PDA

Pogledati punu verziju : Buducnost Skijanja?????



Sapa
26.04.2007, 13:43
Tek April mjesec a vech pochele ‘goroglavice’. Ako vako nastavi necu vise imati razloga ni da me iz van-sezonskog sna bude, tamo negdje krajem Novembra.

Elem ode planet lipi moji cha – polako al sigurno. Snijega ce bit, al ce ga valjati loviti, nema vise planiranja 6 mjeseci unaprijed nego pazi na Powder-Alert pa grabi neki last-minute……

A posto je tendencija da pada rijedje, al onda odjednom u velikim kolichinama, a da se nazalosti topi u josh krachem roku, svima nama, koji zivimo predaleko od “places to be”, u buducnosti ce nam se cesce deshavati da promashimo mushtuluk….......ima jedno zalosno ali ipak alternativno rijesenje:

Ovo su dva najveca indoor ski-centra u Evropi:
(Ja bi reko, frizideri malo vechih razmjera)

Njemacka:
http://www.alpincenter.com/skihalle0+M5d637b1e38d.0.html

Holandija:
http://www.snowworld.nl/default.aspx?ID=80

Smijesno je sto su ova dva “skijalista” udaljeni jedva 100-tinjak km jedan od drugog ali oba na svojim sajtovima pretenduju da su “die langste/grosste skihalle der Welt.” U svakom slucaju oba imaju po jednu stazu od 500 i nesto metara duzine i jos par manjih od po 200m.

Mozemo se mi shprdat na racun ovih ski- frizidera ali u ovom holandskom indoor-u se vec dvije godine uzastopno otvara sezona svjetskog kupa u snowboard slalomu, a takodje se odrzavaju i takmicenja u alpskim disciplinama na nivou Evropa-kupa.

Jos jedan kuriozitet da je prosle godine austrijska A-reprezentacija u slalomu, provela sedam dana na pripremama u ovom indoor centru.

Kako god da okrenemo najspektakularniji ski-frizider svjeta ne stoji u Evropi nego u Dubai-u:

http://www.skidxb.com/English/welcome_eng.htm?mid=1&sid=1

IMal ko sta da doda????

wlad
26.04.2007, 14:51
Neki forumaši su se već javljali sa ovog Dubai skijališta... Verovatno preko searcha možeš da nađeš utiske.

Meni to izgleda skroz cool ideja, da imamo tako nešto u blizini (100km idealno :ok: ) verujem da bi bilo krcato :D.

Sapa
26.04.2007, 14:56
Wlad prijatelju, mislim da bi jednom otisho i ne bi vise nikad. Bio sam na indoor skijalistu sa stazom od 200-tinjak metara....mislim sta reci, jedva sam ceko da prodje placenih sat vremena. BIo radni dan, nije bilo guzve, al nemos napravit vise od 3 zavoja i vec si kod lifta, ova dva velika ski-centra imaju duze staze (znaci 6 zavoja i eto te kod cetvorosjeda :confused: ), al znam pouzdano da je i tamo stalno dupke puno........Ako je to buducnost onda bolje da ih zakucam na zid u dnevnoj sobi. :dontknow:

stekan
26.04.2007, 15:11
Kataklizma je neminovna, ali je mi nećemo dočekati, a ni naša djeca.

Peglu i vosak u ruke i po skijama, da sledeću zimu dočekaju spremne. Biće snijega. Nisu ni Alpe daleko, nije ni viza toliki bauk, skijanje je mnogo bolje nego na domaćim skijalištima, a nije obavezno i skuplje.

Sapa
26.04.2007, 15:33
Ma ja to malo dramatishem o buducnosti, samo fakat je da pada manje i da se topi brze nego prije........Stekan je optimista, a i garant je u pravu sto se kvaliteta skijanja u Alpama tice, a ja opet namjerio na "tu stranu", ne zbog kvaliteta nego zbog nostalgije.......a mora da ce bit ko sa onim indoor skijalistem koje sam posjetio: jedva cu cekat da prodje sedam dana pa da dole vise nikad ne odem na skijanje :sm022:

Nego ovo je vec ozbiljan projekt; u zemlji Belgiji prave indoor-ski gigantskih razmjera:

http://www.snowgames.be/fr/

Specifikacija:
Jedna zelena staza (150 m) , jedna plava (800 m :ok: ), dvije crvene (po 500 m) i jedna crna (duzina jos nepoznata). Instalira ce 2 shestosjeda i vise liftova (garantuju da guzvi nece biti).... E ovo je vec ozbiljan indoor centar.:sm019: Pa ako prestane da pada u Alpima ode ja u Ardene.
Dobro je, josh nije doslo vrijeme da trazim pogodno mjesto za bushenje rupa na zidu dnevne sobe ;)

wlad
26.04.2007, 16:38
Ja sam gledao samo slike :). Ono što mi se čini pogodnije je zatvoreno skijalište, ali ne u ravnici - nego na planini. Nešto mi se čini da bi gradnja takvok zatvorenog centra bilo mnogo jeftinije.

Uzme se recimo padina pored BG (na Avali?) koja ima dobar nagib i napravi na toj površini cilinidrična kupola + tanjiri? I to je preskupo, gradnja i ostalo - ali verujem daleko manje od pravljenja veštačke "livade" ;).

E da, da li u tim zatvorenim simuliraju kamenje ispod snega? :glavaozid

Sapa
26.04.2007, 17:06
E pa ovaj idejni projekat u Belgiiji (valjda su vec poceli s nekim radovima :dontknow: ) je na jednom ozbiljnom povecem brijezuljku u Ardenima, jer kako bi inace napravili stazu od 800 aktivnih metara.

Indor u kom sam je bio se vodi kao 200 metarski, ali kad oduzmes izlaznu stanicu zhice - i ravni dio na dnu nema vise od 150 metara staze i to cisto plave boje, e jedino ima dobra kafana (u stilu austrijske alpen-hut) :):cug:

PS
Sto se kamenja tice, kolko sam ja shvatio debljina "Snjeznog pokrivaca" je u prosjeku 2 metra, dakle mozes skiju samo da syebes na bacenu konzervu od pive.
A kolko takav jedan frizider energije guta....
PSII
E zaboravih da dodam: bilo je i skijanja "offpiste" odma pored Poma-lifta, neki talog od polu smrzlog snijega ne uredjeni dio,hahaha. Skijo sam na rental Rossi B1, od 160-cm odlicna skija (zaboravih da je svrstam u impresije) !!!!.........................shalim se skija je smjesna u toj duzini, a i nema nikakvog smisla da se vozi na takvom terenu.

wlad
26.04.2007, 18:35
Sapo, ti treba da napraviš jednu padinu od 1000m sa uvek svežim puderom! Kako se razdrdna staza zatrpa se svežim pršićem!! :ok:

Znači 1K steep&deep :cug:

Flexon
26.04.2007, 19:47
ova ideja u belgiji ne zvuci dobro
dvije staze crne po 500 metara znaci nekih 40 do 45 stepeni nagiba
pa to nije lose
idealno za rad na tehnici
i da se ne izadje iz forme
mada je nebih imao u julu nista ni protiv 200 metara
:ski:

Sapa
26.04.2007, 20:23
Da, belgijski projekat zvuci odlicno; procjena je da ce kostati €85 miliona, mislim da se ni ja nebi zalio na indoor sa 800 m piste i sa crnim stazama.

A onih 150-tak metara plave staze je vjeruj, gubljenje vremena tu nema vjezbanja tehnike, no fun at all, ono ima skakonica na sredini staze, al to nije za mene.
Wlad, natkrivena staza od 1 km bi bio projekat stoljeca.

oggy
26.04.2007, 23:05
Mislim da i u Madridu ima tako nesto, cini mi se da se zove Xanadu. Al ja se sve tjesim da je posljednjih nekoliko sezona bilo stvarno dobro, mora jedna i da omane!

Uglavnom meni taj Debeli Namet u julu jos uvijek zvuci primamljivije od indoor varijante :)

oggy
26.04.2007, 23:24
http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=17060

http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=17050

CrazyKong
27.04.2007, 09:16
Tako je oggy u Madridu postoji Xanadu centar....

Ja sam imao prilike da skijam u NL u Zoetermeeru ali se nesto ne secam da je tada (pre 8-9 godina) postojala staza od 500 m....bilo je kako sapa kaze kratko i brzo...ali za NL je i to odlicno :)

Takodje sam skijao u Snowdonia (odlicno ime, samo snega nigde), Wales na otvorenom, na vestackoj stazi napravljenoj od nekoliko slojeva neke plasticne mreze....Duzina i nagib su bili prilicno isnpirativni...cenim oko 500 m/100m. Problem je sto je takva podloga u najmanju ruku nezgodna za skijanje po njoj, a pogotovu za padanje....

Sapa
27.04.2007, 09:27
Crazy od prije 5 godina postoji indoor staza u Landgraaf-u (Limburg) ta je 520 metara i tu se odrzava svjetski kup u snowbordu (paralel slalom) a i evropski kup u slalomu......
ZOetermeer je njihova prva staza.....i cak je puno strmija od ove u kojoj sam ja bio

PS
Okle tamo Crazy zivotati????

Btw. u holandiji ima 5 indoor skijlista u Njemackoj 6,7.....

Skijanje na plasticnim mrezama (sa onim plasticnim bodljama) -'skeri', nisam skijo al sam na takvoj jednoj stajao: jako popularno u GB, NL, B.....Gledao sam cak i slalomsku trku na tome, brrrr.

jijang
27.04.2007, 09:36
Ma ne znam ljudi...
Ne bih ja to mogao.mozda samo ono iz zezanja.al da odem na par dana i skijam tamo...
Pa pre cu da odem da naucim da surfujem.vode ce barem uvek da ima.

Sapa
27.04.2007, 09:48
Jijang, ko sto rekoh ako je to buducnost skijanja onda cu definitvno preci na 'nordic-walking'. to je relaxed sport u ekspanziji: evo orijentisite se za vremena kad snijeg vise nebude bilo:

http://www.nordicwalking.com/portal/nordic_walking/english/

Dobro, ako naprave vece ski-indoor centre onda je mozda i moguce (kad zatvoris ochi) da stekenes utisak da si na skijanju.:cool:

jijang
27.04.2007, 16:36
Sapa
Ne ide mi ovaj sport nikako uz moj mentalitet i godine...mozda kad omatorim
Do tada,ko sto rekoh, odo negde na talase 2 meseca.kontam da mi je to dovoljno da naucim da lepo surfujem.

stekan
27.04.2007, 16:51
Pacijenata za skijanje će uvijek biti, a nadam se i snijega.

Zape mi maloprije za oko ovaj detalj sa foruma http://www.epicski.com :
905

Sapa
27.04.2007, 17:12
Stvarno impozantan broj ovisnika na tom forumu; ali nije ni ova brojka sa skijanje.co.yu za bacanje:

Most users ever online was 369, 13-03-2007 at 12:20. Cak sta vise kad se uporedi popularnost ova dva sajta, onda je ova cifra od skoro 370 balkanskih ljubitelja skijanja zapanjujuca

Bice valjda i sintetickog snijega....

@jijang nordicwalking je sport buducnosti ;)
Svaka cast onome ko je ove stapove za hodanje patentirao, sad je vec jako bogat covjek. Treba samo prosetat brezuljcima i livadama zapadne evrope, puni su nordijskih setaca. Djeluje malo debilski, ali u zadnjih par godina je ovo postala manija...i nisu samo penzosi u pitanju....

PS
IMa li neko logicno objasnjenje za onoliku posjetu sajtu tog 13-03-07 ???

wlad
27.04.2007, 22:31
Pazi, možda je to bio neki hakerski napad, tj. neki SPAM-er / skript gađao ovaj forum? Pošto mi je nešto veoma čudno da je bilo > 300 juzera onlajn u isto vreme?! :eek:

Tadija_91
13.02.2008, 19:27
Ova slika me je bas pogodila, pa sam morao da je okacim...
Gde li cemo mi skijati u buducnosti...

snezni_prduljcic
14.02.2008, 16:34
joooj tuga.....:hair::hair:

hmm,de mozemo skijat?austrija,sijeverni pol,amerika(andi)....:confused::sm018:snjezni