PDA

Pogledati punu verziju : LAVINA - borba za život



wlad
12.09.2007, 23:03
http://www.gss.org.yu/planinarski_savetnik.htm#lavina

Nema strucnjaka, koji bi sa pouzdanjem tvrdio da je neka padina potpuno sigurna od lavine. Izuzetak su blage padine, i one sa utabanim, ustaljenim ili uležanim snegom - firnom.
Lavina je moguca vec na padinama strmijim do 25 stepeni.
Najveci broj nesreca usled lavine dogodio se na padinama nagiba izmedu 30 i 35 stepeni.
Posebno su opasne istocne padine. Statistika govori da se na njima, usled lavine, dogodi 63% nesreca.

Prepoznavanje

Teškoca je u tome što je potrebno se skloniti se od lavine upravo padinom koja joj je najviše izložena.
Najlepši skijaški tereni su upravo na lavinoznim padinama.
Osnovno pravilo samozaštite je: posmatrati, posmatrati, posmatrati.
Važan pokazatelj je cinjenica da lavina ima tamo gde postoje ostaci ranijih lavina. Dakle, pogledajte gde su tragovi prethodnih lavina i procenite koliko je od tada prošlo vremena.

Drugi znaci opasnosti:

1.Naduvan sneg (nanos): Najveci broj nesreca se dogodio za vreme padanja snega ili neposredno po prestanku zbog plocastih nanosa snega, koje je naneo vetar. Posle padanja snega, ili posle vetrenih nanosa zaobilazite one padine na kojima je novi sneg. Naduvani sneg se prepoznaje po po obliku nanosa ili po boji, a još bolje ako ga gazite! Za opasnost od lavina u nanosima postoji prost test: podite 2-3 metra uz strmu padinu sa nanosima. Zgazite u nju postrance. Ako primetite pojavu snežnih pukotina u nanosu iznad ili ispod vas, budite sigurni da je opasno.
2. Dubinski ploveci (tekuci) sneg - srež Pri niskim temperaturama i vedrom vremenu, u snežnom pokrivacu pojavljuje se temperaturni gradijent. Tada nastaju pojave zbog kojih se sneg raslojava, pojedini slojevi ili ceo pokrivac postaje krhak, a veza izmedu kristala popušta. Takav sneg zovemo tekucim ili plovnim. Prepoznajete ga po tome što se “suv” sneg rasipa po padini kao zrnca šecera u kristalu. Plocasti sneg, ili delovi slojeva koji se nadu na površinama krhkog plovnog snega, lako se otkine ili otkliza. Lavine dubinskog ploveceg snega su cesta pojava za vreme hladnih zima sa malo snega.
3. Mokar sneg. Usled ojuženosti, fena, kiše i suncevog zracenja sneg se lako i brzo nakvasi i oteža, ta da se pocnu otkidati lavine mokrog ili vlažnog snega. Pažljivim posmatranjem, bez problema otkrivate kakva je vlažnost snežnog pokrivaca.

Postupak:

1. Oprema
Ko se dandanas upušta u skijanje po dubokom snegu van skijaških staza i na lavinoznom terenu bez odgovarajuce opreme i sam, krajnje je neodgovoran. Pod osnovnom opremom za lavinu podrazumeva se lavinski javljac, lavinska sonda, i snežna lopata sa meracem klizanja.
Jednom kad vas zahvati lavina, gajke skijaških štapova ce vam se zaplesti oko zglobova, masa snega koji se kliza i kotrlja ce vas vuci u dolinu, a ako pri tom imate “lovce”, skije ce vam biti kao sidra vezane za noge.
Iskusnijeg turno skijaša prepoznajete po tome što nije sam, sigurno skija u celcu, izvlaci ruke iz gurtni na štapovima, otkaci lovce sa nogu, ima pri sebi ukljuceni lavinski javljac (postavljanu na odašiljac), a u rancu lavisnku lopatu i sondu.
2. Dalje od lavinskih podrucja
Zaobilazite padine koje su vam iole sumnjive. Primecujte znake koji vam govore o vrsti snega i mogucnosti pojave lavina. Probajte sneg i padinu štapom. Ako primetite naizmenicnost tvrdih i mekih slojeva na površini, i pri tom je tvrdi sloj na mekoj podlozi i obrnuto, odustanite.
3. Na strmim padinama vozite pojedinacno
Kada nije moguce uociti bilo koji znak opasnosti odlucujete se na uživanje u skijanju van ski staza, na slobodnom i neobezbedenom terenu, i po svežem i dubokom pršicu. Razumljivo je da, pri tom, ne smete zaboraviti da je vaša procena opasnosti mogla biti netacna.
Razumni skijaši se na ovakvim terenima i uslovima ne skijaju u grupi istovremeno. Skijajte, uživajte, ali pojedincano, jedan za drugim, od jednog do drugog sigurnog odmorišta.

Ukrepanje
Ako vas zahvati lavina, zapamtite da je malo verovatno da cete se spasiti spustom (bežanjem). Ta mogucnost je malo verovatnija pre nego što vas lavina zahvati. Zato, cim primetite pomeranje snežnog pokrivaca ili primetite da vas sneg pod vama nosi, ako ste vešt skijaš, pokušajte da poravnate skije i spustite se, po lavini, izvan nje.
Ako padnete: Borite se sa lavinom! Odupirite se da vas ne povuce unutar sebe! Kad primetite da se brzina lavine smanjuje stavite ruke ispred lica.
Ako vas je lavina uvukla i vaši pokušaji da izronite nisu bili uspešni nemojte ponavljati iste pokrete. Time samo nepotrebno trošite snagu i vazduh.
Da bi ste preživeli mora biti ispunjeno nekoliko uslova:

* nemate povredu koja je opasna po život (što je prilicno cest slucaj)
* morate imati dovoljno prostora i vazduha za disanje. To postižete postavljanjem ruku ispred lica. Ovo je nemoguce uraditi ako su vam gurtne od štapova na rukama.
* Drugovi koji su sa vama su vicni i uvežbani za spasavanje iz lavina. Uslov za uspeh je postojanje lavinskih javljaca (ukljucenih i postavljanih na odašiljanje), lavinskih sondi i lopata za sneg. Ako ne uspe brza drugarska pomoc, uspece brzo javljanje i akcija GSS.
* Vicite i dozivajte upomoc samo ako osetite da su spasioci ili drugari iznad vas.

Spasavanje iz lavina

Samo trenutna drugarska pomoc, koja mora biti uspešna u nekoliko minuta, povecava izglede za izbavljenje i život unesrecenog.
Ovo se spasavanje odnosi na vas i vaše drugare sa kojima skijate po neobezbedenim i lavinoznim terenima.
Prilikom spasavanja razmišljajte da ste na lavinoznom terenu, te da može krenuti nova lavina. Ako lavina zatrpa i vas više nema pomoci ni vama ni vašem drugaru. Postavite osmatraca i precizirajte pravac bega.
Zapamtite mesto na kome je nestao vaš drugar. Ako ste to mesto zapamtili, odmah pocnite da tražite površinske znake (kapa, rukavice, komadi opreme ...) i pretražijte lavinskim javljacem.
Rukovanje lavinskim javljacem i njegovo korišcenje mora vam biti poznato.
1. Javljac se ukljuci na “prijem”
2. Javljac se lagano pomera levo, desno i unazad i traži se pravac i smer rastuce jacine prijemnog signala.
3. Povremeno se javljac pomera gore-dole da bi se eliminisala pogrešna ocitavanja.
4. Detaljno traženje tik nad tlom u dva ukrštena pravca i cetiri smera
5. Lavinskom sondom se odreduje ležište zatrpanog.
Ako nemate lavinske javljace traženje povredenog je znatno sporije. Vrši se “cešljanje” terena lavinskim sondama. Sondira se sondama i štapovima sa kojih se skinu krplje.

Još nekoliko brzih uputstava:

* Budite svesni svog instinkta i predosecaja. Verujte mu. Ne idite na padine kojima ne verujete.
* Nikada nemojte ici na zahtevne i opasne terene bez lavinskih javljaca, sondi i lopata.
* Pre nego što napustite uredeno skijalište i upustite se u terensko skijanje, ukljucite lavinski javljac, postavite ga na predaju i proverite da li radi.
* Ruke izvucite iz gurtni na štapovima i otkopcajte lovce za skije.
* Na padinama preko 25% nagiba skijajte pojedinacno, jedan za drugim, od jednog do drugog sigurnog odmorišta.
* Poslušajte savete, idite sa gorskim vodicima, instruktorom skijanja ili ski uciteljom

yves
24.01.2008, 22:00
vrlo interesantno, tek sada sam prochitao...
Tako je neki litvanac pre dve - tri godine na Jahorini stradao, ona padina levo od prache? jel to istina ili patka?

Flexon
30.01.2008, 05:13
mozda je ovo vec neko postavio
ali u svakom slucaju od glave visak ne boli
vrlo interesantno za pogledati i poucno:sm018:

http://www.lifeonterra.com/episode.php?id=77
http://www.lifeonterra.com/episode.php?id=78
http://www.lifeonterra.com/episode.php?id=79

Bata Bane
30.01.2008, 05:35
To kako je kad lavina povuce moze da nam kaze Boris, njemu se to desilo u Francuskoj.

Milan NS
30.01.2008, 09:30
Poučan text i još poučnij klipovi.

Mene je LAVINA zahvatila više puta ... mislim ona kafana (hotel) na Jahorini... izbavimo se nekako... uvek

plageton
30.01.2008, 10:41
vrlo interesantno, tek sada sam prochitao...
Tako je neki litvanac pre dve - tri godine na Jahorini stradao, ona padina levo od prache? jel to istina ili patka?

Nije patka, na zalost. Mislim da je i negde na forumu slucaj opisan i da cak ima i ime coveka.

Milan NS
30.01.2008, 13:48
... i spomen ploča...na tom mestu

Sapa
30.01.2008, 17:06
Mene je LAVINA zahvatila više puta ... mislim ona kafana (hotel) na Jahorini... izbavimo se nekako... uvek

Dobarrr, dobarrr

Milan NS
31.01.2008, 13:12
SluŽimo Forumu !

wlad
02.02.2008, 14:45
Novi slučaj sa AvaLung-om

http://www.bdel.com/scene/events/avalung_burial_zaninetti.php

yves
02.02.2008, 22:03
To kako je kad lavina povuce moze da nam kaze Boris, njemu se to desilo u Francuskoj.

aj ne prichaj... poshto moze da nam kaze, to zanachi da je (Bogu hvala) ziv i zdrav!
Pa neka nam kaze, ubi me znatizelja!

Tadija_91
03.02.2008, 13:52
http://www.bdel.com/scene/events/avalung_burial_zaninetti.php
Ne znam zasto mi ovo izgleda kao reklama za taj AvaLung...

wlad
03.02.2008, 14:19
Pa i jeste tako zamišljeno, ali taj AvaLung (Sapa sa foruma ga ima) to zatraži od svakog slučaja. Naime, ako imaš AvaLung, i preživiš ovakvo iskustvo, oni te kontaktiraju da ispričaš svoju priču - naravno da im služi kao reklama - ali ujedno i kao realni podaci za razvoj proizvoda....

Sve u svemu, konkretan (gornji) slučaj ima male primese reklame (osim što je dotična kompanija uradila ispitivanje) a ima korisne informacije.

Sapa
04.02.2008, 12:44
[QUOTE]Pa i jeste tako zamišljeno, ali taj AvaLung (Sapa sa foruma ga ima) to zatraži od svakog slučaja.Naime, ako imaš AvaLung, i preživiš ovakvo iskustvo, oni te kontaktiraju da ispričaš svoju priču - naravno da im služi kao reklama - ali ujedno i kao realni podaci za razvoj proizvoda....


Iskreno se nadam da mene niko ni zasta po ovom pitanju nece nikada da kontaktira. :hair: A kako ga "namjenski koristim" mislim da bih ja bio jedan od onih negativnih primjera :sm003:

U mom slucaju to je nesto ko onaj 'vic' o Bosancu koji koristi motornu pilu al je nije ukljucijo, pa poslje sedam dana 'napronog drljanja' konstatuje: " A to treba da upalish???"


Sve u svemu, konkretan (gornji) slučaj ima male primese reklame (osim što je dotična kompanija uradila ispitivanje) a ima korisne informacije

Pa sigurno da je reklama, eto mene je nalozila da puknem pari. :)
Inace ruksak je stvarno odlican, pase ko nijedan (jeftiniji) koji sam dosad koristijo. 22L meni taman, ozbiljnijim turnim skijasima, koji idu na duze rute, bi trebo 32L, ali sam ga probavao i tuche me u vrati i glavu....iritantno i malko mi preglomazan.
22L Ima odlican korisni prostor i rajfresluse zatvars i otvaras jednom rukom, sto je itekako prakticno kad se prtish i trtish po nedodjijama. Dupli shtep na uprtacima i kajsevima gjde kacish terete u vidu skija, bordova, sanki..........jak je. A i ne bijo, kolko kosta. U lijevom uprtacu je otvor i rajfeslus za 'camelbag'. Prakticna stvar kad se pentrash, a u rukama drzis stapove, a na ruksaku prtis skije itd itd, fino imas cuclicu odmah pored usta, a kad ti ne treba, zakopcas je u taj dzep na uprtacu. Sitnica, ali prakticna. Inace prostor unutra je podjeljen za sendvice, sokove i sl. i poseban dzep za 'Sveto Trojstvo': beacon, sonda i lopata (ja jos nisam vjernik pa nemam to sveto trojstvo uza se, al poco sam pomao da citam molitve :sm011: )

Inace ovdje smo vec ostavljali i linkove za ne zavisne sajtove na kojima su taj BD covert avalung 22L testirali i svi se slazu, da zlu ne trebalo, moze da spase glavu.............e sad jos samo da ga ja jednom "upalim" kad skijam.....:glavaozid

Sapa
20.02.2008, 16:01
http://video.nationalgeographic.com/video/player/environment/environment-natural-disasters/avalanches/avalanche-skier.html

Vrijedi baciti pogled. Opasnost vreba na svakom koraku.:hair:

Obratiti paznju na drugi film:

http://video.nationalgeographic.com/video/player/environment/environment-natural-disasters/avalanches/avalanche-adventure.html:hair:

Flexon
20.02.2008, 16:15
stvarno haos klipovi
ovaj drugi klip me i ne cudi da se desilo sta se desilo ipak toliki otvoreni prostor (jedino je cudo da su prezivjeli )
ali prvi klip mi je pravo misteriozan prvo padina nije uopste toliko strma
jedva preko 30n stepeni parem tako izgleda
novi snjezni pokrivac izgleda skroz lagan za pokretanje lavine
(doduse nikad se ne zna st aje ispod bez dobre provjere)
onda ipak drvece je tu jeste da je bila mala cistina
ali ne mogu da vjerujem da je lavina bila tako jaka na tako kratkom prostoru
mislim ja licno da sam se nasao na tom terenu skijao bih bez razmisljanja
i naravno najebo :hair: :hair: :hair:

Sapa
20.02.2008, 16:16
Kreiraj svoju licnu lavinu. Uneses parametre, nagib, temperaturu i .........................pokrenes lavinu.


http://science.nationalgeographic.com/science/earth/natural-disasters/avalanche-interactive.html

Prakticna igrica nema sta :eek:

Flexon
20.02.2008, 16:17
zato obavezno par kragujevki u dzepove
pa ovjerriti stazu proije spustanja

Sapa
20.02.2008, 16:24
http://science.nationalgeographic.com/science/earth/natural-disasters/avalanche-interactive.html

:

Al sam je napravijo; evo pokrenuh jednu lavinu, srushih kuchicu od prve.

"svaka tebi Ljubo cast" :sm011:

CrazyKong
20.02.2008, 16:55
http://video.nationalgeographic.com/video/player/environment/environment-natural-disasters/avalanches/avalanche-skier.html

Vrijedi baciti pogled. Opasnost vreba na svakom koraku.:hair:

Obratiti paznju na drugi film:

http://video.nationalgeographic.com/video/player/environment/environment-natural-disasters/avalanches/avalanche-adventure.html:hair:

Najaci je lik skroz desno...baja prikocio malo i pustio lavinu da prodje ispod njega...dobra taktika, samo sto ne verujem da bas cesto uspeva :sm022:

yves
20.02.2008, 18:40
Pitam se da li stignu da misle o bilo chemu kada chuju grmljavinu pod sobom i skapiraju da su pokrenuli chudovishte?! :hair:

wlad
20.02.2008, 18:42
Ako ti izazoveš onda ima malo vremena... Ako te potkači po sred livade onda slaba vajda, plivaš i plivaš ;).

yves
20.02.2008, 18:53
Ako ti izazoveš onda ima malo vremena... Ako te potkači po sred livade onda slaba vajda, plivaš i plivaš ;).

U prvoj varijanti ima vrmena da stignesh do onog: "hleb nash nasushni daj nam danasssss....."

A u drugoj imash tek za ono: "Ocheeee......"

Jel toliko otprilike :D

Flexon
20.02.2008, 19:35
to na klipu izgleda sve tako brzo
ali u stvarnosti se pitas hocel ovo ikada stati
barem ja predpostavljam
sjecam se par gadnijih padova sto se naravno ne moze porediti
meni je doslo kao vjecnost
cini mi se da sam imao vremena da procitam anu karenjinu u medjuvremenu
dok komadi opreme sa mene odpadaju

wlad
20.02.2008, 20:18
Ma ima vremena, ali nema šta mnogo pametno da se za to vreme radi :D. Ako imaš neku opremu, imaš vremena da je aktiviraš, ABS da ispališ, avalung da utrpaš u usta (ako ti je pre toga pripremljen ;) :ok:)... Ako pročitaš one report-e, svi odreda koji imaju tu opremu imaju vremena da je aktiviraju, a da ne pričam da većina pokuša da pobegde sa strane, ali "avaj", reka nosi...

E da, od viška ne 'fali, da prenesem link sa stare (stekanove) teme:

http://artloversplus.com/ski/avalanchepiau.mpg

Tadija_91
20.02.2008, 20:58
ja kad sam kupio jaknu(mammut) , dobio sam uz nju knjizicu A.R.M.(avalanche rescue manager)
izmedju ostalog evo sta pise za People caught in avalache:
Try to get out of the avalanche area(rarely possible).
Open bindings, drop poles, try and stay on upper surface.
Close mouth, arms in front of the face.
Znaci skoro je nemoguce pobeci iz lavine.
Najbolje sanse su uz sveta 3 artikla : beacon + shovel + probe
Ovde navode da su sanse za prezivljavanje uz to 9:10.
Ako budem imao vremena prekucacu sve, ima dosta korisnih stvari koje tu pisu.

Sapa
20.02.2008, 21:58
.
[QUOTE]Najbolje sanse su uz sveta 3 artikla : beacon + shovel + probe
Ovde navode da su sanse za prezivljavanje uz to 9:10.

Hmmmm, naj bolje sanse za prezivljavanje su da ti se nikad ne desi. Vjeruj da mi je to uvijek negdje u malom mozgu na pameti, sta da se sad desi; "a ja i Mujo sami".

Sanse za prezivljavanje sa 'svetim trojstvom', mislim da nazalosti nisu 9 od 10slucajeva (jel to znaci da 90% koji to nose prezive ili sam pogresno razumijo???).

Sanse za prezivljavanje povecavaju sprave tipa abs, avalung i sl., a u kombinaciji sa transeiverom/beaconom (da bi mogli uopste da te pronadju).
Lopata i sonda su oke, ali ni cemu ne sluze kad si ti 'objekat radnje' tj. unesreceni. Kad ti se na glavu sruci kolicina snjega kao iz onih filmova onda nista vise ne pomaze, izmljeven si kao fashirano meso.

Lopata, sonda i primopredajnik su obavezan materijal jer se polazi od principa da se offpiste nikad ne skija solo. A da se ovi alati obavezno nose pri svakom malo dubljem izlasku van staze, (ali i plicem). A da bi od ove 3 stvari neko imao koristi, na offpiste skijanje se ni po koju cjenu ne treba ici sam (evo laprdam, a prvi sam koji to radi; sve kontam nece mene i "nije ovo opasan teren"). Dakle alati sluze da bi ti pritekao u pomoc nekome iz grupe, jer prosjecnoj alpskoj sluzbi spasavanja treba barem 25 minta da stigne i pocne sa otkopavanjem. Da bi se sanssa za prezivljavanjem povecala, onaj iz grupe koji je imao tu srecu da ne bude zatrpan, treba po svaku cjenu da lokalizuje unesrecenog i pocne s otkopavanjem. Obicno pojedincu, ne strucnom i bez fizicke kondicije ne polazi za rukom da nekog otrpa, ali je poenta da zapocne posao prije no sto dodju profesionalci.

Nekim magaradima sam zimus prepricao dogadjaj sa holandskim freeriderom kojeg je prosle godine zatrpalo u st.antonu, O slucaju sam citao (i gledao fotografije) na benelushkom freeskiforumu, a zimus upoznam decka (radi u prodavnici skiopreme; probavo sam kod njega cipele brat bratu 3,4 sata :() koji je bio u grupi i koji je onog nestretnika nasao sa beaconom. Mada je 'unesreceni' u trenutku kad je lokalizovan, lezao sa licem van snjega (do usta zatrpan sa glavom na gore), ovom momku koji ga je nasao, nije uspjelo da ga otkopa ni pola za 15-20 minuta minuta, pa ti sad skontaj kakva je to strasna kolicina snjega koja te zatrpa i kolko je otkopavanje mukotrpan posao. A zamisli kad neko lezi na metar i po ili dva ispod snjega. :eek:


Ako budem imao vremena prekucacu sve, ima dosta korisnih stvari koje tu pisu

NEma potrebe da prekucavas, (bolje vrijeme trosi na trazenje freestyle filmova po netu :smoke: ), mislim da smo ostavljali ovdje po prilicno linkova, korisnih sajtova na ovu temu; Ako otvoris npr. thread heliskiing, freeride.....vidje ces da tamo ima dosta linkova po pitanju 'snow-safety'

PS

E 'mali' dobar ti signature ;)

wlad
20.02.2008, 22:14
Znaci skoro je nemoguce pobeci iz lavine.

Uglavnom ne, ali ima i tih srećnika (sada da "citiram" Sapau, još jedan dobar):

http://www.youtube.com/watch?v=6qVwIuznFW0

To što si nabrojao su poznate stvari (da se otarasiš svega) + da "plivas" pokušavajući da ostaneš na površini. To ostajanje na površini manje-više svima uspeva (zato su uglavnom ljudi i nađu do 2m dubine - kažem uglavnom, ima i nesrećnika koji padnu dublje) do pred kraj. Dakle, plivaju i ostaju pri vrhu, ali kada se lavina zaustavlja, onda se "nagomilava" sneg i pravi "brdašce", e tu na kraju lavina zatrpava... Tu pomaže povećavanje zapremine, zato je airbag zgodna stvar - prevencija, da te ne zatrpa.

Ako te zatrpa, onda je korisna stvar avalung (vidim da sada nije više tako skup avalunk kada se kupi ruksak sa njim ;)), a još više da imaš beacon (da mogu da te nađu) - to sve pod uslovom da ideš sa većom grupom momčina spretnih sa lopatom (BTW, one lopate što se sklapaju, i što ih nose skijaši su slabašne za pretvrd sneg koji se dobije nabijanjem lavine). "Pravi" spasioci nose dobre lopate, dođe ih 10 i lopataju, 1-2 prijatelja nema šanse da te iskopaju, po pričama koje sam čitao veća je šansa da popadaju pored (i pored velike želje - pocrkaju od umora).

Po nekom mom redosledu: izbegavaj opasne terene - airbag - beacon/avalung + naravno lopatu+beacon+probe da nosiš da možeš i drugome da pomogneš :).

Sapa
20.02.2008, 22:24
- airbag - beacon/avalung + naravno lopatu+beacon+probe da nosiš da možeš i drugome da pomogneš :).


Ih. B'e Wlade sta ti sve nabroja, ne bi te okalilo ni € 1000,- da nabavis sav taj snow-safety. ;-)

min. 200 za solidan beacon, min. 130 za avalung (bez ruksaka ;-) ), kontam min. 300 za kakav solidan polovan Abs, min 50 za dobru lopatu i min 40 za dobru i dugu sondu.........dobro eto moze i za € 700,- :sm011:

btw. kod jedinog i neprevazidjenog sport-conrada prodaju 'freeride-beacon, lopatu i sondu' sve skupa za 160 evra.
Beacon je analogni, sto ga ne cini lakim za upravljanje, ali bolje imati ista nego nemati nista, jeR?
Lopata i sonda su 'cheap-verzije', ali bolje i to nego s rukama u gachama, pa jeR?

wlad
20.02.2008, 22:38
A što jes' jes', ima gomila opreme, a gde je onda mesto za pršutu i vodu? ;) Nego sam ja to nekako po svojoj preferenciji redosled pis'o - prvo bi airbag nabavljao - za preventivu ;).

Nešto se mislim džaba mi i avalung i beacon kad nema ko da me otkopava :sm003: .

Flexon
20.02.2008, 22:54
Ih. B'e Wlade sta ti sve nabroja, ne bi te okalilo ni € 1000,- da nabavis sav taj snow-safety. ;-)


da to stvarno zvuci grozno ali je tako
da bi se otislo bilo gdje organizovano
niko te nece pustiti bez da imas beacon lopatu i probe
e jedina je stvar sto su cijene napuhane do bola
onaj beacon obicni prijemnik i odasiljac kosta preko 300 gengi
pa lopata 50 minimum i onak klipa od par metara isto toliko
ali sta je tu je
ali da je precijenjeno jeste :sm022:
i sve bi to covjek nekako prebolio finansiski gledano
da se moze naci grupa istomisljenika sa koima se moze skijati

Sapa
20.02.2008, 23:05
[QUOTE]da to stvarno zvuci grozno ali je tako
da bi se otislo bilo gdje organizovano
niko te nece pustiti bez da imas beacon lopatu i probe
e jedina je stvar sto su cijene napuhane do bola
onaj beacon obicni prijemnik i odasiljac kosta preko 300 gengi

ih ba ima kod vas u Jameriku jeftinije, kod ebaya. Evo ti npr ovdje kod konrada komplet sveto trojstvo za € 150

http://www.sport-conrad.com/index.asp?disp=kategorie&kat_id=35&art1=79108603&art2=79209002

Stubai pieps rece mi neko nista mu ne fali osim sto ga poslje tri, cetri godine hebe odstupanje frekvencije i sto mu je domet mali. To i nije 'neki problem'; domet mu je mali za trazenje, a ne za slanje signala, e dok god si ti onaj koji trazi nije frka, peh ima onaj koji ceka da uhvatis njegov signal :eek:


da se moze naci grupa istomisljenika sa koima se moze skijati

Ima Wlad pravo u "solo-ekipi" je Ábs zakon. Ali pak nema smisa ne imati uza se transceiver.

Flexon
20.02.2008, 23:36
ako se vec covjek odluci na takve korake mislim da se na beacon
ne treba stediti uzeti nesto pouzdano sa dobrim dometom
i gledati da je ser kompaktibilno sa ostatkom grupe
ne da je neko analog neko digitalan
jer jebes ti to kad imas dobar beacon a onaj ko te trazi neko sranje
ili jos gore neko ko nezna da koristi isti nikako

Tadija_91
20.02.2008, 23:39
evo kako tacno pise
searching for completely buried people(1m deep, 3 rescuers). survival chances
without beacon looking for a needle in a haystack 1:10 ;beacon only approximetly 1 hour around 3:10
beacon+shovel approximetly 26 min(de ga nadje) around 6:10
beacon+shovel+probe approximetly 15 mins around 9:10
mada ja mislim da je najveca sansa da se klonis terena koji su pod nekom jacom bojom od narandzaste. cuo sam da je praksa da proglase jedan stepen opasnosti veci nego sto jeste.

Sapa
20.02.2008, 23:42
ako se vec covjek odluci na takve korake mislim da se na beacon
ne treba stediti uzeti nesto pouzdano sa dobrim dometom
i gledati da je ser kompaktibilno sa ostatkom grupe
ne da je neko analog neko digitalan
jer jebes ti to kad imas dobar beacon a onaj ko te trazi neko sranje
ili jos gore neko ko nezna da koristi isti nikako

Potpuno se slazem i zato ja definitvno kupujem digitalni, a ako bude para onda mammut/ barrywox; 3 antene (naj bolje moguce), mali, jako jednostavan za upravljanje, od ostalih perverzija, hvata signale otkucaja srca kod unesrecenog ispod lavine; posto hvata i na displeyu registruje vise signala istovremeno, prakticna je cinjenica da odma pokazuje i kod koga kuca srce, jest da je bizarno, ali ustvari fantasticna stvar; sa takvom spravom znas na cemu si, ne gubis vrijeme i direktno pristupas otkopavanju onoga ko je jos ziv.
Cjena momentalno oko € 370,-

Sapa
21.02.2008, 08:22
beacon+shovel+probe approximetly 15 mins around 9:10

Ne kontam. Sta je ovaj odnos? sa ovim alatom ih nadjes i otkopas za 15 minuta na dubini od jedan metar??? Sfatam ja da ljudi koji su to prishili na mamutovsku-jaknu nisu stvari izmisljali, ali ovo je previse optimsiticna procjena. Ako jos budem danas imo vremena cu ti iskopam druge sajtove, statistike su malku groznije.

btw. jutros se probudim i skontam da sam barrywoxa pogresno svrstao u cisto digitalne primo/predajnike, on je analogni i digitalni i to je naj bolja kombinacija po pitanju kvaliteta prijema i obrade signala.

wlad
19.10.2008, 22:34
Malo videa:

http://www.youtube.com/watch?v=B0RWLxOFGLY

milos_pg_91
20.10.2008, 17:24
mnOOOOgo su mocne! :cool:

stanislaw
26.11.2008, 20:39
ne bi bilo lose da objasnite cemu sluzi koji ''deo'' za prvu pomoc u lavini...

wlad
26.11.2008, 23:07
Džaba ti da znaš šta čemu služi ako ga nemaš (a ne-daj-bože-ti-ustreba).

Znači, ako nemaš, moli se da te ne zatrpa. Šalu na stranu, "glavni" uređaj je "beacon", on ima 2 režima rada, prvi "default" je da odašilje signal, drugi služi da tražiš iste. Dakle, ako te ne-daj-bože-zatrpa lavina, isti služi da bi te locirali gde si. Ako si srećnik koga nije zatrpala, a jeste nekoga drugog, onda sa beaconom tražiš tog nesrećnika (koristiš opciju 2).

Standardna oprema je i lopata, ona opet služi ovom drugom srećniku, da otkopa unesrećenog (naravno, unesrećnom lopata ne služi ničemu - pošto od SILNE težine snega ne može da mrdne ni trepavicu a kamoli ruke/lopatu).

Takođe, kada sa beaconom otkriješ lokaciju - ne kopaš odmah - nego prvo sa proveriš tj. potvrdiš da li je neko stvarno ispod sa probom ;), dakle to je šipčica koja se teleskopski izvlači i dobijaš tanku šipku dužine nekoliko metara - sa kojom probiš sneg i "bockaš" nesrećnika ispod i potvrdiš svoju crnu slutnju.

Sve je to naravno veoma *eben posao - pošto se sneg toliko nabije, da ne može čovek ni pošteno da odkopava, ako pročitaš malo masu linkova gore koje smo dali (gde ima sve ovo mnogo detaljnije od mene - a i tačnije ;)) videćeš da za spasavanje čoveka koji se nalazi 1-2m ispod snega treba 5-10 ljudi sa lopatama da bi ga otkopali - pošto jelte 1-2 čoveka crknu posle 5-10minuta kopanja takvog snega - podrazumeva se da to ne rade lagano, sa pauzama za kafu (iz termosa koji je u rancu) pošto nesrećnih čeka ispod a sat kuca.....

Dalje, Avalung (Sapa sa foruma ga ima - i kune se u isti ;)), dosta popularna "sprava", nije preterano skup sada, najčešće dođe integrisana u spec. ranac. Avalung ti omogućava da "dišeš" ispod snega (ne na dah kao bez njega - nego da stvarno dišeš) i samim tim da ostaneš živ mnogo duže.

Ima još dosta druge safety opreme za lavinu, moja omiljena spada u kategoriju "bolje sprečiti nego lečiti" - a to je skraćano ABS, ima nekoliko varijanti, sve su skupe i svima je sličan princip rada. Kada te ne-daj-bože-potkači-lavina, a ti ga aktiviraš, ABS se naduva (k'o air-bag) i napravi balon oko tebe koji služi da ti sa njim isplivaš na vrh lavine i ostaneš na površini.

To je glavna oprema, ako nisam nešto zaboravio. Na net-u ćeš naći mnogo više informacija, studija, uputstva, modela, filmova i interesantnih priča.

Ovo sve naravno ima smisla da čitaš ako ideš off-piste/freeride/backcountry, ako si skijaš/border koji je on-piste - nema da brigaš ;). Ako te zatrpa lavina na stazi, barem ćeš ostati zapamćen :D.

milos_pg_91
17.12.2008, 19:15
Česi izazvali lavinu na Kronplatzu

Češka obitelj, otac i dva sina, izazvali lavinu na padinama Kronplatza. Incident prošao srećom bez težih ozljeda.
Unatoč istaknutim znakovima koji upozoravaju na visoku opasnost od lavina i zabranjuju skijanje izvan označenih staza, češka obitelj je prošlog vikenda na Kronplatzu (http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=12382) izazvala lavinu koja im je zamalo oduzela živote.

Otac i dva sina su skrenuli sa staze Hernegg na nadmorskoj visini od 1900 m želeći skijati po dubokom snijegu. Učinili su to unatoč znakovima zabrane skijanja izvan označenih područja zbog visoke opasnosti od lavina (4/5) koje prijete u Dolomitima nakon obilnih snježnih padalina (http://www.skijanje.hr/hr/skijanje/clanak.php?id=19954)prošlog tjedna. Izazvali su lavinu s frontom od 90 m i dužine stotinjak metara. Najmlađi je skijaš bio doslovno zatrpan snijegom, srećom samo do vrata, što mu je vjerojatno i spasilo život. Trenutno se nalazi u bolnici u Brunicu s nizom lomova i ozljeda koje nalažu bolničko liječenje od barem mjesec dana. Ostala dvojica su prošla s lakšim ozljedama. Akciju spašavanja provela je talijanska Gorska služba spašavanja uz pomoć ostalih interventnih službi.

Čehe sada čeka sudski proces i optužbe za izazivanje lavine i ugrožavanje života. Kazne se u Italiji u ovakvim slučajevima penju do mogućih 12 godina zatvora. Tek malo im situaciju olakšava činjenica da svojim nepromišljenim postupkom nisu ugrozili druge osobe.

Ex, te lavine .. :eek:

izvor: www.skijanje.hr

dex7
17.12.2008, 19:31
Budale dobro da su izvukli zive glave.

stanislaw
20.12.2008, 13:25
pretpostavicu spram dosadasnjeg iskustva i informacija sa web-a da je voznjom kroz dubok sneg u sumi mnogo manja sansa od pokretanja lavine ?! koliko sam shvatio lako se izaziva na vecem nagibu, kada ima preko 2 m snega, na cistini, u usecima i pri vecim promenama temperature vazduha...

zato ja vise volim da vozim kroz sumu ;)

stekan
20.12.2008, 13:41
zato ja vise volim da vozim kroz sumu ;)

Nabavi kacigu!!!!!!! Kapa ne pomaže pri udarcu glavom u drvo pri punoj brzini.

stanislaw
20.12.2008, 14:15
nabavio sam i devojka i ja ih stalo nosimo dok vozimo !
jedna od pametnijih investicija....

wlad
20.12.2008, 17:52
Džaba ti kaciga dok voziš, treba da je nosiš dok bordaš ;).
U principu to što si rekao je tačno, šuma je sigurnija, zato što obezbeđuje veću stabilnost snega, s' tim da je dovoljna jako mala čistina u šumi - da prođeš njom i da pokreneš lavinu. Te čistine često "opstaju" u šumi upravo zato što lavine "krče" male četinare..

Lavina nastaje uopšteno govoreći zbog različitih tipova slojeva kada ima mnogo snega, sam tip snega "od gore" ne govori nam ništa da li je teren lavinozan. Vlažan sneg "od gore" može (i često je) okidač lavine zbog svoje težine, takođe veća količina svežeg snega "oteža" gornju površinu. Ako je srednji sloj "nestabilan", onda gornji sloj "odkliza" i tako nastaje lavina.

Najdonji slojevi su obično stabilni (u toku prave zime) zato što je to jako nabijem sneg / led koji se "zalepi" na podlogu (travu, stenje i sl.). Kada prolazi zima, na proleće, kada se zemlja lagano zagreva, i taj najdonji sloj postaje nestabilan i samim tim je mogućnost za lavine veća.

Lavine "vole" glečere i visoka skijališta, zato su kod nas ređe, pogotovo u poslenje vreme kada je količina (snežnih) padavina mala.

Sapa
20.12.2008, 19:57
Nabavi kacigu!!!!!!! Kapa ne pomaže pri udarcu glavom u drvo pri punoj brzini.

A ni pri udarcu u kamen pod hrpom snjega, na livadi na kojoj nema ni jednog drveta. Evo i ovaj put mi bi zao sto nisam vlasnik jedne takve sherpe (nista mi se nije desilo, al moglo je komotno). Sljedeca akcija definitivno imam to chudo na glavi.

Sapa
20.12.2008, 20:05
Lavine "vole" glečere i visoka skijališta, zato su kod nas ređe, pogotovo u poslenje vreme kada je količina (snežnih) padavina mala.

Ma sve preko 35% nagiba je pri novim padavinama ruski rulet. Nadmorske visine i ne igraju bog zna kakvu ulogu.U Alpima ljepota ih se odranja bas izmedju 1500 i 2000 mnv, pa i nize.

stanislaw
20.12.2008, 20:24
35% nagiba mu dodje nesto kao crvene i naravno crne

Sapa
20.12.2008, 20:30
35% nagiba mu dodje nesto kao crvene i naravno crne

Mislis staze? pa nebi trebalo da lavina ima na stazama :sm004:
btw. Nagib terena nije jedini parametar koji odredjuje boju staze.

stekan
20.12.2008, 20:36
O Sapimire, legendo netaknutih prostranstava.
Da li ono nagib bijaše odnos vertikale i horizontale? Npr. 100% nagiba bi bilo 45 stepeni u stupnjevima, jeR da?

Sapa
20.12.2008, 20:44
O Sapimire, legendo netaknutih prostranstava.
Da li ono nagib bijaše odnos vertikale i horizontale? Npr. 100% nagiba bi bilo 45 stepeni u stupnjevima, jeR da?

Ih, ba Stevo stipu me sa racunicama, los sam u mat'matiki, a ocigledno i u mat'matickoj terminologiji, mozda sam mislijo na 35 stepeni (u celzijusima).

stanislaw
20.12.2008, 20:48
znam da lavine nema na sredjenim stazama, ali sam mislio kao na nagibu crvenih i crnih staza i nisam znao da nagib nije jedini parametar, ali svaki dan naucim nesto.

Flexon
08.04.2010, 03:30
http://www.youtube.com/watch?v=u9vOVYdQofg&feature=player_embedded

nije bas borba za zivot ali prosudite sami sta reci:confused:

wlad
08.04.2010, 08:51
Majstorski su to isplanirali, nema šta :D :ok:

oggy
08.04.2010, 13:09
Jao... kakvi genijalci :D

Tadija_91
08.04.2010, 13:21
Inzinjerski, nema sta

milos_pg_91
08.04.2010, 15:06
Au, kakav kiks ! :sm022:

wlad
21.12.2010, 00:02
Evo kako se pokreće lavina ;)

http://www.youtube.com/watch?v=u9vOVYdQofg

macak011
21.12.2010, 14:32
jel pomaze ovde taj ranac? :)

http://www.youtube.com/watch?v=gW4NHX_a3ys&playnext=1&list=PL626905DAA0F1CC86&index=2,

http://www.youtube.com/watch?v=la1qYKTUHpw

Sapa
21.12.2010, 17:47
jel pomaze ovde taj ranac? :)

[]

ako mislis na ABS, BCA i SNowpulse, koji na potezanje izbacuju balon da bi se skijas odrzao na povrsini, onda to zavisi od mjesta na kojem te lawina pogodi; na vrhu ili u sredini lavine sansa je 99% da ces sa tim balonom na ledjima ostati ili biti izbacen na povrsinu. ALi ako te lawina zakaci na samom njenom dnu odrona, a pogotovo u nekom tjesnacu onda su sanse velike da ces ostati zatrpan jer te lavina jednostavno pokrije i tu nema isplivavanja, ABS (snowpulse) nije helikopter a ni katapult; pogledaj negjde neku animaciju kako radde ti sistem pa ce ti biti jasno.
sta u takvim situacijama moze da te spasi je avalung, jednostavana disaljka u ruksaku sa kojom disuci ispod snjega mozes prezivjeti koliko ja znam do 120minuta. E sad, ako sa sobom nemas primo/predajnik tzv beacon onda ti ni ta disaljka ne pomoze jer kad te lavina zatrpa oko dva metra ispod porvsine ne nadjose te do proljeca. (naravno i taj avalung nije 100% zastita; u situaciji gdje se u lavini povrijedis i zaradis neku zescu frakturu nema tu vise disanja).
U svakom slucaju sapa nastavlja da apeluje da ljudi umjesto kupovine spider ski odjela od 500 ili vise evra i atomic race sl skija od 450 evra radije kupe jeftiniju garderobu i skije, a za 200tinjak evra sve skupa nabave primopredajnik, lopatu i sipku za bockanje pod snjegom; naj jeftinija opcija kod sport-conrad se nabavlja za 160 evra komplet!

oggy
21.12.2010, 17:51
Evo kako se pokreće lavina ;)

http://www.youtube.com/watch?v=u9vOVYdQofg

Pa wlade misa mu poljubim, taj isti link je tri-cetiri posta iznad u ovoj temi. Eeee, sa ovakvim moderatorima, mi smo jos dobri... :sm022:

wlad
21.12.2010, 18:00
Izvinjajem se, mlogo se izvinjajem :dontknow: video sam ponovo juče pa sam se nasmejao kako to rade Boratovi rođaci :D

@Sapa: ja nabavio i sve se nalazi na leđima http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=50979&postcount=78 (ranac je SP freeride)

Sapa
21.12.2010, 22:57
@Sapa: ja nabavio i sve se nalazi na leđima http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=50979&postcount=78 (ranac je SP freeride)

sta imas u tom ruksacicu? koji beacon si nabavijo? bravo wlade, svaka cast za nabavku :ok:
e sad moram da napravim jos jednu malu primjedbu; tvoji ski kompanjoni? imaju li i oni tu opremu? jerbo ko ce da te trazi i cupa iz tog belaja ako stoje praznih ruku? :D

Sapa
21.12.2010, 23:35
A jeli ovaj filmic vec jednom prosao? :sm003:

http://www.youtube.com/watch?v=TEeMEvU8wKk&feature=player_embedded

lokacija je argentina.

pailhead
22.12.2010, 00:02
+1 za pitanje

da li ljudi sa kojima ides van staza isto imaju ful opremu?

ja sam sad u fazi uzimanja zastite, tako da ce beacon i probe da sacekaju, nov ortovox freerider 26 treba da pokupim sutra, a razmisljam se da uzmem mozda za pocetak ortovox economic 2 lopatu, posto cu uskoro da zadjem u minus sto se tice budzeta za opremu za ovu sezonu.

wlad
22.12.2010, 00:37
Iskreno ne verujem previše u beacone/probe i lopate ;). Zato sam i uzeo snowpulse (SP). Ostalu opremu sam uzeo da je imam - leba ne traži i ako me neko napolje pita imam li je (pošto navodno u nekim ski centrima je obaveza da to imaš ako ideš izvan staze) da je imam (Pieps DSP + BCA lopatu + BCA proba koja skolpljena staje u ručku od lopate) - sve došlo iz CA (avalanche safety - zastupa SP za severnu ameriku). Ja uglavnom ne idem daleko od staza pa se uzdam da ako odem u lavinu ;), da će neko da prijavi :D, ali ja sam takođe i oprezan pa gledam na freeride punktovima koji je nivo opasnosti (4/5 ne idem van staze)...... Zena mi je rekla da ne idem van staze bez sve opreme - pa moram da je slušam :sm021:. Što se tiče drugih ljudi - ja uglavnom idem sam van staze tako da oni idu stazom pa nisu ludi da nose bejkone ;).

sas35bgd
22.12.2010, 10:41
Lavina je najredji problem koji se desava ako idete van staze. Veca mogucnost je da ugazite u gomilicu prekrivenu toalet papirom, ali je lavina definitivno opasnija.
Najcesci problem, ipak nastaje ako izletite sa staze, pri tom padnete, a sneg je dubok. Pre par godina sam svoju cerku, za noge izvlacio kao kokosku iz lonca, kad je naglavacke upala u sneg dubok oko 2metra. Nisam siguran da bi mogla da resi takvu situaciju sama.
Jednom prilikom, vracao sam se sa Bele Reke na Kopu i krenuo sam nekom precicom ka Ledenici i Pancicevom vrhu. Negde oko 15h sam sa sinom, koji je tada imao 7 godina, upao u sneg koji je imao pokoricu po vrhu a ispod dubok oko 2 metra. Nalazio sam se na 200 metara ispod staze Lednice ali nisam uspevao da se mrdnem ni metar ka njoj za 15tak minuta truda. Poceo je da pada mrak, a ja sam i dalje bio u snegu do ramena, a klinac lezao na povrsini. Vise se i ne secam kako smo stigli do staze, i uhvatili zadnju zicu, a njemu sam to predstavio kao zabavnu igru.

Sapa
22.12.2010, 11:33
+1 za pitanje

da li ljudi sa kojima ides van staza isto imaju ful opremu?

ja sam sad u fazi uzimanja zastite, tako da ce beacon i probe da sacekaju, nov ortovox freerider 26 treba da pokupim sutra, a razmisljam se da uzmem mozda za pocetak ortovox economic 2 lopatu, posto cu uskoro da zadjem u minus sto se tice budzeta za opremu za ovu sezonu.


Steta, sto si i sam krenuo obrnutim redosljedom, ali iskreno tako sam i ja nekad poceo; Jer hebes ruksak sa zastitom za ledja ili avalungom za disanje kad te zatrpa tona snjega a niko ne moze da te nadje; taj tvoj ruksacic kosta barem 120,130 evra, a freeride pieps (naj jednostavniji primopredajnik) kosta 140 evra. Sam skontaj sta je bitnije od opreme.
Wlad se ozbiljno naoruzo; stvarno svaka cast sto si investirao u sve to, pogotovo u 'sveto trojstvo', mada imas cak i balun u ruksaku vrijedan 500,600 evra, to su istinske mjere predostroznosti!!!

Jedino bih svakoga ko se odlucuje da investira u jedan ovakav ruksak prvo nabavi naj osnovniji materijal; mislim da je ruksak lazna sigurnost jer ljudi nisu svjesni da ako bas imas peh i lavina te odnese, tesko te je naci cak i ako viris iz snjega, druga stvar sto su sanse minimalne da se sam iscupas cak i ako ti je glava, cak i ruke na povrsini; a gore sam vec pomenuo da ruksak sa balnom u odredjenim situacijama ne pruza zastitu jer te snjeg potpuno zatrpa.

Stoji da je naj bolja zastita na svijetu glava koja razmislja sta radi; vjerujem da wlad ne srlja nego ceifi i misli na vlastitu sigurnost i ljudi ioko sebe, ali svako ko ide da skija van staze, blize ili dalje (a da to nije kopaonik ili divcibare) ne treba da zali da nabavi gore navedenu opremu;(beacon/probe/lopata). Naj gore je krenuti logikom; 'ma nece mene'.
Wlad kazes ne ides van staze kad je opasnost 4ili5; garantujem da znas da si i sam procitao da se naj vise incidenata desava upravo kad je opasnost 2,3, na nagibima oko 35 procenata, naj slajdim sa skijanje. Taj pulse ruksak je meni se cini odlicna alternativa ako nema druge nego da sam ides na skijanje van staze, a iskreno nije naj pametnije, ali i ja bi radijo isto sto i ti.

Btw. Kupijo si izvrstan primopredanik, vjezbo sam sa njimsa zakopanim primopredajnicima u pjesaku i prilicno je jednostavan za rukovanje, poslje starog bsc trackera je mila majka za koristenje.

Narvno ovdje pricamo o ljudima koji imaju ambiciju da se bave skijanjem van staze. Koga to ne interesuje slobodno nek investira u Spider komplete i skupe race skije ;) . Jer ovo je istniska zaraza i ako covjeka ponese, tesko moze da se suzdrzi da ne ide dalje, mic po mic,iz dana u dan dublje u teren...tako je bar bilo u mom slucaju. A onda sam u jednom trenutku skonto da se igram sa sudbinom, za razliku od mnogih igrackica i gadgeta ovo su npr stvari koje ne smatram nepotrebnim lusksuzom.

Sapa
22.12.2010, 13:54
Ove sto kazu da skijaju ''samo malo van staze'' pa im kao ne trebaju primopredajnici, asovcici isl, volim da plasim ovom slikicom :D
Vec sam je jednom kacio, ali nema veze izgleda spektakularno;
S obzirom da francuske i druge alpe vise nisu daleke destinacije sa tv nego skijalista na kojim u medjuvremenu skijaju hiljade srba godisnje; ovakav 'propagandni materijal' nije los, da se malo zadube;

pailhead
22.12.2010, 13:57
Ja sam ovo vise uzeo zbog dobrog ruksaka i zbog nosenja daske nego zbog lavine. To mi je trenutno bitnije za ono sto radim.

Sapa
22.12.2010, 18:37
Btw. Kupijo si izvrstan primopredanik, vjezbo sam sa ....
lusksuzom.

ako Branko1 ovo procita ima da bidem ubiven :(

Tadija_91
26.12.2010, 02:37
http://www.youtube.com/watch?v=u3L2_Z2V2tg
premotati na 3:15, covek je stvarno imao srece :hair:

stanislaw
26.12.2010, 14:07
na mene je ova slicica delovala da se zapitam oko tog "ne daleko od staze"

Sapa
26.12.2010, 19:39
http://www.youtube.com/watch?v=6C2eWRvZgKU :eek: mucnina u zelucu samo od gledanja i citanja

stekan
26.12.2010, 21:45
http://www.youtube.com/watch?v=6C2eWRvZgKU :eek: mucnina u zelucu samo od gledanja i citanja

Šta ti je marketing. Čovjek stavi klip na Internet i odmah se nađu specijalci da to pretvaraju u pare. Link na originalnu verzija klipa je: http://vimeo.com/6581009.

Sapa
27.12.2010, 09:07
Šta ti je marketing. Čovjek stavi klip na Internet i odmah se nađu specijalci da to pretvaraju u pare. Link na originalnu verzija klipa je: http://vimeo.com/6581009.

sve ti je marketing moj ti, a mozda je i zrtva cvaknula neki dinar od 'crnog dijamanta' za prava koristenja matrijala ;)
ps
ja se nadam nisi htijo insinuirat da su te pomocne sprave za disanje tek jedan marketinski trik o stevo?

plageton
28.12.2010, 16:29
To me podsetilo pre jedno 30 godina u Nemackoj spasavaju coveka iz nekog surduka gde se sunovratio mercedesom, kamera snima, televizija, napeto, izlazi on nekako i kaze: da sam vozio neki drugi auto sada ne bih bio ziv.

I mercedes, sta ce, sutra kuc-kuc na vrata, dobar dan, ovo su kljucevi od vaseg novog auta...

Sapa
29.12.2010, 21:46
To me podsetilo pre jedno 30 godina u Nemackoj spasavaju coveka iz nekog surduka gde se sunovratio mercedesom, kamera snima, televizija, napeto, izlazi on nekako i kaze: da sam vozio neki drugi auto sada ne bih bio ziv.
to je vjerovatno bilo u ona vremena kad nije postojalo bezbjednije auto od volvoa ;)
znas onu narodnu; 'Safety First'; projsecnom gradjaninu vaseljene osjecaj bezbjednosti i zdravlje predstavljaju naj bitnije preduslove za sretan zivot; puno je veca sansa da te u 350 dana u godini strefi auto dok prelazis ulicu, nego da upadnes u lavinu u onih 15tak koje projsecan skijas provodi na snjegu, i mnogo je veca vjerovatnoca da ce ti neko kao slucajnom prolazniku kamenom razbiti glavu na ulici, nego da ces je razbiti naskijanju (eto skijali smo 30 godina bez kaciga pa nas vecina ostala ziva zdrava). Niko od nas ne nosi kacigu kad ujutro krene na posao, ali svi smatramo da su kacige neizostavan dio ski opreme, a za nas nekolicinu koji petljamo po terenima je logicno imati avalunge, snowpulseve, razno razne primopredajnike, krampe i lopate, e sad dal se to samo zavaravamo i uljkavamo u osjecaju lazne sigurnosti ? tolike pare smo spremni da damo za rad mjera predostroznosti i laznog osjecaja da svim tim pomagalima smanjujes mogucnosti da dodje do (fatalnih) nezgoda.Da li ce zimska guma da ti pruzi vise bezbjednosti u od one univerzalne u situaciji kada u voznji na putu naidjes na led?
advertajzment je manipulacija, a nista lakse nego manipulisati tim krhkim 'osjecajem sigurnosti'.

trendo
03.01.2011, 11:46
Vizavi svega onog sto je Sapa pisao i upozoravao
http://www.skijanje.hr/vijesti/clanak/prezivjeli-dvije-lavine-odjednom?id=22535
Pa sad vidite za opremu, treba-netreba, vakva-onakva
i nemojte posle koleteralna steta

wlad
03.01.2011, 21:01
Pa to su pravi freerideri, a ne k'o mi :D

ExBaker
11.01.2011, 17:03
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/cetvero-skijasa-zatrpala-lavina-u-val-d-iseru.html
Na zalost, nije im bilo spasa.

chaghaboo
11.01.2011, 19:09
Na Alpima stradala četiri skijaša
11. januar 2011. | 18:18 | Izvor: Beta

Grenobl -- Četiri skijaša poginula su u lavini pošto su skijali van staza u oblasti Val d'Izer u francuskom delu Alpa, izjavio je policijski zvaničnik Žan-Klod Žen.

Skijaši su u podlegli povredama, rekao je Žen dodajući da su mrtvi izvučeni iz snega.

Oni su jutros skijali u grupi od sedam ljudi zajedno s instruktrom, kada su izazvali lavinu izašavši van obeleženih staza.

Još jedan skijaš je bio zatrpan u snegu, ali je izvučen bez povreda.

Ovo je druga ovakava nesreća u poslednjih mesec dana u Val d'Izeru. Dvoje skijaša iz Velike Britanije je u decembru takođe poginulo u lavini.

iko
11.01.2011, 22:04
To se desilo na padini iznad Forneta, Grand Vallon, ispod glecera. To je jedna od najboljih off-piste ruta u Val d'Iseru.

Mi smo se juce vratili iz Val d'Isera. I prosle godine dan nakon naseg povratka je tu poginuo skijas. Sada njih cetvorica. Uzas.

http://i45.servimg.com/u/f45/11/75/28/03/grandv10.jpg

Sapa
11.01.2011, 22:23
To se desilo na padini iznad Forneta, Grand Vallon, ispod glecera. To je jedna od najboljih off-piste ruta u Val d'Iseru.

Mi smo se juce vratili iz Val d'Isera. I prosle godine dan nakon naseg povratka je tu poginuo skijas. Sada njih cetvorica. Uzas.:ski:


pa da, mjesto odlicno za skijanje offpiste; ponese svjez snjeg...mogo je biti bilo ko od nas.
dal su imali opremu? odasliljac, sondu, lopatu? ako je stvarno bio instruktor onda garant nisu. znaci preostalo 3je je moglo samo da sjedi i gleda. prosle godine je u italiji poginuo djecak od 12tak godina samo je htjeo da presjece izmedju dvije staze.

Druid-K2
11.01.2011, 22:40
Jedna reč, bedak...:(

Sapa
11.01.2011, 22:51
pa da, mjesto odlicno za skijanje offpiste; ponese svjez snjeg...mogo je biti bilo ko od nas.
dal su imali opremu? odasliljac, sondu, lopatu? ako je stvarno bio instruktor onda garant nisu. znaci preostalo 3je je moglo samo da sjedi i gleda. prosle godine je u italiji poginuo djecak od 12tak godina samo je htjeo da presjece izmedju dvije staze.

The avalanche, which was 300ft wide, hit despite the risk of avalanche being categorised as “low” by mountain experts.

The four dead skiers - a British man, a French man, a French woman and a third man whose nationality is not yet known, were found buried under several feet of snow.

All were equipped with avalanche transceivers, a type of radio equipment used to track skiers. It emits a pulse signal which can be picked up by a search transceiver.

The first person was dug out after 10 minutes and the last was found 20 minutes after the avalanche struck.
www.telegraph.co.uk/news
Jedan je cak imao i snowpulse, ali ga nije aktivirao.
nadjeni su u rekordnom vremenu i opet nista nije pomoglo :sm003:
neki dan smo komentarisali; naj vise incidenata se desava upravo kad je opasnost od lavina 2 ili 3 na skali.

oggy
12.01.2011, 00:18
Da, prosle godine je isto poginuo jedan. Na mjestu gdje je krenula lavina bilo je bar 100-njak tragova. Prilicno sam siguran da sam i ja jednom prosao tuda.

Sapa
13.01.2011, 01:03
Da, prosle godine je isto poginuo jedan. Na mjestu gdje je krenula lavina bilo je bar 100-njak tragova. Prilicno sam siguran da sam i ja jednom prosao tuda.
interesanto; ako je ta proslogodisnja lavina izazvana tacno na mjesto gjde je bilo gomila tragova, onda to odstupa od cuvene 'metode redukcije' tzv 3x3 metoda Wernera Guntera. Ovog dedicu sam vec spominjao nekad davno; naj priznatiji expert za lavine u Alpima.
kod proracuna da li je u pitanju 'stop or go' teren uzima se u obzir nekoliko faktora; metoda je komplikovana u teoriji;

http://de.wikipedia.org/wiki/Entscheidungsstrategie_%28Lawine%29

sazeto objasnjenje na engleskom:

http://www.brooks-range.com/pdf/FreeTools/3x3_assessment.pdf

http://www.monosar.org/safety_article_avalanche_risk_reduction_method.htm l

jedan od standardnih faktora kod analize terena je i prisustvo tragova skijasa/boardera. sto je vise tragova to je po cika Gunterovoj metodi sansa manja da se na konkretnom mjestu desi lavina.(dakle jedan extra poen u metodi redukovanje rizika) naravno jednan faktor redukcije nije po sebi dovoljna da odredis rizik; istovremeno se moraju uzeti u obzir i faktori kao sto su ekspozicija, nagib, doba dana, trenutna temperatura i eventualni smjer vjetra, broj skijasa na konkretnoj padini isl.
nabash na Java aplikaciju; 'metode redukcije' za mobilni telefon; prakticna da pripomogne pri donosenju odluke; 'dal da idem ili da se vrnem'

http://www.avarisk.com/index_en.html

oggy
13.01.2011, 11:12
Priznajem da ne kontam potpuno zasto se zove 3x3, ako je glavni faktor rizika samo jedan (oglaseni rizik od lavina)?

Evo i slike
http://www.getoffpiste.com/2010/01/fatality-in-the-grand-vallon.html

Sapa
13.01.2011, 12:39
Priznajem da ne kontam potpuno zasto se zove 3x3, ako je glavni faktor rizika samo jedan (oglaseni rizik od lavina)?


ja se bavim amaterski vec neko vrijeme, inace par puta mi je promakao pravi pravcati kurs, zbog nekih ''neizostavnih razloga''; fakat nema opravdanja, a kurs je teorijski i prakticni 2 dana teorije i 4 prakse. kosta oko 700 evra sve skupa (smjestaj i skipass ukljuceni)
ona tabela na wikipediji ima tri kolone (1sitacija na terenu, 2izgled terena, i 3 prisutni ljudski faktor (velicna grupe, oprema isl...) i tri reda 1 Regionalno planiranje i analiza rute (''kod kuce'') 2 lokalno; analiza rute ne licu mjesta 3 zonalno analiza za vrijem kretanja po ruti.
Mesh cini da su to ta 3x3 faktora koja se uzimajju u razmatranje;
zatim imas tri klase redukcije koje ti pomazu kod odluke da li da krenes ili ne; one zavise od proglasenog stepena opasnosti i nagiba padine na koju trebas da stupis...nagib, strana svijeta, godisnje doba, doba dana, mokar ili suv snijeg...:dontknow: komplikovano moj ti, mislim da od teorije nema nista, to se mora iskusiti i u praksi nauciti. kad je opsnost 4 ili 5, znas i sam da nemas sta traziti van staze, ali problem nasutpa kod 3ceg podijoka, a pogotovo 2og, jer tad svi izlaze van staze bas ko da idu u shopping, a tu mora da se pridrzava pravila da kod 3ceg stepena ne izlazis na padinu nagiba preko 35 stepeni, padinu kojoj je ekspozicija sjver (sjeverozapad-sjeveroistok (u sitaciji kad je snjeg mokar...ma idi, uzmes vodica i zavrsis poso...i mislis da si siguran :(

Sapa
14.01.2011, 16:29
Jos ne potvrdjena informacija je da nastradili skijasi sa ABS ruksakom na ledjima, nisu pricvrstili rucicu za aktiviranje prije nego su krenuli u teren. Tragicno; Hebes ti opremu kad nemas pojma kako radi. Danas vecina biroa za offpist skijanje standardno opskrbrljuje klijentelu sa ABS ruksacima. Ne bi me cudilo da su im podjelili sve te drangulije i naglasili da nista ne diraju da se ne pokvari. Tako je i meni vodic uvalijo u ruke ortovox, pokazao hepek predajnik/prijemnik i rekao da zatvorim u djep i ne otvaram ga dok se ne vratimo sa skijanja i naravno samo je on od citave grupe imao lopatu i sondu. :((. (Zato sam i skijo tik iza njega; reko ako nas zatrpa, a on pretekne, valjda ce mene prvog da otkopava :D)

pailhead
14.01.2011, 18:02
Tako rade i ovi instruktori po italiji. Kaze, "A ako mene zatrpa... svi smo mrtvi".

Sapa
14.01.2011, 20:35
Tako rade i ovi instruktori po italiji. Kaze, "A ako mene zatrpa... svi smo mrtvi".

zvuci amaterski; pogotovo ako ''obicni'' ski-instruktori vode na back country skijanje. Ne sumnjam da znaju skijat, ali da li se razumiju u bezbjednost? Malo je to onaj nas juznjacki mentalitet; kako ce mo-lako ce mo.
Mada i ovaj cikica sto je mene vodijo je bio lokalac, sa godinama iskustva kao sertifikovani vodic, pa opet samo jedna sonda i lopata i bez barem kratkog objasnjenja kako aparati rade.. Dobro, pretpostavljam da nas je i poveo jer je znao da je snijeg stabilan, prije ulaska u teren je kontrolisao prijem svakog od nasih primo/predajnika, zatim cackao nesto po snijegu gdje god mu se ucinilo sumnjivo, ali sa jednom sondom i lopatom na nas 5toro, in the middle of nowhere, na padini od 40stepeni nagiba, da je kojim slucajem krenula neka lavina, mislim da bi nam sanse za prezivaljavnje bile 0,1%.

wlad
14.01.2011, 21:10
Znaš kako, ti ABS i Snowpulse ruksaci po defaultu nisu spremni za upotrenu. Ručka se nalazi ispod rajferšlusa, i da bi "pripremio" opremu treba da otvoriš rajferšlus, izvadiš ručku i zalepiš na čičak traku (i ručka za zadnje strane ima čičak, i na ruksak delu ima takođe) i onda je ručka zaista na dohvat ruke.

E sad, ako dobiješ opremu (iznajmiš) imaš dosta problema:

ne znaš tačno kako se koristi (100%), zatim nisi pripremljen gde se tačno nalazi ručka, takođe kada nešto dobiješ*od nekoga obično u kritičnoj situaciji ni ne računaš na to (ako stalno sa sobom nosiš istu opremu i znaš tačno kako se priprema i koristi to ti je uvek u "malom mozgu") i na posletku ne znaš kako se "priprema" ako ti neko detaljno ne objasni. Ja sam nosio svoj ranac u Tignesu kada je sam išao van staze - padao svež sneg i "malo-malo" su minirali terene, naravno čim sam izašao iz apt. izvadio sam ručku i nalepio spolja - koj' će mi SP ako nemam ručku pri ruci - iskreno mislim da nema šanse da ga ispališ ako ga ne pripremiš - da otvoriš rajferšljus, izvučeš ručku i povučeš je jako u ludilu ako te uhvati lavima.

Mislim da Snowpulse ima nekoliko prednosti u odnosu na ABS (koji sada imaju da se kupe za jako male pare - u Kaprunu sam video 30litarski ABS ranac za oko 150eur): jedna je da štiti bolje glavu a druga (po meni nezanemarljiva) je da sam možeš da refiluješ punjenje (u ronilačkom klubu ili paintball klubu) pošto je punjenje običan kompresovan vazduh - a to povlači da možeš i da "ispališ" snowpulse i samim tim vidiš kako ceo sistem funkcioniše. I na kraju glavna mana: mnogo su skuplji od ABS ruksaka.

Sapa
14.01.2011, 22:14
[QUOTE]Znaš kako, ti ABS i Snowpulse ruksaci po defaultu nisu spremni za upotrenu. Ručka se nalazi ispod rajferšlusa, i da bi "pripremio" opremu treba da otvoriš rajferšlus, izvadiš ručku i zalepiš na čičak traku (i ručka za zadnje strane ima čičak, i na ruksak delu ima takođe) i onda je ručka zaista na dohvat ruke.E sad, ako dobiješ opremu (iznajmiš) imaš dosta problema:
pa imas problema, posto ti nesto uvale u ruku i kazu idi samo pravo, izgleda da je to bio slucaj, ali jos ce mo citati izvjestaj.


koj' će mi SP ako nemam ručku pri ruci - iskreno mislim da nema šanse da ga ispališ ako ga ne pripremiš - da otvoriš rajferšljus, izvučeš ručku i povučeš je jako u ludilu ako te uhvati lavima.
eh, znam licno jednog lolu sto je izaso da skija na neku strmopizdinu, a disaljku od avalunga ostavio zakopcanu u uprtacu od ruksaka :rolleyes:


Mislim da Snowpulse ima nekoliko prednosti u odnosu na ABS (koji sada imaju da se kupe za jako male pare - u Kaprunu sam video 30litarski ABS ranac za oko 150eur): jedna je da štiti bolje glavu a druga (po meni nezanemarljiva) je da sam možeš da refiluješ punjenje (u ronilačkom klubu ili paintball klubu) pošto je punjenje običan kompresovan vazduh - a to povlači da možeš i da "ispališ" snowpulse i samim tim vidiš kako ceo sistem funkcioniše. I na kraju glavna mana: mnogo su skuplji od ABS ruksaka.
ovi iz ABSa opet tvrde da je njihov sistemu bolji jer su slobodne ruke da bi se borilo sa lavinom. meni licno snowpulse izgleda bezbjedniji; ipak je to shwicer napravijo :dontknow:
ps
za 150 evra za kompletan abs-ruksak? zvuci dz.!!! da to ipak nije bio samo ruksak u pitanju, bez airbaga i base unit??? ABS jeste jeftiniji od tog tvog, ali razika je mozda svega 100 do 150 evra; znaci jos uvjek govorimo o cjeni kompleta od naj manje 500-600 evra :sm008:

wlad
15.01.2011, 01:17
Nisam zagledao, video sam ruksak od 30L na kome stoji ABS Airbag logo - pa sam pretpostavio da je komplet na predsezonskom popustu - jeste mi bilo mnogo jeftino al' reko možda su hteli da se ratosiljaju pre dobijanja novih količina (u novembru). Ja imam 10L (SP), ima taman mesta za svu opremu + par sendviča i vode ;), 30L mi nešto izgleda mnogo za freeride avanture - to je više za neka duga putešestvija..

Ove godine sam u AT video baš dosta ljudi sa ABS airbagovima, i u FR ne zaostaju mnogo. A TwinTip skija na Austrijskim skijalištima u predsezoni je bilo skoro 50% - prava moda postala :D.

Sapa
04.02.2011, 23:06
Otkrivanje i 'unistavanje'' potencijalnih lavina; evo kako to rade kauboji u americi;

http://www.vimeo.com/10909153

Sapa
06.02.2011, 18:27
Nezgoda se desila u Zermattu 31 januara ove godine, znaci prije samo par dana; popodne; sjeverna padina; taj dan je proglaseni rizik od lavina u tom podrucju bio 1 !!!.(tj samo na prvom stepenu od mogucih 5)
Lavina tzv 'slab' se odronijo na padini nagiba izmedju 35 i 40 posto. Decka je spasio ABS koji je nosio na ledjima.
''Lijep primjer'' kako van staze nikada nije sigurno; oopreznost nikad na odmet; a uza se uvjek 'sveto trojstvo' (i pomogucnost abs, avalung ili snowpulse)

http://videos.videopress.com/mLyczOXw/avalanche-lg_dvd.mp4

Jessieblueyu
12.02.2011, 14:31
Ovde je snimak momaka, po govoru bih rekao da su iz Grcke, koje je na planini Kozuf uhvatila lavina. Nazalost sada vidim da je klip proglasen za "private" ali za slucaj da opet predje u public evo linka:

http://www.youtube.com/watch?v=r1uS07mGrJk

Tadija_91
13.02.2011, 21:38
nema za.ebavanja sa lavinama
http://www.youtube.com/watch?v=_xGft3mERNM

stekan
13.02.2011, 22:05
... a kažu da su bosanci glupi.

admin
28.02.2011, 01:31
U lavini poginuo snowborder

Izvor:Novosti, Tanjug

27.02.2011. - Na Bjelašnici se danas dogodila tragedija, kada je u lavini poginuo jedan snou-border.
Kako je potvrđeno iz Federalne uprave policije, čiji je specijalni alpinistički tim učestvovao u akciji spašavanja, na lokalitetu Kotlovi na Bjelašnici bila je grupa od 12 snou-bordera, od koji se njih pet odvojilo i ušlo u neobeleženo područje, koje nije predviđeno za skijanje.

Tada je došlo do lavina, koja ih je odvukla u provaliju duboku 200 metara. Lavina je zatrpala trojicu snou-bordera, od kojih su dvojica spasena, a treći je nakon višestane potrage pronađen mrtav. Staza na lokalitetu Kotlovi važi za vrlo opasno skijalište.

chaghaboo
28.02.2011, 10:24
Jedan Finac poginuo, trojica povređena u lavini u Banskom.

> http://www.sofiaecho.com/2011/02/25/1050311_one-finnish-tourist-dead-three-others-injured-in-bansko-avalanche

Dinno
02.03.2011, 12:41
U lavini poginuo snowborder

Izvor:Novosti, Tanjug

27.02.2011. - Na Bjelašnici se danas dogodila tragedija, kada je u lavini poginuo jedan snou-border.
Kako je potvrđeno iz Federalne uprave policije, čiji je specijalni alpinistički tim učestvovao u akciji spašavanja, na lokalitetu Kotlovi na Bjelašnici bila je grupa od 12 snou-bordera, od koji se njih pet odvojilo i ušlo u neobeleženo područje, koje nije predviđeno za skijanje.

Tada je došlo do lavina, koja ih je odvukla u provaliju duboku 200 metara. Lavina je zatrpala trojicu snou-bordera, od kojih su dvojica spasena, a treći je nakon višestane potrage pronađen mrtav. Staza na lokalitetu Kotlovi važi za vrlo opasno skijalište.
Nadam se da se necete ljutiti, ja cu napraviti malu ispravku navoda jer sam bio na licu mjesta a sve informacije/dezinformacije su se deshavale dok je akcija spasavanja/pronalaska josh trajala.
Da ne bi piskarao po ko zna koji put ostavim link na clanak koji sam napisao sutradan...
http://gss-sarajevo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=71:akcija-kotlovi-lavina&catid=14:2011&Itemid=28
Nadam se da ne krsim pravila forum zbog postavljanja linka, ako da oprostite...

Pozz

Sapa
02.03.2011, 14:09
Dramaticna, ali i poucna prica.
Prije svega sam pod utiskom dimenzija te lavine, stvarno je momacka bila; ko je otvorijo link mogao je da procita i podatak da se tijelo unesrecenog nalazilo na 4 m dubine.
pretpostavljam i da je doktor konstatovao unutrasnja krvarenja frakture isl. ne moze biti drugcije kad te samelje tolika kolicnina snijega. Mislim da je imao i primopredajnik i da su ga umjesto 2 sata trazili i nasli u roku od onih 20 kriticnih minuta (koliko u prosjeku moze da se prezivi pod hrpom snijega)on ovo ne bi prezivijo.
Jeste da se od lavina umire mnogo rijedje nego od metaka, minskih polja, jurcajucih automobila, gromova i drugih nepogoda, te se ovakve smrti, bar na nasim planinama mogu svrstati u red raritetnih nacina da izgubis zivot, ali i to se dogadja.

vidim ovakvih incidenata je bilo nekoliko u par sezona, dakle potreba za podizanjem svijesti skijsa o opasnostima offpist skijanja, sigurno da postoji.

Mozda je vrijeme za gorske sluzbe spasavanja jahorine i bjelasnice da organizuju neki zajednicki kurs o opasnostima od lavina i bezbjednosnim mjerama koje bi skijas/boarder trebao da poznaje ako izlazi na skijanje na neuredjene terene. kazem zajednicki, jer sve kosta para ;).

AKo je ozbiljan kurs nemoguce organizovati (sumnjam da kod nas ima neko ko se razumije u problematiku otkrivanja potencijalnih lavina i ''citanja'' moguce opsanosti od lavina) onda mozda pokusati podici svijest o potrebi koristenja opreme koju na ovom topicu redovno pominjemo; sonda, lopata i primo/predajnik. I da se na licu mjesta na nasim planinama organizuju kursevi koristenja te opreme.
Upravo sam se vratijo iz nekog malog seoceta u arlbergu, nepoznatog medju sirom publikom, ali cuvenog medju turnim skijasima i freeriderima.
Tamo, u skicentru svako jutro sa pocetkom od 8 sati organizuju kurs o opasnostima od lavina i koristenju primo/predajnika pri trazenju unesrecenog. Kurs kosta €25, i traje par sati. Za vrijeme kursa simulira se stvarna situacija (ako ima dovoljno snijega) tako sto se detonacijom izazove lavina. Smijesna cijena za jedan ovakav kurs.

Sapa
02.03.2011, 14:31
Dinno, ti radis u toj sluzbi ili?
znas sta me interesuje; da li povodom ovog i incidenata slicne prirode Gorska sluzba pravi neku bazu podataka?
tipa tacno vrijeme dogadjaja, trenutna temperatura vazduha, snijega, nagib terena, strana svijeta i sve ostale relevantne podatke od kojih si neke pomenuo u svom tekstu, br skijasa u i oko lavnie, br zatrpanih, dimenzije lavine isl.?
ono nesto sto bi se moglo prenositi kao iskustvo? da bi skijasi naucili da ne bi trebali izlaziti na padinu nagiba vec od 35% u situaciji kad je temperatura porasla iznad nule, a vjetar npr noc prije toga naduvao nanos snjega na prevoju preko kojeg zele da skijaju... i slicne fore.

wlad
02.03.2011, 16:42
Šteta je da ne postoji tako nešto "i kod nas", pa da ne moramo da idemo napolje / "gubimo" vreme na skijanju da bi naučili barem neke osnove. Neke stvari mogu verujem da se obezbede i besplatno (u ovom slučaju sponzor Ortovox):

6892

Pa kada dođete na planinu da možete da proverite radi li vam transiver. Takođe i po jedan "bilbord" u podnožju skijališta - freeride info punkt, sa nekim pravilima, informacijama - to je skoro besplatno a _skrene_ pažnju skijašima da ne "jurcaju" čim padne sneg.

Trenutno sam na dolomitima, i kada je pre 2 dana pao malo veći sneg, oni su pored "eksplozija" na svim monitorima pustili info da je opasno ići van staze - jeste, ne znači to mnogo - ali ipak u glavi ljudi izazove oprez. Takođe, na Jahorini je izgubljeno dva života od lavine na _istom_ mestu, logično je da pre "ulaza" u tu zonu stoji internacionalni znak za opasnost od lavine...

To su "sitnice", ali kada vidiš taj znak, a imaš celu planinu okolo, veći deo ljudi će "odustati" i otići u bezbednije zone i dovoljno je da se spasi jedan čovek od povrede pa se sve to isplati 100 puta.

Panzer
02.03.2011, 17:10
Ne treba ove naše planine olako shvatati. Ja sam se nedavno na Durmitoru iznenadio sa 2m neutabanog na stazi - nisu radnim danima tabali jer im se nije isplatilo, a onda je toliko napadao da ratrak nije mogao proći. Nas trojica, niko živi nas ne bi vidio da se što desilo. Od sigurnosne opreme nismo imali apsolutno ništa, iz prostog razloga što smo krenuli na skijanje po stazi :sm022:
Ovo što se desilo na Bjelašnici je crnjak ali moguće je na bilo kojoj planini u regionu kad dobro napada. Najbezbjedniji mi se čini Kop, jer ima dosta šume, nema baš velikih padavina i ima dosta osoblja i skijaša. Na Bjelasici uvijek budu tragovi od lavina na onim padinama desno od Ključa.

Sapa
02.03.2011, 17:44
@wlad, mozda si vec primjetio da svaki malo veci ski centar,(pogotovo u Shvici) negdje na nekom dosutpnom mjestu, ima jedno ogradjeno poljance na kojem do mile volje mozes da vjezbas koristenje primopredajnika iliti transivera; uglavnom mozes sam da pritisnes neki hepek koji aktivira predajnike pod snjegom. i onda moze da se jurca okolo i pokusava u roku od 20tak minuta ili radije jos krace otkriti lokaciju.
a izdvojiti par sati i platiti 30tak evra, da bi nesto vise saznao o lavinama, prevenciji i proceduri spasavanja nije nikako gubljenje vremena a ni para ;-)

@pancer; suma nije nikakva zastita od lavina, cak sta vise moze da bude pogubnija od otvorne padine. AKo se otisne, ozbiljna lavina onda ona rusi sve pred sobom, pa ako i nije toliko razorna da srusi velika stabla, skijasa ko od sale slijepi za neki panj, stablo ili granu.
Kopaonik mi izgleda vise bezbjedan zbog nagiba terena, nego zbog same sume kojom taj centar stvarno obiluje. Mada i tamo ima prilicno strmih mjesta, vidijo sam neku sliku sa kopaonika, neke padine (kacijo je Tadija tu na forum), gdje se jasno vidi kako je lavina sebi prokrcila put kroz neki shumarak.
Ona djevojka koja je prosle godine nastradala u lavini na jahorini, kolko sam ja shvatijo, upravo je bila povucena u lavinu u nekom shumarku, gjde je snjeg pritisnuo uz neko drvo.
Elem, shuma je spas za skijanje kad je magla, ali ne pretstavlja prepreku za lavine (osim ako je jako gusta, ali onda tamo i ne zalazis na skijama ili bordu).

Panzer
02.03.2011, 18:02
Meni se čini u šumi manja vjerovatnoća da se pokrene, a ako jednom krene pa naiđe na šumu, tu si upravu, vjerovatno još gore nego na otvorenom...
Ima onih emisija na Discovery(j)u, pa tamo jedan uteko u šumu da se spasi od lavine i preživio :)

Sapa
02.03.2011, 18:16
:
Najbezbjedniji mi se čini Kop, jer ima dosta šume, nema baš velikih padavina i ima dosta osoblja i skijaša. Na Bjelasici uvijek budu tragovi od lavina na onim padinama desno od Ključa.

ja, na zalost dosta osoblja i skijasa u jendom centru stvarno ne moze nista da pomogne ako te snjeg skroz zatrpa, pa nek je u pitanju i samo 20cm iznad tvoje glave i svega par metara van staze.
ta snjezna masa pokupi i ondese negdje dalje i ako ne viris makar malo iznad snjega, a nemas neki predajnik da bi te lokalizovali bog ti ne pomoze. U nekoj knjizi o lavinama naidjem na sliku i opis situacije; skijas vozi na stazi, izgubi kontrolu i izleti u krivini van staze, aktivira lavinu koja ga zatrpa jedva 10tak metara dalje od ruba staze. pritrcali su i skijasi i veoma brzo je stigla gorska sluzba, ali mu pomoci nije bilo, ugusijo se pod snjegom. na fotografiji mjesto izgleda totalno bezazleno, cak je i ta staze kolko se sjecam bila kategorizovana kao plava (desilo to na nekom skijalistu u juznom tirolu) dobro ovo je stvarno peh pehova, ali eto i to se desava.
malo je off, ali ima i tekako veze sa temom ovog otpica; ubolo me par dana prosle sedmice u austriji, snjega napadalo do kukova.
inace cim negdje stignem otvorim oci i usi i trazim srodne duse koje traze avanturu van staze da se raspitam gdje i kako da skijam; ovaj put nisam morao da se trudim. ucitelj skijanja moje cerke je imao rasta frizuru i sharene i prilicno siroke twintip skije i sumnjiv ruksak na ledjima, tako da se sa 500metara udaljenosti vidilo da se radi o freerideru.
Elem pitam momka da mi otkrije 'secret spots' u okolini; a on, prije nego sto mi je dao odgovor, prvo me me ljubazno upitao da li imam iskustva, da li imam opremu i da li idem sam.
kad sam mu pokazao sadrzinu ruksaka odma se otvorijo se i pokazo mi tacna mjesta gdje treba da udjem u teren i koje rute da pratim. i tacno opisao koje rute su teze a koje lakse. car!
Kasnije tih dana je svom ski-razredu, u kome je bila i moja cerka, negdje malo van staze pokazao sta on stalno nosi u ruksaku. kako se koristi sonda i transceiver isl. inace taj ruksak stalno ima uza se cak i kad uci pocetnike na plavim stazama. (nosi ga ne iz razloga sto je neki freak i lavinofobican karakter, nego kad su god uslovi za to povoljni odskija za svoju dusu ujutru prije i popodne poslje casova, pa ga stalno nosi uza se da ne gubi vrijeme).
Sljedeci dan sa cerom sjedim u gondoli, a ona odozgo 'analizira'' nekakav offpiste teren i pita se naglas da li je mjesto bezbjedno :sm022: da li je ovog tatu mogo da potrefi bolji ucitelj skijanja za njegovo djete, ja mislim da ne. :sm011:

Sapa
02.03.2011, 18:41
Meni se čini u šumi manja vjerovatnoća da se pokrene, a ako jednom krene pa naiđe na šumu, tu si upravu, vjerovatno još gore nego na otvorenom...
Ima onih emisija na Discovery(j)u, pa tamo jedan uteko u šumu da se spasi od lavine i preživio :)
da ja sam i mislijo na lavine koje se pokrenu iznad nivoa sume.
a ti sto pretekenu i prezive lavinu mi vise lice na pume, risove i ostale divlje macke nego na nas obicne skijase :)

Dinno
02.03.2011, 19:57
@Sapa prijatelju da ne citiram tvoje postove odgovorit cu ovako u jednom a nadam se da necu shta preskociti...

Odlicno si konstatovao da ova velicina same lavine koja se desila u nedjelju nije uobicajna na nashim podrucjima. Ja kad sam stigao sa svojim kolegama bio sam frapiran velicinom a samo lavinishte je bilo tako kriticno da smo u tku cijele akcije bili ugrozeni jer je i ostatak pojasa oko lavinishta ispucao i vjerovatno poslije danasnjeg snijega i slijedeceg otopljenja koje je najavljeno za vikend pukne i samo od sebe.

Na zadnjoj fotografiji koja je u clanku se vidi sama dubina a stavio sam 4 metra da se nebi reklo da pretjerujem a mogu slobodno reci da nakon iskopa unesrecenog smo zakljucili da je prije 5 metara nego cetiri.

Znaci kao zakljucak: ovdje nije bilo pomoci pa cak i da smo u istom trenutku znali gdje je unesreceni iz prostog razloga shto nam je za otkopavanje trebalo jedan sat jer to su tone i tone snijega.
U ekipi koja je na mjesto stigla 17 minuta nakon dojave je bio i doktor koji je mogao samo da konstatuje smrt.

Shto se tice kursa koji si spomenuo, to stoji 100% al znash kako je kod nas, tek kad se desi belaj onda se mediji i sva ostala politika digne i krenu reakcije. Necesh mi vjerovati da smo vishe sebi sami dosadni koliko nas vrte po televizijama i raznim emisijama a malte ne stalno napominjemo na taj problem da lavina ima na svakom koraku. Tako smo i proshle godine imali dvije manje na Bjelasnici i jednu na Visocici gdje je bilo pokupljeno par planinara al GSS je bio na licu mjesta i niko nije bio zakopan preko glave pa je i spasavanje puno jednostavnije.

DA ja sam u GSS-u a ujedno i admin sajta.
IMAMO sve podatke o pojedinostima i svim nesrecama na kojima smo bili, nije ih mali broj. Tako u nedjelju prije lavine sam i sam ucestvovao u cetri intervencije i svlacenje Akijom do hitne pomoci kad su nam javili za Lavinu.

Za formiranje lavine je potreban nagib od (zanevjerovat) 12 stepeni, nisam pogrijesio 12 stepeni. Formira se kad na skorenu plohu padne nova kolicina snijega koja zbog specificne tezine nije uspjeo formirati tj. sleci. Nakon padavina bar 24 sata je izuzetno opasno Off Piste skijanje/bordanje jer ljudsko prisustvo i djelovanje sila te rezanje plohe daskom (skija/bord) dolazi do pucanja plohe a samim tim i stvaranje klizne plohe tj. lavine. Naravno da ima josh uticaja tipa naglih promjena temperature, promjena vlage itd...
Lavina se moze stvoriti i kad nema padavina a deshava se pod uticajem vjetrova i nanosima tkz. stvaranju kapa koje ako se pokrenu ili narushi stabilnost stvaraju lavinu.

Ako se ide na Off Piste uzivanje!!! (volim ga i ja te uzivam u cijelcu) voditi racuna o poznavanju terena, eventualnim vodicima i vrlo bitno drzati dovoljno rastojanje i ako su u pitanju sumljivi tereni NE praviti vishe tragova vec se kretati po istom sa razmakom od bar 150 metara.

Jedini koliki toliki spas od lavina i moze biti vrlo koristan je Lavinski ruksak koji ti glavu moze spasiti da te lavina ne povuce a i ako povuce ka dole ne moze biti preduboko i pravi zracni djep koji omogucava koliko toliko disanje.
http://blog.news.skierslodge.com/wp-content/uploads/2009/05/pic2.jpg

Valjda ce nekome biti korisno ovo moje piskaranje te se nadam da nisam dosadan a rado dijelim iskustva pogotovo kad se radi o cuvanju glave!!!

Napravio sam i svoj rekord u pancericama, obucene u 09.15 a skinute slijedeceg dana u 01.45 - to je nekih 16 sati :sm021:

Pozz

trendo
02.03.2011, 20:27
Quote:
Originally Posted by Panzer http://www.skijanje.rs/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?p=55713#post55713)
Meni se čini u šumi manja vjerovatnoća da se pokrene, a ako jednom krene pa naiđe na šumu, tu si upravu, vjerovatno još gore nego na otvorenom...
Ima onih emisija na Discovery(j)u, pa tamo jedan uteko u šumu da se spasi od lavine i preživio :)

da ja sam i mislijo na lavine koje se pokrenu iznad nivoa sume.
a ti sto pretekenu i prezive lavinu mi vise lice na pume, risove i ostale divlje macke nego na nas obicne skijase :)
__________________

pogledajte sta radi u sumi, zadnji post 15.06.2010
http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=510&page=7

graovic
02.03.2011, 21:30
Jel zna neko je li koristan sistem za detektovanje skijasa "Recco" posto vidim da ga u svim novim modelima jakne vec ima. Ili je i dalje bolja varijanta imati namenski uredjaj kao odasiljac?

wlad
02.03.2011, 21:57
Već je bilo priče na ovom forumu o Recco sistemu, pa da se ne ponavljam detaljno - samo marketing, isti ti je đavo imao ga ili ne. Samo "aktivni" transiver može da ti pomogne. A Dinno je lepo rekao, airbag sistem je jedini koji služi da sprečiš eventualno zatrpavanje - sve ostalo je da "lečiš", tako da ja lično mislim da je pored sonde/lopate/transivera i airbag obavezan (lično ga imam i nosim uvek kada idem offpiste).

Sapa
02.03.2011, 22:19
Jel zna neko je li koristan sistem za detektovanje skijasa "Recco" posto vidim da ga u svim novim modelima jakne vec ima. Ili je i dalje bolja varijanta imati namenski uredjaj kao odasiljac?

Recco smo vec spominjali u ovom topicu. zovu ga jos i 'sistem ze brze detektovanje pokojnika' :couto:

Recco nije i ne moze biti zamjena za pravi primo-predajnik!! (tako ja zovem tu spravu, ne znam izraz na nasem jeziku na engleskom to zovu beacon ili transceiver na njemackom pieper).

Firma koja proizvodi Recco (reflektirajuca pasivna plocica) pravi i prijemnike, ili bolje reci Recco detektore, problem je ''samo'' u tome sto te Recco detektore posjeduju jedino gorske sluzbe spasavanja. Ovi Recco aparati nisu kompatibilni sa klasicnim primopredajnicima (koji svi do jednog rade na 457 khz). tako da je nemguce da zrtvu locira iko drugi osim ljudi iz gorske sluzbe.
Posto gorskim sluzbama (evo i ovoj od Dinne) u prosjeku treba naj manje 15minuta da stignu do mjesta nesrece. Unesreceni koji ima Recco reflektor mora da ceka naj manje 20tak minuta da ga pronadju sa Recco detektorom. Dakle unesreceni sa recco elementom obicno smrtno nastrada prije nego sto ga pronadju, e jedino sto samo trazenje traje krace nego kod nekog ko tu pasivnu plocicu nema, ako je to neka utjeha kad vec vise nisi medju zivima.

druga stvar je prakticne prirode. Sanse za prezivaljanjem u lavini se visestruko povecavaju ako unesreceni posjeduje klasicni primopredajnik (i naravno ako su mu baterije ispravne i aparat podesen na slanje signala), a u blizini se nalaze lica koja i sama posjeduju takav jedan apart i prebace ga na primanje signala (uslov je naravno da doticna lica znaju kako da rukuju istim). ako podjes od cinjenice da gorskoj sluzbi treba 15do20minuta samo da stignu do mjesta nesrece, a da za tih 15 minuta lica koja su u blizini mogu, ako nista da detekuju tacno mjesto gdje se unesreceni nalazi i da pocnu sa otkopavanjem, onda ces da shvatis kolko je esencijano posjedovanje jednog pravog primopredajnika.

ako ''putujes'' sa grupom ljudi u kojoj svi posjeduju spomenute sprave, i u kojoj su svi vjezbali koristenje te sprave i pridrzavaju se pravila koje je gore Dinno pomenuo (drzanje rastojanja pri skijanju na ne uredjenom terenu) onda je sansa velika da i ako te zatrpa lavina budes na vrijeme biti spasen. sa Reccom to nikako nije slucaj.

problem sa Reccom je i moralne prirode; Recco je pasivni elemenat, znaci tebe mogu da nadju ako ga imas usivenog u odjecu, ali ti ne mozes da nadjes nikog. zvuci prilicno sebicno, skijati u terenu ocekivati da mozes biti spasen iz lavine, a da pri tom ne posjedujes apart kojim i sam mozes da trazis i spases nekog drugog:sm006:

graovic
02.03.2011, 22:32
To je katastrofa, daje ljudima laznu sigurnost i verovatno mnogi koji imaju to na odeci imaju veci osecaj sigurnosti i mnogo lakse se upustaju u off piste avanture bez dodatne opreme.

Sapa
02.03.2011, 22:46
Već je bilo priče na ovom forumu o Recco sistemu, pa da se ne ponavljam detaljno - samo marketing, isti ti je đavo imao ga ili ne. Samo "aktivni" transiver može da ti pomogne. A Dinno je lepo rekao, airbag sistem je jedini koji služi da sprečiš eventualno zatrpavanje - sve ostalo je da "lečiš", tako da ja lično mislim da je pored sonde/lopate/transivera i airbag obavezan (lično ga imam i nosim uvek kada idem offpiste).

airbag jos uvjek nije obavezan dio opreme, ali ko zna mozda ce postati kao sto to i kaciga polako postaje. ko sto neki ski vodic rece; osim 'svetog trojstva' koje je obavezno, pozeljno bi bilo da svaki offpiste skijas posjeduje i airbag, a u samom ruksaku aluminijski prekrivac iz prve pomoci i termos bocu sa nekim toplim naptikom.( da dodam i rezervne rukavice, rezervne brile, dvije tri mars cokoladice, cakiju....) :D

problem sa tim sistemima za naduvavanje balona je jedino nepristojna cijena. a da je, malo je reci praktican, to stoji, ali imati 'sveto trojstvo' je pravo, duznost i obaveza ;). sa abs-om, bca i snowpulse sistemom imam slican problem kao i sa Reccom. Fantasticna sprava ako skijas sam.ali ako skijas u grupi a ne posjedujes i aparat za trazenje, mozes da ostanes na povrsini, ali ne mozes da spases nikog u svojoj blizini ko se nadje pod lavinom.
u ovom trenutku mogu da se preko neta naruce odlicni setovi: primo-predajnik, sonda i lopata za svega 250do300 evra. znam da je ovo necija mjesecna plata, ali ko sto ja uvjek kazem radije dati 200 evra manje za skije i ski odjecu, nego zaliti na bezbjednosnoj opremi.

wlad
03.03.2011, 07:51
Podrazumeva se da ako imaš airbag da imaš i lopatu/probu/transiver.. Kažem "obavezno" pošto statistike govore da airbag baš-baš pomaže u tome da unesrećeni ne bude zatrpan ili da bude na površini. Na Kaprunu je u novembru skoro svaki skijaš sa širim skijama imao airbag (90% abs).

trendo
03.03.2011, 14:35
Recco smo vec spominjali u ovom topicu. zovu ga jos i 'sistem ze brze detektovanje pokojnika' :couto:

Recco nije i ne moze biti zamjena za pravi primo-predajnik!! (tako ja zovem tu spravu, ne znam izraz na nasem jeziku na engleskom to zovu beacon ili transceiver na njemackom pieper).

Firma koja proizvodi Recco (reflektirajuca pasivna plocica) pravi i prijemnike, ili bolje reci Recco detektore, problem je ''samo'' u tome sto te Recco detektore posjeduju jedino gorske sluzbe spasavanja. Ovi Recco aparati nisu kompatibilni sa klasicnim primopredajnicima (koji svi do jednog rade na 457 khz). tako da je nemguce da zrtvu locira iko drugi osim ljudi iz gorske sluzbe.
Posto gorskim sluzbama (evo i ovoj od Dinne) u prosjeku treba naj manje 15minuta da stignu do mjesta nesrece. Unesreceni koji ima Recco reflektor mora da ceka naj manje 20tak minuta da ga pronadju sa Recco detektorom. Dakle unesreceni sa recco elementom obicno smrtno nastrada prije nego sto ga pronadju, e jedino sto samo trazenje traje krace nego kod nekog ko tu pasivnu plocicu nema, ako je to neka utjeha kad vec vise nisi medju zivima.

druga stvar je prakticne prirode. Sanse za prezivaljanjem u lavini se visestruko povecavaju ako unesreceni posjeduje klasicni primopredajnik (i naravno ako su mu baterije ispravne i aparat podesen na slanje signala), a u blizini se nalaze lica koja i sama posjeduju takav jedan apart i prebace ga na primanje signala (uslov je naravno da doticna lica znaju kako da rukuju istim). ako podjes od cinjenice da gorskoj sluzbi treba 15do20minuta samo da stignu do mjesta nesrece, a da za tih 15 minuta lica koja su u blizini mogu, ako nista da detekuju tacno mjesto gdje se unesreceni nalazi i da pocnu sa otkopavanjem, onda ces da shvatis kolko je esencijano posjedovanje jednog pravog primopredajnika.

ako ''putujes'' sa grupom ljudi u kojoj svi posjeduju spomenute sprave, i u kojoj su svi vjezbali koristenje te sprave i pridrzavaju se pravila koje je gore Dinno pomenuo (drzanje rastojanja pri skijanju na ne uredjenom terenu) onda je sansa velika da i ako te zatrpa lavina budes na vrijeme biti spasen. sa Reccom to nikako nije slucaj.

problem sa Reccom je i moralne prirode; Recco je pasivni elemenat, znaci tebe mogu da nadju ako ga imas usivenog u odjecu, ali ti ne mozes da nadjes nikog. zvuci prilicno sebicno, skijati u terenu ocekivati da mozes biti spasen iz lavine, a da pri tom ne posjedujes apart kojim i sam mozes da trazis i spases nekog drugog:sm006:

Malo je off ali vezano za tu opremu
transceiver - predaje
receiver - prima
taj Reccom ocigledno samo predaje, znaci to je samo mala predajna stanica koja emituje ton na jednu odnapred odredzenu frekfenciju i naravno samo oni koi mogu primatu na tu frekfenciju ili u opsegu gde se nalazi i ta frekfencija mogu primiti. Naravno treba uzeti u obzir i domet emitovanja, i uzeti u obzir da je to planinski predeo, a frekfencija je kako vidim u ultravisokom opsegu.
Ako ured je primopredajni (tacan izraz), onda on poseduje osim predajnik i priemnik. Isti moze imati veci izbor frekfencija, medzutim moze biti i samo jedna. Ako ima veci izbor onda svi clanovi grupe se moraju podesiti na istu frekfenciju. E sad u normalnom rezimu rada ured treba da radi kao priemnik a u rezimu predaje se ukljucuje predajnik. Nacin na koi se inicira predajnik da udze u rezim predaje ovako bez da vidim (procitam) ne znam, ali nelogicno je da kad te uvati lavina ti trazis prekidac da se stavis u rezimu predaje. Znaci mora da ima nesto kako se inicira predajnik da predaje, i kako oni sto primaju da primaju signale od vise njih ako emituju odnosno istovremeno predaju.
Ukratko

graovic
03.03.2011, 15:08
Imas na http://www.recco.com/ objasnjenje kako sistem radi. Naime recco nije predajnik, on sluzi da reflektuje radio talase poslate od stranje uredjaja za trazenje. Tako da je recco potpuno pasivan uredjaj (citaj. ne treba mu nikakvo napajanje da bi radio). Jedina je mana sto uredjaje koji sluze za detektovanje recco sistema ima samo GSS i time treba duze vremena da krene akcija spasavanja.

Sapa
03.03.2011, 16:00
Malo je off ali vezano za tu opremu
transceiver - predaje
receiver - prima
taj Reccom ocigledno samo predaje, znaci to je samo mala predajna stanica koja emituje ton na jednu odnapred odredzenu frekfenciju i naravno samo oni koi mogu primatu na tu frekfenciju ili u opsegu gde se nalazi i ta frekfencija mogu primiti. Naravno treba uzeti u obzir i domet emitovanja, i uzeti u obzir da je to planinski predeo, a frekfencija je kako vidim u ultravisokom opsegu.
Ako ured je primopredajni (tacan izraz), onda on poseduje osim predajnik i priemnik. Isti moze imati veci izbor frekfencija, medzutim moze biti i samo jedna. Ako ima veci izbor onda svi clanovi grupe se moraju podesiti na istu frekfenciju. E sad u normalnom rezimu rada ured treba da radi kao priemnik a u rezimu predaje se ukljucuje predajnik. Nacin na koi se inicira predajnik da udze u rezim predaje ovako bez da vidim (procitam) ne znam, ali nelogicno je da kad te uvati lavina ti trazis prekidac da se stavis u rezimu predaje. Znaci mora da ima nesto kako se inicira predajnik da predaje, i kako oni sto primaju da primaju signale od vise njih ako emituju odnosno istovremeno predaju.
Ukratko

ehm, taj 'lavinski primopredajnik'(koje god marke da je, a ima ih tuce na trzistu) nema vise frekvencija na kojima moze da radi do samo jednu, internacijonalno odredjenju i unaprijed podesenu od 457 khz.

druga stvar; o tome i diskutujemo cijelo vrijeme, za razliku od pasivnog recco elementa (koji kako je graovic i napisao) samo reflektuje signal poslat od strane recco detektora), 'pravi apart' ima obje funkcije; kako predajnika tako i prijemnika signala. a prije nego pocnes da se kreces terenima van staze, aparat standardno podesis na odasiljanje signala. znaci nema nikakvog petljanja sa dugmicima u trenutku kad naidjes na lavinu. nije ni moguce jer aparat stoji pricvrscen ispod jednog ili dva sloja odjece, tako da i da hoces ne bi mogao da stignes da trazis neku switch funkciju.
oni koji su se nasli u neposrednoj blizini, a imali srece da ih lavina ne zahvati prebacuju aparat na primanje signala i pocinju da traze...
sto se dometa primanja signala tice on u zavisnosti od kvaliteta i vrste aparata varira izmedju 20tak i 50tak metara.
digitalni aparati imaju u prosjeku manji domet nego analogni (bolji aparti mogu da se koriste i kao analogni i kao digitnalni).
analogne aparate danas uglavnom koriste samo gorske sluzbe spasavanja jer imaju veci domet preko 50 a do 80 metara, ali su mnogo komplikovani za koristenje, citaj trazenje signala ispod snijega. ti gssovci toliko vjezbaju sa njima je to za njih ne pretstavlja problem i za njih su digitalni aparti obicne igracke u koje nemaju povjerenja. digitalni aparati su puno jednostavniji za rukovanje za amatere ali imaju svoijh mana, a i o tome smo jednom pisali tu na forumu.
sto se tice kvalitete digitalnih aparata, tu je situacija ista kao i sa svom drugom tehnickom robom, sto vise platis vise i dobijes. nepouzdane sprave kostaju ispod 150 evra, a pouzdane preko 300evra ( stim da sam vec napisao da dobar set ukljucujuci i sondu i lopatu moze da se kupi i za 260 evra) u dobrom setu je primopredajnik marke Pieps koji na primjer posjeduje wlad i spada medju naj pouzdanije koji mogu da se trenutno nabave na trzisu.

wlad
03.03.2011, 16:25
transceiver - predaje
receiver - prima
taj Reccom ocigledno samo predaje,

Mala ispravka:

transmitter - predajnik
receiver - prijemnik
transceiver - primo-predajnik (kovanica transmitter + receiver = transceiver)

Recco je "reflektor", dakle samo odbija signal koji je poslat od uređaja koji ga traži (i samim tim je potpuno pasivan element).

Oko frekvencije i upotrebe transivera (uvek se drži u send [transmit] modu, search [receive] mod se koristi samo kada se traži unesrećeni) je Sapa objasnio :ok:

trendo
03.03.2011, 16:38
Ocigledno taj recco nije ni ured nego neka plocica od cega se odbijaju signali koi ih emituje ured onih koi traze zatrpane u lavini, kao primer. Na nesto slicnom principu funkcionisu radari.
To sto Sapa objasnjava bi trebalo biti ovo
http://unofficialnetworks.com/2011/01/04/gear-review-ortovox-s1/
naravno ovo je jedan primer. Odnosno ured stavljate u samom startu u rezim predaje i isti konstantno emituje signal na kao sto rece na 457 khz, spakujete i idete na skijanje. Ako ste vi srecnik koga nije uvatila lavina a neko do vas nije takve srece vi prebacujete ured u rezim priema signala i kao sto citam gore navedeni ured moze detektovati/primiti do cetiri signala a vi se odlucite koga cete prvo locirati.
Analogni uredi imaju veci domet, ali i potrebu od jaceg izvora energije/baterije t.j. bice glomaznii.
Ovo stvarno nije tesko nauciti rukovati, ne vise pola sata.
Pa mobilni telefoni su komplikovanii (o smart mob i da ne pricam).
Druga opcija bi bila ovo
http://unofficialnetworks.com/2011/03/01/motorola-radios-gear-review/
to je prava radio stanica ali da ima opciju kao gore dati primer.

trendo
03.03.2011, 16:41
Mala ispravka:

transmitter - predajnik
receiver - prijemnik
transceiver - primo-predajnik (kovanica transmitter + receiver = transceiver)

Recco je "reflektor", dakle samo odbija signal koji je poslat od uređaja koji ga traži (i samim tim je potpuno pasivan element).

Oko frekvencije i upotrebe transivera (uvek se drži u send [transmit] modu, search [receive] mod se koristi samo kada se traži unesrećeni) je Sapa objasnio :ok:
da da :ok:

wlad
03.03.2011, 16:45
Ova radio stanica ne radi kao avalanche transceiver, to je samo dodatna oprema frirajdera (da komuniciraju međusobno) - da se neko ne-daj-bože zatrpa i ima u džepu radio stanicu - ona mu ne bi ništa pomogla (pošto zatrpani ne može da mrdne ruku ni 5cm a kamoli da izvadi nešto iz džepa i priča).

Ti uređaju se ne kombinuju iz razloga dostupnosti, avalanche transceiver ne treba da bude dostupan (treba da stoji negde gde neće da se odvoji od tela u slučaju da unesrećenog ponese lavina), dok npr. radio stanica treba da bude lako dostupna.

Sapa
03.03.2011, 17:05
Ocigledno taj recco nije ni ured nego neka plocica od cega se odbijaju signali koi ih emituje ured onih koi traze zatrpane u lavini, kao primer. Na nesto slicnom principu funkcionisu radari.
To sto Sapa objasnjava bi trebalo biti ovo
http://unofficialnetworks.com/2011/01/04/gear-review-ortovox-s1/
naravno ovo je jedan primer. Odnosno ured stavljate u samom startu u rezim predaje i isti konstantno emituje signal na kao sto rece na 457 khz, spakujete i idete na skijanje. Ako ste vi srecnik koga nije uvatila lavina a neko do vas nije takve srece vi prebacujete ured u rezim priema signala i kao sto citam gore navedeni ured moze detektovati/primiti do cetiri signala a vi se odlucite koga cete prvo locirati.
Analogni uredi imaju veci domet, ali i potrebu od jaceg izvora energije/baterije t.j. bice glomaznii.
Ovo stvarno nije tesko nauciti rukovati, ne vise pola sata.
Pa mobilni telefoni su komplikovanii (o smart mob i da ne pricam).
Druga opcija bi bila ovo
http://unofficialnetworks.com/2011/03/01/motorola-radios-gear-review/
to je prava radio stanica ali da ima opciju kao gore dati primer.

trendo, tacno si ponovijo ko ste je prethodnom postu i bilo napisano
i sve cu ti oprostiti, osim ovog sto sam podebljao :D ;)
tu odmah da znas nisi u pravu; ne treba ti ni 5 minuta, da naucis da ukljucis i iskljucis aparat i da dugme prebacis na fuknciju odasiljanja ili primanja signala.(hvala bogu pa su se potrudili da to naprave jednostavno za koristenje, bar na mom aparatu)
treba ti puno puno vise od pola sata vjezbanja da bi naucijo da trazis, nadjes i pratis signal, stignes do udaljenosti od par metara prebacis na fino trazenje, odredis lokaciju zrtve u par kvadratnih metara i onda pocnes sa bockanjem sa sondom. o lopatanju ovdje necu pisati, ako si ikad otkopavao vlastito auto iz snjega, znas da se preznojis dok oslobodis jednu stranu pokrivenu sa jedva pola metra snjega, a zamisli da moras da kopas metar ili nedaj boze vise ispod snjega na strmom terenu i dubokom snjegu :(, al to je samo pitanje kondicije i tehnike lopatanja.(ps. ovi momci iz gss sa bjelasnice su ocigledno prave pravcate atlete, kad su u roku od dva sata nasli i iskopali tjelo na dubini od 4,5 metare)
da bi svoj aparat stvarno znao da pravilno upotrebis u nekoj nedajboze situaciji, moras da vjezbas redovno i na kraju krajeva ucis od strucnog lica kao se to radi. posto osim funkcija odasiljanja i primanja signala ima jos saso mange drugih kerefeka neophodnih za optimalno koristenje sprave.
srecom ovi novi aparati su napravljeni i za nas malo vise lijene i smotane; kod vise signala ispod snjega, aparat te vodi do naj blizeg signala, ova moja sprava je vec toliko sofisticirana da cak na displeju detektuje ako vec neki drugi aparat prati isti signal (time se ne gubi vrijeme da dva covjeka ganjaju istu zrtvu), pored ostalih kerefeka ima i fuknciju 360 stepeni detektovanja signala, dakle ako krenes u pogresnom pravcu, u spravi je ugradjen kompas, tako da strelica pokazuje kontra smjer signala. a npr, ako se zadesi da signal koji pratis dolazi iz iste marku aparata (u mom slucaju mammut pulse barryvox) onda cak na displeyu mozes da vidis da li je unesreceni jos uvjek ziv pod snjegom. taj koji to nije moze i da saceka dok se izvuce neko ko jos daje znake zivota. jos jedna prakticna funkcija kod boljih aparata je blokiranje signala koji odasilje aparat cije je mjesto tacno detektovano.
elem, svaki od tih aparate je prica za sebe i treba ti vremena da se na njega naviknes i naucis pravilno da rukujes, a to sve skupa traje puno vise sati od onih pola sata sa pocetka price ;)
ps
samo jos jednom da ne bi bilo zabune svi ovi aparti bilo koje marke da su sto se tice slanja i prijeam signala kompatibilni jedni sa drugima. dakle nema veze kako se zovu (jedino je recco iznimka)

trendo
03.03.2011, 19:38
Mozda moja 'profesionalna deformacija' nije realna oko tih pola sata.
Tacno je da ljudi potrose vise sati istrazujuci svoj novi mob, a i svakodnevna upotreba donosi naviku koriscenja odredzenih opcija, tako da cu se sloziti da treba vise sati 'treninga', ali da je komplicirano mora se priznati da nije.
Poznavajuci tehniku uvek kazem da je covek faktor koi treba doneti odluku kada i sta uraditi a tehnika je pomagalo, i dobro je da to pomagalo ima vise tih opcija za donosenje boljih odluka cak i ta (ili posebno ta) oko detektovanja znake zivota,ali za to treba imati ono "hart rate", ali ti imas taj ured i bolje znas. Ured po meni ne moze znati dali je osoba ziva ili ne osim ako ne prati puls odnosno otkucaje srca.
Isto tako tvoj ured ce uvatiti signal i od onog sto viri iz snega i onog sto je ceo pokriven snegom. Ti moras odluciti dok ovaj jauce zbog polomljene noge sta dati prioritet.
Po meni svaka osoba koja je zatrpana sa vise od 1m snega sanse za prezivljavanje su minimalne, skoro nikakve cak i sa airbagom, bas zbog istih razloga sto znam kako se otkopava auto a da ne pricam o kakvim meckinim rupama i vucjim jamama, posebno ako covek kopa sam.
Naravno mora se paziti i da sam spasilac pri otkopavanju ne stane zrtva. To oni momci iz gss dobro znaju, pa bi nesto se moglo reci oko toga. E za to treba trening.
Motorola je posedovala ured jos '90 koja je emitovala signal u odredzenim situacijama, da bi se mogla locirati zrtva u pretrazivanju.
Slazem se da je radiostanica nezgrapnija i da specijalizovana tehnicka resenja su bolja.

Panzer
03.03.2011, 20:50
Kad Rusi opale iz topa...
http://www.youtube.com/watch?v=99j17GL3qlE

Cheget je valjda negdje na Kavkazu

Panzer
03.03.2011, 21:26
Još jedan interesantan video, čini mi se da nije bio na ovoj temi:

http://www.youtube.com/watch?v=krjxifJgw80&feature=relmfu

Iako je iz 2008. tek je nedavno postavljen.

graovic
03.03.2011, 22:00
Kad Rusi opale iz topa...
http://www.youtube.com/watch?v=99j17GL3qlE

Cheget je valjda negdje na Kavkazu


hahah odlican :ok:

trendo
13.03.2011, 19:53
Eto da nije bilo ova tema ne bi ni znao sta sve to ja posedujem.
Naime moja ski jakna im taj reco sistem, a cudio se prosle godine sta ta plocica 5x1cm trazi usivena kod gornjeg levog dzepa,
dok nisam procitao etiketu pre neki dan.

Sapa
15.03.2011, 11:54
Eto da nije bilo ova tema ne bi ni znao sta sve to ja posedujem.
Naime moja ski jakna im taj reco sistem, a cudio se prosle godine sta ta plocica 5x1cm trazi usivena kod gornjeg levog dzepa,
dok nisam procitao etiketu pre neki dan.

Eto, bas lijepo, sad uvijek mogu da te nadju pod snijegom :sm022:

Sapa
19.03.2011, 13:58
Na sajtu mammut barryvoxa, odlicna online 'video igrica'', sa savjetima kako traziti, lokalizovati i otkopati zrtvu pod lavinom. Super vjezbica da se stekne uvid kako to treba raditi u praksi!!

http://www.mammut.ch/barryvoxtraining

trendo
19.03.2011, 21:19
Na sajtu mammut barryvoxa, odlicna online 'video igrica'', sa savjetima kako traziti, lokalizovati i otkopati zrtvu pod lavinom. Super vjezbica da se stekne uvid kako to treba raditi u praksi!!

http://www.mammut.ch/barryvoxtraining
Interesantno. Probao. Pravila se brzo uce. Vec iz drugi put sam uradio bez greske.
Naravno to je animacija, ali za ucenje pravilne pretrage, tacnog lociranja, i posebno odkako se locira pravilan polozaj i ispravno kopanje je odlicna za brzo zapamcivanja redosled postapka.

Sapa
24.03.2011, 20:51
Prosle sedmice 17tog marta se obrusila gigantska lavina u na skijalistu Meribel u terenu skijajuci lijevo od crvene staze Compagnol, pod Mont du Vallon. Neko je snimijo citav dogodjaj. To je inace ona lijeva strana mont vallon kad se izadje iz gondole.
Mnogi od vas koji ste skijali u 3 Doline ce na ovom filmu prepoznati teren, sve se odigravalo u relativnoj blizini ski staza (suprotno od mjesta snimanja vidi se ona staza koja vodi iz val thorensa prema meribelu).

Covjek je snimijo dogadjaj sa distance od nekoliko stotina metara vazdusne linije. pretpostavljam da su neki od forumasa i sami tu skijali offpiste, fantasticno mjesto, nagib izmedju 30 i 35 stepeni, zapadna-jugozapadna padina. sjecam se da sam i ja prije nekoliko sezona tu meracijo po istom ovakvom suncanom danu.

Lavina je bila giganstkih razmjera; na filmu se vidi da je naj manje 300-400 metara sirine i vise od 500m duzine. Odronile su se tone snijega. Ako obratite paznju vidjece te da je jedan skijas izazvao lavinu, a drugi je na stotinjak metara nize, u tom trenutku pravijo zavoje u netaknutom snijegu;
Mada se na snimku jasno vidi da je u neposrednoj blizini bilo puno ocevidaca i vremenski uslovi bili perfektni, jasno se vidi i kako poslje samo nekoliko minuta na mjesto nesrece stizu helikopteri spasilacke ekipe. Ipak danas je vec sedmi dan od nesrece, a tjelo zrtve jos nije pronadjeno, retpostavlja se da se nalazi na vise od 5 metara dubine pod snjegom.
Za sve vas koji volite da skijate van staze, obavezno pogledajte ovaj film. mene licno je sokirala cinjenica da je teren, poznat, popularan i da sam i sam skijo taj dio, valjda je zato ova lavina ostavila na mene toliko utiska.

http://www.youtube.com/watch?v=0l3E9IbA_jo

Sapa
24.03.2011, 21:50
Korekcija, poslje 10tog gledanja ovog snimka;
Skijas kojeg su markirali u crvenom krugu na pocetku filma, je izazvao lavinu. zrtva se nalazila u na samom dnu lavine, i nije skijala u tom trenutku, vidi se tacka koja ce polako mice u gornjem djelu lavine neposredno prije nego se stvorijo ogroman oblak od rasprsenog snjega. na njega su se obrusile 10tine tona snjega.
ovo je npr. situacija u kojoj ni airbag nebi pomogao. covjek je bio poklopljen odjednom i nema sanse da bi mu aktiviranje balona na ledjima pomoglo da ispliva.
nebi pomogao ni avalung (sa njim moze da se dise pod snjegom sat vremena), a ovog jadnika ce naci tek u maju kad se otopi snjeg. vjerovatno bi pomoglo da je imao transceiver, ali sansa da bi ovo neko prezivijo je 0% gledam na pistehors.com, nema jos nikakvih novosti niti detalja. inace incident se desijo 18tog a ne 17tog marta kako sam napisao u prethodnom postu.

macak011
25.03.2011, 00:05
uhh jbt. uzas. nema se utisak velicine dok se ne pojavi helikopter. jadan covek

Panzer
26.03.2011, 20:00
Nova lavina u Alpima:

http://cafemontenegro.com/index.php?group=24&news=165414

Granica Švicarske i Italije, dosta visoko. Valjda ih je ukupno bilo 11, 3 stradalo, 6 spašeno, ostali?
Još na:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-12871380

Sapa
26.03.2011, 21:59
Opasnost od lavina je vec sedmicama visoka svuda, pogotovo u juznom djelu alpi gjde je dosta padalo u zadnje vrijeme a temperature su visoke za ovo doba godine. prije nepune dvije sedmice sam skijao van piste dok je opasnost bila 4, zanjeo me snjez snijeg tog dana. a da stvar bude jos gora, totalno nepromisljeno sam zasao i to sam u dio terena koji predhodno nisam ni provjerio, u jednom mini kuloaru snjeg je poceo da puca iznad mene. sve se dobro zavrsilo, ali nikako nisam ponosan na ovu glupost. (pogotovo sto tu stalno skrecem paznju kako ne treba ici sam, a o stepenu opasnosti na 4tom podijoku da i ne govorimo).

''The 11-strong group was on a high-altitude tour close to the Great St Bernard Pass when it was swept away by a snow slide.The BBC's Imogen Foulkes in Bern says the route is one of the most spectacular and challenging in the Alps.The members of the group were carrying avalanche transceivers but they did not have a guide.
Six of the party were pulled alive from the snow but one died later in hospital.''

sto veca grupa, veca potencijalna opasnost od odrona (pogotovo ako su se u tom trenutku sporo kretali, a ne skijali). a da nisu nosili primopredajnike, vjerovatno niko nebi bio spasen.

Sapa
01.04.2011, 21:23
jutrosnja lavina u Svici:
http://www.bbc.co.uk/news/mobile/world-europe-12939881
na drugom linku je filmic snimljen na mjestu dogadjaja; ogromna lavina u val d'anniviers u blizini skijalista Zinal; rezultat troje mrtvih.
http://www.tsr.ch/info/suisse/3053717-vs-trois-morts-dans-une-avalanche-a-ayer.html

ps
jedan forumas na privremenom boravku u CH je ovih dana trebo da nabavi one bezbjednosne drangulije...

Panzer
01.04.2011, 21:42
Taman slično kao ovo prije 5 dana:

The incident happened close to where five French nationals were killed in an avalanche last weekend.

Samo što je bila veća...

Sapa
02.04.2011, 14:52
Kratak filmic, a nije advertajzment; dogajdjaj od prije 10tak dana negdje u francuskoj; suncan dan, dva skijasa, culoir....i lavina. sve se zavrsilo sa happy endom zahvaljujuci koristenju onih ''baluna'' u ruksaku :ok:

http://www.tvmountain.com/video/glisse/8232-avalanche-au-sautet-declanchement-air-bag.html

Panzer
02.04.2011, 19:43
Odličan video. Boyfriend je bio jako sretan kad ga ja vidio na dnu, sa sve skijama.
ABS odlična stvar, što Pierre kaže:

I went from "I'm going to die" to "it will go" a fraction of seconds after triggering the ABS.

pailhead
03.04.2011, 20:04
Pre nekoliko nedelja poginuo je jedan momak, drugar mojih cimera. Heli ski, grupa od desetak ljudi, i dvoje valjda tradalo, on i jedan stariji tip.

pailhead
03.04.2011, 20:10
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=en&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=it&tl=en&twu=1&u=http://www.cronacalive.it/valanga-biella-vittime-delloropa-sono-carlo-graziani-e-raffaele-mosca.html&usg=ALkJrhg5Y_CSE4bb6dO7D-unqyxM0Injbw

pailhead
03.04.2011, 20:15
Za abs kazu da je nezgodan jer vas vuce na dno lavine, sto moze znaciti i padanje preko provalija.

wlad
03.04.2011, 20:40
Ne može te ABS povući da ideš brže od lavine, eventualno možeš ići brže nego da ga nemaš, ali brže od lavine (tj. okoline) ne možeš ići. Sad, zavisi gde si u trenutku kada lavina uhvati, naravno ako si u nižem delu - tj. na kraju se nađeš tamo gde se lavina zaustavi, ne pomaže ti ni ABS (a bez njega ti je isti đavo, toneš svakako samo je pitanje sreće koliko duboko).

A ako si u lavini i ona ide preko litice, ideš dole pa imao ti i padobran ;).

Sapa
03.04.2011, 23:05
Za abs kazu da je nezgodan jer vas vuce na dno lavine, sto moze znaciti i padanje preko provalija.

jel ti mislis na dno lavine kao njen zavrsetak, ili dno kao dubinu pod snjegom? bozesacuva da vuce u dubinu lavine, pa kakva bi mu onda korist bila; upravo je poenta takvog jednog balona da izbacuju na povrsinu (i to ne katapultiranjem skijasa, nego prirodnom pojavom, zbog koje snjeg koji se obrusava i klizi niz padinu, ostavlja predmete vece zapremine na povrsini lavine).
abs, tako kazu protivnici (zagovornici snowpulsa), ne stiti od mogucih povreda vrata i glave, pri tumbanju i sudaru stijenjem ili drugim tvrdim predmetima pod snjegom, sve ostalo funkcijonise kao i kod drugih u narodu poznatih sistema. a od pada sa litice ne stiti ni jedan do sad isproban sistem. ;)
ps
mislim da je padanje preko litice zadnje oko cega bi se trebalo brinuti kad su lavine u pitanju.vecina lavina se desava na otvorenoj padini bez ikakvih kaskada i litica; snijeg te proguta i to bi ti bilo to.

pailhead
06.04.2011, 00:34
Ne znam, tako su mi rekli i u trenutku je imalo smisla. Ja sam razumeo da je u slucaju terena po kojima se ide kad je u pitanju helihopter, cak i bolje da te zatrpa lavina i zadrzi u mestu (ako se to uopste desava), nego da zajedno sa njom odes niz liticu. Gledajuci vrhove ovde oko cervinie, monte rose i sl, zvuci mi smisleno.

pailhead
06.04.2011, 00:37
Sad sam procitao prethodni komentar. Mislio sam inace na dno lavine kao zavrsetak lavine. Po vama, deluje mi kao da skjias uvek zavrsi tu. Ne razumem se, ali kad gledam ortovox f1 na pozadini ima uputstvo koje izgleda otprilike ovako

|______
______|
|______
______|
|______

odnosno da treba cesljati teren na ovaj nacin, u razmaku od 30m, iz cega zakljucujem da u slucaju zatrpavanja, mozete da zavrsite bilo gde, a ne neophodno samo na kraju


ove godine vodic nije bio za stalno ovde, a kad je bilo mrzelo me je bilo sta da ga pitam jer me je toliko demotivisala ova sezona da me nista ne interesuje :(

wlad
06.04.2011, 01:07
Ne završiš uvek na kraju, naravno. Ako završiš na kraju to je onda stvarno kraj :(. Tu jako često ne pomaže ništa - ni transciever, ni ABS, a često ni spasioci, zato što na kraju, gde se zaustavi lavina ima i najdebljeg i najzbijenijeg/najtežeg snega - pa je velika verovatnoća da je skijaš na velikoj dubini i da je smrskan od težine snega :( (tako nešto se desilo na Bjelašnici ove godine ako sam dobro razumeo - predubok sneg i pretežak).

U trenutku kada lavina krene, ako se ne-daj-bože nalazi skijaš na dnu lavine naćiće se tamo i kada se zaustavi. A ako se nalazi npr. po sredini iste, ili u gornjem delu, ne može da ide brže od okoline (bez obzira imao ABS ili ne) i samim tim ne može se naći na kraju.

Logika je da je uvek najbolje da ostaneš na površini, prvo što te lakše nađu a drugo je što te mnogo lakše otkopaju. Ako odeš na "dno" i pokriven si 2-3m snega velika je verovatnoća da će potraga trajati (pre)dugo i da će otkopavanje trajati isuviše dugo... Nisam čitao odavno statistike, ali kada sam ranije čitao korisnici različitih airbag sistema su bili u zelenoj zoni što se tiče preživljavanja lavine (dok su oni koji nemaju transciver u debeloj crvenoj zoni), pa je tako Snowpulse imao 100% statistiku preživljavanja ranije (a nisam čitao novije statističke podatke).

Mislim da je (veliki) oprez + neki od airbag sistema (uz naravno "sveto trojstvo") dobitna kombinacija.

Sapa
06.04.2011, 15:45
Sad sam procitao prethodni komentar. Mislio sam inace na dno lavine kao zavrsetak lavine. Po vama, deluje mi kao da skjias uvek zavrsi tu. Ne razumem se, ali kad gledam ortovox f1 na pozadini ima uputstvo koje izgleda otprilike ovako

|______
______|
|______
______|
|______

odnosno da treba cesljati teren na ovaj nacin, u razmaku od 30m, iz cega zakljucujem da u slucaju zatrpavanja, mozete da zavrsite bilo gde, a ne neophodno samo na kraju


ove godine vodic nije bio za stalno ovde, a kad je bilo mrzelo me je bilo sta da ga pitam jer me je toliko demotivisala ova sezona da me nista ne interesuje :(

wlad je to dobro objasnijo.
Pailhead; kad si vec tako dugo u tom regijonu, zar nisi mogao odvojiti jedno popdne za kurs o lavinama i cisto da skontas kako uopste radi taj ortovox koji ti koristis, a pogotovo kad je sezona tako losa tamo. (btw. tamo ima sigurno teren za vjezbanje koristenja primopredajnika koji mozes cak i sam da koristis), a steta sto te mrzilo da pitas vodica oni su uglavnom entuzijasti da te upute u te stvari.

pailhead
06.04.2011, 17:50
Pa pricao sam malo sa vodicima, otud i ovo sto sam napisao za abs. JEdan je kupio (700e valjda) i posle se ubio da ga proda, jer su zakljucili da je bespotreban, suvisan, a mozda nisam dobro razumeo, cak i opasan. Zapamtio sam samo taj argument, da sa njim idete kud i lavina, ali ne znams ta to znaci.


Imam osecaj da je dosta materije u ovoj temi rekla kazala, i informacije iz druge ruke, nemam utisak da ljudi na forumu imaju preterano puno iskustva uopste na ovako kriticnim terenima, a jos manje sa stvarnim lavinama.

*edit*

ja nemam jos ni svoju arvu, pozajmio sam par dana kad je bio povecan rizik, ali ni tad nismo isli na rizicne terene, ima dosta ovde mesta gde treba iznajmiti one rekete pa pesaciti, ali sa ovako malo snega, a puno kamenja, nije mi bilo primamljivo

Sapa
06.04.2011, 20:07
Pa pricao sam malo sa vodicima, otud i ovo sto sam napisao za abs. JEdan je kupio (700e valjda) i posle se ubio da ga proda, jer su zakljucili da je bespotreban, suvisan, a mozda nisam dobro razumeo, cak i opasan. Zapamtio sam samo taj argument, da sa njim idete kud i lavina, ali ne znams ta to znaci.


Imam osecaj da je dosta materije u ovoj temi rekla kazala, i informacije iz druge ruke, nemam utisak da ljudi na forumu imaju preterano puno iskustva uopste na ovako kriticnim terenima, a jos manje sa stvarnim lavinama.

*edit*

ja nemam jos ni svoju arvu, pozajmio sam par dana kad je bio povecan rizik, ali ni tad nismo isli na rizicne terene, ima dosta ovde mesta gde treba iznajmiti one rekete pa pesaciti, ali sa ovako malo snega, a puno kamenja, nije mi bilo primamljivo

Pa ne samo na ovom forumu, uopste je malo ljudi koji imaju iskustva sa rizicnim snjeznim terenima (to su obicno sertifikovani vodici koji su prosli strog dugogodisnji trening i lokalci, koji teren i opasna mjesta znaju u prste). A znanje o stvarnim lavinama imaju samo experti, a oni tu ne svracaju ;). I takvih i u alpima ima da ih na prste prebrojis, i uglavnom ih od milja zovu guru :D.

Naj bolja zastita je svakako ovo sto sam zadnje boldovao; razmisljas glavom i ne ides tamo gdje osjetis i vidis da je opasno.
sto se tice airbaga i iskustva tog vodica sa tom spravom, ne znam sta da ti kazem; u medjuvremenu, ima dosta svjedocanstava iz stvarnih situacija u kojima je ta sprava spasila zivot. Mislim da su ti tvoji vodici malo spominjali worst case scenario u kojem sa aktiviranim absom, ostanes na povrsini lavine , a onda odjezdis preko neke litice. ali ko sto sam prije napisao vecina lavina se desava na otvorenim padinama bez ikakvih litica. vecina profesijonalnih freeridera nose te ruksake, pa kontam da to ne rade samo da bi pozirali. eto ostavijo sam tu par postova prije filmic napravljen prije par sedmica. filmic snimljen sa kamerom skijasa koji skija iza, fino vidis kako tipa odnese lavina, i par minuta kasnije stoji na vrhu iste sa napuhanim balonima abs-a. da ga nije imo bio bi pod njom. da imam momentalno da izdvojim 500-600evra bez razmisljanja bih nabavijo jedan takav ruksak, a moj ruksak sa bi prodao. mada avalung provjereno ima svojih prednosti jer mozes da prezivis par sati ispod snjega, ipak bih prije rizikovo da cu da budem toliki peh i stropostam se sa neke litice nosen na ledjima lavine, nego sto da rizikujem da budem zatrpan ispod iste.

pailhead
06.04.2011, 20:23
Meni nije jasno koliko vrsta lavina postoji. Video sam i ovde neke, uspeo sam ali jako lose da zabelezim i skijasa kako izlazi preko jedne, ali to mi ne deluje ni blizu onoga sto se vidi kad se gleda neki big mountain film. Ovo su gromade, vlaznog snega, koje se nekako skotrljaju, deluje mi cak i da je lako iz toga izaci. Ovo na snimku, deluje mi da je bilo ozbiljnije, ipak bi on zavrsio u horizontali, bez skija na nogama, a ovako mislim da je aktivirao ABS i ubrzo zakljucio (jebote, sto sam dao 700e na ovo :)).

Sapa
06.04.2011, 22:49
Meni nije jasno koliko vrsta lavina postoji. Video sam i ovde neke, uspeo sam ali jako lose da zabelezim i skijasa kako izlazi preko jedne, ali to mi ne deluje ni blizu onoga sto se vidi kad se gleda neki big mountain film. Ovo su gromade, vlaznog snega, koje se nekako skotrljaju, deluje mi cak i da je lako iz toga izaci. Ovo na snimku, deluje mi da je bilo ozbiljnije, ipak bi on zavrsio u horizontali, bez skija na nogama, a ovako mislim da je aktivirao ABS i ubrzo zakljucio (jebote, sto sam dao 700e na ovo :)).
nemoj da se zavaravas! ozbiljno.one ogromne iz big mountain filmova te zdrobe, tu nema puno price, ali i male, pa i ta mala iz filmica sa absom, i takva je dovoljna da te poklopi i da se pod njom ugusis. kad si jednom pokriven, pa i sa samo 30cm snjega preko glave nemozes vise da se sam spases.
dosta se bavim materijom (al daleko da mislim da o tome ista znam), a ovdje gdje ja zivim imam kontak sa ne kim ko se lavinama bavi na profesijonalnom nivou i organizuje kurseve o bezbjednosti na offpiste terenima. covjek mi je bas prije neku sedmicu pred polazak na skijanje 'bazdarijo' primopredajnik tj apdejtovo softver, da nemoram da ga saljem u neki specijalizovani servis. bio sam prosle godine na njegovim teorijskim predavanjima, na kojima smo izmedju ostalog vjezbali rukovanje sa transceiverima zakopanim u sitni pjesak na plazi, na zalost prakticni dio koji se odrzava na terenu jos nisam pratijo, ali u decembru idemo 3 dana na kurs koji se odrzava u Disentisu i na kojem je od jutra do mraka jedina tema citanje terena i analiza snjega u backcountry. a spominjem ti ovo jer nam je na predavanjima pokazivao primjere lavina sirine 10tak a duzine jedva 20tak metara koje su bile fatalne.
inace ovdje na forumu sam o tome pisao prije neku godinu, na temi o pancericama :D. decko koji prodaje ski opremu u mojoj lokalnoj radnji je u sezoni ski ucitelj u St antonu i zagrizeni je freerider; ispricao mi je anegdotu kako je vadijo prijatelja kojeg je lavina ispod Valluge zatrpala do brade, prvo sto ga nisu mogli naci bez primopredajnika, lavina ga je odnjela nekih 100tinjak metara nize od mjesta gdje ga je ponjela i on nije mogao da ga vidi u terenu (po kazivanju mog prodavca, bili su jako blizu jedno drugom kad ga je lavina ponjela, ali se potpuno izgubijo iz vida), a drugo, posto su ga nasli, njih dvojca su ga iskopavali pola sata, imali su obojca, lopate i nisu uspjeli da ga izvade! na kraju ga je izvadila gorska sluba spasavanja, teren je bio veoma strm, a snjeg je bio prsic i konstantno se obursavao gdje su oni kopali. a ispricao mi je da ovaj koji je bio pod snjegom ni ruke nije mogao sam da izuvce iz snjega, a glava mu je bila na povrsini! pa ti sad vidi kolike su sanse da se sam iscupas.
a tih 700e nije propalo zbog jednog koristenja, punjenje kosta 10tak evra ;)

Sapa
06.04.2011, 23:21
''Aspen's Adam Dennis, a longtime local and accomplished photographer, was killed Monday in an avalanche in the Aspen Highlands sidecountry. The slide occurred after 1 p.m. below treeline and slid to the ground. Members of the group were able to dig Dennis out within 15 minutes of the slide, but resuscitation efforts were unsuccessful.''
incidenti sa lavinama u Sjevernoj Americi u posljednjih 10tak dana, kompletan text ovdje; http://unofficialnetworks.com/2011/04/06/3-killed-injured-avalanches-wy-wa-ut-week/
u tekstu dalje stoji da je neki nevjerovatni sreckovic iskopan na vrijeme, a prezivijo 30minuta ispod lavine, jer je uspijo da formira dovoljno veliki vazdusni dzep; to je stvarno luda sreca, jer obicno poslje 18-20minuta u vazdusnom dzepu ostane samo CO2.

Sapa
06.04.2011, 23:43
naj noviji i jedan od najboljih filmica o unistavanju lavina :sm022:

http://www.zapiks.fr/avalanche-russe-webisode-2-.html

:sm017::sm017::sm017: davaj&raspameti!

Milos011
07.04.2011, 11:36
naj noviji i jedan od najboljih filmica o unistavanju lavina :sm022:

http://www.zapiks.fr/avalanche-russe-webisode-2-.html

:sm017::sm017::sm017: davaj&raspameti!


Samo u Rusiji.

Ivan1
07.04.2011, 11:42
.....pazi kako je na 1:18 sevnuo dalekovod!

Flexon
07.04.2011, 15:01
mogli su i vbr-om:sm022:

gevara
07.04.2011, 18:14
He he he... Ovo je "скажи по русски". Kakav HIT!
:ok: :ok: :ok:

Sapa
07.04.2011, 21:25
mogli su i vbr-om:sm022:

pa tvoji ameri flexone koriste standardno topove ovog kalibra da aktiviraju avalanches; howitzer 105mm pokazo se ko naj efikasniji ne samo na ratistima nego i u borbi protiv lavina. ovo ozbiljno. pa evo ovaj film sam ostavljo nedavno;
http://www.vimeo.com/10909153 pogledaj od 00:43 kako us-army (bi ce da su rezervisti) lupa topom po backcountry da aktivira lavinu.
ebiga i rusi i ameri su izraziti ljubitelji gruvanja i razvaljivanja ;)
e jedino sto ameri imaju bolje mjere predostroznosti, pretpostavljam da uvjek gruvaju iste, vec unaprijed poznate i utvdjenje koordinate, planski. tako da vec mogu da procjene kretanje aktivirane lavine. vjerovatno i pravovremeno aktiviraju da se ne bi nagomilalo previse snjega, sve u cilju zastite materijalnih dobara i ljudi (ipak je to gruvanje u i po vlastitoj zemlji, mora da se pazi, nije to isto ko i rokati po Avganistanu :( )
Kod Ruja je ovo aktiviranje lavina, vjerovatno ko i vecina drugih stvari, odradjeno napamet, gruni dje bilo, ko jebe stete na dalekovodu ili bilo cemu drugom (ko i onaj drugi filmic od prije par sedmica isto negdje na Kavkazu, planina Ceget, grunuli topom, aktivirali lavinu i zatrpali pola kuca dole u ravnici. :sm022:

wlad
07.04.2011, 23:12
Jedan od planova bi bilo da su Ruje gađale prvo niže ;), da trigeruju manju lavinu pa onda da krenu ka gore - a ne da je roknu na vrh pa krene cela planina od jednom ;). Ali onda ne bi ni imali ovakav hit :D.
(ovo da se pokrene lavina iz donjih delova prvo - pa posle da se ide prema gore nije moj izum/ideja ;) nego se koristi na razvijenom Europskom zapadu kao standardna metoda kada se "izaziva" lavina)

Flexon
09.04.2011, 18:31
razumijem ja udariti iz howitzer-a po brdu ali ne rafalnu paljbu po sistemu ofrlje:sm022:
a sto se amerikanaca i oruzija tice jednom godisnje svratim ovdje
http://www.youtube.com/watch?v=_u1Qrl5xY0Y
http://www.youtube.com/watch?v=31vm3-BQRJU

Tadija_91
02.05.2011, 01:13
http://www.youtube.com/watch?v=0pSBUXFJXiY
Obavezno odgledati :hair:
Bilo je prica o terenima koji se zavrsavaju sa stenom, evo ga jedan takav, covek je imao mnogo srece

pailhead
02.05.2011, 02:51
Dakle, otrovox, black diamond, ajte u penziju, samo ABS moze da vas spasi.

Sapa
02.05.2011, 08:38
Dakle, otrovox, black diamond, ajte u penziju, samo ABS moze da vas spasi.
dakle strasno ishitren zakljucak i nema veze sa praksom; i bilo ko ko zeli ozbiljnije u teren da skija i borduje ne bi trebo da ga poslusa.
primopredajnik lopata i sonda osnova, sveto trojostvo, onda ostalo.
black diamond ne znam na sta konkretno mislis to je firma?
ako mislis na avalung za disanje pod snjegom koji oni prave,grijesis, disanje je esencijalno u svim situacijama sa snjegom, cak i sa abs balonom u ruksaku na ledjima, snijeg ulazi usta dok se tumbas, pa i prije nego sto ga uopste aktiviras, a da ne govorimo ako te pokrije odozgo. da ne bude samo puko teoretisanje u pitanju evo ti i konkretan praktican primjer od prije par sedmica; lice sa absom i avalungom i njegov zakljucak;
http://vimeo.com/22462953
a da su svi ti sistemi poputa abs i snowpulsa revolucijonarno poboljsali bezbjednost skijasa van staze tu nema diskusije, uvjek bi ovo nabavijo, ali ko sto onaj momak iz ovog tadijinog filmica kaze, naj veca greska je sto nije pratijo pravilo 3X3 wernera muntera i negirao sve alarmantne signale toga dana; znaci glava ipak zastitno sretsvo br 1

@tadija izvrstan filmic si iskopo.

pailhead
02.05.2011, 20:05
Mislio sam da je avalung iskljucivo njihov proizvod. I bio sam ironican. Po ovim svim filmovima ispadne da samo airbag moze da vas spasi. A ljudi su pre skijali sa 20m dugackom crvenom trakom iza njih.

Sapa
06.01.2012, 21:14
Stanica lifta Gratbahn na Kaprunu, jutros zatrpana ispod lavine visine 5 m. otkopavali su je citavo prije podne :hair:

Grimani
18.01.2012, 09:24
Kontrolisana lavina kako kaze u tekstu. Posmatrajte moc prirode. Ne bi volelo da joj se nadjem na putu...
Whistler, B.C.
VIDEO: Massive Avalanche Control in British Columbia

(http://unofficialnetworks.com/video-massive-avalanche-control-british-columbia-wall-snow-eats-camera-man-68043/)

wlad
05.03.2012, 00:06
Lavina uništila žičaru - srećom niko nije nastradao:

http://www.youtube.com/watch?v=BJXVfb-byhc

Flexon
29.09.2012, 14:39
cudi me da nije do sada niko nista stavio cak ni na pocetnoj strani
http://climbing.about.com/b/2012/09/27/avalanche-on-manaslu-kills-at-least-15-climbers.htm
ja pratim ovo vec nekoliko dana pa za one koi nisu culi ....
http://www.youtube.com/watch?v=-cFmBFbaxi0
http://www.youtube.com/watch?v=g64uGnzRmqM
http://www.youtube.com/watch?v=5Je-R2lF2U4
ovo je prije ekspedicije
http://www.youtube.com/watch?v=yP0Q6-k02Po

admin
02.10.2012, 12:39
cudi me da nije do sada niko nista stavio cak ni na pocetnoj strani
http://climbing.about.com/b/2012/09/27/avalanche-on-manaslu-kills-at-least-15-climbers.htm


Evo sa zakasnjenjem sklopiso sam neku pricu za vest na sajtu.
Hvala na ukazanom linku...

http://www.skijanje.rs/vesti/nepal-lavina-na-manaslu-zbrisala-alpinisticki-kamp-glen-plake-prziveo/

Sapa
14.11.2012, 21:16
Juce je u oblasti Graubinden, ski centar Diavolezza u lavini poginuo holandski freerider. Radilo se o grupi od 3 skijasa. koliko sam do sada saznao lavina ga je uhvatila dok se penjao prema kuloaru.
http://www.suedostschweiz.ch/vermischtes/hollaender-im-diavolezza-gebiet-von-lawine-getoetet?prev=comment%2Freply%2F2400580

bizarno je kad je zrtva neko koga poznajes. ovdje uvjek komentarisemo neke anonimne zrtve i nesrece. a ovog decka sam imao priliku da upoznam prosle jeseni na nekoj prezentaciji o freeride-u. pravio je za svoj ceif BMB freeride skije, cak sam ovdje nekad kacio i link za njegovu liniju. I on i ostala dvojca su prosli razlicite avalanche safety treninge, i bili opremljeni primopredajniciam, za slucaj nezgode. koliko sam do sada shvatio izvadjen je veoma brzo, prijatelji su ga pomocu signala brzo trasirali i izvukli i prije nego je stigla gorska sluzba spasavanja, ali je vec bio mrtav. napunio nedavno 40 godina, a iza sebe ostavio zenu i dvoje djece.
krenuli su preksinoc da uhvate prvi puder u sezoni, stigli juce ujutro rano i odma krenuli da se penju, bilo je nekih svjezih 20-40cm snjega. bizarno je bilo i sto je to jutro bas u vrijeme tragedije, na sajtu lokalne freeride komune bila diskusija o tacnoj opasnosti od lavina posto je u svajcarska sluzba najavila 3, a neki frikovi su diskutovali dali je opasnost od lavina u tom trenutku, veca ili manja u odnosu na ekspoziciju terena na koji su krenuli inace momci su unaprijed isplanirali rutu, jer je jedan od njih tu vec ranije vozio, i najavili na sajtu gdje tacno planiraju da idu da povuku liniju kroz svijezi snjeg.
vjerovatno ce uskoro biti vise detalja o nesreci.

Sapa
12.03.2013, 23:19
Znoj me oblio i zeludac mi se skupio samo od gledanja ove nesrece. Opet konfrontacija sa mracnom stranom ove ovisnosti zvane freeride;

http://www.youtube.com/watch?v=Tbuk9AyEap8&feature=youtube_gdata_player

Prije par sadmica u transu skijao slicnu konfiguraciju terena kao na ovom snimku, dozivio crash na mjestu stvorenom za lavine, u zargonu poznat kao klasicni 'terrain trap', nasukao se se u procjepu, u do prsa dubokom snjegu na nagibu izmedju 35 i 40 stepeni, da je kreno odron tu bi i zavrsio. Gledam ovaj film sad i tek me sad ozbiljna panika uhvatila od pomisli sta mi se realno moglo desiti, a ja sam, solo, nigdje oko mene ziva roba, minimala 500m do kilometar daleko od staza...a eto tad sam se iscupo i nastavio da vozim ko da nista nije bilo.
Ici u teren bez 'svetog trojstva' je neodgovorno, a Sam ici duboko u teren sa ili bez adekvatne opreme ne bitno, e to je potpuni kretenizam, priznajem/potpisujem. :(

oggy
13.03.2013, 00:50
Brrrrr... taj snimak bas ledi krv u zilama. Al eto po ovim drugim videima, tip i dalje skija. Ja bih vjerovatno nakon ovoga prodao svu opremu i posvetio se sahu :)

Tadija_91
13.03.2013, 01:10
Idi bre Sapa, ima da batalim skijanje zbog ovakvih klipova :D
A tek sam skupio svu opremu :P

nidza
13.03.2013, 15:27
Hvala bogu pa sam odmah otvorio description i pročitao epilog. Ovo je baš igranje sa prirodom.

macak011
13.03.2013, 16:09
Uf bre gadno.. nego, cuo sam ga jasno, lepo rece covek "no helicopter", mora da nije uplatio ski osiguranje! :D

hehehe
13.03.2013, 19:21
Slažem se da i najbezazleniji izlazak iz kuće može da bude tragičan... al nikako ne razumem čačkanje "mečke ispod prečke"...

hehehe
13.03.2013, 19:41
http://www.youtube.com/watch?v=B0RWLxOFGLY
http://www.youtube.com/watch?v=5BwsLhfH3TE

"We fall in love with Mother Nature's delicate charms, only to be enraptured by here dark side. She is a goddess, nothing but pure power and we are spellbound. In the high mountains of the Rockies, this love affair can be fatal. Few people have ever witnessed the terrifying beauty of a powder avalanche and lived to tell the tale."

Nemoj da bi mi neko prebacio da vam nisam rek'o na vreme.

trendo
13.03.2013, 20:02
Odgledao sam vrlo pazlivo par puta, i onako, sto bi rekli ameri 'shit happens', nadam se da je pravilan izraz.
Naime svaki izlazak u planine u startu je 'extreme', pa sve je moguce, ali mi smo ljudi pa se ucima na svojim ili tudzim graeskama i isto tako pozitivnim iskustvima. Tako i ja gledam na ovo.
Pozitivno je da su nosli adekvatnu opremu, nisu bili daleko od 'rute' i bilo je dosta ljudi za pripomoc, to sto je napravio vazdusni dzep ispred lica pa da ima vazduha za tih pet minuta, nije panicio, bar u startu jer kad je poceo da vice ne mozemo mi cuti dali je on nesto cuo pa vicuci je davao signale gde se nalazi, bar to sam ja zabelezio.
Negativno je nacin na koi je on/skijas izazvao lavinu, nije se ona sama odvalila, i zato je bila manjeg intenziteta. Naime isao je uz sam rub nameta koi je sam po sebi nestabilan i on je samo nateznuo i isti je pao (pao je namet snega). Siguran sam da je isao 30sm u desno da se isto ne bi slucilo. Naravno ovo su spekulacije sa moje strane, i nemojte da se na ovakvim primerima odlucite da 'obesite skije na klin', ma zivot ide dalje i sto je vise pun neisvesnosti tim je lepsi. Uzdravlje i ziveli

Sapa
13.03.2013, 20:24
Nisam zelio ispast patetican sinoc, ali bas me nekako pogodilo ono. I sve se slazem, ama ovisnost je velika. Od pojave ovih go pro kamerica svake sezone se pojavi par ovakvih i slicnih filmica koji me uznemire, natjeraju da malo zastanem i dobro razmislim, ipak 'trill', uzbudjenje i naeki cudni nagon pobjede svaki put kad vidim neuredjene svjezim bijelim prahom zasute padine, udubljenja i ispupcenja (konkavnog ili konveksnog oblika ne pravim pitanje :sm021:) ). Ja bi sutra opet bez previse razmisljanja (od sutra btw strasni powder alert za sjeverne Alpe.).
Da je Rizik je ogroman, to je jasno. Rekoh nekad slicno ko ronjenje na dubinu. Mene licno vise uznemirila cinjenica da ja ovakve stvari radim svjestan rizika, solo bez ski partnera i precesto na ho ruk, bez istinskog upoznavanja terena. Samo nabacim onaj blentavi kez, ko hipnotisan. Dzaba mi upaljen predajnik, kad nema zive duse da me trasira, dzaba mi sonda i lopata kad se sam ne mogu iskopati, dzaba mi ona disaljka bez sanse za pomoc bolje umrijeti odmah nego cekat par sati da filter otkaze.. A nemora biti samo lavina moze se covjek povrijediti upasti u neku rupu...znaci sanse za prezivljavanje 0%. Rizik je strasan, ali se posljedice mogu ublaziti ako se covjek pridrzava pravila i u svakom trenu misli na bezbjednst. Ovaj momak je uz neophodnu opremu, uz sebe imao ljude koji su znali njom rukovati i kopati, nije sala iskopati nekog ispod 2 metra snega u roku od 5 minuta, z naci kad nemas adekvatne rekvizite sanse za prezivljavanje sevdrasticno smanjuju, ali kad nemas nikoga da priskoci u pomoc sanse da se ziv iskobeljas ne postoje.

Sapa
13.03.2013, 20:48
Negativno je nacin na koi je on/skijas izazvao lavinu, nije se ona sama odvalila, i zato je bila manjeg intenziteta. Naime isao je uz sam rub nameta koi je sam po sebi nestabilan i on je samo nateznuo i isti je pao (pao je namet snega). Siguran sam da je isao 30sm u desno da se isto ne bi slucilo. Naravno ovo su spekulacije sa moje strane, i nemojte da se na ovakvim primerima odlucite da 'obesite skije na klin', ma zivot ide dalje i sto je vise pun neisvesnosti tim je lepsi. Uzdravlje i ziveli
Znas u cemu je problem? Skijanje preko onih grba, tzv 'spines' na engleskom, je nevidjeni uzitak, mene jos vise dojmila situacija jer sam ih ove godine odskijao barem 7,8. Mislim da je daleko rizicnije skiajati u udubljenjima (kuloarima) izmedju tih snjeznih grba, i to sam prilicno izbjegavao jer oni vaze za one pomenute terrain traps'. Mislim da se lavina otkinula upravo na kraju te grbe. Ja inace upadoh u takav jedan procjep, sjekuci padinu da stignem do otvorenog polja, rubovi tog kuloara su bili nageti prema unutrasnjosti tako da me procjep potpuno iznenadio, i bilo je bez pretjerivanja gutavo, u jednom trenutku kad sam konacno pronasa obje skije (inace kretanje bilo nemoguce kao u zivom blatu,) i kad sam na ludackom nagibu uspio da se ukacim u vezove i krenuo da se otklizavam (sirina procjepa nije bila veca od 4 metra), krenuo je i snjeg preko mene da se obrusava, onako bas ozbiljno do preko koljena me zasipao, da tih dana nisu bili dobri uslovi sto se stabilnosti snjega tice najvjerovatnije bi na sebe povukao tonu snjega. Zato me valjda ovaj film tako potresao.

Sapa
13.03.2013, 21:04
Uf bre gadno.. nego, cuo sam ga jasno, lepo rece covek "no helicopter", mora da nije uplatio ski osiguranje! :D
Joj i ja sam to cuo. znaci cemu dalja diskusija o cijeni transporta helikopterom? Brat samo ziv, vile ga nosale, al ipak toliko svjestan da cim je ugledao svjetlo dana i osjetio svjez vaduh u nozdrvama, prvo sto mu je bilo na pameti da iz petnih zila zavapi Nooo helicopterrr! :D

macak011
13.03.2013, 22:14
Ahahaha jes vala, kralj - nema greske, im'o-nem'o ski osiguranje, "niht helikopter" resava svaku nedoumicu - hebes zivot posle skijanja kad te lekari sa fakturom "skinu do gachica", sto bi rek'o @skiman! :sm017: :sm011:

Sapa
13.03.2013, 22:19
- hebes zivot posle skijanja kad te lekari sa fakturom "skinu do gachica", sto bi rek'o @skiman! :sm017:
Derikozeee, Vracajte me dje ste me nasliiii! Spasili me, da bi me poslje muciliii, krvniciii! Nek se ugusim, nek me Yetti proguta za uzinu, ovo platiti necu i ne mogu!!! Ko vam je reko da me iskopavate, a kamoli da me vozite zrakomlatooom :couto: :D
Ps
E Iskopace tebe Bili, ja ti kazem (moto GSS-a u alpskim zemljama).

trendo
01.12.2015, 15:07
Ja sam vec godinama (iz sopstvenih iskustva) skeptican za ran pocetak sezone.
Jedan od razloga je
http://karas4training.com/mk/news/lavina-so-prviot-sneg-na-shapka