PDA

Pogledati punu verziju : Sta se da napraviti sa 18 milijona evra



Sapa
30.11.2007, 13:41
Evo sta sve moze da se uradi u jednom ski centru kad je budget neogranicen.
Ski Centar Willingen. Negdje u centralnoj njemackoj (Sauerland). 15-tak km pista. Nadmorska visina; zanemarljiva.
Za 11 milijona evra je upravo zavrsen sistem za pravljenje vjestackog snjega koji u roku od 2 dana (50 sati) garantuje snjezni pokrivac za 7 kilometara skipiste.
Za dotanih 7 milijona evra, se ove godine postavlja gondola (jaje) za osam persona, naj modernija takve vrste u Njemackoj. Pustanje u pogon negdje u decembru ove godine.

www.willingen.de

skiman
30.11.2007, 13:54
Evo sta sve moze da se uradi u jednom ski centru kad je budget neogranicen.
Ski Centar Willingen. Negdje u centralnoj njemackoj (Sauerland). 15-tak km pista. Nadmorska visina; zanemarljiva.
Za 11 milijona evra je upravo zavrsen sistem za pravljenje vjestackog snjega koji u roku od 2 dana (50 sati) garantuje snjezni pokrivac za 7 kilometara skipiste.
Za dotanih 7 milijona evra, se ove godine postavlja gondola (jaje) za osam persona, naj modernija takve vrste u Njemackoj. Pustanje u pogon negdje u decembru ove godine.

www.willingen.de (http://www.willingen.de)
.....pa i nije tako nepoznato....barem ne kompaniji iz skijaških skokova.....Lepo, da se toliko investira u skijanje....:sm018: Skiman

freak
30.11.2007, 13:59
Ja bih za te pare napravio :) winterdome (kao sto je u Dubai) na Kosmaju :) lepo tako da moze u svako doba godine da se skijaaaaaaaaa, nisu bitne duzine staza nisu bitne gondole ;) bitno je da uvek ima mesto za skijanjeeeeeeeeeee

Sapa
30.11.2007, 14:03
Tacno. Nije nepoznato u svjetu skijaskih skokova u Wilingenu se svake godine u februaru odrzavaju takmicnenja za svjetski kup. Ali sto se skijanje tice......to je jos manje poznat centar nego Mariborsko Pohorje :sm004:
Ma salim se, prolazim cesce kroz taj kraj, to tamo i nisu planine nego brda.
Snjega je za skijanje zadnjih godina rijetko bilo dovoljno. Ali to je vikend alternativa za ljude iz sjeverne, centralne njemacke i holandije, kojima su alpe malo predaleko. Centar je smjesan, ali je jako popularan i evo ljudi odlucili da naprave radikalne promjene. Do sada su redovi na zicama bili gigantskih razmjera, verjovatno ce ova gondola malo da promjeni stvar.
PS
Ne sjecam se kad sam zadnji put gledao skokove u Wilingenu a da je okolo bilo snjega, skoro uvjek sve zeleno kao u sred ljeta. Zato sad kad grune ta artiljerija za snjeg ima da se skija i u augustu ;-).
50 sati za 7 km, heey Skiman, kolko to vjestacko osnjezavanje traje na Pohorju??? 7 do 10 dana ??? Te nove masine u Wilingenu su neko cudo od tehnike.

Sapa
30.11.2007, 14:11
Ja bih za te pare napravio :) winterdome (kao sto je u Dubai) na Kosmaju :)

Paa, ako bi u Srbiji za 18 milkana mogao da se napravi indoor sas vjestackim snjegom, sto da ne. Samo makar 500 metara duzine. Sve krace od toga je tuzno. Prosle godine u ova doba sam skijao u jednom takvom centru kod mene u komsiluku, duzina staze nekih 200 metara, mislim da je korise staze jedno 150m. Jednom bio i nikad vise. Tuga, dva zavoja i opet na tanjiru. U juznoj holandiji i u njemackoj postoje dva ski-centra od po 500 metara duzine i oni koji su bili kazu da je to sasvim oke, imas neki osjecaj da se skijas. Ostavljo sam neki thread o ovim centrima. Dubai izgleda mocno, ova dva gore pomenuta centra imaju 6sto-sjede i to isto izgleda bizarno u zatvorenom prostoru.

stekan
30.11.2007, 14:16
U BiH bi za tih 18 miliona eura moglo da se napravi 5 - 6 dobrih studija o investiranju u skijašku infrastrukturu. Do početka realizacije ne bi ostalo para ni za jedan četverosjed.

skiman
30.11.2007, 14:19
Tacno. Nije nepoznato u svjetu skijaskih skokova u Wilingenu se svake godine u februaru odrzavaju takmicnenja za svjetski kup. Ali sto se skijanje tice......to je jos manje poznat centar nego Mariborsko Pohorje :sm004:
Ma salim se, prolazim cesce kroz taj kraj, to tamo i nisu planine nego brda.
Snjega je za skijanje zadnjih godina rijetko bilo dovoljno. Ali to je vikend alternativa za ljude iz sjeverne, centralne njemacke i holandije, kojima su alpe malo predaleko. Centar je smjesan, ali je jako popularan i evo ljudi odlucili da naprave radikalne promjene. Do sada su redovi na zicama bili gigantskih razmjera, verjovatno ce ova gondola malo da promjeni stvar.
PS
Ne sjecam se kad sam zadnji put gledao skokove u Wilingenu a da je okolo bilo snjega, skoro uvjek sve zeleno kao u sred ljeta. Zato sad kad grune ta artiljerija za snjeg ima da se skija i u augustu ;-).
50 sati za 7 km, heey Skiman, kolko to vjestacko osnjezavanje traje na Pohorju??? 7 do 10 dana ??? Te nove masine u Wilingenu su neko cudo od tehnike.
Pa traje (ako je dovoljni hladno) otprilike nekih 10 dana........onda se samo dosnežuje....EEE pa Sapo sutra idem gore, da vidim sta su uradili....Na web-u izglada mamljivo.......:smoke: :ski: Skiman

Sapa
30.11.2007, 14:23
U BiH bi za tih 18 miliona eura moglo da se napravi 5 - 6 dobrih studija o investiranju u skijašku infrastrukturu. Do početka realizacije ne bi ostalo para ni za jedan četverosjed.

Hahhaaha, stevo nemoj tako cinicno maky my. Na zalost nije vic, znam da imas 100% pravo. Ali od cega bi ti razno razni savjetodavni biroi zivjeli kad ne bi bilo dobrih inicijativa da se o njima prave studije.

Apropo cjene jednog indoor skijalista, sjetih se neceg drugog; U Belgiji postoji projekat za pravljenje indoor skijalista sa crnim crvenim i plavim stazama, naj duza bi bila 800 metara. Na zalost nista se ne realizuje, jer je cjena izgradnje astronomka. Da se ne gadjam ciframa, ali mislim da je u pitanju par stotina milijona evra.

plageton
30.11.2007, 15:17
Hahhaaha, stevo nemoj tako cinicno maky my. Na zalost nije vic, znam da imas 100% pravo. Ali od cega bi ti razno razni savjetodavni biroi zivjeli kad ne bi bilo dobrih inicijativa da se o njima prave studije.


Znas kako to ide, u zemljama kakve su ove nase razvoj skijalista zavisi od ulaganja onih koji se bave turizmopm kao biznisom. A ti koji se bave biznisom ne znaju napamet gde valja za skijanje, nego prave procenu na osnovu toga sto im kazu ti savetodavni biroi koji se time bave.
Mozda je to 'porez na budalu', al yebiga, kad bi me pitali kako moze drukcije ja ne bih znao.

Sapa
30.11.2007, 20:10
....EEE pa Sapo sutra idem gore, da vidim sta su uradili....Na web-u izglada mamljivo.......:smoke: :ski: Skiman


Eee pa SKIMAN-e! Nadam se da ces sutra izaci na svoj home-hill, ne samo da gledas, nego i da svoje GS-ove stavis na iskusenje, da im dushu uzmes, da ti se zamuti u glavi od adrenalina i da nas pocastis sa nekim akcijonim fotkama....:yay:

Bata Bane
01.12.2007, 09:14
Evo sta sve moze da se uradi u jednom ski centru kad je budget neogranicen.
Ski Centar Willingen. Negdje u centralnoj njemackoj (Sauerland). 15-tak km pista. Nadmorska visina; zanemarljiva.
Za 11 milijona evra je upravo zavrsen sistem za pravljenje vjestackog snjega koji u roku od 2 dana (50 sati) garantuje snjezni pokrivac za 7 kilometara skipiste.
Za dotanih 7 milijona evra, se ove godine postavlja gondola (jaje) za osam persona, naj modernija takve vrste u Njemackoj. Pustanje u pogon negdje u decembru ove godine.

www.willingen.de

Ma ja da imam te pare ja bi u GRAND kod Brene i Sase Popovica pa bi snimio CD, kakvo crno skijaliste:cug: :glavaozid

stanislaw
01.12.2007, 10:49
ih 18.000.000 eura... neka mene neki investitor pita za savet...

napravio bi ski centar na brankovcu (fruska gora) sa 2 staze cca 500 m i jednom decijom, sa 2-3 topa tako da tokom cele zime ima snega, jednim dvosedom i 2 tanjira, pa da i mi iz novog sada i okoline imamo skijaliste na 15 minuta voznje...

...inace kada ima snega i kamon poznatiji kao `grtalica` prodje putem za brankovac i omoguci da se stigne do gore kolima moze se sresti vise boardera (ponekad i 15 - 20) na toj sada vec divljoj stazi....

Flexon
01.12.2007, 20:23
U BiH bi za tih 18 miliona eura moglo da se napravi 5 - 6 dobrih studija o investiranju u skijašku infrastrukturu. Do početka realizacije ne bi ostalo para ni za jedan četverosjed.

ovo je najpametnije receno
mada ja sumnjam da bi preteklo i za jednu studiju

ja licno da se pitam popeo bih gondolu na prikletije
i to sa pocetnom stanicom barem jedan km od bilo kakvog puta
1 zica gore 5eura a nazad 300
pa ko voli nek izvoli:bootyshak

bojo
11.12.2007, 13:14
99% tog novca bi kod nas moralo da se potrosi na korupciju jer su svi korumpirani do srzi...

stekan
11.12.2007, 13:28
99% tog novca bi kod nas moralo da se potrosi na korupciju jer su svi korumpirani do srzi...

Ne slažem se. Oko 26% bi išlo na korupciju, a 74% na mito. Jer mito hrani korupciju, a ne obrnuto.

Flexon
11.12.2007, 22:14
mito se nekad praktikovalo to je davno zabroravljeno
danas vise ne cekaju da im se da
nego traze otvoreno :sm022:
korupcija do bola

Jeremija
26.12.2007, 09:26
Ja bi za te pare poveo sve clanove ovog foruma u Aspen pa da ostanemo tamo dok ima para za skijanje i vatrenu vodu!!!!

stanislaw
26.12.2007, 10:33
posle toga aspen vise ne bi bio aspen.... ma da je ideja fenomenalna !!!

Jeremija
26.12.2007, 22:16
Mada moze za te pare da se provede jos vise vremena na Kamchatki, a i vodka je jeftinija:)))))