PDA

Pogledati punu verziju : Kolašin 1450 (Jezerine)



Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

wlad
22.12.2004, 17:15
Da li neko zna kada počinje ski sezona u Kolašinu (kada počinju da rade žice)?

wlad
24.12.2004, 18:20
Da sam sebi odgovorim (posto sam saznao):

25.12.2004.

wlad
10.01.2005, 15:21
Bili smo na skijanju, Bjelasica, produzeni vikend (4 dana, od 06-09 jan), kad stignem poslacu "utisak" do tada samo slike :)

http://vladika.com/wlad/album/index.php?v=list&i=0&p=Bjelasica%2020050107

wlad
24.01.2005, 15:48
22.01.2005, jedan dan skijanja na Bjelasici - ne mnogo snega, na "Kljucu" dovoljno posto tamo nema kamenja - odrali smo se od skijanja :).

Danas ceo dan pada sneg i vec ga je napadalo u ogromnim kolicinama - a vidim da ce da pada jos 3-5 dana :D.

wlad
30.01.2005, 19:37
29.01.2005 Bjelasica/Kolasin

ODLICANO SKIJANJE! :)

Snega koliko hoces, velika pohvala za uredjenost staza (perfektno uredjene staze). Malo hladnije (-15C) ali za one koji vole dobro skijanje - idealno! :)

Nemam primedbi! :)

Zeppelin
01.02.2005, 18:50
Pozdrav Wlad! molim te pokazati novi foto.

wlad
01.02.2005, 19:06
Imaju te slike od 7 januara (2005), novijih nemam (nisam slikao ovih vikenda)...

wlad
05.02.2005, 19:54
05.02.2005 Bjelasica/Kolasin

Slicno kao i prosle nedelje, ovaj put malo bolje vreme + jos vise uredjene staze (sire). Sneg je prshav tako da je uzivanje da se skija i kroz dubok :).

zeljo
06.02.2005, 14:58
wlad, odakle ides na bjelasicu,ako ides iz PG kako ides, znas li kakav je put kolima i koliko od prilike treba vremena od PG do bjelasice?

Hvala

wlad
07.02.2005, 09:19
Put je dobar, ali (uvek postoji neko ali ;)) desavaju se ponekad "odroni" i onda cekas satima. Zato ja idem (ski) vozom.

Kolima do Jezerina treba oko 90min. Vozom se krece u 7:52 i na stazi si oko 9:30-10:30 u zavisnosti od zeleznice, povratak ski-vozom je u 15:15h i u PG si oko 17h. Nisam pomenuo, ski voz podrazumeva i autobus koji ga ceka i vozi te na stazu i nazad (vremena koja sam naveo su: prvo za voz, a drugo za autobus), neki ga zovu i ski-autobus ;). I da, taj aranzman, pg-voz-autobus-skijaliste-autobus-voz-pg kosta 7eur za odrasle...

Kolima se naravno vracas posle 16h posto do tada rade zicare i mozes da svratis do nekog od dobrih restorana (Savardah) na kacamak ili sl. :D.

Ski-voz ide do kraja sezone subotom i nedeljom.

zeljo
07.02.2005, 13:30
ipak cu morati autom da idem jer mi neodgovara subotom i nedeljom nego samo ponedeljak :( ,hvala na info, da li znas koliko je jedan solidan obrok u tom restoranu sto si naveo, jela po narudzbi,sa rostilja itd., pice koliko je na stazi...

zeljo
07.02.2005, 13:32
e da i kad se ide tim vozom,gdje ti stoje stvari,mislim na cipele kad obujes pancerice,ili moras na stanici da se preobujes :?

wlad
07.02.2005, 14:08
ipak cu morati autom da idem jer mi neodgovara subotom i nedeljom nego samo ponedeljak :( ,hvala na info, da li znas koliko je jedan solidan obrok u tom restoranu sto si naveo, jela po narudzbi,sa rostilja itd., pice koliko je na stazi...

OK je i kolima (naravno, lance svakako ponesi), znaci ides standardnim putem (kroz kanjon morace) do Kolasina, udjes u njega i onda ces videti znak za skijaliste, od Kolasina jos 7km do skijalista (ako sam dobro zapamtio).

Na stazi imas restoran/kafic, cene su standardno kao i u PG, Nik Gold 1.3EUR, sendvic oko 1.5EUR a imas celu "restoransku ponudu", vesalice, cevape, kacamak i sl. cene iste kao i u PG a jos dobijes i dobro grejanje ;).

Kad odem vozom ski cipele ponesem u torbi, kad se preobujem cipele u njih i ostavim kod restorana - do sada niko nista nije dirao a to radi i celo moje drustvo - u principu i da mi uzmu cipele imam ski-cipele za nazad :D.
Tu svi ljudi ostavljaju skije/opremu kada ulaze u restoran/kafic pa pretpostavljam i da vlasnici/konobari "paze" sta ko uzima.

Za ovaj drugi restoran, bio sam tamo pre 3-4 nedelje poslednji put i ne secam se bas cena, cini mi se malo skuplji od PG.

zeljo
07.02.2005, 16:14
Ok,hvala,trebalo bi sljedeci ponedeljak da odem gore,ako bude lijepo vrijeme i ako se bude imalo vremena :D

wlad
07.02.2005, 19:05
Trenutno vreme u Kolasinu moze da se "procita" na (slika nije naravno OK ;)):

http://www.meteo.cg.yu/An/kolasin.htm

Na skijalistu je slicno (hladnije ;)).

zeljo
08.02.2005, 15:23
a ima li negdje da se procita visina snijega i prohodnost puteva,ili neka prognoza za makar 2 dana unaprijed za bjelasicu ili kolasin

wlad
08.02.2005, 18:42
Na 081 234999 mozes da dobijes stanje na putevima, za visinu snega i informacije o turizmu mozes da dobijes na MTC broj 9797 (slobodno ih pitaj koliko ima snega na stazi i sl. - ako ne znaju raspitace se).

Za prognozu imas samo za "sutra" na meteo - ona slika - bezveze, na weather.com mozes da probas sa "plevlja" (pogresili su ime grada - Pljevlja) pljevlja i kolasin imaju slicno vreme (kolasin malo hladnije i vise snega i sl.), ako za plevlja ;) pise kisa onda je ovamo sneg i sl..

zeljo
08.02.2005, 22:23
ok,hvala

wlad
12.02.2005, 20:22
12.02.2005 Bjelasica/Kolasin

Sto bi ovde rekli "vrhunsko" skijanje :D, sneg super, staze pripremljene odlicno, sunce ceo dan, radile sve zicare, put cist i sl. :).

zeljo
12.02.2005, 21:01
E jbga,imam nekih problema sa kolima pa neznam hocu li moc otic u ponedeljak,mozda u toku sedmice odem :( , valjda bude lijepo vrijeme

ima li guzve na liftovima?

wlad
13.02.2005, 11:14
Imas jednu dvosedecnicu sa medjustanicom i tri tanjira, van vikenda nikad nije guzva, za vikend ako je sunce onda zna da bude guzva na donjem delu dvosedecnice (do medjustanice) ali taj "shpic" (guzva) traje oko 1-2h, ostatak vremena je OK.

Sto se tice vremena, najavljen je sneg preko nedelje - pa cemo da vidimo :).

http://www.weather.com/activities/travel/businesstraveler/weather/tenday.html?locid=YIXX0003

(Pljevlja su najblizi "reper" za Kolasin - osim sto je na Kolasinu/Bjelasici hladnije)

zeljo
13.02.2005, 22:24
trebalo bi da je poceo da pada danas,jesi li cuo ima li neki veci ski lift na ivanovim koritima osim onog na bebi stazi,to mi je dosta blize nego kolasin :wink:

wlad
14.02.2005, 10:12
Ne znam...

wlad
19.02.2005, 23:34
19.02.2005 Bjelasica/Kolasin

Snega koliko hoces (na stubovima od zicare pokazuje od 2 metra pa sve do 3!), negde oko 2m na stazama.

Jos je najavljeno da ce i sledece nedelje padati :D.

Staze odlicno pripremljene, polusuncano - ne hladno. Nije radio "Kljuc" (previse snega ima tamo u rupi pa nisu uspeli da srede stazu).

Put bio blokiran nekim kamionima (zbog snega) na 1-2h - ali se zato pokazalo da "Ski-voz" (voz do Kolasina) funkcionise perfektno :). Naime, ako je iole lose vreme (pada sneg tih dana ili sl.) nemojte padati u iskusenje da idete kolima - mnogo je sigurnije ici ski-voz aranzmanom sto se pokazalo i danas.....

Super provod i danas :D.

zeljo
20.02.2005, 01:36
steta sto neide radnim danima (a i ja sve mimo svijeta :) ),moracu nesto da iskombinujem za neki vikend,kako ti ides gore jel sa nekim drustvom ili....., koliko vas ide :?:

wlad
20.02.2005, 14:09
Nije ti problem drustvo ako ides ski vozom, i ako ides sam upoznaces dosta ljudi usput :).

Ja sam isao i sam (i upoznavao ljude) ali uglavnom idem sa prijateljima. Nekad nas ide dvoje a nekad i sedmoro (kao juce) - zavisi od raspolozenja ljudi, mada, sve nas je vise i vise kako odmice zima :D.

zeljo
21.02.2005, 00:02
ovde kod mene kad drustvo hoce ja nemogu,kad ja mogu i hocu oni izmisljaju neke razloge,na kraju cu sam sjest na taj voz i krenut, ali sam vise za varijantu da idem autom jer do sadasnje iskustvo sa grupnim prevozom (autobus) nije bilo bas prijatno,ali sta cu ako je voz najsigurnije bolje ista nego nista :D ,jedino ima neko skijaliste (vucje) kod niksica,cini mi se da je to blize nego bjelasica,jesi li kad iso tamo,znas li valja li

wlad
21.02.2005, 12:24
Vucje je dobro za ucenje/pocetnike - nisam bio ali tako kazu :). Jedan prijatelj ide tamo ali nije isao ovaj vikend posto put prema Vucju nije bio prohodan (zbog snega).

zeljo
21.02.2005, 22:25
nista onda mi je jedino rijesenje kolasin,nadam se da cu nesto da iskombinujem :)

wlad
22.02.2005, 17:20
A ja se nadam da ce ovaj jugo koji je poceo da duva sto pre da stane - pre nego sto nam svima oduva sneg ;).

zeljo
22.02.2005, 22:56
valjda hoce,ja sam bio danas do niksica,oko cetinja se topi snijeg ito dosta brzo,mada u niksicu se jos drzi a i padao je malo :wink:

wlad
24.02.2005, 12:55
Paadaju, paadaju s' neba bele zvezde ;). Od sinoc (ponovo) pada jak sneg u Kolasinu...

zeljo
24.02.2005, 13:59
a ovaj voz sto je ispao sa sina i kvar na pruzi,jel to na relaciji pg-kolasin ili nema veze sa tim :?:

wlad
24.02.2005, 15:15
Da, na relaciji PG-Kolasin, danas bi trebalo da se sredi taj deo i da nastave vozovi da idu...

P.S.
Nije iskocio voz iz sina (teretni) nego ga je lavina skinula sa njih...

zeljo
26.02.2005, 15:50
kod nas vise nista nije sigurno,jedino kakvim helikopterom kad je lijepo vrijeme :D :D ,salim se, sljedeci vikend ako bude lijepo vrijeme trebalo bi da krenem gore :roll:

wlad
07.12.2005, 14:12
Pitanje za VRAGODO-a, posto je rekao da pitamo vezano za Bjelasicu (u temi "Postani SKI Instruktor").

Da li su zavrsene pripreme Bjelasice za ovu ski sezonu, da li ce raditi ski centar ove sezone. Ima mnogo price pred ovu sezonu a vezano za ski centar Bjelasica.

Vec mnogo ljudi iz Podgorice (ukljucujuci i mene) vec planiraju posete Zabljaku a ne Bjelasici posto je Bjelasica za ovu sezonu nesigurna (sto se tice organizacije, priprema i sl.).

Ta tema je cak bila i na radiju slobodna Evropa, pricalo se kako nista nije pripremljeno, kako niko ne prima platu i da je cela organizacija u rasulu.

Kako nije prosao tender za privatizaciju ski centra bojim se da se situacija nece poboljsati??

--

Prosla sezona je bila odlicna na Bjelasici, voleo bih da vidim i ove :).

Ajde nam javi ako imas neke informacije! :)

VRAGODO
09.12.2005, 11:01
Po zadnjim informacija koje sam dobio od momaka koji rade na skijalištu ništa nije rađeno u pripremi za zimu. Čekala se privatizacija cijelog skijališta. Kompanija koja je kupila Hotel Bjelasicu (sada se zove Bianka) je u stalnim pregovorima oko kupovine skijališta. Kako sam čuo oni ne žele nikakve parcijalne kupovine, već sve u kompletu: zemljište, objekte, žice, vodoizvorište....
Prvi problem za pripremu skijališta je totalno ruiniran i zapušten put od Kolašina prema skijalištu, preko 10 polomljenih stubova dalekovoda koji vodi visoki napon prema skijalištu, provjera i remont žica još nije urađen (a ka' će ne znamo).
Lično mislim da će, kao i ranijih godina, sve biti rađeno u minut do dvanaest i da će skijanja na Bjelasici biti i ove godine.
Slažem se sa Vladom da su momci koji rade uređenje staza prošle godine to radili odlično (kao nikada ranije) iz činjenicu da primaju platu neredovno i u iznosima manjim od 100 eura.
Snijeg je juče i sinoć padao na Bjelasici !

oddball
09.12.2005, 11:49
a zice da li rade, predpostavljam da ne?!

VRAGODO
09.12.2005, 12:06
Koje žice? Nema žica !
Šalim se. Ne rade još. Pitanje je da li su razmišljali o njima od kada su ih ugasili u aprilu ove godine. Ali nadajmo se da će sve biti u redu jer se i ranijih godina sve radilo sa zakašnjenjem. Jedan moj prijatel koji radi u Ski centru mi je i prošle sezone rekao da oni nejesu ni navikli da rade oko žica ako ime se prsti ne lijepe od hladnoće za sajle !!!

wlad
09.12.2005, 12:19
:D, puno hvala na informacijama iz prve ruke! :)

Bjelasica je ipak nezamenljivo mesto za vikend (a i vise!) skijanje za nas iz PG :).

Nadam se da ce ga ipak prodati do "one tamo" sezone i da ce biti osvezenja! :)

oddball
09.12.2005, 12:43
i ja sam se naprzio da idem tamo na vikende. sednem na voz i eto nas iz beograda, vec sam pricao sa nekom mojom ekipom i raspolozeni su za tu vikend akciju. javi kada pokrenu zice pa da se vidimo tamo.

VRAGODO
09.12.2005, 14:39
U čekanju da žice prorade evo fotografije iz marta 2005.

wlad
09.12.2005, 15:56
Lepa ti je slika, bas pokazuje kako su lepo uredjivali staze prosle godine!

Evo i mog doprinosa, 5 januar 2005:

Misko
09.12.2005, 17:41
Nazalost ne mozemo kaciti slike vece od 640x480, ali i ovako se vidi da je dosta dobro, ovde se kombinuje da lokalni ski manijaci (BG) dodju na jedan ski viken u CG, u planu je zabljak (durmitor) oko 23 januara, ali ako bude dobro skijanje u bjelasici sto da ne mozemo i jedan ski vikend tamo. Pozdrav.

oddball
09.12.2005, 22:23
skomi, ti i ja imamo dil da otpalimo do kolasina i pre! mojne da me izradis. ja idem makar sam, ali je u drustvu uvek bolje :ok:

utrinka
12.12.2005, 09:58
Zicara na Jezerinama ce da proradi 'koji dan prije Nove godine' - rekao mi je jutros covjek iz ski centra. Ceka se famozni docek Nove u Bjanki (Milo + Doris Dragovic i ekipa) da sve ostalo krene. Tome se nadaju i u gradu. Valjda ce ciscenje puta do skijalista biti bolje.

yt7sif
12.12.2005, 09:59
lepo nema sta!

oddball
12.12.2005, 13:08
njesra, znaci pre 25-og nista...

Misko
12.12.2005, 15:03
skomi, ti i ja imamo dil da otpalimo do kolasina i pre! mojne da me izradis. ja idem makar sam, ali je u drustvu uvek bolje :ok:

Pa i ja sam za ali idu nove godine, sto svetske sto nase :kez: , pa se onda ide na zabljak, pa onda ti palis u bulgariu, ja nemam pojma gde cu jos uvek, ali ici cu i ja negde pa onda kad se vratis da kombinujemo pocetkom marta bjelasicu?

oddball
12.12.2005, 21:56
ja palim i 25 februara u bansko sa jednom drugom ekipom i ostajem osam dana. da, idem u bansko 2x. zvacu kolasim sutra da vidim sta se desava tamo pa ti javljam. ako rade zice imam 2 ortaka koji su extra raspolozeni da pale vec ovaj vikend.

CrazyKong
13.12.2005, 14:20
Evo linka Hotela Bianca (Bjelasica) u Kolasinu

http://www.biancaresort.com

Lepo, nema sta :ok: ....ali i kosta :glavaozid

oddball
14.12.2005, 10:15
tu ce milo djukanovic da slavi novu godinu... ne zaj*bavam se.

daki
14.12.2005, 20:50
:smoke: Mojne da se zezate sa Majlom, mozda je na forumu

wlad
14.12.2005, 22:06
Malopre je bila neka turisticka emisija na TV (CG) i bio je izvestaj iz Kolasina i Zabljaka, krenuce sezona pre NG u oba centra.

Nastavljeni su pregovori o kupovini ski centra Jezerine (od strane vlasnika Bjanka-e).

oddball
14.12.2005, 23:40
ja sam se cuo danas sa jednom devojkom cija majka rentira apartmane, rekla je da nece biti nista do nove godine. ima snega ali ne dovoljno. cak se i mestani ljute sto ne pale zicare

chera
15.12.2005, 00:26
Pa zar nece biti ovi seminari?

wlad
15.12.2005, 02:57
Pa to rek'o, pre NG ce da prorade, sto znaci >=25dec. Dobro je i tada da pocnu :D. Bilo je pitanje da li ce i pocinjati u Kolasinu, tako da ce jos da bude odlicno ;). A to je vrlo brzo - za 10 dana :yay: .

http://www.monitor.cg.yu/broj/str_08.html

VRAGODO
16.12.2005, 07:56
Po izjavi direktora Ski centra Bjelasica (!!???!!) koju je dnevna štampa objavila juče (15.12.2005.) skijalište Jezerine na Bjelasici će proraditi "nekoliko dana" prije Nove godine. Po datoj izjavi dalekovod je popravljen, tabač snijega servisiran, žice pregledane, rupe na putu Kolašin - skijalište sanirane....
Isto tako, saopštene su cijene ski pasa: Sezonski za odrasle 100 eurahttp://www.skijanje.co.yu/forum/images/smilies/yay.gif (prošle godine koštao 200), sezonski za djecu 50 eura (100), dnevni za odrasle 10 eura (10), dnevni za djecu 5 eura (5), sedmični za odrasle 60 eura, sedmični za djecu 30 eura, parking za putnička vozila 1 euro, za kombi 2 eura, za autobuse 5 eura. Cijene u ugostiteljskim objektima na skijalištu na nivou prošlogodišnjih.
Ostaje da čekamo i provjerimo tačnost date izjave.

CrazyKong
16.12.2005, 09:33
Ovo 100 eur za sezonskli je smesno jeftino :yay: .
Ne mogu da verujem da su smanjili duplo cenu od prosle godine :ok: , da nije to neka prevara ? :confused:

chera
16.12.2005, 10:26
Mozda staza nece raditi deset dana ukupno

oddball
16.12.2005, 11:01
ako sezovski bude 100EUR uzimam ga sigurno

VRAGODO
16.12.2005, 13:30
Mislim da je informacija za cijene tačna jer je citiran direktor tj. stečajni upravnik. Moja malenkost je istom još prošle sezone sugerisala da ne formiraju cijene ski pasa gledajući cjenovnike drugih centara, pogotovo ne stranih. Ranijih sezona tj. 2002/03, 2003/04 cijena je bila isto 100 eura i pouzdano znam da je mnogo ljudi kupovalo tu vrstu ski pasa. Prošle godine su podigli cijenu za 100% i isto toliko bili kažnjeni od potencijalnih kupaca koji su naprasno počeli da izbjegavaju Bjelasicu. Bjelasica još nije izgradila imidž "velikog skijališta" tako da treba sve uraditi da što više ljudi dođe i skija na njenim padinama. Druga stvar je da imalac godišnjeg ski pasa koji živi u okolini (Kolašin, Mojkovac, Bijelo Polje, Podgorica bude uvijek "povučen" da ide na Bjelasicu čim je dobar dan za skijanje (dosta snijega, lijep sunčan dan...). Na kraju žica vrti pa bilo na njoj 20 ili 120 skijaša. A svi oni koji su tog dana na Bjelasici ostaviće još novca tu (ako ga domaćini znaju uzeti).
Sve ovo pišem ne iz razloga da kudim Bjelasicu kojoj i sam pripadam (Mojkovčanin na privremenom radu u Podgorici) već da bi ljudi koji rade na skijalištu shvatili da je za dobar i profitabilan rad skijališta najbitniji korektan odnos PRIRODNA LJEPOTA - USLUGA - CIJENA !
POZDRAV ZA ODLUKU DA GODIŠNJI SKI PAS BUDE 100 EURA !!!

wlad
16.12.2005, 14:32
Nadam se da ce biti 100EUR, ja sam prosli godine kupovao dnevni ski-pass (15tak puta) posto sam cuo da je sezonski 200. E sada, ako sam dobro bio obavesten za Kolasince je taj isti sezonski kostao 100EUR, sto mislim da nije u redu (da se razlikuju).

Ono sto je problem kod sezonskog je sto je skijaliste "nestabilno", prosle godine je radilo super - ali ko meni garantuje da ce mi se isplatiti ako uzmem sezonski - da ce raditi skijaliste cele sezone? I ovako ce "jedva" poceti.

Primer: prosle godine se desilo jedan dan (nedelja je bila u pitanju) da smo skijali samo 1h, pocela je da jako duva tako da su morali da ugase zice (glavnu) - sto se desava jako retko. Posle 1h skijanja se vracamo na blagajnu da vratimo, gde "blagajnik" ladno odbija nas sa recima "mozete da se skijate na drugim" (a pod druge je podrazumevao ona dva sidra dole koji su za pocetnike). Uspeli smo da "povratimo" pare tako sto smo polupripretili (da ce se zvati upravnici, ministri i sl.)..

Mislim da Bjelasica ima najveci potencijal u celoj SCG, pre svega zato sto je prelepa planina, ima mnogo mogucnosti da se siri (prema Mojkovackoj strani, Bjelopoljskoj strani - i da se sva ta skijalista povezu) a pre svega zato sto su Kolasin, Mojkovac, Bijelo Polje na PRUZI Subotica-Bar. Sa vozovima (99.9%) nema iznenadjenja! :D

Zato se nadam da ce proci ovi pregovori do kraja, da se Jezerine prodaju i da ce onda da pocnu da rade po "svetskim" standardima.

Inace, kupio bih odma sezonski za 100EUR da sam siguran da necu morati da se preganjam posle ;).

VRAGODO
16.12.2005, 15:56
Skijanje često zavisi i od "više sile" pogotovo na skijalištima nedefinisanog vlasništva gdje zaposleni zbog loših radnih uslova i nezadovoljstva minimalnim platama jedva čekaju da žica stane i da se ide kući. Ipak, mislim da treba kupiti sezonski ski pas po cijeni od 100 eura, jer to je 5 vikenda a toliko će sigurno biti "dobrih dana" na Jezerinama, pogotovo u februaru i martu jer tada snijeg i sunce nikada nijesu omanuli.
Sami potencijal Bjelasice kao mega skijališta je ogroman. Bilo sa koje strane da se napadne (Kolašin, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane može se izgraditi po jedan Kopaonik. I što je najvašnije sve su to pašnjaci sa minimalnom količinom kamena po potencijalnim stazama.

oddball
18.12.2005, 11:37
ako crna gora nesto ima to su planine, tj. potencijal za zimske sportove. ja sam bio u cg oko 8,5 meseci pa znam iz licnog iskustva. tamo stvarno moze ludilo da se napravi i da se zaradjuje dobra kinta.

marinko rokvic
27.12.2005, 16:37
ski pass je sigurno 100e
za vikend je radila tanjiraca, a za zicaru su cekali atest u subotu tako da je mozda i ona isla u nedjelju
kolasin je zakon:)

Bata Bane
27.12.2005, 16:53
Za bord Zabljak je raj na zemlji

oddball
29.12.2005, 11:21
sta se desava tamo, jesu li proradile zice???? ima li ljudi???

wlad
29.12.2005, 19:38
Jesu, zice rade od 25tog svaki dan. Danas sam ih zvao i rekli su mi da rade, sve OK i sl.

Ja cu najverovatnije sutra da odem na Jezerine na 1 dan da se skijam :).

Inace je ovih dana duvao jugo, danas je okrenuo na sever i poceo je da pada sneg, nadam se da ce veceras da zaledi/zabetonira staza za sutra :D.

utrinka
30.12.2005, 15:54
Hoces li cekati Novu u Kolasinu? Cula sam da ce biti nesto u restoranu na skijalistu. Valjda ce vrijeme da podrzi.

wlad
30.12.2005, 16:32
Nazalost danas nisam otisao na Jezerine :(. Necu cekati tamo NG, nego sa porodicom ;).

Negde sam video da je u nedelju kisa :(.

VRAGODO
30.12.2005, 17:13
Na Bjelasici je za zadnjih 24 sata palo više od 50cm novog snijega. I sada intezivno pada, samo da se tabač snijega ne pokvari....

wlad
30.12.2005, 18:22
Ima ih bese 2 komada, tako da nece valjda oba ;). Koliko sada ima ukupno - 1m?

wlad
03.01.2006, 18:02
Evo kratkog izvestaja o danasnjem skijanju na Jezerinama (ostajem u Kolasinu jos 2 dana):

- snega ima u OGROMNIM kolicinama, od 1-3m!

- staze perfektno pripremljene

- vreme odlicno

- staza/sneg odlicni, plasio sam se da nece mozda biti "mokar" dok sam dolazio do Kolasina, ispostavilo se da je nabijen, "škriputav" i IZUZETNO brz, na par mesta na stazi ima malo leda

Mislim da je danasnji dan bio PERFEKTAN za skijanje na Jezerinama, guzve NEMA, ski pass je 10EUR dnevni, 60EUR 7dnevni, 100EUR sezonski.

Video sam da su i boarderi uzivali :).

Sve u svemu, ko moze da dodje neka dodje sto pre na ovu lepotu :D :yay: .

Sutra slikam sa fotoaparatom ako bude suncano, danasnje imam samo u mobilnom formatu (640x480 los kvalitet).

UPDATE: ipak sam okacio lose slike ;):

http://vladika.com/wlad/ski/BJELASICA_20060103/

Shaolin
04.01.2006, 10:44
Hey Wlad, slike su odlicne.
Staza deluje zanimljivo - onaj utaban deo je malo blag ali ono sto se vidi sa zice deluje odlicno.
Kako stoje stvari sa setanjem van staze - da li nagib dozvoljava da se malo ludiramo ili moramo samo da pratimo stazu?

I jos jedno pitanje - mogucnosti za ski vikend? Savet?

Pozdrav!!!!

wlad
04.01.2006, 17:05
Ima dosta alternativnih staza gde moze da se skija kroz dubok sneg. Moze i da se skija i kroz sumu ko voli :).

Sto se tice smestaja, najbrze je da zovnes Vilu Jelku ili Čilea (isto vila), oba imaju i sajt (mozes da potrazis preko www.crnago.com). Postoji i odlican privatan smestaj (sobe su bolje od hotelskih). Polupansion se vrti oko 20EUR, zavisi na koliko dana, ja sam sada npr. uzeo 2 dana PP za 42EUR (21 po danu).

Sto se tice prevoza to je lako posto imas voz do Kolasina :).

Dan dva (izvestaj): snega isto mnogo (naravno), staze super, skijanje odlicno, jedno sto je na "vrhu" bilo dosta magle tako da se pocetak staze skija "na slepo" ;), vecina ljudi su ipak izlazili na medjustanicu..

Inace tamo sada radi dvosedecnica (sa medjustanicom), 1 tanjir (drugi, donji ne pale, a "Kljuc" [koji je po meni i najbolja staza] ne radi zbog premnogo snega, bukvalno sneg prekriza žicu od tanjira u gornjem delu staze) i bebi lift.

Slike imam sa "pravim" fotoaparatom ali cu ih okaciti kada se vratim (necu preko GPRSa ;)).

djordjecg
04.01.2006, 19:36
Wlad dolazim U Kolashin u Petak. Ocesh biti tamo ? Ako budesh da se vidimo i odvezemo to jednom onako ludachki :P


PS. Znash li ti da montirash vezove za board da ne idem u Elan, jer ne znam rade li ?

PS.S. Poshalji mi broj telefona na PM i ime p0z :p

wlad
04.01.2006, 22:43
Ja sam skijaš, ne border :), ali nema veze naravno :).

Iz Kolašina idem sutra posle skijanja, znači neću biti u petek, ovih 3 dana mi je dovoljno za početak, tj. za warm up ;).

Što se tice montiranja vezova, ako vec dolaziš u Kolašin, dodji do centra i raspitaj se, imaš neke radnje gde se iznajmljuje i prodaje oprema i oni sigurno mogu to da ti odrade...

Ime mi je Vladislav :).

marinko rokvic
05.01.2006, 02:52
wlad, da ne znas je li se popravila situacija sa rentiranjem bordova na stazi? prosle godine sam nalazio samo neke kante, a hocu da dodjem ski-vozom, tako da nemogu da svratim kod onog tipa sto izdaje u centru, pop mislim ili tako nesto. i hoce li biti ski voza u subotu, ako znas naravno.
pozz

Shaolin
05.01.2006, 10:08
Hvala!!!!
Pretpostavljam da je i kolima moguce doci do Kolasina! Iz Beograda - mislim sto se tice prohodnosti puta.

wlad
06.01.2006, 03:03
@shaolin: mozes kolima, naravno (posto je to veza CG sa Srbijom, preko Kolasina), samo mi se cini jednostavnije vozom :).

@marinko rokvic: sto se tice iznajmljivanja, i skija i boarda, najbolje je da nadjes coveka koji izdaje na stazi, tj. da uzmes od njega broj mobilnog, i onda ga zovnes dan ranije (uvece, kad odlucis da ides), od coveka onda mozes da saznas tacno stanje na skijalistu i da rezervises opremu koja ti treba. To vazi i za skije i za board, inace ako uzimas na licu mesta dobijes ono sto je ostalo (cesto krsh). Jedan prijatelj je tako prosle godine svaki put iznajmljivao board (ove sezone je kupio pa mu ne treba vise) a drugi i dalje tako isto ali skije. Pitacu ih za broj mobilnog tog tipa od kojeg uzimaju pa cu javiti..

Sto se tice ski voza, on krece od ovog vikenda (dakle prvi polazak je sada u subotu, tj. sutra) i ide samo vikendom, kao i do sada, subota + nedelja. Tako sam cuo juce u Kolasinu. Mozes eventualno da proveris (pozoves CG zeleznicu) pa javis na forum.

Treci dan (izvestaj): sve isto kao i prosli dan, odlicno skijanje, jedino sto na vrhu ima magle (dosta), ali samo pocetak staze (ako znate, odskijate taj deo i dalje sve ide OK :D), evo neke slike od 4tog januara:

http://www.flickr.com/photos/skislike/

VRAGODO
06.01.2006, 10:29
Na Bjelasici vam mnogo može pomoći Miro Šćepanović licencirani instruktor skijanja, dugogodišnji takmičar u alpskim disciplinama. On daje časove skijanja, rentira i servisira opremu, pomaže u transferu sa željezničke stanice u Kolašinu do skijališta na Bjelasici. Broj telefona 069 509 205.
Inače, danas na Bjelasici ima puno snijega (na dnu staza oko 1 metar), vrijeme djelimično oblačno, sa povremenim snijegom malog inteziteta.

wlad
06.01.2006, 13:54
Prijatelji iznajmljuju skije i boarde od coveka koga zovu Struja :), broj telefona 069502383. Na taj broj mozete da ga zovete i da rezervisete...

wlad
08.01.2006, 15:58
Juče je počela da pada temperatura značajno ispod nule (u Kolašinu, što znači još dosta niže na Jezerinama) sa jačim severom. Pretpostavljam da će sada biti još brža staza! :)

wlad
15.01.2006, 17:54
Izveštaj za juče (14 jan 2006): odlično pripremljena staza, suv i brz sneg (tvrda staza), deo staze sunčan deo oblačan (gornji), vetar severni, veoma hladno (na dnu staze -11c, gore se oseća kao da je -20c zbog ledenog vetra).

Odlično skijanje, za one koju ne podnose hladnoću juče nije bilo za skijanje ;).

Posle skijanja smo svratili na večeru (u Vodenicu ;)) i usput sam pokupio neku brošuru o Bjelasici i Komovima, ima interesantnih informacija a najinteresantnije su dve strane koje sam skenirao i okačio pošto svima mogu da posluže:

http://vladika.com/wlad/ski/bjelasica_komovi1.jpg
http://vladika.com/wlad/ski/bjelasica_komovi2.jpg

@admin: ovde ima informacija o smeštaju i cenama u Kolašinu (mnogo više nego na sajtu).

marinko rokvic
15.01.2006, 19:08
ja sam bio u kolasinu u petak i bilo je fenomenalno
malo hladno na vrhu, ali ipak sjajno:yay:
nije bila velika guzva, ali ipak ima ljudi da ne bude dosadno :)
i nije skupo u odnosu na ostale centre

oddball
15.01.2006, 20:50
koje su zice u kolasinu? tanjiri ili sedeznice???

Misko
15.01.2006, 23:40
koje su zice u kolasinu? tanjiri ili sedeznice???

Ima dvosed a ima i tanjira, nek me ispravi neko ako sam omanuo. pozzz.

wlad
16.01.2006, 00:16
"Glavna" žica je dvosedečnica koja ima medjustanicu tako da možeš dosta da kombinuješ (ima nekoliko alternativnih staza i u gornjem a i u donjem delu). Pored toga ima još tri tanjira, donja dva za rekreativce i najviši "ključ" (do njega se dolazi tako što se ispenješ na žičaru pa "iza") koji je fenomenalan i brz je tanjir (ima FIS cert) ali često ne radi (sada konkretno je pod oblacima i ima verovatno 4m snega na vrhu tog tanjira). I naravno "bebi" ski lift.

Ima na skijanje.co.yu mapa skijališta ali se na njemu ne vidi Ključ..
(pošto je "iza")

ski dude
16.01.2006, 00:18
u kom je rangu taj kljuc posto se zajebano dolazi do njega:confused:

wlad
16.01.2006, 00:50
Ne dolazi se za*ebano, popneš se žičarom na vrh i onda skijama/bordom/sankama ;) se spustiš do Ključa (sa vrha ključa se spustiš na stazu od žičare, dakle nema "hodanja").

Staza je super iz više razloga, jedan je da je tanjir brz, drugi je da je strma i to sa konstantnim padom (nema blagih delova) a treći je da je široka, tj. ima sredjen deo ali sve okolo je čistina kroz dubok sneg.

Na:

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/crna_gora/Bjelasica/mape_bjelasica.htm

imaš mapu (prva) na njoj može "kroz maglu" da se vidi deo staze ključ (skroz gore desno od žičare), inače ima FIS sertifikat za SL i GS.

I staze ispod sedečnice su dobre..

CrazyKong
16.01.2006, 09:50
Kljuc jeste fenomenalan, ali brate vise ne radi nego sto radi. Ili mozda ja nisam imao srece, u svakom sucaju bio sam bar jedno 5 puta i samo jedan dan skijao kljuc.
Meni licno, je najbolje parce sa vrha kljuca levo prema dvosedu na glavnu stazu, mislim da je bas taj deo i homologizovan za FIS trke, posto sama staza kljuc mislim da nije dovoljno dugacka.

Ono sto je lose tamo je sto na sred staze ima dobar deo ravnog pa je ponekad potrebno da se gusla malo, takodje kada se sidje na medjustanici guslanje je neizbezno...

Inace, planina je prelepa a i staze se uredjuju OK, sve u svemu odlicno skijanje za dan/dva, po meni bolje nego na Durmitoru :ski:

wlad
16.01.2006, 13:19
Nisi dovoljno istražio, ne moraš nigde da guslaš kao što kažeš :).

Evo daću ti uputstvo (ako odeš ponovo), te staze su ucrtane i na ski-passu.

Imaš 2(3) staze da dodješ sa vrha do medjustanice:

1. ispod žičare imaš 2 kombinacije da dodješ do medjustanice

2. kreneš normalno i pre spusta na ravninu odeš desno kroz šumu (prosečena je šuma da se prodje) do medjustanice

Od medjustanice imaš dve staze da se spustiš do dna:

1. za početnike sa guslanjem (ideš okolo do glavne staze), ti si očigledno išao ovuda

2. staza kroz šumu koja se isto uredjuje, mnogo strmija i lepša

Dakle, ako povežeš sve ove kombinacije dobiješ staze bez guslanja sa dobrim nagibom.

Ovo je sve naravno priča za sedečnicu...

Ključ ne radi često, kao što sam i rekao, prošle godine sam je iskoritio jedno 5 dana...

CrazyKong
16.01.2006, 13:33
Moguce je da nisam dovoljno istrazio, mozda nije ni bilo tih precica kada sam zadnji put bio tamo (2000)...Moram pod hitno da dodjem da obnovim gradivo :ok:
Definitivno ce nesto MANIJACI da organizuju ove sezone.

Kazi mi, da li su napravili neku uredjenu stazu desno od lifta kada se gleda sa vrha ? Skijao sam po neuredjenom, ali rekoh mozda su nesto radili....

plageton
16.01.2006, 13:58
Bjelasica je dobra staza. Drago mi je sto cujem da su nesto radi i prosekli puteljak kroz sumu. Steta je sto bolje malo ne odrzavaju stazu (bar je tako bilo kada sam ja bio), i ne samo stazu nego su dozvolili i zicara da se zaledi.
Ambijent je neobican, retko gde u okolini su skijalista okruzena listopadnom sumom, kao sto je tamo. Neobicno je da su cetinari nisko, a sto je veca visina, sve je vise listopadnog drveca. Obrnuto od normalnog.
Najveci nedostatak je sto je to, ipak, samo jedna staza. To je ipak premalo za nekog ko treba da zapuca iz Beograda i hteo bi da ostane bar nekoliko dana. Ima li nekih informacija da se planira prosirenje skijaskih kapaciteta? Kako se meni cinilo, tu ima mogucnosti da se postavi jos staza.

marinko rokvic
16.01.2006, 15:46
rekli su mi neki kolasinci da se planira znacajno prosirenje ski centra
naravno ukoliko puste da ga bianca resort & spa kupi i investira u njega
cak sam cuo da je moguce da naprave 60 km staza!?! sto bi bio sjajan potez :yay:
planiraju da uloze 5.000.000. eura samo u skijaliste

P.S. kroz sumu je najjace :)

wlad
16.01.2006, 15:53
Bjelasica ima mnogo mogućnosti za nove staze, i to ne samo od Jezerina nego i sa drugih strana (poznato je da je Mojkovačka i Bjelopoljska strana još bolja što se tiče količine snega).

Staze na Bjelasici se pripremaju odlično, to će vam svako reći ko je bio poslednjih tri godina, za ranije ne znam pošto ranije nisam skijao na Bjelasici (a sada idem svaki vikend zimi).

Što se tiče šume na glavnoj žičari složio bih se da je neobična, kao što može da se vidi na slikama odande večinom je to bukova šuma a smrča/jelki/borića ima mnogo manje, naravno sve je to super za skijanje (bolje) pošto je lakše skijati izmedju bukvi :D.

Direktno ispod žičare (u gornjem delu staze, desno) se ne uredjuje staza, taj deo skijaju borderi i skijaši koji vole dubok sneg. Sada je tamo izuzetno tvrda staza i skijalo je puno ljudi tako da se skija po tvrdoj stazi, uredili su ga sami skijaši ;). Dakle i dalje neuredjena staza ali nije dubok sneg :). Dok ne padne novi sneg :).

Nije uopšte premalo staza da se ode tamo na 3-4 dana, pogotovo ako je iskusniji skijaš u pitanju, ima dosta alternativa. Ne verujem da će se neko vratiti sa Bjelasice nezadovoljan ma kakav skijaš bio..

U svakom slučaju pogledajte one linkove (slike) što sam okačio pre neki dan, tamo ima podataka o smeštaju i cenama, videćete da za jako male pare možete puno da se iskijate, cene pića / hrane (koja je jako ukusna) su niske i sl..

U svakom slučaju vam preporučujem da obnovite znanje :), a ja ću biti vikendima (osim naredna dva pošto idem na Durmitor) pa se javite ako vam treba pomoć...

wlad
16.01.2006, 16:00
rekli su mi neki kolasinci da se planira znacajno prosirenje ski centra
naravno ukoliko puste da ga bianca resort & spa kupi i investira u njega
cak sam cuo da je moguce da naprave 60 km staza!?!


To je aktuelna priča, pred kraj 2005 je bio tender za prodaju skijališta i jedni prijavljen je bio vlasnik Bjanke. Očigledno su to ljudi koji znaju posao, pored toga što su stari hotel pretvorili u "raj", očigledno znaju šta treba dobrom skijalištu. Tako nisu prošli kroz tender "na brzinu" ali pregovori još uvek traju, bore se da kupe pored sadašnjeg skijališta i zemlju i izvorišta vode, svakom je jasno zašto im treba voda na skijalištu :D.

Biće mi drago ako se u narednim mesecima dogovore zato što će Jezerine onda narednih godina sigurno postati još ozbiljnije skijalište.

Inače, sadašnje pripremanje staza i održavanje je ultra dobro znajući u kakvom je finansijskom stanju firma koja održava (i kakve su plate ljudi koji tamo rade).


P.S. kroz sumu je najjace :)

:), i kroz šumu ima dosta alternativa, ne znam da li si vidjao tragove skija izmedju drvlja ;).

marinko rokvic
16.01.2006, 16:28
najjaci od svega su konobari u restoranu dolje :)))))))
dodje ih 5 da narucis, a onda cekas 15 min da ti donesu. legende
ja mislim da kolasin ima najjacu perspektivu od svih ski centara u scg
i stvarno bi trebalo da puste nekog da ga sredi, mislim da bi onda bio zlatni rudnik
sve je popularniji, jer sve vise ljudi iz pg ide tamo, sto je za sadasnje kapacitete dovoljno da moze fino da radi
ako bi bila jos neka staza, a posebno jos neki ugostiteljski objekat, bilo bi sjajno
ja idem dosta cesto na dan iz pg kolima i stvarno mi se nikad nije desilo da staze nisu besprekorno sredjene

wlad
16.01.2006, 17:03
Da, a najbolje je što restoran drži privatnik ;), onaj iznad lokal isto radi ove godine, nego se svi mi zatrčimo na donji (veći) tako da ja nisam ulazio uopšte ali vidim da tamo gori vatra i da radi. Moraću sledeći put da ga testiram :).

Pogledaj ovu mapu, to je kažu još od ranije stari projekat, ova skroz levo žica ide do repetitora a druga pored nje do vrha koji je bliži..

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/crna_gora/Bjelasica/BjelasicaYUsm.jpg

CrazyKong
17.01.2006, 10:05
Sa te dve nove zice bi napravili najbolji centar u okruzenju :)
Da ne pricam o Mojkovackoj strani i njenim potencijalima i enentualnom povezivanju sa Jezerinama....
Dao dragi Bog da se dogovore sa ovima iz Biance pa sledece godine da :ski: :ski: :ski:

KOP_MANIA
18.01.2006, 21:11
Sa te dve nove zice bi napravili najbolji centar u okruzenju :)
Da ne pricam o Mojkovackoj strani i njenim potencijalima i enentualnom povezivanju sa Jezerinama....
Dao dragi Bog da se dogovore sa ovima iz Biance pa sledece godine da :ski: :ski: :ski:


Interesuje me gde su te JEZERINE

wlad
19.01.2006, 02:03
Jezerine je ime ski centra na Bjelasici, blizu Kolašina, o njemu se priča u ovoj temi.

Nalazi se na 7-8km od Kolašina, udješ u Kolašin i šibaš pravo, imaju znaci, ne može da se promaši :).

Do Kolašina možes da stigneš vozom (pruga BG-BR) ili kolima/busom (prolaziš kroz Kolašin dok ideš na "jug", npr. kada ideš na CG primorje).

CrazyKong
19.01.2006, 09:36
A i taj ski voz za Kolasin....

Nesto ne mogu da nadjem koji je tacno to voz, jer onaj u 22:30 ?
Taj je nezgodan posto stize u Kolasin u 4:30 :eek:.....

Iz Kolasina ima voz za BG u 15:30, znaci sa sataze mora da se krene u 14....

Druga stvar su cene karte, trebalo bi da je preko 2000, sto mislim da je mnogo...

I na kraju ko ce da me razvozi po Kolasinu, do grada, do Jezerina (da li ide skibus ?) i nazad na stanicu...sve to kosta....

Zakljucak je, bolje je ici autom, iako je napornije

utrinka
19.01.2006, 10:09
SKi voz - ali iz BAra i Podgorice, nazalost ne iz Beograda, jos nije poceo da radi, nazalost :(. Sad su mi u Zeljeznici rekli da zovnem za pola sata i da ce imati svjeze informacije o ski vozu. Kad ima njega, ima i autobusa koji ga saceka na stanici (ili na dnu nizbrdice, jedno 500m nize, sto i nije problem kad se spustas, ali kad se vracas...) - i ta voznja je dzabe, ide uz kartu ski voza. Svi hoteli organizuju neki prevoz i sigurno je moguce prevesti se s njima do skijalista. Pokusacu nesto da saznam, pa cu da javim.

CrazyKong
19.01.2006, 10:21
Hvala na brzom odgovoru :ok:

Nego, nije mi jasno kada ce da uvode taj ski voz ako nisu do sada :dontknow:...u Maju mozda....

wlad
19.01.2006, 17:53
A trebao je da krene, i objavili su da već ide, ali npr. nije išao prošli vikend (znam da su posle svi seli u kola i zapalili za Kolašin).

Za prevoz do skijališta ne znam tačno kako sve može, znam konkretno da npr. Vila Jelka organizuje prevoz (džipom i kombijem) i naravno autom, nisam baš siguran da svi hoteli/vile organizuju prevoz. Svi se nadaju gondoli/voziću kada se proda ski centar (što je i plan novih vlasnika).

Sa praktične strane najlakše je doći kolima, da postoji dobro organizovan prevoz skijalište-Kolašin kola ne bi bila potrebna...

Postoji taxi, ali je to ipak skupa varijanta. Naravno, pored voza može i autobusom da se dodje do Kolašina (svaki autobus koji ide na jug CG prolazi kroz Kolašin).

Montbjuti, javi kada kreće ski voz :).

utrinka
20.01.2006, 09:02
Juce sam zvala portparola Zeljeznice vise puta, ali poznati zvuk bip-bip je bio jedino sto sam dobila. Sad sam uspjela da razgovaram sa gdjicom, ali kaze informacija ce biti - u toku dana...

utrinka
23.01.2006, 14:36
Podgorica,19.01.2006 godine


Saopštenje za javnost


Predmet:Pokretanje ski voza.


Željeznica Crne Gore A.D. je u novembru 2005 godine objavila u medijima nastupanje novog reda vožnje koji važi od 11.12. 2005 godine do 09.12.2006 godine u kojem je definisan i red vožnje ski voza na relaciji Bar-Mojkovac-Bar.Nakon objavljivanja reda vožnje od strane organa lokalne samouprave gradova kuda prolazi ski voz, resornog Ministarstva turizma Republike Crne Gore, ski centra ″Bjelasica″ nije iskazano interesovanje Željeznici Crne Gore za saobraćaj ovog voza.

Željeznica Crne Gore A.D. od 1. januara 2006 godine posluje kao dva privredna društva i to Željeznica Crne Gore-Prevoz D.O.O. i Željeznica Crne Gore –Infrastruktura D.O.O. S obzirom da je privredno društvo koje obavlja prevoz putnika i robe na tržištu transportnih usluga i nije subvencionisano od države, Željeznica Crne Gore je odlučila da pokreće samo komercijalne vozove.

Iskustvo željeznice iz ranijih godina ukazivalo je na nekomerijalnost ovog voza u poslovanju željeznice.Bez obzira na navedene činjenice Željeznica Crne Gore ima mogućnosti da pokrene ski voz u momentu pojave zainteresovanih za sobraćaj i finansiranje istog.







Željeznica Crne Gore A.D.

ski dude
23.01.2006, 16:10
jel ovo znaci da nema nista od voza:glavaozid :glavaozid :glavaozid

wlad
23.01.2006, 18:51
Ski voz je ranijih godina funkcionisao ovak (da ne bude zabune, NIKADA nije postojao specijalan ski voz na relaciji BG-Kolašin nalik ovom dole):

- voz ide na relaciji BAR - Mojkovac u 07:50h, kada dodje u Kolašin, voz čeka autobus koji prevozi skijaše do staze

- 15:15-15:30 autobus polazi sa staze i prevozi skijaše do želj. stanice odakle skijaše voz prevozi do BARa (i sve usputne stanice)

- slično i za Mojkovac, postoji autobuska linija Mojkovac Žabljak

Očigleno željeznici nije isplativo da to radi a država neće da finansira taj "projekat".

--

Što se tiče BGa, postoje redovne linije SU-BR i BG-BR koje naravno sve prolaze i staju u Kolašin tako da nije problem stići normalnim vozom.

marinko rokvic
27.01.2006, 18:14
vidite li sta bi sa vozom!!!
a on kao najsigurniji. ccc
ja sam sad stigao direktno sa staze kuci poslije 5 dana
jezerine su sredjene sjajno, samo sto je prva 2 dana bilo - 30 na vrhu, tako da skoro nije ni bilo skijanja na korpama.
zato, kad je hladni talas prosao, posebno juce i danas je bilo nevidjeno skijanje (i boardovanje naravno), sa tim da ima sredjenih i nesredjenih staza, za svakog ponesto i nisam vidio preko 3 osobe da cekaju na korpu.
cijene su vise nego pristojne, uzeo sam kucicu za 5 osoba za 30e.
sjajno!

Mladen
27.01.2006, 18:35
... uzeo sam kucicu za 5 osoba za 30e.
sjajno!
Opa ! Super cena. :ski:

pop67
27.01.2006, 21:50
uzeo sam kucicu za 5 osoba za 30e.
sjajno![/QUOTE]
To je super cena,mozes li da posaljes kontakt da pocnemo da se organizujemo za 17,18i 19.02!Pozdrav,POP

marinko rokvic
28.01.2006, 01:43
tip se zove zeljko,
ima 3 varijante
kucicu na sprat 5 osoba, prizemnu, super sredjenu za 3-4, i donji sprat kuce u kojoj sam zivi na spratu. parking, a nalazi se na putu izmedju staze i kolasina, na 1,5 km od centra. grijanje na drva, kuhinjice, dobra kupatila i TV.
i tip vodi racuna da ti bude udobno.
cijena varira zavisno od broja osoba, naravno, ali lako se dogovoriti.
kontakt tel je: 067/560-849
mozes se pozvati na velisu.
pozz

wlad
30.01.2006, 14:26
Dodajem i ja kontakte za smeštaj pošto Manijaci žele da idu na ski vikend (a i za sve ostale), ja sam bio u:

Vila Jelka, http://www.vilajelka.cg.yu/ , 081 860 150 / 51 / 52 / 53, vilajelka@cg.yu

Hotel Čile, http://www.zlatnido.com/ , 081 860-100 / 1 / 2 / 3, zlatnido@cg.yu

Privatni smeštaj, Medenica Mile, 067532784, 081865784, ima 2 tipa smeštaja, donje sobe koje su otvorene ove godine i koje su sjajne (imaju dvokrevetne sobe, dvokrevetne sobe za mini-kuhinjom i još neke koje nisam video), odlično grejanje (centralno), jako čisto, podna grejanja kupatila i sl. (10EUR dnevno po osobi za dvokrevetnu sobu). Drugi tip soba je na višim spratovima (nisam ih video), stariji smeštaj, zajednička kupatila, krejanje sa TA pećima i dobri su za smeštaj za više ljudi (veće su sobe, za porodice i sl.), cena je pretpostavljam niža pošto su lošiji uslovi..

Još neki smeštaj, cene, adrese i sl. na:

http://vladika.com/wlad/ski/kolasin_smestaj.jpg

E sad, dovoljno je da se izokreće ovih nekoliko brojeva i da se kaže termin, broj ljudi i da vam treba prevoz do staze i oni će da vam pošalju ponudu.

Ne propustite Kolašin! :D

Pogledajte i ovaj gore koji je pominjan (Marinkov), ima i drugog privatnog smeštaja (nemam brojeve), do njih možete da dodjete lako preko Agencije Jelka ili Čileta...

cazo22
15.02.2006, 00:07
Rade li Jezerine,ima li gostiju?

wlad
15.02.2006, 15:20
Jezerine je skijalište (ski centar), i da, radi, skijaju ljudi :).

cazo22
19.02.2006, 20:53
Kada bi se odlučio za Bjelasicu šta mi preporučuješ,kakav smještaj?Vjerovatno ću doći solo:D a odgovarala bi mi soba,TV,kupatilo,centralno i PP,drugo šta Bog dade:kez:Ostao bih 7 dana:)Slike su ti super:cool:

wlad
19.02.2006, 22:28
Uzmi koji oćeš smeštaj od ovih gore, svi su OK, ja sam lično bio u Jelka-i (OK, ali nema TV i sl. stvari), Čile-tu (bolji) i privatnom smeštaju (OK).

Bjanka ti je isto dobra opcija ako imaš dosta para, koliko znam sada je 70EUR/dnevno a za decu je besplatno, tako da ako npr. neko ide sa decom onda nije skupo :).

Misko
25.02.2006, 21:33
Bjanka ti je isto dobra opcija ako imaš dosta para, koliko znam sada je 70EUR/dnevno a za decu je besplatno, tako da ako npr. neko ide sa decom onda nije skupo :).

jos ako ih ima 3+ :ok: :) :D

wlad
26.02.2006, 00:53
Pazi, svakako nije skupo s' obzirom da se radi o hotelu sa 5*..

Da se razumemo, ja ne idem u Bjanka-u, meni je bitno samo da je toplo da mogu da prespavam, ostatak vremena skijam i pijem pivo ;).

wlad
18.03.2006, 22:44
Bio sam danas na Bjelasici (i sreo i Dakija usput :)), bilo je sjajno za skijanje, ceo dan smo prijatelj i ja bili off-piste i bilo je jako dobro za skijanje. Koliko sam primetio i staza je bila dobro uredjena (mada smo se na njoj spustili samo 1-2 puta), naravno "radili" smo deonicu do medjustanice ;). Vreme je bilo lepo, nije bilo hladno, pojavljivalo se i sunce :).

Sva u svemu današnji dan ocenjujem 5+ na skali od 1-5.

VRAGODO
20.03.2006, 07:37
Ja sam, isto tako, bio i 18.o3.(subota) i juče (nedjelja) na Bjelasici i oba dana je bilo odlično. Juče je staza bila još bolja tako da je tokom cijelog dana bila jako tvrda i bez grba čak i na onim strmim dijelovima pri vrhu. Gužve nije bilo, na žici se čekalo najviše 2-3 minuta. Visina snijega od 1.5m pri dnu staze do 2.5 m na vrhu tako da će skijanja biti sigurno još mjesec dana (naravno, ako ovi iz ski centra ne zatvore ranije sezonu). Vlad, žao mi je što se nijesmo vidjeli gore i malo družili.

CrazyKong
20.03.2006, 08:40
A sta je bilo sa seminarom ?

VRAGODO
20.03.2006, 08:48
Seminar održan po dogovorenom planu. Odziv bio jako dobar, pogotovo, iz Srbije. Tehnički dio su radili demonstratori iz Slovenije (A tim demo Slovenia). Mislim da je kratko trajao s obzirom na veliki broj učesnika. Po završetku seminara sprovedeno polaganje za ovjeru licenci.

wlad
20.03.2006, 12:32
Vlad, žao mi je što se nijesmo vidjeli gore i malo družili.

Next time :), mi smo došli i skijali ceo dan, stali smo samo na 5 min da pojedemo sendvič i to je bilo to :).

Snega ima mnogo, jedino su kritične temperature, nadam se da će da ode u minus u subotu :).

daki
20.03.2006, 17:02
Bio sam danas na Bjelasici (i sreo i Dakija usput :)), bilo je sjajno za skijanje, ceo dan smo prijatelj i ja bili off-piste i bilo je jako dobro za skijanje. Koliko sam primetio i staza je bila dobro uredjena (mada smo se na njoj spustili samo 1-2 puta), naravno "radili" smo deonicu do medjustanice ;). Vreme je bilo lepo, nije bilo hladno, pojavljivalo se i sunce :).

Sva u svemu današnji dan ocenjujem 5+ na skali od 1-5.
Super je skijanje na Kolasinu
Imaju mnogo dobar ratrak i za ljubitelje karva je ludlilo:ok:
Pozdrav za Wlada:dziveli:

daki
20.03.2006, 17:12
Sto se seminara tice, bio je najkorektniji i najposjeceniji do sada
Kriterijum je bio stroziji i preko pola kandidata nije zadovoljilo kriterijum za prvi stepen, sto je izazvalo revolt kod mnogih...
Clanovi SLO demo tima vrsili su ocjenjivanje bez prisustva nasih!!!!

VRAGODO
06.04.2006, 11:34
U subotu - 01.04.2006.god. sam skijao na Bjelasici i mogu reći da je skijanje bilo odlično, naročito u gornjem dijelu staze. Snijeg je bio relativno tvrd za ovo doba godine tako da je i van tabane staze bilo dobro. Na skijaluštu je bilo vrlo malo skijaša tako da se nije čekalo na žici. Evo i jedne fotografije sa vrha staze prema Ključu (koji ni ovog vikenda nije radio).

VRAGODO
06.04.2006, 11:38
Evo i ftg.

CrazyKong
06.04.2006, 12:30
Cekaju da puste Kljuc na kraju sezone (u Junu) :confused:

Tamo bi sad skijanje bilo ekstra i prava je steta sto verovatno nece ni pustati lift :glavaozid :glavaozid

wlad
13.04.2006, 09:50
342

Interesantno..

VRAGODO
13.04.2006, 10:44
Wlad, kakvi su planovi za vikend?

wlad
13.04.2006, 23:35
Danas/sutra je moglo da se skija izgleda, koliko vidim subota/nedelja će opet da budu topli..

Rade li žičate preko nedelje uopšte (sada)? Vikendom pretpostavljam rade još uvek?

Ne znam da li ću imati uopšte vremena - imam dosta posla :(. Kako su vam se svideli DVDovi?

pop67
14.04.2006, 00:28
Danas/sutra je moglo da se skija izgleda, koliko vidim subota/nedelja će opet da budu topli..

Rade li žičate preko nedelje uopšte (sada)? Vikendom pretpostavljam rade još uvek?

Ne znam da li ću imati uopšte vremena - imam dosta posla :(. Kako su vam se svideli DVDovi?
Ljudi hajde da se druzimo i skijamo zajedno na Brezovici za 1.Maj,procitajte sta sam napisao u clubingu pa razmislite!Pozdrav,POP:cug:

VRAGODO
14.04.2006, 15:04
Mislim da dvosjed ne radi radnim danima već samo preko vikenda. Ja ću, vjerovatno, sjutra ići na Bjelasicu bez obzira što će biti toplije. Iz ranijeg iskustva se nadam da će na vrhu biti dobro za skijanje, naročito, prije podne. Prije dvije sedmice je bilo odlično. Što se tiče DVD pregledao sam 1/4 i zadovoljan sam, ima dobrih stvari.

wlad
14.04.2006, 16:22
Ljudi, dajte popustite malo sa Brezovicom, na svakoj temi je ubacujete, i u Kolašin, i na Žabljak i svud redom :). Samo slepac ne bi video da se ide na Brezovicu :D. Verujem da je tamo super, ali daj da se držimo malo tema - nema potrebe forsirati pored neospornog kvaliteta!

@VRAGODO: javi kako je bilo + slike ako nosiš aparat - ja ću raditi :(.

VRAGODO
17.04.2006, 08:22
Skijao sam na Bjelasici u subotu (15.04.) i bilo je više nego dobro za ovo doba godine. Snijega, i dalje, ima u prosjeku preko 1.5m i ni na jednom dijelu staze se ne nazire zemlja. Radili su dvosjed i lift lijevo od dvosjeda. Skijaša ne više od 30-40 (svaka deseta korpa na žici je zauzeta). Staze korektno pripremljene, ujutro tvrde i brze, od 12 meke ali bez vode po stazi. Van staza ujutro do 11 odlično, kasnije znatno lošije i to zbog činjenice da je dva dana ranije palo 10-15 cm novog snijega koji je dosta spor. Zaposleni tvrde da će raditi i sledeći vikend a za 1 maj nijesu sigurni ("miriše" mi da neće raditi i da jedva čekaju kraj sezone). Ja, inače, skijam više od 30 godina i ovoliko snijega u ovo doba godine nikada nije bilo na Bjelasici.
Evo i nekoliko fotografija.

pop67
17.04.2006, 09:15
Vragodo slike su super,a vidim i ti si zadovoljan skijanjem.Sta mislis koliko moze da se odrzi za skijanje!Pozdrav,POP:sm018:

VRAGODO
17.04.2006, 13:46
Teško je sredinom aprila davati prognoze o kvalitetu snijega za skijanje u narednim danima jer temperatura naglo raste i snijeg se brzo topi. Proteklih noći temperatura je na Bjelasici tokom noći stalno bila u minusu pa je zbog toga i topljenje snijega u prijepodnevnim satima minimalno, od podne pa do 17 časova umjereno, a poslije 17 ponovo počinje da steže. Ovako veliki snijeg se ne može tako brzo otopiti bez kiše i jakog vjetra sa južnim pravcem. Kao što sam ranije napisao, nijedan dio staze još nije "prokopnio" na tanje od 1 metra tako da, po mom mišljenju, skijanja ima još petnaestak dana u ovakvim vremenskim uslovima. Da li će centar toliko raditi je posebno pitanje? Naravno, u ovom periodu ne možemo računati na skijanje po zaleđenoj i tokom cijelog dana tvrdoj stazi, već skijanju po mekoj i za slabije skijaše teškoj stazi (naročito u vremenu od 13 do 16 časova). Kao što je Vrag negdje ranije napisao u ovom periodu nema "pravog" skijanja ali zahvaljujući dugim sunčanim danima sami boravak na planini je pravo zadovoljstvo i ako još ima dva-tri sata skijanja užitak je puni.

wlad
26.11.2006, 00:46
KOLAŠIN U SUSRET SEZONI SKIJANjA

Jezerine spremne


Kolašin, 12. novembra - Zimski turistički centar na padinama Bjelasice u cjelosti će biti spreman da primi prve skijaše koji već po tradiciji sezonu otvaraju krajem decembra, odnosno za novogodišnje praznike. Popravljen je put od Kolašina do skijališta, žičare su pregledane, a biće i pojačan signal mobilne telefonije. Pripreme za goste obavljaju se istovremeno sa privođenjem kraju privatizacije Ski centra “Jezerine”.
- Sanacija puta od Kolašina do skijališta "Jezerine" urađena je kvalitetno, tako da je sada bolja nego u prethodnih deset godina, rekao je "Pobjedi" Srećko Medenica, stečajni upravnik Ski centra "Jezerine". Na toj saobraćajnici do sada je ugrađeno 160 tona asfalta, popravljena su oštećenja na asfalntoj podlozi. Nedostaje nam još oko 30 tona da bi sve sanirali i put u potpunosti osposobili za normalan tok saobraćaja čitavom dužinom, od grada do skijališta, ističe Medenica i napominje da će i to, prema obećanjima "Crnagoraputa" biti završeno do početka skijališne sezone.
Urađeno je sve što je bilo potrebno za pripremu žičare. Sajla je provjerena snimanjem po metodu magnetne destoskopije. To je urađeno na glavnoj žičari i ski liftovima, a obavljeni su atesti za struju na njima. Predstoje još radovi na uređenju staza, kao i servis mašine za tabanje snijega, ali za to, po riječima Medenice ne treba mnogo vremena.
Pregovori o privatizaciji Ski centra "Jezerine" još traju. Od stečajnog upravnika saznajemo da bi rezultati pregovora trebalo da budu izvjesni ovih dana. Na tender se prijavila jedino kompanija "Bepler i Džejkopskon", vlasnik hotela "Bjanka" u Kolašinu. - Sezonu pripremamo kao i svake godine bez obzira na to da li će privatizacija skijališta biti okončana, a računamo da ćemo tako i nastaviti iako se privatizacija okonča prije početka zimske sezone, kaže Srećko Medenica.
Ljubitelji zimskih čarolija ove zime imaće i bolji signal mobilne telefonije na padinama Bjelasice. Monet je u dogovoru sa Ski centrom "Jezerine" pristupio postavljanju novog repetitora kako bi se taj predio kvalitetno pokrio signalom Monetove mreže.

wlad
19.12.2006, 16:33
Evo slika sa Jezerina, danas u 16h (pre pola sata)

670

671

Pada sneg "ko lud" :D.

cazo22
25.12.2006, 18:57
Čitam u Pobjedi kako su stavili u pogon ski-lift na Bjelasici poradi 50 gostiju iz Albanije,neplanirano.Ima li nade za skijanje oko Nove Godine?Kažu da se može provjeriti situacija na skijalištu mobitelom,spominju kamere,slike itd.

wlad
25.12.2006, 23:19
U petak počinje rad svih žičara, tj. zimska sezona.
Servis za proveru stanja na skijalištima u CG preko mobilnog telefona kreće u sredu (može da se vidi trenutno stanje na Jezerinama i Savinom kuku, kao i temperatura i sl.).

wlad
06.01.2007, 23:55
Izveštaj (Krejzi ;)):

Tri dana smo bili na Jezerinama na skijanju. Poseta je bila uglavnom da se odmorimo i da supruga nauči da skija - oba cilja su ispunjena :D.

Vreme je bilo jako lepo, temperatura idealna, prvi i treći dan su bili sunčani, drugi oblačan sa snežnim padavinama.

Žičara (sedečnica), tanjir i bejbi lift su radili. Na stazi ispod žičare nema dovoljno snega, tj. ima ga ali ima i kamenja, nisam se motao po njoj zbog skija + izigravanja instruktora ;).

Snega na tanjiru (levom) i bejbi stazi ima dovoljno za skijanje, ponegde viri tanko šiblje (mogli su naravno da ga podkrešu pred početak sezone - al' šta ćemo ;)), ali može lepo da se skija.

Iznenadio me je kvalitet snega: odličan, nimalo mokar, brz i nabijen!

Smeštaj u Kolašinu i dalje veoma pristupačan, kao i par restorana.

Evo i sadašnjeg stanja na tanjiru :):

705

A evo i stanja u toku dana na Jezerinama i Savinom Kuku:

706

djurodjuka
18.01.2007, 12:16
Danas nema skijanja na bjelasici,nocas pala kisa i to malo snijega sto je bilo pretvorilo se u lokve.Radnici posli kuci.

wlad
18.01.2007, 15:43
Ne samo noćas, i danas je padala kiša, a evo i situacije...

731

:(

nikola_pg
25.01.2007, 10:07
Ljudi zna li neko kakvo je stanje na Bjelasici?? Ima li snijega, kakve su staze, i hoce li biti skijanja jos ove sezone??:confused: :ski:

wlad
25.01.2007, 10:55
Naravno :), sezona je tek počela, evo trenutne situacije na stazi (vidi se da su isparkirali tabač :)):

734

Info sa staze: 60 cm snega..

nikola_pg
25.01.2007, 12:56
Opa, znaci za vikend na Jezerine:ski: :ski: .Fino,fino...Taj snijeg mora da je pao u zadna 3 dana ako se da vjerovati ti tvojim podacima zar ne???:smoke:

wlad
25.01.2007, 16:38
Pao je juče.. Mi smo rezervisali smeštaj u Kolašinu za vikend :).

djurodjuka
27.01.2007, 00:07
Wlad,javi kako je bilo,kakav je snijeg, ima li guzve,sto radi od zica,da li je staza spremljena kako valja itd....?
:sm018:

boki04
28.01.2007, 15:20
kako je bilo skijanje?koja je cena dnevnog skipass-a?ima li guzve vikendom?

djurodjuka
28.01.2007, 21:51
Evo da prenesem par utisaka posto sam ugrabio danas da skocim do Bjelasice.
1.Ski pas kosta 10 eura.
Na izgled ne izgleda mnoga ali kad uzmete uobzir sto za to dobijate mislim da i ne zasluzuje vise.Zasto?

a) Danas je radila samo zicara i jedna uspinjaca i stvarale su se ogromne guzve,tako da je bilo potrebno 30 minuta da stojis u red,i oko 30 do vrha sto ako se uzme u obzira da skijaski dan traje 5 - 6 sati misim da je i vise nego dovoljna ta cijena.

b)Staza je u losem stanju to jest nije sredjivana, siblje viri na sve strane jedino donji dio stazi je bezbjedan za opremu.Sa vrha pa sve do pola staze viri kamenje ili jos gore ne viri i jedino po zvuku skije moze se osjetiti da je skija dobila jos jedan novi oziljak.(ja sam danas prosao sa 3,zadovoljan sam moglo je i gore):glavaozid .Sve us vemu nije lose da covjek izadje malo na snijeg ali iskreno da vam kazem jedva cekam nekog da kupi skijaliste da se malo stvari dovedu u red.

Raspust je gotov,nadam se da ce guzve kao sto je danas bila prestati samo da pane jos snijega jer ovo sto je palo do sad nije dovoljno za ovakvu stazu koja je nepripremljena prije sezone.
Evo par slika da vidite koliko je naroda bilo danas.

Pozdrav!!:dziveli:

wlad
28.01.2007, 22:16
Djuro, ne ide žica 30 minuta do gore, nego 18 (10 do međustanice i 8 od međustanice do vrha) - što je svakako mnogo - slično poredjenje može da se napravi sa Pančićem na Kopaoniku (po dužini - ne po stazi) - vozila je oko 20 minuta. Svi se nadamo naravno da će posle privatizacije na tom mestu doći "Ćupovi Ekspres" pa da možemo da izađemo za 4-5 minuta do gore :D.

A sada utisak:

1. subota: dosta snega, staze sređene odlično, nije bilo kamenja na stazi (osim po koji na kraju skijanja), gužve nije bilo uopšte.

2. nedelja: snega nešto manje na vrhu (vetar ga je oduvao u toku noći), staze delom sređene, bilo je kamenja kada se izađe van staze, po stazi po neki (ali ništa strašno), gužva velika. Pretpostavljam da je narod čekao sneg i onda navalio na prvi dan skijanja (iako je moglo da se skija od nove godine dosta - ja sam "nakupio" oko 9 dana skijanja ove godine, od čega je 8 na jezerinama). Stari "trik" je i danas palio - kada ima gužve skijaš sa vrha do međustanice, na međustanici nema reda :D.

Sve u svemu ja sam se naskijao dobro, malo više u subotu. Nedostaje još snega kako bi moglo da se skija off-piste, može i sada (pogotovo ispod žičare u gornjem delu staze) ali postoji velika opasnost za podlogu skije :).

Slika nemam - niko od društva nije slikao :).

djurodjuka
29.01.2007, 01:09
neznam,ali moja stoperica do vrha danas je stopala 27 minuta kad sam rekao 30 zaokruzio sam,ne znam tacne karakteristike zicare ali koliko sam upucen ona ima nekoliko brzina a danas s obzirom da je bila opterecena vjerovatno je isla na najsporiju brzinu.Sto se tice kamenja ne slazem se sa tobom jer kamenja do medju stanice ima dosta ne velikog ali dovovljo velikog da napravi brazdu po podlozi.O snalazljivosti tvojoj ne bi da komentarisem nego iznosim utiske kompletnog ski centra i skijanja na njemu.Nije mi jasno zasto nije radila uspinjaca sa desne strane zicare,u stvari jasno mi je nije bila spremljena izgleda da ih je iznenadio snijeg kao sto ih svake godine iznenadi.Sto se mene tice ja sam se super proveo i jedva cekam da opet idem ali licna osjecanja ne mogu da mijesam sa cinjenicnim stanjem a ono je jedva zadovoljavajuce (moj licni utisak).
Nije zla namjera sto ih kritikujem nego dobra namjera da se nesto uradi i da stvari krenu na bolje.

P.S Cuvajte gume od Kolasina do Jezerina.

Pero
09.02.2007, 12:36
E ovako bio sa na bjelasicu od 1. do 6.i bilo je super zicare rade svakog dana radnim do 3,a vikendom do 4-4:30:yay: ,ali vikendom je puno albanaca tako da se ne mozete spustiti ni 5 puta,staza je ok,samo pri vrhu hvali malo snijega ali ja vam predlazem da idete radnim danima-vishe skijanja tj nema nikoga....
Imate vozaca Nena koji vozi svako jutro na stazu od 10 do 4 (3e da podjete i da se vratite jeftinije od toga nema)i kod njega mozete iznajmiti skije i svu opremu...(poz.te ga od Barana iz Jelke)evo vam br.
069/065-848 ili 081/865-076:ok: :sm021:

wlad
16.02.2007, 15:51
Evo i sadašnjeg stanja na CG skijalištima:

http://osmeh.net/dl/cam_20070216_133555.jpg

wlad
18.02.2007, 21:08
Danas se skijalo :). Na Jezerinama super, konačno baš dosta snega, preko 1m - tako da se moglo lagodno skijati van staza i bilo gde, gde se standardno skija.

Staza dobra, tvrda, brza. Van staze mix, negde tvrdo negde meko - za različite ukuse :).

Vreme promenljivo, na početku sunce a onda sneg, pa opet razvedravanje.

Gužva dosta velika, pogotovo za one koji se spuštaju do počene stanice sedečnice, naravno većina "iskusnih" je skijalo do međustanice. I pored dugog reda (na dnu), red se ipak pomerao brzo, tako da nije bilo dugog čekanja.

Ukupan utisak 4+ :).

alu
19.02.2007, 09:21
I find cheap accomodatin in Kolasin for about 20-30 person in period 14.-17.3.07 (3 nights). We dont need comfort, we prefer low price. We are group of snowboardist and skialpinist from Czech republic.

My photo from summer 2005 Prokletije Komovi (http://cerna-hora.xf.cz/)
My photo from summer 2006 Durmitor Bjelasica (http://durmitor-bjelasica.wz.cz/)

wlad
19.02.2007, 16:42
You can find cheap Villas/Hotels @ Kolašin.
If you prefer low price, try "Vila Jelka" (10EUR per day, only bed).
http://www.vilajelka.cg.yu/

Hotel Čile is also good choice, 25EUR per day (bed, breakfast, supper), better accommodation then Jelka.
http://www.zlatnido.com/

wlad
25.02.2007, 20:45
Skijao sam juče i danas (vikend) na Jezerinama - razbismo se od skijanja! :)

Subota, veče pre je bilo hladno, a pre toga su sredili staze ko "pista", najbolje sređene staze što sam video do sada, a onda je ujutru naravno to bila "betonska" pista, sjajno skijanje. Van staze tvrd sneg ujutru (bukvalno se ne vidi trag po dubokom snegu - sve tvrdo), posle smekšalo. Veći deo dana sunce, kasnije po neki oblačak ali svetao dan.

Nedelja, veše pre nije bilo hladno, pa je ceo dan staza bila "meka", gore je duvao vetar i bilo prohladno, tako da je sneg bio brz i jako lepo skijanje. Donji deo staze, na dnu je sneg ovlažio, ali ne previše. Oblačan dan, par puta u toku dana je padao i sneg (sitni komadići leda).

Pošto nije bilo gužve, iskijali smo se maksimalno, sjajan vikend, 4+.

wlad
05.03.2007, 14:09
Ovaj vikend smo opet bili na skijanju na Jezerinama, odlično je bilo. Snega je bilo kao i do sada (u utorak je padao sneg - a posle je bilo toplo - pa je ostao nivo snega od ranije).

Subota: veče pre je bilo toplo, pa je i sneg bio mokar, ali je moglo da se skija lepo :).

Nedelja: tvrdja / brža staza - pa samim tim i bolje skijanje nego u subotu, tj. odlično skijanje.

Isto je moglo da se skija van staze, na stazi itd. pošto je bilo sasvim dovoljno snega. U najdonjem delu staze je staza na par mesta "progledala", ali kako je Bjelasica uglavnom pokrivena livadama - nema kamenja, i lagano se obilaze ti delovi..

wlad
28.03.2007, 01:30
Jeste da me je mrzelo da napišem, ali nije u redu kada je skijanje bilo odlično.

24, 25 mart, vikend, snega u velikim količinama, najviše ove sezone. U gornjim delovima preko 2 metra, u podnožju staza 1m. Sneg nije mokar, ali je dosta spor, ne prespor ali spor ;).

Glavno je da ga je bilo u ogromnim količinama, pa je srce puno kada čovek skija, pogotovo posle slabih padavina ove sezone.

Subota: žičničari nisu puštali u gornje delove, nije bila raščišćena izlazna stanica, niti sređen gornji deo staze, pa smo skijali samo od međustanice ka dole. Nažalost, od međustanice dole nema mnogo mesta za skijanje van staze, a kako je sporiji sneg onda se skijanje van staze svodilo na spust. Staze su bile lepo pripremljene, sneg je mekan, tako da je skijanje po stazi bilo pravo uživanje.

Nedelja: staze su bile otvorene do vrha, kako se nije skijalo od kako je pao ovaj ogroman sneg prošle nedelje, svi smo došli pre otvaranja žica (pre 10h). Dok smo se penjali žicom, od međustanice gore, pogled je bio prelep, padine ispod stubova žičare sa preko dva metra snega su bile netaknute, čekale su bordere i skijaše da ih raskopaju :). Naravno, nismo odradili spust po stazi za zagrevanje, nego odmah jurnuli kroz dubok sneg, lepše je po netaknutom, a plus i ego odradi svoje ;), kada se odgleda trag posle takvog spusta. Sneg je bio perfektan, kako je staza ispod stubova žičare severna, ceo dan je ostala u dobrom stanju (osim što smo je isekli vrlo brzo na sve strane :D). U donjim delovima skijališta, na nesevernim stranama posle par sati sneg oteža, pa kada se doda umor, skijanje po tim padinama se izbegava...

Nedelja jutro, netaknut sneg, i spuštanje kroz njega, će svakako ostati u lepom sećanju. Ukupan utisak jaka 5tica!

Snega ima dovoljno i za sledeći vikend, i iza ako ne dune jugo, videćemo da li će nam i temperature dozvoliti kvalitetno skijanje.........

wlad
28.03.2007, 01:49
I da, ako neko zna za planove razvoja Jezerina, sada kada su u privatnom vlasništvu, neka slobodno to podeli sa nama ;).

Ja sam čuo, ali ne znam da li je tačno, da je plan za sledeću sezonu izgradnja jednog četvoroseda (doplmajer valjda) koji će da izađe na vrh "Ključa".
Pored toga, srediće put do skijališta i infrastrukturu.
Za sezonu 2009 se kreće ka vrhu "Zekova glava", i dalje širenje ski centra.

alu
28.03.2007, 08:00
We have been in Montenegro from 10.-17.3.07. But we have few snow and snow was wet or hard ice. Skicentars is very nice, prices are aslo good. I hope next year will be better and more more dry snow.
My photo from action - Durmitor and Bjelasica 2007 (http://cerna-hora.webz.cz/) and photo of groupe skialpinists Skialp Monte Negro (http://bart.own.cz/skialpmontenegro07/).

wlad
28.03.2007, 12:15
alu, great pictures.

You just missed huge dump of snow, after your visit!

Durmitor / Jezerine, dump 1-2m of fresh snow last week.

wlad
02.04.2007, 16:56
874

Dobro je bilo skijanje i u subotu i u nedelju. Od 10h pa do 12-13h su staze tvrde i odlično pripremljene, posle 13h se razmekšaju i mokra je (osim na severnim / zaklonjenim delovima) - ali je brz sneg i može lepo da se skija.

Sve u svemu jako lepo skijanje za 1 april! :ok:

Bode_M
02.04.2007, 22:29
Wlad, koliko ima snijega na Jezerinama?

wlad
02.04.2007, 22:54
Masa, dole oko 1 metar, gore skoro 2..

Bode_M
03.04.2007, 23:31
I naravno nema nigdje kamena ili granja na stazi?

Stit
25.04.2007, 16:53
Evo šta piše današnja ''Pobjeda'':



Juče na skijalištu Jezerine

Novi vlasnik preuzeo Ski centar

Kolašin, 24. aprila - Danas je na skijalištu Jezerine izvršena zvanična primopredaja imovine i opreme Ski centra "Bjelasica", novom vlasniku kompaniji "Bepler i Džejkobson". Zvaničnoj primopredaji prisustvovali su Srećko Medenica, stečajni upravnik Ski centra "Bjelasica" i Komisija za primopredaju sastavljena od radnika ovog preduzeća kao i Branko Čolović, advokat kompanije "Bepler i Džejkobson" i Đorđe Pajić menadžer u ovoj kompaniji. Ugovor o prodaji Ski centra "Bjelasica" potpisan je 16. februara 2007. godine, a novi vlasnik, kompanija "Bepler i Džejkobson" preuzela je i 26 zaposlenih u Ski centru "Bjelasica". "Bepler i Džejkobson", inače, vlasnik reprezentativnih hotela "Avala" u Budvi i "Bjanka" u Kolašinu za Ski centar "Bjelasica" platila je 550 hiljada eura, obavezala se na investicije od tri i po miliona eura u naredne tri godine pri čemu će u prvoj godini investirati 500 hiljada u drugoj milion, a u trećoj dva miliona eura. Preuzeta je i obaveza održavanja puta Kolašin-Jezerine u narednih 20 godina i dalekovoda do "Jezerina" do predaje Elektroprivredi Crne Gore.

Očito je da se za slijedeću sezonu neće, nažalost, desiti ništa novo. Ovih 500.000 eura je dovoljno za remont žičare i ski liftova i za lickanje već postojećih restorana :sm008: :sm008: i ništa više:couto:.


Ja sam čuo, ali ne znam da li je tačno, da je plan za sledeću sezonu izgradnja jednog četvoroseda (doplmajer valjda) koji će da izađe na vrh "Ključa".

S obzirom na cijenu izgradnje jednog ovakvog četvorosjeda, moguće da od njega neće biti ništa ni u preostale dvije godine. Loše vijesti...

wlad
25.04.2007, 17:49
Obavezu su obaveze, a investicije drugo ;). Hoću da kažem da su se pred državom tako obavezali - ali ih ništa ne sprečava da ulože i 20miliona :eek: .

Verovatno da samo dm 4rosed košta 3-4mil, ali sam tako čuo za planove, da li su tačni ili samo snovi, videćemo vrlo brzo. U svakom slučaju je pitanje da li je i 500k dovoljno da se sredi put/restoran i remontuje (stvarno) i postojeća žičara...

Inače, ne znam da li znate za informaciju, da na trasi od žičare 'Ćupovi' postoji opasnost, tj. pojavila se opasnost, napukla stena. Pri vrhu žičare, ona stena sa desne strane, jedna on njih je napukla - i pri celom odvaljivanju preti da urari tačno u rešetkasti stub od žičare. Valjda su dovodili i nekog geologa koji je dao procenu - u svakom slučaju ne može ni da se minira (pošto bi udarila u stub) pa je saniranje tog problema dosta komlikovaniji. Zahteva ili izmeštanje žičare, ili gradnju potpornog zida + miniranje problematične stene.. Rek'o čisto da obavestim sve nas koji skijaju tamo - saznanje o napukloj steni je došlo pred kraj sezone (2-3 nedelje) pa se zato i zabranjivalo penjanje od međustanice na gore.

Stit
25.04.2007, 23:53
Nadam se da si u pravu, Wlad. Istina je da su obaveze jedno, a moguće investicije nešto drugo, ali gledajući našu privatizacionu praksu vjerovatnije je da se ni preuzete obaveze ne ispune, nego da se investira više od obećanog. Ipak, mislim da je u ovom slučaju BJ skoro besplatno kupio to što je kupio, jer potencijal Jezerina kao skijališta nije upitan, pa ostaje nada da zaista imaju namjeru da naprave ozbiljan ski centar, što bi, posmatrano s njihovog aspekta, bilo sasvim logično. Tek ostaje da se vidi šta će BJ da uradi, jer oni još nigdje javno nijesu objavili svoje planove. Lično sam veoma nestrpljiv i strašno me zanima šta će da bude. S druge strane, brine me to što je po starim planovima ski centar Jezerine trebao da se proširi i na područje Troglave, Zekove Glave i susjedne Jelovice, koja pripada Beranama (tek na ovaj način skijalište bi postalo ozbiljno, sa velikim brojem raznovrsnih staza, značajnom denivelacijom, ma bilo bi za svačiji ukus), a BJ nije dobio pravo da razvija ski centar na ovim prostorima, naime on je kupio samo zemljište na kome su bile već postojeće staze. Kako će se ovo riješiti tek ćemo vidjeti. Možda ne bi bilo loše da se pojavi neka konkurencija...
Što se tiče priče o stijeni izgleda mi malo prenaduvano. Stijene izgledaju prilično kompaktno i mogućnost da dođe do potpunog odvaljivanja je minimalna, makar ja dosad nijesam viđao slučajeve da se tolika stijena odlomi. :dontknow: :dontknow:
Kako bilo, u slijedećih par godina se odlučuje da li će Bjelasica postati ozbiljno skijalište, kakvo definitivno zaslužuje da bude (i po potencijalu za skijanje, i po snijegu, klimi, prirodnim ljepotama...), u koje će dolaziti i dobri skijaši da zaista uživaju u skijanju, i oni manje dobri da ga još bolje nauče, i oni koji ne skijaju da se dobro provedu, odmore i nakupe pozitivne energije, ili tek malo skijalište gdje će gostiju biti samo za vrijeme raspusta (?!) i tokom vikenda, kao što je, nažalost, bilo zadnjih godina. Mnogo je nepoznanica, a šta će biti vidjećemo. Lično se nadam najboljem:dziveli:

Stit
27.04.2007, 23:49
Danas na Sajmu turizma u Beogradu, na zvaničnom štandu hotela Bianca i Avala, koji su u vlasništvu Beppler&Jakobson-a, naivan povjerovah da ću dobiti informaciju o planovima dotične firme u vezi ski centra Jezerine. Ali, naravno oni nemaju pojma, jedino što znaju je da ove godine neće biti ništa, jer eto skijalište je kupljeno kasno (!?), a za kasnije, pa ko još planira toliko daleko... Naša posla...

wlad
28.04.2007, 01:29
Ja sam im slao e-mail pre jedno mesec dana (dok još nisu preuzeli skijalište) sa pitanjem koji su im planovima, sa objašnjenjem da očigledno postoji ogromno interesovanje (i nestrpljenje ;)) šta će da se radi dalje, koji su planovi, šta/kako/gde itd. Nisu mi odgovorili do danas, pa pretpostavljam da neće ni odgovoriti, možda zato što ne koriste Internet (što znam da nije tačno) a možda i zato što retko ko od njih i zna prave planove / kriju poslovnu politiku :sm006: .

Kako svi ovde znamo da se na Kopaoniku/SP 4sedi započinju sa gradnjom u septembru/oktobru (ne kažem da je to dobro ;)) i da stignu do sezone (uglavnom) da se izgrade, realno nije neko opravdanje da za sledeću sezonu ne mogu baš ništa da urade / izgrade neku novu "žicu".

Ja lično i nisam neki pristalica da odmah mora da se grade 4sedi i gondole - kamioni / avioni :D. Pogledajmo primer tanjira Ključ na Jezerinama, radio je sve ukupno 20 dana u svojoj istoriji :couto: . Staza je izvrsna, čak ima i FIS sertifikat. Takvih staza / tanjira može da se napravi mnogo u tom reonu.

Dakle, kratkoročno, srediti put do skijališta, srediti da postojeći 2sed da radi brže / remontovati stvarno tu žičaru, postaviti brze tanjire na dobre lokacije, po "rupama" i sadašnjim alternativnim stazama. Takođe, treba obeležiti ceo reon za skijaše, kako na stazi, tako i van staze. Tako bi se dobio kvalitetniji "servis" i mnogo više staza - sa malo ulaganja.

Flexon
28.04.2007, 16:07
ne preostaje nista drugo nego se poci baviti
turnim skijanjem
jer dok tamo dodje do razvoja nekog centra
svi cemo mi u skijasku penziju:dontknow: :sm022:

wlad
27.07.2007, 19:56
Po neproverenim informacijama, Bepler je preuzeo skijalište (Jezerine), postavio obezbeđenje, da se ne prilazi i slika - i ništa se ne radi!

Ako sledeća sezona bude "dobra" kao prošle, biće dobro, nadam se da neće biti i gore :(.

Sapa
29.07.2007, 15:02
Po neproverenim informacijama, Bepler je preuzeo skijalište (Jezerine), postavio obezbeđenje, da se ne prilazi i slika

Scena iz novog akcijonog filma: "Cuvari skijalista u ljetnom periodu":

Kratko oshishani momci sa security odjelima, suncanim occalinama i slusalicama u ushimu. Pazljivo slusaju komande, budno paze strateske objekte od sireg medjunarodnog znacaja. Elegantno ali efektivno zaustavljaju hiljade radoznalih koji svakodnevno hrle u pravcu Jezerina. S blagim akcentom, ali veoma tecno izgovaraju ono: 'No pictures please!!!'

Mjere predostroznosti ko da se Svjetski Ekonomski Forum silom prilika iz Davosa preselio na Kolashin. Ko da se cuva nuklearna elektrana a ne dva lifta, jedan motel, jedna trafika i jedan dotrajali ratrak.

Poucen svjetlim primjerima "uspjesnih tranzicijskih projekata" na tom, ali na zalost i drugim podrucjima Balkana mogu samo da se nadam da Bepler nije poceo da siri dijapazon svojih poslova i da na vasem skijalistu nece poceti neku deponiju otpada ili slicno.


- i ništa se ne radi!

Ime firme zvuci ko neki bijelosvijetski 'heavy multinational', ali na svu srecu se poslovnom filozofijom prilagodjavaju domacem mentalitetu. Lijepo kaze ona reklama: "svetsko a nashe".


Ako sledeća sezona bmeude "dobra" kao prošle, biće dobro, nadam se da neće biti i gore :(.

Ne budi tako pesimistican ooo Wlade, sve nas ceka svijetla buducnost.

pop67
29.07.2007, 20:29
ccc...velika steta u najavi!
No comment:glavaozid

Sapa
29.07.2007, 21:25
i ništa se ne radi!

Nesto kontam, mi tu pametujemo bas ko da su ljudi iz ove renomirane britanske firme Beppler&Jacobson maloumni.

Poslovna logika im je zasnovana na jednostavnom pravilu da 'ko radi taj i grijeshi'. Dakle sto u opste da grijese, kad se moze obogatit i od preprodaje; Sto da se prave Englezi kad mogu bit Crnogorci.
Svaka cast na ovom neokolonijalistickom vidu preduzetnistva :sm017:

wlad
29.07.2007, 22:29
Eto :), sva sreća pa sve više ima konkurencije, pa nismo osuđeni na samo 1 skijalište :sm004: .

U očekivanju reagovanja medija na sve to :sm021: .

D.I.M.
30.07.2007, 14:25
Nesto kontam, mi tu pametujemo bas ko da su ljudi iz ove renomirane britanske firme Beppler&Jacobson maloumni.

Poslovna logika im je zasnovana na jednostavnom pravilu da 'ko radi taj i grijeshi'. Dakle sto u opste da grijese, kad se moze obogatit i od preprodaje; Sto da se prave Englezi kad mogu bit Crnogorci.
Svaka cast na ovom neokolonijalistickom vidu preduzetnistva :sm017:

Neko se brzo i lako snašao. Ko zna da li se i ovde čekaju Rusi?

cazo22
29.08.2007, 09:56
Prije desetak dana izašle su građevinske mašine na stazu,malko će je popeglati,tako da se može skijati i na 15 cm snijega.Kad bi bar produžili plavu stazu do međustanice bilo bi super.

wlad
29.08.2007, 19:53
Uh, bolje im bi bilo da srede put za početak ;). Ima tu mnogo stvari koje trebaju da se urade, ali bolje i to ravnanje staze nego ništa, mada je to (više) kozmetička izmena s' obzirom da su sve žičare "raspad", tj. stare i neremontovane kako treba.

Kad smo već kod ski liftova, bilo bi dobro da "Kluč" puste u pogon, taj tanjir ne radi zato što su tu žicu koristili za rezervne delove - a najbolja staza na Jezerinama!

wlad
11.09.2007, 21:26
Ne znam da li sam prošle sezone okačio ovaj video, interesantno je videti koliko je dan kratak - a ipak dovoljan za skijanje :D :ski:

http://video.google.com/videoplay?docid=-1627750645997924420&q=jezerine&total=1&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0

(10 januar ove godine, video je napravljen sastavljanjem slika sa web kamere)

Flexon
11.09.2007, 22:23
14 sec dan :eek: :eek: :eek: to mora da je neka konspiracija u pitanju:confused: :dontknow:

wlad
11.09.2007, 23:51
Mislio sam kako je kratak dan u odnosu na noć :). A video je napravljen spajanjem fotografija koje su napravljene na svakih 10 minuta tog 10 januara...

Flexon
11.09.2007, 23:55
ma znam ali malo sale nije na odmet:sm011:

wlad
03.10.2007, 02:03
Jezerine report ;)

- svi ski liftovi i žičara se servisiraju, sređuje se i tanjir Ključ za ovu sezonu

- svi stubovi koji vode struju od Kolašina do Jezerina su zamenjeni novim

- staze se proširuju

- dva ski tabača su poslati u inostranstvo na servis i kupljen je treći

Sve ovo je planirano za ovu ski sezonu. Od proleća počinje izgradnja super modernog ski centra sa stranom operativom.

Vlasnik Bjanke i new ski centra Bjelasica od ove sezone otvara i novi hotel pod imenom "Lipka".

Stit
04.10.2007, 00:10
Super, Wlad! Hvala na ovim lijepim vijestima:yay: :yay: :yay: Izgleda da će biti vrhunskog skijanja na Bjelasici za nekoliko godina. Kada bi iskoristili njene potencijale do kraja vjerujem da bi bila najbolji ski centar u okruženju. Možda će osim tragova zalutalih planinara, ovuda jednog dana ostavljati tragove još po neko...

http://img57.imageshack.us/img57/2331/ristoveslike21lh9.jpg (http://imageshack.us)

wlad
04.10.2007, 02:47
@Stit: kao i uvek, ostavljaš super slike :).

Jel ovo isto Bjelopoljska strana kao one od ranije?

cazo22
04.10.2007, 07:58
Ima li šanse da se malko ublaže one strmine i provalije na stazi?Da i mi šta bi skijali onako rekreativno dođemo na svoje.

wlad
04.10.2007, 12:46
Verujem da ce taj novi super moderan ski centar imati mnogo više staza, i to staza za sve...

A što se tiče provalije, tu ipak vodi Durmitor sa onom stazom SK2 :D.

cazo22
05.10.2007, 17:03
Bilo bi dobro kad su već mašine na stazi da zaobiđu one dvije strmine strave i užasa.Nije to velika investicija,rasteretila bi se i vučnica.Šta se tiče Ključa tamo idem u osmom mjesecu,kažu da je lijep pogled.

Stit
05.10.2007, 18:39
@Stit: kao i uvek, ostavljaš super slike.

Jel ovo isto Bjelopoljska strana kao one od ranije?

Izvini, Wlad što ovako kasno odgovaram. Fotografija jeste sa bjelopoljske strane Bjelasice i to od kraja februara ove godine. Evo sada nekoliko proljećnih fotografija iz centralnog, najvišeg i najsnjegovitijeg dijela planine. Dakle, fotografije su napravljene 12.maja ove godine. Treba uzeti u obzir da je ovo bila natoplija zima u poslednjih 50 godina, vjerovatno i više, da bi se stekao utisak koliko, zapravo, Bjelasica zaslužuje svoje ime. Dakle, polovina maja najtoplije godine, a ovako izgleda sjeverna strana najvišeg bjelasičkog vrha Crne Glave (2139m), snijeg skoro pa kompaktan, iako je taj dan bilo i u planini oko 20°C:

http://img240.imageshack.us/img240/2997/img2342ndp0.jpg

Evo pogleda sa Ursulovačkog jezera (1895m) na greben Crne Glave. Kad je dobra zima ja sam Ursulovačko jezero za prvi maj nalazio potpuno pod ledom i dvometarskim snijegom:

http://img240.imageshack.us/img240/1173/img2339ncp9.jpg

A ovo je pogled na jedno drugo jezero, radi se o Pešića jezeru (1820m), u pozadini je greben Prijekog Smeta (2056m), koji se nastavlja na Zekovu Glavu (2117m):

http://img240.imageshack.us/img240/2428/img2389naa5.jpg

Na Bjelasici je moguće naći i ovakve detalje sredinom maja:

http://img240.imageshack.us/img240/4323/img2306nmt0.jpg

Nekada je bilo uobičajeno da sjeverne strane planine budu pod snijegom sve do početka juna. Možda se dobre zime opet vrate...:ski:

D.I.M.
05.10.2007, 19:27
Stit stvarno si majstor. Svaka ti bre dobra! Jel na svojim zimskim pešačenjima nosiš i skije? Grexota ako ne.

wlad
05.10.2007, 19:43
Svaka čast Stit, voleo bih da sledećeg proleća obiđemo te terene :ski:

Stit
05.10.2007, 22:14
Stit stvarno si majstor. Svaka ti bre dobra! Jel na svojim zimskim pešačenjima nosiš i skije? Grexota ako ne.

Nositi klasične skije, pogotovo ako se savlađuje velika visinska razlika uz dubok snijeg, je skoro samoubistvo. Na nogama smetaju, a možeš tek zamisliti kako je nositi 10kg (skije + cipele) na leđima. Ja sam probao jednom, nikad više. S druge strane ja sam mnogo više planinar nego skijaš (skijam ispod prosječno, što ne znači da skijanje ispod prosječno volim), tako da mi i samo pješačenje kroz dubok snijeg pričinjava neopisivo zadovoljstvo. Odavno planiram, ali nikako da skupim dovoljno novca, da kupim neke touring skije, vjerovatno bi osjećaj bio potpuno drugačiji.

Evo još nekoliko slika, kad vam se već dopadaju, koje govore o, zaista, nevjerovatnom potencijalu Bjelasice za skijanje. Slikano je sa visine od 2000m, u pozadini se vide Zekova Glava (2117m) lijevo i Troglava (2075m) desno. Obratite pažnju da se radi o skoro livadama, bez kamenja, što znači da je potrebno vrlo malo snijega da bi se moglo skijati. A kada je samo normalna, a kamoli snjegovita zima, snijeg tu napada makar 3 metra (vjerujte, može i dosta preko toga):

http://img218.imageshack.us/img218/1422/img2359nxm6.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/7661/img2402nmw0.jpg

Ovo je dio sjeverno od Bjelogrivca (1970m), koji pripada mojkovačkoj opštini, i opet te livade skoro bez kamena, ne može biti idealnije:

http://img218.imageshack.us/img218/3668/img2235nej8.jpg

Evo i jednog pogleda na Strmenicu (2122m), drugi najviši vrh na Bjelasici, nalazi se na teritoriji bjelopoljske opštine. Na njoj bi bile idealne crne staze, iako se to na ovoj slici baš i ne vidi, mislim da njeno ime dovoljno govori:

http://img218.imageshack.us/img218/1285/img2230ntc5.jpg

Sve slike su od 11. i 12. maja ove godine. Treba još reći da je jedan dio planine nacionalni park (Biogradska gora, zaista neprocjenjive vrijednosti) koji se apsolutno ne smije dirati, ali i bez toga za skijanje postoje brojni lokaliteti sa bajkovitim uslovima. Nažalost, sa bjelopoljske strane se ovog ljeta nije ništa uradilo, čak nije završen ni planinarski dom, započet prošle godine, ne postoje ni neki konkretni planovi. Čeka se neki investitor, a da li će se pojaviti i kada?


Svaka čast Stit, voleo bih da sledećeg proleća obiđemo te terene

Wlad, i ja bih volio, predaleko je, međutim, za bilo kakvo planiranje, makar s moje strane. Nek samo zima bude duga i snjegovita, za ostalo ćemo lako...:sm004:

wlad
05.10.2007, 23:30
Tvoji postovi sa slikama i komentarima su zaista sjajni. Kad nađeš slobodnog vremena kači dalje - da se naslađujemo :).

Za planinarski dom šteta, bila bi to sjajna baza za turno skijanje?

D.I.M.
06.10.2007, 04:38
Nositi klasične skije, pogotovo ako se savlađuje velika visinska razlika uz dubok snijeg, je skoro samoubistvo. Na nogama smetaju, a možeš tek zamisliti kako je nositi 10kg (skije + cipele) na leđima. Ja sam probao jednom, nikad više. S druge strane ja sam mnogo više planinar nego skijaš (skijam ispod prosječno, što ne znači da skijanje ispod prosječno volim), tako da mi i samo pješačenje kroz dubok snijeg pričinjava neopisivo zadovoljstvo. Odavno planiram, ali nikako da skupim dovoljno novca, da kupim neke touring skije, vjerovatno bi osjećaj bio potpuno drugačiji.

Nisam ni pomislio na klasicne. a ni na karving skije. Offf piste su naravno skije za tebe. Kakva li je to nagrada kada se popnes negde, i kada znaš da te čeka dugački silaz niz planinu, kroz ovaj, šta reći nego, predivni predeo.

wlad
14.10.2007, 02:21
Neke osnovne informacije o Jezerinama na:

http://jezerine.org/

Ima korisnih infomacija o smeštaju u Kolašinu (za ovu sezonu)...

Sapa
14.10.2007, 22:37
Stit,
Prije svega da ti se zahvalim sto si mi otkrijo Bjelasicu. Nema ruznih planina, ali ovih par fotgrafija otkrivaju impozantne detalje, koji se ne srecu na svakom koraku. Znao sam za Biogradsko Jezero, ali vidim da se na toj planini kriju jos mnoga druga uzbudljiva mjesta.
Toliko puta sam bio u neposrednoj blizini, pogotovo ljeti, a eto nikad je nisam posjetio. A sad kad vidim one nevjerovatne padine (bez krlja, krsha, stjenja i kamenja) mashtam da je jednom posjetim zimi ili u proljece, i da tamo skijam, pogotovo na toj bjelopoljskoj strani. Na zalost ja vise spadam u one koji mir i spokoj remete, meni treba put da autom stigem makar do u podnozje, jedna ili vise zica da me izvuku negdje visoko, ako kako moze do samoga vrha, a ako nema vertikalnog transporta onda barem neki gusjenicar da me gore istjera. Ti si kolko mi se cini istrajni planinar, pa ti putevi i ne trebaju, ali bilo bi bas dobro kad bi drzava potpomogla da se napravi neka infrastrukturaa (pogotov kad vidim kakav ski-potencijal ima ta BP-strana., a i jedna planinarska kucica bi bila odlican pocetak.



Nositi klasične skije, pogotovo ako se savlađuje velika visinska razlika uz dubok snijeg, je skoro samoubistvo. Na nogama smetaju, a možeš tek zamisliti kako je nositi 10kg (skije + cipele) na leđima. Ja sam probao jednom, nikad više, ja sam mnogo više planinar nego skijaš (skijam ispod prosječno, što ne znači da skijanje ispod prosječno volim), tako da mi i samo pješačenje kroz dubok snijeg pričinjava neopisivo zadovoljstvo. Odavno planiram, ali nikako da skupim dovoljno novca, da kupim neke touring skije, vjerovatno bi osjećaj bio potpuno drugačiji.

Posto planiras nabavku turnih skija, a vec si jednom probao da nosis one 'obicne' onda pretpostavljam da tacno znas sta tebi treba: Klasicne tourne-skije, kao stvorene za ljude koji vise vole da se penju i hodaju nego da se spustaju. Puno su lakse; pravljene od drugih materijala nego skije za alpsko skijanje. Tezine, u zavisnosti od visine, shirine i namjene, variraju od 1.7 kg pa do 3.5 kg (u zavisnosti dal' su vise za hodanje ili za spustanje). turni vezovi su takodje jako lagani (vidjo sam cak set od 1.2 kg, ali uglavnom su oko 2 kg). kao sto i sam kazes, osjecaj bi bio potpuno drugciji.

Ti si extremni ljubitelj prirode a ne extremni skijas, ali moderne turne skije, mogu u pravilu odlicno da se koriste za spustanje. Sa ovakvim skijama bi naravno mogao da obidjes puno veci prostor i da nas pochastish sa jos vise fotografija ovih fenomenalnih predjela. Stoji da ove (lagane) skije i vezovi gube na svojoj funkciji ako uz njih nemas i kozhe za penjanje uz brdo.
Turnih skija ima u razlicitim izvedbama i za razlicite namjene, te ih tako ima u razlicitm cjenama. Nisu jeftine, ali solidnih modela ima vec za € 150,-(samo daske). Bolji turni vezovi pocinju od €150-tak. No na internetu ces uz malo srece, naici na ponude proslogodisnjih modela skija za 100-tinjak evra isto vazi i za vezove.
Polovne, a u izvrsnom stanju, mogu da se nadju jako jeftino, pogledaj na ebay-u, pa ako jos imas koga da ti to donese sa zapada, mislim da mozes da nabavis solidne skije za male pare. Uz te skije su kozhe naravno ne izostavan materijal, a one su dosta skupe (cjene varijraju izmedju 60 i 120 evra). No kao i skije i koze mogu da se nadju polovne. Zaboravih cipele, te su neuporedivo lakse i prakticnije od pancerica. Nisu nuzno zlo ni cak kad mora da se sidje sa skija i malo prohoda. Bolji modeli pocinju od 200 evra pa navise, ali i ovdje vazi kao i za sve ostalo.......polovno, a malo koristeno moze da se nadje.

Zelim ti dobro zdravlje, jos puno planinarskih poduhvata i uspjelih fotografija.

Stit
17.10.2007, 00:19
Hvala tebi, Sapa, na super postu. Što se Bjelasice tiče, ona nikoga ko prođe njenim prelijepim padinama ne može ostaviti ravnodušnim. Planinska jezera, guste šume, raskošni pašnjaci, fantastični vrhovi i još mnogo toga nudi Bjelasica. I ja sam nekad više volio da me u planinske visine povede neka žičara, a da se odozgo bezbrižno skijam, ne razmišljajući puno o onome što me okružuje. Jednom davno, davno, sasvim slučajno, na jednom laganom prvomajskom izletu na Biogradsko jezero, svo u raskošnom zelenilu i proljećnoj atmosferi, očaran bjelinom njenih vrhova, odlučim čisto da malo ''prošetam'' do gore. Ispostavilo se da je ''šetnja'' bila ekstremno naporan uspon. Naime, već na katunu Dolovi, koji je na 1650-1700m nadmorske visine snijeg je bio oko 150cm. Pogled na zatrpane kolibe, na potočić koji se probija kroz sniježne bedeme, na okolne bijele vrhove (ej, u maju!) bio je očaravajući. Toliko da sam se popeo sve do Zekove Glave (2117m), po cijenu ogromnog napora i teških grčeva u nogama, bez ikakve ozbiljnije opreme. Sa Zekove glave sam se spustio u Kolašin u 11h uveče. Preći ovaj put po najljepšem ljetnjem danu je veliki napor, a kamoli ovako. Ali, možda baš zbog toga sam zavolio ovu planinu i skoro svakog 1.maja ja joj hodočastim (i svake zime, naravno). I svaki put otkrijem nešto novo i svaki put se oduševim. Priču o turnim skijama znam. One su mi svakako jedan od sledećih prioriteta. Ali, daske + vezovi + cipele + kože još uvijek mi je malo preskupo. Ako na Expo zimu bude neka zanimljiva ponuda neću je propustiti! A sada evo još nekoliko slika od kraja avgusta, kada su velike vrućine spržile bjelasičke pašnjake i učinile da sve liči na neki žuti tepih. Slike su sa Turjaka (1912m), najsjevernijeg bjelasičkog vrha, do kojeg je izgrađen makadamski put, jer upravo tu se planira izgradnja žičara.

Dakle opet te padine sa malo ili nimalo kamena, idealne za skijanje:

http://img212.imageshack.us/img212/6692/img3395ik7.jpg

http://img444.imageshack.us/img444/6862/img3357xj9.jpg

Ovo je pogled sa vrha Turjaka na Bijelo Polje. S vrha vodi neprekinuta staza od 6km i visinske razlike 1200m, uz potpuno sjevernu ekspoziciju sve do doline (odmah ispod vrha se vidi započeti planinarski dom):

http://img80.imageshack.us/img80/7286/img3394nsp4.jpg

Još jedan pogled sa vrha Turjaka u dubinu, može samo da se zamišlja kako bi bilo skijati se ovuda:

http://img57.imageshack.us/img57/2703/img3367ti0.jpg

Još kad bi čovjek imao neku ovakvu kolibicu čisto da ima đe da se zakloni po nekom zimskom kijametu:

http://img407.imageshack.us/img407/3949/img3405njx7.jpg

Stit
24.10.2007, 00:34
U današnjoj Pobjedi, crnogorskom dnevnom listu, u članku o prvom ovosezonskom snijegu u Kolašinu, između ostalog, stoji i ovo:

Uz uobičajeno "đačko veselje" i školske odmore, koji su protekli u znaku prvih grudvanja, snijegu su se obradovali i radnici Nju Ski - centra na Bjelasici. Bilo je veselo kada nas je jutros dočekala Bjelasica u bijelom, priznaje Mikan Medenica. Već nekoliko mjeseci radnici pripremaju staze, probijaju se i neke nove poprečne staze, servisiraju se žičare i ski-liftovi, a snijeg je donio i dodatni impuls da se svi pripremni poslovi za zimsku turističku sezonu završe kvalitetno i blagovremeno. Bilo je i čestitanja - srećan vam snijeg, kad je Sveti Luka, snijeg je do kuka. Realizaciju tih stihova baš i ne bi voljeli. Bolje je ovako - padne, obijeli , "ofarba" a ne donese mnogo nevolja. Ipak, ostaće zabilježeno: godine 2007 prvi ozbiljni snijeg u Kolašinu je pao deset dana prije Lučindana...

Ovo sa probijanjem novih staza, ako je istina, veoma mi sviđa. Ako već nema novih žičara, prosječena nova staza, takođe, može donijeti malo pozitivne promjene. Super:yay: :sm019: :ski:

wlad
24.10.2007, 01:39
A lepe vesti, da prave i nove staze, jedva čekam da ih probam :)

cazo22
25.10.2007, 08:27
Lijepe vijesti:) Ima li možda kakva skica novih staza?

wlad
03.11.2007, 16:15
"Spremne Jezerine i novi hotel "Lipka" u Kolašinu."

"Na sastanku u Kolašinu je potvrđeno da su u toku kvalitetne pripreme za zimsku sezonu, da se modernizuju staze i ski liftovi na Jezerinama, da je kompanija "Bepler i Džejkobson" rekonstruisala postojeće objekte na Bjelasici i da se privode kraju radovi na hotelu "Lipka" kojim će Kolašin dobiti novih 140 smještajnih jedinica."

http://www.pobjeda.cg.yu/naslovna.phtml?akcija=advview&id=129197

wlad
05.11.2007, 13:28
Izvor: Dnevni list Pobjeda, Podgorica (03.11.2007)

U kompaniji "Bepler i Džejkobson" se ozbiljno pripremaju za predstojeću zimsku sezonu

Devet motornih sanki na Jezerinama

Rekonstruisan dalekovod i put, renovirana dva restorana, uređene staze na kojima je izvršena i drenaža, servisirana žičara i ski liftovi, dva nova tabača i čistača snijega, istakao Branko Čolović, advokat kompanije "Bepler i Džejkobson"

Prošlonedjeljni snijeg je bio kvalitetna i autoritazivna opomena turističkim radnicima šta sve treba da urade da bi zimsku sezonu spremno dočekali. I blagovremena opomena, jer vremena ima još prilično, ali i ohrabrenje, jer se snijeg na vrijeme "najavio" tako da predstojeće sezone ne bi trebalo da ga - fali. Svi turistički subjekti imaju svoju dinamiku priprema za ono što gostima tokom zime treba da ponude, ali je ovih dana najaktivnije na skijalištu Jezerine čiji je novi vlasnik od prošlog proljeća kompanije "Bepler i Džejkobson" u čijem je sastavu i prestižni hotel "Bjanka" u Kolašinu. Još od druge polovine avgusta, dok je na Bjelasici bilo dosta sunca id osta berača borovnica, počeli su pripremni poslovi na uređenju skijališta kao i ostale potrebne infrastrukture za funkcionisanje skijališta na Jezerinama...
Već treći mjesec radnici i stručne ekipe se Bjelasici i izvode zaista značajne i obimne radove na Bjelasici, priča Branko Čolović, advokat kompanije "Bepler i Džejkobson". Siguran sam da ćemo spremno ove godoine dočekati prve goste. Dva postojeća restorana su renovirana i imaće nove sadržaje i raznovrsniju ponudu za goste. Staza je rekonstruisana, urađena je drenaža, a izvršeno je i probijanje nekoliko poprečnih staza. Kapacitet staze biće 3.600 skijaša u jednom trenutku. Gostima će biti na raspolaganju objekat u kojem će moći da ostave svoju opremu ili da iznajme opremu koja im nedostaje. Rekonstruisan je dalekovod i put do skijališta, jer je održavanje ove infrastrukture prema potpisanom Ugovoru o kupovini ski-centra obaveza kompanije "Bepler i Džejkobson", ističe Branko Čolović, advokat kompanije.
Čolović naglašava da je posebna pažnja posvećena nabavci nove mehanizacije koja je potrebna snijegu, mehanizaciji, turistima. Dva nova tabača snijeg aće biti u funkciji kontinurane pripreme staze tako da će svakog jutra one biti maksimalno spremne za skijaška uzbuđenja. Devet motornih sanki biće na usluzi gostima za iznajmljivanje dok će dvoje motornih sanki biti u službi dostave i organizacije skijališta na Jezerinama. Dva čistača snijega će održati put od grada do skijališt ana Jezerinama. Servisirani su postojeći ski-liftovi i žičara, a sigurno je da će naredne zime biti novih ski-liftova, žičara i novih skijaških staza na Bjelasici, najavio je Branko Čolović, advokat kompanije "Bepler i Džejkobson".
Dr.Drašković

http://jezerine.org/info.html

wlad
13.11.2007, 12:39
Na Vreme YUBC su dodate i Jezerine (pored Kolašina):

http://vreme.yubc.net/prognoza3dana.php?kv=62516&idg=769&idz=42&idf=320

Stevs
18.11.2007, 01:35
A vidim reklamira se sajt i na googletu;)

wlad
18.11.2007, 19:53
Pa mora na početku (http://jezerine.org/), inače ništa od rankinga ;).

wlad
19.11.2007, 16:12
Izvor: Dnevni list Pobjeda, Podgorica (18.11.2007)

Pripreme za zimsku sezonu na skijalištu Jezerine u punom jeku, a staze se već tabaju

Do vrha Ćupova - za sedam minuta (http://jezerine.org/info.html)

Kolašin, 18. novembra- Tridesetak centimetara snijega u gradu, preko 80 na Bjelasici, iako se sve to dešava više od mjesec dana prije početka zvanične zime, dovoljno obavezujuće približava sve one pripremne poslove koje treba uraditi u susret zimskoj turističkoj sezoni. Pored snijega kojeg, za razliku od prošle godine, ove godine izgleda neće biti u manjku, turistički radnici Kolašina dosta očekuju od pripreme za sezonu, za radove koje se dešavaju na Ski- centru Jezerine.
Većina gostiju dolazi zbog skijanja na stazama i skijalištima, čiji je vlasnik od prošlog proljeća kompanija "Bepler i Džejkobson". Ni veliki snijeg za ovo doba godine ne smeta radnicima Ski-centra i ostalim izvođačima radova, da brojne poslove obave, kako bi skijalište na Bjelasici učinitili savremenijim i turistički atraktivnijim...
Većina gostiju dolazi zbog skijanja na stazama i skijalištima, čiji je vlasnik od prošlog proljeća kompanija "Bepler i Džejkobson". Ni veliki snijeg za ovo doba godine ne smeta radnicima Ski-centra i ostalim izvođačima radova, da brojne poslove obave, kako bi skijalište na Bjelasici učinitili savremenijim i turistički atraktivnijim...
- Skijaši će biti osigurani, jer će u svakom trenutku na stazama biti Gorska služba spasavanja, sa najmodernijom opremom. Za goste će biti na raspolaganju i ski-škola, sa licenciranim učiteljima skijanja. Staza će uvijek biti potpuno uređena i utabana novim mašinama, koje smo kupili. Sa tabanjem staza počećemo i prije zvaničnog početka sezone, kako bi se snijeg zadržao što duže. Ski- liftovi i žičara "Ćupovi" su kompletno remontovani, tako da se do vrha Ćupova može stići za sedam minuta. Trenutno ima preko 80 cm snijega, ali se svi poslovi odvijaju planiranom dinamikom, tako da će sve biti maksimalno spremno za sezonu. Sa vlasnicima zemlje dogovorena je zamjena električnih stubova, tako da će biti završen kompletan remont dalekovoda. Put je popravljen, sanirane su rupe, a biće stalno prohodan i čistiće se novim mašinama, koje smo kupili. Biće i dovoljno mjesta za parkiranje, ističe Ivana Peković.
Značajan dio sredstava uložen je i u nabavku potrebne opreme, a Ivana Peković, između ostalog, izdvaja i 15 motornih sanki za iznajmljivanje, 12 motocikala- četvorotočkaša, kao i dvije najsavremenije mašine za tabanje snijega, tako da će staze u svakom trenutku biti uređene po svim standardima. Dva planinska restorana biće uređena u kolašinskom stilu, po uzoru na "Bjanku" i "Lipku". Promijenjeni su krovovi na oba restorana, proširene i uređene terase, modernizovan enterijer, uvedeno centralno grijanje na drva... Dočekaćemo spremni goste ove zime, a u naredne dvije godine, očekuje nas realizacija projekata kojima ćemo izgraditi 50 kilometara najsavremenijih staza na Bjelasici, najavljuje Ivana Peković, direktorka Ski- centra na Jezerinama.

Skijaška takmičenja

Ski-centar će biti spreman za crnogorska prvenstva u skijanju, kao i ostala takmičenja. Staze će biti tako uređene da se na njima mogu održavati FIS takmičenja. Biće obezbijeđena sva oprema za slalom, veleslalom i snoubord takmičenja, kućice za start i cilj, brojevi za takmičare, ističe Ivana Peković, koja je nekada i sama bila višestruki skijaški šampion Crne Gore.

Trafostanica

- Uložili smo velike napore i sredstva da saniramo trafostanicu na polaznoj stanici ski- lifta "Ključ", koju su lopovi nedavno opljačkali i demolirali. Naši radnici, po skoro metarskom snijegu, iznose potrebnu opremu. Organizovali smo i potrebno obezbjeđenje da čuva trafostanicu. Očekujemo da će ona vrlo brzo biti opravljena i da ćemo tako obezbijediti napon za ovaj dio skijališta, kaže Peković.
Dr.Drašković

Stit
19.11.2007, 22:11
Mnogo lijepo ovo zvuči, svaka čast, izgleda da su u BJ stvarno riješili da naprave odličan ski centar. Ako zaista bude tako kako navode biće to fantastično. Ej, sedam minuta do vrha Ćupova, pa neće čovjek moći ni da se odmori od napornog spusta, a već kreće jovo-nanovo. Imaćemo još i dovoljno vremena da uživamo u planinskoj ljepoti Bjelasice!:yay: Pa staze označene, pa probijene nove, pa radiće Ključ, stvarno nevjerovatno. Skoro da ne vjerujem, ali evo isto to piše i Republika:


Ispod Bjelasice očekuju uspješnu turističku sezonu

Balkanski Kuršavel



Polovina novembra i parking ispred hotela ''Bjanka'' – prepun.
Polovina novembra, a snijega sasvim dovoljno za dvije vrste sniježnih uživanja.
Polovina novembra – znači do kalendarskog početka zime više od mjesec dana, ali se ispod Bjelasice razmišlja zimski, turistički, kreativno. Jadac koji je ponudila ova novembarska zima prihvaćen je sa dosta izazova i poslovne hrabrosti. One ''mrtve'' lučinske jeseni kao da nije ni bilo. Kao što kiše uspavaju, tako snijeg uvijek – razdrma. Kolašin je snijegom – razdrman. I svim onim ljudima, preduzećima, institucijama koji pokušavaju i vjeruju da Kolašin od snijega i zbog snijega treba i mora da bude bogatiji, razvijeniji, moćniji....
I Kolašin i Kolašinci.
Prepuni parking ispred hotela ''Bjanke'' na kojem ima prilično inostranih registarskih tablica i gdje su se, čak, i vlasnici automobila grudvali, prilično je ohrabrenje za kolašinske turističke poslanike.
Ipak, glavno ohrabrenje stiže sa Bjelasice gdje se ovih dana privode kraju brojni i ambiciozni poslovi na pripremi zimske turističke sezone. Novi vlasnik skijališta na Jezerinama, kompanija ''Bepler i Džejkebson'' već nekoliko mjeseci priprema zimsku turističku infrastrukturu na Bjelasici.
Novi direktor ski-centra na Jezerinama Ivana Peković je sva u radnom i organizacionom zanosu odgovornog posla kojeg je prihvatila sa samopouzdanjem nekadašnje skijaške šampionke ali i znanjem sjajnog diplomca ekonomskih nauka, sa brojnim inostranim usavršavanjima.
- Obiman posao pripreme sezone traje već nekoliko mjeseci i zaista je urađeno dosta toga - objašnjava Ivana Peković. Staze su proširene, probijene su i nove staze. Ono što je posebno važno za odluku gosta koja staza odgovara njegovom skijaškom znanju – sve staze obilježene su i markirane tako da gost može da procijeni da li je neka staza adekvatna njegovom skijaškom umijeću. Urađena je i kompletna drenaža staza. Posebnu pažnju smo posvetili sigurnosti skijaša tako da će na svim stazama biti obučene ekipe Gorske službe spasavanja sa savremenom opremom. Biće organizovane i ski-škole sa licenciranim učiteljima skijanja.
Ivana posebno naglašava da će sve staze biti besprekorno uređene. Dvije nove mašine koje imaju samo najsavremeniji zimski centri neće se micati sa staza.
- Već smo počeli sa pripremanjem staza jer je na Bjelasici preko 80 cm, snijega. Tako će se snijeg na stazama što duže zadržati.
Kompletno su remontovane i atestirane žičare i ski-liftovi a za ljubitelje skijanja je posebno važno da će raditi ski-lift ''Ključ'' i da će se žičarom do vrha Ćupova stizati za sedam minuta. Gostima će na raspolaganju stajati 15 motornih sanki kao i 12 motocikala – četvorotočkaša. U modernom objektu skijašnice koja će biti završena do početka sezone moći će se iznajmiti 350 pari skija, cipela i štapova. Gosti će moći da ostave svoju opremu na Bjelasici, a posebna novost je što će reparaciju i servisiranje skija vršiti majstori iz ekipe čuvenog slovenačkog i nekada jugoslovenskog skijaškog šampiona Borisa Strela od kojih će i ovdašnji mladi kadrovi moći da nauče.
Goste će sačekati potpuno ''osvježeni'' i modernizovani planinski restorani - ističe Ivana Peković. Oba će biti u kolašinskom stilu, odnosno u već prepoznatljivoj formi hotela ''Bjanka'' i ''Lipka''. Promijenjen je krov na oba restorana, modernizovan je enterijer, a proširene su i urađene terase. Uveli smo i centralno grijanje i to na drva. Kako najavljuje Ivana Peković, direktor ski-centra na Jezerinama, vodiće se računa i o skijaškim takmičenjima tako da će biti organizovana nadmetanja najboljih skijaša Crne Gore i regiona. Staze su tako pripremljene da se na njima mogu održavati FIS trke, a obezbijediće se i sva oprema za slalom, veleslalom i snoubord uz kućice za start i cilj i takmičarske brojeve takmičara.
Put je saniran, a kupljena su i dva snjegočistača koja će non-stop biti na dionici od grada do skijališta. Peković podsjeća da će uvijek biti prohodne dvije trake i da će na proširenom parkingu biti mjesta za sve automobile. Iako je dosta dnevnih poslova i zadataka na pripremi sezone, ambiciozna Ivana Peković, razmišlja i o onome što će biti narednih godina.
- Ove zime ćemo imati jedan mali, ali do savršenstva sređeni zimski centar. Narednih godina nastavljamo sa razvojnim projektima kojima ćemo izgraditi 50 kilometara najmodernijih skijaških staza na Bjelasici, tako da će Kolašin početi da liči na poznati francuski zimski centar – postaće balkanski Kuršavel.
Nema razloga da Kolašinci ne vjeruju riječima Ivane Peković, novog direktora ski centra na Jezerinama. U sve stručne i sportske reference, Ivana ima i onu prilično važnu – Kolašinka je i stotine i stotine sati je već ostavila skijanju na Bjelasici. Razdrmani novembarskim snijegom i svim onim pripremnim poslovima koji se rade na Jezerinama, Kolašinci imaj pravo da puno toga očekuju od predstojeće zimske turističke sezone.
Da budu motivisani, ''isprovocirani, željni dokazivanja... da kao naš sagovornik Predrag Bulatović Čile kažu – pogodio sam kada sam u Kolašinu izabrao turizam i hotelijerstvo.
D.R.
Čile: Ohrabruju ulaganja “Bepler i Džejkobsona”
Turistički radnici Kolašina puno očekuju od napora koje je kompanija ''Bepler i Džejkobson'' ulaže da skijalište na Jezerinama funkcioniše besprekorno. Izuzetno nas ohrabruju informacije koje stižu sa ski-centra i koje dobijamo od stručnjaka i profesionalaca za taj posao, priča Predrag Bulatović – Čile, vlasnik hotela ''Čile'' koji je jedan od najboljih malih hotela na sjeveru Crne Gore.
- Čujemo da je staza kao pista, znači da će naši gosti moći da uživaju. Ulaganje kompanije ''Bepler i Džejkobson'' garantuju da će ove godine na Bjelasici sve biti u službi gosta i njegovog pravog planinskog i skijaškog aranžmana. Pogotovo nas ohrabruju najave iz ''Bepler i Džejkobsona'' o ulaganjima narednim godinama tako da će kolašinska turistička ponuda postati sve prestižnija. Inače hotel ''Čile'' je već sada maksimalno spreman za predstojeću zimsku sezonu. Očekujem dobru zimsku sezonu jer je očigledno da nećemo imati problema sa snijegom kao prethodnih godina. Sve ovo što se dešava nameće nam jedan pozitivan elan i potvrđuje da smo bili u pravu kada smo se u Kolašinu odlučili za turističku i hotelijersku djelatnost - kaže Predrag Bulatović – Čile.

Lopovi, stubovi, dalekovod, trafostanica...
Postigli smo dogovor sa vlasnicima zemlje na kojoj se nalaze stubovi dalekovoda, da ih zamijenimo kako bi završili kompletan remont dalekovoda. Uspješno saniramo i posljedice provaljivanja i demoliranja trafostanice na polaznoj stanici ski-lifta ''Ključ''. Lopovi su nam na 1.800 metara nadmorske visine pričinili skoro 30.000 eura štete. Ovih dana naši radnici po snijegu koji je visok skoro metar iznose potrebnu opremu. Organizovali smo i fizičko obezbjeđenje trafostanice i očekujemo da je uskoro kompletno sanirano - ističe Ivana Peković.

Pa planovi za nove staze, balkanski Courchevel, da li ja to sanjam:sm022: :ski: :yay:

Sapa
20.11.2007, 10:43
Pa planovi za nove staze, balkanski Courchevel, da li ja to sanjam:sm022: :ski: :

Stit, vjerovatno ti je poznato da Courchavel spada u red naj ekskluzivnijih, a samim tim i naj skupljih skicentara u Francuskoj pa i shire.
Nadajmo se da 'balkanski Courchavel" nece pratiti i trendove iz onog pravog. Skijaliste je zaista famozno, ima sve od super crnih do prijatnih plavih staza. Veliki dio staza vode kroz shumu, sto skijanju tamo daje extra sharm, ali nigdje jos nisam vidijo toliko "naroda" u bundama i versace ski odjelima kao tamo. Na prijatnom proljetnom suncu sijaju zlatne narukvice, prstenje, ogrlice i armani occaline. To naravno svemu daje neki 'charme', ali nema puno veze sa skijanjem.
Kad bi od tih Jezerina prvo napravili jedan balkanski Valthorens, pa da i ljudi sa plicim dzepom mogu sebi priustiti dobro skijanje, to bi bilo san snova.

cazo22
21.11.2007, 07:58
Ja bih zamolio za odgovor na par konkretnih pitanja.Da li je produžena plava staza i koliko će koštati dnevni ski-pas?Hvala.

CrazyKong
21.11.2007, 10:04
Nije mi jasno kako ce dvosed sad ici 7min. do Cupova.....koliko me secanje sluci trebalo mu je 15-20 min. na sporohodnoj brzini
Tesko da moze da ide 3x brze...

A i ako moze kako ce ljudi da se ukrcavaju/iskrcavaju :confused:

wlad
21.11.2007, 19:42
@CrazyKong: probaćemo uskoro ;), merićemo :). Koliko se sećam ide 18 min do vrha, naravno u "prvoj" brzini - u njoj se vrti već godinama... Uvek su na pitanje zašto ne puste brže odgovarali da neće zbog početnika..

@cazo22: ne znam na koju stazu misliš (plava). Što se tiče ski pass-a, koliko sam ja čuo (nezvanično) dnevni će biti 20EUR, na višednevnim će biti značajnih ušteda.

cazo22
23.11.2007, 10:50
@wlad,mislio sam na stazu na kojoj je vučnica(tanjur)od restorana.Po meni je prekratka pa sam očekivao da će na stazi gdje vozi dvosjed zaobići(ublažiti) one veće strmine.Plava staza znači da je to staza gdje početnici usavršavaju ono šta nauče u školi skijanja.U prijevodu:ako i padnu nema velike štete.

wlad
23.11.2007, 13:18
Pa ima više plavih staza, pa sam zato i pitao. Desni tanjir npr. je isto plava staza, a nešto je duža od levog (noćnog)...

Koliko sam ja shvatio njih, oni su napravili još par poprečnih staza, i pretpostavljam da sada od međustanice možeš da dođeš do dole "blago", što bi ti rekao plavo :ski: .

Takođe, ne znam da li si nekada skijao na stazi Ključ, ona je dobra za sve vrste skijaša, ima skoro konstantni pad - i zato je jako lepa staza (po meni najbolja na Jezerinama). Takođe, sa Ključa možeš da se "priključiša" dole na stazu od žicare, pogoto je primamljivo što tuda možeš da presecaš off-piste koliko voliš :).

wlad
25.12.2007, 02:22
http://jezerine.org/

Izvor: jezerine.org (24.12.2007)

Skijalište uskoro spremno za otvaranje (http://jezerine.org/info.html)

Prema informacijama koje smo dobili skijalište Jezerine će zvanično započeti sezonu 1 januara 2008. Skijalište je spremno za otvaranje ali kasni završetak radova na pratećem sadržaju. Renoviranje pratećeg sadržaja još nije gotovo i po rečima očevidaca Jezerine su prepune radnika koji se trude da radove privedu kraju pre nove godine.
Takođe, dobili smo informaciju da će cena dnevnog ski passa za ovu sezonu iznositi 20EUR. Nadamo se da će uprava ski centra moći da opravda povećanje cene ski passa od 100% u odnosu na prošlu sezonu.
Nezvanično smo saznali da se mogu očekivati astronomske cene parkinga ali se nadamo da su to samo neosnovane glasine.
I.K.

milos_pg_91
30.12.2007, 16:49
Javio mi je prijatelj iz kolasina da ce cijena jednodnevnog ski pasa ove godine biti 25e.To je valjda sigurno :sm008:

wlad
30.12.2007, 17:28
To je bio predlog cene od pre 2 meseca (25), ali koliko sam ja čuo (iz nekoliko izvora) cena će biti 20EUR za dnevni ski pass...

milos_pg_91
30.12.2007, 21:46
Sve u svemu,mislim da je cijena, iako su vidne promjene na bolje,ipak previsoka..

wlad
30.12.2007, 22:55
Može im se ;), s' obzirom da imaju uglavnom 2 tipa klijenata:

1. iz Bjanke i Lipke (dubokog džepa ;))

2. iz Podgorice, na 1h vožnje pa nešto nema previše veze koliko košta, kada može da se ide na 1day skiing...

Na Žabljaku je sada 15EUR dnevni, učinili su im uslugu, približili su još više cenu.

milos_pg_91
02.01.2008, 00:10
Ako je neko vec isprobao renovirano skijaliste,neka napise svoje utiske..Ja bih za par dana trebao da idem u Kolasin..Unaprijed hvala..

milos_pg_91
03.01.2008, 10:04
Prema mojim najnovijim saznanjima cijena jednodnevnog ski pasa je 14e(za djecu 10e)..:ski:

wlad
03.01.2008, 10:11
14e je cena poludnevnog ski pass-a, dnevni je 20EUR, sedmodnevni je 104EUR (što u prevodu znači dnevna cena 15EUR, što je OK).

Informacija da će cena parkinga biti bruka je potvrđena, sve najnovije informacije sa otvaranja na:

Jezerine Info (http://jezerine.org/info.html)

Parking je zaista bruka, 2EUR sat! :smoke: A da pritom nisu nigde naveli da postoji obezbeđen prevoz od Kolašina!?

milos_pg_91
03.01.2008, 10:35
Parking je stvarno bruka.. Samo,mozes li mi objasniti kako si to mislio ''u prevodu znači dnevna cena 15EUR'' ?

D.I.M.
03.01.2008, 10:38
14e je cena poludnevnog ski pass-a, dnevni je 20EUR, sedmodnevni je 104EUR (što u prevodu znači dnevna cena 15EUR, što je OK).

Informacija da će cena parkinga biti bruka je potvrđena, sve najnovije informacije sa otvaranja na:

Jezerine Info (http://jezerine.org/info.html)

Parking je zaista bruka, 2EUR sat! :smoke: A da pritom nisu nigde naveli da postoji obezbeđen prevoz od Kolašina!?
Mnogo skupo skijanje na Kolasinu. Za toliko malo liftova i staza. Monopol monopol.

wlad
03.01.2008, 11:10
Parking je stvarno bruka.. Samo,mozes li mi objasniti kako si to mislio ''u prevodu znači dnevna cena 15EUR'' ?

Pa ako kupiš 7dnevni ski-pass za 104EUR dođe te ~15EUR dnevno skijanje, što je OK cena (npr. i Žabljak je 15EUR dnevni).

Na glavnoj strani sada ima tabela sa cenama ski-passa.

milos_pg_91
03.01.2008, 11:19
Ok..Pa i nije toliko lose ,cemu smo se nadali..

yves
05.01.2008, 14:03
za 1 dvosed i 3 bedna lifta 104 eura nedeljno?!!! Shta tu nije loshe?! taman da su im staze posute zvezdanom prashinom...

milos_pg_91
05.01.2008, 15:18
Pa kazem nije lose,sa obzirom da je prvobitna predlozena cijena iznosila 25e..I ovako je dosta skupo,ali sta je tu je..Svi koji su ove god skijali na Jezrinama su zadovoljni..jbg,sta mi tu mozemo..

yves
07.01.2008, 15:07
Pa kazem nije lose,sa obzirom da je prvobitna predlozena cijena iznosila 25e..I ovako je dosta skupo,ali sta je tu je..Svi koji su ove god skijali na Jezrinama su zadovoljni..jbg,sta mi tu mozemo..

prvobitnu cenu su odredjivali dok su bili na teshkim drogama, ali su se kasnije napili ko zemlja, pa su snizili cenu jer ih alkohol bolje radi??!! :))
mi mozemo samo da im kazemo zbogom zohari i da im ne damo te pare za skipass! :)

alu
08.01.2008, 16:08
Does anybody know about cheap accomodation in Kolasin for groupe 30-40 person for 3 nights 20.-23.2.08? Last year we were in Vila Jelka, but now we try to send e-mail and phone to Vila Jelka and Miki Bulatovic but no answer. Is hotel Jelka working?

Ales from Czech Republic
http://cerna-hora.webz.cz/

milos_pg_91
08.01.2008, 18:15
Da li neko zna kakva je trenutna situacija na skijalistu(sto se tice snijega) ?

wlad
09.01.2008, 17:17
@alu: you can try with Hotel Čile, it's located across the street (from Jelka). Take a look at jezerine.org (table with accommodation).

@milos_pg_16: stao je jugo i pala je temperatura, napadao je sneg i uređene su staze, na info strani (http://jezerine.org/info/) ima članak sa detaljima...

milos_pg_91
20.01.2008, 21:09
Zdravo narode..Sa malim zakasnjenjem cu vam prenijeti utiske sa skijanja u Kolasinu od proslog vikenda(12/13-01.08.)


U gradu nema ni malo snijega.
Subota 12.01.08. -polazak na skijaliste oko 9h. Na samom pocetku jedna velika zamjerka, organizovanog prevoza iz grada do skijalista UOPSTE nema. Ja sam se odlucio za taxi prevoz,cijena prevoza do skijalista i povratka u grad po zavrsetku ski dana me je kostala 15e, sto ispada povoljno, sa obzirom da bi i cijena parkinga iznosila otprilike isto. Parking dosta prosiren u odnosu na ranije godine, ali vozila gotovo da nije bilo. Mislio sam da je to bilo zato sto je rano, medjutim primijetio sam da na parkingu ni kasnije nije bilo preko 20-25 vozila. Napravljena potupuno nova hala za izdavanje ski passova i iznajmljivanja ski opreme. Odmah sijedam na zicaru, vise radnici ne kontrolisu ski passove, sve je kompjuterizovano. I da vam odmah kazem da je informacija da se zicarom do vrha putuje za 7 minuta potpuno netacna. Vrijeme voznje je isto kao i prosle godine i iznosi 20-ak minuta. Sto se tice staza, sve su bile vrhunski pripremljene. U gornjem dijelu staze je bilo dosta magle, vidljivost je bila smanjena na minimum. Na nekim krivinama je bila postavljena zastitna ograda,i na samom vrhu su bili postavljeni stapovi, koji su koliko toliko pomagali u orijentaciji. Napravljeno je par poprecnih staza, i to je ok. U subotu Kljuc uopste nije ni radio. U gornjim djelovima snijega ima u vecim kolicinama, oko 1m, dok ga dolje ima tek da se moze normalno spustiti, na pojedinim djelovima mozete naici na po koji kamen. Ni u spicu dana uopste nema redova na liftovima, bukvalno nema cekanja. Po mojoj slobodnoj procjeni nije bilo preko 50-ak skijasa. Mislim da ih nece ni biti ukoliko se cijene ski passova malo ne koriguju, s obzirom da je ovo bio vikend, i jos zimski raspust. Na skijalistu su se tokom dana smjenjivali snijeg i ledena kisica. Sve u svemu nije bilo toliko lose skijanje.
U nedelju,13.01.08. mnogo bolje vrijeme. Magle u prvom dijelu dana uopste nije ni bilo. Uslovi su bili odlicni za dobro skijanje.Staze opet odlicno pripremljene, maksimalno prosirene. Skijasa opet dosta malo, guzvi nema ni na jednom od ski liftova. Kljuc se otvorio oko 2h ali ja sam bio u zurbi i nisam mogao da ga isprobam, tako da ne mogu pricati o tome, ali ljudi koji su tamo skijali ove godine kazu da je odlicno.
Sve u svemu bio je to fin ski vikend u Kolasinu..



Veliki pozdrav.

alu
21.01.2008, 17:12
Does anybody know how many snow is now in Jezerine and Zabljak? Is snow for skiing and snowboarding on slopes? And for freeride (offpiste)? Is any new snow?
Ales from Czech republic
http://cerna-hora.webz.cz/

milos_pg_91
21.01.2008, 19:30
Hello alu,
I know for Jezerine, there is a lot of snow now in upper parts of track. In lower parts there is less snow, but enough for skiing.I aslo heard that these days it should snow again, and we hope that it will.

alu
22.01.2008, 08:15
Does anybody know if is working poma lift at the top? Last year poma didnt work.

milos_pg_91
22.01.2008, 16:32
It works this year,if the weather is fine(if there is no much fog).

milos_pg_91
25.01.2008, 21:33
KOLAŠIN: NA SKIJALIŠTU JEZERINE SVE SPREMNO ZA USPJEŠAN ZIMSKI TURISTIČKI VIKEND

Snijeg zove Bjelasici

Od petka uveče počinje noćno skijanje, a cijena noćnog ski pasa je deset eura

Kolašin, 24. januara - Skijaške staze na skijalištu Jezerine su obnovljene novim sniježnim padavinama. Kako nam je rekla Ivana Peković, direktor Nju ski centra novi snijeg je pretvoren u novi kvalitet skijaških staza. Ono što smo počeli da radimo od prvog snijega u novembru nastavljamo ovih dana tako da imamo sniježnu plohu, koja može zadovoljiti i najprobirljivije skijaše. Naša mehanizacija je radila tokom cijele noći, kako bi se "uštampala" svaka nova pahuljica. U toku ove sezone snijeg nikada nije bio problem za prave skijaše i za one koji na pravi način hoće da uživaju u skijanju. Staze na Bjelasici imaju toliko metarskog snijega u srednjem i gornjem dijelu čime se mogu obezbijediti pravi uslovi skijanja i za takmičare i za rekreativce i za one koji tek hoće da nauče skijanje, kaže Ivana Peković.
Od petka 25. januara, na Jezerinama će početi i noćno skijanje. Za skijanje od 19 do 22 sata ski pas će koštati deset eura. Ovog vikenda je inače najavljeno veliko interesovanje za boravak u hotelima "Bjanka" i "Lipka", a kako je potvrđeno u njima će dominirati inostrani gosti. U svim ostalim malim kolašinskim hotelima i privatnim pansionima ima mjesta, kao i u domaćoj radinosti. Dovoljno sunca i dovoljno snijega na stazama Bjelasice garancije su da ova crnogorska planinska ljepotica ima čime da pozove goste ka Kolašinu u posljednjoj januarskoj nedjelji...


Dr. Drašković


Izvor:http://www.pobjeda.cg.yu/naslovna.phtml?akcija=vijest&id=134456

wlad
27.01.2008, 00:17
http://www.republika.cg.yu/naslovna.phtml?akcija=vijest&id=98342


U dogovoru sa Opštinom Kolašin organizovaćemo prevoz do skijališta za goste koji hoće da borave na Jezerinama - kaže Ivana Peković.

Eto, nema se para da sam ski centar organizuje prevoz (do njihovog ski centra), nego mora "Opština" da im organizuje (ne znam šta tu ima da se organizuje ;)).

milos_pg_91
28.01.2008, 10:02
Ma uopste nije bilo prevoza..bar do sada..

wlad
28.01.2008, 10:58
Samo deo vesti:

Turizam okosnica razvoja (http://jezerine.org/info/)

...
- Ovo preduzeće interesuje isključivo profit i dobit. Ono može učestvovati u turističkoj ponudi, ali ne može biti njegov razvojni nosilac - iznosi svoje argumente Bulatović i izvodi zaključak: "Preduzeće Bepler Džekopson je poput koncesionara koji eksploatišu kolašinsko šumsko bogatstvo i na iskrčenom prostoru ne zasade ni jednu stabljiku".
...

Visoke cijene

Turistički monopol Bepler Džekopsona po riječima Dragoljuba Bulatovića već je ove zimske sezone osjetio domaći gost, pa i sami mještani kojima su ove staze postale daleke i nepristupačne.
- Ovo preduzeće je prošle godine privatizovalo skijališta i druge sadržaje na Jezerinama i, zbog visokih cijena ski pasa, parkirališta vozila i drugih usluga, praktično onemogućilo pristup domaćem gostu, pa i našim mještanima - ističe Dragoljub i iznosi podatak da su crnogorski studenti fizičke kulture, zbog daleko povoljnijih cijena, izabrali skijališta na Jahorini.

Pejamachine
28.01.2008, 13:24
ima li nekog dnevnog organoizovanog prevoza do jezerina i nazad iz podgorice...?

wlad
28.01.2008, 17:59
Nekada davno je postojala kombinacija ski voza + autobus (od stanice do staze) ali to ne funkcioniše već dve godine. Drugog prevoza nema / nije bilo iz Podgorice.

Sada ne postoji ni organizovani javni prevoz od Kolašina do staze (osim privatnog ili hotelskog), tako da se ne može očekivati ni iz Podgorice...