PDA

Pogledati punu verziju : Test skija za 07/08



stekan
01.02.2007, 11:08
10. i 11. februara je na Kopaoniku test Elan i Völkl skija. Više detalja na http://www.skijanje.co.yu/Index/aktuelnosti/test_skija.htm

Saznao sam da će se isti test održati 17.02. na Jahorini i 18.02. na Bjelašnici od 10 do 16 sati.

tataratira
02.02.2007, 14:51
e bas fino, vidimo se na testu

footballfactory
04.02.2007, 02:35
Zanima me,ako neko zna,koje Elanove skije ce biti na testu?

patak
12.02.2007, 11:08
Bio sam na testu i probao volkl racetiger sl i volkl tigershark. Obe skije odlične, racetiger sl sam probao da bih video da li su se najtvrđe skije iz race programa tako teško voze kako se priča. Ja posedujem fischer rc 4 race sc i volkl racetiger sc i mogu reći da su ove dve skije vrlo slične. Kada sam probao racetiger sl uvideo sam da ove skije nisu tako teže za vožnju od mojih. Pri agresivnijoj vožnji skoro da nisam primetio neku razliku, a kada vozite lagano skije su malo neposlušnije. Moram da napomenem da je temperatura bila u plusu, staze uglavnom mekane sa dosta nakupnina snega što baš i nije teren za race skiju. Međutim kada sam probao tigershark situacija se promenila. Kako mi je rekao Siniša iz Planet bike to je novi model skija za sve terene. Kada sam ih uzeo u ruke iznenadio sam se koliko su teške i bio dosta sumnjičav u njihovu okretnost, ali kada sam krenuo u vožnju to je bilo prijatno iznenađenje. Skija ide preko razrovane staze i nakupnina snega kao da ne postoje. Mnogo, mnogo lakša za vožnju od mojih skija na ovakvom terenu. Trebalo mi je vremena da se naviknem na vožnju ovom skijom jer kada prelazite preko gomila razbacanog snega nema grča kada očekujete da ih razbijete nego vozite kao da je staza potpuno ravna. Super, nikad se po ovakvom terenu nisam tako prijatno i lako vozio.
Pozdrav za sve iz Planet bike.

patak
13.02.2007, 16:56
tek sada sam saznao nešto više o voelkl tigershark : http://www.bhski.ba/index.php?subaction=showfull&id=1170201826&archive=&start_from=&ucat=& (http://www.bhski.ba/index.php?subaction=showfull&id=1170201826&archive=&start_from=&ucat=&)

Power SWITCH - Voelkl 07/08 TIGERSHARK
Najavljuju je kao „dvije skije u jednoj“, „Okretna kao tigar ili agresivna poput ajkule?....itd
Voelkl izbacuje potpuno novu seriju nazvanu TIGERSHARK!

Na repovima skija su postavljeni mehanizmi kojim odredjujete karakter daski ovisno od uvjeta: meko, tvrdo, pršić, led.


Tvrdoću odredjuju dvije karbonske šipke koje se protežu duž čitave skije i zatežu ili otpuštaju okretanjem pomenutog mehanizma i tako čine skiju tvrdom ili mekom. Ovu su tehnologiju u Voelklu nazvali power SWITCH. Navodno će ovom tehnologijom biti opremljeno pet modela i trebalo bi da koštaju oko 1700 CHF.
Detalji o dimenzijama, radijusu itd nisu još poznati, ali je najavljeno da će krenuti s kampanjom i distribucijom za koji dan.

Ovim se u Voelklu nadaju da će napraviti revoluciju. Istom efektu promjene tvrdoće skija su se nadali i u Rossignolu radeći MUTIX tehnologiju, ali je po većini kritika ispala kao dobra ideja sa slabom realizacijom. Ostaje nam da vidimo kako će to izgledati u režiji Voelkla .

Sapa
13.02.2007, 17:06
tek sada sam saznao nešto više o voelkl tigershark : http://www.bhski.ba/index.php?subaction=showfull&id=1170201826&archive=&start_from=&ucat=& (http://www.bhski.ba/index.php?subaction=showfull&id=1170201826&archive=&start_from=&ucat=&)

Power SWITCH - Voelkl 07/08 TIGERSHARK
Najavljuju je kao „dvije skije u jednoj“, „Okretna kao tigar ili agresivna poput ajkule?....itd
Voelkl izbacuje potpuno novu seriju nazvanu TIGERSHARK!

Na repovima skija su postavljeni mehanizmi kojim odredjujete karakter daski ovisno od uvjeta: meko, tvrdo, pršić, led. .

@Patak; da si samo otvorijo thread ispod ovog: "Prvi pogled na 07/08" nashao bi Stekanov link za ovu skiju, baci pogled, ako se ne nalozhish na skije nalozi ces se na video-clip.

http://www.bimmerboard.com/members/s...owerswitch.jpg
http://www.bimmerboard.com/members/s...tigershark.jpg

oggy
18.02.2007, 22:39
Bio juce na testu, hvala Planet Bikeu na organizaciji. Vrijeme (tradicionalno?) katastrofalno, vise utisaka o skijama sutra, neda mi se sad kucati :)

stekan
19.02.2007, 13:11
U subotu je na Jahorini bio test skija i vožnje u magli. Magla je bila promjenjive gustine, te se na momente moglo i skijati, ali je zato nedelja bila sunčana sa ogromnim količinama skijaša. Test u nedjelju na Bjelašnici je bio otkazan zbog objektivnih snježnjih okolnosti. Načuo sam mogućnost da se test na Bjelašnici održi čim bude dovoljno snijega.

Prvo sam probao Völkl TigerShark 12ft sa podešavanjem tvrdoće. Skija je moćna i izgleda moćno. Ima i moćnu cijenu od oko 1000€. Ali to sve nije ni malo pomoglo u gustoj magli, tako da sam se više borio sa suznim očima koje su pokušavale nešto da razaznaju, nego što sam obraćao pažnju na skije. Primjetio sam da kližu kao lude i da su rubnici vrrrrlo oštri, te su me par puta bacale na repove, ali je to bilo do mene. Šteta što nisam imao prilike da ih pustim u zavoje ni koju desetinu metara, a kamoli da se igram sa prekidačima za regulaciju tvrdoće skija. Ako bude snijega na Bjelašnici i ako se test ponovi, dolazim samo zbog ovih skija.

S obzirom da sam ove zime oko 20-tak dana vozio SpeedWave 12 koji mi je savršeno "legao" i koji me je oduševio automatskim mjenjačem te autopilot funkcijom (skija zna šta ja namjeravam i sama to odradi), želja mi je bila isprobati big brata 14-ku. Jedino gdje 12-ka ne briljira je goli led (nije za to ni pravljena), mada se sa oštrim rubnicima može sa njim nositi. S obzirom da je bar leda bilo u subotu dovoljno, 14-ka se pokazala i na ledu odlična. I na snijegu se osjeti da je punokrvnija, ali i dalje sa automatskim mjenjačem i autopilot funkcijom. Probao sam dva para u različitim dužinama (168cm i 176cm) i za dlaku mi više odgovara duža varijanta. Zaboravih napomenuti da sam se prilikom prvog uzimanja skija u ruke iznenadio koliko je 14-ka teža od 12-ke. A priča se da je titanijum lagan metal. Od sad, na dalje i u buduće, SpeedWave 14 je moj idealni izbor.

Vozio sam i Elan Race SLX. Na snijegu me je oduševila živahnošću i ima posebno izraženu osobinu za koju ne znam našu riječ, a englezi to zovu rebound. To je ono kad te na završetku jednog zavoja skija kao oprugom baca u sledeći.

Imao sam želju isprobati i Völkl CrossTiger Carbon koja je nasljednik čuvenog Völkl Allstar-a, ali je zakazao subjektivni faktor, tj. čovjek koji ih je uzeo na početku testa ih izgleda nije vraćao do kraja testa. Vjerujem da je bio prezadovoljan skijom, ali je zaboravio da nije bio jedini koji je došao testirati skije. Ako čita ovo, molio bih ga za komentar o skiji.

oggy
19.02.2007, 17:27
Daklem, vozio sam redom Speedwave 14 na 176cm, Voelkl Racetiger RC na 173cm i Elan SLX na 165cm.

Speedwave 14 je stvarno dobra skija. Ispunjava ono cime se reklamira, a to je lakoca voznje, uz veoma dobru stabilnost. Slalomske zavoje radi odlicno, a cini se da je i veoma stabilna u sirokim GS zavojima. Kazem "cini se" jer ne jednostavno nije bilo mogucnosti da je pustim po onoj magli, tu i tamo se nadje 50-100 metara gdje se moze malo brze ali opet ne punom brzinom. Uz to, kao sto je stekan napomenuo, i dobro drzi na ledu a i podloga je fenomenalno brza (ili je bar bila fenomenalno sredjena - molim Planet Bike za preporuku za vosak :ok:). Inace, nekoliko sedmica ranije sam imao prilike da isprobam i stekanovu 12-ku, koja mi nije bas legla. Jeste lagana za voznju, i ne moze se reci da je nestabilna, ali je nekakav cudan osjecaj na nogama koji mi se nije bas dopao, kao da su skije od papira. Rekao bih da je 14-ka mnogo "konkretnija" skija, mnogo bolji je bolji odziv i osjecaj za podlogu na njoj. Jedino sto i njoj malo fali adrenalina, nema taj "rebound". Uglavnom za voznju po uredjenoj stazi bez napora ima punu preporuku.

Jedino sto ostaje pitanje cijene koja za 14-ku naravno nije mala. Licno ja bih vjerovatno isao na neku drugu varijantu, npr. Race GS koji ipak kosta dosta manje a mislim da bi mom stilu voznje vise odgovarao kao "adrenalinskija" skija - nazalost u ovo nisam imao prilike da se uvjerim jer su odmah bile razgrabljene. Tako da sam zamjenu nasao u Voelkl Racetiger RC koja je valjda ista klasa skije. Skija djeluje zaista veoma stabilna i brza, a opet nije pretjerano svojeglava i neupravljiva. Mada, opet mi se cini da je tataratirin Atomic GS9 mozda mrvicu stabilniji, ali tesko je reci, tu je to negdje. Led gazi bez problema, s kantne na kantnu naravno jako brza. Opet, magla je ucinila svoje jer ovo je skija pravljena bas za jurcanje po stazi tako da nisam mogao da u potpunosti steknem pravi utisak. Recimo, otimala mi se u slalomskim zavojima, a mislim da bi se i oni mogli izvesti uz dovoljno brzine. U stvari, sigurno mogu da se izvedu, samo mislim da bih na malo vecoj brzini cak i ja to uspio da uradim :D

Na kraju Elan SLX. Inace vozim Elan SL i bila mi je zelja da uporedim ove dvije skije, racunajuci da je SLX sigurno bolji po ledu i mozda stabilniji u dugackim zavojima pa sam htio da vidim razliku. Nazalost, ispalo je da moj SL superioran u obe kategorije - SLX je bio jedini propust organizatora jer je skija na testu ocigledno bila tupih kantni. Tako da o skiji ne mogu da dam objektivne utiske, sem da ne djeluje nemoguca za voznju.

Poslije je bila prezentacija u Kosuti, malo marketinga a malo i interesantnih stvari. Vjerovatno najveca novost je taj Tigershark. Uglavnom cijena je :hair:, ostaje nada da i ima nesto u toj tehnologiji. Ja je nisam probao na stazi, poslije sam se malo igrao sa tim on/off, pod rukom se ne osjeti razlika al to pod rukom se i ne racuna. Od ostalog, Magfire je totalno otisao ka freerideu, sad su u struku 82mm! Plus sam prvi put imao priliku da uzivo vidim i prave FR skije... "da se najezis" :D

Sapa
19.02.2007, 22:13
Dakle uslovi nisu bili za 'probne letove'.....steta, al opet cool da ste i u takvim uslovima ipak ponesto oprobali....

Zanimljivo je citati vashe impresije, svaka nova impresija dovodi do nove sumnje....to ti je brate bash ko sex, dok sam neprobash mogu ti pricati bajke, e a kad probash malo vishe, onda znash sta naj volish da umochis :smoke:

Ne sumnjam da je 'sex' sa ovim gore pomenutim modelima bio dobar, pa cak i u gustoj magli :sm004: Nazalost sve ove "koke" na kojim ste se izredali nisu moj tip, daj meni nesto da ljulja a ne da zulja, al to je naravno stvar ukusa........:smoke:

@oggy: kazes vidijo si neku freeride skiju, mozes li biti malo konkretniji sta si vidio od tih 'fat-skija'???

Da li je na testu uopste bilo allmountain(osim pomentuog magfire12) ili freeride modela??? I dal je neko sa foruma nesto od toga probao???? Ako jeste molim impresije:sm011:

Razumijem da vrijeme nije bilo za offpiste skijanje, al bash je to fazon: probati takve skije na ledu ili hangovima, da se vidi sta se s njima moze, pogotovo one modele koji se kod nas zovu allmountain......

Kazes nova magfire12 je 82mm, Pa vec su do ove sezone klasicne allmountain skija kategorisali tek od 80+mm. Freeride skije trenutno pocinju od 90 mm.pa navishe, a gdje ce stat ova sklonost ka debljanju neznam.........

Po americkim standardima, pa cak i u nekim liberalnijim evropskim testovima magfire 12 nije ni stajao cak ni medju allmountain modelima....
magfire sa svojim titanijumskim slojem i strukom od 76 mm je uvrsten u jednu novu kategoriju koja se zove 'Supercruiser': Skija iskljucivo namjenjena za sharanje po civ-cjeloj planini, uglavnom (ali ne iskljucivo) po sredjenim terenima, a ako mora, onda moze solidno da odveze i teren, mada mu to nije uza specijanost (skije kao metron 11, volkl AC3, Rossi z9, salomon X-Wing 10... takodje spadaju u ovu kategoriju)....Skije su sto se ugradjene tehnologije tice totalni top i zato im se cjene ne krechu ispod € 600. Ne zovu ih djaba supercruiser. Sve sami veliki zmajevi sredjenih pista, a bogami i zmajevi kad morash van piste...da gas dajesh svudje a one da stoje postojano kano klisurine.....
Dakle po karakteristikama ove skije bi sto se off-piste tice trebalo da mogu manje nego neke prosjecne allmountain skije.

Ovo sve pishem zbog cinjenice da mi pada u oci da su ove 'debele' skije po prilicno nepopularne u nashem narodu, a milslim da je to zaziranje od ovih modela prilcno bezrazlozno cak i velika steta, ljudi neznaju sta propustaju...

Pa eto i na testu; kako shvatam ili nije bilo nishta od ovih modela ili niko od vas nije nashao za shodno da proba tu kategoriju....????

Ljudi zaziru od shirine, misleci da je sve sto je preko 70 mm uzasno tromo na pisti. A ustvari su ove skije i pored te svoje relativne sirine izenadjujuce agilne. pa cak sta vishe neki 'supercruise'modeli sa svojih 76 i mm iskljucivo orijentisane ka skijanju na pisti....i brze su i stabilne ko gorske vile i zmajevi.....a mogu sto sta kao i neka tzv race-skija od 65 mm.

Shirina ne znaci automatski da je skija samo orjentisana na cjelac, to je prvenstveno odredjeno flexom...ako je flex po dijagonali krut onda djaba sva shirina....takva skija nema finesu za neuredjene staze, osim flexa bitana je izrada, pogotovo prednjeg dijela skije...npr: ako vrh skije ne ide dovoljno uvijeno na gore onda skija tone u dubokom djaba joj sve....

Bilo bi stvarno lijepo kad bi se allmountain, freeride i freestyle skije pocele malo vishe propagirati na ovakvim testovima. Ne u hotelu Koshuta, nego tamo napolju, na stazama, da ih donesu shto vishe na probu...

wlad
19.02.2007, 22:44
Samo da skrenem pažnju, Magfire serija ima različitu geometriju u zavinosti od modela. Pominješ Magfire 12 kao predstavnika Magfire serije, ali uporedi geometriju:

12: 116/76/102 (R17.9 na 176)

10, 8: 125/75/109 (R14.9 na 176)

6: 123/73/104 (R15.7 na 176)

Obratite pažnju kako Magfire12 ima identičnu geometriju kao M666, a 6-10 su prave lopate - univerzalne ;).

Naravno, Magfire12 ima najbolju tehnologiju/kvalitet izrade/materijala/konstrukcije pa je tu i cena. Možda je Magfire10 "univerzalnija" -> all-mountain carver ;).

Sapa
19.02.2007, 23:26
Samo da skrenem pažnju, Magfire serija ima različitu geometriju u zavinosti od modela. Pominješ Magfire 12 kao predstavnika Magfire serije, ali uporedi geometriju:

12: 116/76/102 (R17.9 na 176)

10, 8: 125/75/109 (R14.9 na 176)

6: 123/73/104 (R15.7 na 176)

Naravno, Magfire12 ima najbolju tehnologiju/kvalitet izrade/materijala/konstrukcije pa je tu i cena. Možda je Magfire10 "univerzalnija" -> all-mountain carver ;).

Pa i pominjo sam samo magfire12 u kontekstu allmountain skija, magfire10 je upravo to sto si dolje zakljucio odlican allmountain carver.
A nesumnjam ja da taj magfire 10 isto tako fantastichno chera po cjelcu......prije 5 godina jedva da sam znao da postoje freeride modeli, vozijo po cjelcu salomon c-max 10, u struku 69 mm i mislio da sam na sedmom nebu, meni bile ko zmajevi poslje nekih tamo slalom skijica sirine 63mm....

Wlad jel kontas sta hocu da kazem???? Radi se o cinjenici da se na zalost zazire od sirokih skija, A magfire 12 sam samo pomeno jer je oggy ostao pod utiskom kolko je sad ta skija siroka, a ja sam to htjeo da relativisem, sto je juce bilo veoma siroko danas je normalna sirina, sa svim tim tehnologijama ide taj magfire 12 sa 76 mm u sturku ko zmaj, ko neka vitka gs-skija, pa je onda opet ponavljam steta sto takvih skija ima slabo na testovima.....sto nisu donjeli taj m999 ili AC3 i AC4 da ljudi i to probaju, kapishi????

wlad
19.02.2007, 23:57
Ma jasno, ja samo rek'o da skrenem pažnju da ljudi ne "ravnaju" sve Magfire modele (da ne misle da je svima ista geometrija). Meni se sviđaju ove Magfire lopate (10, 8), probao sam ih samo po stazi, nije bilo dovoljno snega do pre 10tak dana za fri-rajd. Samo se pitam šta je bolje za van staze, 12 ili M666? Koja je razlika (geometrija ista)?

Ovu nedelju sam zato iskoristio, ceo dan sam mlatio van staze na mojim skijama (Mantis 12, 184cm), voleo bih da probam i Magfire 10 van staze, verujem da je dobra :).

Trebalo bi da skoknem na još koji vikend na Durmitor, da navatam Dakija da mi da Magfire 12 da ih probam :D!

Flexon
20.02.2007, 01:03
bas sam razocaran da nije bilo sirih modela ili niko nije probao iste
sapa odgovor na tvoje pitanje moje m999 su 181
mada ima da nabavim i 192 dok nisu izvadili titanium iz istih
freeride skije mogu sve od do i definitivno su bolje nego bilo koi univerzalni model
na uredjenoj stazi moze da se vozi bilo koja skija nije bitno
ali kad uslovi postanu nepovoljni onda prava skija dolazi do izrazaja
....

Top
20.02.2007, 08:51
Evo da i ja kazem par rijeci o testu koji se odrzao u subotu 17.02. na Jahorini. Ja sam uspio samo probati Elan Magfire 10 koja me prosto odusevila. Skija koja je namijenjena za sve vrste staza, ono sto je mene odusevilo je da skija na ledu drzi fantasticno sto znaci da su rubnici bilo naostreni i da je skija bila pripremljena. Nisam mogao da je pustim da brze ide jer je bila uzasna magla i principu skijalo se napamet. Na nekim ravnim dijelovima sam je pustio da ide ravno i malo brze i skija nije za takvu voznju jer puno trese, kao lisce na povjetarcu i skija trazi da se konstantmo drzi u zavoju. Malo se skijalo kroz dubok snijeg i kroz sumu i tu se odlicno pokazala.
Sve u svemu, odlicna skija i za kratke zavoje i za duge zavoje i za leda i za dubokog snijega.
To bi bilo moje misljenje i jedina zamjerka je sto skija trese kad se vozi ravno i pri vecim brzinama kojih na ovom testu nije bas bilo puno od straha da ne izleti neki pocetnik i da nebi doslo do povreda.
Toliko od mene http://forum.skimanijaci.com/Smileys/stars/beer.gif http://forum.skimanijaci.com/Smileys/stars/beer.gif

stekan
20.02.2007, 09:37
Na testu u subotu JESTE BILO LOPATA SKIJA, ali se za njih niko nije otimao. Kombinacija tankog snijega, leda i guste magle je bila dovoljna da se u meni ne pojavi mi atom želje da stanem na njih. Sjećam se da je bilo nekoliko Völkl modela egzotičnih imena. Bio je i Elan 888 (sa petokrakom). Elan Magfire Magma je vrrrlo teška skija, a pretpostavljam da su ove široke još i teže. Neka, hvala.

Shvatam trendove u americi gdje ima mnogo dubokog snijega, ali mislim da je čak i tamo to prešlo dobrim dijelom u fazu pomodarstva. Čitao sam komentare da čak i početnike stavljaju na takve skije. Evo jednog mišljenja: "One of the trends we have noticed, for example, is a move to ever wider skis for virtually all skiers. This trend currently is promoted aggressively by manufacturers and ad-supported magazines and, from a sales point of view, makes perfect sense. If everyone already has a 2 or 3 year old narrow ski, why not get everybody to buy new, wider skis? There is absolutely nothing wrong with wide skis (or narrow ones) as long as the ski is used appropriately. Any competent skier can ski virtually any terrain in any conditions on almost any ski."

Sapa
20.02.2007, 10:10
Dal je u pitanju pomodarstvo ili ne to ce vrijeme pokazati.
Prije desetak godina je zesce pomodarstvo predstavljalo spustanje na tzv side cut skiji ili ti danasnjoj carving skiji. Ko bi u ta “davna vremena” stao na skiju od 1.75 cm je u Austiriji odmah bio proglasavan za homoseksulaca.

Po ovoj logici bi svaka nova tehnologija trebala da bude zigosana kao pomodarstvo, pa I taj tvoj SW 12 je onda cisti nonsens, jel???

Da u Americi ima vise terena za skijanje off piste je mozda istina, ali cinjenica da su skije danas sve shire I shire nema direktno veze za skijanjemo off piste, one to naravno mogu bolje nego tvoj SW12 (cisto jer su oko 76 mm u struku), ali su prije svega orijentisane na pistu (kao ti tzv. Supercruisers) a kad treba mogu I van nje da rade svoj poso…..zasto bi covjek osto na stazi kad planina moze da bude i XXL?

Naravno da ce proizvodjaci sve da urade da promovishu svoju tehnologiju to im je poso.
A kao I za sve modele tako I za allmountain modele postoje pocetnicki I napredni primjerci. Npr. Napredni primjerak nemoz vozit sporo, stabilan je al tek kad uzmest dobar zalet, pocetnicki primjerak (vozio sam uglavnom te primjerke) ima friendly flex I vijuga u cjelcu I na manjim brzinama, ali kad se zaletis gubi orjetnaciju………

Da se moze skijati svuda I nas svakoj skiji to je odavno poznato, vec smo konstatovali u jednoj diskusiji, ko moze dobro sa GS I SL po razrovanom terenu, on je ‘profesor skijanja’, al sto bi svi vozili na GS kad moze I na nekom allmountain primjerku AMC76, magfire 12, salomon x-wing…………

Covjek s kojim sam vozio cjelac je imao obicnu turnu-skiju I moto je one zavoje sa lakocom, a mozda I bolje nego decko koji je pored nas vozio salomon xot-screem.

Hebi ga on na volklovoj turnoj skiji, se rodio u brdu I 6 mjeseci se bavi samo skijanjem i planinarenjem, decko na salomonu je iz ravnice I skija 7 do 10 dana godisnje….
Da mu nije bilo onog Salomona x-hot nikad on nebi prosho onuda kuda smo proshli. I to je razlika izmedju uze I shire skije, ako neznas na uzoj, onda nemozes tako lako kroz teren……
PS
shteta sto nisi nista probnuo, jer te pod rukom teske skije znaju da iznenade lakocom upravlanja na stazi, a tek pored nje.
Nego kako se zvao taj egzoticni Volkl???

oggy
20.02.2007, 11:35
Ma bilo je i FR skija na testu, kao sto Stevo rece, bio je taj Elan M888 i bio je Voelkl Sumo ili tako nesto. Nemam ja nekih zestokih predrasuda prema sirokim skijama... ma dobro, mozda i imam, kad vidim one dimenzije, 125 u struku, pa jebiga, radije cu kupiti jos jedan bord i namontirati ugao na 90 stepeni... al probao bih ja i taj Magfire, samo sto mi nije bio na vrhu liste, a nije bilo vremena da sve probam. Prve skije dobio u 10 sati, prve dvije-tri zice se NISTA (ali apsolutno nista) nije vidjelo, tako da nisam mogao steci nikakav utisak o skiji. Onda odvezao jos mozda 2 kad sam koliko-toliko mogao da probam Speedwave, odvezao 2 sa Voelklom i 1 sa SLX-om i to je to. A bas sam pikirao te neke ublazene GS modele jer mi se tataratirina skija strasno dopala, i SLX jer vozim SL. Ne sumnjam ja da se moze i sa Magfire sasvim lijepo po stazi, jedino sto su 100% malo tromije sa kantne na kantnu - sta mislis sto se borderi za trke okrenu onako, pa da im daska bude uza i da se moze brze prebacivati.

Sto se FR skija tice, sigurno da ima i mnogo prodaje tu, jebiga, od pojave carving skija stvarno ne znam da je bilo ista revolucionarno novo u skijanju - a moraju ti naci nacin da prodaju nove skije. Mislim, znas kako ide, svake godine te svi zasipaju hrpetinom tih nekih ko fol novih tehnologija, a uglavnom sve se svodi na prefarbavanje, ako osjetis bilo kakvu razliku dobro je. OK, eto Speedwave, stvarno se nisam ranije susreo sa skijom koja ide tako stabilno a sa tako malo napora, al ne bih ni to bas nazvao revolucijom. Pa vidjecemo i taj Tigershark, sumnjam da ce i to bas biti revolucija, a pitanje je hoce li biti ikakve osjetne razlike (ako budem na sljedecem testu, rado bih isprobao).

A sto Stevo kaze, pravi skijas moze bilo gdje s bilo kojom skijom... al o cemu bi onda mi trubili po citav dan i na sta bi pare trosili :smoke:

stekan
20.02.2007, 11:50
Na testu su bila dva modela prikazana na ovoj fotografiji (sa http://www.bhski.ba): http://www.bhski.mbhost.net/index1/data/upimages/testelan7.jpg
Žuti je Gotama, a ne sjećam se imena bijelog modela.

Pod pomodarstvom sam mislio na pojavu kad neko kome apsolutno ne treba široka skija kupuje istu, jer je to danas trend ili zato što skija izgleda moćno. Ja najčešće skijam na tankom vještačkom snijegu i u posljednjih 5 - 6 sezona sam samo jednom bio u prilici da skijama uđem u 30-tak cm dubok neutaban snijeg.

Apsolutno se slažem da je SpeedWave šminkerska tj. pomodarska skija. To ne znači da je loša. I nećeš vjerovati, kad sam je probao, oduševila me je. Oggy je napisao da se njemu SW12 nije svidjela zbog lakoće i osjećaja skijanja kao na papiru. A to je upravo ono što ja tražim. Sto ljudi - sto ćudi. Sto žena - dvjesta sisa. A da sam šminker, jesam. Preko dva metra, sav u žutom, sa Giro kacigom, na šarenim Salomon Crossmax 10 pancericama, na SW12, rukavice Reusch Samurai = klasično oličenje šminkera. U žutom sam da me bolje vide kad brzo skijam da ne dođe do sudara, Giro Fuse (vel. XXL) imam jer je jedna od rijetkih koja može na moju ogromnu okruglu glavu, a i zato što je kaciga sam vrh, ostalu opremu jer je vrhunskog kvaliteta a savršeno mi odgovara. A šta će ko o meni misliti mi je davno prestalo biti problem.

Sapa
20.02.2007, 11:51
@oggy: ma zato i sluze ove diskusije, da chumuramo o ovakvim glupostima, bila neka tehnologija revolucionarna ili ne, morash sam stati na skije i spustiti se niz tu padinu.....
Eto head ima "elektricnu skiju" al opet je na tebi da vrtish noznim palcem, zglobovima i koljenima.....
Ja i nisam zagovornik FR skije nego allmountain skije, vecina FR skija stvarno moze malo na ledenoj stazi.
A danas su te allmountain skije stigle do shirine od 80 mm i izgleda da ih to necini manje uspjesnim na tvrdim stazama. Stabilne su zbog shirine, hvataju dobro na tvrdom snjegu itd.....

Al da mi pod ruku dodje takva jedna zivotinja od 12 cm shirine probo bi je na testu bez razmiljsnja, unikatna shansa, vjerovatno je nebih kupijo.
Al to je bila moja poenta, shteta ako ne donose takve skije na testove ili bolje reci po meni je shteta sto ljudi zaziru od njih, nekad se covjek prijatno iznenadi.

Sapa
20.02.2007, 11:58
Na testu su bila dva modela prikazana na ovoj fotografiji (sa http://www.bhski.ba): http://www.bhski.mbhost.net/index1/data/upimages/testelan7.jpg
Žuti je Gotama, a ne sjećam se imena bijelog modela.

Pod pomodarstvom sam mislio na pojavu kad neko kome apsolutno ne treba široka skija kupuje istu, jer je to danas trend ili zato što skija izgleda moćno. Ja najčešće skijam na tankom vještačkom snijegu i u posljednjih 5 - 6 sezona sam samo jednom bio u prilici da skijama uđem u 30-tak cm dubok neutaban snijeg.

Apsolutno se slažem da je SpeedWave šminkerska tj. pomodarska skija. To ne znači da je loša. I nećeš vjerovati, kad sam je probao, oduševila me je. Oggy je napisao da se njemu SW12 nije svidjela zbog lakoće i osjećaja skijanja kao na papiru. A to je upravo ono što ja tražim. Sto ljudi - sto ćudi. Sto žena - dvjesta sisa. A da sam šminker, jesam. Preko dva metra, sav u žutom, sa Giro kacigom, na šarenim Salomon Crossmax 10 pancericama, na SW12, rukavice Reusch Samurai = klasično oličenje šminkera. U žutom sam da me bolje vide kad brzo skijam da ne dođe do sudara, Giro Fuse (vel. XXL) imam jer je jedna od rijetkih koja može na moju ogromnu okruglu glavu, a i zato što je kaciga sam vrh, ostalu opremu jer je vrhunskog kvaliteta a savršeno mi odgovara. A šta će ko o meni misliti mi je davno prestalo biti problem.

Halo ba stekane, pa nismo ovdje da ova prepucavanja shvatamo kao atak na licnost i da jes hebe mi se:smoke:
Dal si sminker ili ne who cares?
Svi smo mi sminkeri jer se furamo na tehnology:cool:
Uopste to nije bila poenta (neko voli crnu, neko voli plavu, a ja sam ljubitelj dobrog krkanja;) , samo sam reko: STETETA STO NE PROBASTE I LOPATE.
Btw imamo iste pancerice osim sto su moje starija generacija, naash one crljene.

PS
Nikad nisam doveo u sumnju tu 'tvoju' SW talasastu tehnologiju i vjerovatno bi ona dobro dosla mojim starackim koljenima. Reko samo; ako je pomodarstvo vozit shiroku skiju mozda je i sve ostalo pomodarstvo. Ako je neko kupuje da mu se ljudi dive na zhici onda je klasicni ljakse u pitanju

tataratira
20.02.2007, 12:11
http://www.youtube.com/watch?v=8n4636IGOZ4

premala rezolucija al' neće se baciti ;o)

http://www.youtube.com/watch?v=4oawx9lRAxs

i neke mrvice
http://www.youtube.com/watch?v=Gm2rQ8TjC-0

Sapa
20.02.2007, 12:14
Buraz od neki dan negumo na poslu da otvorim youtube, 'zabranilo nam' niko nishta nije radijo, svi se zajebavali.....
Elem ovu tvoju, pretpostavljam, zescu provokaciju cu da otvorim kad stignem doma:yay:

tataratira
20.02.2007, 12:26
ja, da imam para.....
kupio bih sve Atomic da mi svi zavide

:o))

Sapa
20.02.2007, 12:34
E pa da ti priznam imam atomic stapove:smoke: al neke od €20 cim malo vishe upresh snjima oni se saviju, nije do tog tvog Atomica nego do cinjenice da je u pitanju najobicnija aluminijska cijev:sm008:

stekan
20.02.2007, 12:55
Halo ba stekane, pa nismo ovdje da ova prepucavanja shvatamo kao atak na licnost i da jes hebe mi se:smoke:
Dal si sminker ili ne who cares?
Svi smo mi sminkeri jer se furamo na tehnology:cool:
Uopste to nije bila poenta (neko voli crnu, neko voli plavu, a ja sam ljubitelj dobrog krkanja;) , samo sam reko: STETETA STO NE PROBASTE I LOPATE.
Btw imamo iste pancerice osim sto su moje starija generacija, naash one crljene.

PS
Nikad nisam doveo u sumnju tu 'tvoju' SW talasastu tehnologiju i vjerovatno bi ona dobro dosla mojim starackim koljenima. Reko samo; ako je pomodarstvo vozit shiroku skiju mozda je i sve ostalo pomodarstvo. Ako je neko kupuje da mu se ljudi dive na zhici onda je klasicni ljakse u pitanju
Ma nisam ni shvatio osobno/personalno/lično nego je činjenica da sam vrlo uočljiv šminker. :dziveli:

stekan
20.02.2007, 13:00
premala rezolucija al' neće se baciti ;o)
Kolikom spravicom si snimao, rezolucija je iznad očekivanja. Aparat ti je mali, al' tehničar.

Sapa
20.02.2007, 13:10
Hahaha, :dziveli: :dziveli: :dziveli: dobro je sad mi je lakshe, reko uvrijedih nekoga a nije mi ni najmanje namjera.....nego ja cu opet da tupim o debeljucama:dontknow: : pa sto ne proba ono chudo od skije bili ona bjela Volkl skija Mantra ili tako nesto????
AJ objektivno kad ces opet imati shansu? Oke, oke, mozda na Bjelashnici.

Neko za ove da prostish skijetine, kaze da je isto ko da vozish board, pa srecom pa su te skije poceli da shire, inace bi na kraju svi preshli na JEDNU dasku. Ovako si tek pravi sminker kad na onim rudarskim lopatama marka: Alija Sirotanovic prodjesh po istimi mjestima kuda i oni na snowboardu.:cool:

stekan
20.02.2007, 13:18
A baš i jesu model "Alija Sirotanović". Proizvođači šire skije svake zime, kao što je drug Alija na pitanje druga Tita "Da li ti je šta potrebno druže Alija?" odgovorio "Samo veća lopata, druže Tito".:sm022:

Sapa
20.02.2007, 13:21
A baš i jesu model "Alija Sirotanović". Proizvođači šire skije svake zime, kao što je drug Alija na pitanje druga Tita "Da li ti je šta potrebno druže Alija?" odgovorio "Samo veća lopata, druže Tito".:sm022:

A. Sirotanovic klasichni/istinski freeride pionir:ski: :sm022:
Vjetar i snjeg shibaju u lice, a drugarska se pjesma ori planinom:sm019:

tataratira
20.02.2007, 14:04
Kolikom spravicom si snimao, rezolucija je iznad očekivanja. Aparat ti je mali, al' tehničar.


ma ovo je na 170 px sirine pa uvecano
moze 320 samo zaboravio namjestiti

Olympus MiniMju 4Mp

bobo
20.02.2007, 15:41
http://www.youtube.com/watch?v=8n4636IGOZ4

premala rezolucija al' neće se baciti ;o)

http://www.youtube.com/watch?v=4oawx9lRAxs

i neke mrvice
http://www.youtube.com/watch?v=Gm2rQ8TjC-0

Vezano za ovaj drugi po redu filmić, Tarzo skija obučen samo po zaje..no jakom suncu, kao što reče jedne prilike krajem marta " Ne smijem se skinut, izgoriću!!!"

Ovaj prvi neće da se otvori.

Sapa
20.02.2007, 16:48
E ovo je stvarno da se upucash, em nemogu da skijam kad hocu, evo sad nemogu ni u diskusiji da ucestvujem: "blokiralo" nam pristup u youtube, svi uzivaj u Tatinim filmicima samo kod mene crveni ekran" no permission"....josh ako me usnime pa me skinu sa skijanje.co.yu onda stvarno vishe neznam.

wlad
20.02.2007, 17:10
:sm023: probaj da koristiš neki od anonimajzer sajtova (ti otvoriš drugi sajt i preko njega gledaš / surfuješ treći).

Sapa
20.02.2007, 17:11
Thnx mate, proba cu, moram da vidim sta je to tataratira sad pa smislio:smoke:
PS
Il sam ja totalni analfabeta (bi ce da je to) ili su nam ovi kompjuterashi dohakali

kenza959
20.02.2007, 21:47
Tataratira, gde si ovo snimao? Pozdrav!

Flexon
20.02.2007, 23:38
neko pomenu da siroka skija nije za led
to uopste nije tacno
istina neki stariji modeli koi su bili iskljucivo za duboki snijeg
ali bilo koi novi model ce da savlada ledenu stazu bilo kojeg nagiba sa lakocom
ja sam na svoim skijama skijao na ledenoj stazi 45+ stepeni ispod lifta
bez ikakvih problema i osjecao sam se sasvim sigurno
poenta svega je
da se sa sirokim skijama moze voziti na svakoj stazi isto kao i sa bilo kojom carving skijom
i uci u bilo koi zavoj
dok sa carving skijom nemozes ici tamo gdje mozes ici sa sirokom
siroka skija samo prosiruje horizont nista vise
kad cujem da nema terena za siroke skije
ja bih se istom izudarao po glavi
kad vidim one slike recimo sa kopaonika
pa onde ima staza za freeride za dva zivota
a o brezovici i da ne govorim
pa bjelasnica i jahorina
skijanje nije skijanje dok se ne ode ispod lifta ili izmedju onih borica
snijeg do koljena a ti pravis zavoje na povrsini istog bez poteskoca
probaj to uraditi sa carving podmornicama
dobar skijas ce odvoziti to naravno
samo sto ce cijela voznja proci u borbi za zivot
ali jedna me stvar cudi
imati priliku oprobati freeride skije a ne uraditi to:sm022: neznam....
to i jeste poenta testiranja
uostalom freeride skije su dosta jeftinije
ja za onu tigrastu ajkulu nebih dao 1000 e da zivim 1000 godina
za te pare mogu uzeti dva para freeride skija sa vezovima

milos79
21.02.2007, 09:52
Il sam ja totalni analfabeta (bi ce da je to) ili su nam ovi kompjuterashi dohakali

full :sm023:

Dakle Sapo probaj npr. http://anonymizer.su/
A posto je YouTube u flash-u, pod uslovom da vam nisu i flash zabranili trebalo bi da radi (sto lako proveris, ako ti se npr. na vrhu ove strane vrti reklama planet bika znaci sve je u redu).

pendo
21.02.2007, 11:34
Vezano za ovaj drugi po redu filmić, Tarzo skija obučen samo po zaje..no jakom suncu, kao što reče jedne prilike krajem marta " Ne smijem se skinut, izgoriću!!!"

Ovaj prvi neće da se otvori.

Tarzo je legenda, ali nikad nece nauciti da skija

pendo
22.02.2007, 07:06
neko pomenu da siroka skija nije za led
to uopste nije tacno
istina neki stariji modeli koi su bili iskljucivo za duboki snijeg
ali bilo koi novi model ce da savlada ledenu stazu bilo kojeg nagiba sa lakocom
ja sam na svoim skijama skijao na ledenoj stazi 45+ stepeni ispod lifta
bez ikakvih problema i osjecao sam se sasvim sigurno
poenta svega je
da se sa sirokim skijama moze voziti na svakoj stazi isto kao i sa bilo kojom carving skijom
i uci u bilo koi zavoj
dok sa carving skijom nemozes ici tamo gdje mozes ici sa sirokom
siroka skija samo prosiruje horizont nista vise
kad cujem da nema terena za siroke skije
ja bih se istom izudarao po glavi
kad vidim one slike recimo sa kopaonika
pa onde ima staza za freeride za dva zivota
a o brezovici i da ne govorim
pa bjelasnica i jahorina
skijanje nije skijanje dok se ne ode ispod lifta ili izmedju onih borica
snijeg do koljena a ti pravis zavoje na povrsini istog bez poteskoca
probaj to uraditi sa carving podmornicama
dobar skijas ce odvoziti to naravno
samo sto ce cijela voznja proci u borbi za zivot
ali jedna me stvar cudi
imati priliku oprobati freeride skije a ne uraditi to:sm022: neznam....
to i jeste poenta testiranja
uostalom freeride skije su dosta jeftinije
ja za onu tigrastu ajkulu nebih dao 1000 e da zivim 1000 godina
za te pare mogu uzeti dva para freeride skija sa vezovima

sto bi Ford rekao "naj bolja skija je nova skija"

tataratira
22.02.2007, 07:15
Tataratira, gde si ovo snimao? Pozdrav!

Ogorjelica II iiti donja (sad je zovi "kec")
pa kad' kreneš prema Želji u Rajsku ..gdje se račvaju staze
tesko je provaliti radi loseg snimka

Sapa
22.02.2007, 08:05
Poslje svih ovih godina....ma prepozno bi ga da je rezolucija bila i 4x loshija.

Off(piste)topic.
@milosh79 hvala za uputsvo za rukovanje ;-).
Otvorio sam filmice iz kuce, fasovo sam gripu ne odoh na poso, pa evo sad mogu na miru i na tenane.
Sta kazete nemoze se pored piste, eno ga covjek oprobo, steta sto ne zavrsava one zavoje do kraja....

tataratira
22.02.2007, 08:29
http://www.skijanje.hr/slike/binsi/x1322132772037758434.jpg
sa skijanje.hr

CrazyKong
22.02.2007, 08:38
Koliko slojeva titanijuma ima ova skija ?

Da, zamalo zaboravih...koji joj je radijus ? :)

tataratira
22.02.2007, 08:47
vezovi "na pertlu"

,o)

Sapa
22.02.2007, 09:01
Alo provokator ufati se ti onih tvojih chuskija RMK-zeljezara:smoke:

E ko onu gore skiju povaljuje na kant, taj je master degree

PS
Da mi je stat na 'neshto' sad (ma i na govno ako treba), pa nek su i te tvoje chuskije od Atomica, pa nek je i led i bljuzga....samo da osjetim loma.

tataratira
22.02.2007, 13:10
ne zali bar ovu sezonu... ja juce bio
i zgadilo mi se...takav led da sam plakao sto nisam ponio 10'22
one rezu led ali ne trpe grudve leda po stazi tako da ni sa njima ne bih puno uzivao

zaboravih slike da vidis jada od staze...sutra

Flexon
22.02.2007, 18:02
vidis sta ti j drvena skija
ne trebaju ni vezovi:bootyshak

Flexon
22.02.2007, 19:46
interesantno!!!:sm017: http://www.skibuilders.com/howto/movies/SkiBuildingIntro01.wmv

tataratira
23.02.2007, 09:04
koliko ja vidim one su mu čizme zašarafljene za skije
pa mi je nejasno kako i skija na njima
imao sam ja prljavih čarapa sa jačim flex indexom :o)))

dedi svaka čast....

ljudi prave tramvaje...i skije
http://images.fotopic.net/ym53b5.jpg

Sapa
23.02.2007, 15:22
@tataratira: neko ko zna da napravi trambelaj,frizider i mikser, a da nezna da napravi jednu obicnu skiju. :)
Btw. Citam nedavno clanak: da su ti Simens tramvaji, tehnicko/tehnoloshke katastrofe, par evropskih gradova koji su ih nabavili hoce na sve nacine da ih se otarase...dakle eto ih uskoro u sarajevu, beogradu....:sm022:
@Flexon; dje si moj istomisljenik;) preduhitrio si me, ovoj su pravi majstori, super filmic...a planiram vec duze vremena da bacim serijal slika momka koji je sam pravijo skiju; pravijo je po uzoru na Salomon 1080 gun, momak pravio jedno 4 mjeseca (studira masinstvo, pa ono pravi kad stigne) i probo je krajem decembra...kaze da je zadovoljan, moram samo da nadjem te slike. Dobro ovi su ozbiljniji graditelji, ovaj pravi u nekoj garazhi nema se gdje ni okrenuti, al pasija jacha od svih nedostataka....okaci cu cim nadjem.

PS
Tek sam sad vidio kraj tvog filma sta pise dole na skiji: NOT made in china,
ma bravo WU legendo hahaha.

stekan
24.02.2007, 07:55
Glede Siemens skija, sigurno ih ne pravi Siemens. Imam prijatelja koji radi za Telekom RS i koji je od Siemensa (poslovnog partnera) dobio takve skije. Bez oznake su proizvođača. Siguran sam da ih je u BiH dobilo bar dvadesetak ljudi.
Skije su slalomske, sendvič konstrukcija, djeluju vrlo kvalitetno, a vezovi su Vist. Vezovi su vrlo interesantni, jer su na ploči sa hrpom rupa, te se i prednji i zadnji vez za sekundu skinu i montiraju na novi položaj. Takav vez obično ide uz ludo skupe skije npr. Bogner.

zloglasni
24.02.2007, 09:52
Najverovatnije je Volkl uradio skije za siemens kao sto je uradio i za porshe

Sapa
24.02.2007, 10:07
Ma jok ljudi samo sam se salio, nisam ni sumnjo da je to neka 'jubilarna serija' , npr. povodom 50 godina postojanja firme, poklon za poslovne partnere... kao sto je Elan shtancao one Audi quattro skije na Integri 8 ili tako nekoj skiji.
Od Simensa cu i odsad pa na dalje i u buduce da kupujem samo kucanske aparate:sm017:

@stekane: jel imas neki link za taj pomenuti vez, ko im je sestrinska fabrika???
ako slucajno nemas (u sta sumnjam :--)) onda odoh ja malo googlovati.

PS
Evo nadjoh....al da ostanemo u atmosferi ovih sajtova sa egzoticnim ekstenzijama evo i tebi jedan from mother russia:
http://www.ifyouski.ru/cats.php?page=1&bid=61
Ovi vezovi su stvarno shminkeracija, za razliku od one krypton chizme,hahaha :-)
Talijani ne prave samo kichericu nego i prave estetkse majstorije

vujche
24.02.2007, 12:45
Sad za vikend sam video nesto slicno ovome al na zalost nisam slikao tj nisam imao s cim,a da marke su bile Peugeot i Vaisman(ili tako nesto slicno) mislim da se radi o plinskoj opremi bojlerima i sl.

D.I.M.
24.02.2007, 16:43
Nas prijatelj Vlada ima Pirelli bord. Reklame su čudo!

stekan
24.02.2007, 16:45
@Sapa, Da su šminkeracija, jesu. Na njihovom sajtu http://www.vist.it se mogu naći tragovi da je nekad tu bilo vezova i ploča po kojima su postali poznati: klikni na Current Collection.
Evo i link na jedan američki forum gdje sam polemisao sa tipom koji diže Vist vezove u nebesa: http://skiforums.org/rev2/index.php?topic=178.0

Sapa
24.02.2007, 21:22
Da, da vec sam im pregledo taj oficijelni sajt; pod utiskom sam, i ona ski-odjela a i vezovi su praznik za ochi;prefinjeni dizajn, viva Italia.....
A vezovi su ochigledno top (ako je AndrewR vjerovati;) , dobro, nisu ni jeftini....

:sm023:
Jedno je sigurno: AndrewR se, sto se ski tehnologije tiche, lozhi iskljucivo na dvije stvari: VIST i Stockli;
Covjek je klasichni primjerak freak-a, posjeduje tri para skija i sva tri Stockli, hahaha.
I to ih poredo od race slalomske: Laser, preko allmountain-carve: Rotor pa do freeride: Stormrider, Sto bi rekli u C.G.: 'krvnik im je'. I ko da to nije dosta i koka mu voza Stockli ladies model, opasne lichnosti- fetishisti.
A ja se vec se neko vrijeme lozhim na Rotora, posjedovo bi ga rado, ovo im je novi model u kolekciji, uveli su ga ove 06/07 i totalno je smijesan dizajn, plavo, zuto, crne linije, dizajn propeler.
Btw. Spada u istu kategoriju sa Magfire 12, cak su i prlicno slicnih performansi: dakle prije svega pista i dugi carving zavoji, a onda pomalo i offpista....
A prvo sam procitao da se seli u Colorado, kontam ovaj je bash, bash ludjak za skijanjem, destinaciju je izabro da bi sto vishe skijo......, a onda mu vidim avatar: posto je ski instruktor:sm022: Shteta, a mogo je u Koloradu raditi i kao vodic planinara, lovac, ribolovac, shumar....steta sto izabra bash tu profesiju, mislim mogo je uzivati u skijanju, ali ostat normalan covjek:smoke:

Flexon
24.02.2007, 22:34
e vako na temu vezova
bas sam danas skijao posto novog snijega nema acini mi se nece ga vise ni biti
staze su bile bezprijekorno poravnate kako ih nikada nisam vidio u zivotu
tacno je bilo ngrehota skijati (praznik za oci) mada ne preferiram te terene
jer postanu dosadni poslije izvjesnog vremena ali to je druga prica
i tako skijam ja i odlucim da se odsetam malo medju hupsere
sto nije pametna ideja jer su skroz zaledjeni od kise koja je padala prije dva dana
i tako idem ja i naletim na neku uvalu koju nisam ni primjetio tu sam upao negdje do ramena
uzasno usko skije su bile bukvalno u U poziciji (sreca pa je drvena konstrukcija:ski: ) pa ne mora sada da kupujem nove skije
bilo kako bilo ja sam upao tu nekako na stranu i osjetio sam veoma gadan bol u koljenu i tu mi je svasta nesto proslo kroz glavu
operacije ligamenti od leseva i tako to
kad je vez popustio umalo nisam zaplakao od dragosti
skija je odskocila meni preko glave
i tacno se vidi na vezu jer se farba izlizala gdje je cizma iskocila na stranu i to na peti
za sve one look px skeptike (jos uvijek ima istu funkciju)
ja licno ne gledam dalje od look vezova ovo je bila prva ozbiljnija situacija na istima i zaista sam prezadovoljan...:sm018:

Sapa
24.02.2007, 22:41
Dje si Flexone!
Oke, oke dakle sto se vezova tiche; preporucujesh, nista shminkeracija nego brate klasicni radovi ha??? Neznam nista o vezovima, dam svake godine da mi ih sriktaju i to je to, nego od prosle godine imam taj problem sa tim salomonovim vezovima u dubljem snijegu....sad imam nove pa ce mo vidit.
U nekom drugom postu procitah tvoju listu prioriteta na kojima se jednom mora odskijati: Mad River Glen, nebi nista drugo dodao osim: ride it if you can:ok:

PS
Drago mi je da si ostao citav; nemoj da ostanem bez strateshkog saveznika po pitanju skija i terena.

Dakle kako si opiso taj pad, dobro ti ostade citav.
Jedno takvo uvaljivanje, u jednu takvu rupu me je prije 6 godina kostalo 3 dana intenzivne njege u CH, pri prizemljivanju se natako na sopstveni stap, pravac u chelenku i......pao u nesvjest, probudili me ljudi, a ja pito jesam li na Jahorini,hahahaha, al na skijama sam se spustio do doline i sam se prijavio u bolnicu (sta ces Bosanac, glava tvrda ko tataratirin Atomic).

Flexon
24.02.2007, 23:12
sto se vezova tice ja ostajem pri look
tyrolia su isto solidni vezovi od koih bjezao nebi
jedino imaju nekako retardiran izgleda
vist vezove sam vidjeo svega par puta
i nisam cuo neke pozitivne komentare na iste
dok nisam procitao ovaj stekanov post
jedino se nadam da ce mi se pruziti prilika da uzmem marker duke
za neku veoma povoljnui cijenu sto sumnjam ali covjek se nada dok je ziv

Flexon
24.02.2007, 23:19
sto se mad river glen tice to mi je dafinitivno zelja
da malo prosetam krtoz one sume
pa da vidimo kom obojci a kom opanci
mislim da je to mjesto sa najvecim brojem istinskih ski manijaka
http://www.madriverglen.com/
mada neznam dali ce mi se to ostvariti ove sezone
jer odmor trosim u maju na prostore balkana
(obaveze neodlozne)

Sapa
25.02.2007, 07:32
Eeee, Mad River Glen! I tata bi sine!!! Imao sam prilike da vidim reportazu o ovom 'prihvatnom centru' ili bolje 'banjskom ljecilistu' za ski manijake. Fantastico!!! A i fora je sto su im liftovi totalna antika, al nedaju da ih promjene, kazu: ako stavimo sestosjede dochi ce svaka shusha da nam kvari merak.
A kod ove invazije na Irak vidim fotografiju nekog americkog oklopnog vozila, a na njemu naljepnica:

"Mad River Glen ski it if you can":ski: Mislim, stvarno sta dalje reci?!?

PS
Flexone, ako tamo odesh obavezno da okachish neki post o svojim utiscima iz , dole na forum 'interlacionlani ski centri', a i inace bi bilo lijepo kad bi ti poneshto napisao o americkim ski centrima na 'Istocnoj Obali'

PSII
Eno tek sad vidim onu inicijativü na njihovom sajtu: "pomozite u akciji da spasemo JEDNOsjed" ,legende.

stekan
25.02.2007, 08:42
@Sapa, baci pogled:
Vist 1 (http://www.ski-bilek.de/EbayServer/Mod.2007/Nordica/Ski/00A61500764_003_dobermann_gsr_wc_mit_vist_trans.jp g)
Vist 2 (http://www.ski-bilek.de/EbayServer/Mod.2007/Nordica/Ski/00A61600741_004_dobermann_slr_wc_mit%20Vist.jpg)

Sapa
25.02.2007, 09:46
Bro jutro Stekane,

Ma nemam rijeci. Ono nikad se nisam lozhio na vezove, al ovo em izgleda mochno, em ih onaj freak u zvjezde kuje....
Bash majstorski sistem, kakve ploche, ako sam dobro shvatio onog tvog AndrewR; mosh ga za minutu premontirat nasred piste??? ima 5 godina da sam zadnji put pogledo neki vez, kupujem ih sa skijom...i ako se dobro sjecam prosjecne cijene,se krecu do 150-180 evra.
E neki VIST na onom ruskom sajtu kosta € 270,-

Nego flexon ostaje vjeran px-u ......ma bolje se ne udubljivat u problematiku pocnem da sumnjam sta bi i kako bi:confused:

stekan
25.02.2007, 11:55
U našim uslovima: Siđeš sa skija, okreneš se, a ono nema vezova na skijama. I ploča i vezovi su teški kao olovo.
Ja se i dalje kunem u Tyroliju i Look.

Sapa
25.02.2007, 14:09
E stekane da se samo u 'nashim' uslovima otudjuje tudja imovina:couto: , ne bi mi ni muka bilo, nazalost svuda se klepaju skije i nazalost pocinitelji nisu uopshte 'nashi shaneri'...... naranvo nebi otishli samo VIST vezovi nego sve 'nako djuture...:awm2:

Stvarno mi se svidja VIST, suptilan rad, e sad kakav je kad ga skinu s modnih pista i stave u real life....

tataratira
26.02.2007, 10:31
http://www.youtube.com/watch?v=MgjxJIJdlDs (http://www.youtube.com/watch?v=MgjxJIJdlDs)
http://www.youtube.com/watch?v=PTfzYHa-xJU (http://www.youtube.com/watch?v=PTfzYHa-xJU)

samo za Sapu :ski:

Sapa
26.02.2007, 14:47
Sta je ba ovo??? besplatna reklama za Elan SL :smoke:
Ma svaka cast snimatelju video-clipa; valjalo je upratit onog gore potpisanog; tatratira ide ka soko sivi, sve kroz oni okopnjeli snijeg i kroz one "kapije" od neduznih skijasa :smoke: ps jel ono Oggy voza one Elane i snima reklame???

Puuuuf, evo gledam 4 puta uzastopno, Jaho lijepa li si, joooj !!!Neko 'bolesniku'donese mandarine, neko buket cvijeca, al ovo je fakat naj bolji poklon koji sam mogo da dobijem,
tataratira genije!!!! :sm017:

:sm017: Sad mi je srce na mjestu:sm017:


pS
kad je ovo simano???

oggy
26.02.2007, 17:02
Elan HCX je u pitanju, a nadam se da ce nam se i vlasnik istih uskoro pridruziti na forumu, nema sanse da bih ja to ovako snimio :)

tataratira
27.02.2007, 07:19
momak je inače iz Gorske Sluzbe ;o)
snimano sad preko vikenda...

bice danas jos snimaka

tataratira
27.02.2007, 07:22
http://www.youtube.com/watch?v=NheUNOYWmlE
http://www.youtube.com/watch?v=TaQ8RKV-rSg
http://www.youtube.com/watch?v=p02L12TSuog
http://www.youtube.com/watch?v=gWrHWlDtNiQ

Sapa
27.02.2007, 10:01
‘Boljesnik’ jope na poslu………al ‘ukinulo nam’ i flash, ni anonymizer ne mogu da otvorim…..dakle ove elektronske razlgednice sa Jahorine cu da otvorim tek veceras.:sm008:

Ps
Nego iskerno se nadam se da cu vidjet i neki snimak van piste:ski:

tataratira
27.02.2007, 12:35
ako vidiš da piše na skiji ATOMIC onda ti .jpeg radi :ok:
http://images.fotopic.net/ym7zgd.jpg

tataratira
27.02.2007, 13:16
pogledajte i ovaj
:o)))

http://www.youtube.com/watch?v=SR8GTN21iEk

Sapa
27.02.2007, 13:22
ako vidiš da piše na skiji ATOMIC onda ti .jpeg radi :ok:

tu bi skiju uzeo u razmatranje samo kad bi mi ih davali sa popustom od 100%.:glavaozid Fala tebi na onim finim ski-filmovima, al mojne sad opet da pocinjemo diskusiju;) …..a jesi vidio kako su video snimci dobri kad se snima na skijama sa drvenim jezgrom, amortizacija decko :smoke:

tataratira
27.02.2007, 13:29
tu bi skiju uzeo u razmatranje samo kad bi mi ih davali sa popustom od 100%.:glavaozid Fala tebi na onim finim ski-filmovima, al mojne sad opet da pocinjemo diskusiju;) …..a jesi vidio kako su video snimci dobri kad se snima na skijama sa drvenim jezgrom, amortizacija decko :smoke:


wow, kako sam se razbio dva puta zaredom na njima
i malo mi bilo pa obucem moje ko da se izvadim i onda opet
u tri zice tri pada naglavacke...i onda odem kuci :dziveli:

Sapa
27.02.2007, 14:00
wow, kako sam se razbio dva puta zaredom na njima i malo mi bilo pa obucem moje ko da se izvadim i onda opet
u tri zice tri pada naglavacke...i onda odem kuci

Pado i na Atomicu i na Elanu, znaci nije do skija :smoke:

Srecom tri pada na glavu, a zamisli da si se dochekao na noge….jes,jes bezeze mi je ova skroz.
.

Nego zamisli kakav ce to filmic za youtube biti kad nabacis kacigu sa kamerom, prvo akcija shot: “probijanje vazdusnog zida” , a onda prinudno prizemljavanje, zoom u bijelo.:hair:

wlad
27.02.2007, 14:47
pogledajte i ovaj
:o)))

http://www.youtube.com/watch?v=SR8GTN21iEk

Ja ne znam da li je to pravilo ili slučajnost, ali kada "otkači" skija, to najčešće bude desna skija, kao na ovom snimku :D.

Sapa
27.02.2007, 15:02
Ja ne znam da li je to pravilo ili slučajnost, ali kada "otkači" skija, to najčešće bude desna skija, kao na ovom snimku :D.

E, i ja bi se malo sprdo na tudji racun al nemogu nista od tih filmova da otvorim....:glavaozid

wlad
27.02.2007, 20:22
Ne sprdam se ja, ozbiljno kažem...

Sapa
27.02.2007, 21:15
pogledajte i ovaj
:o)))

http://www.youtube.com/watch?v=SR8GTN21iEk

Ante lipiiii, ode ti cha. Lipi je genije, a samo je htija bacit sharmerski pogled u kameru: vid't mene.....pa lipi nije to isto sto i skaka s mula.:sm021:

Eto Wlad ima teoriju o 'Marfijevom zakonu desne skije', ja sad pocinjem ozbiljno da vjerujem u sljedecu 'teoriju zavjere': da su oni tvoji Atomici napravljeni od cistog betona, pa jesi obratijo paznju na tvoje snimke koje si pravijo vozeci GS i na covjekove snimke sa HCX ???(oggy hvala na korekciji) Razlika nebo i zemlja.
Pa volim i ja Lars von Trira i njegove filmove snimane u Dogma stilu, ono kamera slobodno seta lijevo desno, al ti ode u krajnost pa ni glavni junak se vishe ne vidi u kadru. I onda da filmic bude josh gori, shot zavrsvas na onim tvojim crvenim, lafo, "Ferarijima" :glavaozid

Ma shupam se loma, ne uzmi mi za zlo.
Stvarno mislim da je cool sto kacis one filmove, meni su super, nastavi tako i predlazem da se NE STIDIS nego da stvarno otvorish zaseban tread, mislim da svi uzivamo u snimcima jahorinskih staza i vasim vjestinama (ovo zadnje malo manje hahaha):ok:
a i nije fazon da dalje upropastavamo ovaj thread

tataratira
02.03.2007, 07:48
jos danas-sutra ima skijanaj pa cu na kraju sve da poredam u jedan thread

bobo
02.03.2007, 09:47
jos danas-sutra ima skijanaj pa cu na kraju sve da poredam u jedan thread

Jel ti to ozbiljno, zar je stanje toliko loše?
Pa je...u miša, dovoljno sam utučen što sam juče zbog posla otkazao 7 dana u hotelu , sada i ta crna najava kraja sezone. Mislio sam sredinom marta bar za vikend sa djecom doći, nisu ni vidjela snijeg ove godine. A kupio im ljetos kacige. Sorry za of topic.

Flexon
05.03.2007, 20:56
bas sam uzeo
elan m999 192cm (radius 31.1 m):sm011:
plus elan ER 17 FF vezovi
za 250 krvnih zrnaca ($) lakse koristene + frisak profesionalan tuning
sta mislite dali sam platio previse

Sapa
05.03.2007, 21:00
Tolike pare (hamericka cvrsta valuta) za te lopate Alije Sirotanovica??? MIslim da si dao previshe i josh koristeno eheej.

Flexon
05.03.2007, 21:01
:smoke: :bootyshak :smoke:

Flexon
05.03.2007, 21:04
malo sale nije na odmet za sksije znam
da su bez premca jos samo da oprobam
ove DIN 17 vezove toliko hvaljene

Sapa
05.03.2007, 21:10
:ski: :sm017: :smoke: :dziveli:

Sretne ti bile, mnogo ljepshih promjenijo, ni prst te na njima ne zabolio......
'Vidim' i kroz comp da si srecan ki malo djete. Stvarno su dimenzije - respect!!!
Volis taj M999 ko najrodjenijeg, nisi vise ni objektivan kad ga ocjennjujes, stvarno mislim da se mora voditi racuna da takvi modeli (kao i seth pistol i public enemy) prilicno pashu po teshkim i jakim ljudima (dakle 100kg i vishe).
Ja cu ako Bog da testirati od 5-tog aprila. A prilicno sam se nalozio na 1080 thruster, jedan model za nas amatere;)

Flexon
05.03.2007, 21:19
salomon 1080 vrlo solidan izbor
114-80-108
doduse spaceframe konstrukcija
ali dosta hvaljene i cijenjene skije
mislim da je to prilicno isto kao i 1080 iz predhodnih godina
jos gledaj da bude duzina 181 i to je to

Flexon
05.03.2007, 21:23
samo nemoj da ti prodaju z12 ili bilo koje druge z vezove od salomon
to je smece jedina pozitivna stvar je sto su lagani

Sapa
05.03.2007, 21:54
Ganja' cu neki Thruster ili neki Foil, od prosle sezone, Idem sa momkom koji ima Thruster a na skijanju ce mo kolko sam shvatio sresti nekog sa Foilom, Thruster je 171 a Foil cini mi se 181 cm tako da ce to biti perfektno isprobavanje.
PS
ZA oko mi je zapeo i M 02, vidio sam ga neki dan za jako male pare (model 04/05 nova skija za € 279,-) primamljiva cijean al je bio 165 cm, to mi nisko.

Flexon
06.03.2007, 01:29
mo2 je odlican izbor definitivno za puno klasa bolja nego 1080
jos pogotovo 185 opcija 120-80-108
definitivno vise svestrana skija
ne treba da se zaboravi twin tip sto skiju cini kracom
super opcije u toj klasi bi ti bile isto
K2 Public Enemy i Fujative veoma dobre skije
zasto ne razmislis o opciji m777 to je jedna od cjenjenijih skija
sa ove strane velike bare
ili mozda mo2.2

stekan
12.03.2007, 09:26
Postao sam vjernik. U skije šire u struku od 80mm. Dva dana sam jurcao na Elan Magfire 12 (168cm R15,4 126-82-109). Genijala i na tvrdoj savršeno urađenoj stazi i na potpuno uništenoj. Cjelca nije bilo, ali je bilo hrpa mokrog snijega. Prvi put u životu sam jurcao do daske, a da nisam obraćao pažnju kakva je staza ispod mene: uređena, led, hrpe mokrog, hrpe "brašna", niti sam se imao potrebu prilagođavati. Savršenstvo!

Sapa
12.03.2007, 10:50
Bravo stekane!!! :dziveli: Taman sam pomislio da si ne popravljivi konzervativac, vjernik sekte ' vitkih skija', al ima nade i za tebe ;)
ps
gdje si skijao???
PS2
JEl to najt-noviji model posto mi to ne zvuci ko ovogodisnja geometrija??? i duzina??? jel mislish da su ti trebale duze(posto sam shvatio da si ti 200cm)???
Bash cool sto ti se svidjaju.

wlad
12.03.2007, 12:14
Magfire od ove godine je 116 / 76 / 102.. Stekane, to novo magare ;) ima waveflex? Kakav je što se tiče tvrdoće, tj. koliko ima titana?

P.S.
Obratite pažnju na fi od magfire, skoro su spojeni pa fi -> a iz čega se dobija magare :D.

stekan
12.03.2007, 14:14
Bio sam preko vikenda sa porodicom na Gerlitzenu. Snijega više nego dovoljno, samo na donjoj stazi vještački. Vrijeme prekrasno, gužve nije bilo.
Malo sam strepio da li će nam klinci (tačnije klinka) dopustiti da skijamo, ali i to je bilo bez većih problema.

U nedelju je bio test Blizzard skija, ali mi se nije silazilo sa Magfire-a.

Magfire 12 jeste model za sledeću zimu i ima WaveFlex talase na sebi (hvala Draganu iz PlanetBike BiH koji mi je posudio skije). Tako široka skija je i sa 168cm više nego dovoljna za mojih 87kg i stabilna je do perverzije. Slažem se da ispod mojih 202cm visine izgledaju kao snowblade. Za duboki cjelac bih vjerovatno birao 176cm. U njima je jedan sloj titanijuma. Magfire Magma (u USA se zove Magfire 14) ima istu geometriju, ali dva sloja titanijuma.

Sapa
12.03.2007, 14:36
Super!!! Uzivo si na gleceru i usput unistijo josh jedan tabu; koji glasi: da je shiroka skija po definiciji troma, tj da sporo prelazi sa kantne na kantnu; Metodom experimenta doso do zakljucka da je: "debelo" = agilno+stabilno. zivilo skijanje, i josh bolje zivilo skijanje na fat-:ski:
Vjerujem da je tih 168 cm dovoljno, al nekako mi se 176 cm cini josh bolje...da se kladimo da ce flexon veceras da predlozi neku duzinu tipa 188cm :jester:
Jel im se vec zna cijena???

ps

Kad je vec bio test; Blizzard Iqon 7400 (125-74-106) : kazu odlicna multi-condition skija.....znam, znam, kontam da te ne interesuje vishe nista sto je ispod 80mm :ok:

stekan
12.03.2007, 17:11
To što sam postao vjernik u široke skije, ne znači da sam izgubio vjeru u uske. Bilo mi je glupo da za vikend vučem više od jednog para skija, ali sledeći put nosim i Speedwave pa da ih mogu porediti metodom jedna žica Magfire, druga žica Speedwave. Ili jedna noga na SW, a druga na MF.
Jednom Manijaku sam obećao (nisam zaboravio) da ću ga zvati kad krenem za vikend na Gerlitzen, ali zbog sitne djece sad to nije bila prilika, ali mi se vikend varijanta mnoooogo svidjela, pa ćemo ponavljati.

Sapa, kad već spominješ test Blizzarda, izbor modela je bio vrlo skroman. Kao pravi Ski Manijak, bio sam prvi na žici i vidio sam kad su iznijeli na test ne više od 15-tak pari skija, od čega 5-6 ženskih, tako da nisam ni prilazio da vidim koji su to modeli.

wlad
12.03.2007, 20:51
Uh, super "zvuči" taj Magfire 12, geometrija pogotovo :ok: .

Jedino ne znam da li je bolje 2 šita ;) tatana (Magfire 14) ili 1, cena pretpostavljam "standardna" za tu klasu, da "probam":

Magfire 14: ~600EUR
Magfire 12: ~500EUR

?? :)

Jel ima PlanetBike u BG neki popust sada pri kraju sezone na skije za sledeću sezonu? :D

Sapa
12.03.2007, 21:58
Bojim se Wlad da si malo optimistican po pitanju cijena:
Mislim da ta 14-ka nece biti ispod € 700,-
A 12-ka jedno € 600,- (barem im je toliko cijena ove sezone na trulom zapadu)
Nego se loma strpis, pa kupis za jedno € 400,- krajem sezone ili narucijs kod 'brata shanera' za jedno € 250,- :sm022:

wlad
12.03.2007, 22:14
Kod nas su obično niže cene, od onih na trulom zapadu (barem gledajući Internet)...

Flexon
12.03.2007, 22:14
pa mislim sta ja svo vrijeme pricam
i ja sam imao isto iskustvo neki dan sa mokrim snijegom
nikakvih problema
ne obracas paznju na stazu vozis svoju voznju
i uvijek znas gdje je skija (na povrsini naravno)
u onim momentima kada obracam paznju na stazu onda trazim najvece
naslage mokrog snijega da u istima pravim zaokrete ma milina
i naravno da ne zaboravim
treba da oprobas taj megfire u duzini od 184
ne gubis mnogo na agilnosti ali dobijas mnogo na stabilnosti
pogotovo na tvoju visinu
i druga stvar da se zaobidje naravno onaj snowblade efekt
ili jos bolje da preskocis taj dio i predjes odma na 888 naravno 186 posto duzih nema
ili jos ponajbolje da oprobas stari model 999 za taj zivotom garantujem
i to naravno u 192

Flexon
12.03.2007, 22:15
kod nas su cijene jos nize:bootyshak

Sapa
12.03.2007, 22:19
treba da oprobas taj megfire u duzini od 184
ne gubis mnogo na agilnosti ali dobijas mnogo na stabilnosti
pogotovo na tvoju visinu
i druga stvar da se zaobidje naravno onaj snowblade efekt
ili jos bolje da preskocis taj dio i predjes odma na 888 naravno 186 posto duzih nema
ili jos ponajbolje da oprobas stari model 999 za taj zivotom garantujem
i to naravno u 192


Hahahaha, no comment. This is the voice of america speaking.....:sm017:

Flexon
12.03.2007, 22:35
ja razmisljam da nabavim sebi nesto old school
posto se na netu moze naci gotovo za djaba i to nove skije
skuplje dodje postarina
nista pretjerano mozda nesto 207
za proljetnih dana cisto da me zelja mine
...

Sapa
12.03.2007, 22:43
Oke old-skooler, ne pretjeruj. :smoke:
Nego fakat, kad odes u bosnu, otidji dole na buvljak mogo bi na svasta da naletis, ovo ozbiljno.
PS
I ba pa sto nekacis threadove o tim mjestima gdje skijas, eto gdje si skijo za vikend??? Pa to je nama vrlo exotico.....I napishi neki text o mad river glen, njihov pristup ski-turizmu je po meni pouchan.

Flexon
13.03.2007, 01:18
nesto sam bio napisao ukratko ali neznam gdje je
mozda je stiglo na pogresno mjesto mozda uopste nije stiglo
bilo kako bilo
vecih skijaskih poduhvata nisam imao ove gdoine
mislim nisam isao nigdje na vise dana
to je sve bilo po dan kad gdje mogu da ulovim slobodan
ali se skijalo solidno i sasvim sam zadovoljan
imali smo prilicno dobre uslove na istoku sto se snijega tice
doduse sa zakasnjenjem ali bolje nego ikada
da nisam sve slobodne dana sacuvao za put na te tamo prostore
definitivno bih isao na zapad
najvise me nervira kad neko hoce da ide na skijanje i pita kakvih lokala ima
u tom mjestu mislim stvarno koga briga
kad mislim da idem u lokal ili tako nesto idem na more
ja kad odem na skijanje dan pocinje prije 6
u redu na liftu stoim pola sata prije otvaranja
da uhvatim prvu zicu bez obzira na uslove
skijam par sati odem oko podne nazad da pojedem nesto legnem sat
i vracam se nazad do zatvaranja
kad dodjem predvece u sobu ko podgrijan les ne pada mi na pamet da idem negdje
pokiselim se u kadu sa vrelom vodom da opustim mjisice
da sam u stanju da ustan em ujutro
i tako svaki dan dok sam tamo
jer za mene je iskljucivo jedan razlog idenja na ski odmor...:ski: