PDA

Pogledati punu verziju : Kad Shvedjani naprave skiju....



Sapa
20.03.2007, 14:19
Da parafraziram onog cuvenog 'kuma': "u Shvedskoj je zima, al zato standard burazeru......."

Ljubitelj sam i vlasnik jednog (starog) Volvo-a, a vazda sam se pit'o: dje su ti Shvedjani sto se skija tiche??? Prave tako sofisticirana auta :smoke: , skijashka su nacija, a da nisu u stanju da naprave jednu konkurentnu dasku za skijanje (tj. ja nisam znao ni za jedan njihov model :dontknow: ).

Stekan je josh davno ovdje ostavio jedan post sa (po)spiskom manje poznatih proizvodjaca skija i ovaj proizvodjac stoji takodje na toj listi.

http://www.bumtribe.net/

Dakle projektantski tim se zove 'R-Idea' i "poznati" su po bumtribe liniji.
E sad ne znam jel bash svako ovdje na forumu znao da se radi o Shvedskoj handmade skiji. U stvari je u pitanju shvedsko-francuska kombinacija (eto bash ko Volvo: Shasija shvedska, a motor Renolov).
Ja naletih u nekom skimagazinu bash na prichicu o ovoj firmi i sto je jos bolje na test jednog od njihovih modela:

Sad ovo bi mozda sve bilo manje interesantno da nije vezano za "vjecitu diskusiju" (vidi vechinu flexonovih, postova) o 'rentabilnosti' jedne shiroke (FAT-burazeru) skije.
Dakle neki ljudi na ovom forumu beskompromisno zagovaraju koristenje debelih skija i tvrde da su iste uprkos radijusa, duzine i shirine izuzetno upravljive i na pisti.

Test je bio posvecen modelu: bumtribe-allmountain; i odma da kazem odavno nisam procitao toliko pozitivan test o jednoj allmountain skiji:

duzina testiranog modela je bila 194 cm; geometrija: 124-93-113; R - 'odavde do vjecnosti' (da se prepadnes sto bi oggy reko ;) )

Nekako se do u detalj poklopila prica koju nam Flexon ovdje redovno mantra (o svojim M999): Skija je (naravno) ocjenjena kao famozna van piste, u puderu i razrovanom terenu, sve naravno za ocekivat sa ovakvim proprcijama..........
Medjutim sto je mene iznenadilo; testeri su bili pod utiskom kolko je ta skija,uprkos radijusu i duzini, nevjerovatno upravljiva i stabilna na sredjenoj stazi.
Ako je testerima vjerovati:po performansama na stazi je ovaj Bumtribe uporediv sa mnogim standardnim allround-carve skijama. Kazu cak da i pored relativno mekog flexa odlicno drzi na tvrdom snjegu.
Jedna mala 'primjedba' bi bila: Sto se staze (a i van staze) tiche, testeri napominju da se ovaj model mora voziti u visokom tempu (i onda kazu pichi carve ko luda inache ne ide).
Ali zar i jedna prosjecna Atomicova beta-race skija takodjer ne trazi veliku brzinu da bi se snjom moglo ulaziti u finije carve-zavoje????
I josh nesto: pishe da je prijesvega pogodna za ljude sa vishe kilograma
E to je bio moj jedini znak pitanja sto se flexonovog pledoajea za M999 tiche.

ps
Opet kazem slucajnost ne postoji: neki dan se vodila diskusija, a ja ovaj skimagazin imam vec godinu dana a tek sam ga sinoc procitao.

Trimca
20.03.2007, 16:11
Nemoj da mi pljujes Volvo-a :eek: i da kazes da mu je motor Renault-ov :sm022: .Istina je da je ugradjivan u modele 340 ali oni kao da se ne smatraju volvoovim jer se rade u fabrici Duff u Holandiji i u odnosu na druge modele su krs.A pravi tenkovi kao modeli 240,740 ili 940 itd imaju odlicne i neunistive :ok: svedske benzince.

Znam da je offtopic ali ja obozavam Volvoa :dziveli:

Sapa
20.03.2007, 16:22
Nemoj da mi pljujes Volvo-a :eek: i da kazes da mu je motor Renault-ov :sm022: .Istina je da je ugradjivan u modele 340 ali oni kao da se ne smatraju volvoovim jer se rade u fabrici Duff u Holandiji i u odnosu na druge modele su krs.A pravi tenkovi kao modeli 240,740 ili 940 itd imaju odlicne i neunistive :ok: svedske benzince.
Znam da je offtopic ali ja obozavam Volvoa :dziveli:

:sm023:
Cheers mate! Volvo rules. Bolje se razumijes u motore nego ja...no to i nije tako teshko, meni rekli da je motor Renaultov i ja to uzo zdravo za gotovo, meni je samo bitno da vozi (ko zmaj) i da je udoban, nikakav sam mehanicar.
btw. 440 1.8i iz juna '96, tad su vec uveliko pravili V40. Da chuknem vo drvo.....necu da ga mjenjam. imo jedno vrijeme 740, sta reci.

PS
Kad bi i sa skijanjem imao isti osjecaj ko sa autom....nikad vise nebih gledo nove modele skija, imo bih jedne za 10 sezona.

Trimca
20.03.2007, 17:51
Drago mi je da i medju nama skijasima ima ljubitelja jedne dobre marke automobila.:sm019: Fora sa nama je sto nismo bas objektivni pa znamo da malo preteramo u hvaljenju.Isto je vidim i sa pojedinim (tj. sa mnogim )forumasima ovde a u pogledu njihovog omiljenog proizvodjaca skija.

Btw, tvoj model volvo-a je bio problematican do 1990 kao naslednik modela 340 ali je vec iduce godine 1991 uradjena detaljna poboljsanja pa je od tada odlican auto.Vozio sam jedan takav i savim sam bio zadovoljan.Jaoj raspisao bih se sada o Volvou :couto: ali nije tema

Drugar mi zivi u Svedskoj pa kako je i sam skijas tvrdi mi da je tamo skijanje vrlo zastupljeno (dobrim procentom skijasko trcanje,pogotovu medju starijom populacijom) ali mi nije nikada spomenu za bilo kakve marke skija koje rade svedjani.Pogledao sam ove skije i deluju zaista dobre za van piste.Ne bih da tvrdim jer nisam expert ali cinimi se da bi se malo namucio sa njima na uredjenoj stazi.Ja vozim Elan Magfire 8 i to je najblize onome sto moze da se vozi i van piste.A deluje da je definitivno za ljude sa "viskom" kilograma :dziveli:

Sapa
20.03.2007, 18:18
Drugar mi zivi u Svedskoj pa kako je i sam skijas tvrdi mi da je tamo skijanje vrlo zastupljeno (dobrim procentom skijasko trcanje,pogotovu medju starijom populacijom) ali mi nije nikada spomenu za bilo kakve marke skija koje rade svedjani.Pogledao sam ove skije i deluju zaista dobre za van piste.Ne bih da tvrdim jer nisam expert ali cinimi se da bi se malo namucio sa njima na uredjenoj stazi.Ja vozim Elan Magfire 8 i to je najblize onome sto moze da se vozi i van piste.A deluje da je definitivno za ljude sa "viskom" kilograma :dziveli:

Pozdravi drugara-skijasa iz Svedske i posalji mu ovaj link:(btw. link moze da se nadoda na onaj stekanov spisak proizvodjaca)

http://www.rideaskis.com/shop.html

Ofis im je u Malmeu; nije ni cudo sto drugar nikad nije cuo za njih nisam ni ja do sinoc, radi se o jednom malom handmade proizvodjacu. zajedno sa par francuza su proizveli 'bumtribe' seriju, ali su se od 2005 razdvojili i sad su svedjani r-idea team, a francuzi bumtribe.

Sto se konkretnih skija tiche mislim da bi se iznenadio kolko su dobre na pisti, mozda bi imao mnogo manje muke s njima na pisti nego sto mislish, pogotovo sa ovim allmountain modelima. Nemoj dimenzije da te plashe. Eto i sam vozish jednu allmountain skijicu, dakle poznajes performanse iste, one mogu svuda pomalo, a niti su perfektne za offpiste niti za tvrde staze, ali na vecini terena su pouzdane dakle nesto ko Volvo XC90 ;)

Trimca
20.03.2007, 19:15
E to ti je dobro poredjenje.:ok:

Poslacu drugaru link pa da vidimo sta kaze.I mene zanima

Flexon
20.03.2007, 21:14
volvo pripada fordu fuj
jedini pravi volvo model 240
ostalo sve se moze zaboraviti
a sto se gore pomenutih skija tice
ja vam pricam a vi mi ne vjerujete :sm022:

Sapa
20.03.2007, 22:05
ne diraj mi u shveCki chelik.
Nego jedan posjetilac sa foruma (jijjang gde si momcino) obeca da ce otvorit thread o freerid-stvarima heliski isl. Al nist od toga, a ja ne mogu da iscekam... pun sam linkova i interesantnih fora vezanih za tu vrstu djelatnosti; evo naprimjer obratite paznju na ova torpeda od skija:

http://www.goode.com/skisfreeride.htm#pash

E ovo su vec modeli da se zapitash :eek: , a ne tamo neki bezazleni allmountain modelcici; obratiti paznju na scoop 142 i monstro...no comment ovo vise izgleda ko da je iz domena nautickog sporta.....

Flexon
20.03.2007, 22:15
ovdje bas nisu ljubitelji goode skija
jednom prilikom sam vidjeo
jedan od modela
ali obicni uski i jedna stvar me je iznenadila
te skije gotovo da nemaju tezine
nevjerovatno su lagane i tvrde
ali svako kaze da nemaju prirodan flex
dosta ih koriste za touring zbog pomenute lakoce
a sto se tice one scoop 142 skije
na ovim prostorima su ludi za tom vrstom skija
spatula, lotus, praxis, armada ARG
e to bi bio tip skije koja je iskljucivo za cijelac bez dna

Sapa
20.03.2007, 22:26
Vala bi trebala jedna zasebana soba ovdje na forumu samo za ljubitelje freeride-a
Jos jedan :sm023:

nasao sam na netu onaj Duke vez, par odlicnih sajtova btw, nego crni sine duke kosta, prava sitnica €500,-:sm008: shvatio sam da je u pitanju famozan turni/freeride vez, al kad fritshi ima za 250,-......

Flexon
20.03.2007, 22:59
ovdje nesto govore oko 450 dolara za duke
fritshi djeluje previse mlohotno
a i on kosta onaj FF plus isto toliko
duke je u principu normalni vez samo sto ima tu turnu funkciju
to nije pravi turni vez i dosta wje stabilniji sto je najvaznije
sota ljudi kaze da ce se radije malo vise napatiti uzbrdo
da bi uzivali nizbrdo punom parom
a ne da cekaju eksploziju veza na nozi