PDA

Pogledati punu verziju : Guru Ski Instruktor



Sapa
13.03.2007, 11:53
Entuzijasticni Njemac Ernst Grahammer je razvijo obrazovnu metodu koja ce vjerovatno u buducnosti da postane shirom prihvaceni nacin za ucenje skijanja

ABS je revolucionarna metoda kojom cak i apsolutni pocetnici u svega nekoliko dana uspjevaju da nacue skijati i sto je najitneresantnije poslje samo 3-4 intenzivna dana skijanja uce da se s uspjehom odrzavaju na neuredjenim terenima iliti da piche offpiste…..

ABS nema nikakve veze sa kochionim sistemima kod automobila.
Radi se o pocetnim slovima njemachkih rijeci
1. Andrehen- usmjeri ruku i glavu u pravcu u kojem zelis da ides i skija ce sama da sljedi tvoj put
2. Beugen: iliti blago savijanje u koljenima kad pocinjes da ‘pravis’ zavoj
3. Strecken: iliti stavljanje tijela u pravi polozaj, ovaj polozaj pomaze opustanju misica nogu i omogucaju da skijas duze vremena provode stvarno skijajuci.

Inspiracija za ovu metodu je stigla od djece. Ovaj covjek, dugogodisnji skiinstruktor se dugo bavio tehnikom koju koriste djeca. Djeca naime imaju urodjeni osjecaj za odrzavanje ravnoteze, cjela ova ABS metoda je izvedena iz djecih pokreta na skijama i u stvari je klasicni carve u pitanju, ali bez da se tjelo i misici extremno napinju u zavoju.

Vrlo je interesantno da jedan Nijemac uspjeva da organizuje kurseve skijanja ABS-om ne samo u Austriji nego i u Francuskoj. Francuzi imaju vjerovatno jednu od najmukotrpnijih skola za skiinstruktore. Da bi u Fr. Postao skiinstruktor i ski-vodic, potrebno je oko 7 godina intenzvnih kurseva kod ESF. A Francuzi ne trpe nikakve uljeze koji nemaju diplomu ESF (bio, probo i osjetio na svojoj kozi). Dakle ovaj Grahammer radi nesto sto cak i Francuzi tolerishu..

Imao sam priliku da razgovaram sa jednim od njegovih sljedbenika i naravno svaki sektash hvali svoju sektu: Momak mi je rekao da metoda toliko odstupa od tradicionalnog nacinja ucenja skijanja da je puno bolje nemati nikavu tehniku prije nego sto pocnes jedan od njegovih kurseva.

Kursevi traju 2,3 ili 5 dana i strasno su intenzivni.

Mene u svemu posebno odusevljava cinjenica da apsolutne pocetnike uci da skijaju na neuredjenim terenima. Jer, ponovicu 101 put, tek ne uredjen teren je za mene istinsko uzivanje u ovom sportu. Samim tim sto ljude od pocetka ‘baca’ u teren otklanja svaki strah od istog, pokazuje da skijanje u cjelcu nije BAUK nego jos lakse nego skijanje na utabanom.

Ucio sam da skijam offpiste kao zreo covjek, i tacno se sjecam momenta kad su mi stvare posle za rukom. to je bio trenutak kad sam primjenio ono A iz njegove ABS tehnike, tad naravno nisam ni znao da tako nesto postoji kao metoda ucenja; ali zaist u cjelcu se uvjek drzim pravila koje je covjek definisao kao 'Andrehen', dakle kad je duboko i gutavo: usmjeravam ruku i glavu u pravcu u koji zelim da idem i skije bukvalno prate moje "misli"..

http://www.garhammer-skitours.de/

http://www.sebgarhammer.com/

Donji link je na engelskom i daje informacije iskljucivo vezane za ucenje i poboljsavanje freeride i freestyle tehnika.

Zaboravih da dodam: 'Guru' Ernst je tzv 'old-school' tip; nekad davno pobjedjivao u freestyle disciplinama.
Seb (sa donjeg linka) je njegov sinchina i pretsavnik je 'new school' freestyle. Clan je nekog Svedskog freestyle-ganga i pojavljuje se u evropskim freestyle/ride filmovima i takodje pobjedjuje....

boki04
13.03.2007, 12:22
Zanimljivo stivo nema sta.

wlad
13.03.2007, 14:05
Jedan od najcenjenijih, ali i (često) kontraverzan je i Harald Harb. Verujem da dosta ljudi sa ovog foruma ima po neku knjigu/film, poznat je i po:

PMTS - http://www.pmts.org/
RealSkiers - http://www.realskiers.com/
Anyone Can Be An Expert Skier "Serija"
Harb Carvers - http://www.harbskisystems.com/carver.htm

itd..

Toplo preporučujem "Anyone Can Be An Expert Skier" Seriju / PMTS. Još kad bi mi imali takve "kampove" kao što on organizuje - gde bi nam bio kraj ;).

Sapa
13.03.2007, 15:47
Ovaj 'tvoj' guru Harb je takodje interesantan, ali.......

Evo nadjoh nekoliko njegovih 'obrazovnih'filmica:

http://www.web.pdx.edu/~petersj/Skills/Lessons.htm

Ovo mi poprilicno izgleda kao odlicna teorijska nastava za ucenje carve tehnike. btw. Ja kolko covjek prica dok drzi onu pokaznu nastavu, pa gori je od mene….:dontknow:

Konatam ja gurua Haralda Harba, uci ljude da izmedju ostalog odma skijaju u paralel tehnici bez da se prvo koristi plug. No tu i tamo zavrne na neki polu plug nema veze...

Harab je definitvno odlicno shtivo za ski instruktore i ucitelje…

Po meni je bitna razlika izmedju Harba i Ernsta je ukratko u sljedecem:

"Guru'' Harb se koncentrise na usavrsavanje ski carve tehnike i ima neke svoje male trikove, al su uz duzno postovanje ovo su varijacije na zadanu temu;
Ovo kazem bez da imalo sumnjam da je i Harabova 'sekta' neobicna i prvorazredna.

"Guru" Garhammer je razvijo metodu za ucenje apsolutnih pocetnika i to odma na svim mogucim terenima (offpiste, piste....), dakle koristenje bazne tehnike, da se odrzis u zivotu na svakom mjestu i zato je ovo po meni '"revolucionarno".

Harb razvija ski-tehniku do savrsenstva,i zato kazem da je zaista stivo za ski-instruktore, a Garhammer uci kako odma da proplivas, cim te bace u vodu....The rest comes naturally sto bi Kantona reko

stekan
13.03.2007, 17:50
Mali detalj: HH skija samo na Head-u, vjerovatno zbog slova H.

pop67
13.03.2007, 20:31
Sapa majstore,
hvala na linkovima stvarno sam odusevljen ovi sto sam video ali koliko sam shvatio covek je svoju metodu poceo realizovati pre koju godinu,a to mi je tako drago jer po istom principu ucim decu od 4 godine vec 10godina da skijaju.Mormam da kazem samo da ne postoji skijanje bez pluga-POTPISUJEM!U svakom slucaju hvala na linkovima!:sm017: :sm017: :sm017: :sm017: :dziveli:

wlad
13.03.2007, 20:57
Mali detalj: HH skija samo na Head-u, vjerovatno zbog slova H.

Ako pogledaš prvi deo DVDa / filma "Anyone Can Be An Expert Skier" videćeš da je skijao na Elanu, tada naravno, sada je Head lover :).

wlad
13.03.2007, 21:05
@Sapa: ma ne hvalim ja HH, samo kažem da ima neke dobre fore koje mogu da se pokupe - kao Phantom Move i sl.. ;), to svako radi kada usavrši skijanje - a često i ne zna da radi ;).

Najbolje je da se pogleda što više, pa od svakoga pokupiš po nešto ;).

Lito Tejada-Flores je isto solidan, pogotovo njegov sajt:

http://www.breakthroughonskis.com/

http://www.breakthroughonskis.com/Pages/backissues2.html

Sapo, ako te interesuje ima "serijal" tekstova o "powder" skijanju ;):

http://www.breakthroughonskis.com/Pages/_ski_instruction/instruction38.html
http://www.breakthroughonskis.com/Pages/_ski_instruction/instruction39.html
http://www.breakthroughonskis.com/Pages/_ski_instruction/instruction40.html
http://www.breakthroughonskis.com/Pages/_ski_instruction/instruction21.html

itd...

Sapa
13.03.2007, 22:27
Sapa majstore,
hvala na linkovima stvarno sam odusevljen ovi sto sam video ali koliko sam shvatio covek je svoju metodu poceo realizovati pre koju godinu,a to mi je tako drago jer po istom principu ucim decu od 4 godine vec 10godina da skijaju.Mormam da kazem samo da ne postoji skijanje bez pluga-POTPISUJEM!U

Pope legendo!:dziveli:
E pa, bash mi je drago da sam bacio nesto korisno, nesto sto nije samo ova nasha shuplja prica o skijetinama i josh vise o nashim ego-tripovima od jutra do maraka hahaha.
Dakle zakasnio si...da ti je prije 10-tak godina bila jedna dobra kamera, mogo si da izbacis srpsku ABS verziju, ako vec primjenjujes slicnu metodu;) . Stvarno neznam kolko gosn Garhammer vec fura ovaj projekat, mislim da on ovo radi vec godinama.... citao sam neki njegov intervju i ucinio mi se i nako ko co'jek jako simpatican, neko sa vlastitom vizijom, a ta mi se njegova vizija dopada....da imam para (na bacanje) sutra bi poslo moju djecu da uce kod njega, al posto nemam para na bacanje djecu cu da ucim sam...a kad izgubim zivce onda cu ih predati instruktoru Dovli na Jahorini.

Samo tebe Pope, cijenim vise nego Garhammera, znas zasto??? Ti ucis za
€ 20, tvoje manijake-pocetnike da skijaju, pa kolko god dana da kurs traje, zar ne????. Nije sve u znanju ima nesto i u pasiji.....a za to imas od mene jedan veliki Respect!!!

Garhammerov kurs od 5 dana kosta € 740,- i ukljucuje pansion i boravak (bez prevoza).

Pocinje ujutro vec u 9 i traje intenzivno citav dan. Onaj momak (koji sad daje casove po njegovoj metodi) mi je pricao da je disciplina ruska; nema zayebavanja. Navece poslje vecere se intenzivno gledaju snimci koji su proteklog dana napravljeni kamerom. Tu odmah mozes da vidis zasto te je ono guru u po frke opalio stapom po ledjima, hocu rec, gdje si odstupio od zadate ski-tehnike

PS
I ja mislim da bez Pluga nemoze da se prezivi. Mozda mozes odmah da ucis da skijas u paralel tehnici, ali prije ili kasnije mora da se ovlada plugom i to pod obavezno. Btw. neznam da li se kod Garhammera savladava plug tehnika, kod HH definitvno ne.

@Wlad hvala i tebi sto si mi skreno paznju na ovog HH (ako je covje "H" freak, mozda mu je i odjeca Heli Hensen hahaha). Iskopah na brzaka one njegove filmice.

Dobro ljudi jeste vi obratili paznju kolko taj Harald Harb moze pricat???
pa melje ko mlin, citav onaj film: " Description Upper/Lower Body Coordination within PMTS"... 12 minuta bez prestanaka....pa kad kod njega imash cas onda si definitvno kaznjen, njemu ne bih davao svoju djecu na uchenje ni pod razno, kao da koristi nesto :sm021:

HH je teoreticar prve klase i ko sto kazes, tu se ima sto sta nauciti: On je definitivni carve-guru. Izvrsna metodika, ali to je sve za vec formirane (carve) skijashe; perfekcionisanje slalom i veleslalom tehnike......

Nego moj Wlad u vezi onih freeride textova, hvala i na tome, al ja sam ti lijen za citanje teorija, volim tu i tamo maznut kakvu foru od koga 'ispod zhice', popricat sa ljudima koji to bolje umiju nego ja, i stalno se iznova zalijetat u taj teren, djaba sva prica, samo praxa, a volim ja i da citam ali nesto za opustanje:yay:

wlad
13.03.2007, 22:56
:D, ma da, retko ko sve to pročita ;), pogotovo u sezoni, ali van sezone, kad se "krizira", nađem malo vremena. Ali kad dođem na sneg, onda ispari sve iz glave, i udri :D, što je i bolje, samo uživanje.....

A kada se iskijam, onda probam nešto i od toga, i vidim da se napreduje, što nije ni čudo, sve su to "legende" koje imaju šta da pruže..

To za HH si u pravu, da je to za usavršavanje tehnike, ali ne samo za napredne skijaše, barem po mom mišljenju. Ali sve je to dosta jednostavno, od svih tih njegovih priča, izvučeš 2 "fazona", ali sasvim dovoljno, ako bi se od svakoga izvukao po 1, gde bi bili ;).

U drugom postu quoteujem jedan tekst tipa koji je oduševljen koliko je napredovao za 2-3 sezone, uz HHa ;).

wlad
13.03.2007, 22:58
My Turns : John Botti

I first tried skiing in 1974 when I was 14 years old, on a Saturday evening at New Jersey’s Vernon Valley/Great Gorge. I broke my ankle on the second run and thus ended my skiing career.

Or so I thought. As it worked out, I was to become thoroughly obsessed with skiing.

I’ve always been athletically inclined. During my twenties and thirties, I ran competitively in events ranging from 5k's to marathons and triathlons and, when I moved to San Francisco, my friends began to urge me to go to Tahoe to try skiing again. It seemed a ridiculous risk—triathlon was important to me and I still remembered breaking my ankle the only time I was on skis. I held out.

After my daughter was born, I retired from competitive running. My wife had reached wits’ end with the constant training and Father Time was taking his toll on my times; no matter how hard I trained, I was getting slower!

Then—Christmas 2002—we decided on a whim to take our daughter to the snow, which she had never seen. We booked a room in Tahoe for the holidays.

At this point, I’d not considered skiing again, but my wife thought it would be great if we started as beginners together and, after some prodding, I agreed to rent skis and take a lesson with her.

We began on a day when the upper mountain at Squaw was closed because of high winds, confining us to the bunny slope, where there was a rope tow and maybe 50 feet of vertical. The first thing we were taught was the wedge and in no time we found ourselves snow plowing down the little slope.

After two or three runs of this, we began trying turns by pressing on the big toe edge and, to my amazement, the skis actually turned, although it required massive pressure to get them up on edge in the grotesque wedge position I had assumed. Still, on my first time down turning in both directions, I was hooked.

My obsession with skiing took hold immediately. My wife was a bit less than 100% thrilled—be careful what you wish for—but she did come with me as we skied 30 plus days that first season. We took lessons almost every time and by year’s end I began to flatter myself that I was becoming somewhat accomplished.

How little I knew!

Early on, I realized that the equipment side of the sport was complicated. I had no idea what a carver, mid-fat or all mountain ski was. I scoured the Internet for information and one day stumbled upon realskiers.com.

Subscribing to the site transformed my fledgling life as a skier. I was fascinated from the first by the large amount information on the site. I had recently bought boots and was wondering what skis to purchase for my wife and myself. While researching this, I also began reading technique articles.

I soon visited the Harb Ski Systems web site for the first time. Following the lesson prompts, I arrived at the "Wedge Blocker" exercise and right then began to comprehend that the wedge—indeed, any stem—was at the root of most problems in skiing. I ‘d been skiing for less than a year at that point, but as I read what Harald was saying about the wedge vs. the Phantom Move, I knew intuitively that he was right. Unfortunately, that season was by then over and I was stuck able only to yearn about getting out on the hill to try the Phantom Move and to learn to eliminate the wedge and other stems. The obsession grew.

I also learned, as I read more about boots, that mine were at least a size—maybe two—too big. I took the opportunity to call Peter, who had me shell-size the boot, right there over the phone. I had never heard of this process, but he talked me through it step-by-step and, sure enough, there were 1.5 inches behind my heel when I checked my foot in the empty shell.

Despite the expensive news that I needed new boots, this wasn’t a negative experience. I was a novice, but had found access to correct, practical, independent information. Instead of being discouraged by boots that didn't fit, I was excited that I had realskiers as a resource and had found a potential new instructor in Harald Harb.

Peter called Harald for me and we scheduled three days of instruction for early December of the coming season.

But, I just couldn’t sit tight and wait for winter. Ski fever drove me to Chile that summer to work on the Phantom Move. By the time I arrived at Harald’s that fall, I actually thought I could ski.

Reality set in at once. That first lesson with Harald was an eye opener, like my first disastrous attempt at skiing, but in exactly the opposite way. On the hill beneath Harald’s penetrating technical gaze, it quickly became clear that I had a long way to go.

Over those three days, Harald gave me a half-dozen simple exercises to practice. I’d read both of his books thoroughly by then, but my ability to eliminate stemming and to carve turns was rudimentary at best. I did leave knowing what it felt like to get the skis on edge and what it took to tip to the little toe edge. I also knew that I had much more work to do.

I especially appreciated that I didn't suffer any false encouragement. I’d gotten a ton of that from my previous instructors. Harald said, “Well done!” only if I did a drill or exercise was performed exactly right. It was refreshing and I knew that I’d found the right direction.

While we were there, Harald fit me for boots, selected skis for technical improvement and fixed my alignment. Harald put me on skis that are 64mm underfoot and for the first time I could feel what it was like to get a ski up on edge.

I also learned from Harald that I am knock-kneed and asymmetrical and required alignment corrections of 3 degrees on one side and 1.5 on the other. It really is impossible to ski to ski correctly with one’s alignment off this much.

In time, I graduated to an even more aggressive carving tool, an actual race-construction slalom ski, a change that I regard as one of the most important things that I did for my skiing. After reading up on all the recreational slalom skis that Peter had reviewed, I bought a pair of Head I.SL chip skis in a 165 cm length. I am 6 3" and 190 lbs.

I had also read much in the popular press and on Epicski.com about how long and wide skis made the most sense. This did not fit my experience. I was a little nervous when first I tried the Heads. They were much shorter than anything that I had ever skied on. The experience, however, was truly amazing. I felt totally in balance, my fore/aft positioning not challenged at all. Most importantly, I started to really feel the shape and G force of turns that were much tighter than I was used to. It gave my confidence a tremendous boost.

I took the I.Sl's to the Harb Race camp that summer at Mt. Hood. This is where I really started to ski. I had spent the whole season working on counter rotation and counter balance and on separating my upper and lower body while on edge. It really started to come together and I was actually carving the high part of the C in some of my turns. I left with more drills to solidify the counter that was starting to be evident in my skiing.

By then, I didn't need confirmation from any third party to tell me I was on the right track. I knew I was progressing quite fast. However, it was not until this past season that I received ultimate confirmation of my progress as a skier.

When I first moved to San Francisco in 1992, I started working at an Investment Banking firm. I met many great skiers there, but it meant little to me because I didn't ski. One of those skiers was the former head men's technical coach for the US Ski Team, Thor Kallerud.

Now that I felt like I could ski credibly, I took Thor up on his offer to
ski with me and have him coach me with my skiing. By this time last year, I was regularly carving the high C in most of my turns. I wasn't sure what Thor was going to tell me, but it became immediately obvious that he and Harald were on the same page. Thor used different words at times, but focused on the same things. Thor was relentless in pushing me to get early engagement and then create bigger and bigger angles in my turns. Harald had recently talked to me about finding the willingness to go past the "tipping point" with my angles and with my skiing in general. This started to happen in my first ski day with Thor.

Thor confessed that he was impressed by how much progress I had made as a skier in just three years. I knew that it was about some diligent work on my part, but it was mostly about the great instruction that I had received and the appropriate equipment and alignment. I still remember that day clearly because, in the midst of a turn in which I had created big angles, I noticed that my hands were only inches above the snow. I reached out and touched it. I had looked at countless photographs of racers getting really close to the
snow and after three years of skiing I was doing the same!

wlad
13.03.2007, 22:58
The last piece of the equipment puzzle came together for me last year. The boots that Harald had fitted me in 3 years before had served me well, but to go to the next level, I needed a higher performing boot. Peter's series on plug boots had opened my eyes to the kind of fit and snow feel that was available. I was fortunate in that I have narrow, low volume feet and am now in the Head RS 96, the soft version of their World Cup boot. It completed my gear setup perfectly.

I have only four full seasons of skiing under my belt, but most who see me ski think I have skied all my life. Save on the very steepest terrain, I carve the entire turn in every turn and handle fresh powder and chop with ease. My mogul skiing needs improvement, but that's what this season is for.

Certainly, I am more obsessed with skiing than some and have made a larger commitment than most can or are willing to, but I also credit good fortune in finding great technical and technique advice early on in my career with helping me pursue that obsession.

As Peter was kind enough to put it, I have become a real skier.


---


John skis a quality "High C"

Sapa
14.03.2007, 10:12
I breee ovo ko 'Rat i Mir', volim da pishem ne volim da citam.....ovo jednom da sjednem i protabirim kad fasujem gripu:)

Sapa
14.03.2007, 23:13
wlad prijatelju evo procitah ovo shtivo sad, sta da ti kazem, ja sam lud za skijanjem al ovaj covjek je klasichni freak, u negativnom smislu te rijeci

still remember that day clearly because, in the midst of a turn in which I had created big angles, I noticed that my hands were only inches above the snow. I reached out and touched it. I had looked at countless photographs of racers getting really close to the
snow and after three years of skiing I was doing the same!

Hebo ga njegov funcarve da oprostish.

Ne znam jel se tebi tako chini al on ko da je malo promashio poentu skijanja.
Za mene je cilj zivota skijanje a ne prestiranje na skijama, i sam si reko, i tebi je naj bitnije uzivanje, hebo perfekcionizam pokreta...

The last piece of the equipment puzzle came together for me last year. The boots that Harald had fitted me in 3 years before had served me well, but to go to the next level, I needed a higher performing boot. Peter's series on plug boots had opened my eyes to the kind of fit and snow feel that was available. I was fortunate in that I have narrow, low volume feet and am now in the Head RS 96, the soft version of their World Cup boot. It completed my gear setup perfectly......i tako dalje, sta ce mo mi s ovom pricom o njegovom izboru pancerica

Ma zezam se Wlad, covjek je entuzijast ali taj svoj entuzijazam prenosi na neki cudan nachin± Ima stil pisanja ko da je bukvalno clan neke sekte o Thoru i Haraldu pise ko da su polubogovi.:confused:

Now that I felt like I could ski credibly, :glavaozid
ma John, perfekcionisto, dobar si i ako vozis plug, svi te vole i takvog.

I took Thor up on his offer to
ski with me and have him coach me with my skiing. By this time last year, I was regularly carving the high C in most of my turns. I wasn't sure what Thor was going to tell me, but it became immediately obvious that he and Harald were on the same page. Thor used different words at times, but focused on the same things. Thor was relentless in pushing me to get early engagement and then create bigger and bigger angles in my turns. Harald had recently talked to me about finding the willingness to go past the "tipping point" with my angles and with my skiing in general. This started to happen in my first ski day with Thor. Thor confessed that he was impressed by how much progress I had made as a skier in just three years. I knew that it was about some diligent work on my part, but it was mostly about the great instruction that I had received and the appropriate equipment and alignment.

Mator covjek a vako se lozi na usavravanje nekih tamo zavoja, umjesto da uziva u skijanju, ma bjezi ba.
No dobro vidio sam da je ´Ironman´ i da se fanaticno bavio triatlonom, cojek je takve fanaticne prirode......:sm022:

Sta mu je qUALITY HIGH C.:sm006:

wlad
15.03.2007, 11:43
Otkud znam ;) (za high C), to su neke kaubojske mere :D.

Samo rek'o da stavim tekst, jedino što je interesantno je da je čovek (koji jel, voli da nauči perfektno) brzo napredovao - al' to nema veze sa HH i sl. nego više što je on ekstremista ;). Ali opet je "lepo" da je za 3-4 sezone od "pluženja" dogurao do ekstremnog karvera + kaže da se snalazi i po drugim terenima dobro (puder i tako to)....

Vidim ja da ćeš imati ti vremena da čitaš i tekstova druga Litoa :ok: .

milos79
15.03.2007, 14:01
Sta mu je qUALITY HIGH C.:sm006:


Pa to je verovatno oblik koji ostaje u snegu posle jednog zavoja. Ako je dobro izveden, znaci visoko je simetrican i neprekidan.

Ako na ulasku u zavoj ima cimanja i pluzenja i otklizavanja, onda ce da lici na J, a to je valjda ono sto ne valja.

Ono sto sam ja zakljucio gledajuci one snimke je da mi se stil kod brzog vijuganja koji je oznacen kao pogresan, a kojim neki skijaju i koji oni zovu J, vise svidja, od tog demonstratora koji vozi brzo vijuganje stilom "qualiti high C".

Dugacke zavoje neosporno bolje rade i tu nemam zamerke. Ali kako nikad nisam bio ljubitelj "cruse controla" na pisti (iz prostog razloga sto mi posle 3 zavoja to postane dosadno) ne uzbudjujem se previse oko dostizanja savrsensti u funcarving-u. Stavise mnogo mi je bitnije kako mi izgleda trag u celcu :smoke:, nego dal su iza mene ostale pravilne "sine" po utabanoj pisti.

Sapa
15.03.2007, 14:06
Bravo MICHO79 majstore!!!! :dziveli: Josh jedan moj covjek.

Dole pisten-bully; zivjelo skijanje!!!!

milos79
15.03.2007, 14:11
A sto se ovog lika Dzona tice, ne sumnjam ja da je on uspeo da dostigne savrsenstvo u funcarvingu posle 3 i nesto sezone, al bih ga ja stavio ne offpiste, nego na pistu oko pola 3 u nekom od popularnih ski-centara u Svici ili Francuskoj u vreme zimskog raspusta i posle padavina, ili ne mora cak ni posle padavina nego sad krajem marta kad je napolju u podnozju i preko +10. Pa bi mu onda dao da vozi funcarving na plavoj stazi po kacamku i naslagama skroz mokrog snega od po pola metra, a da na svakih metar ima po dete ili nekog pocetnika. I to sa tim njegovim Head i.SL chip.
E tu bi se brajko moj videla tehnika.:sm021:

A u celac ga uopste ne bih ni terao, jer mislim da bi rezultat bio poznat. Nepoznato je samo posle koliko bi sekundi zavrsio na glavi.:sm011:

Sapa
15.03.2007, 14:24
E Wlad, apro po ovog brzinskog uchenja, zimus mi za oko zapne neka mala
djanka-lanka-ho i dogovorimo se da se nadjemo na skijalistu….
I osim sto sam bezuspjeshno bario, zapne mi za oko i jedna konkretna pojedinost: Cura ima oko 23,24 godine pitam odkad skija…………prosle godine je prvi put stala na skije u nekom cehoslovackom ski-centru, pricha: uzela 3,4 dana casove…..
Dakle ove godine joj je bio drugi put da skija iliti kako ovdje kazu druga sedmica. “Mala” je skijala paralelnom tehnikom (ja tog izraza ‘paralelna tehnika’, feri fani), ono s’ otklizavanjem, i radila je to prilicno relaxed za nekoga ko je juche otkrijo snjezne radosti.

moram ti reci; fakat sam bio pod utiskom: Reko svaka cast tom Cheshkom momku, 'ucitelju u radnom kombinezonu’ koji joj je tako instant otkrijo ski-trikove.

A ovaj John je fakat imo gurue za uchitelja,(onaj Thor je neki tamo trener nacionalnog tima amerike, pa mislim stvarno, ko kad bi ja platio Jona Olssona ili Setha Morissona da me uce tajnama freeride, ma i onda bi mi sve djaba bilo, svaki "jump" veci od 1,5 metar visine za mene moze biti pogibleljan hahahaha), a sta ono John bi po profesiji nesto kao 'banking'???

pa da i to je stereotip: bogati, ljudi sa puno para vole da adoriraju neke tamo gurue pa cak i ako su u pitanju samo ski-ucitelji.

Eto ova mala naucila u 3,4 dana sasvim solidno kod nekog tamo anonimnog "dobrog vojnika Svejka".

dakle cuda se deshavaju i bez posredovanja gurua.

wlad
15.03.2007, 14:49
Hahaha :), i ja sam ženu naučio da "paralelno" skija za 5 dana :). Sad ne skroz opušteno, ali skija skroz OK.

Prijatelja, na Bjelasici ove godine, nikada nije stao na skije, spustili se 3-4 puta na "beby" stazici, pa na tanjir odma posle. A posle 3 dana je išao "sa vrha" žičare. A da je imao iskustva, jeste, ali na skijanju na vodi :).

A nisam nikakav instruktor, dovoljno je da se čovek samo malo potrudi, i ne uči pogrešno ;).

Gledam nešto ski instruktore (neke naravno), kako im učenici gube vreme sa njima, za 7 dana ih "nauče" kao da su skijali 1 dan ;).

milos79
15.03.2007, 15:06
Skijanje na vodi ne treba potcenjivati, skije su mnogo teze i teze se upravlja, ali je za savladavanje balansa zakon. Moja devojka je bila drzavni prvak u tome i kad je covek gleda kako skija po snegu rekao bi prirodan talenat, ali dosta toga potice od skijanja na vodi. Inace i za celac je skijanje na vodi zakon.

Sto se tice tih perfektnih funcarvera na stazi, vise puta mi se ponovila prica, tip ubija kako skija na stazi, jako lepo izgleda. I onda kao ajde malo van staze da vidis sta je prava avantura i zanimljivost i uglavnom ljudi odbijaju (sve neke kako kolege i neki njihovi ortaci sa posla). 2 puta pristanu ljudi i odemo u malo suroviji offpiste, znaci smrznut dubok sneg, izrovan i ispresecam brazdama i povremeno malo stenja i uskog i po neki skok, malo zbunja i slicnog, ali nista spektakulano, uglavno bez nekih ekstremnih nagiba, povremeno veliki hupseri. Znaci teren ni prineti onom iz extreme filmova. I sta se desi? Oba puta likovi se totalno oduzmu krenu ono plug i ukopaju se i imas osecaj da se poveo nekog ko nema vise od 10-ak dana skijanja u nogama. I oba puta dobih psuvanje, gde sam ih to odveo.:couto:

I od tada sam dao sebi rec da na takve poduhvate idem samo sa borderima i uz izuzetak jos jednog ortaka koji je pravi freak.

Sapa
15.03.2007, 15:19
@MIlos79
Ma funcarve je totalno out, to je trend iz 90-tih, znas sta ce biti novi hajp???
Ma monoski burazeru, snowblades su takodje out:smoke:

@Wlad: Postujem momke u 'radnim kombinezonima' ne one sto se naslanjaju na shankove u svojim shajni odjelcima (ti su isto feri fani) nego one sto pasijonirano uche ljude da skijaju, svaka im chast.

Da sam sad mladji i da nemam familiju znao bi tacno sta nebi bilo moje zanimanje ta 3 zimska mjeseca: radijo bih u nekom ski-centru, ali u kaficu ili bi chistijo apartmanske komplexe ili bi istovaro ugalj....nema veze sta bi radijo, samo nebi bio ski-instruktor.
Ne zato sto mi je ispod casti, (mada sam ponekad blago arogantan:smoke: ) mada se ponekad, pomalo osjecas ko karikatura samog sebe....nego najvise zato sto ti se kad ucis sve i svakog, pomalo smuci skijanje poslje jedno 40 dana snijega (licno iskustvo), smuci ti se a nisi se ni iskijo cestito.
A kad utovarash ugalj ili si zaduzen da praznish piksle ili stojis za shankom.......
onda brate odradis svoje i skijas citavo jutro ili citavo popodne i tako svaki dan i onda samo za svoj vlastiti cheif, o-haaaaaaa, cheraaaaj lutkoooo :ski:

:sm023:
milos79 postavio sam ti pitanje na threadu francuska/italija
Ps
Sto ne aktiviras PP?????

wlad
15.03.2007, 20:53
@milos79: naravno da pomaže skijanje na vodi, zato je i napredovao tako brzo, ne misliš valjda da sam dobar "profesor" :D.

@Sapa: poštujem i ja instruktore, ali one koji stvarno nešto nauče druge. Nažalost, mnogo ih je koji samo "odrađuju" posao, da im prođe čas, i/ili su tu da muvaju lepši pol / sunčaju skije :D.

Da li vas nekada iritira to što u nekim ski centrima "Ski škola" ima prioritet na žicama? Ne vidim razlog za to, šta kao mi ostali treba da učimo kako se čeka, a "učenici" da uče kako se ide preko reda? :D

JoeBananna
15.03.2007, 23:00
Da li vas nekada iritira to što u nekim ski centrima "Ski škola" ima prioritet na žicama? Ne vidim razlog za to, šta kao mi ostali treba da učimo kako se čeka, a "učenici" da uče kako se ide preko reda? :D


Nije bas da nema smisla:

Ako platis sat vremena instruktoru da te nesto nauci, a to se svede
da ukupno 40 minuta cekate u redu, neces bas ostati mnogo vremena
da nesto naucis.

Ovo se u praksi svodi da ski centar napravi ugovor sa nekim ski skolama koje
imaju tu privilegiju, a placaju procenat, reket, harac, danak.. kako god to
zvali. Verovatno ucenika kostaju nesto skuplje casovi u toj "autorizovanoj"
ski skoli, ali ima vise sanse da placeno vreme iskoristi. Ne kazem da ce
bas taj instruktor bolje ili losije da te necem nauci od nekog ko nema
takav deal, to vec zavisi od samog coveka.

Sad, kad bolje razmislim o tvom pitanju - zapravo zavisi od toga koliko je
guzva. Ako je razlika da li ces da cekas za ulazak na neki cetverosed 3 ili
4 minuta - to i ne primetis. Ako cekas na tanjiru koji kupi jednu osobu 20 minuta na red, a "sa prioritetom" ti jos uskoci 15 ljudi, onda te potpuno
razumem ako ti dodje da nekom nabijes stap u grlo (da ne pominjemo
neka druga mesta)..

Sve u svemu - ima smisla odrediti neke pocetnicke staze na kojima bi
vazilo ovakvo pravilo, ali je nefer prema ostalima koji su uredno platili
ski pass da se to svuda primeni.. true.. true..

oggy
16.03.2007, 10:57
Pa imajte srca, gdje cete covjeka u plug boots u cjelac, dzaba mu kakva god tehnika kad mu je teziste negdje ispred vrha skije :)

A hvala za linkove, imacu sta da prezvakavam u dugim ljetnjim mjesecima...

wlad
16.03.2007, 11:00
A nije baš da se toliko nerviram, nije mi to u prirodi :). Nego ono, ravnopravnost i te fore ;). "Stari" gosti, oni koji dolaze godinama, čekaju, a "početnici" "piče" preko reda, to "ozbiljni" centri ne bi trebalo da dozvole, za tamo-neki-procenat-ili-šta-ja-znam.

Pre mislim da je to deal tih-nekih-ski-škola, preko "veze" i tako to ;).

Sapa
16.03.2007, 13:37
Da li vas nekada iritira to što u nekim ski centrima "Ski škola" ima prioritet na žicama? Ne vidim razlog za to, šta kao mi ostali treba da učimo kako se čeka, a "učenici" da uče kako se ide preko reda? :D

Eee, prijatelju. Pa to je jedan od (naj) boljih razloga da navuces tu ‘radnu uniformu’: “chasing chickie’s in da parallel low/uper body coordinatiron technique-sto bi HH reko: from 10:00 am till 15:00 pm” a onda opet od 20:00 pm pa sve do zore rane……”
jedini mali problem je sto onda vishe ne potpadas u skupinu koja sebe moze da nazove skijas..….jer se na kraju sve svede na “suncanje skija”, a sesso i skijanje ne idu zajedno. Kad se stvarno skija, onda je sve ostalo ne inspirativno.


Ne iritira.
Ma logicno je da ski-skolice imaju zaseban ulaz. Meni to stvarno nesmeta. Ako je zhica brza (4,6ili8 sjedista ) onda sve ionako ide ‘nadzvucnom’ brzinom, a opet ako je usporeni poma tanjir u pitanju, onda ti je sasma svejedno jel ispred tebe prosla skolica sa 7-8 kursitsta…..svakako cekas predugo.
Ma ljudi rade svoj poso i nije logicno da cekaju sa svima ostalima.
BTW. Cini mi se da nikad nisam vidio ski-insturktora; da bez skolice prolazi sa strane. Prvo sto se instruktori na zapadu ne zayebavaju, osim poslje 3 popodne, nego dirinche po civ-cjeli dan, gore-dole s onim kursitima. Vremena da sami skijaju imaju malo: izmedju 9 i 10 ujutro i 3 i 4:30 popodne. (ko sto rekoh; rudarski poso), dakle i ako su sami, onda je to u terminima kad nema guzvi, pa onda i nema veze dal idu ‘preko reda’. Ne zavidim im ni sekunde na toj maloj povlastici.
PS
Josh jedan detalj: na vishe-sjedima to sa ski-skolama ide u pravilu jako brzo; kursisti ulaze na zaseban ulaz (sa strane), ali ne idu svi odjednom na sjedala: nego na svako sljedece sjediste dolazi po jedan kursista i sjeda pored "obicnih" skijasa, tako da se to ubacivanje preko reda bukvalno ne osjeti. Cak sta vise zhicari, stave one male klince-pocetnike (sto su im kacige vece od citavog tjela) pored 'obicnih' skijasa i zamole da ih pripazis do gore.

milos79
16.03.2007, 14:46
Mali dodatak na guru ski instruktore, interesantan challenge koji je nedavno neki freeride lik uputio ljubiteljima HH-a, zbog njihove nadmenosti. I koliko kontam jos na njega nije odgovoreno.

http://forums.epicski.com/showthread.php?t=53499&page=1

Sapa
16.03.2007, 14:53
ANSWER MY CHALLENGE, PMTS SKIERS!!!!!

CAN YOU ACTUALLY SKI?!?!

Uuuh hebo te Miloshu gdje nadje ovoga sto se ovako nadrko???:hair: Koji on problem sad pa ima??? Il' je lud ili ga stvarno iritira ova HH-ova filozofija. Mada se ni sekunde ne lozim na tu chitavu HH-ovu filozofiju skijanja, ipak mislim da je to ko kad bi ja izazvo Mike Tysona na partiju kick-boxa, mislim da bi me uneredijo...a mozda je on Ersnt Garhammer himself :)

milos79
16.03.2007, 15:16
Koji on problem sad pa ima??? Il' je lud ili ga stvarno iritira ova HH-ova filozofija. Mada se ni sekunde ne lozim na tu chitavu HH-ovu filozofiju skijanja, ipak mislim da je to ko kad bi ja izazvo Mike Tysona na partiju kick-boxa, mislim da bi me uneredijo...a mozda je on Ersnt Garhammer himself :)

Pa znas kako, ne znam koliko je lik dobar, ali gledajuce uzivo neka freeride takmicenja, recimo Verbier Xtreme i kad vidim sta ti likovi rade, nisam bas ubedjen da bi likovi tipa onog Johna mogli tu i da pridju, a kamoli nesto drugo.

HH je nesto drugo, mada licno gledajuci razne filmice, recimo sto je wlad kacio za onog Japanca, sam HH mi i ne deluje nesto narocito:
http://www.youtube.com/watch?v=tW2cT9DArUo

Sapa
16.03.2007, 15:28
Ko sto rekoh; ne kickujem na carving, a pogotovo ne na ove HH-ove figure za umjetnicki dojam. A da ima mali milion anonimnih freeridera koji bi ga 'uzeli u cjelcu' to je sigurno. Likovi bi ga razbili, ako ni zbog ceg drugog, onda zbog cinjenice da HH vjerovatno nebi smijo ni da prodje tim terenmima.

Ali nesto mislim; u pravu si, mozda je ovaj covjek vrlo OZBILJAN u svom izazovu.

Meni citajuci isprava njegov post vishe izgledalo ko da je neki histericni mediokritet u pitanju; pa sam zato reko ako si neki solidni amaterski kick-boxer ne znaci da mozes da pobjedis 'tajsona' koji je profesionalac u drugoj (srodnoj) disciplini.

Dobro on i nije izazvo HH-a direktno, nego njegove sljedbenike, ma pratice mo ovo, ko zna mozda to bude 'match of the year"

PS
Uhh, jest i njega, fino stoji : "inculding HH himself"

wlad
16.03.2007, 22:19
Ma da Sapo, zamisli da si ti svetski-giga-car u skijanju, i ond dođem ja sa takvim izazovom (pa makar i ja bio kralj :D), i ti bi se "odazvao"? Došao da se takmičiš sa mnom na npr. Žabljaku? :)

Ili bi pre bilo logično da ja dođem kod tebe, a ne tebe da zovem na Durmitor? :D

Ceo taj "izazov" mi izgleda smešno, kao neki momak koji se naložio da je "svetski" i onda odlučio da "premeri" sa onima koji ga iritiraju ;).

milos79
17.03.2007, 11:52
Ma da Sapo, zamisli da si ti svetski-giga-car u skijanju, i ond dođem ja sa takvim izazovom (pa makar i ja bio kralj :D), i ti bi se "odazvao"? Došao da se takmičiš sa mnom na npr. Žabljaku? :)

Ili bi pre bilo logično da ja dođem kod tebe, a ne tebe da zovem na Durmitor? :D

Ceo taj "izazov" mi izgleda smešno, kao neki momak koji se naložio da je "svetski" i onda odlučio da "premeri" sa onima koji ga iritiraju ;).

Pazi liku je verovatno doku...lo to sto ovi iz HH skole prodaju kao svetu magiju i jedinu istinu koja postoji u svetu skijanja. E sad sam HH jeste verovatno jako dobar i usavrsio je carving u potpunosti i taj njegov sistem je verovatno koristan za balans u najvecem broju uslova skijanja na koliko toliko pripremljenim stazama. Takodje sam HH bi tog lika pojeo za dorucak na verovatno bilo kakvoj podlozi, ali....
Problem je gomila bogatih klinaca (ili napaljenih bankara tipa doticnoh Johna) koji su savladali HH tehniku prilicno dobro, al se onda loze da su ne znam kakvi skijasi i pljuju po svim ostalim skolama.

E sad izazov izgleda smesno i naravno tesko je verovati da ce se ne HH, nego bilo ko uopste odazvati (do sada nije a proslo je 10-ak dana), ali nije toliko nerealan, uzimajuci u obzir da tip koji ga je uputio po svemu sudeci uopste nije toliko los. Lik se trkao kao mladji i po svemu sudeci na osn. komentara drugih likova koji su ga videli kako skija, dosta je dobar u svim uslovima, kaze da ima 15-ak godina iskustva kao dobar skijas. Video koji ima nije nesto, ali s obzirom na uslove koji su bili, nije ni los. Takodje kazu da je atletski gradjen i da puca od snage.
Vrlo verovatno da bi vecina od gore pobrojanih HH pulena sa visokim diplomama njegove skole, pukla u duelu sa ovim likom po pravilima koja je postavio.

A da je lik pun sebe to naravno stoji, ali po pricama ljudi i HH takodje ima ego do neba (sad s razlogom ili bez razloga drugo je pitanje).

I za kraj, ne kazem da je HH skola losa, naprotiv za karving je mozda i najbolja, ali apsolutno sumnjam da je samo diploma i par godina provedenih kod HH dovoljno (bez drugog iskustva) da bi neko rekao da je ekspert u skijanju i da bi mu to dalo osnovu da pljuje po drugim skolama ili metodama ucenja, ili da ljude koji izvode zaokret kao sto HH kaze da mora, naziva "hopeless intermediates".

wlad
17.03.2007, 20:57
Naravno, tu se pogađaju sujete i jednih i drugih. A ljudi su osetljivi na te stvari ;).

Iskreno da kažem, ne pratim njihova prepucavanja, i ne interesuju me previše. Ja obilazim sajtove različitih škola, i pokušavam da izvučem dobre stvari ako mogu iz istih.

Ne kažem da je neka dobra, a druga loša, upravo iz razloga zato što su prioriteti drugačiji. Nekome je idealan karving zaokret ultimativno skijanje. Nekome je skijanje po celcu, a nekome po ogromnim hupserima.

Ja lično, ako situacija dovoljava, više volim da provodim vreme van staze. Ali volim naravno i po lepo uređenim stazama da prođem, ali me one (uglavnom) ne zadovoljavaju :).

Takođe, uživam i kada nešto novo naučim, kada primetim da sam napredovao u skijanju, tehnici itd. Ključan parametar za mene, da napredujem, je kada sa lakoćom mogu da savladavam neke terene/staze. Tj. što laganije to uspem, to sam zadovoljniji :).

Naravno, cilj svakog skijaškog dana mi je da se umorim, da se odvalim od skijanja :D, a odvaljivanja nema bez umora ;).

Sapa
18.03.2007, 10:39
Sto se te HH-ove PMTS metode tiche: ineresantno je ta njegova metoda pocinjanja sa ne skijashkim vjezbama da bi se stekao osjecaj za pritisak na kantne...mada mi je s druge strane malo dubiozan taj instant prelazak na paralelnu tehniku, dakle bez imalo uchenja plug-tehnike (mada ima neka pluzna kristijanija u svemu tome).
S druge strane sam protivnik metode beskonacne voznje u plugu dok se kursisti ne ogadi skijanje....

Evo je jedna interesantna ski-akademija; koja izgleda takodje fuzira razlicite moderne metode, nesto sto oni zovu 'dynamic crossovers':

http://www.warrensmith-skiacademy.com/online-tips.htm

Ps

Mislim da ce insruktori medju nama da vole ovaj sajt; i ne samo instruktori, ovdje stvarno ima filmica sa prakticnim vjezbicama i savjetima

ps
Wlad - kralju; imas pozdrave od '"svjetskog giga-cara", mozda ne cara u skijanju, ali u svemu drugom, bez dvojbe.....:cool:
A sto se tice chellenga; ne znam gdje da se sudarimo....Durmitor mi nije prioritet; Jahorina iduce godine jest; sad u aprilu ode do franuske, pa vidji dje da se gledamo:smoke:

wlad
18.03.2007, 13:58
Dobar je ovaj (Warren), možda treba da napravimo negde kolekciju ovih linkova, na jednom mestu, "OnLine ski škole" - za duga topla leta..

Sapo, nije valjda da sam te čelinžov'o (pogodio sujetu)?? :D :ok: Sledeće sezone mi je "home hill" Fruška Gora :D. Još da "Nacionalni izvesticioni" pogodi i ovu planinu pa da na svakoj imamo po jedan ski centar :D. Onda se vidimo tamo! :dziveli:

oggy
18.03.2007, 18:06
Ha pa tamo se bas zakuvalo, ovde nista nije bilo jos od letac vs. ski manijaci ;) Doduse prosle godine je bilo rijeci o nekoj trci na ruti Ogorjelica II - Zeljo - zenski spust, al sve nesto miroljubivo, hajte vas dvojica bar malo :smoke:

Sapa
19.03.2007, 15:01
Wlad budimo realni Fruska je cool, ali tesko ce mo tu mejdan podjelit...previse je strmo za nase skromne mogucnosti :dontknow:
Nego na ljeto idem na turneju po ex-Yu, pa da se nadjemo npr. na "Bezaniskoj Kosi" to je cujem freeride paradajz: Ponesi skilere, stapove za nordic walking i jedno pola litra '13-tog jula' ....pa kom obojci kom opanci, ko prezivi prica ce buducim narastajima;:dziveli:
Ps
Mozda i nije tako lose da se otvori zaseban thread sa ovim 'obrazovnim filmovima", ja licno nikad nista nisam naucio citajuci, ali gledajuci "sa zhice" pogami sto sta... eto da napravimo data-bazu ko zna mozda ti filmovi nekom pomognu da nauci da skija bez da mora da placa kojekave PMTS ski-kurseve :sm004:

wlad
19.03.2007, 20:54
Pa i ovo je gledanje "sa žice", samo ne ski lifta, nego Interneta ;).

A uz pola litra 13 jula, ćemo pre da zaguslamo :D.

E, kad smo već kod 13 jula, Daki sa prijateljima svake godine organizuje skijanje na Durmitorskom glečeru, pa eto prilike da se i skija + :cug: :ok: .

Sapa
19.03.2007, 21:21
A uz pola litra 13 jula, ćemo pre da zaguslamo :D.

E, kad smo već kod 13 jula, Daki sa prijateljima svake godine organizuje skijanje na Durmitorskom glečeru, pa eto prilike da se i skija
:sm023:

Ohaa! prvo jedan 'nordic walking battle' , a onda nesto iz repertoara Djordjije Djoka Koprivice: 'Bitka na Mljeticku' ili slicna klasika.....:sm022:

Pravo da ti kazem dolazim oko 20-tog juna u Slo, od 23-eg sam u Kro, pa oko 30 tog u BiH, a negdje od 5-og u Bgd-u, a od 10-tog bi do u CG...moram 14-tog vec da idem cha.....E sad dal bi ova moja tura mogla da se poklopi s tim 'Dakijevim stazama revolucije' tog 13-tog jula....bilo bi :ok:

Sapa
21.03.2007, 17:57
Na forumu epicski je sve samo ne dosadno.....prava soap serija: "the school battle". Eto pojavio se i lazni HH (agent provokator), ali ni "pravi" HH ne ostaje hladnokrvan u citavoj prici. Ko je sad ovdje ko: that's the question :dontknow:

http://realskiers.com/pmtsforum/viewtopic.php?t=1562

http://www.tetongravity.com/forums/showthread.php?t=79771


Btw izazov nasheg underdoga Highway Stara-a je vazio za naredni petak; e da vidimo hoce li oni biti ozbiljniji u ovim chelendziranjima nego npr ja i Wlad (ja sam naravno uvjek mrtav-ozbiljan kad se radi o IZAZOVU zvanom crnogorska Lozovaca) .
@Milos79 zarazio si me s ovim....ovo je gore od bilo koje meksicke sapunjare
PS
Eto cim se sve ljudi bave kad ne mogu redovno da idu na skijanje :sm008:
Na kutije od cigareta bi trebalo odstampati poruku sljedece sadrzine:
"Ne skijanje moze da prouzrokuje ovisnost od citavog niza poroka veoma stetnih po po um i tijelo"
ooooj josh samo 15 dana, pa da se oslobodim ove bjede, padaj josh jednu-dvije sedmice molim te.

oggy
21.03.2007, 21:21
Hm, da pogodimo ko bi uzivao u ovome:

http://i137.photobucket.com/albums/q210/spiralmagnolia/100_4144.jpg

Sapa
21.03.2007, 21:41
Stvarno :dontknow: oggy. Stvar izgleda kao snowblade podbuo na vlazi ili pregazen valjkom par puta :eek:
ps
Mada radije i ovo nego tamo neki Atomic beta-race :smoke:

wlad
21.03.2007, 23:45
Hm, da pogodimo ko bi uzivao u ovome:

Prekratke su :D.

oggy
26.03.2007, 23:21
Prekratke su :D.

Znaci mislimo na istu osobu :)))

E a sto se tice HH-a, danas bio gore sa drugom, i ko hajde da mu malo pokazem karving. Uglavnom nakon par vjezbica Hisaye Sata, i kad sam ga malo drndao sa tim Phantom move-om, covjek poce praviti fine dvije crtice za manje od dva sata! Ne uvijek, ali jednom od 3-4 puta. I to unutrasnja ide odlicno, za ne povjerovati, meni je trebalo nekoliko godina da udjem u stos, a i sad mi sigurno nije bas 100% kako treba - ma i kad pogledas instruktore iz Vucka, kod pola njih koljena nisu skroz kako treba, a momci (i djevojke) skijaju boli glava. Uglavnom Phantom move je odlicna fora, jer iz veoma jednostavne vizuelizacije pokreta (tipa cesi petom unutrasnje noge pancericu spoljne + okreci unutrasnju na ivicu malog prsta) dobijes pravi karv, sve ostalo legne samo od sebe.

wlad
27.03.2007, 00:50
Pa kada unitrašnju nogu (karikirano) podigneš, tj. zadnji deo podigneš, a prednji deo spistiš, i dotakneš stazu sa "malim prstom", tj. sa spolnjim prednjim delom - tako praviš "phantom move".

To se na početku vežba karikirano, a posle se ne vidi - zato je fantomski pokret ;). E sada, kada se to radi, pored toga što se postavlja položaj nogu i menja opterećenje na spoljnju skiju, menja se i težište, tj. pomera se telo na stranu (budućeg) zaokreta. Tako da se tim pokretnom radi niz potrebnih stvari za "elegantan" zaokret.

Sad, ja sam ovo proširio priču, znam da si ti oggy to već znao, nego rek'o da pojasnim i drugima malo detaljnije...

Sapa
27.03.2007, 16:14
@wlad&oggy: vas dvojca shupljirate bogami ko pravi skiinstruktori :smoke:

Nego kad smo vec kod Boga i skiinsturktora;

Koja je razlika izmedju ove dvojce????? Ja bih poceo sa sljedecim:

Bog zna da NEzna dobro da skija.

Bog ne misli da je bog za skijanje.

Bog je nedeljom uvjek slobodan.


AJmo "kreativne" odgovore:

oggy
29.03.2007, 13:33
:) ma nije shuplja, odlican je fazon, ne moras da mislis na 5 miliona stvari vec samo na jedan jednostavan pokret a onda se sve nekim cudom namjesti kako treba.

Al nemam nista protiv da ti uzmemo pare ;D

Sapa
29.03.2007, 14:02
:)
Al nemam nista protiv da ti uzmemo pare ;D

Oggy-guru!
uvijek sam otvoren za nove metode (moze i alternativne), ali nedam moji paari, ni HH-hu.
No nikad se nezna, eto sad skijas na 82mm :hair: skijama, ko zna mozd si avtomatski posto bog za skijanje
E sad jos samo da nabavis jedan dobar ski-kombinezon (ali za jedan broj prekratak; da ti se ocrtava torzo), nemoj zhuti, reci ce ti stekan zasto, nego neki crni; daki kaze da je pravi insturktorski :) Ja bi ti ipak preporucio neki crveni, onda si originalan. Razlika izmedju tebe i svevisnjeg ce postati minimalna.

:sm023:

Sad ozbiljno: kad ces da okacis svoja iskustva sa malko shirim skijicama, covjece desava se revolucija a ti se utioshu???? :yay:

wlad
29.03.2007, 14:49
ali nedam moji paari, ni HH-hu.

Ma ne treba da daješ HHu, nego nama! :D

Napisa oggy svoje utiske o Magma/168, slično je sa mojim, samo što sam ja dosta subjektivniji :).

Sapa
29.03.2007, 14:55
Ma ne treba da daješ HHu, nego nama! :D


'Ooochu. :) sam ne rekoste za sta :dontknow:
PS
Pa niko ne smije da dira u Boga i insturktore skijanja, kamo neka mudrovita primjedba???

Wlad prijatelju i tebi :sm011: cestitam na novom ubojitom 'svijeeetlom' orudju. kolko bi duzina ti tvojih prangija.

wlad
29.03.2007, 15:15
Pa za časove ba! ;)

Hvala na čestitkama, ja sam uz'o 176....

Sapa
29.03.2007, 15:27
Pa za časove ba! ;)
Hvala na čestitkama, ja sam uz'o 176....

Kontam kod vas sve ne prijateljskoj osnovi....otkrijes fazon pa ga djelis s drugima.....kad ono 'opcha otimacina' u pitanju, pa skijasi smo nismo privatnici, kad ih nisam placo ni tamo nekom Eriku Bretonu, sto vama da placam kad radite na crno bez papira, ba.

Pa svidja mi se ta duzina, al opet kontam, sto ih uze 16 cm duze od tvoje vlastite visine :jester:

jojj moram hitno da skijam postajem nepodnoshljiv i sebi a kamoli drugima, ne zamjeri Wlad.

wlad
29.03.2007, 22:49
:), ma šalim se za časove - naravno - niti mogu ja nekoga nešto (pametno) da naučim, a i drugo mi je profesionalno zanimanje :D.

Moje prošle skije su bile 184 (Elan Mantis 12), ali mislim da nema potrebe da su mi i ove skije tolike dužine, testirao sam i kraće (168 i 160 - ali Magfire 8) ali mi se čini da mi 176 najviše odgovara (inače sam visok 190, nisam 160 :ok: ). Old school skije sam vozio od 205-210cm.

oggy
29.03.2007, 22:58
Pa ti si nas optuzio da shupljiramo ko pravi instruktori, pa reko ako smo ko pravi instruktori da i zaradimo... znas onu, "nema dzabe ni kod stare instruktorke" :D

Ma zayebancija, nisam ti ja od te fele, mlogo zanimljivije ovako

Sapa
30.03.2007, 10:23
Puno ste mi neozbiljni vas dvojca, dajmo malo neki nivo, stvarno sam shokiran sa vasim neslanim shalama :smoke:

Sapa
04.05.2007, 14:27
Kad smo vec kod guru-ski-insturktora; Cijelo vrijeme zanemarujemo ski-ucitelje zenskog pola, mislim da je krajnje vrijeme da se ispravi ta nepravda nanesena od nas skijasha muskih-shovinista i da se u ovoj temi obradi uloga zene kao skijaskog gurua.

Evo jedan vrlo poucan i interesantan sajt u kojem je dat veci prostor zenama
"ski-instruktorkama" iz Austrije:

http://www.skilehrerinnen.at/2007f/pages/skilehrerinnen.htm


Proucavajte skoncentrisano i bez neumjesnih komentara molim:smoke:

oggy
04.05.2007, 23:06
Odjednom osjecam naglu potrebu da uzmem...

casove skijanja...

Sapa
04.05.2007, 23:27
hahaha, pazi, to su jako skupe lekcije, znas sta si izjavio prije izvjesnog vremena; 'nema djabe ni kod stare instruktorke':

evo, npr. ova anonimna guru-instruktorka je eficijentnija cak i od Haralda Harba; sa pluga odmah prelazi na SPUST:

http://www.bergfex.at/magazin/skilehrerinnen2006/?month=10

a ona druga pak garantuje da Blizzard, trenutno pravi najbolje carve-skije, neznam da li da to uzmem zdravo za gotovo, al sam siguran da je ovaj meki, zadnji flex fantastican za freeride:

http://www.bergfex.at/magazin/skilehrerinnen2006/?month=11

boki04
04.05.2007, 23:40
a ja da testiram ove blizzard modele skija

Sapa
04.05.2007, 23:44
boki, meni nesto koljena sijevaju, de testiraj ti blizzard, a ja cu ostati na teorijskoj obuci kod frojlan skilehrarin.

oggy
05.05.2007, 00:04
Ej nego, dobre su ti te instruktorke, al mani se sad toga, vec nam otkri najvecu misteriju foruma skijanje.co.yu, a to je da li si ti:
Sapa
ili si
Shapa (iliti Sapa sa kvacicom)
?
(cisto da i tebi neko jednom sje*e temu ;))

Sapa
08.05.2007, 09:13
Sto bi copavi, ali mudri brko reko: "Chitaj kako je napisano i cijeli svijet ce da te razumije" ....oke, oke nije bash to reko, nego nesto u kontekstu, al dobro. razumijemo se zar ne?

A i ti vala oggy, umjesto da radis na tehnici i konkretno se interesujes za cijene ski-kurseva kod www.skilehrerinnen.at , ti se bavis "mysterijama" tipa kako se speluje neciji nick, piiiiiii.....

matt
08.05.2007, 10:00
uh,kad vidim ove dobijem zelju da ponovo pocnem da skijam....LOL:sm022:

sapo svaka ti cast..kako si nasao tu apresu????LOL:dziveli::dziveli::dziveli:

Sapa
09.05.2007, 10:28
Eto vidis, zaboravih da stavim 'katanac' na ovaj sajt za one ispod 18 godina....
Matko bavi se fiskulturom, jacaj noge za sezonu, a ne desanku.
btw. S'o ti nisi u skoli? cijeli dan visish po "haustoru" umjesto da se obrazujes....hoces da se pretvoris u neobrazovanog-asocijalnog ljubitelja zimskih sportova, pa ces poslje po Kopaoniku da ganjas motorne sanke umjesto snow-boarda ;)

matt
09.05.2007, 11:53
idem ja u skolu..ali imam malo casova(nema od skole leba)....jacam ja noge,nista se ti ne brini(ide se u teretanu)..LOL..e,sanke necu ganjati pa da se loze naj VIBICE na to,bogami board ima da razvaljujem...LOL
ako,bude dolazila ekipa SKI MANIJAKA na DooRMITOR..
obavezno dolazim!!:dziveli::sm018:

Sapa
11.09.2007, 16:28
Govori te li engl. fr , njem i hol.? (btw. ruski pozeljan) voli te li da skijate, a usto vas ne mrzi da poducavate djecu da skijaju, a i skijanje u 'Cet'r Doline' (Verba isl.) bi vam bas onako prijalo? Evo je adresa, prikaci CV i shilji:

http://www.onthemountain.ch/

ps

ja licno da znam ovolike jezike, nebik konkuriso da budem tamo neki ski-instruktor, nego bi se odma prijavio u diplomatiju (sansa je velika da bih svake 4 godine skijo na drugoj egzoticnoj lokaciji: te sluzba u Buenos Airesu, te u Kinshasi, te u Genevi, te u Karachiju.....skijanje na svim kontinentima je zagarantovano.....a i puno bolja plata.

milos79
11.09.2007, 17:36
Pa i nije bas tako strasno, samo 2 jezika i to samo konverzacija:
Des moniteurs de ski ou de snowboard auxiliaires correspondants au profil suivant :
•Vous avez plus de 18 ans
•Vous parlez au minimum 2 langues (conversation)
•Vous avez un bon niveau de ski ou de snowboard
•Vous êtes disponible au minimum 2 semaines pendant les vacances scolaires
•Vous aimez le contact avec la clientèle

Znaci mogao bi sigurno da prodjes. Stim sto za 2 nedelje i nemoz nesto da se zaradi.

Sapa
11.09.2007, 17:46
ma dobro micho, ja sam to slobodno preveo....2 jezika (+francoise bien sûr)

nego sta, nego samo konverzacija, pa nece im tamo pisat detaljne reportaze na sva tri svjetska jezika (+ ruski), svaku noc poslje ski-lekcija, a prije apres-ski :dontknow:

kako god, ja bik radije u diplomatiju.(Argentina, Chile, Kanada, Pakistan, Novi Zeland, Kmachatka, Japan.....a more i Geneva) :)