PDA

Pogledati punu verziju : nova web cam. na kopu



matt
25.04.2007, 18:47
ljudi,evo mene konacno na forumu...
gde bi po vama trebala da se ugradi nova web cam.??

bajastrasni,kop:ocemo da oformimo delegaciju za sastanak sa"SS"..??stevs ti pomagaj,bilo kakva ideja je dobrodosla..!!

kop
25.04.2007, 22:45
E pa dobrodosao :) Nadam se da ce se sad forum malo probuditi... A otkud sad sastanak ? :) Pa zar nisu rekli tek oko pocetka sledece sezone ? :)

matt
26.04.2007, 13:27
pa,znas,ono da bi mogli tacno da se dogovorimo sa likovima..mislim,bezveze je da neko od nas placa te troskove??
pa,mi je palo nesto na pamet..da mi uradimo sve sto ima veze sa tehnikom a oni da izmiruju troskove...!ako je to ikako moguce..a,ako nije,onda nema veze..skrpicu se nekako...

kop
26.04.2007, 13:49
Aha mislis za troskove ! Naravno da cemo se za to dogovoriti sa njima ! ;)

matt
26.04.2007, 14:06
pa naravno....ipak mi raklamiramo nesto sto oni vode...i,jos ne trezimo nadoknadu...samo trbaju troskovi da se srede..pozzZ

kop
26.04.2007, 14:42
Mislim da cu glasati za pancicev vrh ali ni krcmar ne zvuci lose... Pancic anyway :)
Ajde gde su ostali ??? Probudite se !!!

matt
26.04.2007, 17:50
ja mislim da nam je pancic u ovom trenutku najpotrebniji..mada..ne bi nam nista falilo da stavimo jos jednu na gobelju...ali,mozda mali karaman..;)

kop
26.04.2007, 18:31
Izgleda se necemo zadovoljiti dok svaka staza ne bude imal svoju web kameru :)

matt
26.04.2007, 19:37
ma jok,ne treba na svakoj...npr:gobelja,marine,jaram imaju skoro uvek puno snega(evo jaram ima i sad puno snega)..al,kad nakacimo na poncic kameru..mi mozemo da snimimo i duboku,i jeden deo krcmara..ajde ostali pisite nesto..de bi po Vama trebala da stoji nova web cam.?

kop
26.04.2007, 20:40
Ma znam, salio sam se :) A u poslednje vreme imamo problem sa ljudima jer skoro niko ne dolazi na forum :dontknow: Ranije je bilo bash prometno... :)

matt
26.04.2007, 20:47
uh,pa gotova sezona...jbg...

kop
26.04.2007, 22:38
Koliko sam primetio svi uglavnom dolaze oko novembra, kada ih uhvati ski groznica :ski: Vidim da je pancic dobio josh jedan glas :ok: Ajde ljudi dajte i neki svoj komentar, nesto pisite, probudite se !!!!

matt
26.04.2007, 23:25
gde bi trebalo dodati web cam. na kopaoniku?
pancicev vrh - 7 (33.3%)
karaman greben - 4 (19%)
gobelja relej - 4 (19%)
duboka I - 4 (19%)
krcmar - 2 (9.5%)

Ukupno Glasova: 21

e,ovako izgleda anketa na www.skimanijaci.com

matt
08.06.2007, 10:03
menijacima je pala veoma dobra ideja...nova kamera bi mogla da stoji na bifeu"vucja staza"odatle se vide i pancic,i krcmar,obe duboke...ali,pitanje je kolike bi rezolucije trebala da bude ta kameta da bi se sve videlo cisto??i da li u bifeu vucja staza postoji komp i internet na kojem bi ta kamera trebala biti prikacena.....

wlad
08.06.2007, 20:29
Za webcam ti ne treba ni komp ni Internet :). Dovoljna ti je samo kamera koja ima integrisan GPRS terminal. Takve kamerice se samo priključe na struju i konfigurišeu da "slikaju" i šalju na sajt sličice u određenom intervalu...

Takva konfiguracija je testirana prošle zime u 2 ski centra i radila je dobro, jedini dodatak da sve to radi još stabilnije bi bio neki OK UPS koji bi peglao napon / obezbedio da sistem radi i pri nestanku struje (inače, te kamerice mogu da rade i bez struje 4-5 sati - ali su malo osetljive na strujne udare - pa je bolje da imaju i UPS iza sebe - ili neki drugi uređaj koji bi "stabilizovao" struju).

Pored jednostavnosti rešenja koje ne trazi ni računar ni Internet (samo struju) takođe je i jeftino (pošto treba samo struja i SIM kartica ;)).

matt
09.06.2007, 14:24
Takva konfiguracija je testirana prošle zime u 2 ski centra i radila je dobro, jedini dodatak da sve to radi još stabilnije bi bio neki OK UPS koji bi peglao napon / obezbedio da sistem radi i pri nestanku struje (inače, te kamerice mogu da rade i bez struje 4-5 sati - ali su malo osetljive na strujne udare - pa je bolje da imaju i UPS iza sebe - ili neki drugi uređaj koji bi "stabilizovao" struju)

da li bi mogao da mi kazes de mogu da se kupe te kamerice??i li uopste imas ideju..:dziveli::dziveli:

wlad
10.06.2007, 15:24
Zavisi koju želiš da kupiš :). Ima više proizvođača, pa ...

Ono što se pokazalo dobro (osim što je osetljivija na udare itd.) je Nokia PT-6 (http://europe.nokia.com/A4144293). Ima integrisan GPRS terminal, bateriju, "zna" da slika i noću (naravno, samo bliže objekte, za dalje treba neko osvetljenje), može slika na neki interval (prima komande ili preko BT ili preko SMSa) i da šalje MMS ili e-mail...

Dakle, ima sve što treba za jednu web kameru :). Ono što bi još bilo dobro je da se napravi kutija za istu u kojoj bi stajala kamera i UPS. Tako bi UPS održavao temperaturu i napon / stabilnost. Jeftinija varijanta od UPS-a je neki stabilizator napona (a možda i bolja?).

Konkretno, na Bjelasici i Durmitoru se nalaze ovakve 2 kamere (po 2) i radile su cele zime, na 10min su slale slike na server koji je skladištio istoriju i služio za "distribuciju" tog zadržaja. Na svakoj od lokacija stoje 2 kamere, jedna napolje (najbolje ispod krova, da je zaštićena od kiše / snega / direktnog vetra) i jedna unutra. Sa dve kamere se dobija redundantnost (ako se neka "zaglavi" ili sl. svakako postoji jedno stanje) kao i "pogled" iz različitih uglova. Po jedna stoji napolje na svakoj lokaciji zato što ova kamera ima ugrađen i termometar, pa je zgodno da se pored slike ima i temperatura (naravno, ako bi kamera stajala unutra onda se ne bi dobijala spoljnja temperatura ;)). E sad, ta temperatura nije baš idealna, pošto se kamera nalazi blizu objekta onda je i temperatura veća za 1-2 stepena od realne...

Ovu kameru sigurno možeš lako i brzo da nabaviš kod Nokia distributera, ova kamera se masovno koristi za "nadzor", jeftino i brzo rešenje, pa se i prodaje dosta i ima ih na "zalihama".

Eto, rek'o da podelim jedno iskustvo, da drugima bude lakše. Ako bilo ko ima bilo kakvo pitanje - samo napred :D. Kada sam ja kretao u ovaj projekat nisam naišao na ljude koji su raspoloženi za deljenje informacija :sm022: .

wlad
10.06.2007, 15:27
Evo primera kako izgleda sutiacija slikana sa tom kamericom (komponovana u jednu sliku - istorija naravno :D):

http://osmeh.net/dl/cam_20070305_103309.jpg

matt
10.06.2007, 15:35
hehe,mnogo dobra fora..moram samo da se konsultujem sa stevsom i ovima iz tog kafica..da bi znao na cemu sam..nego,koja je to fora,posaljes poruku na taj br,i stigne slika??preko maila??aj,posto ti imas te kamerice..koliki su trosovi odprilike??

wlad hvala ti PUUUNNNOOOOOO!!!!:sm017::sm017:

Stevs
10.06.2007, 21:23
Dovoljan je bilo koji Nokia telefon sa symbianom i kamericom i stalan izvor napajanja...

matt
10.06.2007, 22:04
znaci moze ova verijanta...supper..ako neko ima kontakt telefon od ovih likova iz vucje staze nek mi kaze..da bi mogli sto pre da realizujemo ovu ideju..

wlad
10.06.2007, 22:28
Dovoljan je bilo koji Nokia telefon sa symbianom i kamericom i stalan izvor napajanja...

Koji Symbian softver onda koristiš za slikanje / slanje?

10x

matt
11.06.2007, 13:24
Quote:

Originally Posted by Stevs http://www.skijanje.co.yu/forum/images/ca_evo/buttons/viewpost.gif (http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?p=21561#post21561)
Dovoljan je bilo koji Nokia telefon sa symbianom i kamericom i stalan izvor napajanja...


Koji Symbian softver onda koristiš za slikanje / slanje?

10xja mislim da je 10*10 jesam upravu stevs??

matt
12.06.2007, 09:46
cim on neodgovara znaci da sam ubo...

Stevs
12.06.2007, 22:49
@matt

10x = thanks :)

matt
13.06.2007, 09:07
hehe,oticicu ja do nokinog predstavnistva da vidim dal imaju tu kamerucu..a,ako je nemaju..onda cu je kupiti u sloveniji ili u austriji...
nego mene je** troskovi,ako ovi iz SS nece to da regulisu,onda cu morati ja,a,vazno mi je da ne dolaze milionski racuni,jer imam vec jedan telefon na racun...koliki su odprilike???

matt
13.06.2007, 09:09
a sto se tice kutije u kojoj mora da bude,sa tim nemam problema...to se da napraviti....:dziveli::dziveli::sm021:

boki04
13.06.2007, 12:27
veoma ambiciozno matt nema sta.

matt
15.06.2007, 16:43
ovi iz nokiinog predstavnista mi se ne javljaju vec 2dana..sad cu da odem tamo i da ih orobim

matt
15.06.2007, 19:59
skijalista srbije nam 99%pomazu u realizaciji ove ideje!!