PDA

Pogledati punu verziju : Prvenstvo za Freestylere



Sapa
06.03.2007, 00:08
Danas je bilo oficijeno otvaranje a sutra pocinju takmicenja na svjetskom prvenstvu u freestyle disciplinama koje se odrzava u 'Madoni'.

http://www.campiglio2007.org/program.html

Ovo je zgodna prilika da se osvrnemo na proslost i buducnost ovog sporta.
'Slobodni stil' je poceo sa sljedcim disciplinama:
buckels, ballet i areals.
Danas su kao Fis discipline prezivjeli jos samo hangovi/hupseri i akrobatski skokovi. Ovoj zadnjoj discipline (areals) ne proricem bash svjetlu buducnost mislim da ce u skorije vrijeme nestati pred ekspanzijom, s razlogom, sve popularnijeg freestyle iz takozvane 'new school'. Mozemo da konstatujemo da je od tih 'starih disciplina' josh jedino mogul prezivijo kao ozbiljna grana sporta. Narvano s razlogom, jer je hang/hupser osnova svega, nema dobrog skijanja van piste bez znanja voznje na hangu.

Freestyle je zadnjih 5,6 godina postao popriste borbe dvije razlicite filozofije, dva razlicita gledanja na buducnost ne samo freestyle disciplina nego i na buducnost skijanja u opste: To je bitka izmedju stare i nove skole;
Ako npr. uporedimo akorbatske skokove 'stare skole'sa skokovima koje izvode "novi-slobodni" skijashi: Skokovi stare skole:salta sa sa ispruzenim rukama i nogama, tjela ukrucena i prava ko svijece; tu se bukvalno radi o gimanstici na skijama, pa i citava atnosfera, nacin ocjenjivanja i podsjeca puno vishe na gimnasticka takmicenja, po meni to ima malo veze sa skijanjem.
Nova skola je uvela sasvim novu filozofiju u ovaj sport. Prije svega takmicenja se odrzavaju u 'parkovima' , gdje vise vlada atomsfera druzenja i gdje (mladi) skijasi jedni drugima pokazuju nove trikove: tehnika skokova kao da je proizasla iz te atmosfere: Sve moze i sve je dozvoljeno, tjela su opustena, a ne napeta; Najveca inovacija u modernom freestyle su svakako skokovi sa hvatanjem skije tzv. grabs. Gimnasticki skokovi ukrucenih tjela zamjenjeni su skokovima sa (polu)savijenim nogama, rotacijama po svim mogucim osama, ovaj nacin skakanja otvorijo je mogucnosti za nove figure, i taj proces i dalje traje.

Nova skola skijanja ima ogroman uticaj na skijaski sport. Nove vrste skija koje freestyleri koriste doveli su do zblizavanja dva 'nepomirljiva' tabora: skijashi i boarderi.'Skupljanje" na istim mjestima iliti u zharognu 'hangig out' dovelo je do toga da i skijashi i boarderi postanu dio iste subkulture, citaj: moda pantolona u pravilu za 3-4 broja vece od realnog, nose se na bokovima, ja bi prije reko na koljenima. Shalu na stranu; Skijashi su konacno prestali da se razlikuju od boardera i u tom segmentu. No ovo zblizavanje nije nastalo iz potrebe da se prihvate modni trendovi, nego pojavom nove generacije skija, prvenstveno twintip skije, mekog prednjeg flexa, vece sirine, vece upravljivosti.
Ove skije, a ne gache na po guzice, omogucile su skijasima da sa uspjehom i sto je mozda jos vaznije, sa uzivanjem posjecuju iste terene kao i boarderi.Ovdje prvenstveno mislim na 'parkove' i offpiste. I ne samo da su tzv freestyle skije zblizle skijashe i boardere, usudjujem se da kazem da je ova vrsta skije spasila skijanje od sigurnog odumiranja. Ova omogucujem ponovno uzivanje u snijegu skokovi, voznja unazad, duboki cjelac, razrovan teren....ma igra.
Mnogi koji su nekada preshli na board pa cak i oni (omladinci&omladinke) koji samo za board znaju i nikad prije nisu stali na dvije daske, u posljednje vrijeme sve cesce prelaze na skije. Mislim da je tu bila presudna cinjenica da je skija prijatnija za voznju na uredjenoj stazi nego board. (al ovo je neka moja teorija, a pitanje je vjerovatno puno kompleksnije) A da su skije ponovo IN, to nije zasluga konzervativnih skijasha sa strukiranim race carve skijama i josh vishe strukiranim ski-kombinezonima , vec je to zasluga inovativnih i progresivnih ljudi koji u startu ne prave razliku izmedju skijanja i boarda.
Klasicne carve skije su olaksale skijanje ali su istovremeno ogranicile skijaski horizont. Prije 7,8 godina se sve bilo svelo na tzv funcarve, uzhas, a u tom funcarve se sve svelo na skijanje na dobro zategnutim pistama, po kojima covjek moze da se spusti u 3 G., dodirne laktom stazu, lako predje u novi zavoj i tako u nedogled. Dobro zategnute piste se postizu jedina sa puno sati rada ratraka (pistenbullyija) i naravno nabavkom novih masina, a to sve je dovelo do poprilicnog povecanja cijena skipasa, funcarve ne samo da nije smjesan nego je direktno doveo do porasta cijena ovog ionako skupog sporta, da skratim funcarve definitvno sucs.
Nove freestyle skije su istinska zabava. One nisu namjenje samo za izvodjenje figura koje ni u masti ne mogu da izvedem, te skije su ko sto vec rekoh upravljive, mogu bolje i van piste, a kad si na pisti onda se s ovom skijom sve ne svodi na monotonu voznju carv tehnikom. Skijajuci na skiji kao sto je Legend 8000 sam definitivno shavatio da meni licno vise leze skije sa 'manje forme' ilit manje sttruka. Tako sam u svojoj potrazi za savrsenom skijom, logicnim sljedom stigao do ove sorte skija i nemogu iscekati da ih provozam. Za 4 sedmice imam dane freestyle skije, pa cu detaljno da izvjestim o mojim utiscima. Onda cu moci definitvno da se uvjerim jesam li u pravu.
I da se vratim na pocetnu temu, mislim da ce novi freestyle da zazivi tek kad FIS uvede sve discipline koje postoje u alternatinvom svjetu skijanja.

jijang
06.03.2007, 11:30
lep text.ali prikazan iz tvoje subjektivne perspektive...
gde si nabavio ovu legend 8000 skiju?
jel znas da li ima negde u bgu tako nesto da se iznajmi?
hvala

Sapa
06.03.2007, 12:08
Definitivno subjektivan text, zato ga i kacim na forum da isprovociram diskusiju ;) ,ali ja stvarno mislim da su twintip i shiroka skija buducnost skijanja i mislim da su mladi ljudi ponovo otkrili skijanje (i poceli da napustaju snowboard) upravo zbog pojave ovakvih skija.
Twintip se danas primjenjuje i kod razlicith vishih, rekreativnih modela i pruza covjeku mogucnost da na komforan nacin otkrije sve segmente skijanja i uziva u planin na jedan opusteniji nacin. Ne zaboravi gomila ovih skija mogu vrlo dobro da se voze u carving tehnici i neke od njih mogu da izdrze velike brzine.
Dynastar Legen 8000 naravno nije freestyle skija nego jedan vishi allmountain model, posudio sam ga na kratko od nekoga ko je bio poetican o njegovim sposobnostima i bio toliko cool da mi ga pozajmi na par voznji. Moze izrazito dobro na pisti da ulazi u (carv) zavoje, voli brzinu , a malo sam ga probno van piste i sta da kazem: Legendaran osjecaj.
Ne znam kakva je ponuda kod vas u Bgd. Vec sam procito tvoj post u kojem si u potrazi za nekom freeride skijom. Ja bi ti preporucio da prije od freeride (ili bigmountain modela) skije oprobash, neki freestyle ili freestyle BC. S tim da su ove zadnje cesto nezgodne za upravljanje na pisti i traze skijashe koji imaju sto kila (kao Flexon:smoke: ), pri tom mislim na K2 modele: Seth Pistol i PE.

Naravno da te ne cudi da ti to preporucujem, eto gore se ubih hvaleci ih.

Posto je na kopaoniku i jahorini bio test Volkla, od manje entuzijsticnih :sm004: kolega skijasha koji su imali srece da testiraju, sam ovdje na forumu cuo, da su na testu prikazivali i kako oni zovu LOPATA modeli. Bi' ce da su tu bili Volkl Dogen i Mantra. Mantra je prilicna lopata ali sam citao je jako upravljiva i da je ustvari vishe allmountain model nego freestyle BC.
Freestyle BC skije su u pravilu mekog prednjeg flexa, ko sto sam vec pisao u onom Lakijevom threadu, to je vrlo bitno za skokove i amortizaciju u ‘back country’. BC je u pravilu skija za poigravanje u cjelcu, a zbog mekog flexa nije namjenjena za brzine. A na stazi je opet troma i teska, ako nisi expert. Za furanje po cjelcu su namjenjeni uglavnom bigmountain modeli.Ja jedva cekam da stanem na te Salomone 1080; momci koji ih voze ih u zvjezde ukivaju i mada sam ja imao upitnike po pitanju sredjene piste i hangova, kazu da su i u tim segmentima izvanredne.
Dakle morash da vidish kod nekog predstavnika Volkl skija u Bgd, ili neki Elan iz M serije.

jijang
06.03.2007, 23:13
hvala puno na informacijama.
volem kad neko da opsirno objasnjenje.
sto se tice skijanja, u pravu si. buducnost je definitivno u novim modelima, sto i zvuci logicno.
pogledacu sta uspem da pronadjem od ovih modela koje si mi preporucio.trenutno sam na elan magfire i mnogo sam zadovoljan.
hvala jos jednom

oggy
07.03.2007, 00:02
Klasicne carve skije su olaksale skijanje ali su istovremeno ogranicile skijaski horizont. Prije 7,8 godina se sve bilo svelo na tzv funcarve, uzhas, a u tom funcarve se sve svelo na skijanje na dobro zategnutim pistama, po kojima covjek moze da se spusti u 3 G., dodirne laktom stazu, lako predje u novi zavoj i tako u nedogled. Dobro zategnute piste se postizu jedina sa puno sati rada ratraka (pistenbullyija) i naravno nabavkom novih masina, a to sve je dovelo do poprilicnog povecanja cijena skipasa, funcarve ne samo da nije smjesan nego je direktno doveo do porasta cijena ovog ionako skupog sporta, da skratim funcarve definitvno sucs.


Ti bas oces da te tataratira mlatne onim svojim Atomicom po glavi kad dodjes na Jahorinu? :D A znas kako metalna baza boli... ;)

Ne gledas stvari na pravi nacin... kad bi svi vozili karv kako Bog zapovijeda, na stazama se ne bi ni pravile grbe i bilo bi potrebno mnogo manje novaca za uredjivanje istih! :ski:

Inace, taj termin "funcarve" sam dosad jedino vidjao u kontekstu "funcarver" skija, gdje se odnosilo na klasu pocetnickih i srednjih rekreativnih modela skija za stazu.

Flexon
07.03.2007, 00:44
kad se staze nebi uopste uredjivale bilo bi potrebno jos manje love
za uredjivanje istih:smoke:

Sapa
07.03.2007, 13:57
@Jijang; Ti vozis magfire 10,12??? Sto se performansi tiche Legend 8000 bi trebao da bude jako slican magfire 12. Nisam skijao na tim skijama, al sam sta god o citao o Magfire; i to se poklapa sa mojim iskustvom sa ‘Legendom’, koji se na stazi odlicno ponasha na “vecim’ brzinama, dakle nema cudnih vibracija, klaparanja, skija ne skrece tako lako sa (titovog) puta, kad je pista u pitanju. Ja sam je vozikao po relativno tvrdom snijegu i meni je dobro drzala pravac. Nazalost ili na srecu van staze je bilo stvrdnut snijeg sa puno tragova skija, i tu sam bio pod utiskom kako je drzao pravac, na ponekim mjetima zaledjena kora, al gdje sam mogo da uzjashem na fin komad skijica je plovila, nazalost jako kratki komadi van piste, tu gdje sam vozio nisu bili dobri uslovi za to. Kad se skinesh s jednog crossmax modela koji je 69 mm u struku i jednog sasvim drugacijeg flexa, onda je to totalno drugi osjecaj van piste. Ali druge strane me iznenadilo kako je Legend energican na pisti model je bio nesto oko 185 cm dugacak, a 79 mm struk.

Ipak prekratko vozio da bih dobio potpunu sliku. Nisam je oprobao na hangovima, zurio sam da je vratim covjeku i vozio u brzem tempu, ne sjecam se vishe kakav je bio u kracim zavojima i pri manjoj brzini, cini mi se da nije ljubitelj. Ovaj momak koji mi je dao je rekao da je vise nego dobra skija za hangove. No on je bio prilicno fizicki istreniran, jak covjek, gledo sam kako vozi; prilicno na snagu, pa onda neznam kolko mogu da se po njemu ravnam po pitanju hangova. Ja nisam korpulentan, (dakle ako me tatratira opali betnoskim Atomicom po glavi tu ce mi biti kraj karijere…:sm022: ), a na zalost ‘ostarilo s’, obaveze mi nedaju da treniram i nemam kondicije, a bez kondicije nema dobrog skijanja, ali i pored toga mi je Legend bio potpuno upravljiv, stvarno sam se iznenadio. To je bukvalno kao kad ljude koji skijaju na pravoj skiji 205 cm pokusavas da ubjedis da je jedna carve skija od 175 super stabilna, moze po pitanju brzine sve sto i ona od 205, al se lakse upravlja. E to ti je isto i sa ovim sirim skijama dok ljudi ne probaju nevjeruju da su energicne ko i neki modeli od 65mm. Ja jos nisam vozio twintip al vec vjerujem da cu biti odusevljen.
S obzirom na vrstu snijega i prekratko vrijeme na skiji, jenda mi je stvar u tom trenutuku upala u oko: ta skija (legend); mora da se vozi, ne mora na snagu, ali mora koncetnrisano.

Posto ti vec vozikas jednu takvu ili slicnu allmountain skiju koja je shira od prosjecnih rekreativnih ili race modela, pretpostavljam da ti sad trazis jednu bash, bash ‘teretnu’ ‘fat’skiju da vidish kako to ide????
Ako je tako onda bravo za to zanimanje, a vidim da si i mlad, pa me ne cudi zelja za experimentisanjem.

Dakle dozlazimo u sferu vec toliko puta pomenutig freerideskija/freestyle/ BC.
Ja bih stvarno probao onu kako se zove mantru (freestyle BC) ili dogen (freestyle) ili onaj flexonov M999 (koji je(ipak freeride) ako je to tamo na raspolaganju da se iznajmi????
Pa valjda ce ti neko na ovom forumu dati informaciju o tome gdje i kako.
To su dakle skije ozbiljnih sirina.
Opet se vracam na Salomon 1080 neznam jel to ima da se iznajmi u bgd-u. Ko sto rekoh od 5-tog aprila cu skijati s nekim ko vozi 1080 thruster, za koji se kaze da je vishi rekreativni model, i moze sve od parka (koji cu naravno da zaobidjem u shirokom luku) preko piste do offpiste.
A u isto vrijeme i u istom mjestu ce biti neko ko vozi 1080 Foil i to je vec jedan ozbiljan freestyle model, a testvoi kazu da zaista moze sve, ali da trazi jedan visoki tehnicki nivo sto se skijanja tice, e pa vidi ce mo, jako bih voli to da probam.

Testiranje i impresiji su jedno a nabavka vlastite skije sasvim drugo.
Ne mozes da prilagodjavas svoju tehniku i svoje afinitete skiji, nego treba da bude obrnuto.
Dakle trazis skiju koja odgovara tvojem znanju, mogucnostima i afinitetima; Pa sad oce li to biti race GS, SL, allmountain……to je potupuno nebitno u cjeloj prici.

@Oggy – dje si ogi legendo??? Pa vidim vec se pocelo i sa intimidacijama:hair: , a od ‘vas bosancherosa’ nisam bolje ni ocekiv cim se misljenja ne poklapaju; udri, (ovo opet parafraziram zene s kojim sam imao relacije, one kazu da smo/ste takvi ;) )

Ma ovo o uzrocno-posljedicnoj vezi izmedju ratraka, carve skije i cijene ski karte je provjerena informacija.
Nego de ti meni cire kako da se vozi ‘pravilno’ pa da se ne stvraju hangovi???
A sto se i nebi stvarali hangovi,? Sto je vishe hangova to manje levata na stazi, zar ne.

A izraz funcarve, imas sigurno pravo da to referira na nekadasnje rekreativne modele, al ja sam funcarve spomenuo kao sinonim za najgoru fazu u razvoju skijanja. Upravo sto je to 'povaljivanje' skija u zavoju, postalo ideal: mislio sam na ono onanisanje od skijanja od prije 7 godina; ono dohvatanje snijega dok ulazish/izlazish u zavoje……I ko sto rekoh carve skijice su pojednsotavnile skijanje i u tome nema nista loshe. Jedini problem sto je stalno skijanje u carve tehnici dosadno, a sa klasicnim carve-modelima nemos nista drugo.
Kao sto su carve skije revolucionarno promjenile i olakshale skijanje, tako isto mislim da twintip, shiroke skije otvaraju sasvim nove mogucnosti, a i mjenjaju cilj skijanja.
Sa race carve skijama mozes da pomjeras granice svojih mogucnosti, tj da se stalno usavrasavas u tehnici skijanja ides sve brze, elegantnije, ali stalno u carvu………..
Mislim da skije kojima sam ja posvetio temu omogucavaju da pomjerash granice svojih mogucnosti u jednom drugom smjeru, tj bukvalno da pomjerash granice: van piste, na razlicitim terenima, hangovi, prepreke (ne mislim samo na parkove), voznja u raznovrsnim tehnikama od carve do otklizavanja…..
To je za mene pravo merachenje, sto bi rekli pravi ‘fun’. Falim ih bogami ko da sam excluzivni zastupnik svih twintip skija.:ski: :sm018:

oggy
08.03.2007, 15:16
Pa to ti je bosanska demokratija, mlatimo se skijama po glavi pa ko duze izdrzi taj ocito ima jace argumente i njegovo misljenje se prihvata ;) Mada nisu ni te tvoje lopate sigurno naivne, ima valjda i mase u njima pri tolikoj sirini, a masa x brzina...

Ma zaozbiljno, nemam ja nista protiv freeridea i freeride skija, volim i ja zagaziti malo u cjelac, razbiti se na hupserima i skokovima, ili malo izmedju drveca (nazalost ovaj dio "izmedju" me obicno jebe :sm022:). Al evo jebiga ove godine u Bosni skoro da nije moglo nigdje van staze, mozda svega par dana ove sezone a i u Francuskoj kad sam bio ne bi nista, kad gledas sve fino bijelo, netaknuto, a ono stijene 15cm ispod.

Al isto tako volim i karvati vise nego ljeba jesti. Mislim nemam ja neku bas tehniku za primjer, al kad povezem tri dobra zavoja, pa jos ako je na strmini, ma ja sam sretan cijeli dan ko malo dijete. Jel onanisanje, pa jasta je, al kad skijanje nije bilo onanisanje :)

A kad iza tebe ostanu samo dvije prugice, nema tu ratrak nekog posla, isto ko onaj zamboni na klizalistu, malo ledene prasine ostane sa strane, on to iscetka i svi zadovoljni :)

Sapa
08.03.2007, 15:59
Pa to ti je bosanska demokratija, mlatimo se skijama po glavi pa ko duze izdrzi taj ocito ima jace argumente i njegovo misljenje se prihvata ;) Mada nisu ni te tvoje lopate sigurno naivne, ima valjda i mase u njima pri tolikoj sirini, a masa x brzina...

Ma zaozbiljno, nemam ja nista protiv freeridea i freeride skija, volim i ja zagaziti malo u cjelac, razbiti se na hupserima i skokovima, ili malo izmedju drveca (nazalost ovaj dio "izmedju" me obicno jeb. Al evo jebiga ove godine u Bosni skoro da nije moglo nigdje van staze, mozda svega par dana ove sezone a i u Francuskoj kad sam bio ne bi nista, kad gledas sve fino bijelo, netaknuto, a ono stijene 15cm ispod.

Al isto tako volim i karvati vise nego ljeba jesti. Mislim nemam ja neku bas tehniku za primjer, al kad povezem tri dobra zavoja, pa jos ako je na strmini, ma ja sam sretan cijeli dan ko malo dijete. Jel onanisanje, pa jasta je, al kad skijanje nije bilo onanisanje

A kad iza tebe ostanu samo dvije prugice, nema tu ratrak nekog posla, isto ko onaj zamboni na klizalistu, malo ledene prasine ostane sa strane, on to iscetka i svi zadovoljni


Mozda je to nashe tabanje (skijama, chuskijama i macolama) ne demokratsko/varvarsko, al je barem 'nabijeno' sa istinskim emocijama.:awm2:
A ove lopate su vecinom lagane, neki dan drzo neki atomic triplex u ruci: sve tri one skije zajedno su lakse od dvije normalne, al jeste da su tri skije prakticne za iznosenje "pravih" argumenata: na dvije skije skijash, a trecu drzis u ruci i okolo "branish" svoje argumente :sm022:
Ma hebo freeride, freeride je zayebana grana sporta i trazi puno puno znanja o terenima, lavinama i naravno ako se tim bavis onda ti treba citava hrpa extra materijala. (jedno 500-600 evra extra). A ako neznas terene onda samo lud mozes da ides sam i da istrazujes, onih 40-50 zrtava godisnje samo u Francuskoj su ociti primjer za to. Dakle treba ti vodic, a ako nisi jaran sa nekim lokalcem onda to kosta 200 evra na dan ili tako nesto. Dakle skupo, opasno......
Ja sam stvarno ovisnik o skijanju van piste, al to su uglavnom tereni kraj piste, koje prvo golim okom pokusavam da provjerim i to naravno nije nikakva garancija da je sve regularno; 2001 sam zaglavio 3 dana u svajcarskoj bolnici (od cega 2 na intenzivnoj njezi). Bio je to prvi dan skijanja na tom skijalistu, zadnja zhica na gore oko 4 pola 5 popodne, reko ode malo da vidim kako izgleda tamo sa strane, zadjem za brijezuljak, skije se zaglave u nekoj rupi ja glavom naletim na drsku od vlastitog stapa.....i probude me "par" minuta kasnije. Momci sa kojim sam skijao i koji su ostali na pisti su vidjeli da se ne pojavljujem iza tog brijega i skrenuli da me potraze (potres mozga, galva se malo nadula s lijeve strane i josh istegao rame, bolilo me narednih godinu dana.........Moram reci da nepostoji njega i briga kao u svajcarskim bolnicama, sve same 'Schwester Kriste' iz klinke Schwarzwald: svako malo svracaju da pitaju dal josh znam kako se zovem i tako......E da, kad me je doktor otpustao iz bolnice, reko mi je ozbiljnim tonom nesto sto je zvucalo ovako: "Fi don't like people skiing offpiste":jester: Pustili me da idem ja otisho nazad u apartman i opet iznajmio skije i skijo josh dva dana sa nadutom glavom i strasnim bolom u ramenu, ali ibu-brufeni su ti chudo od tableta.

Pricam ovo samo da ti objasnim kolko to skijanje volim, jer sam se tad zareko da moja noga vishe nikad nece krociti na offpistu, i stvarno noga neche, ali skija svake godine ponovo i ponovo, ja nebi, al ona sama ide tamo:dontknow:
Ti si ove godine bio u Fr. i bilo ga je malo i ja sam bio januaru i bilo je relativno loshe al opet dovoljno da se skija van staze, pa cak i u netaknutom cjelcu, samo kad hoces i kad trazis. "jednog dana' ce slike da potvrde ovo, samo da ih vec jednom dobijem.

Zbog ove moje bolesne potrebe za skijanjem van piste me, naravano jako interesuje allmountain ali i freestyle skija.

Malo sam bio sarkastican kad sam reko da je to carve skijanje onanisanje, nisam stvarno nikoga htjeo da uvrijedim, niti mislim da je jedno bolje od drugoga, pa nek svak radi ono sto mu je ceif i nece biti frustracija na kugli zemaljskoj. I ja vozim carve, i carve skija je chudo na stazama, a i van njih.
Ja sam ovdje pisao o specificnosti freestyle skija, prije svega o tom twintipu, a i cinjeci da shira skija, moze da bude jako agilna i stabilna istovremeno, da je kombinacija mekseg i tvrdjeg flex-a cudo i da to sve daje vishe mogucnosti kad drndas po planini. A pravi majstor naravno moze sve to da radi i na skijama napravljenim od bureta. Samo ova skija otvara nove mogucnosti i meni se chini da ce i kao pro i kao amaterski model da bude sve popularnija u buducnosti.

PS
Nema posla za dvije prugice, al dvije po dvije i eto je "palacha", dakle na kraju dana eto brega....hebo njega. Carve skija i specficno carve skijanje trazi dobro ispegalnu stazu i zato se staze danas izgledaju bolje ispeglane nego moja paradna kosulja.

jijang
09.03.2007, 08:50
jel francuska stvarno najbolja za offpist skijanje? ja vec godinama skijam u Austriji,a spremam se da posetim francusku.pa me interesuje za skijanje van staze gde ima vise da se experimentise?
I Sapa jel si probao nekada negde heli skiing?

Sapa
09.03.2007, 10:06
Jijang: pogledaj one thredove Evorpa, amerika....
Gomila utisaka iz austrije, francuske italije.....
Moje isksutvo je da se svuda nadje neki teren sa neutabanim snijegom. U nekom austrijksom malom ski centru (kod Obersdorfa, na austrijskoj strani) sam se ko nikad iskijo offpiste, bila dobra godina i nekoliko dana sam pistu koristijo samo da se prebacim sa jedne na drugu ne utabanu livadu, bukvalno se razbijo od skijanja po cjelcu i jos skijo offpiste kroz neku shumicu, sto u francuskoj nikad nisam dozivio.
Uz sav respect za austriju, koju stvarno ne poznajem mislim da ne postoji nista kao Francuska, mada i Suissera ima odlicne freeride terene i tamo se najdalje otislo po pitanju informisanosti o bezbjednosti u poznatim freeride centrima.
La grave, Ste Foy (vidi moj theread dole)...to su freeride svetilishta, a samo Espace Killy (tignes i valdisere) imaju par stotina offpiste staza, od kojih ti za oko 50% ne treba specijalna oprema, vodic i sl.
Fr. ima toliko prostranstvo da i nemoze drugacije nego da ima svuda mjesta za offpiste skijanje, u januaru sam i pored katastrofalne situacije sa snjegom 3 dana skijo offpiste i bilo je odlicno i mogao se naci netaknut snijeg blizu piste (puna dva dana gledam sa zice na moj trag od skija na livadi, a EGO raste :smoke: ), pa srce mi je bilo ko ona livada. No ovo je neka druga tema koju treba otvoriti na nekom drugom threadu.
PS
NE nikad nisam probao neki heliskiing. U francuskoj je heliski zabranjen,(zbog zastite covjekove okoline), ali, ali ne potpuno zabranjen. Postoji neka kombinacija za heliski na nekoliko lokacija tamo i to u mjestima koja granice sa italijom. Spuste te na italijansku stranu pa se 'plazas' do u francusku tako nesto. Ove godine sam ozbiljno razmisljao o tome; u mjestu koje se zove Rosiere (Espace San Bernarndo) na franc. italijanskoj granci je to mogucnost. Kosta nesto oko € 170 evra jedan let. vidi na sajtu la rosiere.com ili .fr Heliski je takodje moguc u Valfrejus, Espece Kiliy, St Foy i ima josh par nekih mjesta.

jijang
10.03.2007, 10:22
ja sam poskidao gomilu sajtova sa heliskiing-om. i najjeftinija varijanta je Turska.
A isto interesantna stvar je onaj ski treking(valjda se tako zove), kad si tri dana u planini i ides sa vodicem, malo skijas, malo hodas... okacicu neke linkove kasnije,sad zurim nesto.

Sapa
11.03.2007, 04:50
Svjetsko prvenstvo u freestyle disciplinama je zavrseno i koliko vidim nije pobudilo 'shire' interesovanje;
Rezultati i vjesti s ovog takmicenja izgleda da nisu zavrijedili paznju jednog sajta koji je posvecen skijanju, da nema vjesti o onim akrobatskim skokovima pa to me i ne chudi ali da tako atraktivne discipline kao sto su Ski cross i moguls nisu dobile prostor na vjestima ovog sajta, dok se stranicama istog, naprimjer redovno informishe o nordijskim disciplinama.

Uz duzno postovanje za nordijske discipline, za koje smatram da su zaista fantasichni sportovi za ljude s mydima, ipak ne vidim nikoga ko posjecuje ovaj sajt i ko se bavi biatlonom, skokovima, pa cak ni "obicnim" skijashkim trcanjem, ponavljam ovo su sve jaki sportovi, za izdrzljive ljude, ali koji od forumasha se njima bavi???

No dobro, to samo govori kolko je freestyle ne afirmisana grana ski sporta.

Jedna stvar sa ovog prvenstva mi je zapala za oko:
Chesi dominiraju u disciplini ski cross. Osvojili su prva dva mjesta u mushkoj konkurenciji; Zlato je osvojio Thomas Kraus isperd zemljaka Hayera dok je treci bio bio veteran Enak Gavaggio (nekad zastitni znak salomonove crossmax serije). Bravo za CZ!!!Jako mi je drago sto je jedan tako mali ali simpatican narod uspjeshan u ovako cool disciplini.

http://www.eurosport.com/freestyleskiing/mcplayervideo_vid35885.shtml

Austrija velesila nr.1 kad su alpske discipline u pitanju, se kao i obicno nije vidjela ni na mapi. Ne samo da nisu osvojili medalje ni u jednoj disciplini nego ih nema ni u polufinalnima. To opet samo pokazuje kolko su 'jodleri' konzervativna nacija pa i po ovom pitanju.
BIlo bi smijesno i posumnjati da austrijanci kao skijaske individue nece ili neznaju da voze hangove/hupsere ili da ne umiju da odvezu jedan dobar ski cross, pa oni su to skoro pa izmislili. U par ski centara, vec decenijama otvaraju sezonu masovnim spustom, na kojem ucestvuju svi koji su zainteresovani, po 100 skijasha odjednom, pa ko prvi njemu "jabuka'....
Problem lezi vjerovatno u skijaskom savezu u kojem (pretpostavljam) sjedi gomila metuzalema, koji su se strogo i iskljucivo opredjelili da ne sidju sa puta koji je valjda jos Franz Jozef zacrtao: dakle samo klasicne alpske discipline su dio bozanskog provida,a sve ostalo sto pocinje sa 'free' je za njih stravicna jeres. No ko ih sljivi, ne limvo ih svakako.

jijang, :ok: okaci sto prije te linkove, bash sam zainteresovan sta se to u Turskoj nudi po pitanju heliskijanja, Ja sam imao kompletan sajt sa ponudom za onaj LaRosiere, svi detalji su bili prijavljeni, al nemogu to vishe da najdem....Ti molim te zapochni jedan novi thread posvecen heliski i FREERIDE-fenomenima uopste, mislim da ce puno ljudi da se zainteresuje i prikljuci diskusiji. Imacu i ja nekih linkova, pogotovo sto freeride opreme tice. I taman da se to malo afirmishe, ako vi mladji necete povesti revoluciju protiv ski-dogmi ko ce onda?:yay:

PS
Skitrekking je cool da coolije nemoze biti, nadjes se stvarno na mjestima gdje slabo ko drugi prolazi u zimu: meditativno i inspirtavino, a ako imas srece, zalome se takvi komadi cjelca, da mislim da te spustove poslje sanjash godinama....... ali kao i nordijsko skijanje i skitreking trazi nevjerovatnu kondiciju i upornost. Ljudi koji to rade uglavnom nisu obicni-rekreativni skijashi, to vec ulazi u zonu alpinizma, i nije u pitanju tehnicko znanje, nego je neophodna, zesca istrajnost. Dakle nista za mene, na zalost:sm008: Postoje gradacije i naravno da se organizuju ovakvi izleti i za ljude sa manje znanja i umjeca. A mozda si ti mislio na freeride kampove koji se organizuju u alpama??? ako si na to mislio onda je to oke, jer to je manje komplikovana varijanta, jer su u aranzmanima najcesce rute na kojima ti npr. ne treba toliko kondicija kao za treking, dakle sve je podredjeno pronalasku dubokog i ili netaknutog snijega i spustanju na istom.a i od materijala ti treba manje, stvari nego za treking npr. ne trebaju ti turni vezovi isl.

jijang
14.03.2007, 08:29
e, okacicu sve te linkove.samo da ih lepo sredim i proberem.
u nekoj sam guzvi.
hvala na razumevanju:)

oggy
16.03.2007, 10:59
Austrija velesila nr.1 kad su alpske discipline u pitanju, se kao i obicno nije vidjela ni na mapi. Ne samo da nisu osvojili medalje ni u jednoj disciplini nego ih nema ni u polufinalnima. To opet samo pokazuje kolko su 'jodleri' konzervativna nacija pa i po ovom pitanju.


Pukli su oni poprilicno i u alpskim disciplinama ove godine (bar kod muskaraca), mozda nije konzervativizam no levatstvo? :sm022:

Sapa
16.03.2007, 13:01
Necu ni da se shalim po tom pitanju: Rudi's su skijashi i po (konzervativni ili ne). Neznam kako su prosli u alpskim disciplinama ove godine, ako je bilo loshe onda je to neki blagi down u pitanju; inache su blago superiorni u odnosu na ostale, ne brinem se za njihovu buducnost, al je problem da se samo bave tom 'klasikom'....
Ma dobro, mislim da i oni polako uvidjaju da se skijanje ne svodi samo na borbu protiv shtoperice, na tvrdoj stazi.

oggy
18.03.2007, 18:09
Ma lose u smislu "nisu osvojili sve sto se moglo osvojiti" (za razliku od zenske reprezentacije) :) Znam da se pricalo da je prava frka u Austriji, mislim da prije NG nisu imali nijedan podijum osim Raichove pobjede u slalomu.