PDA

Pogledati punu verziju : Nordica HOT ROD TOP FUEL



PhilJack
08.06.2007, 15:11
Interesuje me da li je neko probao ovu cipelu? "Nordica HOT ROD TOP FUEL"
Da li zna neko nesto vise o njoj i da li vredi dati za nju 300-tinjak eura.
Moze li neko da mi preporuci nesto u tom rangu cene i flexa.


Pozdrav
:dziveli::dziveli::dziveli:

stekan
08.06.2007, 20:04
Kao i uvijek, sve zavisi od oblika tvog stopala i ko god da ti preporuči bilo koji model zaboravlja da se možda tvoje stopalo u njemu možda neće prijatno osjećati. Tri su osnovna pravila pri izboru modela: probati, probati i probati.

Ovdje imaš i opis te Nordice (pod "All Mountain Expert and Freeride"), pa baci pogled: http://www.bootfitters.com/07_reviews.htm

Mojoj nozi (posebno lijevoj) najbolje odgovara Salomon X-Wave/Crossmax serija. Ako budeš probavao cipele, obavezno probaj.

Evo i 10 savjeta pri izboru (prvo je da me ne poslušaš): http://www.bootfitters.com/custom_boot_fit_tips.htm

daki
09.06.2007, 10:20
Cipela je super, NORDICA ne moze da mashi!
Imaju jednu manu - kopce nisu bash najtvrdje-pucaju!
Cijena je OK

PhilJack
09.06.2007, 18:54
Procitao sam da su im kopce extra zato sto su preuzete sa modela doberman (bar se Nordoica hvali time)

samo me plasi ovo "Beware: Chews insteps raw on entry and exit."

PhilJack
12.06.2007, 12:49
Skracene su mi muke, HOT ROD se ne proizvodi u vecem broju od 28.5 a meni treba bar 29.5 ili 30 :dontknow:
Jedino sto u ovom trenutku mogu da nadjem u mom broju je speedmachine 12
sada stvarno ne znam sta da radim, jel postoji razlika i to velika u samoj klasi izmedju ova dva modela.:sm006::sm006:

stekan
12.06.2007, 13:34
Volio bih znati razlog zbog kojeg si se "popalio" za Hot Rod Top Fuel. Da li si ih vozio, pa su ti super "sjele"?

Mislim da je Speedmachine 12 prijatnija varijanta za cjelodnevno rekreativno skijanje. Ako ti treba cipela za takmičenja, onda su tad neki drugi kriteriji u igri.

Da li si razmatrao (i probavao) modele Tecnice i Salomona?

PhilJack
12.06.2007, 16:44
Nisam se "popalio" ali hocu cipelu za koju sam pronaso samo pozitivne preporuke i naravno neka licna simpatija prema Nordica.
Slazem se Stekane sa tobom i vrlo uvazavam tvoje misljenje vezano za nabavku i odabir cipele, ne zelim da nabavim neki model koji je race pa posle zbog toga da imam probleme ili da mi propadnu prvi dani na snegu zbog loseg izbora cipela.
Nisam od onih koji pate da moram da imam race neki deo opreme vise sam za to da kupim komad necega koji ce mi pomoci da jos vise uzivam u skijanju....

Nisam razmisljao o neki drugim proizvodjacim iz jednog pomalo glupog razloga, a to je nedovoljna obavestenost o ponudjenim modelima raznih proizvodjaca, isao sam logikom "ne menjaj tim koji dobija" stvarno sam zadovoljan trenutnim cipelama ali su u jakom losem stanju prvenstveno ulozak koji se deformisao a i flex je nesto oko 60-70.

Ne spremam se za takmicenje ali ipak bi uzeo neki advance model sa flex ne manjim od 100-110
Apsolutno nisam zadrt i prihvatam svaku sugestiju jer stvarno ne zelim da zbrzam i kupim nesto sto ce mi biti nepotrebno.

Sapa
12.06.2007, 16:49
Evo vidim Stevo opet (nesebichno) propagira Salomon-cipelice…:smoke:

Ne sumnjam da Stekanu i mnogim drugim leze savrseno, ali ako ti je stopalo uzano (vako ko meni), onda nemoj…bar ne ove modele do ove godine, cini se da su ovi Falconi i Foili od ove godine sasvim druge forme, vidi probaj: sve nako empirijski, samo ce ti se kasti sto bi rekli.

Nego sto se speedmachine tice; model od ove i od prosle godine je sto se flexa tice razlika nebo i zemlja…u aprilu sam probavao speedmachine 12, model od prosle godine i flex je bio 80. Ove godine je cini mi se (provjeri na sajtu) flex 100 ili cak 110. Dakle to je nesto completly different.
A ako te zanimaju ti hot rod modeli onda ce bit da ti je flex 80 ne interesantan.
Ps
puno uspjeha u odabiru cipela ti zelim.

Flexon
12.06.2007, 22:53
prosle godine sam probao neke modele nordica cipela
i bio sam razocaran do bola da mi uopste nije padalo na pamet da upamtim model
konstrukcija je bila ocajna
flex je bio tvrd ali vjerovatno zbog moje tezine ili sta ja znam zbog cega
uspio sam ih dovesti do deformisanja plastike i sa vanjske i sa unutrasnje strane zbog toga je nordica za mene mrtva
sa salomonom sam imao super iskustvo super udobne
jedina je mana sto nisu trajne
to je izgleda mana salomona dok radi radi samo sto ne radi dugo
trenutno sam sretan sa dalbello modelima i mislim da su nevjerovatno izdrzljive
pocetkom zime sam probao rampage krypton i mislim da su to cizme za mene ...

stekan
13.06.2007, 09:07
Evo vidim Stevo opet (nesebichno) propagira Salomon-cipelice…:smoke:
Druže Sapa, kad već o Salomon vezovima i skijama nemam neko jako mišljenje (sad ćeš me napasti zbog Foil-a), o cipelama zato imam izuzetno visoko.

Prije Salomona sam imao Dalbello CRX Ultra i bila je fenomenalna cipela. Kupio sam ih u Italiji prije 8 sezona na preporuku prodavca koji me je ubijeđivao da su bolje od Salomona. Sad znam da nisu baš bolje, ali nisu ni puno lošije. Do tada nisam čuo za tu firmu i s obzirom da je Dalbello krenuo od nule, postigli su izuzetan uspjeh (tvrde da su danas 4. u svijetu po prodaji), a sam uspijeh je da ih nije kupila neka veća firma kao što je zadesilo druge proizvođače pancerica: Koflach (danas Atomic), San Marco (danas Head) ili Caber (danas Rossignol).

D.I.M.
13.06.2007, 22:50
Nekad bilo sad se spominjalo. Caber u kombinaciji svetlo tirkiz i teget sa kopčama ko za ručni sat . Dva para Salomon cipelica nije mala stvar. Još jedan glas za Saljomon. A tek kada se setim San Marko cipela i koliko su me zuljale. U pola sezone sam se rastao od njih.

PhilJack
15.06.2007, 09:53
Probao sam Speedmachine 12, i ne da mi nije "legla" nego sam se silno razocarao. Posle 15-20 min u njima prsti na obe noge su poceli da mi trnu, i "bol" je bivao sve jaci i jaci. Znam da mora da prodje neki period da bi se privikao na novu cipelu i da sve treba da legne na svoje mesto posle nekog vremena. Ali ovaj osecaj mi nije odavao utisak da ce to stvarno biti tako.
Trebalo bi danas da probam Speedmachine 10 on ima malo manji flex 100-110 i nada se da ce mi odgovarati.
Ako ne opet sam na pocetku i sto se tice proizvodjaca i modela :sm004:

stekan
15.06.2007, 10:03
Probao sam Speedmachine 12, i ne da mi nije "legla" nego sam se silno razocarao. Posle 15-20 min u njima prsti na obe noge su poceli da mi trnu, i "bol" je bivao sve jaci i jaci. Znam da mora da prodje neki period da bi se privikao na novu cipelu i da sve treba da legne na svoje mesto posle nekog vremena. Ali ovaj osecaj mi nije odavao utisak da ce to stvarno biti tako.
Trebalo bi danas da probam Speedmachine 10 on ima malo manji flex 100-110 i nada se da ce mi odgovarati.
Ako ne opet sam na pocetku i sto se tice proizvodjaca i modela :sm004:

Kao što si napisao, mislim da je razlika između ta dva modela samo u flexu. Samim tim, oblik kalupa je isti i očekuj isti problem sa prstima.

Iako sam vjernik Salomona (u stvari nisam ja već moje noge), preporučio bih ti da probaš pokoji model Tecnice (npr. Diablo Magnesium). Kod Tecnice garant imaš dovoljno prostora za prste.

Sapa, šta kažeš na to što nisam preporučio Salomona? :smoke:

pop67
15.06.2007, 10:08
Probao sam Speedmachine 12, i ne da mi nije "legla" nego sam se silno razocarao. Posle 15-20 min u njima prsti na obe noge su poceli da mi trnu, i "bol" je bivao sve jaci i jaci. Znam da mora da prodje neki period da bi se privikao na novu cipelu i da sve treba da legne na svoje mesto posle nekog vremena. Ali ovaj osecaj mi nije odavao utisak da ce to stvarno biti tako.
Trebalo bi danas da probam Speedmachine 10 on ima malo manji flex 100-110 i nada se da ce mi odgovarati.
Ako ne opet sam na pocetku i sto se tice proizvodjaca i modela :sm004:
Ti File dobro vozis,agresivno i brzo.Samim tim da ti je Zenith 9 legao trebalo bi da obratis paznju da ti flex ne bud manji od 120.Nordica je Nordica ali kako neko rece ipak treba da provedes malo vise vremena ( 1-2sata )u cipeli da bi bio 75% siguran da je to to.IKO je u Madoni sedeo preko 2 sata u Fischeru RC 4 World Cup na levoj i Head(nesecam se koji model)na desnoj i tek tada je odlucio koju ce kupiti!Ako nekoga treba da pitas za cipele pitaj IKU jer od njega ti niko bolji savet ne moze dati bar koga ja poznajem!Pozdrav!:dziveli:

Sapa
15.06.2007, 11:08
Ako tebe ta cipela (Speedmachine 12) tako pristischce ko sto kazesh, onda se tu nema sta dalje probavati: ‘bachi g.vna’ sto bi rekli u CG. S druge strane, ko sto i sam konstatujes, cipela ne smije da bude komotna na ‘prvi pogled’, jer ako odma dobro pasuje…shansa je 95% da ce poslje dva dana skijanja bude i previshe komotna, a to je gore nego da je tijesna.
Da bi zaista znao da je to TO. Moras u cipeli da provedesh ne 1-2 sata (ko sto pop rece onda si tek 75% siguran), nego brat bratu jedan do dva dana (mozda i 3) skijanja. Tek kad se ta unutrasnja cipela dovoljno zagrije i izoblici, mozes da znash da li je to ta opitmalna forma koju trebash.
Dakle idealno rijeshenje bi bilo: iznajmiti, pa tek onda kupiti, ali ko to radi? Skoro niko. Cini nam se preskupa opcija, a kad skontash da se cipele kupuju jednom da bi ti sluzile za najmanje 4,5 ili vise sezona onda shvatish da iznajmljivanje uopste nije tako skupa opcija.
Sto se flexa tice; Istina jeste, da ako si po krupan i agresivan, nemash sta trazit sa mekshim cipelama. Ipak ne znam da li je za dobrog/odlicnog rekrativca neophodno da kupuje cipelu sa flexom vecim od 100. Naravno ako dobro pashe, onda nije strasno imati cipelu sa flexom 120. Ako u ciplie provodis par sati dnevno onda nishta nije problem (ni flex 130), ali ako cipelu imas na nozi od 9 do 5…valjda vecina rekreativnih skijasa, onda postaje bolno…to je bar moje iskustvo sa nekom Lange cipelom sa flexom od 120; cipela mi je dobro odgovarala, ali pred kraj dana sam uvjek imao osjecaj da se nalazim u betonskim kalupima.

Sapa
15.06.2007, 11:30
[QUOTE]Druže Sapa, kad već o Salomon vezovima i skijama nemam neko jako mišljenje (sad ćeš me napasti zbog Foil-a), o cipelama zato imam izuzetno visoko.

Ma jok Stevo; necu te napasti zbog Foila, meni se skija mnogo dopala, a to se valjda "pomalo" da naslutiti iz moje impresije o istoj jel :sm011:
ali i ja sumnjam u kvalitete Salomonovih skija i vezova.
Za vezove smo vec utvrdili: otvorish ski sajtove shirom svjeta i vidish da je puno loshih iskustava sa tim vezovima. I ja to iskusijo na vlastitoj kozhi.

Sto se skija tice: Dajde mi jednu dobru sendvich kostrukciju + kantnu shirine jedno 2,5 mm i dobijem osjecaj ko da vozim hummer.:sm022:
Dakle ta cap-konstrukcija kod Salomona je i za mene jedna dubijozna stvar.
Ali uprkos svega, ipak cu taj Foil da kupim. Mada iskerno govoreci mislim da to vise ima veze sa performansama jedne twintip skije nego sa konkretnim Foil modelom, jer za mene je to novotarija koju sam tek probao, i u to se zaljubio do ushiju. A da sam mozda uzeo Rossi - scrath ili head mojo 90 ili onaj Dyna troublemaker......mozda bi to takodje bila ljubav na prvi pogled. :dontknow:

O S cipelama, ovo obecavam vise nista necu reci, kuko sam uzduz i poprijeko na moju Salomon c-max cipelu...cipela ko cipela je mislim vise nego oke, ali nije za moju aristokratsku nogicu :sm008:


Do tada nisam čuo za tu firmu i s obzirom da je Dalbello krenuo od nule, postigli su izuzetan uspjeh (tvrde da su danas 4. u svijetu po prodaji), a sam uspijeh je da ih nije kupila neka veća firma kao što je zadesilo druge proizvođače pancerica: Koflach (danas Atomic), San Marco (danas Head) ili Caber (danas Rossignol).

E bash kul sto si nas posjetio na "istoriju Globalizma" u svijetu pancerica. Ko je koga preuzeo, otkupio , fuziro......

Ni ja nisam znao da je SVETI MARKO Headovo posvojche....

stekan
15.06.2007, 11:59
Ni ja nisam znao da je ....
Svašta ćeš ti još saznati. Mlad si... :bootyshak


Ipak ne znam da li je za dobrog/odlicnog rekrativca neophodno da kupuje cipelu sa flexom vecim od 100. Naravno ako dobro pashe, onda nije strasno imati cipelu sa flexom 120...
Po ko zna koji put, o flex brojevima generalno se ne može pričati, svaki proizvođač ima svoju skalu i flex 120 kod Nordice i flex 120 kod takmičarskog Salomon Course nisu sigurno isti flexovi. Kako npr. pričati o flexu Dalbella Krypton koji ima flex 17. Da li je cipela sa spomenutim flexom 120 tada 7 puta tvrđa od spomenutog Dalbella, ili je Dalbello flex 17 u rangu npr. Nordica flexa 170. Ni jedno ni drugo. Kruške i jabuke se ne mogu porediti.
Kod Salomona vrhunski rekreativni modeli (X-Wave 10, Falcon 10) imaju flex 110, a samo takmičarski Course i Falcon Race imaju 120.

Šta onda raditi?

Izabrati modele iz vrha rekreativne klase i probati, bez obzira koji broj flexa piše na cipelama.

pop67
15.06.2007, 14:59
Da bi zaista znao da je to TO. Moras u cipeli da provedesh ne 1-2 sata (ko sto pop rece onda si tek 75% siguran), nego brat bratu jedan do dva dana (mozda i 3) skijanja. Tek kad se ta unutrasnja cipela dovoljno zagrije i izoblici, mozes da znash da li je to ta opitmalna forma koju trebash.

Sapa,
mi na ovim prostorima imamo jedan problem na koji si ti u tudjini zaboravio i zato te razumem sto dajes predlog za rentiranje pre kupovine.Problem se sastoji iz vise podtacaka:
-Tesko je naci kvalitetnu cipelu na renti koju bi neko poput PhilJacka medju prvima vozio
-Jos teza verovatnoca da ce stopalo koje je bilo pre njega u toj cipeli biti u najboljem slucaju slicna njegovom
-Ako i postoji u servisu model cipele koji odgovara on je u 95 % slucajeva toliko eksploatisan da nije nizasta
Kada sam napisao 1-2 sata mislio sam da je to neko vreme gde mozes utvrditi kako ce se ponasati stopalo i da li ce biti problema sa cirkulacijom,a to da li ce postati prekomotna se odredjuje kvalitetom uloska i kompozitnih materijala od kojih je isti napravljen i da provede noga i mesec dana unutra nema garancije da ce ostati kao u prvobitnom stanju.Mnogi kazu da masinom za oblikovanje uloska prema stopalu moze da se utice na istezanja i skupljanja ulozaka!
Verovatno je u belom svetu drugacije a ja bih voleo da je i ovde tako samo gde god da sam skijao nigde u servisima nisam video ski cipelu kakvu bih ja kupio za sebe,jer nikada ne bih model za rentiranje kupio za stalnu opciju!

Ako u ciplie provodis par sati dnevno onda nishta nije problem (ni flex 130), ali ako cipelu imas na nozi od 9 do 5…valjda vecina rekreativnih skijasa, onda postaje bolno…to je bar moje iskustvo sa nekom Lange cipelom sa flexom od 120; cipela mi je dobro odgovarala, ali pred kraj dana sam uvjek imao osjecaj da se nalazim u betonskim kalupima.[/QUOTE]

Sve zavisi kako i koliko skijas,ako si aktivan citavog dana kako kazes od 9 do 5 a dobar si skijas i sto bi rekli "peglas"flex nije nikakav problem ali ako radis npr ski skolu onda je ubistvo imati cipele sa velikim flexom.Dakle visinu flexa odredjujes prema sopstvenim zahtevima u skijanju,veci flex brze prenosi "informaciju" skiji a samim tim smanjuje vreme nepredvidjeno za gresku!
Lange je poznat po tvdoci i neudobnosti bez obzira na flex index,ali je zato cipela koja jakom i dobro pripremljenom skijasu mnogo pomaze da uzitak bude zadovoljavajuci(imao sam ih i plakao sam)

Sapa
15.06.2007, 17:01
[QUOTE]mi na ovim prostorima imamo jedan problem na koji si ti u tudjini zaboravio i zato te razumem sto dajes predlog za rentiranje pre kupovine.Problem se sastoji iz vise podtacaka:
-Tesko je naci kvalitetnu cipelu na renti koju bi neko poput PhilJacka medju prvima vozioJos teza verovatnoca da ce stopalo koje je bilo pre njega u toj cipeli biti u najboljem slucaju slicna njegovom
-Ako i postoji u servisu model cipele koji odgovara on je u 95 % slucajeva toliko eksploatisan da nije nizasta

Pope,

Podrazumjevao sam iznajmljivanje potpuno nove cipele (uglavnom direktno u prodavnici)...ne one koju su drndali vec citavu sezonu ili duze.
Shvatam da to dole ne postoji. U 'tudjini' postoji opcija; platish oko 30-tak posto od prodajne cijene i koristish sedam dana. Cipela legla; odlicno...doplatish i ona je tvoja. Nije pasovala; peh, ali i jedno iskustvo vishe. Ko sto rekoh zvuci kao skup experiment, ali za robu koju rabish nekih 4,5 godina, nije previshe. Da se razumijemo, josh nisam ovako experimentisao.


Kada sam napisao 1-2 sata mislio sam da je to neko vreme gde mozes utvrditi kako ce se ponasati stopalo i da li ce biti problema sa cirkulacijom,a to da li ce postati prekomotna se odredjuje kvalitetom uloska i kompozitnih materijala od kojih je isti napravljen i da provede noga i mesec dana unutra nema garancije da ce ostati kao u prvobitnom stanju.

Oke! bolje ishta nego nista, bolje 2 sata na nozi nego probat - izut i platit:

ako pricamo o top rekreativnim modelima u sferi 'race performance' (dakle ne prof. race), polazim od toga da danas nema loshih ulozaka, svi su od manje vishe istih materijala. Bez obzira kako se ti materijali zovu i koja etiketa chuchi na vanjskoj strani cipele, ako noga u njima provede mjesec dana, cak i ako ih izuvamo samo prije spavanja ;) , onda ce se ti uloshci definitnvo i po prilicno deformisati (to je cak i poenta; da se deformishu prema nozi) To je zagarantovano tako. Ali moja poenta o 'dva dana testa' je da vidish kako ce noga da reaguje na tu "deformaciju".
No dobro, to se 'dole' ne praktikuje i onda su ove moje primjedbe ne relevantne.


Mnogi kazu da masinom za oblikovanje uloska prema stopalu moze da se utice na istezanja i skupljanja ulozaka!

pa to mi nekako zvuci logicno.


Verovatno je u belom svetu drugacije a ja bih voleo da je i ovde tako samo gde god da sam skijao nigde u servisima nisam video ski cipelu kakvu bih ja kupio za sebe,jer nikada ne bih model za rentiranje kupio za stalnu opciju!

Ne bih rado kupijo rentiranu cipelu ne sam zbog deformisanja iste nego i zbog higijene. :sm004:



Sve zavisi kako i koliko skijas,ako si aktivan citavog dana kako kazes od 9 do 5 a dobar si skijas i sto bi rekli "peglas"flex nije nikakav problem ali ako radis npr ski skolu onda je ubistvo imati cipele sa velikim flexom.

Stekan me je ovdje opomenuo da ne mjesham krushke i jabuke kad se o flexu radi...nema veze...vec cu mu se ja nekako oduziti....ali ima pravo sto je spomenuo da je flex relativan pojam, jer na zalost jos nije ushao u "SI-system kao jedinica za tvrdocu/krutost ski-cipela".
A i sam pojam flex je mnogo nesretan za koristenje;
Eto npr. da ne razumijem o chemu pricas ja bi ovaj tvoj termin 'veliki flex' koji si gore upotrebio, mogao da protumacim kao da pricas o cipelama izuzetne savitljivosti..jer...obrati paznju: sto je VECI flex jedne skije to je skija savitljivija...sto je flex MANJI skija je tvrdja...i kad je flex 0 onda pricamo o betonima a ne o skijama ( iliti o Atomic skijama :) )

Kad se radi o odredjivanju 'stepena savitljivosti/krutosti' ski-cipele mozda je umjesto izraza 'flex' puno bolje pricati (na srpskom) o manje i vise tvrdim ili mekim i cipleama (Kad vec flex nema univerzalnu mjeru).

Elem, flex je relativna pojava.Nije bitno, zezam se.

Tvrdu, ali jako tvrdu cipelu ne bih preporucio nikome od 9 do 5, djaba mi stil i tehnika...a flex index od 120 je...kolko god se razlikovao kod salomona i lange ili tecnike, za mene slucaj na granici rizika, jer kod sva tri modela podrazumjeva visok stepen 'krutosti'.
Opet s druge strane vidjam dovoljno ski-ucitelja koji po civ-cijeli dan drndaju u npr. Tecnica 'race performance' modelima....a valjda ne bi ljudi, da ih iste ubijaju u pojam.:dontknow:


Dakle visinu flexa odredjujes prema sopstvenim zahtevima u skijanju,veci flex brze prenosi "informaciju" skiji a samim tim smanjuje vreme nepredvidjeno za gresku!

Jest, tako je to; sto mi je tvrdji to je shansa da napravim "greshku" veca ;-). Samo da napravim malu primjedbu: interesantno je da freeride i freestyle cipele ne prave kao 'krute' modele. Npr. kod Salomona takva cipela je flexa oko 85 (Foil) i oko 90 (Gun) , nek me neko ispravi sa preciznim velicinama, mrzi me da googlujem, elem daleko je to od tvrdoce nekog race modela.


Lange je poznat po tvdoci i neudobnosti bez obzira na flex index,ali je zato cipela koja jakom i dobro pripremljenom skijasu mnogo pomaze da uzitak bude zadovoljavajuci(imao sam ih i plakao sam)

Pa neznam Pope, valjda te Lange prave i za spore i ne pripremljene skijase, majku mu??? I za takve valjda prave neke modele za odgovarajuci uzitak. Ta moja cipa je bila valjda neka top klasa (ali ne race pro), i performanse su bili odlicne, jedina "manja" mana je sto nije bila namjenjena da se nosi citav dan na nogama. Hebo ti to, osjecas se ko Herminator, od 9 do 11, al zato places od 12 pa do 5 po podne. Ma dobro; vec godinama ne skijama vise od 4 efektivna sata, ako smanjim na 2 mogu uzet neku cipelu sa flexom od 140 :-)

pop67
15.06.2007, 17:54
[QUOTE=pop67;21640]

Pope,

Podrazumjevao sam iznajmljivanje potpuno nove cipele (uglavnom direktno u prodavnici)...ne one koju su drndali vec citavu sezonu ili duze.
Shvatam da to dole ne postoji. U 'tudjini' postoji opcija; platish oko 30-tak posto od prodajne cijene i koristish sedam dana. Cipela legla; odlicno...doplatish i ona je tvoja. Nije pasovala; peh, ali i jedno iskustvo vishe. Ko sto rekoh zvuci kao skup experiment, ali za robu koju rabish nekih 4,5 godina, nije previshe. Da se razumijemo, josh nisam ovako experimentisao.

Sapo.
ti savetujes coveka koji zivi u Srbiji a ne u Americi,a toga ovde nema.Mi bi voleli da mozemo na takav nacin da kupujemo ali nemoze se druze moj jer nepostoji opcija!

.

Oke! bolje ishta nego nista, bolje 2 sata na nozi nego probat - izut i platit:

ako pricamo o top rekreativnim modelima u sferi 'race performance' (dakle ne prof. race), polazim od toga da danas nema loshih ulozaka, svi su od manje vishe istih materijala. Bez obzira kako se ti materijali zovu i koja etiketa chuchi na vanjskoj strani cipele, ako noga u njima provede mjesec dana, cak i ako ih izuvamo samo prije spavanja ;) , onda ce se ti uloshci definitnvo i po prilicno deformisati (to je cak i poenta; da se deformishu prema nozi) To je zagarantovano tako. Ali moja poenta o 'dva dana testa' je da vidish kako ce noga da reaguje na tu "deformaciju".
No dobro, to se 'dole' ne praktikuje i onda su ove moje primjedbe ne relevantne.

Jedan od bitnih faktora u odredjivanju cene je i vrsta i kvalitet uloska tako da u cipelama srednje i visoke klase nikada nisu bili niti ce biti isti ulosci,cak i u okvirima iste klase razliciti modeli imaju razlicite uloske i drasticno razlicitu cenu!Ulozak se nemoze deformisati prema nozi nakon koriscenja jer je vec deformisan prilikom termicke obrade masine kada je stopalo prvi put u njemu!



pa to mi nekako zvuci logicno.



Ne bih rado kupijo rentiranu cipelu ne sam zbog deformisanja iste nego i zbog higijene. :sm004:

Naravno da niko a ne samo tyi ne bi kupio cipelu i iz higijenskih razloga!



Eto npr. da ne razumijem o chemu pricas ja bi ovaj tvoj termin 'veliki flex' koji si gore upotrebio, mogao da protumacim kao da pricas o cipelama izuzetne savitljivosti..jer..

Posto me razumes sta pricam,znas da kada neko kaze veliki flex to moze znaciti samo 90 i +,mali flex 60 i -,srednji flex 60-90.Vrlo dobro ti tumacis sta sam ja napisao tako da nema potrebe da slutis sta sam hteo napisati:)

Tvrdu, ali jako tvrdu cipelu ne bih preporucio nikome od 9 do 5, djaba mi stil i tehnika...a flex index od 120 je...kolko god se razlikovao kod salomona i lange ili tecnike, za mene slucaj na granici rizika, jer kod sva tri modela podrazumjeva visok stepen 'krutosti'.

Ja licno vozim Dalbello PROTON 12(fleks 120) i nemam nikakvih problema sa tom cipelom dok "PEGLAM",ali kada bi sa njom radio ski skolu,isao bih na amputaciju potpisujem.Za ski skolu imam mekanu ski cipelu Rossignol light 3 sa dve kopce i pertlom-zenski model sa fleksom 60.Mogu cak i da se grudvam sa decom koju ucim a da ne popustam kopce!


Opet s druge strane vidjam dovoljno ski-ucitelja koji po civ-cijeli dan drndaju u npr. Tecnica 'race performance' modelima....a valjda ne bi ljudi, da ih iste ubijaju u pojam.:dontknow:

Ja ne bih mogao da na nogama imam race modele.Poznavajuci dosta ski instruktora ja se nesam da sam i kod jednog video bilo kakve cipele u RACE varijanti,ali ako ti kazes da si video onda OK,sigurno im pasuju ne biu silovali same sebe samo zbog firme!

Jest, tako je to; sto mi je tvrdji to je shansa da napravim "greshku" veca ;-). Samo da napravim malu primjedbu: interesantno je da freeride i freestyle cipele ne prave kao 'krute' modele. Npr. kod Salomona takva cipela je flexa oko 85 (Foil) i oko 90 (Gun) , nek me neko ispravi sa preciznim velicinama, mrzi me da googlujem, elem daleko je to od tvrdoce nekog race modela.

Ja ne znam kada i kakve greske ti mozes da pravis ali mi ovde pisemo o ski cipelama koliko pratim temu...
Jasno mi je da ti naginjes freeride skijanju i ja to postujem ipak oprema se sada bitno razlikuje i po stilovima!

Pa neznam Pope, valjda te Lange prave i za spore i ne pripremljene skijase, majku mu??? I za takve valjda prave neke modele za odgovarajuci uzitak. Ta moja cipa je bila valjda neka top klasa (ali ne race pro), i performanse su bili odlicne, jedina "manja" mana je sto nije bila namjenjena da se nosi citav dan na nogama. Hebo ti to, osjecas se ko Herminator, od 9 do 11, al zato places od 12 pa do 5 po podne. Ma dobro; vec godinama ne skijama vise od 4 efektivna sata, ako smanjim na 2 mogu uzet neku cipelu sa flexom od 140 :-)

Nisam ja rakao da Lange ne pravi cipele za sve nivoe znanja skijasa vec da je LANGE kao proizvodjac poznat po tvrdoci cipela koje pravi,i slazem se sa tobom da dok je noga odmorna u prvoj polovini skijanja mozes uzivati,sve ostalo je individualno,da li strah od bola,stvarni bol ili nesto trece samo je pitanje!
Bez obzira sto FLEX nije zvanicno priznata merna jedinica,svi proizvodjaci ski cipela se jedino nje imenom pridrzavaju u odredjivanju "krutosti" ili "tvrdoce" ili kako vec...nisu oni budale koje eto tek tako rade nesto sto bi neko u reci pokopao!
Ziveo ti meni Sapo:dziveli:

Sapa
15.06.2007, 18:26
E pope :dziveli: ,
drugi put ce mo nastavit diskusiju o flexu, idem cha, dosta je bilo za danas... btw niko nije reko da su proizvodajci budale jer koriste termin flex-index nego je steta sto index kod jednog proizvodjaca nije isti kod drugog. Flex kod cipele ne podrazumjeva isto sto i flex kod daske....itd.


Jedan od bitnih faktora u odredjivanju cene je i vrsta i kvalitet uloska tako da u cipelama srednje i visoke klase nikada nisu bili niti ce biti isti ulosci,cak i u okvirima iste klase razliciti modeli imaju razlicite uloske i drasticno razlicitu cenu!Ulozak se nemoze deformisati prema nozi nakon koriscenja jer je vec deformisan prilikom termicke obrade masine kada je stopalo prvi put u njemu!


Da se razumijemo ja sam se u ovoj diskusjiji ogranicio na cipele koje spadaju u tzv. 'race performance' dakle NE 'race' cipele. Barem tebi ne treba da pojashnjavam razliku....
Ski ucitelji koje ja vidjam nose ugalvnom 'race-performance' cipele, dakle ne 'race'.
Cijena tih cipela pocinje negdje od oko € 300 eura pa na gore...dakle to su cipele prilicno visokog kvaliteta. To je sub-top skicipela, (top pocinje od € 400,-) pricam o evropi.
Modeli iz iste klase ne samo da su pravljeni od istih materijala nego su im i cjene priblizno iste? Nema tu ama bash nikavog odskakananja jednog proizvodjaca od drugog: kopche, uloschci, cipele....
Ovo s 'termickom obradom mashine'? sta pod tim podrazumjevash: oblikovanje uloska ( a ne unutrasnje cipele) na onoj grijalici????
Ako si na to mislio, Kolko sam ja shvatio; ulozak (tipa sensi-fit ili kako se to vec zvase,kod npr. salomona) se oblikuje i bez grijalice, ako ga intenzivno nosish vec poslje 7,8 dana....ja ga licno nisam nosio na grijalicu i mogu ti reci...deformiso se bash, bash, a i unturasnja cipela mjenja formu, ja bash neki dan iz dokonosti gledam svoju unutrasnju cipelu.....

Ode pozdravljam....

pop67
15.06.2007, 18:50
Sapo pozdrav i tebi,bitno je da smo diskusijom u junu podigli napetost cekanja novih SNEZNIH padavina na visi nivo!
Ziveo ti meni:dziveli: :dziveli: :dziveli:

wlad
15.06.2007, 22:10
....ja ga licno nisam nosio na grijalicu i mogu ti reci...deformiso se bash, bash, a i unturasnja cipela mjenja formu, ja bash neki dan iz dokonosti gledam svoju unutrasnju cipelu.....


To sa grejalicom samo "ubrzava" oblikovanje uloška na tvoje stopalo, to većina sadašnjih modela "podržava", i bez te pripreme će se isto/slično posle par dana uložak oblikovati tvom stopalu. Ulošci u cipeli termički reaguju, tj. pri toploti se "smekšaju". Svi mi naravno znamo osećaj kada na početku nazujemo cipele da su tvrđe nego kasnije kada ih nogom zagrejemo i "razgazimo"..

I kod nas pripremaju cipele (ne znam ko sve, ali znam da neke prodavnice to rade), npr. kada sam ja kupovao ove poslednje cipele čovek mi je u prodavnici precizno premerio stopalo da odredi tačan "broj", zatim ih je zagrejao (baš, baš ;) i onda kada sam uleteo u njih pritegao mi je baš dobro kopče. Posle toga sam se šetkao 20tak minuta dok se cipele nisu skroz ohladile - i to je bilo to. Isti efekat bi dobio i posle X dana skijanja - ovako su mi samo učinili uslugu da se ceo proces skrati na 0 dana ;).

Hej, gledajmo logično, da se uložak "zakucan" na neki oblik, koja bi bila njegova uloga? Svi sa tim brojem imamo isti oblik stopala? Onda bi svako morao da ide na boot-fitting ;). Naravno, da ne menja oblik ne bi morao ni da ima taj "termo" efekat pri kojem se uložak oblikuje na tvoju nogu.......

Za*ebana tema svakako, mislim kupovina cipela, teško je davati neke savete osim da se proba - a i probanje zna da zbuni, kad nazuješ i nosiš 5 pari po 20 minuta - ko će razlikovati koja je najbolja (najgora se lako zapamti ;)).

Ja koristim flex 90 (Rossignol) i zadovoljan sam tvrdoćom, lagano odskijam ceo dan i posle sedim u kafani bez otpuštanja kopči i/ili skidanja istih. Jedino moram da ih skinem kad sednem u auto i krećem u vožnju - još to da smisle bilo bi :ok: .

D.I.M.
16.06.2007, 09:31
@ WLad
Ma kakvo probanje 5 * 20 min. Cipele za skijanje nikada nisam kupio kada sam rešio da ih kupim. To je proces koji traje, sedi, probaj, šetaj, gibaj, pa tako ponovo sledećeg dana. I sam mali osećaj početne male nelagodnosti mi je značio "to nije cipela za mene". Pa ponovo sve ispočetka. Ove poslednje sam tražio dve godine. Krenuo sam logikom bolje su mi i ove stare kako kažete razgažene izgrebane prevazidjene.... nego nove u kojima strepim da će me žuljati.
E, da je nama Sapa u prodavnici pa da "uzmeš, platiš, vratiš". A, najbolja firma za cipele, ona u kojoj se osećate najprijatnije i najbezbednije, za zadatu stvar, pa zvala se ona Pera, Mika ili Laza.

wlad
16.06.2007, 12:17
Ne mislim 5 x 20min istog dana :), tek tada ne bi razlikovao :). Nego, kao što kažeš, kada kreneš u potragu dve godine, kada znaš da si našao najbolju ?? ;).

Valjda tražiš "najbolju" od trenutne ponude, pa ako najbolja ne zadovoljava tvoje kriterijume onda odustaješ.. Naravno, svako ima svoju taktiku :ok: .

Flexon
16.06.2007, 17:04
najsugavija stvar na svijetu je kupovina skijaske cipele
to je uvijek kupovina macke u dzaku
oprobas je u prodavnici ono super sve na sobnoj temperaturi
ali kad dodjes na skijaliste temperatura minus 10-15
totalno promjeni karakteristike :glavaozid ili se flex promjeni ili nisu dovoljno tople
ili se stegne pa te ubijaju ma sto cuda
i sto je najgore tada obicno nisi blizu prodavnnice da uradis bilo kakve promjene
zato ne treba zaliti prilikom kupovine cipela
jer kako narod kaze cizma glavu cuva (skijaska posebno)

Flexon
16.06.2007, 17:11
posto je ovo aktivan post samo da umetnem nesto za sapu na brzinu

http://cgi.ebay.com/Ninthward-bloods-190cm-Brand-NEW-Ski-Skis-twin-tip-line_W0QQitemZ130124726791QQihZ003QQcategoryZ16062 QQrdZ1QQcmdZViewItem

pa zar moze jeftinije !!!!

D.I.M.
16.06.2007, 20:25
Ne mislim 5 x 20min istog dana :), tek tada ne bi razlikovao :). Nego, kao što kažeš, kada kreneš u potragu dve godine, kada znaš da si našao najbolju ?? ;).

Valjda tražiš "najbolju" od trenutne ponude, pa ako najbolja ne zadovoljava tvoje kriterijume onda odustaješ.. Naravno, svako ima svoju taktiku :ok: .

Golub je uvek na grani, a vrabac je važno da ne žulja.

PhilJack
17.06.2007, 13:03
Ljubaznoscu prodavca Nordice dobio sam na "test" Speedmashine 12, i ako sam u prvom trenutku odustao od te cipele jer mi je na prvo nocenje izgledala ne moguce za nositi.
Posle 30-40 min koje provedem u cipelama pocinju da mi trnu prsti na obe noge i to mi je bio najveci problem.
Sto se tice same velicene izgleda kao da je pravljeno po mom stopalu.
Poceo sam da sumljam da sam i suvise zatega cipelu pa da zbog toga mi jako brzo trnu stopala.
Trenutno sam u pola testa...:sm022:
Po sat dva provodim u cipelama i situacija je bolja ALI ja jos uvek ne mogu da procenim da li je to to!

Najgora skijaska kletva je da bog da moro da kupis cipele:glavaozid

wlad
17.06.2007, 19:05
Još samo da odeš na Adu, na ski traku ;).

Sapa
18.06.2007, 11:24
[QUOTE]Ljubaznoscu prodavca Nordice dobio sam na "test" Speedmashine 12, i ako sam u prvom trenutku odustao od te cipele jer mi je na prvo nocenje izgledala ne moguce za nositi.

Odlican pocetak! Ko zna mozda ce i dole za koju godinu da zazivi ona opcija sa iznajmljivanjem novih cipela direktno iz prodavnice.
Ne znam kolko imas slobodnog vremena, ali probaj da je nosis par sati na nogama, onako u 'borebenom' polozaju, mislim zategnute ko da upravo gazish neku padinu. Ovo sto rece Wlad, pola sata na 'ski tepih'u bi bilo odlican experiment, ali ne znam dal bi se prodavach 'malo' ljutio kad bi mu vratio pancerice sa par manjih ogrebotina.


Posle 30-40 min koje provedem u cipelama pocinju da mi trnu prsti na obe noge i to mi je bio najveci problem.
Sto se tice same velicene izgleda kao da je pravljeno po mom stopalu.
Poceo sam da sumljam da sam i suvise zatega cipelu pa da zbog toga mi jako brzo trnu stopala.Trenutno sam u pola testa...:sm022:
Po sat dva provodim u cipelama i situacija je bolja ALI ja jos uvek ne mogu da procenim da li je to to!

Samo Bog zna jeli to TO, ali ako tako trnu prsti onda je to vrlo sumnjiva situacija. Mogu samo da ti preprorucim da ne popustish pod ljubaznoscu prodavaca (koji je bio tako fin da ti cipelu iznajmi za skijanje po dnevnoj sobi),i ipak kupish cipelu, jer ako prsti trnu i poslje par sati, onda je ne odgovarajuca forma u pitanju.....Naravno ako si cipelu previse zategao, onda nema cirkulacije i osim sto ce da trne, pojavi ce se i grcevi (kad skijash), vidi da popustih kopche (ali ne pre labavo)...pa da poslje jedno dva sata "skijanja" vidish jel noga seta u cipeli.

Sretno!

PS

Jos jedna primejdba: Mozda si ovo vec znao, mozda su ti u prodavnici vec skrenuli paznju, ali ako nisu, onda dobro povedi racuna o sljedecem:
Ne znam koliko si zategao kopche u ovom trenutku, Ali! Ako vec sad imas potrebu da ih zategnes ‘do balchaka’, da bi imao osjecaj da ti noga ne sheta po cipeli, onda je shansa ogromna da poslje dva-tri dana pravog skijanja, kad se untrasnja cipela dobro razmeksa imati previse ‘lufta’ u ciplema. Dakle svakako neces moci vise extra da ih zategnesh, ako su kopche sad vec blizu maximuma. Ovaj problem moze da se rijesi dodavanjem extra ili specijalnog uloska, no meni npr. ovo rijesenje nije pomoglo.

PhilJack
18.06.2007, 12:39
Samo Bog zna jeli to TO, ali ako tako trnu prsti onda je to vrlo sumnjiva situacija. Mogu samo da ti preprorucim da ne popustish pod ljubaznoscu prodavaca (koji je bio tako fin da ti cipelu iznajmi za skijanje po dnevnoj sobi),i ipak kupish cipelu, jer ako prsti trnu i poslje par sati, onda je ne odgovarajuca forma u pitanju.....Naravno ako si cipelu previse zategao, onda nema cirkulacije i osim sto ce da trne, pojavi ce se i grcevi (kad skijash), vidi da popustih kopche (ali ne pre labavo)...pa da poslje jedno dva sata "skijanja" vidish jel noga seta u cipeli.

Sretno!


Popustio sam na kopcama, i situacija je drasticno bolja...cipele sam nosio oko 1.5-2h dnevno, i nema vise onakvih problema znam da to nije realan pokazatelj ali bar je nesto za pocetak.
Definitivno sam previse zategao, ono sto mi se svidelo je to da cipela ima istu tvrdocu kada je normalno zategnuta i kada je extra zategnuta.

Ne bi da zurim ali svi neki osnovni pokazatelju su mi ok... velicina shell mi je odgovarajuca ( kako mi je receno da proverim) kada izvadim ulozak iz cipele i probam ga taman mi je.

Pravi test ne mogu da uradim jer nigde nema snega :sm022: mislim ima ali onda bi me taj test izasao kuplje nego da odem na boot-fitting

Imam jos jedan dan da razmislim pre nego sto je vratim...

Sapa
18.06.2007, 12:55
[QUOTE]Popustio sam na kopcama, i situacija je drasticno bolja...cipele sam nosio oko 1.5-2h dnevno, i nema vise onakvih problema znam da to nije realan pokazatelj ali bar je nesto za pocetak.
Definitivno sam previse zategao, ono sto mi se svidelo je to da cipela ima istu tvrdocu kada je normalno zategnuta i kada je extra zategnuta.

Pretopostavljam da hoces da kazes da kad je cipela 'normalno' zategnuta noga/stopalo 'ne sheta' unutra, bash kao ni kad je cipela extra zategnuta?

To zvuci ohrabrujuce. :ok:

Jako pozitivna stvar sto ti je prodavac dao par dana za probavanje i razmilsljanje, vjerovatno ce vecina potecnijalnih kupaca u Bgd-u da koristi ovu mogucnost. Ako ovo nije standardna opcija u radnjama ski-opreme, onda mozes vala i da ga javno pohvalish za ovu uslugu :)

PS
A da jos "krishom" skoknesh do onog 'ski tepiha' i provozas danas popodne?
:sm004:

PhilJack
18.06.2007, 13:36
Pretopostavljam da hoces da kazes da kad je cipela 'normalno' zategnuta noga/stopalo 'ne sheta' unutra, bash kao ni kad je cipela extra zategnuta?

To zvuci ohrabrujuce. :ok:

Jako pozitivna stvar sto ti je prodavac dao par dana za probavanje i razmilsljanje, vjerovatno ce vecina potecnijalnih kupaca u Bgd-u da koristi ovu mogucnost. Ako ovo nije standardna opcija u radnjama ski-opreme, onda mozes vala i da ga javno pohvalish za ovu uslugu :)

PS
A da jos "krishom" skoknesh do onog 'ski tepiha' i provozas danas popodne?
:sm004:

Noga ne mrda u cipeli bez obzira koliko mi je zategnuta cipela. Taman mi je.

Sto se tice prodavca vise nego korektan je... nije mi davao savete tipa
"to ti je najbolja cipela, kupi je neces se pokajati"
Covek mi je dao cipelu i rekao "ti sam moras da odlucis ti najbolje znas, da li ti odgovara ili ne" Sto je i u principu tacno!
Nisam siguran da bi kod drugih prodavaca naisao na tako razumevanje, mislim da bi me jako cudno gledali da u sred Juna meseca sedim satim u radnji u skijaskim cipelama. Naravno ako nisu upoznati sa problematikom nabavke ski cipela.
Sto se tice pohvale u svakom slucaju jer mi je izasao u susret i ako se ne poznajemo! Radnja je na Banovom Brdu u Beogradu a ime je pominjano nekim od ranih postova koji su vezane za nabavku Nordica cipela.

Voleo bi da probam ali se plasim cinjenice da nisam do sada "skijao" na tepihu i da postoji mogucnos da padnem i ostetim-izgrebem sto automatski znaci da sam ih kupio..bez obzira da li mi odgovaraju ili ne :ski:

D.I.M.
18.06.2007, 18:30
Popustio sam na kopcama, i situacija je drasticno bolja...cipele sam nosio oko 1.5-2h dnevno, i nema vise onakvih problema znam da to nije realan pokazatelj ali bar je nesto za pocetak.
Definitivno sam previse zategao, ono sto mi se svidelo je to da cipela ima istu tvrdocu kada je normalno zategnuta i kada je extra zategnuta.

Ne bi da zurim ali svi neki osnovni pokazatelju su mi ok... velicina shell mi je odgovarajuca ( kako mi je receno da proverim) kada izvadim ulozak iz cipele i probam ga taman mi je.

Pravi test ne mogu da uradim jer nigde nema snega :sm022: mislim ima ali onda bi me taj test izasao kuplje nego da odem na boot-fitting

Imam jos jedan dan da razmislim pre nego sto je vratim...

Malo podsećanje
http://www.profeet.co.uk/skiboots.html pa onda, ski boot tips :ok:

patak
20.06.2007, 22:11
Ja sam ove godine kupio speedmachine 12 i super mi odgovara za moje stopalo. Čim sam je probao legla mi je ko budali šamar bez imalo stezanja, super komocija. Kada sam izašao na sneg oči su mi se otvorile. U odnosu na Salomon crossmax 10 koje sam do tad nosio i koje sam morao maximalno da stežem da mi noga ne bi landarala( posle skijanja su mi listovi bili skroz deformisani od stegnute cipele ) , ove su bile neuporedivo čvršće, kao"beton", sa minimalno stegnutim kopčama i zbog toga mnogo, mnogo, mnogo udobnije za celodnevno skijanje.

wlad
20.06.2007, 23:00
Da li to znači da je spidmašin projektovan za uže stopalo?

patak
21.06.2007, 21:45
....................................... Da.

PhilJack
22.06.2007, 15:32
Evo da se pohvali...postao sam ponosni vlasnim Speedmachine 12...
sve je krenulo od Hot Rod-a ali eto zavrsilo se ovako...
Za sada mi se noga privikla na cipelu (obe noge) ali videcemo tek kada pade prvi sneg pa kada ih budem probao da li je to to!....
Mozda za 6 meseci budem dao oglas da prodajem glanc nove cipele vozene samo jedan dan jer mi ne odgovaraju:sm022: a mozda budem i extra zadovoljan...posto sam po prirodi optimista nadam se samo najboljem....

i da napomenem jos jednu stvar ne bi se odlucio tako brzo da nisam imam mogucnos da probam cipele par dana, ipak mislim da bilo koje provedeno vreme u radnju u cipelama nije dovoljno da se covek odluci...meni je mnogo znacilo to sto sam ih odneo kuci i nosio 3-4 dana po par sati...
Ostao sam veran "Nordica" sto mi je jako drago :sm017:

stekan
22.06.2007, 15:50
Izgledaju moćno.

Neka te posluže sa srećom!

PhilJack
22.06.2007, 16:29
Izgledaju moćno.

Neka te posluže sa srećom!

Nije mi do izgleda koliko do udobnosti....

Hvala ti Stekane :sm018: