PDA

Pogledati punu verziju : Štapovi?



wlad
20.06.2007, 22:57
Eto, nisam video da je bilo tema o štapovima, pa da ja postavim novu. Ne onako, nego zato što imam par (glupih) pitanja / razmišljanja - kao i uvek :D.

Elem, na štapove nikad u životu nisam previše obraćao pažnju. Znam koja mi je "prava" dužina, i po tome sam birao.

Ovi novi svi imaju male "krplje", valjda je to zgodnije za "race" ili šta ja znam (bolje stane u torbu ;)). E sad ja redovno zamenim krplje, jedne godine sam negde na Žabljaku našao da kupim par pakovanja većih krplji (jedno duplo od standardnih koje se sada dobijaju na štapovima) i postavim ih na štapu. Retko, ali se desi jednom godišnje ili ređe da mi krplja otpadne, valjda ne skijam kako treba - ili šta ;) - ali nije "frka" pošto imam rezervu...

E sad, sve je to lepo - lepo me služe štapovi, ali rek'o da priupitam kakve vi koristite štapove, da li na nešto specijalno obratite pažnju?

Moj jedini "problem" koji imam sa štapovima je da kada padam off-piste, u brzini, da nekad "legnem" na štap pa ga iskrivim - sve to lagano vratim na svoje mesto kasnije - i te krivine su slabo vidljive - ne smetaju ništa.. Pretpostavljam da tome služe oni extra-ultra-expensive carbon / kompozitni štapovi - da se uviju / vrate na staro bez deformacija - al' su skupi pa ne verujem da se isplate..

Znam da ima različitih "religija" po pitanju da li skijaš koristi "vezicu" na štapovima ili ne - da li provlači ruku kroz traku ili ne.. Ja sam na onoj strani da mi je traka višak, tj. nikad ne "vezujem" ruku - ne vidim svrhu, pri padu se ne odalji štap (najčešće mi ostane u ruci - grčevito se borim ;)) a nikada nije "odleteo".....

Eto, još jedne teme - o opremi - o kojoj se retko govori :D.

stekan
21.06.2007, 08:45
Kad je neko po visini van standarda, onda i pronalaženje odgovarajuće dužine štapova predstavlja problem. Tačno je da uvijek mogu uzeti štapove za skijaško trčanje jer ih ima i preko 140cm dužine, ali mi drške i krplje baš i ne odgovaraju.
I tako sam uglavnom koristio štapove dužine 130cm, jer većih nije bilo, sve do odlaska u Italiju 1998. godine. Tamo naletim na karbonske Scott World Cup dužine 135cm. Ljubav na prvi pogled. Dužina prava, a lagani da ih ne osjećaš u ruci. Jesu koštali 120000 lira (oko 65€), ali me i dan danas (ne baš danas jer je vani oko 30 C) služe savršeno.

Prošle zime sam u Banjoj Luci u jednoj prodavnici vidio Scott karbonske štapove za oko 45€. Jesu oko 3 puta skuplji od običnih štapova, ali za nekoga ko nema tendenciju da često gubi štapove, ovo je prava kupovina. Prošle zime sam samo jednu žicu skijao sa klasičnim alu štapovima jer sam se zamijenio sa kolegom radi probe (čini mi se da je to bio drug Tataratira) i imao sam osjećaj da su od olova. Na dobre stvari se čovijek lako navikne, ali obrnuto ide malo teže.

CrazyKong
21.06.2007, 10:32
Ja sam ovog Marta slomio stap posle dobrih 20 godina upotrebe. Ko se jos uvek seca brenda, bio je Elan Fas :), naravno cistokrvni aluminijumski krivljen i ispravljan bezbroj puta do tog kobnog dana na Dubokoj. Posle sam par dana vozio neke druge al ali nije to to...trebao mi je bezmalo celi dan da se naviknem !?!?

Malo sam se raspitivao sta da uzmem, i na kraju nisam jos nista uzeo...karbonski jesu laksi i manje se krive, mada prodavci kazu da zato lakse pucaju od aluminijumskih...a prilicno su skuplji.
Al su standard, tezi su, krive se, ali se i ispravljaju, i daleko su jeftiniji....

Pa ti sad odluci....
A i te male krplje me nerviraju...sto kaze wlad

Ja bih najradije opet uzeo Elan Fas, ali nema :)

VladDean
21.06.2007, 10:57
Ja sam ove zime na dubokoj isto plomio stare Al FAS , pa sam posao po nove, ali shvatio da mi dobro ide i sa jednim stapom....
Na kraju sam ipak uzeo K2 carbon-composite....

D.I.M.
21.06.2007, 11:47
Ja sam ove zime na dubokoj isto plomio stare Al FAS , pa sam posao po nove, ali shvatio da mi dobro ide i sa jednim stapom....
Na kraju sam ipak uzeo K2 carbon-composite....
Aj, kada se javljamo ko je ove godoine slomio stapove, i ja sam. Ode jedan takodje na Dubokoj. Nalete majstor tako da me je izuo iz cipela. Odneo me me i to na onom delu kod brvnare kafanice i početka Duboke 1. Do sada ih nisam lomio nikada. Taj jedan, a nov isti ko skije nabavih na jedvite jade na expozimu u ogovarajućoj dužini. I sta kupih novi par istih. Sada imam tri. Aluminijumski magfire, sminkerski ko skije.

skiman
21.06.2007, 12:15
Kad ih slomim ili kad mi ih ukradu (mamicu jim....) kupim nove.....Kod mene nema nikakve suvišne filozofije....Carbon? Preskupo......Ove godine uzeo Leki World cup GS štepove, jer su mi Leki World cup normalne ukrali.....Ove nove su mi dobre za ski utrke, a ostalo štap ko štap, služi za ravnotežu, i to je to.......:dontknow: :dziveli: Skiman

P:S: Leki je razvio tz. clik in sitem, koji je prilično komotan, a palice si prisiljen nositi na pravilan način......:yay:

wlad
21.06.2007, 23:57
Ja sam ovog Marta slomio stap posle dobrih 20 godina upotrebe. Ko se jos uvek seca brenda, bio je Elan Fas :)

Dje ga nađe? :D Toliko si dugo čuvao te štapove, sećam se i starih dobrih FAS skija :).


Malo sam se raspitivao sta da uzmem, i na kraju nisam jos nista uzeo...karbonski jesu laksi i manje se krive, mada prodavci kazu da zato lakse pucaju od aluminijumskih...a prilicno su skuplji.

Uh, znači lakše se lome? Ako je tako, šta će mi, bolje da se krive nego lome ;). 45EURića nije mnogo za kompozitni štap, al' da se ne lomi :D, ali nešto nisam baš viđao kompozitne štapove po našim prodavnicama, sve je stari dobri aluminijum...

stekan
22.06.2007, 09:42
Uh, znači lakše se lome? Ako je tako, šta će mi, bolje da se krive nego lome ;).

Ja sam svoje uzeo da skijam sa njima, a ne da ih lomim.:smoke:

Ovako ih na trulom zapadu pokazuju u izlogu:
955

D.I.M.
22.06.2007, 10:34
U bre Stekane svaka ti čast. Samo vadiš kečeve iz rukava. Šta sve slikaš bravo!

stekan
22.06.2007, 10:43
U bre Stekane svaka ti čast. Samo vadiš kečeve iz rukava. Šta sve slikaš bravo!
Nisam ja slikao. Samo sam posudio sa Interneta. Ovu je neko slikao za čika Bileka čiji sam ja veliki štovatelj (http://www.ski-bilek.de/).

D.I.M.
22.06.2007, 10:57
Gledajući u Austriji zimus i tamo mali broj ljudi ima carbon palice, uglavnom su to aluminijumski. Obratiću pažnju sledeći put.

Grazer
22.06.2007, 19:56
ja sam ove godine kupio salomon stapove,preko 140cm su ali su odlicni,cvrsti stabili,oko 50eur me kostao ali sam super zadovoljan

stekan
22.06.2007, 20:33
ja sam ove godine kupio salomon stapove,preko 140cm su ali su odlicni,cvrsti stabili,oko 50eur me kostao ali sam super zadovoljan

Zemo, sramota je da se nismo upoznali i da te ovdje moram pitati koliko si visok jer imaš duže štapove od mene.

A možda se i poznajemo, samo ja toga nisam svjestan?

Grazer
23.06.2007, 00:27
Moje dimenzije :)
visina 198 tezina 107,tu smo negde zar ne?:ok:

wlad
23.06.2007, 00:35
Ja sam svoje uzeo da skijam sa njima, a ne da ih lomim.:smoke:

:D



Ovako ih na trulom zapadu pokazuju u izlogu:


Dobra slika, može da se napravi i sa ALU štapovima, samo što se posle skidanja kalupa neće vratiti na staro :sm022: .

Flexon
23.06.2007, 01:27
stapovi su za mene potrosni materijal
svake sezone stradaju jedno dva para:dontknow: :glavaozid
mada i ja razmisljam da se oprobam sa onim karbonskim
za rodjendan sam uzeo starom par Leki stapova
i od tada razmisljam dali bih i ja sebi trebao uzeti par
nevjerovatno su lagani da covjek zaboravi da ima stapove u ruci

oggy
23.06.2007, 11:12
:D

Dobra slika, može da se napravi i sa ALU štapovima, samo što se posle skidanja kalupa neće vratiti na staro :sm022: .

Otkud znas da ce se stap sa slike vratiti na staro? Mozda je to neki Zmaj od Bileka postavio da pokaze kolko je jak :)

wlad
23.06.2007, 13:40
U pravu si, ko zna da li treba njima verovati!? ;) Možda čak, kada se skine kalup - štap pukne! :sm022:

plageton
24.06.2007, 19:19
Imam nekakve Salomon overall flex composite 135 cm - ne znam od cega ih prave al totalno lice na one sa slike i po debljini (13 mm, tako pise), a da ne mogu da se iskrive, to jemcim. Kupio sam ih pre dve i po godine na Expo-zimu (na Salomonovom standu) i secam se da sam ih platio nesto preko 20 evra. Znam da cete da kazete da je to mnogo jeftino, al tako je bilo. Pretpostavljam da je tajna u "made in china". Nikada posle vise nisam video takve.
Inace, potpuno preporucujem te stapove koji se (ne) krive i mogu cak da kazem da je to jedini deo opreme koji ne bih menjao.
Zimus sam ih prvi put za tri sezone ostavio kod kuce i iznajmio obicne (aluminijimske?) . I naravno, polomio ih. Na zicari.
Inace, imam misljenje o tome da li stapove treba pricvrscivati za ruku - apsolutno podrzavam skolu misljenja koja se tome protivi. Razlog je prost - bolje da ti stap ispadne (sto mi se desava retko) nego da ti se prilikom pada (sto mi se desava znatno cesce) stap nabije u usta, u oko i da ne nabrajam sve gde moze da se zabije (uostalom, nisu li upravo iz takvog razloga izbacene iz upotrebe one pantljike sto su vezivale skije za nogu - tzv. lovilice, secate li ih se?).
Privezi stap za ruku i u najboljem slucaju zavrsices sa iskrivljenim stapom. Mada, kako rekoh, ovi novi stapovi se i ne krive.

wlad
24.06.2007, 23:57
Po "pravilu" bi valjda trebalo da se "vezuju" ruke za štapove - ali ja to naravno ne činim :D.

Jedna od najčesćih (negativnih) posledica "vezivanja" su povrede prstiju prilikom padova (palca najčešće) - zato i smišljaju te "patente" kako da ti se ne povredi šaka - mislim ;).

Druga stvar, štapove ne treba "vezivati" kada ideš kroz šumu, u slučaju da ti se krplja zakači za granje ili sl. usput - nije prijatan osećaj za šaku i rame - ovo je inače običaj da se ne vezuje i za one koji inače vezuju.........

stekan
25.06.2007, 09:29
Skijaški palac jeste jedna od najčešćih povreda skijaša. Slažem se da je bolje ne vezivati štapove nego ih vezati pogrešno:
957
958

Razlika je očigledna (očimagledna) prilikom pada kada kod "opasnog" vezivanja ručka štapa ostaje ispod palca. Tada je samo dilema da li će se slomiti ručka ili palac :
959

Po pitanju zapinjanja štapa u šumi, najgore što se može desiti je da otpadne krplja. Osobno i lično nisam pristalica prakse da mi štap ostane iza mene u šumi i da se moram vraćati po njega.

Takođe, ako je štap vezan za ruku, šansa da vas štap udari po licu je potpuno jednaka šansi da se sami rukom udarite po licu. Prilikom pada su (valjda) ruke ispred vas, a samim tim i ručka štapa. Tom prilikom vas vrh štapa može povrijediti samo ako je štap kraći od dužine vaše ruke. A tako kratke štapove malo ko koristi, da ne kažem: niko.

Po pitanju Trigger sistema firme Leki, slažem se da je to vrlo praktičan sistem vezivanja rukavice za štap (a ujedno i dobar fazon za foliranje): http://www.shopatron.com/product/product_id=LEK8-880-006/392.0

Ali, i kod tog sistema ručka štapa ostaje ispod palca prilikom pada. Možda zbog toga firma Leki nudi i klasičnu pantljiku onima koji su problema svjesni: http://www.shopatron.com/product/product_id=LEK8-880-100/392.0 Obratite pažnju na naziv proizvoda: Trigger Security Strap.


U skladu sa iznešenim, stojim na stanovištu (ne sjedim, već čvrsto stojim) da štapove treba obavezno vezivati, ali isključivo na ispravan način.

CrazyKong
25.06.2007, 11:07
Ja fine kosulje... :)

stekan
25.06.2007, 11:31
Ja fine kosulje... :)
Levi's iz '80-tih

bobo
26.06.2007, 13:37
Ovi su idealni, na početku dana normalna težina a kako dan prolazi i skijaš postaje umorniji, štapovi su sve lakši i lakši. Naravno, treba paziti na balans.

plageton
26.06.2007, 14:41
Osecam na ovom mestu potrebu da ispricam kako sam prestao da kacim stapove o ruke.
To ima veze sa najozbiljnijom povredom koju sam pretrpeo na skijanju. Licem sam naleteo na stap koji sam prethodno zabio ispred sebe. Zamislite sad da je stap ekser, a glava cekic. E, tako je to bilo. Niotkakve pomoci mi nije bilo sto sam stapove zakacio po svim pravilima. Bilans: polomljen zub i otok na licu. Stap iskrivljen pod 120 stepeni. I bio sam srecan sto je tako dobro proslo.
Dobro, slazem se da je to bilo nespretno s moje strane, al to ne znaci da mi nespretni treba da idemo okolo sa slomljenom vilicom.
Naravoucenije: nema te teorije koja moze da predvidi kakav sve maler moze da te zadesi kad krenes da padas.

stekan
26.06.2007, 15:09
Ovi su idealni, na početku dana normalna težina a kako dan prolazi i skijaš postaje umorniji, štapovi su sve lakši i lakši. Naravno, treba paziti na balans.

Sa ovakvim štapovima je skijanje mnogo tečnije.


Licem sam naleteo na stap koji sam prethodno zabio ispred sebe. Zamislite sad da je stap ekser, a glava cekic. E, tako je to bilo. Niotkakve pomoci mi nije bilo sto sam stapove zakacio po svim pravilima. ...
Naravoucenije: nema te teorije koja moze da predvidi kakav sve maler moze da te zadesi kad krenes da padas.

Mislim da bi jednako prošao i da nisi vezeo štap za ruku. Maler može da se desi uvijek i svugdje.

Znam slučajeve nalijetanja zubima na štap prilikom silaska sa jahorinskih dvosjeda. Ružna scena.

skiman
28.06.2007, 14:27
Pa mogli bi i doktorirat na temu "štapovi":sm011: Vidi se da je vruče leto....:dziveli: Skiman

D.I.M.
28.06.2007, 22:28
Ovi su idealni, na početku dana normalna težina a kako dan prolazi i skijaš postaje umorniji, štapovi su sve lakši i lakši. Naravno, treba paziti na balans.
Kako se kupuju po litru ili po metru? Još litar jedan štapova molim. Sa ledom i limunom?
Xik hop xypa. :)

wlad
30.06.2007, 17:57
U skladu sa iznešenim, stojim na stanovištu (ne sjedim, već čvrsto stojim) da štapove treba obavezno vezivati, ali isključivo na ispravan način.

Nisi me ubedio :), ne vidim plus za vezivanje štapova? Držanje štapova u tvojem postu je dobro objašnjeno i ispravno, ali ne vidim koja je korist?

Na EpicSki se vodila "rasprava" i zagovornici vezivanja štapova su navodili da ih ne vezuju kada su van staze i u šumi.....

Flexon
30.06.2007, 18:18
ja ih vezujem uvije
i mislim da je pad sigurniji sa vezanim stapovima
doduse pravo mi se svidja onaj sistem na leki stapovima
gdje mozes da odbacis stap sa pritiskom na "dugme"
neznam kako da nazovemm taj sistem
i sto je navaznije ona traka stoi uvijek uvezana za rukavicu
tako da ne moras provlaciti ruklu uvijek
definitivno dobar sistem

skiman
30.06.2007, 20:06
ja ih vezujem uvije
i mislim da je pad sigurniji sa vezanim stapovima
doduse pravo mi se svidja onaj sistem na leki stapovima
gdje mozes da odbacis stap sa pritiskom na "dugme"
neznam kako da nazovemm taj sistem
i sto je navaznije ona traka stoi uvijek uvezana za rukavicu
tako da ne moras provlaciti ruklu uvijek
definitivno dobar sistem

"CLIK IN SYSTEM"........:ok:

stekan
30.06.2007, 21:08
Naziv tog sistema je Trigger, a ove godine je malo modifikovan i sad se zove Trigger S : http://www.leki.com/TriggerS.asp

Flexon
30.06.2007, 21:24
da to je to
taj model S izgleda malo izdrzljivije
mada onaj stariji moze da se izbaci u slucaju nevolje
a ovaj novi S ne izgleda kao da se moze odbaciti tek tako
doduse mozda se varam ali sve u svemu je dobra stvar

stekan
30.06.2007, 21:42
...mada onaj stariji moze da se izbaci u slucaju nevolje...

Da li pod ovim podrazumjevaš da sistem sam izbaci štap pri većem opterećenju u slučaju pada, ili misliš na to da skijaš sam pritisne dugme u slučaju pada?

Bojim se da druga opcija otpada, jer će skijaš u slučaju pada imati druge stvari na pameti.

Flexon
30.06.2007, 22:58
ne ne mislim da sistem sam izbaci
nego ako je skijas imalo priseban
pritiskom na ono dugme moze da izbaci stap iz ruke
jer onaj "klin" izleti veoma lako (pod uslovom da je dugme pritisnuto)

stekan
01.07.2007, 09:10
Znači, kod ovog sistema ručka prilikom pada ostaje ispod palca kao u situaciji koju sam na onim slikama nazvao "opasno", a sigurnosnog mehanizma koji će pri preopterećenju izbaciti nema.

Rijetko padam, ali kad padam, posljednje o čemu ću razmišljati su štapovi. Pitanje je i da li bih i imao dovoljno vremena da pritisnem dugmad na oba štapa. Kad padam, padam vrrrrlo brzo.

I kad bi bilo izvodivo svjesno izbacivanje štapova pri svakom padu, to me podsjeća na mišljenje da vezovi trebaju da budu podešeni da izbace kod svakog pada što ne da nije dobro, već je vrrrlo opasno.

Za mene, problem štapa pri padu nije da li je štap vezan za ruku, već da li ću povrijediti palac zbog štapa. Drugi problem je da li se moram nakon pada vraćati uz stazu po štap, jer ta aktivnost me baš i ne ispunjava srećom.

Očito Trigger sistem nije za mene. Flexon, što bi tu oko tebe rekli: Thank you! No, thank you!

P.S. Cijenjeni drug MunZe bi sad rekao: Stekane, baš možeš da kenjaš!

wlad
01.07.2007, 13:45
Ja padam bar 1-2 dnevno :D, i u 90% slučajeva mi štapovi ostaju u rukama (iako ih ne "vezujem"). Kad se "razletim" onda i štapovi "lete" ;), ali mi ne smeta da (jako retko) pokupim štapove, obično su na 5m od mene :sm022: .

Flexon
01.07.2007, 17:36
to sa ovim stapovima i izbacivanjem sam mislio vise za one koi su skepticni oko vezivanja
ja licno uvijek vezem stapove
i manja je vjerovatnoca da se covjek moze povrijediti stapovima koi su vezani za ruku
osim toga na zicari moze da se desi da spadnu stapovi ako nisu na ruci
ja licno ne skidam stapove ni na zicari ....
isto tako rijetko padam ali upecatljivo
do sada sam ima vise bliskih kontakata kao recimo sa stubom zicare
tako da udarac stapa ne racunam uopste ...

pop67
05.07.2007, 20:12
ja ih vezujem uvije
i mislim da je pad sigurniji sa vezanim stapovima
doduse pravo mi se svidja onaj sistem na leki stapovima
gdje mozes da odbacis stap sa pritiskom na "dugme"
neznam kako da nazovemm taj sistem
i sto je navaznije ona traka stoi uvijek uvezana za rukavicu
tako da ne moras provlaciti ruklu uvijek
definitivno dobar sistem

Flexon druze ja imam LEKI world cup stapove kao i vecina SKI MANIJAKA koji idu zajedno na skijanje i dobro skijaju.Stap je tako konstruisan da sto rece neko stoji u ispravnom polozaju,dakle ima(ne znam koliku)kosinu neposredno ispod rucke koja je napravljena u dve varijante(sa izrazenim pregradama izmedju prstiju tzv senior i sa jednom pregradom ispod kazipsta tzv junior).Male krplje nisu postavljene zbog sminke vec imaju zato sto su patentirane tako da na donjem obodu imaju bukvalno narezane zupce u visini oko 3mm koji sluze za to kada dodje u dodir sa polutvrdim snegom naprvi neku vrstu vakuuma i ne proklizava kao stara "sombrero"krplja.U dubokom snegu ne pomaze i da je krplja kao lopata tako da na velicinu same krplje dubok sneg nema ama bas nikakvog uticaja!
Ovi stapovi su jako lagani i nisu klasicno obli,vec imaju oblik nepravilnog pravougaonika,a kazu da je to zbog toga sto skijasi u 80% slucajeva padaju na stranu i podvlace stap pod sebe,a kako je stap pljosnat povrsinom ispod tela on je i elasticniji pa retko moze da se desi da se iskrivi ili pukne!
Triger sistem je koliko dobar toliko i los po meni.pruza izvesnu konfornost,dakle ne provlacimo stalno ruku kroz kanapce,vec jednostavnim potezom resavamo problem vezivanja stapa,ali posto sam naucen da stap MORA biti privezan pravilno za ruku,ovaj LEKI stap ima manu i to da nakon pada ako sneg udje u kuciste Trigera do kraja skijanja nema vezivanja stapa jer se nemoze izvaditi nego se mora sacekati otopljavanje.
Pored ove mane ne vidim zasto ih ne bi koristio ti ili bilo ko,oni nisu jeftini ali su svakako u odnosu kvalitet-cena i vise nego isplativi.
Pored njih neki od mojih prijatelja koriste i K2 composite 2 i jako su zadovoljni a kada smo isli Fracusku u Intersportu su ih pokupovali po ceni od 35E!:dziveli:

Flexon
05.07.2007, 22:44
Leki stapovi su zaista haos
kao sto sam vec rekao uzeo sam starom jedan par
moj najveci problem zasto ne uzimam karbon stapove
je taj da kao sto vec rekoh lomim barem dva para stapova po sezoni
ali nije ni to problem
problem je nacin na ki ih lomim nije u pitanju pad na stap
nego lift obicno se zapricam kad sjedam na lift i sugavo zabiojem stap
i onda me stap zavali u stomak prsa nogu ili ko zna sta vec
i usred udarca pukne sto je jako dobra stvar u tom slucaju
ali sta bi se desilo sa stapovim od karbona tada u to nisam siguran
cisto sumnjam da bi pukli i eto meni najgluplje moguce povrede
meni se desavaju stvari kao nikom na svijetu:glavaozid :sm022:

pop67
07.07.2007, 09:59
Leki stapovi su zaista haos
kao sto sam vec rekao uzeo sam starom jedan par
moj najveci problem zasto ne uzimam karbon stapove
je taj da kao sto vec rekoh lomim barem dva para stapova po sezoni
ali nije ni to problem
problem je nacin na ki ih lomim nije u pitanju pad na stap
nego lift obicno se zapricam kad sjedam na lift i sugavo zabiojem stap
i onda me stap zavali u stomak prsa nogu ili ko zna sta vec
i usred udarca pukne sto je jako dobra stvar u tom slucaju
ali sta bi se desilo sa stapovim od karbona tada u to nisam siguran
cisto sumnjam da bi pukli i eto meni najgluplje moguce povrede
meni se desavaju stvari kao nikom na svijetu:glavaozid :sm022:

Jedino sto ti preostaje je da se na sedeznici pridrzavas pravila da oba stapa drzis u jednoj ruci i da krplje ne budu ispod pancerica.Mozda neces imati vise nabrojene probleme.:dziveli:

Grazer
09.07.2007, 03:43
Slusam vas i krstim se,ozbiljno.:sm022:
Evo koliko vec skijam,padao sam svojevremeno kao budala,ma i dan danas padnem ali nikada nisam stap slomio,jesam dva ili tri puta ga iskrivio ali to je to.Evo zadnju sam sezonu skijao s salomonom i pao par put ali nista,sve super:ok:

pop67
09.07.2007, 04:33
Slusam vas i krstim se,ozbiljno.:sm022:
Evo koliko vec skijam,padao sam svojevremeno kao budala,ma i dan danas padnem ali nikada nisam stap slomio,jesam dva ili tri puta ga iskrivio ali to je to.Evo zadnju sam sezonu skijao s salomonom i pao par put ali nista,sve super:ok:
Kao i mnogo puta na ovom forumu,ljudi poput tebe su u pravu,ne treba mnogo biti pametan pa zakljuciti to sto si napisao,ali treba biti sprem an priznati da je tako!Ja te zato pozdravljam,i ostalim prakticnim ljubiteljima skijanja iz Banja Luke:dziveli:!

Grazer
10.07.2007, 09:41
Kao i mnogo puta na ovom forumu,ljudi poput tebe su u pravu,ne treba mnogo biti pametan pa zakljuciti to sto si napisao,ali treba biti sprem an priznati da je tako!Ja te zato pozdravljam,i ostalim prakticnim ljubiteljima skijanja iz Banja Luke:dziveli:!

Naravno:ok:,priznajem i ja da slucajeva ima i to kako ovde izgleda u ogromnim kolicinama.
Hvala na pozdravima i puno pozdrava iz kisne Banjaluke:sm018:

plecko
11.12.2010, 17:44
Eto, nisam video da je bilo tema o štapovima, pa da ja postavim novu. Ne onako, nego zato što imam par (glupih) pitanja / razmišljanja - kao i uvek
E sad, sve je to lepo - lepo me služe štapovi, ali rek'o da priupitam kakve vi koristite štapove, da li na nešto specijalno obratite pažnju?

jeste da je tema stara, ali nasao sam je, pa i postavljam pitanje vezano za nju.
Kako se odredjuje duzina stapova ?, jel mozda ono "moja visina puta 0,75" ?

stekan
11.12.2010, 18:23
To je možda za langlauf. Ja znam za visina puta 0,68.

Sapa
11.12.2010, 19:00
mes'cini da je najbezbjednije odgovarajucu duzinu scapa odrediti na ovaj klasicni nacin, bez uplitanja formula;

http://www.youtube.com/watch?v=KEdVT03nU-Q

ps
priznajem, nedostatak ove metode je kad odlucis da stapove narucis tj kupis preko neta :D

stekan
11.12.2010, 19:13
Onaj što je imao frizuru ko Ajnštajn reče da je sve relativno.

Po mojoj matematici, skijaš koji ima uspravne pancerice treba imati štapove duže 5cm od onog sa vrlo nagnutim pancericama. Takođe, skijaš na TPi2 (Rossi) ili Fluid (Dynastar) vezovima je 2cm viši od skijaša na klasičnom Vist vezu.

zloglasni
11.12.2010, 19:55
Flexon druze ja imam LEKI world cup stapove kao i vecina SKI MANIJAKA koji idu zajedno na skijanje i dobro skijaju.Stap je tako konstruisan da sto rece neko stoji u ispravnom polozaju,dakle ima(ne znam koliku)kosinu neposredno ispod rucke koja je napravljena u dve varijante(sa izrazenim pregradama izmedju prstiju tzv senior i sa jednom pregradom ispod kazipsta tzv junior).Male krplje nisu postavljene zbog sminke vec imaju zato sto su patentirane tako da na donjem obodu imaju bukvalno narezane zupce u visini oko 3mm koji sluze za to kada dodje u dodir sa polutvrdim snegom naprvi neku vrstu vakuuma i ne proklizava kao stara "sombrero"krplja.U dubokom snegu ne pomaze i da je krplja kao lopata tako da na velicinu same krplje dubok sneg nema ama bas nikakvog uticaja!
Ovi stapovi su jako lagani i nisu klasicno obli,vec imaju oblik nepravilnog pravougaonika,a kazu da je to zbog toga sto skijasi u 80% slucajeva padaju na stranu i podvlace stap pod sebe,a kako je stap pljosnat povrsinom ispod tela on je i elasticniji pa retko moze da se desi da se iskrivi ili pukne!
Triger sistem je koliko dobar toliko i los po meni.pruza izvesnu konfornost,dakle ne provlacimo stalno ruku kroz kanapce,vec jednostavnim potezom resavamo problem vezivanja stapa,ali posto sam naucen da stap MORA biti privezan pravilno za ruku,ovaj LEKI stap ima manu i to da nakon pada ako sneg udje u kuciste Trigera do kraja skijanja nema vezivanja stapa jer se nemoze izvaditi nego se mora sacekati otopljavanje.
Pored ove mane ne vidim zasto ih ne bi koristio ti ili bilo ko,oni nisu jeftini ali su svakako u odnosu kvalitet-cena i vise nego isplativi.
Pored njih neki od mojih prijatelja koriste i K2 composite 2 i jako su zadovoljni a kada smo isli Fracusku u Intersportu su ih pokupovali po ceni od 35E!:dziveli:

Kad ti udje sneg u rucku samo ga udari par puta o dlan ili duvaj 20 sekundi u njega i problem je resen.nikada mi nije bilo potrebno vise od 15 sec da se otopi sta god je unutra jedino sto treba odmah po padu to da izvedes da necekas da se zaledi skroz

Jessieblueyu
12.12.2010, 23:13
Apsolutno se slažem sa "metodom ugla od 90 stepeni u laktu" sa onog youtube klipa.

zloglasni
13.12.2010, 06:02
Apsolutno se slažem sa "metodom ugla od 90 stepeni u laktu" sa onog youtube klipa.

ko vozi iole agresivnije ne treba da se drzi toga vec da ide na krace stapove jer ce duzi stapovi samo ga prave probleme.Naravno ovo se odnosi sl i gs

gevara
08.01.2011, 14:17
Kada se pogleda više pristupa iz više izvora (relevantniji forumi, namjenske Net stranice, video uputstva) možda se može izvući neka "kombinacija" pristupa pri izboru za veću populaciju skijaša:

1. Formula: Visina x 0.68 - kao prva faza,
2. Probavanje određenih dužina sa metodom, ugrubo rečeno, nadlaktica uz tijelo, podlaktica paralelna sa podlogom, štap naravno paralelan sa nogom, okrenut i uhvaćen ispod "zvjezdice" - Ovde mi je nedorečen pristup u kakvoj obući je "skijaš" (standardnoj obući, pancerici ili čak i na skiji),
3. Meterijal izrade, sistemi što direktnije povlači cijenu,
4. Izgled, kad se već može birati :-)

Pokoja korekcije poslije probavanja u odnosu na rezultat formule, i event. taj "stil" i lične preferencije skijaša.
Svejedno se to ne može preciznije dostići, jer tu su raznorazna pomjeranja tijela, podloga kojom se kreće itd. itd.

Pozdrav

chaghaboo
23.09.2011, 16:53
Karbonski Vs. Aluminijumski, Traka Vs. Triger sistem, a šta je sa teleskopskim štapovima? Koristi li ih ko i kakva su iskustva? Vidim da ima i teleskopskih koji se nastave jedan na drugi pa sluze kao lavinska proba (multipraktik)...

stekan
23.09.2011, 20:16
Karbonski sa trakom, naravno.

Evo i pravog proizvoda za ljubitelje Leki modela: http://www.leki.com/skiing/skiingAccessory.php?aID=3 Obratite pažnu na naziv proizvoda, tj. drugu riječ.

Ovo sa nastavljanjem teleskopskih bi moglo biti zgodno nama dvometrašima.

ibane
23.09.2011, 23:04
Trigger sistem. Zakacis za cas i vozis. Kupio sam pre par godina na sajmu i ne menjam ih :).

wlad
23.09.2011, 23:19
Ako si turni skijaš onda teleskopski, inače ih zaobiđi.. Ovo ostalo kako ti se više sviđa :).

chaghaboo
26.09.2011, 08:45
Vidim da tih teleskopskih ima i kod nas da se kupe a razmisljam o novim stapovima pa rekoh da cujem od iskusnijih kada takvi stapovi imaju smisla...

Ivan Bgd
26.09.2011, 11:43
Vidim da tih teleskopskih ima i kod nas da se kupe a razmisljam o novim stapovima pa rekoh da cujem od iskusnijih kada takvi stapovi imaju smisla...

Chaghaboo,

ne bacaj brate pare na stapove uzmi neke jeftine lagane alu i uzivaj.
:sm018:

chaghaboo
26.09.2011, 12:05
Ehej Ivane,

takve i praktikujem i to one klot (sa trakom), nego me zainteresovali ovi teleskopski nisam znao čemu služe a trebao bih da pazarim nove štapove...

wlad
26.09.2011, 12:10
Ako ih ima dosta u našim prodavnicama onda verovatno nisu u pitanju skijaški štapovi. Možda grešim, ali verovatno se radi o treking (šetačkim) štapovima?

chaghaboo
26.09.2011, 12:29
Wlad, ajde pogledaj kad stigneš na sajtu Iglu Šport-a (http://www.iglusport.rs/index.php?page=shop.browse&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=71), ima ih tamo samo za treking ali prilično sam siguran da su neki od tih baš skijaški, bolje ćeš znati od mene. Npr. Leki Haute Route 2 koji nudi Iglu na sajtu Lekija se vodi kao skiing/products/backcountry poles...

wlad
26.09.2011, 12:39
U pravu si, jesu skijaški, pogledaj detalje štapa (http://www.iglusport.rs/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=811&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=71)... Ali neće ti to trebati za alpsko skijanje, za turno skijanje je jako zgodno da budu teleskopski (kada se penje sa skinovima mnogo je bolje da štapovi budu duži).

chaghaboo
26.09.2011, 12:42
kada se penje sa skinovima mnogo je bolje da štapovi budu duži

Hvala, to mi je trebalo, pojašnjenje čemu služe. :ok:
Očigledno za alpsko skijanje nisu potrebni tako da idemo u potragu za alu sa pantljikom :ski:

gevara
26.09.2011, 19:02
Ako ih ima dosta u našim prodavnicama onda verovatno nisu u pitanju skijaški štapovi. Možda grešim, ali verovatno se radi o treking (šetačkim) štapovima?

Po "default" su "šetački", bar sudeći po "slikama" iz svijeta :).
Sudeći po iskustvima iskusnijih, koji su lomili ski štapove, teleskopski bi se vjerovatno dosta "lakše" lomili.
Iz dijela naziva modela štapa se vidi veza sa turnim skijanjem, "Haute Route" - famozna turna ruta Šamoni-Cermat.

P.S. Da ne dužim, ako nekad budete imali priliku pogledati (ako već niste) emisiju o toj ruti, nemojte razmišljati.

plageton
29.09.2011, 00:58
Pripadam školi mišljenja koja ne upotrebljava traku na štapovima. Eliminisana je mogućnost da se upetljaš, a u slučaju pada je daleko bezbednije da štapovi ostanu iza nego da se tumbaš sa njima. To naročito važi za aluminijumske štapove koji se tom prilikom mogu i iskriviti.

Tako da pantljike ne znam čemu služe. Čak mislim da ne bi bilo besmisleno da se isključe iz upotrebe kao što su isključene nekadašnje "lovilice" za skije.

Ako neko misli da će se dešavati da će mu štap koji nije privezan za ruku ostajati zaglavljen u snegu prilikom vožnje, to se jednostavno dešava izuzetno retko. Treba samo malo navike.

A štapovi, pa podržavam pristup da treba kupovati elastične i lagane. Ako su i skplji, kad razmislite, štap je deo opreme koji se verovatno najređe menja. Pa onda, daj tih 20 E više.

nmnja
29.09.2011, 01:51
Ako neko misli da će se dešavati da će mu štap koji nije privezan za ruku ostajati zaglavljen u snegu prilikom vožnje, to se jednostavno dešava izuzetno retko. Treba samo malo navike.

Meni se recimo ovo desava, ne bas cesto, ali dovoljno puta da ne bih tako lako odustao od pantljika. Cak se secam da sam jedne stare stapove, kojima inace nista nije falilo osim sto je pukla pantljika, prestao da koristim samo zbog toga.
Ima i dosta drugih situacija u kojima su mi pantljike jednostavno jako korisne, npr. prilikom brzog popravljanja/namestanja opreme sa dve ruke, naocare, kaciga, ...
Opet i to sto kazes, mozda treba samo malo navike...

stekan
29.09.2011, 07:19
Pripadam školi mišljenja koja ne upotrebljava traku na štapovima. Eliminisana je mogućnost da se upetljaš, a u slučaju pada je daleko bezbednije da štapovi ostanu iza nego da se tumbaš sa njima...

Ovo je kao i pitanje "da li vezati pojas u autu?" na koje postoje razni odgovori. U ovom slučaju potpuno različito razmišljamo. Šansa da se nabodem na štap koji je privezan za ruku ne postoji, jer prilikom pada ruke idu dalje od tijela. Ako nisam "vezao" pantljiku, osjećam se kao da nisam zakopčao pancerice, dok mog sina ni Onaj gore ne može natjerati da provuče ruku kroz pantljiku, ali zato kad god padne, redovno se vraća uz brdo da pokupi štap.

Ovo za zaglavljivanje štapa u snijegu za vrijeme skijanja mi nije jasno.

alexa
29.09.2011, 11:06
S' neba pa u rebra: kad radis skije ostris li prvo kantne pa cistis povrsinu (strugac, cetka, aceton..) ili prvo cistis pa ostris

wlad
29.09.2011, 11:39
Pripadam školi mišljenja koja ne upotrebljava traku na štapovima.

Takođe ne koristim. Već je bila diskusija na ovu temu (možda i u istoj ovoj temi), mislim da je više stvar navike. Stekanov komentar o "vezivanju pojasa" mislim da je preteran :), jednostavno ne postoji "studija" koja je pokazala da je bezbednije koristiti pantljike, dok za vezivanje pojasa postoji mnogo ozbiljnih studija i samim tim je i po većini zakona to obaveza.
Sa druge strane, ako pogledate "pravila" za korišćenje "pantljike", postoji mnogo izuzetaka, pa tako po pravilu morate da ih "skidate": ako sedate na žicu, ako skijate offpiste, ako skijate kroz šumu itd. Mislim da je to prosto stvar navike, da većina ljudi to radi zato što im je rečeno "da tako treba" ili "da je tako ispravno", kao što je nekada jedino bilo ispravno "skijati spojenim skijama" itd :). Jedina realna "mana" je da pri padu mogu da zaostanu štapovi, što se (barem meni) desi jednom u 10 dana skijanja (kao i mojoj deci), sa druge strane ne moram stalno da ih stavljam/skidam i da razmišljam o tim pravilima ;).


Tako da pantljike ne znam čemu služe.

Meni služe da okačim štapove "o klin" u ostavi, brat kada kupi štapove odmah odšrafi onaj šraf koji drži pantljike i iste baci u đubre :sm021:

average
29.09.2011, 11:44
Da bi pomirili sva razmisljanja - najbolje je uzeti leki stapove sa trigger sistemom i zavrsiti pricu :)

wlad
29.09.2011, 11:47
Iskreno, ne bi nikada koristio taj Trigger sistem - zato što prosto ne vidim svrhu da mi štapovi stoje "vezani" za ruku. Za mene je to skidanje/stavljanje (ili u slučaju Triggera nakačinjanja i kliktanja ili šta već) totalni "overhead". Kao da sada npr. vezuješ "lovilice" za nogu a to ti nije uopšte potrebno :).

Sa druge strane razumem ljude koji religiozno koriste pantljike, navikli su se pa ako ne stave osećaju se "kao goli", tj. nešto tu ne leži kako treba.

Flexon
29.09.2011, 16:04
za mene licno je trigger sistem genijalan imam dva para stapova sa tim sistemom
ali ja u principu uvijek glasam za kakve jeftine stapove

stekan
29.09.2011, 18:54
S' neba pa u rebra: kad radis skije ostris li prvo kantne pa cistis povrsinu (strugac, cetka, aceton..) ili prvo cistis pa ostris

Nekad davno kad sam sam oštrio kantne, čistio sam kliznu površinu nakon oštrenja rubnika. Već odavno ne oštrim rubnike sam, već dajem na mašinsko oštrenje keramičkim diskom (i naglasim: "samo sa strane").

gevara
29.09.2011, 21:35
...već dajem na mašinsko oštrenje keramičkim diskom (i naglasim: "samo sa strane").


Da nema "keramike" možda negdje kod nas (BL), nisam provjeravao?
A drugi ugao?

Da ne bude totalni "off", štapovi da služe, pa ko voli neka izvoli. A traka, pa ne bi toliki proizvođači bez potrebe stavljali iste :).

stekan
30.09.2011, 07:27
Da nema "keramike" možda negdje kod nas (BL), nisam provjeravao?
A drugi ugao?

Nema u BL, ali ima kod našeg čo'eka tamo negdje.

Drugi ugao je uvijek isti osim ako ne brusiš kompletnu kliznu plohu. Ako svaki put oštriš i "drugi" ugao, vremenom ćeš dobiti konkavnu kliznu plohu tj. plastika u sredini će biti "starija" od rubnika.

gevara
30.09.2011, 09:25
Nema u BL, ali ima kod našeg čo'eka tamo negdje.

Drugi ugao je uvijek isti osim ako ne brusiš kompletnu kliznu plohu. Ako svaki put oštriš i "drugi" ugao, vremenom ćeš dobiti konkavnu kliznu plohu tj. plastika u sredini će biti "starija" od rubnika.

Znači ski dijaspora :).

Podrazumijevano. Nisam bio konkretan, kad dođe na red da se radi drugi ugao, koji alat?

Pozdrav

stekan
30.09.2011, 12:53
Znači ski dijaspora :).

Podrazumijevano. Nisam bio konkretan, kad dođe na red da se radi drugi ugao, koji alat?

Pozdrav

Obična turpija sa plastičnim hepekom: http://www.fktools-us.com/ProductDetail.asp?PartNumbNew=3136#
Ako platiš kafu, možda ti hepek posudim.

Sreća pa nismo previše :sm023:

gevara
30.09.2011, 18:09
Hvala, imaću na umu. Kafa, rakijica može bez obzira...

Moje izvinjenje za tzv. "off".
Evo još jedne namjene, doduše iz juniorskih dana - ukrstim ih u "X", kontriram trake (još jedan plus za njih) i napravim naslonjač. Ne smočim "skafander", a malo se odmorim :).

plageton
03.10.2011, 13:52
Ovo za zaglavljivanje štapa u snijegu za vrijeme skijanja mi nije jasno.

Pa to je realno jedina fajda od pantljike. Kada skijaš, je l' da, imaš rukavice i nemaš baš najbolji osećaj koliko čvrsto držiš štap. Te ako zabodeš štap u neki dublji sneg recimo, a štap ne držiš dovoljno čvrsto, štap ostade a ti ode .

stekan
03.10.2011, 14:59
Da li je do pantljike ili do čvrstog stiska, nikad mi se to nije dogodilo.

wlad
03.10.2011, 15:08
Ili do toga da možda ne zabadamo svi isto, možda neko zabija jače štap pa onda može i da ostane, a većina ljudi (barem mi se tako čini - subjektivno) štapovima ovlaš dodiruju podlogu (a samo u nekim situacijama ga koriste kao oslonac) a neki ga i ne koriste premnogo (služi im više kao psihološka podrška ;)) :).

Flexon
03.10.2011, 19:30
stap ima svou funkciju i nema tehnickog skijanja bez upotrebe stapova
kad vidim ljude kao mlataraju stapovima zlo mi dodje :hair:

plageton
04.10.2011, 14:52
Da. Za upotrebu štapova je vezana jedna od najrasprostranjenijih zabluda novijeg vremena. A to je da sa karvingom štap izgubio na značaju. Prisustvovao sam nekim časovima skijanja i iznenadilo me je koliko je instruktor insistirao na pravilnoj upotrebi štapa, isto kao i nekada dok karvinga još nije bilo. Korišćenje štapa je uslov ne za pravilno, već za normalno skijanje.

hogar
04.10.2011, 15:01
Ima još jedna važna funkcija štapa na domaćim skijalištima o kojoj čini mi se nije bilo riječi, a to je rastjerivanje dječurlije i baraba koji idu preko reda i gaze skije... :awm2:
Jeste da je dubok i autoritativan glas dobar vaspitni argument barem u prvoj fazi, ali je u drugoj fazi pregovora, ako ovo prvo ne urodi plodom, štap u ruci (podrazumijeva se da je obrnuto okrenut, kao da držiš Ekskalibur!) uz odlučan pogled i lagano mahanje mnogo jače edukativno sredstvo :ski::ski::ski:

trendo
04.10.2011, 21:17
Isto tako stap je odlicno pomagalo za ustajanje posle pada, a padovi su normalna stvar :ski:
Bar ja kada sam ucio skijati prva lekcija mi je bila kako pasti i zatim kako ustati
I nije mi jasna ta dilema oko pantljike???
Treba ne treba, pa takva pa vakva, a i te takav stap pa ovakav...
stap ko stap, treba da vrsi funkciju, ko ne zna zasto sluzi neka se vrati u prvi razred
I naravno da trebaju pantljike onome sto ih koristi. Ko ih ne koristi to znaci da mu ne trebaju pa ih treba baciti ili ne zna da in koristi

wlad
04.10.2011, 21:53
Večite dileme :sm021:
Šta da radimo, ubijamo vreme do početka sezone :dontknow:

oggy
04.10.2011, 23:33
Optimisticne prognoze najavljuju vrlo ozbiljne dumpove u centralnim Alpama za vikend, ako bog da, pa da se "omrsi", bilo ovaj, bilo naredni vikend...

gevara
05.10.2011, 17:20
Što štediš slova, napiši nešto i o štapovima :) :ok:.

IvanQ
11.11.2012, 23:03
Ne znam da li je bilo price ranije o ovome, ali me bas interesuje da vidim kako ljudi koriste trake na drskama stapova. Da li provlacite ruke ili ne? Ovo pitam zato sto sam u dilemi sta je bolje. Ja sam ranije provlacio dok jednom nisam lose pao na stap koji mi umalo nije polomio podlakticu. Od tog pada nisam vise nikada provlacio vec prilikom pada uglavnom pustam stapove da me ne povrede. Tako mi deluje sigurnije iako zna da bude muka ako ostanu negde iza. Takodje, ovo mi deluje kao veliki sigurnosni rizik kada se skija van staza u oblastima gde postoji rizik od lavine. Naime, koliko sam ja citao, a i deluje logicno, u slucaju lavine se treba sto pre osloboditi stapova.

gio
11.11.2012, 23:21
Dugo sam ih stavljao oko ruke dok prošle godine nisam imao isto tako situaciju da mi štap ostane nekao iza pri padu i povuče mi ruku ispod mene. Ne umem da objasnim kako je došlo do toga ali pukom slučajnošću nisam pao sam sebi na ruku. Od tad ne vezujem štap. Ako mi izleti iz ruke lakše ću da se vratim po njega nego da rizikujem što ne mogu da ga se rešim.

SEXten
12.11.2012, 01:50
Slična iskustva smo većina imali...ja ga se nisam moga osloboditi pri padu i padoh pravo štapom na naoćale kojih je puklo staklo ali me srećom spasilo, da nisam ima naoćale pozdravih se sa okom.
Ovako, nikad više neću provući ruku kroz štap šta je moja preporuka ostalima jer je puno veći rizik od ozljede.

stekan
12.11.2012, 07:26
i...ja ga se nisam moga osloboditi pri padu i padoh pravo štapom na naoćale kojih je puklo staklo ali me srećom spasilo, da nisam ima naoćale pozdravih se sa okom.

Možeš li pojasniti ovo "ja ga se nisam moga osloboditi pri padu"? Zbog čega bi ga se oslobađali? Valjda se pada sa ispruženim i raširenim rukama. Na taj način nema šanse da štap dođe blizu očiju. Ako je tada štap vezan za ruku, ni ručka, a ni vrh ne mogu da se zabodu u tijelo. Ako štap slobodno odleti, ko zna šta je sve moguće...

Za ovih 35 godina skijanja ni jednom nisam skijao sa "slobodnim" štapovima i ni jednom nisam imao bilo kakvu nezgodu sa štapom (bilo je i slomljenih štapova, ali nije bilo povreda).

SEXten
13.11.2012, 11:04
Ja sam samo rekao svoje osobno iskustvo. Pri nekontroliranoj brzini svasta moze da se desi pa cak i da ti se štap u dupe zabode hehe...veći nagib, veća mogućnost pada i veća opasnost od štapa jer si stalno iznad njega.
Stekan vjerovatno polako skija i polako pada, stoga su šanse za ozljedu puno manje...pametno!

hogar
13.11.2012, 11:41
Stekan vjerovatno polako skija i polako pada, stoga su šanse za ozljedu puno manje...pametno!

Skijam brzo, neskromno ću reći vrlo brzo, u mladosti sam se 10-tak godina aktivno borio i kapijama, ali nikad nisam uzeo štapove u ruku bez da propisno provučem šaku kroz remen... Složio bih se sa onim što je Stekan rekao, bilo je i finih padova, ali povreda od štapova zato što ih se nisam "oslobodio" nikada...

IvanQ
13.11.2012, 11:46
Meni se, kao sto rekoh, jednom, davno, desio taj problem i od tada nekako imam strah. To mi je bilo jos dok sam bio nov u skijanju tako da je mozda i to bio problem. Sada skijam jako brzo i nekako i je uvek frka da me stap ne upropasti u slucaju tezeg pada.

Ivan Bgd
13.11.2012, 12:18
u mladjim danima u većoj brzini pri padu sam tako leteo da sam u trenutku shvatio da su mi stapovi ispred glave i da ce se zabosti u sneg ispred mene a ja u njih i tog trena sam ih odbacio u strane u poslednjem trenutku.
Od tog pada stalno mi je remen stapa oko prstiju samo , nikako oko zgloba.
Tako da pri padu samo ispružim prste i stapovi odu, a u slučaju da mi se stap zaglavi nekako u snegu i iskobelja drska iz šake tu hvatam prstima remen i to je to.
Nema potrebe za remenom oko zgloba.
Poz

Grazer
13.11.2012, 12:28
Kako ce se povreda desiti nemoguce je kontrolisati. Vi mozete odbaciti stap a on opet nekako moze da vas ubode ili udari. Jedna od najcescih povredsa na skijanju nakon povreda koljena je takozvani skijaski palac gde dolazi do loma palca usled neispravnog drzanja stapa.
Povrede se desavaju ali drzite stap kako je pravilima propisano i svescete ih na minimum.

stekan
13.11.2012, 13:08
Repeticija je majka ponavljanja, pa evo šta piše na trećoj strani ove teme: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=1375&page=3
Tu sve piše. Nadam se da smo svi prvo učili kako se pada, a nakon toga kako se skija.

Po pitanju brzine skijanja, svi mi skijamo brzo. Za nekog je to 10 km/h, a za nekog drugog 80 km/h. Osobno skijam dovoljno brzo da pri padu i udarcu glavom u tvrdu stazu razbijem Giro Fuse kacigu (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=6107).

Grazer
13.11.2012, 14:38
Elem te slike upravo potvrdjuju sta sam rekao

plageton
21.11.2012, 13:02
Možda sam to već napsiao, a možda i nisam, za taj slučaj priklanjam se iskazanim mišljenjima da je vezivanje štapa za ruke nebezbedno a i komplikovano.

ibane
21.11.2012, 23:38
Leki trigger sistem je zakon. Ja imam onaj stari sistem. Za cas stavis, za cas skines a ako padnes izbacuje kao vez :).

Grazer
22.11.2012, 00:44
Leki trigger sistem je zakon. Ja imam onaj stari sistem. Za cas stavis, za cas skines a ako padnes izbacuje kao vez :).
da ali onda moras i rukavice za taj sistem kupovati inace se ne isplati

ibane
22.11.2012, 00:54
da ali onda moras i rukavice za taj sistem kupovati inace se ne isplati

Grdno gresis sinko :). Dobijas "trakice" koje idu na rukavicu. Pogledaj na sajtu pa ce ti biti jasnije.

Grazer
22.11.2012, 01:20
To je jos komplikovanije. da Leki sistem ali samo uz leki rukavice. Inace NE :sm008:

ibane
22.11.2012, 23:15
To je jos komplikovanije. da Leki sistem ali samo uz leki rukavice. Inace NE :sm008:

Zasto mislis da je komplikovanije? Jednom se stavi na rukavicu i podesi i posle ne moras da skidas. A ne smeta. Kao da je sastavni deo rukavice. Jel si probao nekada?

Grazer
10.12.2012, 15:44
Nije mi prirodno stalno imati onu "narukvicu" na rukavici. Barem meni, moguce drugima ne smeta. leki sistem je odlicna stvar ali onda kupiti i rukavice, tako bih barem ja uradio

Markoos
10.12.2012, 18:55
Ibane dzaba pricas :) Grazer mora imati sve u kompletu iako nema potrebe :) Ja imam leki stapose sa tim hepekom i alpine pro rukavice u kombinaciji vec 4 god i nikad nisam osetio da mi nesto smeta ili da sam zazalio sto sam to uzeo ali kao sto vidimo ljudi su razliciti.... I to u nekim slucajevima bas razliciti :)

stekan
10.12.2012, 19:23
Ja ipak mislim da je idealna kombinacija Ziener Gwarp Lobster rukavice sa Komperdell Pure Black Carbon štapovima.

wlad
10.12.2012, 19:58
Ja ne bi baš preterivao sa jastozima na skijanju :bootyshak, prošle sezone sam kupio novi par karbonskih štapova (prvi par sam kupio pre par godina i slomio ih odma na prvom skijanju :sm022:) i odlično su se pokazale za sada, i on piste i offpiste - još se nisu slomili :ok: ti novi su marka K2, ako je to bitno ;), verovatno se svi prave u istoj Kineskoj fabrici :D

ibane
11.12.2012, 00:32
Najgore je kada te neko ubedjuje u nesto a on sam nije ni probao ni video a ti jesi. Sto bi rekli ovde: Ima gi razni :glavaozid. Samo sam hteo da prenesem svoja iskustva a ne da se ubedjujem sta je bolje :dontknow:.
Stekane svidjaju mi se ove Ziener :sm021:. Jel to one za motazu lanaca :sm022:?