http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2008,1,4,,103868.jl
Skijaši na žičari šest sati čekali pomoć :hair::sm022:
Foto: www.infousluge.com (http://www.infousluge.com) http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2008/01/04/hor-v.jpg
SARAJEVO - Oko 150 skijaša preživjelo je pravu dramu na Jahorini gdje je u četvrtak došlo do kvara na jednoj od dvosjednih žičara zbog čega je prekinut njen rad, prenijeli su u petak lokalni mediji u Bosni i Hercegovini.
Žičara Skočine duga oko 1.200 metara pokvarila se oko 15 sati i 30 minuta a u tom trenutku prevozila je oko 150 skijaša među kojima su bila i djeca te nekoliko trudnica.
"Pokušali smo otkloniti kvar i prilikom obilaska žičare utvrdili smo da to ne možemo sve dok su ljudi na njoj. Tada je naređena hitna evakuacija", kazao je Miro Kalem, šef službe spašavanja ski-centra na Jahorini.
Trasa žičare uglavnom je na iznimno strmom i nepristupačnom terenu što je otežalo akciju spašavanja. Zatražena je i pomoć EUFOR-a no zbog loših vremenskih uvjeta helikopter koji je trebao biti angažiran nije mogao poletjeti. Spasilačkim timovima trebali su sati prije nego su uspjeli doći do skijaša na svim korpama pa su zadnji spušteni na tlo tek iza 21 sat.
Svo to vrijeme temperatura je bila oko deset stupnjeva ispod ništice što je višesatno čekanje na pomoć skijašima učinilo još težim. Ozbiljnijih posljedica, osim manjih promrzlina ipak nije bilo. Brojni skijaši ipak su iskazali nezadovoljstvo učinkovitošću ekipa za spašavanje žaleći se na lošu organizaciju i nedopustivu sporost u provedbi cijele akcije.
Sadašnja skijaška infrastruktura na Jahorini postavljena je još uoči zimskih olimpijskih igara 1984. godine i unatoč redovitom održavanju smatra se zastarjelom i nepouzdanom. (Hina)



Evo malo za skijase koji idu na Jahorinu, btw idem i ja kroz par dana :ski:

Pejamachine
05.01.2008, 23:30
ja idem na jahorinu 19.01...blago meni.strahujem da nece biti snijega a sad moram da mislim i na zicare...kakva su predvidjanja u vezi snijega u to vrijeme,zna li ko...?

plageton
06.01.2008, 00:20
Ajde neko ko zna sta je to tacno bilo na Jahorini neka javi.

Pejamachine
06.01.2008, 01:12
pa pise ti sve gore...meni se brat danas vratio sa jahorine i pricao mi...zicara je prestala sa radom oko 15:30 a na njoj su bili skijasi...posto je kvar na zici bio vece prirode,donesena je odluka da se ljudi na korpama evakuisu...tako je i bilo ali "malo" duze je potrajalo...sto i nije bas lijepo na -15 stepeni...

plageton
06.01.2008, 01:37
Ko zna TAČNO. Pošto se ne dešava stalno da ljudi sede do neko doba noći na žici. Kakav je kvar. Kada će biti popravljen. Kako su ih to spasavali. Šta rade mnogoborjne trudnice na Prači na -10. Koja uzgred nije ni tako strma ni nepristupačna kao što piše. Na svu sreću, očito. I čisto sumnjam da se sve završilo samo sa gundjanjem nekoliko nezadovoljnih skijaša koji su smatrali da može to i bolje to spasavanje.

Flexon
06.01.2008, 01:54
prije svega mi nije jasno sta trudnioce rade na liftu
a pogotovo ne sta rade na liftu na minus 10
i ne mogu da vjertujem da nemaju predvidjene mjere u slucaju kvara lifta
mislim lift i ne mora da se pokvari dovoljno je da dodje do nestanka struje
sto je lako moguce da se desi u svakom momentu
zar nije moguce opremiti neki ratrak sa kakvim ljestvama ili sta se
vec radi u tim situacijama ne mogu da vjerujem da se ne mogu naci pare za to i posto je vijest okruzila svijet kako sutra da se nadaju razvoju
zimskog turizma ... a cijene nabiju ko da je aspen javasluk
sta drugo reci
:glavaozid :awm2:

Milan NS
06.01.2008, 12:03
Ja sam bio gore.
Do duše ne baš na žici. Ali mi je drugar ostao na njoj i njega su skinuli oko 20h i to na onom poslenjem usponu sa stenama pre izlaska na vrh Prače.

Tačno :
Pukao je točak preko koga prelazi sajla na stubu broj 6. sajla je spala sa njega. Prvo su mislili da će uspeti da poprave točak iako je žica opterečena i izgubili su jedno 2 sata... onda je krenulo evakuisanje... nije bilo bilo kakve panike, šta više svi koji su mogli-hteli su doćli da pomognu svi sa motornim sankama i baterijiskim lampama su osvetljavali žicu, pomogao je i MUP R.S. ... jeste dugo trajalo ali nije bilo panike niti povređenih. Oni koji su bili bliže zemlji su skočili posle pola sata-sat. ostali su čekali i sve je na kraju bilo o.k.

jazz
06.01.2008, 12:08
piše NEKOLIKO trudnica!
ne piše da su svih 150 skijaša bile trudnice.
a trudnice smiju i na skijanje - naravno, ne s trbuhom do zuba, ali prvih par mjeseci smiju.
zašto i ne bi, ako je normlna trudnoća i sve je u redu?

Milan NS
06.01.2008, 12:08
prije svega mi nije jasno sta trudnioce rade na liftu
a pogotovo ne sta rade na liftu na minus 10
i ne mogu da vjertujem da nemaju predvidjene mjere u slucaju kvara lifta
mislim lift i ne mora da se pokvari dovoljno je da dodje do nestanka struje
sto je lako moguce da se desi u svakom momentu
zar nije moguce opremiti neki ratrak sa kakvim ljestvama ili sta se
vec radi u tim situacijama ne mogu da vjerujem da se ne mogu naci pare za to i posto je vijest okruzila svijet kako sutra da se nadaju razvoju
zimskog turizma ... a cijene nabiju ko da je aspen javasluk
sta drugo reci
:glavaozid :awm2:

Isto sam i ja pomislio ...
Ali jedno je nestanak struje koji se prevaziđe : agregatom kojis vaka žica ima. A drugo je pucanje točka i spadanje sajle na žici koja je opterećena 100%.
Ratrak sa meredvinama ? Hmmm o.k. ideja ali šta on pomaže na mestu gde je gusta šuma ili stene na mestu koje sam opisao u postu iznad...

Jednostavno : Dešava se i to.
Ako je za utehu švajcarcima je čovek poginuo usled istog pada žice, dan kasnije...ovde niko nije ni povređen. Ne branim o.c. Jahorina jer nemam razloga za to ali sve je ovo malo naduvano od strane Srpskih medija...i kao da mi se čini da vetar duva sa J.P. Skijališta srbije

Milan NS
06.01.2008, 12:10
"trudnjače ? nikad ! ovde dolaze smao fine ribe..."

:-) citat iz "mi nismo anđeli"

Jedinu trudnicu koju sam video je moj drugar koji ima 130 kg... "žive vage" :-)

jazz
06.01.2008, 12:19
istina da se to, eto, dešava, ali treba netko i da odgovara, kao i da obešteti ljude.

a to što je poginuo čovjek u švicarskoj me ne tješi, ni malo.
to kao kad si kao klinac došao kući iz škole, dobiješ trojku iz nečega, pa kažeš mami: pa ima ih i koji su dobili jedinicu.
halo ljudi, nekada treba i odrasti i preuzimati odgovornost za svoje postupke i propuste.
sigurnost na žičarama direktno utječe na ljudske živote i tu NEMA KOMPROMISA!

Pejamachine
06.01.2008, 15:01
a kakvo se vrijeme ocekuje 19.01...slazite ali samo recite da ce biti snijega...!!! :)))))))))))

plageton
06.01.2008, 17:13
Jedinu trudnicu koju sam video je moj drugar koji ima 130 kg... "žive vage" :-)


Pa to nam reci, da odma znamo zasto je pukao tocak!

Flexon
06.01.2008, 19:54
piše NEKOLIKO trudnica!
ne piše da su svih 150 skijaša bile trudnice.
a trudnice smiju i na skijanje - naravno, ne s trbuhom do zuba, ali prvih par mjeseci smiju.
zašto i ne bi, ako je normlna trudnoća i sve je u redu?

mislim da skijanje nije najzdravija fizicka aktivnost za trudnicu
moze me bilo ko nazvati sovinistom ili budalom ili sta ja znam
ali skijanje je sport gdje se povredjuju ozbiljni skijasi svakoga dana
a da ne govorimo o posljedicama pada jeden trudnice
ili u slucaju sudara sa drugim skijasem ili borderom
ja sam za jedan da bio udaren tri puta i nisam se dobro proveo \
mada mislim da bi trudnica prosla mnogo gore

Pejamachine
06.01.2008, 21:44
slazem se sa flexonom...dje trudnice da skijaju...to po meni nije normalno...ali to je moje misljenje...

jazz
07.01.2008, 20:40
ja osobno nikad ne bih skijala trudna, pa taman da je tek mjesec dana, jer je skijanje i u prvom stanju potencijalno opasno, a kamo li u drugom.
no, to sam ja, a ja i sada skijam s kacigom, kontroliranom brzinom (trudim se) i uglavnom školski odn. ne volim baš rizik kad je moj život u pitanju.
a svaki pad u drugom stanju po meni IPAK nosi rizik i od pobačaja i mogućih komplikacija.

ali, znam da doktori kažu da trudnice smiju skijati, ako je sve normalno, bla bla. ovima što su skijale je doktor rekao: slobodno odite, a one bezbrižno odlepršale na snijeg - i to je u redu, za njih.

e sad, svatko zna za sebe koliki rizik želi preuzeti...

uglavnom, ne mislim da je to nešto čudno - mislim, MENI je čudno, jer ja to ne bih napravila, ali mislim da tako ne razmišlja i većina trudnica (ni doktora) i zato se ne čudim.

jazz
07.01.2008, 20:48
"Različita su mišljenja i stavovi ginekologa glede sporta, kao i sportskih aktivnosti u trudnoći. Stav starije generacije ginekologa da sport općenito jača mišićno dno zdjelice i time otežava porod nije sasvim za odbaciti - pogotovo ako se radi o profesionalnom bavljenju sportovima kao što su jahanje ili jedrenje. Umjerene sportske aktivnosti, posebice tipa plivanja, laganog vježbanja i hodanja ne samo da su dozvoljene, nego se i veoma preporučuju tijekom trudnoće. Plivanje učvršćuje mišiće i povećava snagu. Vježbanjem i hodanjem se poboljšava cirkulacija i probava. Ostale vrste sportova također su u umjerenim granicama dozvoljene - pri tome prvenstveno mislite na vaše zadovoljstvo, a ne na rezultat! "

evo, ovo je c/p savjet sa jednog trudničkog sajta, odnosi se na trudnice nakon 16. tjedna tj. 4. mjeseca (mislim, svaka čast onoj koja u 5. mjesecu uspije uopće pancerice zakopčat!)

Milan NS
08.01.2008, 09:14
Sa sedenja na žici 6 sati odlutali sted o ginekoloških pregleda i ultazvuka :-)

jazz
08.01.2008, 10:47
točno milane - na kraju krajeva, to uopće nije bitno zašto su te žene skijale - mislim, to je njihova osobna stvar, ako hoće, nek skače bungee jumping... njihova trudnoća, njihov rizik.

poanta je, da su one, u svojstvu skijaša i ljudskih bića, a ne trudnica :) , visile skupa sa svim ostalim skijašima 6 sati na nekakvih -10, -15, -20 (mislim, samo da visiš gore 6 sati je muka, pa taman da je plus 20, nebitno sad točno u stupanj kolika je temperatura, grozno je i - 10 i -20, nijasne takoreći).

Milan NS
08.01.2008, 11:04
Ma bitno je da su svi o.k. na kraju priče.
Ne znam jesu li popravili Praču sada ? radi li ?
Znam da nije radila u petak 04.jan. i subotu 05.jan ...

Pejamachine
08.01.2008, 14:12
a nisu trudnice cekale po 6 sati...one su bile prioritet pa su ih prve evakuisali...ali ipak,po meni,trudnice nemaju sto da rade na stazi...

plageton
08.01.2008, 14:58
a nisu trudnice cekale po 6 sati...one su bile prioritet pa su ih prve evakuisali...ali ipak,po meni,trudnice nemaju sto da rade na stazi...

Jel se zezas?

Pejamachine
08.01.2008, 19:57
ne...zasto mislis da se zezam...?

plageton
09.01.2008, 10:27
Pa ne mogu ni da zamislim kako GSS ili ko vec utvrdjuje da l je neko trudnica ili nije. Sta, jel ih testiraju na trudnocu dok vise u korpama? Ili je dosta izjava da je neko trudnica? Mozda trudnice imaju narocit trudnicki ski-pas?
I otkud bre tolike trudnice, jel bio kongres trudnica na Jahorini?

patak
09.01.2008, 13:06
Možda su to sve bile i bili trudnice posle svog tog jebanja na žici.

Pejamachine
09.01.2008, 17:00
pa prioritet su bile zene i djeca...a trudnice imaju usta pa progovore da su u drugom stanju...PS:zato je i bilo toliko trudnica,svaka je pricala da je trudna...!!!

yves
09.01.2008, 21:55
trudnica ili ne, mislim da bih nekome je... kevu kada bih visio gore ko majmun 6 sati! to mu dodje ovako: propao dan za skijanje + teshka frustracija + eventualna prehlada + smrzavanje.

shto neko nije tim ljudima vratio novac u vrednosti jednodnevnog ski passa?

yves
09.01.2008, 21:59
mislim, ljudi, ja obozavam Jahorinu ali mislim da su uprava ski centra + zaposleni + ugostitelji + domaci = totalni pajseri, babuni i olosh belosvetski!!! (chast izuzecima koji samo potvrdjuju pravilo)

I najezim se chim mi neki od njih kaze jarane ili zemo (kao pre 5 minuta smo se upoznali a vec smo na prst u boolju), odmah znam da gleda kako da me zayebe i odere!

Top
10.01.2008, 08:03
A ti nemoj ici vise gore, pa neces imati tih problema

Nemanjus
10.01.2008, 08:10
Slazem se, niko nikog ne primorava da ide bilo gde!

Ne pokušavam da opravdam eventualnu lošu organizaciju spasavanja ljudi, ali generalizacije tipa kako su svi koji rade na Jahorini babuni, to mi je smesno.

:sm008:

Milan NS
10.01.2008, 08:26
Kao i ovo : Jahorina je najboolja planina za skijanje ...

Nemanjus
10.01.2008, 08:37
Kao i ovo : Jahorina je najboolja planina za skijanje ...

Nisam siguran da sam razumeo poentu ovog posta.:dontknow:

hehehe
10.01.2008, 08:43
Babun... jel to isto sto i pavijan?

CrazyKong
10.01.2008, 09:14
Moja iskustva sa ljudima gore su uglavnom pozitivna...sto ne mogu bas reci za ove nase istocnije krajeve...

Nemanjus
10.01.2008, 09:23
Moja iskustva su takodje (uglavnom) pozitivna, Jahorina je verovatno skijalište na kojem možeš lepo skijati za najmanje para.

To što se slabo ulaže u infrastrukturu je veliki problem, ali nisu krivi ljudi koji rade na Jahorini, već su to stvari kojima se bavi politika, a svi znamo kako prolaze oni o kojima politika odlučuje.

:sm008:

Milan NS
10.01.2008, 12:28
Ma i moja iskustava sa Jahorinom su sasvim OK.
Zato sam i napsiao da imam utisak da se cela lavina medijskih informacijama o kvaru žice na Jahorini prepričava danima u srpskim medijima jer vetar duva sa J.P. SKIJALIŠTA SRBIJE, dok se pad žice Karaman i povređeni ljudi pre tri -četiri godina na Kopu prećutao kao 1x1

plageton
10.01.2008, 12:42
Babun... jel to isto sto i pavijan?

Definitivno je isto.

Flexon
10.01.2008, 17:42
nesto kontam kako li je bilo onima koje su ubijale cipele
sigurno je bilo 10% takvih to se zove patnja :sm022:

Milan NS
11.01.2008, 07:47
Još ako nisi ništa cugnuo taj dan ... UŽAS !

hehehe
11.01.2008, 08:09
Babun... jel to isto sto i pavijan?


Definitivno je isto.


Pa zar to ne raste u AfriKi?

Milan NS
11.01.2008, 13:42
Pa ima ih i na Jahorini ... dole oko prače...pojave se...naglo :-)

yves
11.01.2008, 22:04
A ti nemoj ici vise gore, pa neces imati tih problema

ja volim probleme, moje srednje ime je problem (valjda zbog toga shto sam polu-boske) :))

ok, nije u redu da generalizujem, ali dusha me zaboli kada vidim koliko je to lepa planina i koliko je potencijala i kako se godinama nishta ne menja. i popizdim shto se vishe ljudi ne batale Mladica i Karadzica i pochnu ozbiljno da se bave turizmom.

A ja cu na Jahorinu svake godine dolaziti bar jednom (godinama je vec tako), jer ja tu planinu prosto OBOZAVAM (a i uvek se desi neshto nepredvidjeno shto se godinama preprichava-i tako nastanu urbane legende)!!!

yves
11.01.2008, 22:04
Pa ima ih i na Jahorini ... dole oko prače...pojave se...naglo :-)


hahahahahahhaaa

wlad
23.04.2008, 14:04
Izgleda da će se problem sa ovom žičarom rešiti? Sa glavne strane ovog sajta vest:


18.04.2008. Ministar Mlađan Dinkić izjavio je juče da je sa predstavnicima republike Srpske dogovoreno nekoliko zajedničkih projekata u turizmu Srbije i Republike Srpske.
Pre svega, dogovoreno je zajedničko finansiranje Ski centra na Jahorini, tako što će biti osnovano zajedničko preduzeće između JP Skijališta Srbije i JP Ski-centar Jahorina. "Prvi potez bi bio zamena stare žičare na Jahorini koja je ove zime često bila u zastoju. Njenom modernizacijom izgradili bi smo novu, brzu četvorosedu i šestosedu žičaru". reko je Dinkić, navodeći da je ovaj projekat vredan oko pet miliona evra.
Prema njegovim rečima JP Skijališta Srbije bi finansiralo izgradnju žičare, dok bi Ski centar Jahorina obezbedio neophodnu infrastrukrturu i platio troškove demontaže stare i montaže nove žičare. Srpski ministar je naveo da je dogovoreno da se napravi integrisani sistem ski-passa, tako da bi neko ko kupi ski-pass za Kopaonik mogao kombinovano da ga koristi i na Jahorini u toku cele godine.

stekan
23.04.2008, 14:41
Sad kad žica stane, viseći skijaši će čekati da pomoć stigne sa Kopaonika?

plageton
23.04.2008, 16:04
Ja još nisam siguran da se ovo odnosi na Praču. Tamo kaže da je reč o žičari koja je ove zime često bila u zastoju, a Prača je, kao što znamo, zastala samo jednom. I više se nije pokrenula.

oggy
23.04.2008, 21:28
Nije, nije, gasili su je vise puta :D Mada si u pravu, Ogorjelica je cesce stajala hehe.

Ali ako budu Pracu pravili bez topova, to ima potencijala za jedan velelepan debakl - ako se ponovi sezona kao ova radice 15 dana...

A sada pravo pitanje: da li je "brza cetvoroseda i sestoseda zicara" u stvari brza desetoseda zicara?

wlad
23.04.2008, 21:51
Ne biće to petoseda u proseku (svaka druga korpa je sa 6 i 4 sedala).

@stekan: zavisi koji pass koristiš, ako koristiš od SSa pass onda čekaš pomoć sa Kopaonika ;).

@oggy: topove neće postaviti zbog moratorijuma o naoružanju ;).

Nagradno pitanje, ko će raditi žičaru (Francuzi ili Austrijanci)? Ko pogodi dobija besplatni sezonski ski pass za skijalište Besna Kobila.

Tadija_91
23.04.2008, 23:55
Nagradno pitanje, ko će raditi žičaru (Francuzi ili Austrijanci)? Ko pogodi dobija besplatni sezonski ski pass za skijalište Besna Kobila.
jel moze i za skijaliste u Novoj Varosi :D???
ja kazem da ce Austrijanci da rade to

Top
24.04.2008, 06:55
@Oggy i @Wlad Naravno da ce je praviti u mom prisustvu :D

stekan
24.04.2008, 08:38
A sada pravo pitanje: da li je "brza cetvoroseda i sestoseda zicara" u stvari brza desetoseda zicara?

Ako obratiš pažnju, nije napisano "brza četveroseda i brza šestoseda žičara". Brza je samo četverosjeda, ali ne i šestosjeda. Brzo je relativan pojam. Ako to znači da će biti brža u odnosu na trosjed sa Bjelašnice, opet će biti vrlo spora. Trosjed na Bjelašnici je fenomen. Vjerujem da nema sporije žice u cijeloj Evropi, a i šire. Sporija je samo ona koja se ne kreće.

wlad
24.04.2008, 13:18
To je verovatno neki trik ;), zamisli da se pokvari, niko ne bi ni primetio :D.

CrazyKong
24.04.2008, 14:41
To je mozda i 4seda i 6seda na istom stubu.... :)

Daj Tope onu sliku ia It gde su na istom stubu i brzi 4sed i spori 2sed

Top
25.04.2008, 15:07
Evo je cika Crazy

stekan
25.04.2008, 18:02
Gore idu četverosjedi, a vraćaju se dvosjedi? Šta ti je tehnika.

Tadija_91
25.04.2008, 21:42
@stekan to mora da je kod nas, a dva sedista sa vrha odlaze u nepoznatom pravcu(i smeru)

wlad
19.06.2008, 01:30
Dogovoreno osnivanje zajedničkog preduzeća

18.06.2008.

Državni sekretar Goran Petković i predstavnici Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja sastali su u Banjaluci se sa ministrom trgovine i turizma Republike Srpske povodom realizacije Master plana za područije Jahorine od 2006. do 2016. godine.

Na sastanku je bilo reči o aktivnostima koje će biti preduzete u cilju formiranja zajdničkog preduzeća, a čiji bi osnivači bili JP “Skijališta Srbije” i “Olimpijski centar Jahorina”.

Dogovoreno je da stručni tim, koji je prisustvovao sastanku, sastavi nacrt osnivačkog akta zajedničkog preduzeća, što bi trebalo da posluži kao polazna osnova za dalje aktivnosti.

Kao prve aktivnosti u obnavljanju ski centra Jahorina najavljena je zamena starih žičara novim kao i integrisan sistem ski paseva koji će važiti i za Jahorinu i za ski centre u Srbiji.

Izvor: www.skijalistasrbije.rs

Flexon
21.06.2008, 14:31
i integrisan sistem ski paseva koji će važiti i za Jahorinu i za ski centre u Srbiji.


to nije uopste losa ideja samo bi bilo puno bolje da se napravi zajednicki
sistem ski paseva pa da se tu ukljuci cijeli region ostatak bosne i hercegovine, crna gora i hrvatska ja mislim da bi to bio znacajan korak naprijed sto se turizma tice za sviju
ljudi bi sa jednom kartom imali izbora da idu na vise solidnih skijalista
tako da bi prodaja karata porasla visestruko zasigurno
a dosta naroda bi odustalo od zajebancije sa vizama i idenjem u
zapadnu evropu na zimovanje...
jer kako trenutno stoi situacija sa kartama jeftinije je skijati
bilo gdje nego tamo
a sa ovakvim jedinstvenom ski kartom i sa povisenom cijenom
jos uvijek bi se isplatilo....