PDA

Pogledati punu verziju : Skijanje u Verbieru, nochenje u bunkeru!



Sapa
02.03.2007, 10:02
Verbier, to je vec poznato, vazi za jedno od naj jacih ski-sela Evrope; Kao I Tignes u Francuskoj, ovaj centar privlaci prije svega mladje, sportski orijentisane skijashe (ljude koji dobro skijaju I traze izazove): ogromne offpiste moguncnosti u le Quatre Vallee, ali prije svega ogromana ponuda pogibeljnih mogulpista, sa citavim morima hupsera/hangova.
Jedini mali problem je sto Verbier takodjer spada u jedno od skupljih mjesta sto se pansionske i van pansionske ponude tiche.
No za ljubitelje dobrog skijanja sa manjim budzetom postoji jedna interesantna opcija: ‘Atomsko skloniste’:hair:
Fobija od (nuklearnih) ratova, nesto ko u Albaniji :) , ih je tjerala da u svakom naseljenom mjestu kopaju bunkere, jedino su ovi bunkeri nesto” malo” vishe sofisticirani….
Posto u Svici nemoze drugacije, jer kad ljudi nesto prave onda to prave svojski: kao i satovi i chokolada tako i ova sklonista su prvoklasne rukotvorine: sve same A kategorije, sa 5*:

Nema vishe straha od opste nuklerane agresije, pa su ovi “bunkeri” i u Albaniji a i u Svajcarskoj pomalo izgubili svoju prvobitnu funkciju; Srecom otkrili su ih skijashi:ski:
U Verbieru dakle postoji jedan takav ‘konak’ u kome ski fanatici mogu da nadju svoje ‘skloniste’ za zaista male pare: nocenje je 15 do 20 evra ukljucujuci i dorucak. A bunker se nalazi ispod sportsko rekreativnog centra sa bazenom, diskom....

http://www.thebunker.ch/index.html

CrazyKong
02.03.2007, 13:26
Pod hitno da organizujemo ekspediciju u Verbijerski bunker...sta fali malo nema prozora i svetla ali si zato bar bezbedan....A i cena je ok :smoke:

Sapa
02.03.2007, 13:37
Crazy my men, cijena je vishe nego oke, a svijetla ima garantovano,htjedoh reci imaju sijalice: danju gore, a nochu se gase (nesto kao Nishka Banja:sm004: ), a i kreveti od prije 30-tak godina: napravljeni da mogu da izdrze 'atomski', a da nece malo ' dobrog krljanja' umornih skijasha i skijashica:smoke:

milos79
03.03.2007, 20:08
Verbier, to je vec poznato, vazi za jedno od naj jacih ski-sela Evrope; Kao I Tignes u Francuskoj, ovaj centar privlaci prije svega mladje, sportski orijentisane skijashe (ljude koji dobro skijaju I traze izazove): ogromne offpiste moguncnosti u le Quatre Vallee, ali prije svega ogromana ponuda pogibeljnih mogulpista, sa citavim morima hupsera/hangova.
Jedini mali problem je sto Verbier takodjer spada u jedno od skupljih mjesta sto se pansionske i van pansionske ponude tiche.
No za ljubitelje dobrog skijanja sa manjim budzetom postoji jedna interesantna opcija: ‘Atomsko skloniste’:hair:
Fobija od (nuklearnih) ratova, nesto ko u Albaniji :) , ih je tjerala da u svakom naseljenom mjestu kopaju bunkere, jedino su ovi bunkeri nesto” malo” vishe sofisticirani….
Posto u Svici nemoze drugacije, jer kad ljudi nesto prave onda to prave svojski: kao i satovi i chokolada tako i ova sklonista su prvoklasne rukotvorine: sve same A kategorije, sa 5*:

Nema vishe straha od opste nuklerane agresije, pa su ovi “bunkeri” i u Albaniji a i u Svajcarskoj pomalo izgubili svoju prvobitnu funkciju; Srecom otkrili su ih skijashi:ski:
U Verbieru dakle postoji jedan takav ‘konak’ u kome ski fanatici mogu da nadju svoje ‘skloniste’ za zaista male pare: nocenje je 15 do 20 evra ukljucujuci i dorucak. A bunker se nalazi ispod sportsko rekreativnog centra sa bazenom, diskom....

http://www.thebunker.ch/index.html

Bejah jednom prilikom u istom i za noc je OK, pod uslovom da nije skroz puno. 4 coveka po krevetu na sprat je ipak malo mnogo, jer usled skucenog prostora miomiris je cesto gori no u vojsci.

No u Svici (osim Zermata) planinski hosteli (koji su ipak dosta bolji - sobe do 10-12 kreveta) se krecu u proseku oko 30fr/dan, cak i malo manje. Tako da je 25fr koliko je ovde malko mnogo.

Ako ima dosta ljudi mnoooogo povoljnija je varijanta da se skupi 10-15 ljudi i iznajmi chalet za recimo 300fr/noc, sto po coveku dodje istih tih 25fr, ali je znatno konfornije.

Inace to za sklonista je posledica bezgranicno glupog zakona koji je do skoro bio na snazi, a koji kaze da po svakom stanovniku u bilo kom mestu mora da ide jedno mesto u atomskom sklonistu. Tako da je to masovna pojava da se danas takva sklonista izdaju kako jeftine backpacker varijante ili za zurke. Bio sam u par njih i nije los trip, pogotovu za zurku.

Sto se Verbier-a tice, to je prilicno lepo skijaliste, ali uprkos svemu nije preterano veliko. Tj. odnos broja turista i korisnih staza nije bas sjajan. Pogotovu treba uzeti u obzir cinjenicu da Verbier jeste deo "Cetiri doline" i da jesu sve one povezane, ali je u principu moguce skijati samo po jednu u jednom danu i u Verbier-u ima ubedljivo najvise turista (Engleza pre svega).
Manja dolina tipa La Tzoumasa je nedaj boze ako u nju upadnes, jer je skroz nepovezana u odnosu na ostale.
Sto se tice nepreklednih polja hupsera, postoje 2 ogromna polja i oba vode ka Tortani i stvarno su jako dobra. Jedno ide sa 3200m, a drugo sa 2750m i oba su jako siroka i zavrsavaju na 2000m.

Inace u prethodnih 10 dana napadalo je oko 2m snega, pa ce nerednih dana biti super skijanja. Idem sutra bas tamo pa cu preneti utiske :ski:.

Sapa
03.03.2007, 20:35
Pozdrav za Milos79, odlican, izvjestaj o Verbieru. I ja mislim da je bunker odlicno rijeshenje na par nochi i kad si bas mlad pa ti nishta ne smeta.
Nego ja sam par puta bio s vecim drustvom u challet-u u CH i stvarno ne sjecam se vishe sta sam za to placho, al mi se nije uchinilo jeftino, definitvno nije bilo CHF. 25,- po noci (dakle samo nochenja). A pazi, radilo se o totalnim regionalnim destinacijama u Heidiland, od cega smo jedne godine bili u klasicnoj planinskoj kuci iz 30-tih godina; jako skroman smjestaj, a bilo nas je grupa od jedno 10-tak, ja nemam problem kad je skromno; cak sta vishe...radi se o skijanju a ne o luksuznom smjestaju zar ne? al ovo je bilo basic: madraci na krevetima su propadali, minijaturni wc i kupatila i da ona najjacha fora, tush u domu se aktivirao na automat, ubacish metalne novcice: franke, rapene, nesto kao 5 minuta toplog tusha 50 rapena ili cak 1 chf!!! takva neka ludost je bila u pitanju........sjecam se da mi se taj citav aranzman uchinijo jako skupim, s obzirom da se skoro pa radilo o nuznom smjestaju.

Inache iskustva sa drugom vrstom smjestaja; u apratmanima u CH, su uvjek bila samo jako pozitivna.

Micho, zelim ti sutra snijeg do pazuha i puno 'first tracks' da ispishesh :ski:
Molim te izvjesti kako je bilo, to nama koji se 'sushimo' mnogo znachi.:glavaozid

milos79
15.03.2007, 14:49
Bio sam odsutan prosle nedelje (posao jbg ni na skijanje nisam isao), pa evo izvestaja sa 10 dana zakasnjenja.
Krenuli to jutro suvise kasno (pilo se prethodnu noc :dziveli: ) stigli u podnozje (u Le Chable) tek oko pola 10. Guzva da se umre. Prvi suncan dan posle cele nedelje sneznih padavina. Tek otvorili gornji deo i dobar deo zica jos uvek ne radi. Al i ovo sto radi obecava. Penjemo se i na 2400 smo tek oko 10h20 i krece skijanje. Celca jos uvek ima podosta, mada dok smo se penjali videsmo iz gondole akcioni film- tip se trka sa lavinom tik ispod nas. Na srecu bio je brzi, a i lavina je bila mala, al je zato zena u pored nas u gondoli bukvalo pala u nesvest od straha ispustivsi pritom krik ko da je kolju :confused:.
Opicih prvih par zica samo da probam celac, znaci izmadju pista kroz dubok sneg, al ne u pravi offpiste jer je opasnost od lavina bila 4 i sve vreme su detonirali lavine po okolini. Sneg milina, oko pola metra pravog suvog celca.:ski:
To je potrajalo jedno sat. A onda je vec i izmedju pista bilo previse ljudi i svuda tragovi. U medjuvremenu pustise cuveni freeride Chassoure-Tortin, gde je opet bilo mnooogo ljudi, ali sneg jos uvek svez i hupseri tek krenuli da se prave. Drugi put sam vozio po desnoj strani koja je skroz bila razlomljen sneg u gromadama od minirane lavine. I jos se ja budala cudio sto niko ne skija na toj strani (koja je obicno najbolja), a kad sam dosao tamo shvatio sam i zasto. Nekako iskijah, al sam na dnu ostao bez nogu. Trebalo mi jedno 5min da se povratim.

Popodne sam probao malo i pistu, ali kako je bilo mnogo svezeg snega, vec je zestoko bila razrovana, te je uz povremene izlete pored staze bilo prilicno zanimljivo. Ljudi opet previse, al sta da se radi.

Ceo dan je inace bilo sunce, toplo jako, ispod 2000m sve mokro i vlazno, ali gore odlicno.

Sve u svemu posto sam malo ludovao i po stazi i pored staze (u medjuvremenu uspeo i stap da slomim :sm022:), na kraju dana nisam osecao noge, al sam bio u :sm011: stanju.

Skijanje mozda i najbolje ove sezone, al videcemo kako ce biti za ovaj vikend, mozda bude jos bolje iako nema novih padavina, posto sledi zahladjenje.

Sapa
15.03.2007, 18:08
Bash mi je drago da su te uslovi posluzili, a i hvala tebi na ovim impresijama.:dziveli: