PDA

Pogledati punu verziju : Bansko -oktobar 2007.-



pedja5
23.10.2007, 12:37
Polovinom oktobra sam imao priliku da provedem nekoliko dana u ski centru Bansko. Ovo mi je bio prvi odlazak, ali po svemu sudeci ne i poslednji. Jednostavno jako mi se dopalo. Samo mestasce Bansko je na oko 950m n/v. U njemu zivi nesto manje od 10.000 stanovnika i do pre samo deset godina nije bilo ni jedne zicare.

Danas Bansko ima ski centar sa 65km ski staza koje dosezu do 2550m n/v. Najvisi vrh je Todorka (oko 2750m n/v). Gondola krece iz samog mesta i penje se na 1600m n/v, ima 45 stubova. Dugacka je oko 6km, a ispod nje je osvetljena staza. Voznja traje nesto manje od pola sata. U ovom periodu gondola ne radi pa smo do 1650m n/v morali kolima. Taj deo se zove Bondariska poljana. Tu je i pocetak zicare za poznatu stazu Tomba. Sledi za nase pojmove neverovatan prizor. Mogu reci i sok. Tridesetak topova (ukupno ih ima 45) za pravljenje vestackog snega stoji napolju i u najvece se sredjuju za predstojecu sezonu. Na istom mestu i vestacko jezerce kao vodena akumulacija. Dve zice ukljucene u fazi testiranja. Sve deluje dosta zivo jer je na tom mestu bilo bar 100 raznih radnika. Priroda predivna. Gusta cetinarska suma koja je morala dosta da strada zbog izgradnje staza. Odatle smo otisli na 1750m n/v. Ponovo zaravan nazvana Siligarnika i odatle nekoliko ski liftova, topovi na sve strane...

Naravno, tesko je da se stekne utisak kako to sve izgleda kada je sezona u punom jeku, ali s obzirom na vidjenjo izgleda da se nista ne prepusta slucaju. Zakljucak je da je u ski staze i pratecu opremo ulozeno zaista mnogo para. Od buraga smo culi da je samo skijaliste kostalo oko 250 miliona evra. Slicna prica kao kod nas. Vlasnik skijalista je drzava, a ostalo ko se kako snadje. U podnozju stoji parkiran helikopter i ceka pocetak sezone. Ski pas za sest dana kosta 140 evra i ukljucuje skije i stapove za isti period.

Sada nesto o smestajnim kapacitetima. Samo Bansko je ogromno gradiliste. Necu preterati ako kazem da ce za dve, tri godine smestajni kapaciteti (hoteli i apartmani) biti kao Kopaonik, Zlatibor i sve nase banje zajedno. Zvuci neverovatno ali je zaista tako. Ja sam bio u hotelu “Martin” (www.bansko.bg/goto/hotelmartin/index_en.html ili www.motoroads.com/hotels/hotel-bansko-martin.asp). Hotel ima cetiri zvezdice i mogu da kazem da je na nivou hotela Grand na kopaoniku. Jedina je razlika sto ima kapacitet za stotinak gostiju i sto je otvoren prosle godine. Sobe izuzetne, bazencic, dzakuzi, teretana, konferencijska sala, aperitiv bar... Kafa i sokovi kostaju pola evra, alkoholna pica evro, evro ipo. Hotela ovog tipa ima bar jos dvadesetak, plus onih sa manje zvezdica.

Naravno tu su i neke zamerke. Od Nisa do Banskog ima oko 300km. Dakle relativno blizu, ali kolima tesko za ispod 6 sati. Sama granica odnese skoro ceo sat. Drugi problem je obilaznica oko Sofije. Dvadesetak kilometara vise od sat vremena. Prava obilaznica jos nije pocela da se gradi, ali je u planu. Imajuci u vidu tempo izgradnje Banskog i obilaznica ce biti brzo resena. Jos jedna zamerka je udaljenost skijalista od hotela. Hotel u kome sam bio je kilometar, dva od gondole. Hotel ima kombi naravno, ali cim si vezan za prevoz do skijalista to i nije najbolje resenje. Tako je sa 90% smestaja, jer je gondola na kraju gradica. Jedini hotel koji je malo iznad pocetka gondole je “Kempinski”. Poznati lanac hotela sa pet zvezdica (www.kempinski-bansko.com). Hotel je izuzetan, mislim sta reci. U sezoni kosta oko 100 evra dnevno PP po osobi. Iznad 900m n/v mislim da nema nikvog smestaja ili bar ja nisam video.

Poredjenja s recimo Kopaponikom bi bila smesna. Sam podatak o broju topova ili hotela je dovoljan. Moram jos da kazem da sam do pre desetak godina dosta puta bio na Borovecu, Pamporovu, Vitosi i Maljovici, ali ovo sto sam video u Banskom prevazislo je sva moja ocekivanja. Iz ranijeg perioda imam i losih iskustava s bugarima pojedinacno. Recimo dodjete posle skijanja, a grejanje u apartmanu tek pocinje, nema tople vode, nisu bas ljubazni... Ovo u Banskom je druga prica.

pedja5
23.10.2007, 12:40
Jos nekoliko slika!

oddball
23.10.2007, 16:48
bansko je extra! bio tri puta za dve godine i slazem se sa mojim imenjakom. hteo bih samo da dodam da cetvorosed koji ide do tombe je u stvari medjustanica i da se odatle moze presesti na sledeci cetvorosed (bubble-top) koji ide do same todorke (vrha skijalista). nedostatak su ogromne guzve na skijalistu ali ako se organizujete van bugarskih nacionalnih praznika moze da bude fenomenalno.