PDA

Pogledati punu verziju : Freestyle daske: 2.5 stepena kantna



laki
28.02.2007, 11:52
Zanima me jedna stvar, a u okviru te se mozhe otvoriti chitav niz drugih...

Dakle, gledajuci freestyler-ske snowboard-ove vidim da vecina ima kantne oborene na 2.5 stepena zbog rail-ova.

Kako se ova dva i po stepena ponashaju na stazi i pri malchice ozbiljnijoj brzini?

Prevashodno sam orijentisan ka freeride board-ovima, dakle shpartanje u grupi (koju chine skijashi, a ja jedini izrod sa snowboardom) ali sa dosta skakanja i trikova, dakle odskok i doskok moraju biti mekani. Gelenderi mi nisu interesantni (za sada), zbog toga me i muchi ta pricha o 2.5 stepena...

Sapa
28.02.2007, 11:58
Gelenderi mi nisu interesantni (za sada)...

@laki; Ko nije skijao u haustoru, taj nezna sta je skijanje:sm019:

Ps
nemogu ti nista pametno prijaviti u vezi ovog 'problema' sa 2.5 stepena nagiba.

Da li ti znas za razliku izmedju jende ‘klasicne’ freestyle skije i jedne freestyle BC skije???

Ako trazis freestyle skiju koja je namjenjena za prevashodno freeride aktivnosti, onda je to tzv. freestyle BC skija…to su skije za skijanje van staze, a karakterishe ih poprilicna shirina za ‘float’ u cjelcu i dobra amortizacija pri skokovima. Freestyle BC se dakle razlikuje od npr. obicne freeride skije upravo u ovom segmentu “jumps” , znas one fore skokovi sa litica, krovova kuca isl. E to su dakle freestyle BC. Za gelendere, trotoare, parkove....se koriste 'obicne' freestyle skije i nesto su vise strukirane i imaju tvrdji flex, cesto je i zadnji flex tvrd. One su lafo manje shiroke u prosjeku 80-tak cm!!!:sm006: freeride testeri kazu da nisu 'tako dobre' za duboki snijeg, al su zato najcesce dobre na hangovima/hupserima. Mislim to kazu freeride testeri, a sta oni od jedne skije ocekuju to ptice znaju,:confused: sigurno nista vazno za nas obicne smrtnike.
Ako si ovo sve vec znao onda nista, a ako nisi javi, pa ti mogu josh prijaviti razliku izmedju obicne freestyle skije i one BC, a poshto porilicno pratim to trziste, (al ih na zalost josh nisam koristijo) znam koji modeli su dobro ocjenjeni na testovima i koje karakteristike imaju.
PS
Prosle sedmice sam se u nekoj prodavnici dugo premishljao da kupim onu Atomicovu Urban skiju (ako Tataratira ovo procita ubice me od zajebavanja:eek: ), to su one skije; kupis dvije dobijes trecu za djabaka;) cjena bila jako povoljna visina nesto oko 175 cm...al sam ipak odustao. Eto

laki
28.02.2007, 14:04
Uh, predpostavio sam da se mozhe desiti nesporazum (editujem naslov pod hitno)... Pitanje je vezano za snowboard-ove... :(

Bez obzira, zaista korisna pricha, a obzirom da se radi o istoj tehnologiji pravljenja mozhe se izvuci poenta. Kad smo vec kod Atomica, vidim da opasno shire paletu proizvoda pa sam bash na njega i bacio oko?

Kakvo ti je generalno mishljenje o Atomicu u kontekstu cena/kvalitet? -Nije bitno da li odgovarash za skije ili board...

patak
28.02.2007, 14:49
koliko ja znam i na skijama se obaraju rubovi na otprilike 2 stepena.

Sapa
28.02.2007, 15:17
Uh, predpostavio sam da se mozhe desiti nesporazum (editujem naslov pod hitno)... Pitanje je vezano za snowboard-ove... :(

Bez obzira, zaista korisna pricha, a obzirom da se radi o istoj tehnologiji pravljenja mozhe se izvuci poenta. Kad smo vec kod Atomica, vidim da opasno shire paletu proizvoda pa sam bash na njega i bacio oko?

Kakvo ti je generalno mishljenje o Atomicu u kontekstu cena/kvalitet? -Nije bitno da li odgovarash za skije ili board...

Bjezi ba Laki! ja se ovdje jako entuzijasticno raspiso o skijama, kad tebe interesuju boardovi :smoke: .
Ma i bilo mi je sumnjivo; vidim da ti je oprema za ‘daskashe’ pa sam se malo priupito al reko ti si allround sto se zimskih sprotova tiche pa te i duple daske interesuju.

Atomic, hemmm, huuh, sad bi najradije provociro pa da se”neko” ubaci u diskusiju, al cu da se trudim pa budem nepristrasan. Ja naime ne volem Atomic, fali nesto ljudsko i prirodno tim skijama, ma malo se i zezam na taj rachun, nisam skroz ozbiljan.
Stvarno pitanje ukusa, ja to uvjek uporedjujem sa sexsulanim nagonima: to je ko sto nekome ne dize na plavushe (ima nas i takvih), a opet svaka ‘garava’ njemu naj ljepsha na svjetu
Sa malo Atomica sam imao pasijoniranu relaciju, da bih pravilno mogo da sudim: u daljoj proslosti probo neki sx 11, sad zimus, sticajem okolnosti morao da vozim rental: Atomic Izor 9:7.
Sx 11 kolko se sjecam, famozna skija za pistu, mada uvjek kakim kako je Atomic nula.
Sve ono sto “pojedini” poeticno opisuju kao naj bolju skiju na ledu je istina (priznajem).:sm004:
Al kad nije led u pitanju…..meni to ko seks sa rigidnom zhenom. :smoke:
Izor 9:7 za led, vazi isto ko i za Sx 11, dakle odlicna skija, nema zamjerki
A onda sam je vozijo van piste u mekshem/mokrijem snijegu i to je bila savim druga prica. meni teska skijetina, sam po sebi zajeban snijeg i to trazi naprezanje svih mishica, dakle mogo bi rec nije do skije, al kad sam isti dan od kolege posudijo Volkl AC2 i otisho na istu livadu u isti snijeg, ona skija sama vozi kroz onaj isti meki snijeg……osh duge, osch kratke zavoje sve ide sa lakochom inace su obje skije 72mm u struku i bile su iste duzine 177cm.
Isto je bilo i na meksem snijegu na preparinaj pisti: AC2 je bila zivahna riba, meka i zeljna dobrog krljanja.
Izor 9.7 je bio vishe kao riba koja zeli da stvar odradi na brzinu i legne da spava.:sm008:

Ja mislim da razlika u ponasanju u ovim vremenskim okolnostima lezi u cinjenici da je u pitanju wooden-core kod jedne, a nanotehnologija kod druge. Mozda je ovo teshka shuplja prica, neznam……Meni lego onaj AC2 samo tako. No ponovo podvlacim, kad su se poslje par dana prilike promjenile i kad je snjeg otvrdnu i probio led, e onda je Izor bio mali zmaj, AC2 ima istinski granicu dokle moze da ide kad je tvrda pista u pitanju, moram priznati da mi ni to nije bilo oke, presto sam i njega da volim kad je poceo da se gubi pri vecim brzinama.

Ako pricamo o freeride/freestyle skijama onda Atomic ne spada u jake marke, znam da im se prosle godine raspao citav freeride/freestyle tim, da su ih mnogi vozachi napustili, jer su previshe ‘’ kominfo’ konzervatinvi u shvatanjima kako takva vrsta skija treba da izgleda. Uopste uzevshi, izgleda da pravi rajderi nisu sharmirani njihovim modelima.

Al ko zna ono sto nevalja pravom freerideru je za mene i druge amatere super skija, jel??? Naravno postoje freeride modeli za pocetnike i lakse rekreativce ú ‘slobodnom skijanju’.Da odma razjasnim, ovdje se pod pocetnicima podrazumjevaju ljudi (i zene i djeca) koji vec odlicno skijaju, al tek treba da otkriju tajne 'nove skole skijanja'. Vecina testova koje sam ja citao kazhu da upravo u toj kategoriji nisu proizveli prave modele.

U velike, a usto, prominente proizvodjace freestyle skija spada prije svega Salomon sa svojom 1080 serijom (foil, gun…), mlada garda slobodnih skijasa se opasno lozi na ove modele i kazu mogu sve od parka do offpiste, zatim tu je Rossi sa svojom legendarnom Scratch koleckcijom . Ove marke su ulozile puno u razvoj ovog segmenta. Dakle privukle su velike freeride/freestyle skijashe i pustile ih da experimentishu i daju korisne savjete. Ali i Fischer i Head pokushavaju da nadju prikljucak. Ne zaboravimo K2, ali oni su prvenstveno orijentisani na offpiste, prave freeride modele.

Znam par ljudi koji voze na S 1080 i ‘normalni’ su skijashi, kunu se u njih, kazu brate moze sve, malo manje karv (mada i karv duze zavoje) i led, al ostalo je uzivanje.

Ja se, kao neko ko nikad nije stao na jednu ovakvu skiju, lozhim na male proizvodjace, tipa Movement, prije svega zato sto su se samo orjentisali na freeride/freestyle skije (kolko ja znam u kolekciji imaju samo jednu allmountain skiju, mislim da je Spark) a sve ostalo teshka kategorija. I imam osjecaj (pazi poceli smo da pricamo o osjecajima, vrijeme da zavrsim izlaganje hahaha) da ih prave i proizvode sa vishe pasije nego tamo neka austrijska teshka industrija zvana Atomic. :sm021:
PS
Izvini Laki, pito si sta mislim o odnosu; kvalitet/cijena kod Atomica. S obzirom kolko je Atomic veliko ime, mislim da imaju odlican odnos kvalitet/cijena, ovo naj ozbiljnije.

Flexon
28.02.2007, 21:31
to sa onim trojkama od atomic nije uopste losa ideja
trebale bi da budu haos skije drvena konstrukcija 111-84-104
jos da uzmes onu verziju od 184
a jos jedna pozitivna stvar je da ako nadjes jos dva covjeka i uzmete dva
kompleta skija dobijete jedan par djaba
i onda podjelite troskove
dodatna usteda nije na odmet
dakle skije su drvene nije tipicni atomic beton mutant
a posto su atomic mozda i tatatatira udje u tal
posto i u njemu cuci freride talenat novoodkriveni

Sapa
28.02.2007, 22:05
Flexone, rachundzijo!!:dziveli: 2 "para Triplets Urban i eto ti ustvari 3 para skija hahaha, dobra ti je ova. Onda nadjes i treceg i skije ispadnu skoro djaba :ok: Nisam ni razmisljo o ovoj opciji; ali valja naci josh dva covjeka, ko je toliko progresivan da se usudi da uzme ovakve skije???
BTW. Moracu da te razocaram radi se o Triplets Urban iz sezone 05/06, znaci
114-78-104. to je bio malko tuzan dizajn, ove godine je dizajn cool.

Kazu da je odlican carver (nemam rijeci atomic ce i klizaljke napraviti da mogu carve), ali sve osim carvinga ocjenjeno kao prosjecno, ono napomenuli su u nekom testu da je kantna bila preparirana ko da je za Bode Milera, sto naravno nije bash fazon s obzirom da se radi o cistoj freestyle skiji). Pod rukom jako, jako lagana skija. Cijena je bila nesto oko € 350,- bez vezova, fakat sam razmisljo da je uzmem. E da bio je samo model od 172cm

laki
01.03.2007, 09:41
Bjezi ba Laki! ja se ovdje jako entuzijasticno raspiso o skijama, kad tebe interesuju boardovi :smoke: .
Ma i bilo mi je sumnjivo; vidim da ti je oprema za ‘daskashe’ pa sam se malo priupito al reko ti si allround sto se zimskih sprotova tiche pa te i duple daske interesuju.
Ma nije da me bash i ne interesuju duple daske, ali su privremeno i nasilno penzionisane (dok me ne uhvati starachka reuma)... Ili dok me ovi moji ne dostignu. :P

Eto, opet ti ja vodimo diskusiju a daskashkih "eksperata" ni od korova. Morace za sledecu sezonu da padne prvo rentiranje neke daschice sa 2.5 stepena kantnom pa da je malo pritisnem niz padinu i vidim tu razliku na relaciji jedan - dva i po.

Lepo si se ispisao, prosto mi milina chitati - svaka chast!

Sapa
01.03.2007, 11:40
Lepo si se ispisao, prosto mi milina chitati - svaka chast!

Jel ovo sarkasticno:sm006: Hehe, izvini Laki, malo pretjerujem, ti si samo pito sta mislim o cijenama i kvalitetu Atomic proizvoda, a ja citav referat pishem…a ima nas ljubitelja na forumu (eto flexon vozi M999, a koja je zbog tvintipa pomalo i freestyle skija, @flexone ispravi me ako grijeshim), mozda nismo experti al nas interesuju ove discipline. Pazi, niti imam koljena a niti myda da bih mogo da izvodim jumps: 720, 360…..a niti me parkovi bash previse privlace, trebalo bi mi samo josh da se u mojim godinama negdje nasadim na neki geledner ili se katapultiram na nekoj skakaonici, ali fazon je u tome da mi ove skije zvuce stvarno zabavno i mogu svasta, ,(switch iliti skijanje unatrashke je bash fora zbog tog twintipa), uostalom josh uvijek volim duboko, sto ove skije zaista mogu....Moglo bi se desiti da u buducnosti nabavim nesto u ovom smjeru.
a ako hoces samo da jurcas po stazi onda barem toga ima u ponudi u izobilju, uzmes neke GS ili cross skije i to je to.
Nego o boardovima neznam stvarno nista, al vazda imam neke literature, pa poshto si se ti malo zainteresovao za Atomicove proizvode (boardove), meni ne bi teshko, pa sam sinoc citao neke recenzije Atomicovih daski. Nesh vjerovat, nadjem testove 3 razlicita Atomicova modela (neznam vishe koji su bili, mogu pogledati) iz zadnjih par godina i ispadne da su svi odlicni na pisti pa( i oni neka vrsta “carve mashina” :dontknow: ), svi odlicni za duge izlete (cruising) po pistama, stabilni…., al ne bash pogodni za offpiste aktivnosti (hehe, zashto me ovo ne iznenadjuje), ustvari samo jedan model je okarakterisan kao solidan za offpist: skokove i trikove,ali za izrazite experte, tezhe tjelsne gradje. No Atomic ima citavu paletu pa se tu mozda kriju i izvrsni offpiste boardovi, samo treba se zadubiti u problematiku….
Ponavljam, sto se Atomicovih skija tice imaju sigurno jedan skroz fer odnos cijena/kvalitet, za jedno tako renomirano ime. To na primjer nemogu da konstatujem za jedan Salomon.:dziveli:

oddball
01.03.2007, 11:51
2 laki:
poenta kod tog nagiba je da bude negativan kako daska ne bi zapela na railu ako nije savršeno ravna površina. kada je ugao negativan onda bi trebao samo preći preko neravnine bez zapinjanja. rail na takmičenju u majdanpeku nije bio u potpunosi ispeglan pa se desilo da se ortak tako prosuo da je odustao od daljeg takmičenja (što inače ne radi). a na stazi je teže raditi trikove sa takvom daskom. ako je sneg malo dublji i meksi onda je kontrola borda ok, a ako je staza tvrda teže je upravljati po takvoj podlozi jer je potrebna oštra ivica kako bi pri pravljenju zavoja bors malo ulegao u sneg i tako održavao stabilnost prilikom vožnje.

jijang
02.03.2007, 16:10
e, ljudi jako korisnih informacija na ovom topicu.nego da li neko od vas zna gde u BGu ima da se iznajme freeride skije,cisto da probam na par dana,davidim jel mi lezi l ne.ili ako ima neki od ski serivsa na KoPu?
hvala

Sapa
02.03.2007, 17:28
@LAKI, evo si me ponukao, pa sam se mimo svih mojih skijashkih nachela :smoke: malo zadubijo u tvoju granu sporta; snowboard.
I mada ko sto rekoh nishta, ama bash nista neznam o boardovima: opet se usudjem da ti skrenem paznju na jedan model:
Citajuci o Atomicovim boardovima u onim mojim ‘chitabima’ natrcim na Rossignol Scope !!! Vidim nahvaljen samo tako. Moze svakojaka chuda, a voli i van piste. A kad smo vec kod tvog pitanja o odnosu cijena/kvalitet, ako je recenzentima vjerovati, boljeg kvaliteta za ovu cijenu, od ovog nema.; U nekom ski-magazinu od januara 06 pored test rezultata stoji i cjena: €199,- to se odnosi na nov naravno.
E posto si ti sebe opisao kao ljubitelja terena, skokova, igranje u cjelcu…., ovaj model je ocjenje kao pravi; freeride (a za ovu cjenu)!!!)
Nasao sam ga cak i na nekim ‘elektrnoskim buvljacima’, prodaju ga novog za € 150,-
Na rossingnolovom sajtu stoji adresa prodajne jedinice??? u Beogradu:
ASW.E.F Sport; Bulevar JNA
tel. 011 309 6848.

A evo sta pise prvi (nezavisni) sajt koji sam maloprije otvorijo:

"The Rossignol Scope is a freestyle-focused snowboard at a very affordable price point. It has a slightly narrower waist for easy edge-to-edge turns on the groomers or in the pipe (also great for smaller feet.) Its all-around freestyle shape will get you going in the terrain park, and its excellent construction will keep up with you as you improve......" bla,bla,bla i tako dalje.
Izvor: snowboarder.com
a evo I josh jedan: http://www.crazysnowboarder.com/EQUIPMENT/equipment.php?item=433

Fale ga bogumi ka da je djabe :cool:

E sad ako me neko napljuje zbog ovog mog savjeta i napljuje ovaj citav Rossi Scope koncept, iskreno mu nechu zamjeriti jer se petljam u stvari o kojima, do prekjuce nikad nista nisam ni procito, a kamoli da sam ikad stao na jednu dasku (osim kad mi je jednom nedje otpala skija i otishla svojim putem te je lola bio prinudjen da se spusta na jednoj :hair:

PS
Fakat bi bilo vrijeme da se otvori zasebni subforumi za skijshe, daskashe....

PSII

Dodjem kuci i u 'ski - chitabu' nadjem josh jedan Rossi model: District. Recenzija (tj. ljudi koji o boardovima znaju 100 x vise nego ja, shto bash i nije tako teshko) kaze: Distric nije specijanlo namjenjen ni za jednu posebnu board disciplinu, ali odlicno prestira na svim frontovima; Posebno pogodan za ljude srednje tezine (jel to od 100kg pa navishe:dontknow: ).
Insert 4x2 setback 2 mm; waist 25 cm visine od 150 do 165 cm...cijena
€ 199,- . Da odesh 2 x u Fr. i tamo 2 x iznajmish board doshlo bi te vishe para.

Necu se vishe baviti daskama, ovo je bila extremna iznimka samo za pravu raju. Jednu stvar naucio u ova dva dana udubljivanja u materiju snowboarda: najbolji odnos kvalitet/cjena je u Rossignola. A ovo definitvno nije slucaj kad se radi o cijenama njihovih skija. :sm018: