PDA

Pogledati punu verziju : ski servis



mar1u5
27.02.2007, 23:58
Bio sam na Kopu i zaostrijo sam kantne i izbrusio kliznu povrsinu u ski servisu kod skijasnice u Grandu.Posle toga jako tesko sam skijao,kao da nisu moje skije,tesko ih okrecem,skoro da ne mogu da ih kontrolisem.Zna neko sta se desilo,da li je to normalno?:dontknow:

milicamilijanovic
28.02.2007, 11:23
To znaci da verovatno nisu koristili vosak koji odgovara temperaturi snega koja je tada bila gore. Najcesce koriste univerzalni vosak, pa skije onda koce!

stekan
28.02.2007, 13:39
Možda im je ponestalo voska pa su koristili svijeću.:sm022:

A možda jednostavno nisu ostrugali vosak.

CrazyKong
28.02.2007, 14:55
Meni nije jasno jer problem u kantnama ili podlozi ?

Sapa
28.02.2007, 18:26
Mozda su ipak kantne u pitanju; kad kaze da skije nemoze vise da kontrolishe kako treba:dontknow:Onda mislim da nije do voska. Ko da su im uradili neki chudan 'tuning' pri brushenju?
Zar ih vec nisi nosio nazad kod tih istih servisera???

Stevs
01.03.2007, 01:22
Ja sam tri puta za 14 dana ove godine radio kod njih kompletan servis i odlicno su odradili posao.

Kad uradis skije prvih par sati voznje se razlikuje sigurno od nesredjene skije. Kante su jako ostre skija bolje laicki da kazem reze sneg pa imas osecaj kao da nesto nije uredu sa skijama:) navika je chudo:)

milos79
01.03.2007, 12:25
Kante su jako ostre skija bolje laicki da kazem reze sneg pa imas osecaj kao da nesto nije uredu sa skijama:) navika je chudo:)
Ja sam primetio da ljudi kod nas jako retko nose skije na servis, recimo jednom u 2 sezone, tj. 14 dana skijanja, a to je zaista mnogo. I posle toga, kad se uradi servis, tj. naostre kantne, jos ako se skija iskljucivo starom tehnikom sa proklizavanjem, a vrhovi i repovi nisu ni malo zatupljeni, bude, joj mila majko, prvih par sati dok se covek ne navikne.

Inace ako se skija po ledu i jako tvrdoj podlozi, i ako se agresivno skija, kantne bukvalno mogu da se potpuno istupe za 2 dana.
Dakle ljudi ako skijate nedelju dana u sezoni, a staze su tvrde, ne bi bilo lose da uradite jedan servis pre odlaska na skijanje i jedan na pola skijanja (posle recimo 3 dana).

CrazyKong
01.03.2007, 12:45
Sto rece Milos, ja kantne na novoj skiji istupih u Subotu/Nedelju na Kopu....skija je elan Magfire (elan nema bas neku reputaciju po trajnim kantnama)....ali je vreovatno stvar u tome sto su staze bile uzas tvrde, a najbolje je bilo na donjem delu duboke/krcmara gde je cuvena ledena ploca. E skije su preko toga isle kao po prsicu !!!! nisama mogao da verujem pa sam ih bas forsirao po ledusi...sta ces covek resio da istupi skiju....:ski:
Najcudnije mi je da su kantne celi dan bile extra i da sam tek sutra popodne posle voznje uglavnom po mekom isluzenom snegu osetio da pomalo popustaju ?!?!

Ispade da ih kacamak vise tupi od cistog leda...:sm022:

Sapa
01.03.2007, 12:58
Servis je neophodan poslje nedelju dana intenzivnog rabljenja. 'Ljepoticama' priushtish jedan welness tretman, pa onda one nemogu iscekati da opet legnu u horizontalu….:sm011:
Optimalno bi bilo da se svaki ili svaki drugi (radni) dan kantne pomalo izoshtrite, onako od meraka (pa i malcice preci voskom). Kantne se tupe i vosak se skida bez obzira po kakvoj podlozi drndash. A oni setovi brusilica i chuda se mogu naci jeftno. No nismo svi nadareni za majstorisanje a i lijenost je teshka bolest.
Ja ih u svakom slucaju predajem majstorima poslje sedam radnih dana.

daki
01.03.2007, 17:24
Ja sam kad sam bio mali pao s lipe:hair:

Sapa
02.03.2007, 08:38
Ja sam kad sam bio mali pao s lipe:hair:

Pretpostavljam da je sve proslo bez trajnih posljedica, jer vidim nedje pishes da NE nosis kacigu:smoke:

wlad
02.03.2007, 09:58
Evo ja (tek) juče kupio kacigu, pa ću sutra da je testiram :D.

Sapa
02.03.2007, 10:09
Sa srecom je nosio, mnogo ljepshih promjenio, ni prst te ne zabolio!!!!

Nemo samo skakat sa liftova, a ni sa lipa, jerbo se mozes docekat na noge a onda kuku lele.:)

jijang
02.03.2007, 16:13
ok,znaci kantovi treba da se sredjuju sto cesce.a voskiranje?isto tako ili...

Sapa
02.03.2007, 16:28
Da i voskiranje, sto cesce to bolje, mada to licno nikad nisam radio (svaki dan), Jer kad si rodjen sa dvije lijeve ruke, pa neces i neznas kako, onda si osudjen na profesionalne servisere, a tamo svracati svako malo je skup hobi.
Sigurno je vishe nego pozeljno uraditi 'mali servis' (oshtrenje i voshtenje :) ) poslje jedne ski sedmice.

Ps

Stevs kaze da skije nesto teze kontrolishe prvih par sati poslje servisiranja (zbog jako oshtrih kantni).
Mozda sam i ja, ko i Daki, kao mali pao s lipe;) , ali nikad nisam imao ovakvo iskustvo; cak sta vishe, poslje servisa: ostrenja i mazanja voskom, osjetim samo drastichnu razliku; u pozitivnom smislu.

jijang
02.03.2007, 17:04
ok.hvala.ja mislim da problem nastaje kada neko vreme vozis lose skije,onda ih odneses na servis,srede ti ih super,ali nisi jos naviknut na nove performanse,koje jesu bolje,al opet ti treba sat-dva da se naviknes.tako je bar meni bilo...

Stevs
03.03.2007, 02:04
Stevs kaze da skije nesto teze kontrolishe prvih par sati poslje servisiranja (zbog jako oshtrih kantni).
Mozda sam i ja, ko i Daki, kao mali pao s lipe;) , ali nikad nisam imao ovakvo iskustvo; cak sta vishe, poslje servisa: ostrenja i mazanja voskom, osjetim samo drastichnu razliku; u pozitivnom smislu.

Nisam ja nigde rekao da je teze kontrolisati skije nego da osetis razliku zbog predjasnje navike da su ti skije u losem stanju i da si naucio da kompezujes "greske" daske. Zato ti treba koji spust da se naviknes posebno ako se dugo ne radi servis. Ista stvar kao kad promenis daske. Naravno samo skijanje je dosta ugodnije citaj daleko lakse.

Mislim zasto sam radio tri puta servis za 14 dana ako je teze skijati sa servisiranim daskama:)

PS: Greskom sam napisao par sati mislio sam na par spustanja.

Sapa
03.03.2007, 22:13
Mislim zasto sam radio tri puta servis za 14 dana ako je teze skijati sa servisiranim daskama:)

PS: Greskom sam napisao par sati mislio sam na par spustanja.

Reko mozda si mazohista volish da ti daske stvarno 'dobro srede' pa da se ti onda na njima muchis po jedno 2-3 sata dnevno:sm021:

Sala; da to mi zapade za oko da si pomeno da ti treba par sati da bi se naviko na skiju poslje servisiranja, zvuchalo mi je stvarno ko muchenje samog sebe. Reko onda bi ih radije ostavljao i suve i tupe.;)
ps
znas da freestyleri izbjegavaju sto je moguce vise da ostre kantne, a i da voskijraju skiju, nije zbog uroka nego im ostra kantna smeta na 'spravama' a i skija ima manje sklonost da skrene pri doskoku kad su kantne tupe, ovo mi je isprico neki malisha koji razbija po onim parkovima.

nidza
03.03.2007, 23:09
Imao sam isti problem sa skijama prošle godine na Brezovici. Postoji i tema. Skije su ti naoštrene, ali kantne nisu oborene na ugao koji je propisan specifikacijom, odnosno korigovan u odnosu na stil tvog skijanja.

Moraću da updatujem temu koju sam započeo prošle godine povodom lošeg iskustva sa ski servisima.

Ove godine sam u ski servisu u Sava Centru "odradio" skije i vraćena je kantna na 88 stepeni, kakvo je i propisano za moju skiju (rekreativna Voelkl S1).

Mogu samo da kažem da je razlika neverovatna. Skija ide savršeno, predvidivo, laka je za vožnju i zarubljuje onda kad ti hoćeš, a ima dovoljan neutralan položaj u kome je najlakše kontrolišeš.

Pre toga su joj kantne definitivno bile ostavljene na 90 stepeni, veoma oštre, skijom se jako teško upravljalo. Relativno lako je ulazila u zavoj, ali nije bilo šanse da se kontroliše u zavoju, otklizava ili izađe iz njega. A ko za maler, namazali su je ko ludu - osećao sam se kao kamikaza. Uz celu priču, još i Brezovica, strma i uska, nepripremljene staze, sav sam se izmrcvario.

Ne dajte bilo kome da vam radi skije. O servisu u SC - sve najbolje. Skije sad idu toliko dobro da nemam tih reči da ih opišem. Crazy može da posvedoči koliko sam problema imao na Brezovici sa istim ovim skijama.

Sapa
04.03.2007, 21:06
Bravo Nidzo, ovo je komentar zlata vrijedan.
Potvrdio si ono na sta sam odma posumnjao, nije u pitanju navikavanje na izostrene kantne, wax i slicne teorije :sm006: . U pitanju je najvjerovatnije pogreshan tuning; iliti kantna pogreshno izrubljena pod neki ugao; kod ovog momka gore, narubljena tako da skija ide ko da je na shinama (rails), lipsavash gurajuci skiju u zavoj, a skija ide samo svojim, tj. najkrachim putem.
Moze da se zarubi i u drugu krajnost; tuning takav da nemozs skiju vise ni da stavis na kant, on jes da onda skija lijepo otklizava onda i ne skijash samo u toj dosadnoj carving tehnici ;)

Da potvrdim ovo sto Nidza kaze: Dajte materijal, barem jednom godishnje, na odrzavanje i to samo provjerenim servisima!! I josh neshto sto nema direktno veze sa kantnama i voskom. Neka vam (provjereni) serviseri redovno, pred pocetak sezone, kontrolisu vezove. Dakle ako u Bgd-u imaju servise sa kompjuterskom kontrolom vezova onda nosite tamo! Lose kantne su iritantne za uzivanje na skijanju, ali losi vezovi mogu da dovedu do fatalnih povreda.

nidza
05.03.2007, 15:45
Ma mene više duša boli što se svaki debil samonaziva serviserom. Nije mu teško, kad posledice njegove nestručnosti iskusiš prekasno. U svakom slučaju, vreme radi za one koji to rade savesno i dobro - takvi će samo dugoročno opstati.

Kad povučem crtu, posle mog lošeg iskustva, bolja je i neservisirana skija, ako je poslednji servis odrađen kako treba, nego sveže, ali loše servisirana. Toliko je loš osećaj da izgubiš želju da skijaš uopšte.

Ko bi ikad poželeo da vozi auto koji ide pravo kad smotaš, ubrzava kad kočiš, a ruke te bole od napinjanja da ga kontrolišeš...

Neka 'fala, naučio sam školu - na žalost na svojoj koži. Nadam se da će mnogi da pročitaju ovo i da paze gde i kako sređuju svoje skije. Bolje ne pipajte kantne, samo ih namažite i vozite takve kakve su, ako niste sigurni kako će vam biti servisirane.

XTREME TEAM
05.03.2007, 20:15
Pozdrav svima!

U potpunosti se slazem sa vasim konstatacijama da trebe voditi racuna kod koga nosite opremu na servis,ali vecina servisera ce vam reci kako je onaj prethodni lose odradio ,da bi on u datom trenutku ispao majstorcina u vasim ocima!!!

Malo je dobrih servisera koji znaju sta rade,vecina ih otaljava posao, a sta ce biti posle,nije ih briga!

Za svoj tim spremam opremu sam i nije neki problem kada se ozbiljno pristupi tematici, a i dosta se ustedi kada se radi 15-20 pari opreme!!

wlad
05.03.2007, 23:27
Sa srecom je nosio, mnogo ljepshih promjenio, ni prst te ne zabolio!!!!

Nemo samo skakat sa liftova, a ni sa lipa, jerbo se mozes docekat na noge a onda kuku lele.:)

:sm023: Evo test je prošao super - odličnu sam kacigu pazario :) (Elan naravno - onu crnu sa zelenim plamenima - skoro džaba) - još je nisam "potrošio" - i nadam se da neću.

Ono što je primetno, kada sam probao razne modele / marke / po raznim prodavnicama, video sam da "veličine" koji pišu na kacigama (L, XL, XXL, XXXL i sl.) nemaju veze sa životom. Tako mi je jedan model kacige bio "taman" i bila je veličina XXL, dok ovaj Elan koji sam kupio (i isto je idealna veličina) je L/XL, pa ti sad kupi kacigu bez probanja (preko Internet-a ;)) - majčin sine :D.

Sapa
06.03.2007, 00:20
Wlad ovo je prava kacigashka tema, vala si trebo otvorit jedna zaseban thread. ILi okacit na onaj Stekanov "kaciga glavu chuva". Ja stvarno vjerujem u ovaj vash kacigashki moto, ali joh uvjek naj volim da nabijem onu 'vunjenu' sto mi je tetka sa puno ljubavi isplela od 'njene vune'. :sm017:
Super sto si potrefio pravi broj, kakav je osjecaj na glavi, ja sam malo nagluv a sa tim cudom imam osjecaj da vise nista nebih cuo????

wlad
06.03.2007, 08:35
Isto čuješ, preko ušiju ide onaj materijal (skida se ako je prevruće - ili tako voliš) a ne "plastika". Jes' promašio sam potpuno temu, pa može moderator da prebaci sve ove poruke u drugu temu :).

Sapa
06.03.2007, 10:21
Cini mi se da je stekan vec ostavljao ovaj link, ali evo josh jednom, nije na odmet za sve one koji su talentovani za majstorisanje.
Slazem se za Nidzom da je bolje kantne ne dirati ako nisti 100% siguran da radish dobar tuning.

http://tetongravity.com/forums/showthread.php?s=&threadid=5528

patak
06.03.2007, 11:23
Nisam baš siguran u to da ne treba dirati rubove. Ako ste skijaš sa manje znanja i vozite manjim brzinama sa malo otklizavanja, uvek će vam biti lakše da vozite skiju sa tupim rubovima. Ja vozim malo agresivnije i oštrim rubove svakih 3-5 dana, zavisi od tvrdoće staze i po meni bolje je bilo kako naoštren rub nego nikako. Nije da branim servisere ali retki su skijaši koji mogu primetiti razliku u oštrenju rubova na 88 ili 90 stepeni.

Sapa
06.03.2007, 11:41
Ja sam pobornik rednovnih 'malih servisa', a i ljubitelj agresivne voznje dakle dajem ih rado na servisiranje. Mislim da niko nije protivnik rubljenja kanti (razlika je nebo i zemlja) samo to mora da bude profesionalno odradjeno, a da li dva stepena gore-dole uticu na vodljivost skija? ehm, mislim da da. Eto Nidza ima prakticno iskustvo sa ovim problemom i u tome nije poseban slucaj, losh ili bolje reci pogreshan tuning nije tako rijedak problem i moze da zagorca zivot.

XTREME TEAM
07.03.2007, 22:37
Ma ko bre moze da vozi sa tupim kantnama!!!!
Nema sanse!!!
Ozbiljan servis kantni moze da se uradi 5-6 puta i onda skija postaje neupotrebljiva,tj, kantna moze da se izvali,pa treba voditi racuna da se pravilno uradi"posao",inace popravka skracuje radni vek skije (board-a)!

wlad
07.03.2007, 22:52
Ma ko bre moze da vozi sa tupim kantnama!!!!
Nema sanse!!!


Ne znam o čemu pričaš ekstremisto, ali naravno da može da se skija na tupim rubovima, i to dobro. Glavni problem je led, ako su rubovi tupi. Ako nema leda, onda može i to vrlo lako da se prezžvi bez oštrih rubova...

Jedino ako misliš na tupe kao oklagija ;). Inače, dosta ljudi ne nosi skije na oštrenje po par godina - i skijaju OK sa takvim skijama....

Ne kažem da tako treba, ali je daleko od "Nema sanse!!!". Ja lično nosim skije na oštrenje jednom godišnje (pred sezonu), možda nešto propuštam, ali me ne interesuje da oštrim skije svakih 4-5 (ski) dana :D.

"Mazanje" upražnjavam češće (jednom u 7 dana), i u poslednje vreme to radim sam, kada uhvatim slobodno vreme...

XTREME TEAM
07.03.2007, 23:01
OK!
moja konstatacija se odnosila na pripremu takmicarske opreme!!!

staza i stoperica ne prastaju "oklagije"!!!!:ok:

patak
08.03.2007, 20:40
kod naših servisera sa mašinama za oštrenje rubova pomoću šmirgle mogu se oštriti rubovi na skijama 30 - 40 puta a preko sa mašinama koje oštre brusnim kamenjem i mnogo puta više.

vujche
09.03.2007, 14:06
Imao sam isti problem sa skijama prošle godine na Brezovici. Postoji i tema. Skije su ti naoštrene, ali kantne nisu oborene na ugao koji je propisan specifikacijom, odnosno korigovan u odnosu na stil tvog skijanja.

Moraću da updatujem temu koju sam započeo prošle godine povodom lošeg iskustva sa ski servisima.

Ove godine sam u ski servisu u Sava Centru "odradio" skije i vraćena je kantna na 88 stepeni, kakvo je i propisano za moju skiju (rekreativna Voelkl S1).

Mogu samo da kažem da je razlika neverovatna. Skija ide savršeno, predvidivo, laka je za vožnju i zarubljuje onda kad ti hoćeš, a ima dovoljan neutralan položaj u kome je najlakše kontrolišeš.

Pre toga su joj kantne definitivno bile ostavljene na 90 stepeni, veoma oštre, skijom se jako teško upravljalo. Relativno lako je ulazila u zavoj, ali nije bilo šanse da se kontroliše u zavoju, otklizava ili izađe iz njega. A ko za maler, namazali su je ko ludu - osećao sam se kao kamikaza. Uz celu priču, još i Brezovica, strma i uska, nepripremljene staze, sav sam se izmrcvario.

Ne dajte bilo kome da vam radi skije. O servisu u SC - sve najbolje. Skije sad idu toliko dobro da nemam tih reči da ih opišem. Crazy može da posvedoči koliko sam problema imao na Brezovici sa istim ovim skijama.
Posto sam i ja probao ove skije na Brezovici mogu da potvrdim ovo sto je gore napisano,ovo pisem jer mi se desila ista stvar i kako se ne razumijem previse u servisiranje ne zelim da nagadjam sta se desilo,al da je rijec o rubnicima to sigurno stoji.Skijao sam s njima sedam dana i skija je isla kako si zamislio.Kako sam je dosta ostetio odnesem je na servis da mi se pokrpaju velike rupe,a i napravi mali servis.Poslije toga slijedi horor,uplasio sam se da sam zaboravio skijati.Odem na skijanje i osjecaj kao da sam prvi put stao na skije.Bukvalno me sramota bilo sto nisam mogao da udjem u zavoj.Skija ne ide kako ti hoces vec kako ona hoce.Da skratim,kad sam se vratio odnesem da se rucno uradi servis i opet se lakse dise.

stekan
12.03.2007, 08:52
Mnogi serviseri se drže starih običaja, pa nakon oštrenja rubnika, zatupe vrh i repove u dužini od 20-tak cm (kao nekada davno). Njihovo obrazloženje je da mnogi rekreativci i početnici lakše skijaju sa takvim rubnicima. Za nekog ko vozi karving tehnikom, takva skija je skoro neupotrebljiva. Ja sam sličan problem imao prije par sezona u Austriji i nakon ponovnog oštrenja je sve bilo OK.

Kad dajete skije na oštrenje, naglasite da ne želite zatupljivanje vrhova i repova.

nidza
12.03.2007, 22:47
Kantna i treba da je oštra, ali treba i da bude pod propisanim uglom. Na ružan način sam naučio kako treba da bude servisirana skija i kako ne treba, ali skija koja ne može da izađe iz svog karving zavoja, čak ni najmanje da se iskoriguje ili uspori u toj putanji - to je veoma opasna skija i osetio sam to na svojoj koži. Možeš biti jak ko mazga, ne možeš je isčupati kad se useče u tvrdi sneg, nema teorije!

Čak je i tupa skija bolja od ovakve kojoj su rubnici mahnito naoštreni i ostavljeni pod 90 stepeni, da se oba rubnika usecaju u podlogu u istom trenutku. Pogubno!

Odgovarajući ugao, oštra kantna, i radiš šta hoćeš sa skijom. Ubio sam deset dana skijanja ove godine, uglavnom izuzetno dobrih (lovila se prognoza, iz nekoliko delova) i odustao sam od prodaje skija ove sezone iz prostog razloga što su radile fantastično. Prošle godine je malo falilo da završe u kanti za smeće.

skiman
07.05.2007, 13:38
Mogoče ste to že videli. Meni se zdi, da na tej strani lahko dobiš ogromno koristnih napotkov in marsikatero stvar storiš sam. Sam brusim kante po sistemu: 3 dni smučanja na snežnem stadionu- 1 x brušenje kantov in mazanje. Smučka mora biti vzdrževana (nabrušena in mastna od voska), da je hitra in zanesljiva. Sicer pa zase in familijo smuči servisiram sam, drugače bi bil to prevelik strošek (skupno imamo v familji 7 parov smuči-seveda Atomic in sicer SL 9, SL 11, GS 11, GS 12 jr 2x, Ti 9 i ene Fischer) Še stran:http://www.swixschool.com/