PDA

Pogledati punu verziju : preporuka za skijanje u Italiji-Austriji-Francuskoj



Jeremija
06.09.2007, 09:53
Vesela desetoclana druzina bi se zaputila na skijanje u neko inostranstvo u sopstvenoj reziji. Molim za sve predloge i sugestije!
Unapred zahvalan!!!

stekan
06.09.2007, 11:12
Malo više detalja je potrebno:
- vrsta smještaja: apartmani (bez hrane) ili hotel
- prosječno znanje skijanja, tj. težina staza
- period kad bi se išlo
- noćni život bitan ili ne
- što niža cijena prioritet ili ne
...

U principu, nigdje se na zapadnim skijalištima ne može pogriješiti, ali za pravilan izbor su potrebni bar neki od navedenih detalja.

Jeremija
06.09.2007, 11:28
Naravno!
-pozeljno da budu aparmani
-dobri skijasi i borderi
-kraj februara-pocetak marta
-nocni zivot ne preterano bitan (nas je desetoro, ne treba nam niko vise za dobro zezanje:dziveli: )
-cijena? prava sitnica:) pozeljno da ne buide preterano skupo a da nije ni najeftnije
-pozeljno je da ima dosta staza i dosta off staza i naravno snow park!

vujche
06.09.2007, 14:13
Naravno!
-pozeljno da budu aparmani
-dobri skijasi i borderi
-kraj februara-pocetak marta
-nocni zivot ne preterano bitan (nas je desetoro, ne treba nam niko vise za dobro zezanje:dziveli: )
-cijena? prava sitnica:) pozeljno da ne buide preterano skupo a da nije ni najeftnije
-pozeljno je da ima dosta staza i dosta off staza i naravno snow park!
Nemam puno vremena pa ovako na brzinu,po mom misljenju mislim da za sve to sto si nabrojao Francuska bi ti bila sigurnu najbolji odabir(ulozeno dobijeno).Jes da je malo dalje,al kad dodjes tamo zaboravis na put.

Sapa
06.09.2007, 14:43
Naravno!
-pozeljno da budu aparmani

U fr i nema nista drugo do apartmani...ostali smjestaj je jednostavno preskup za prosjecan djep.

-
nocni zivot ne preterano bitan (nas je desetoro, ne treba nam niko vise za dobro zezanje:dziveli: )

Za (dobar) nocni zivot se i ne ide u Fr nego npr. u Aut.
Em je (pre)skupo, em....nije to to, ali prije svega mucho expensive.


cijena? prava sitnica:) pozeljno da ne buide preterano skupo a da nije ni najeftnije-pozeljno je da ima dosta staza i dosta off staza i naravno snow park
Problem je sto u Fr. nema sredine: ili imas jako jeftine (relativan pojam) smjestaje i aranzmane ili su previse skupi.
E sad, mogucnosti za dobar odnos cjena/kvalitet skijanja su prilicne:
Koncentrisi se npr. na centre u Maurienne-dolini, puno km pista za manje pare nego u Taranteise (3 doline, para di ski, espace killy....)
Ako ides u januaru onda svuda mozes da nadjes jako povoljne aranzmane cak i u centrima koji vaze za skuplje.
prelistaj malo i po topicima na ovom forumu: i tu ces naci korisne informacije i svajete.
Postoji i bezbroj "malih" centara, relativno nepoznatih siroj publici u kojim su cjene aranzmana jako povoljne. Mali centri izmedju 50 i 150 km staza :sm022:
U svakom slucaju ganjaj internet, sve ce ti se samo kasti.
Svakako gledaj januar, jevtino, nema guzvi i naj cesce odlicno vrijeme.

Max
06.09.2007, 21:11
Pogledaj ovaj sajt. Ja bih vec rezervisao neki arazman, ali sumnjam da bih dobio vizu da idem u sopstvenoj reziji...
http://www.snowtrex.co.uk/

Jeremija
07.09.2007, 08:43
Hvala svima na sugestijama, zanima me izmedju ostalog i koliko se putuje, cene vinjeta, putarina i sl. do FR.

oggy
07.09.2007, 13:38
http://www.viamichelin.com
Sve za putovanje, precizni su u bobu sto se putarine tice...

Krecha_86
10.09.2007, 16:39
Nepisano pravilo:
Oktobar, Novembar: Austrija-Glecheri (Hintertux, Moeltaller ili Kaprun)
Decembar: Italija (najbolji vestacki sneg)
Januar, pocetak februara: Austrija (nizi ski centri)
Mart: Francuska

Flexon
10.09.2007, 23:50
neznam kakvi ste sa vizama
ali sta reci
Jackson Hole
tu se odvaja zito od kukolja

stekan
11.09.2007, 08:28
neznam kakvi ste sa vizama
ali sta reci
Jackson Hole
tu se odvaja zito od kukolja

Kad se budem rađao ponovo, potrudiću se da to bude sa one strane Atlantika.

Sapa
11.09.2007, 09:13
Nepisano pravilo:
Oktobar, Novembar: Austrija-Glecheri (Hintertux, Moeltaller ili Kaprun)
Decembar: Italija (najbolji vestacki sneg)
Januar, pocetak februara: Austrija (nizi ski centri)
Mart: Francuska




Sto se austrijskih glecera tice, oni su prilicno popularni ne samo u jesen nego i krajem proljeca, Kaprun i jos par drugih (hinter i stubai) vaze, za naj populranija mjesta za proljetne ski-testove. Dakle aut-gleceri mogu komotno i u aprilu i maju.

Da malo nadopunim ovo tvoje nepisano pravilo:

decembar: Francuska; Espace Killy....nema cak ni potrebe za vjestackim snjegom.(korekcija; prosle godine ga u tom period nije bilo dovoljno ni za trke u svjetskom kupu,ali ipak mislim da je to bila iznimna situtacija i da je decembar u tom kraju vise nego solidan za skijanje).
Januar: opet Francuska, vrijeme u Savoi uglavnom suncano, cak toplo (ko da je martu pitanju ili april, to je valjda posljedica globalnih vremenskih promjena), a bitan momenat su i januraske "van sezonske" cjene.

Mart je u sustini postao svuda dobra opicija, zbog kolicnine padavina. Valjda kao posljedica gore spomenutog globalnog otopljavanja, uocava se pomjeranje perioda sa snjeznim padavinama, tako je zadnjih godina postala normalna pojava da se upravo dobro ispada u martu i aprilu pa cak i maju (a da izostane u decembru).
Elem skijanje krajem proljeca je postalo privlacna opcija u svim skicentrima, cak i onim na nizoj nadmorskoj visini.(npr. Vorarlberg)

Sapa
11.09.2007, 09:16
Kad se budem rađao ponovo, potrudiću se da to bude sa one strane Atlantika.

Mislis na Argentinu? :smoke:

stekan
11.09.2007, 10:57
Mislis na Argentinu? :smoke:

Juni, juli, august i septembar u Argentini i Čileu. Od januara do aprila malo US East, malo West, sa primjesama Kanade. A preostale mjesece bih mogao bez skijanja.

alpinista
11.09.2007, 13:09
A preostale mjesece bih mogao bez skijanja.
Pa profesore koje preostale,ti popuni citavu godinu :ok: :)

Jeremija
11.09.2007, 13:15
Da li je mozda neko posetio Dachstein u Austriji, imam neke prijatelje tamo koji bi mi sredili neki smestaj...Bio sam pre par godina u avgustu tamo...Bilo snega al nisam imao dasku:)

Mr.Lord
11.09.2007, 13:50
Jeremija šampione možemo da udružimo ekipe i sami napravimo neku organizaciju,nas je između 10 - 15 kom možda i više, prošle godine napravili smo neke kontakte u Fr i ako si zainteresovan mogu ti preneti utiske. Inače često sam ti u ex gajbi Džoržu, Poz.

skiman
11.09.2007, 14:07
Nepisano pravilo:
Oktobar, Novembar: Austrija-Glecheri (Hintertux, Moeltaller ili Kaprun)
Decembar: Italija (najbolji vestacki sneg)
Januar, pocetak februara: Austrija (nizi ski centri)
Mart: Francuska
Oktobar, Novembar: nikako gore spomenuti gletscheri (ima gore reprezentancija i skijaških klubova, da peče glava, zakupe staze, pa se možeš slikat)
Italija (po meni): odmah izza nove godine (jeftini period) ili u februaru (pogotovo to važi za Dolomite-uvjek tvrde pruge i sunce).
Austria: ma bio u svim mesecima, može biti svačega..... :sm018: Skiman

Krecha_86
11.09.2007, 15:10
Zaboravih...avgust-Zermatt (ko ima love) :)

Flexon
11.09.2007, 22:12
zasto ne La Grave
ako se bude konzervativan prilikom izbora staza
to moze da bude nezaboravno iskustvo
i ako se ne varam nije toliko ni skupo mislim da sam negdje procitao
(to sto su neki pocetnici poginuli prosle godine mislim da to nije zabrinjavajuce:dontknow: )
ne bez zajebancije mislim da je to dobar izbor

Sapa
12.09.2007, 09:23
[QUOTE]zasto ne La Grave
ako se bude konzervativan prilikom izbora staza
to moze da bude nezaboravno iskustvo

Sta ti to znaci biti konzervativan prilikom izbora staza??? Mislis ono, ode ja na svoju ruku pa cu polako na nize :confused: la Garve ima takvu konfiguraciju terena da se iduci tom tvojom "konzervativnom logikom" lako nadjes u nekoj rupi bez dna ili na nekom djelu gdje lavine vrebaju ko guje iz potaje.
A da moze da bude nezaboravno iskustvo to sigurno, pa nije to za djaba da svako malo neko ostavi kosti na tim padinama

ako se ne varam nije toliko ni skupo mislim da sam negdje procitao
Pa nije skupo, jer je La Garve skoro pa sastavni dio skicentra LeDeuxAlpes, a le2alps ima prilicno jeftinu apartmansku ponudu. Zice iz La garve izlaze u u podnozje istog vrha kao i zice iz le2alpes. Smjestaj definitivno nije skup.


(to sto su neki pocetnici poginuli prosle godine mislim da to nije zabrinjavajuce:dontknow: )

Heheheh, kako je ovo lakonski izgovoreno/napisano. Ko kaze da su bili pocetnici? Mozda su bili pocetnici, ali ne u skijaskoj tehnici, nego u poznavanju terena, lavina, glecera.....
Le2alp je svakako atraktivno skijaliste sa preko 200 km prepariranih pista i ja bih ga npr. preporucijo zbog tog obilja staza i jeftinih apartmana.
La garve nije destinacija da se u njoj provede 7 dana opustenog ski-godisnjego odmora, to je vec extremni sport u pitanju i ako se malo zadubis vidjeces da se svima preporucuje skijanje pod vodstvom iskusnih ski-vodica, a ne na svoju ruku.
Ljude koji zele da skijaju offpiste nije zgoreg upozoriti na sljedece:
1. za skijanje van piste, obavenzon je EXTRA-osigurnje, dakle ne samo obicno osiguranje za skijanje nego i za offpiste skijanje (onda je eventulani óffpiste 'rescue' uracunat u osiguranje inace ne).
2. obavezna kaciga, aktivni recco primopredajnik (moze da se iznajmi, inace je skup), lopata i sonda. Bez toga ne vazi gorespomenuto osiguranje i treba ti jos sijasest sitnica koje su radije sastavni dio alpinisticke opreme.
3. a za centre kao la garve vazi: jeste skupo, ali ipak jedan vodic je zlata vrijedan.
4. a ako hoces stvarno da uzivas u skijanju na takvom jednom mjestu, onda ti trebaju skije ne 80+ nego 100+ mm, nesto kao ona Gotama (smrc, smrc, smrc).


ne bez zajebancije mislim da je to dobar izbor

pa...uz iznjajmljivanje jednog pouzdanog vodica (oko 200 eura 1 dan) to moze da bude ne zaboravna, ali i prijatna ski-avantura, na jedan dan.

Flexon
13.09.2007, 01:27
sapa vala ti ga sada pretjera
nije sve to strasno kako izgleda
tamo ima dosta terena gdje covjek ne mora da bude ekspert da bi skijao
unajmiti vodica 200 eura ok jeste skupo ali kad se podjeli na snjezanu i sedam patuljaka i nije tako strasno
sto se tice sve te dodatne opreme ko transreciver i lopata to se sve moze tamo iznajmiti
a neko ko ide da skija off piste treba da posjeduje barem odgovarajuce
skije, cizme i vezove
a ostaje iskustvo kojega ce se covjek sjecati cijelog zivota
i jos na sve to napredovati u skijaskoj tehnici...(neprocijenjivo):dziveli:

Sapa
13.09.2007, 09:33
Moj "konservativni" prijatelju:

Ostayem pri onom, da se na takvim mjestima nije saliti. Ima u la garve, sigurno terena za svakoga po nesto, ama moras ih otkrit, za iste pare ode ti u neku rupu od glecera....
ali vodic je rijesenje i ja sam zagovrnik toga, na ovakvim mjestima:
180 evra (toliko je otprilke kod ESF) podjeljeno na 5,6 ili 7 patuljaka, ko sto kazes nije skupo, a definitvno nezaboravno iskustvo.
pa ja, sve se moze iznjamit, pogotovo je prakticno iznjamiti transciver i skije posto su to najskuplje stvarke, ali lijepo je imat svoj vlastiti mat'rijal :ski:

Bajastrasni
13.09.2007, 09:54
A znaci to je ono "Recco - Avelange Rescue" sto mi pise na jakni ! :sm022: A mene svi zajebavaju na "surovom" kopu. :yay:

Sapa
13.09.2007, 10:10
A znaci to je ono "Recco - Avelange Rescue" sto mi pise na jakni

To na tvojoj jakni je tzv. pasivni element. To je samo predajnik, inace slabog dometa, nekih par metara (nisam probavo al kazu ne vise od 10 m :dontknow: ). Dakle ako te dobro zatrpa, sa takvim "avelange rescue" aparaticem, nemogu da te nadju prije proljeca. :couto:
(eventulana skipatrola/gorska sluzba, ne priznaje taj recco, kao ozbiljnu opremu)

Za iole ozbiljnije offpiste skijanje, obavezno je imati pravi transciver Domet je puno veci, i sluzi i kao prijemnik dakle mozes i sam da lokalizujes unserecenog (a ako imas lopatu mozes i da ga otkopas ;) ). kutija od skoro pola kile koja se kaci ispod jakne (cjena oko 200 evra). U zadnje vrijeme su se pojavili manji aparti malo veci od mobilnog telefona, jedini je problem sto te nove sprave kostaju € 300.
No ako ozbiljnije skijas van staze onda su takve stvari neophodan dio opreme.

stekan
13.09.2007, 10:36
Mislim da je taj pasivni Racco samo komad čelika obložen u spužvu. Imam dva izvađena iz ženinog kombinezona. Služi da te traže detektorom metala (ko pivski čep).

Sapa
13.09.2007, 11:14
Imam dva izvađena iz ženinog kombinezona. Služi da te traže detektorom metala (ko pivski čep).

Hahahhahaha, e pa Stevo sad si me nasmijo do suza; ti to izvadijo za svaki slucuaj, ko velish, da smanjis svaku mogucnost da zena ikad bude nadjena, ako je zatrpa.
Pa sa tom izmotacjom zvanom recco je nebi svakako nasli, ko sto kazes, prije bi nasli pivski chep bacen sa zhice...

wlad
13.09.2007, 13:27
Kad smo kod te sve opreme, popularna je i ABS airbag (ili kako ga već zovu) za off-piste skijanje. Problem kada te "zavati" lavina je ako potoneš dole (najčesće), ako "plivaš" na površini - ništa ti neće biti (ima negde link onog tipa što je stekan okačio na forum, koga je uhvatila lavina a on ostao na površini - doduše "mala" je lavina bila).

E sad, taj ABS airbag funkcioniše kao i onaj iz kola, samo što je ogroman, naduva se bag koji te drži na površini lavine - poveća ti zapreminu da budeš ko slon, a lagan ko ti sam ;).

Eto, sonda, tragač, lopata, radio i ABS airbag :) - u prevodu treba ti i dobar ranac da sve to nosiš :D.

---

I naravno, kao što kaže onaj tekst koji sam sinoć/jutros okačio, obavezno odvezati ruke od štapova (ja ni ne vezujem nikada ;)) - da ti ne budu vezane dok "plivaš" :sm021: .

Mr.Lord
13.09.2007, 13:37
Meni La Grave zvuči dobro, ono jedna gondola i udri, čuo sam da se hvale kako nemaju ni jedan ratrak. Mada moram priznati da i u Valminier i Valoar off pista i terena ima na pretek. Ako je mneko bio u La Grave naaka napiše neki utisak.

wlad
13.09.2007, 13:57
1035

Interesantan tekst na WikiPediji

http://en.wikipedia.org/wiki/La_Grave

La Grave (http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:La_Grave_vu_depuis_Villar_d%27Ar%C3%AAne.JPG )

Slike (http://www.dougcoombs.com/phlagrave2.html)

Sapa
13.09.2007, 16:40
Kad smo kod te sve opreme, popularna je i ABS airbag (ili kako ga već zovu) za off-piste skijanje. Problem kada te "zavati" lavina je ako potoneš dole (najčesće), ako "plivaš" na površini - ništa ti neće biti (ima negde link onog tipa što je stekan okačio na forum, koga je uhvatila lavina a on ostao na površini - doduše "mala" je lavina bila).
ABS je super stvarka, ama mlogo skupo to: circa €600 evra to je cjena od prosle godine, ne znam da nije sta pojeftinilo.

Postoji cijevka, zove se avalung, koja ti omogucava nesmetano disanje pod snjegom/lavinom. Tj maximalno produzava sansu da te zivog nadju i otkopaju (naravno ako imas transciver).

Proizvodjac je 'BD' www.avalung.com.

Obavezno procitajte onaj dio sajta koji je posvecen 'accidents', veoma poucne price ocevidaca/ucesnika, znam da je to marketinska fora blac diamonda, ali detaljnije udubljivanje u ovu temu me je ponukalo da istu stvar nabavim. ipak puuuno jevtinije od ABS-a.

cjena kod sport-conrad je npr. oko € 130 evra za najmanji ruksak sa ovom avalung cjevcicom. Tu je dakle cijev ugradjena u uprtac ruksaka, kao kod ronilackih sistema za disanje (btw. avalung moze da se kupi i bez ruksaka).
U svakom slucaju stvar je djelotvorna, sansa da prezivis je 10 ili vise puta veca nego da pokusas da zadrzis vazduh, dok ne stigne gss,:eek: praxa pokazala da cojek ne umire od nedostatka vazduha pod snjegom nego od pritiska na grudni kos...dakle izdisanje u naj gorim mukama.


Eto, sonda, tragač, lopata, radio i ABS airbag :) - u prevodu treba ti i dobar ranac da sve to nosiš

Sve ovo sto si nabrojao moze u ruksak, osim naravno gore spomenutog avlunga i transcivera,
za avalung je logicno jel, valja trazit po ruksaku dok te pritisce 2 tone snjega, a transciver u ruksaku moze avtomatski da zanci da gss poslje brze i djelotvorne akcije nadje ruksak (koji se pod lavinom otkine s ledja) iz kojeg trasnciver uredno salje signale, a zrtva 20, 30 ili 50 metara dalje. dakle, primo-predjanik ide pod jaknu, na junacke grudi.


I naravno, kao što kaže onaj tekst koji sam sinoć/jutros okačio, obavezno odvezati ruke od štapova (ja ni ne vezujem nikada ;)) - da ti ne budu vezane dok "plivaš"

ovo ne znajem, ali kad 10 tona snjega krene, djaba ti sva kraul tehnika ko u Veljka Rogosica :sm018:

btw. super su ti oni linkovi 'jeste li znali da....' o La grave, i ona karta, otprilike mos da vidis gdje su rute....samo ipak....ja bi svima preporucijo vodica, makar za prvi put.

PS
Hehehhe, TEK sad vidim sa kojeg si sajta maznijo slikice...Doug Coombs....jedna od proslogodisnjih zrtava skijalista la Grave....

Fexone jel i coomba bio pocetnik :sm006:

http://www.dougcoombs.com/phlagrave2.html

ali slike ne da su dobre .... puuuf

Bajastrasni
13.09.2007, 17:05
Vidim ja da ste vi resili da nas zatrpate (mada ono sa zenom i nije losa ideja). Ja u rancu za sada nosim rezervne rukavice, naocare i kapu za dete, malo chokolade i flasicu vode. Ne verujem da bi se za te vase transformatore i stabilizatore naslo mesta. A u unutrasnjim dzepu pljoska naravno, igla, konac i ogledalce. Sa tom opremom, cenim, bezbedno je samo do iza prvog zbuna na pi.anje. :dontknow:

Sapa
13.09.2007, 17:19
[QUOTE]Vidim ja da ste vi resili da nas zatrpate (mada ono sa zenom i nije losa ideja). Ja u rancu za sada nosim rezervne rukavice, naocare i kapu za dete, malo chokolade i flasicu vode. Ne verujem da bi se za te vase transformatore i stabilizatore naslo mesta. A u unutrasnjim dzepu pljoska naravno, igla, konac i ogledalce.

Baja, s ovim popisom materijala koji zaduzujes si me skroz razoruzo, nemam sta da dopunim, osim mozda jedna kutija SDO (suvi dnevni obrok iz JNA magacina). Jest brate, dok se god drzis utabane staze najgore sto moze da ti se desi da se s nekim sudaris. tu je sansa 50-50 da ces iz tog sudara izac bez ogrebotina (osim mozda pukunte pantalone, ali tu su igla i konac iz ruksaka da rijese taj problem).


Sa tom opremom, cenim, bezbedno je samo do iza prvog zbuna na pi.anje.

A i to je relativno bezbedno...... cak je i tu nivo bezbjednost zavistan od nagiba terena, strane svijeta i pravca vjetra kod doticnog zbuna za zapisavanje
dakle na pisanje sa kompasom, transciverom.... i naravno kacigom
:bootyshak :bootyshak :bootyshak

wlad
13.09.2007, 21:39
ovo ne znajem, ali kad 10 tona snjega krene, djaba ti sva kraul tehnika ko u Veljka Rogosica :sm018:


:), šalio sam se kada sam rekao plivanje. Ali ima više razloga, npr. pre nego što te zatrpa sneg, pravilo je da staviš ruke preko lica - kako bi ostavio prostora sebi da dišeš (da se ne bi napunio snega) - a to je prilično teško ako imaš "sidra" na rukama... Barem tako kažu stručnjaci ;).

Inače su statistike ubitačne, ima negde tačno, ali otprilike, spasioci imaju 10 minuta da te izvade - posle je ogromna verovatnoća da se unesrećeni ugušio - a treba doći, pronaći, iskopati :(.

E sad, onaj ABS airbag ti daje šansu da ostaneš na površini - lepo zvuči ;).

Super ti je link za ovaj AVAlung... Pročitaću.

Sapa
14.09.2007, 09:20
[QUOTE]Inače su statistike ubitačne, ima negde tačno, ali otprilike, spasioci imaju 10 minuta da te izvade - posle je ogromna verovatnoća da se unesrećeni ugušio - a treba doći, pronaći, iskopati

Da tako kazu statistike i statistike kazu da sa avalungom mozes da prezivis puno duze od 10 minuta. Procitaces onu pricu na sajtu u kojem ih je trojcu-cetvoricu poklopila lavina....izvadjeni su poslje 20-tak minuta i samo onaj sa 'cjevcicom' je ostao ziv. "Divno" stivo za citanje :eek:

Nego da se vratimo na temu "preporuka za skijanje"; vidim jutros osvanula reklama na ovom sajtu, za predsezonsko skijanje u: la norma, les menuires.....

Ko da su procitali ovu jeremijinu temu i odma okacili svoju ponudu.
Ono 10-dana Les Menuires (tj 3 doline) za nekih 540 evra, zvuci primamnljivo, ali od toga makar 3 dana otpada na putovanje. Osim toga ako se jeremija dobro potrudi naci ce preko interneta i jeftinije opcije za npr. les meunieres.
Ne kazem puno jeftinije, ali 7 nocenja+skipas lesmenures moze naci do 200 evra, e sad ako dobro ekonomise sa hranom i picem (tj iste sto manje kupuje u samoj francuskoj) , i podjeli troskove goriva, moze da prodje jeftinije u sopstvenom aranzmanu. Samo valja kopat po internetu hehehe.

btw. la Normu koju reklamiraju, bih preporucijo svima koji bi porodicno u Francusku na skijanje.
to je prije svega 'car free' skicentar, dakle auto se ostavljaju van naselja, a u samom centru sela nema nikakvog saobracaja. "Selo " i nije selo, vec je apartmanski komplex, ali lijepo napravljen u, kako francuzi vole da podvuku, savojoskom stilu, dakle nema nebodera, nego krovovi na dvije vode isl....
Tu je sve podredjeno djeci, zabaviste, skolice skijanja......
La Norma je child-frienedly skicentar, i kolko ja znam nose epitet tzv. 'le ptit montagnard'. Sto znaci da je centar po francuskim standardima, jako dobro obezbjedjen za djecije potrebe, tj ima dovoljno aktivnosti za zabavu i zbrinjavanje djece (dok tate i mame skijaju okolo).
Za tate i mame ima dovoljno skijanja. Nekih 60 km staza a gondola vuce do 2700 metara (dakle vazda imaju snjega), sto je specificno za la Normu je da je dobar dio skijalista pod sumom cak i preko 2000 metara, dakle kad skijas imas pomalo 'austrijski osjecaj'. Pretezno crvene piste. Za fanaticnije tate ili mame ima cak i solidnih offpiste terena.
Super centar za porodicne ljudove!

evo ga i linak: http://www.la-norma-location.com/nl/plus.php

Sapa
14.09.2007, 11:17
zaboravih da dodam, ski-pas za La Normu vazi jedan dan i u ski-centru Valfrejus (i obrnuto; tako sam ja upozno la Normu :sm004: ) to je dakle dodatnih 50 km skijanja . Meni licno mnogo bolje skijanje, jer ima sasso mange offpiste terena, ali je sam centar valfrejus puno manje podredjen 'djecijim radostima'. I jos nesto, La Norma nije tako daleko od 3 doline, tako da mislim da se od iz centra organzuju jednodnevu posjetu 3 doline, al ovo zadnje nisam siguran.

Max
14.09.2007, 12:47
Ima li neko dodatnih informacija i o VAL CENIS?

Bajastrasni
14.09.2007, 14:17
Sapa, ajde sa Manijacima u Madonnu?

Sapa
15.09.2007, 21:42
hee, Baja-strasni hvala na pozivu! Prije svega mlogo mi daleko ta Maddona. Mora da je mocna i Madonna i ostatak Dolomita, ali nije moj prioritet. Na skijanje idem, standardno u januaru, sa standardnim ski-kompanjonima, standardno u Fr, ove godine ce biti jedna manje standardna destinacija, . jedno mjestasce na koje se lozim vec par godnina al nikako da tamo odem, cu prijavim na forumu cim bude definitivno bukirano, da unaprijed ne spominjem zbog uroka.:sm003:
Nego, neka "omladinsko-ferijalna organizacija" koja sebe naziva Magaradima ide bas polovinom decembra u.....Les Menuires (ako bude sve u redu i ne promjene plan) i ja im obecah,(da, ako sve bude oke), da cu da im se pridruzim na jedno par dana, to pod uslovom da ih ne naMagarcim, pa skoknem tih par dana u Austriju, hehehe, ali nemoj da cuju da imam tajni, rezervni plan :sm004:
Valjda ce vec biti prilika da se sretenmo negdje i razmjenimo iskustva i suvenire: sljivu, lozu, Jacka iz savezne drzave Tennessey, "transformatore", iglu i konac......

Bajastrasni
17.09.2007, 15:02
Sapa, meni je januar preliminarno zauzet jer za raspust vodim cerku na Kop, malo da radi sa nekim trenerima, nista too advanced, ali bolje radi sa njima neko sa tatom, naravno. Za mart sam obecao Manijacima da cu da im uvelicam skijanje u Francuskoj, ali je zato februar otvoren za (porodicno) skijanje. U principu sam se izborio na poslu da svaki zimski mesec mogu da uzmem 1 nedelju neplaceno, tako da je to otprilike limit. Mada, ako je neko EXTRA skijanje, uvek ima dobre volje da se nekako ugura u program.:yay:

nerro
19.09.2007, 11:57
:sm018: Pozdrav svima. Čujem da se svi spremaju za neko ski uživanje, pa evo ja da pitam stručnjake iz prve ruke. Da li je ko bio na Schnalstaler Gletscher? slučajno ga pronađoh u nekim istraživanjima i potpuno sam oduševljena izgledom. A posebno mi se dopao Hotel Grawand koji se nalazi na samom vrhu glečera. Elem pitanje je sledeće: Kakvo je skijanje na glečerima, nisam nikad bila? Drugo da li su staze normalne (mislim za rekreativce) ili su ...? :ski: E da i ako je neko bio neka kaže svoje impresije.

Sapa
20.09.2007, 17:06
Nikad nisam bio, al evo sazetih informacija; mozda pomogne.
Glecercic je u Juznom Tirolu, dolinu zovu i valsenales. U mom pregledu ‘10 naj boljih glecera’ u Alpima ovaj zauzima solindo 7 mjesto.
Kako tamo procitah, schnalstaler glecer je za razliku od vecine glecera izuzetno strm. Od ukupnih 35 km glecerskih pista, cak 15-km su crne piste!!! Ne zvuci bas obecavajuce ako idete porodicno, sem ako klinci nisu ski-bum’s. Mozda je i manji problem kategorija pista, kolko je problem da su te piste jako popularne medju profesionalcima. U impresiji pise da italijanske ali i strane reprezentacije tamo rado i redovno treniraju. Inace je samo selo u podnozju, kolko sam shvatio na 2000 mnv. I do prije 30-tak godina, bilo bukvalno odsjeceno od svjeta onda je neko ’75 napravio gondolu....Za samo selo pise da je ljupko, pitoreskno….Mislim da je ta regija vrijedna posjete, e sad samo skijaliste :dontknow:

Evo ga linak za talijanofile: http://www.valsenales.com/

i jedan za germanofile: www.schnalstal.com


ipak mu ga dodje na isto.:sm022:


:sm023:
Jedan od razloga zasto bih na primjer ja, jedne prilike u Juzni Tirol ‘na skijanje’, nije direktno vezan za samo skijanje , kod mene se radi o niskim strastima; ja bih naime tamo jedno 7 dana 'na skijanje", ali da se prijesvega nauzivam lokalnih specijaliteta… krkanje je moj motiv.
Negdje jednom procitah sljedeci naslov: ‘Zud-Tyrol; Where Noodle meets Schnitzel and Strudel’. Zud Tirol je pokrajina ponosnih i separatisticki naklonjeni austrijanaca i isto toliko ponosnih talijana. Osim sto se gloze oko jezicke dominacije, bore se i na jednom puno ljepsem i inspirativnijem terenu: gastronomskom.. Sto bi popularnim jezikom rekli imaju ‘fusion kuhinju’ kakva se rijetko srece (osim mozda na Balkanu :sm011: ). Talijani su naravno nedostizni u svim kuhinjskim disciplinama osim u disciplini pravljenja torti i kolaca. E tu na scenu stupaju ovi habzburgovci sa sahertortama, rolatima, strudlama…..elem tu talijane shiju za jedno dvije klase. Ihhhh, evo, sve mi voda na usta.....

Flexon
22.09.2007, 04:10
http://video.yahoo.com/video/play?ei=UTF-8&p=&gid=100045&vid=685&b=96

http://video.yahoo.com/video/play?gid=100045&b=78&vid=710&p=

:hair: :hair: :hair:

Sapa
22.09.2007, 13:58
Hehe, i tata bi sine (ali sa vodicem ;) ). Osvjezenje, ova tvoja "reklama" za Jackson Hole.

Nego, u tom drugom filimicu se na pocetku (dalje nisam ni gledo :sm021: ) vidi legendarna gondola: 'the Tram". Prije par dana slucajno naletim na neki sajt i na njemu fotografije kako skidaju bash tu gondolu, elem od neki dan je vise nema. Prevozno stredstvo, the Aerial Tram je skinut. Pokusa cu da nadjem fotografije. Citam; to je u toj "Rupi" bio lokalni dan zalosti za sve ljubitelje te sprave. Radi se o jednoj od dvije gondole, koje rajdere iz doline odvozi direktno u bespuca (neko bi reko walhala a neko bi to nazvo vukoj...a ili dype od svyeta)
Zamjenice je za nova, brza, veca (i pametnija), ali valjda tek dogodine.Dakle ko je planiro u Jackson Hole, nek se strpi dok montiraju novu gondolu :bootyshak

Flexon
22.09.2007, 16:40
prosle godine je bio dan zalosti povodom zatvaranja
ali koliko se meni cini normalan insan se gore i popne i sidje gondolom:sm011:
poenta je da je zaista ogroman broj skijasa koi skijaju te terene

elle23
01.10.2007, 15:24
Možete li mi preporučiti neko skijalište?
Poželjno da je u Italiji, smještaj u apartmanima, znanje skijanja nije baš neko:dontknow: (završena 2 stupnja škole skijanja), išla bi u 1. mjesec (ali nije nužno), za 2 osobe.
Nije mi važan noćni život, ali mi je važno da je misto lipo tj. da se imam gdje prošetat nakon skijanja. Što niža cijena je prioritet.

Hvala :sm018:

Krecha_86
01.10.2007, 15:37
Hmmmm...Livigno mozda ;)
procesljaj malo http://www.skijanje.hr/goto.php?id=26 , tu imas odlican opis italijanskih ski centara!

elle23
02.10.2007, 09:34
Hoću, hvala!:)

pop67
02.10.2007, 17:04
Hoću, hvala!:)

...samo pozuri jer je jako malo mesta ostalo za Alpes D' Huez i Les 2 Alp...:sm022: :sm019:

skiman
02.10.2007, 17:58
Možete li mi preporučiti neko skijalište?
Poželjno da je u Italiji, smještaj u apartmanima, znanje skijanja nije baš neko:dontknow: (završena 2 stupnja škole skijanja), išla bi u 1. mjesec (ali nije nužno), za 2 osobe.
Nije mi važan noćni život, ali mi je važno da je misto lipo tj. da se imam gdje prošetat nakon skijanja. Što niža cijena je prioritet.

Hvala :sm018:

Kronplatz ti je popularan u Hrvatskoj, Više na: www.superskidolomiti.org...............(gledaj Plan de Corones)
i tu možeš nači pametne recenzije italijanskih skijališta http://www.smucisca.net/

volcom
04.10.2007, 00:12
Naprimer dobar je Kaprun http://www.kitzsteinhorn.at/de/ ili Zermat ili Sass Fee ako se ima para

skiman
04.10.2007, 06:35
Naprimer dobar je Kaprun http://www.kitzsteinhorn.at/de/ ili Zermat ili Sass Fee ako se ima para
Ovo su sve preporuke za proleće i leto.....inače ima u sezoni puno, puno boljih skijališta.....:smoke:

volcom
04.10.2007, 12:43
To si upravu da je najbolje za prolece leto