PDA

Pogledati punu verziju : Izbor skija: odnos proizvođač-model...



stekan
24.01.2007, 16:07
Slučajno bacih pogled na rezultate ankete: http://skimanijaci.com/component/option,com_smf/Itemid,50/topic,143.0;viewResults/, pa me isti strašno podsjetiše na rezultate Svjetskog Kupa i dadoše mi motivacije za malo pisanija na ovu temu.

Ja nisam glasao na spomenutoj anketi, jer nije moguće označiti više proizvođača. Od karving skija do sada sam imao: 2 x Elan, 2 x Head, 1 x Atomic, 1 x Fischer, pa bi i moje glasanje bilo u tom pravcu.

Kod značajnog dijela skijaške populacije je prisutno nekoliko pristupa problemu izbora skije:
- Ako ne znam šta mi odgovara, znam šta voze najbolji u Svjetskom Kupu.
- Nije bitno koja je skija, sve dok na njoj piše Atomic (ili Salomon, ili Rossignol)
- Kad biram skiju, pitam: Koju Atomic (ili Salomon, ili Rossignol) skiju da kupim?

Apsolutno nemam ništa protiv Atomic skija, vrhunske su. Bio sam i jedno vrijeme sretni vlasnik SL:9. Ali probavajući vremenom dosta MODELA raznih proizvođača, naučio sam da meni kao rekreativcu koji ima solidnu tehniku i nikakvu kondiciju mnogi MODELI skija drugih proizvođača mnogo više odgovaraju od većine Atomic-ovih MODELA. Generalno, za iste uslove skijanja Atomic-ovi MODELI traže mnogo više snage u nožnim mišićima od MODELA drugih proizvođača. Poznajem tek nekolicinu skijaša za koje sam siguran da su Atomic MODELI kao izmišljeni (kao npr. uvaženi kolega Tataratira).

Danas je nemoguće pronaći novu skiju koja je loša. Svaka je odlična, ali samo za određeni nivo i tip skijaša. Ne možete izabrati lošu, ali je velika šansa da izaberete POGREŠNU za vas. Zbog toga pišem riječ MODELI velikim slovima. Većina rekreativaca kad ih pitate "koje skije imaš" će odgovoriti jednom riječju: Atomic, Fischer, Head itd. Ono što je bitno je MODEL skije. Svaki proizvođač ima i vrhunske i početničke MODELE.

Razlika između početničkih MODELA npr. Fischera, Elana, Salomona ili Rossignola je velika. Ali samo u cijeni. Početnik vjerovatno neće osjetiti drugu razliku.

Napredni i dobri skijaše imaju tendenciju da kupuju skije koje su namjenjene odličnim i vrhunskim skijašima, po mogućnosti iz Race serije, jer te skije su najbolje. I jesu najbolje, ali za koga? U praksi su takvi skijaši vrlo zadovoljni sa Race skijama, ali samo zato jer nisu imali prilike da ih uporede sa MODELIMA koji bi njima više odgovarali. Da jesu, vjerovatno bi komentari na te druge skije bili u stilu:
- baš je skija lagana
- kako se lako upravlja i kontroliše
- mogu skijati čitav dan bez odmora
- osjećam da skijam bolje nego prije, itd.
Tu se javlja vječita dilema: Da li izabrati skije koje će u rukama i pod nogama izgledati kao da sam u Svjetskom Kupu ili skije na kojima ću više uživati?

A sad najteže filozofsko pitanje: Kako da znam koja je skija idealna za mene?

Na zapadnim skijalištima je odgovor jednostavniji, jer tamo možete iznajmljivati skije u cilju testiranja i u toku dana isprobati više MODELA i što je bitno različitih dužina. Vidjeh prije nekoliko dana da 3 sata testiranja košta 11€ na Gerlitzenu. Čovjek koji tamo radi je iz naših krajeva i rado će pomoći sugestijama oko izbora za testiranje.

Na našim skijalištima rješenje je skijati sa kolegama, probavati njihove skije i čuti njihovo mišljenje. To je i jedna od velikih prednosti Ski Manijaka. Provjereno. It works.

Prije testiranja treba kopati po Internetu, gledati što više rezultata testova skija i čitati komentare po forumima. I nikome ne vjerovati previše, pa ni ovome šta ja pišem. Ovo kopanje po Internetu će vam pomoći da suzite izbor na 5 - 6 potencijalnih MODELA, koje ćete pokušati isprobati. Ako ste na Internetu našli da su Fischer RX8, Elan Magfire 10, Atomic Metron B5 ili Head C260i odlične skije, niste nigdje pronašli loše komentare o tim MODELIMA i još ako vam je to potvrdio neko ko ima neku od spomenutih skija, velika je šansa da će i vama biti odlična. Ali bićete sigurni tek kad je isprobate i uporedite sa drugim skijama. Morate imati u vidu da su spomenuta 4 MODELA različitih namjena, a vjerujte i vrlo različitih cijena.

U pravilu, poredeći cijene skija sličnih karakteristika različitih proizvođača, kod „jačih“ proizvođača je i cijena značajno „jača“.

My two cents.

D.I.M.
24.01.2007, 17:31
Marketing je cudo. Pa i normalno je da se kupuje ono sto je najbolje i sto voze najbolji. Pogotovu kada si mlad i neiskusan i zeljan izgleda i to dobrog. Nema tu niceg loseg. Ponekad se u toj preteranoj zelji skije malo teze vode jer "kaznjavaju svaku gresku", ali sledece sezone se mogu i zameniti.
No, kako se postaje stariji, naravno i iskusniji, shvata se gde ti je mesto. Laksa vodljivija skija bez preteranih "race" odlika. Mozda nisam u pravu? Nema vise oznake RC na gornjoj strani. Skija za uzivanje.
A o probanju, ne kaze se: sirotinjo i bogu si teska. Kada kupujemo cipele i patike normalno je da se probaju, isto je i sa odelom ili haljinom. Ali kada se kupuje automobil, ja ga jos uvek ovde kod nas, nikada nisam prethodno probao (a bili su novi). A skije su tu negde izmedju cipela i ....
Do sada sam vozio dva modela carv skija. Street racer 8 i magfire 8. Ove elanove mi nekako bolje prijaju pogotovo po hrpicama snega koji se nakupi u toku dana. Street racer je nekako tonuo u njih i pod cipelom se osecala nelagodnost.

tataratira
25.01.2007, 07:32
mozda zvuci malo mazohisticki ali i borba sa skijom ima svojih drazi
naravno da je sve to individualno, ja mogu napraviti ujutro na praznoj stazi 5 spustanja i da sam ispunjen tim momentima adrenalina citav dan

ja sam nisam ni pomisljao da stanem na skiju koja nema šasiju ko Tamić
mada se gs9 ne vodi kao "upravljiva skija" nakon Bete 10'22 ona je prava igračka u odnosu na prethodnu koja je u svakom spustanju novi izazov
ali ta razlika u adrenalinu utice i na zadovoljstvo na kraju dana
a sve zavisi sta covjek trazi od skijanja, neko savrsenstvo vidi u pravilnim zavojima a neko u sirovoj jurnjavi

nemam nekih argumenata da branim Atomic jer nisam probao
puno skija da imam neko misljenje ali i ono bi bilo subjektivno
mislim da ipak treba teziti skijama koje imaju manju toleranciju na greske
ako neko misli da napreduje, ako misli da uziva samo treba odabrati odgovarajuci model, kao sto rece stekan, pa makar i Atomic :ok:

zloglasni
25.01.2007, 09:27
Moj glas ide punisherima (race modeli) jer uvek znas kad si pogresio :) .Mada ko ima mogucnosti trebalo bi da ima bar dva para jel ipak race modeli tesko podnose bilo sta sem pisti kojima su namenjeni a malo je terena koji se tako uredjuju i mogu da izdrze ceo dan.

Racionalan izbor bi bio neki jaki allmountain pa ko sta vise voli

stekan
25.01.2007, 09:59
Tataratira, očekuj me na kafu ovaj vikend. A i da zamjenimo skije na par vožnji.

Atomic skije su takve kvalitete da ih ne treba niko braniti. Samo sam htio da skrenem pažnju da za rekreativce postoje izbor od oko 150 i više MODELA raznih proizvođača skija za ovu zimu. Atomic je samo jedan od njih i ne smatram da ima ni lošije ni bolje skije za rekreativce od drugih. Izbor skije je čisto individualna stvar i svakome treba nešto drugo. Što bi narod rekao: Sto ljudi, sto ćudi. Sto žena, dvjesta sisa.

Skije za takmičare su sasvim druga priča i smatram da nemaju veze sa izborom skija za rekreativce. Tu su u igri velike pare i takmičari su roba kao i svaka druga. Bode je kao takmičar odrastao na K2. Nakon toga je vozio Fischer, Rossignol, Atomic i trenutno je na Head. Sutra, ko zna. Janica bi bila ono što jeste i na Atomicu, kao i na Fischeru. Ko ima više para, ima i više takmičara na vrhu. Normalno, mora imati i vrhunske skije.

tataratira
25.01.2007, 10:15
to svakako, ja se slazem sa tobom u potpunosti


sve takmicarske skije nude stabilnost na velikim brzinama
na uštrb upravljivost skije na malim brzinama

ko je kupi radi šare na skiji svakao je sebi kupio problem
a ne skiju za uzivanje

bas me zanima SW 12, po testovima to bi bila skija za mene
ni meni nije drago imati dva para skija, cim jedne ne poneses
pokajes se, ili na pocetku ili na kraju dana...a vozati ih svaki dan gore-dole ako zatreba, nema smisla

bas me zanima SW

Sapa
25.01.2007, 11:39
mozda zvuci malo mazohisticki ali i borba sa skijom ima svojih drazi
naravno da je sve to individualno, ja mogu napraviti ujutro na praznoj stazi 5 spustanja i da sam ispunjen tim momentima adrenalina citav dan

ja sam nisam ni pomisljao da stanem na skiju koja nema šasiju ko Tamić
mada se gs9 ne vodi kao "upravljiva skija" nakon Bete 10'22 ona je prava igračka u odnosu na prethodnu koja je u svakom spustanju novi izazov
ali ta razlika u adrenalinu utice i na zadovoljstvo na kraju dana
a sve zavisi sta covjek trazi od skijanja, neko savrsenstvo vidi u pravilnim zavojima a neko u sirovoj jurnjavi

nemam nekih argumenata da branim Atomic jer nisam probao
puno skija da imam neko misljenje ali i ono bi bilo subjektivno
mislim da ipak treba teziti skijama koje imaju manju toleranciju na greske
ako neko misli da napreduje, ako misli da uziva samo treba odabrati odgovarajuci model, kao sto rece stekan, pa makar i Atomic :ok:


@tataratira, ‘naaas da se slazemo u mnogo cemu sto se skijske vjestine tice, (osim naravno po pitanju betona zvagnog Atomic :sm021: . Naravano da je za izbor skije najbitniji nivo i licni afinitet. Slazem se da ko zeli da se potpuno usavrsis u disciplini zvanoj “speed only’,mora prije ili kasnije da uzjase te race-modele. Ali ne slazem se da je potrebno voziti race modele skija da bi se razvijao u ‘kompletnu skijasku licnost’. Cak sta vise. Nedavno smo konstatovali da kad dostignes odredjeni nivo: tzv. “dipomirani profesor skijanja” onda nema vise veze kakve skije po kakvom terenu vozis, ali dok si na putu da dosegnes savrsenstvo mislim da na tom putu ‘skijaske samospoznaje’ (ohaa ode ja daleko, ovo ko da je monolog iz Rata Zvijezda: Yodda filozofira sa mladim Lucom Skywalker-om kako da prevazidje samog sebe i pobjedi svog nezgodnog oca Dart Vader-a) moras da koristis materijal prigodan svom uzrastu i vjestini. Prije nego predjes na savladavanje guja, moras prvo da se igras s gusterima da se oslobodis straha od reptila….A i tu je pitanje koje guje volis da krotis? Anakonde? Poskoke? Kobre? Za mene je car ko ostavi svoj trag na zajebanom terenu, a ne ko se se za 1:38 spusti do Prace. A za ova dva umjeca ti trebaju dvije razlicite tehnike skijanja i dvije razlicite daske. Lijepo je kad mozes ovo oboje odlicno da upraznjavas, onda si Luc Skywalker.
A moje licno iskustvo sa skijama i tehnikom je sljedece; U sezoni 99/00 po prvi put sam stao na carve skije, mislim da su bile Rosis 9 s pros (trazio u rental servisu bolju skiju i oni mi dali to). Ja stao na ta zastrasujuce kratka cuda i oma vozio ko da nikad nista drugo vozio nisam (zadnje daske na kojim sam prije toga stajao su bile neke RC 04 195 cm ’92 godine) , reko sta je ovo? miracle. Pa ja derem pistu pa i pored piste, cak i to ide dok se ne zaglavis u ozbiljniji cjelac. Poslje jednog dana meni skija postala dosadna!!! U tom mom prvom iskustvu sam shvatio da mi to ne pruza adrenalinski kick (ovo ozbiljno), jedino sta sam mogao je bilo da skije sto vise povalim i ubrzavam sve vise i vise….a u toj brzini za mene postoje granice….Otiso u servis da trazim nesto da me zamara (covjek zemljoradnik). Kasnijih godina probao svasta, a imo osjecaj da sam sa svakom novom kategorijom daski naucio po neso novo u (carve)tehnici, al najmanje uzivanja imao na tim race modelima, ne zbog teskoce da savladas zavoje, nego zbog jendostranosti u koristenju. Bilo mi nezanimljivo, dok god dajes gas one idu, kad zelis varijaciju (po pitanju terena) one stanu. Znam da je ovo uzasno generalizovanje i da ima raznih race modela (a i profesora skijanja), al sta da radim nisam takmicar, nego slobodni skijas….i tako ja poceo da izbjegavam sve sto u predznaku ima SL i GS. Dal se na tim modelima da nesto vise nauciti o tehnici, nego na nekom rekretivnom modelu, ne usudjujem se da kazem, konatam da ne.:smoke:

Da se razumijemo i ja volim da pritisnem papucicu do daske,poranis ujutro pista sredjena, osjecas se na tim betonskim Atomicima ko Hermann Maier, jeste Tataratira to je isto zesci adrenaline-kick, al je meni jos zesci kick proci kroz cjelac ostaviti svoj potpis, pregazit more hangova (jedno 6-7-8 za redom u jednom cugu, dosta i previse hahaha), pravi ego-trip: naci neku precicu, imati osjecaj da niko nikad prije tebe tuda nije prosao (a ono ustvari svuda oko tebe tragovi od skija i boardova, al nema veze ). E za to sve nemam nista od tih GS-ova, Sl-ova i ostalog race matreijala, mislim moze i to; al sto da vozim Gti golfa po Bulozima i Crepoljskom kad jedna AWD terenac to sve moze bolje.
Piii, krenulo me ovo pistanje, ala valja radit.:glavaozid

tataratira
26.01.2007, 14:22
ma pusti prolazna vremena, adrenalin se pali na granici kontrole i mogucnosti, a na pravilne zavoje imaš ego-kick...a meni draze, adrenalin pa tek onda dopamin



moraš zgaziti skiju da proradi, ne moras biti takmicar
svaku skiju klase GS 11 nema nikakvog smisla voziti polako
kada se prepadnes brzine u ocima, ne pod nogama
onda skontas drazi te skije..kocenje je najtezi posao
jer nije predvidjena za to, jer ko skrece taj i koci :o)))

a led ?
GS je AWD !

Sapa
26.01.2007, 15:14
ma pusti prolazna vremena, adrenalin se pali na granici kontrole i mogucnosti, a na pravilne zavoje imaš ego-kick...a meni draze, adrenalin pa tek onda dopamin
moraš zgaziti skiju da proradi, ne moras biti takmicar
svaku skiju klase GS 11 nema nikakvog smisla voziti polako
kada se prepadnes brzine u ocima, ne pod nogama
onda skontas drazi te skije..kocenje je najtezi posao
jer nije predvidjena za to, jer ko skrece taj i koci :o)))

a led ?
GS je AWD !


Ma jok pravilni zavoji, rad u cjelcu uporedjujem sa (svojerucnim) potpisom;
kod mene nikad pravilan i nikad isti, al vazda originalan:sm022:

Ego-kick imam samo kad picim pored kakve publikom ispunjene terase. 'Naas naas (hebo naas): S 'Mostarskog' skacem samo kad se skupi bus japanskih turista sa objektivima.....onda ocekujem onaj kratak ali srdacan....to se parama platit nemoze :sm017:

Ma svaka radnja vezana za skijasku vjestinu : dva metra svjezeg pudera, speed (only), cjelac, hangovi, dobra skijasica na zici (ili ispod nje)..... sav taj stimung djeluje na mene bolje od dopamina, kokaina i oxo-ljepila zajedno.

Treba bit faca pa voziti rekreativnu skiju ko sto vozis GS 11.Za to ti je potrebna tehnika skijaskog trcanja, rad ruku i stapova, moras se znati zalaufati burazeru.:ski: A jesi probo da kocis na skijama za skijasko trcanje???
Za.ebano.

a led? ako su kantne dovoljno ostre onda me jedino brine tanak led.;)

P.S.
Pitacu smetljare jesu testirali onaj Atomic MID, kako li mu reaguje flex u onoj presi za mljevenje???:sm021:

Buda
27.01.2007, 03:22
ma pusti prolazna vremena, adrenalin se pali na granici kontrole i mogucnosti, a na pravilne zavoje imaš ego-kick...a meni draze, adrenalin pa tek onda dopamin



moraš zgaziti skiju da proradi, ne moras biti takmicar
svaku skiju klase GS 11 nema nikakvog smisla voziti polako
kada se prepadnes brzine u ocima, ne pod nogama
onda skontas drazi te skije..kocenje je najtezi posao
jer nije predvidjena za to, jer ko skrece taj i koci :o)))

a led ?
GS je AWD !
Podpisujem:yay:

stekan
29.01.2007, 09:51
Preko vikenda smo se okupili na Jahorini i u praksi smo isprobali naučnu metodu "isprobaj tuđe skije" koja je dala izuzetno pozitivne rezultate, a osnovno zapažanje je da je nema skije za koju su svi dali isti komentar. Potvrdilo se pravilo da nema pravila, tj. da je izbor skije čisto individualna stvar, te da je isprobavanje što više različitih modela jedina prava metoda.

Ekipu su činili: Markoos, Crazy Kong, MunZe, Tataratira, Oggy, Top i moja malenkost.

Voženo je: Fischer AMC70, Head XRC1100, Head Monster M72, Atomic GS:9, Elan Race SL, Fischer RC4 Race SC i Elan Speedwave 12.

Ambijent:
746

Pauza za podešavanje vezova za druge pancerice:
747

Top
29.01.2007, 09:58
Samo da potvrdim sve ovo sto je Stekan napisao, i bravo za tekst.

Top

stekan
29.01.2007, 13:20
Izvini Igore što sam gore napisao da si ti Top, kad si ti u stvari Neo.

Evo i gladnih izgladnjelih testiranjem skija:
748

A to je i vrlo naporan posao, pa je umor imao uticaja na pojedince:
749

Top
29.01.2007, 13:28
Ma nema frke, ja sam i Top i Neo i Igor :dziveli:

boki04
29.01.2007, 13:58
vidim da vam je lepo bilo i da je munze lepo odspavao na stolicamo kao "fakir"

tataratira
30.01.2007, 07:11
vala sam ovaj vikend probao skija i previse
jos sam pod utiskom da objektivno to "elaboriram"
ali iznenadićeš se koliko se ljudima dopao GS9
a meni Elan SL i to sa 160 cm visine

kasnije idu slike

tataratira
30.01.2007, 08:03
http://images.fotopic.net/ylocwy.jpg http://images.fotopic.net/ylocwg.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:04
http://images.fotopic.net/ylocwf.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:05
http://images.fotopic.net/ylocw5.jpg
http://images.fotopic.net/ylocwe.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:05
http://images.fotopic.net/ylocwh.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:07
http://images.fotopic.net/ylocwi.jpg

Fly By Atomic

tataratira
30.01.2007, 08:09
http://images.fotopic.net/ylocwc.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:32
http://images.fotopic.net/ylocw7.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:34
http://images.fotopic.net/yloa20.jpg

tataratira
30.01.2007, 08:35
nisam nasao prkladniju temu da okacim slike, valjda ne smeta

Markoos
30.01.2007, 09:20
Potvrdjujem i potpisujem gore napisano, pozdrav svim prisutnima na ovom okupljanju ovaj vikend i nadam se da cemo se uskoro opet videti.

Tataratira slike su odlicne, ovo moramo ponoviti pod hitno:)

Top
30.01.2007, 09:23
Slike su fenomenalne, i nadam se da cemo uskoro ovo ponoviti :D

stekan
30.01.2007, 09:33
Fotografije i dva videa sam postavio u galeriju: http://skimanijaci.com/component/option,com_gallery2/Itemid,26/?g2_itemId=8687

tataratira
30.01.2007, 09:59
e hvala za video, sledeci put ja snimam

Sapa
30.01.2007, 10:05
Momci svaka cast na slikama,

Mislim da ovih dana Jaha nije mogla dobiti bolju reklamu od vaseg foto-zapisa. Kakav zim-ski- ugodjaj (kolko vidim bash, bash dno Prace???).....Evo sad bi pobjego s posla, napustio zenu, djecu (i ljubavnicu), sjeo u auto.... i samo jos svratio do shupe da pokupim one moje dvije 'ljepotice" od 175 cm...

NEgo tataratira jesi ti vozio i sta drug osim onih tvojih betona????:sm021:

Ako jesi, onda prijavi sta i kakvi su utisci. Znatizeljan sam. A posje cu ti reci sta podrazumjevam pod AWD.
Ps
hvala za onu info. mislim da necu dalje da trazim...imam samo jos jedno pitanje o konkretnoj lokaciji, javi cu na PM.

tataratira
30.01.2007, 10:38
Sve u svemu taj Elan Race SL mi je najbolje legao, ali bih se dobro zamislio da li da ih mjenjam za gs9. SW 12 je dosta mekši, sto je i za ocekivati,
ustvari prilagodljiviji podlozi, dok je torzija zadovoljavajuća ali nedovoljna
poslije Atomic-a, iako 8 cm manji SL daje bolji osjećaj stabilnosti svojom tvrdocom dok SW prati podlogu pa se ne mozes racunati na povrat energije kada je skija savijena...mislio sam da je do Fusion sistema ali na SLu se osjeti mnogo energije iz zavoja a ima isti sistem


nastavlja se...

Sapa
30.01.2007, 10:54
Sve u svemu taj Elan Race SL mi je najbolje legao, ali bih se dobro zamislio da li da ih mjenjam za gs9. SW 12 je dosta mekši, sto je i za ocekivati,
ustvari prilagodljiviji podlozi, dok je torzija zadovoljavajuća ali nedovoljna
poslije Atomic-a, iako 8 cm manji SL daje bolji osjećaj stabilnosti svojom tvrdocom dok SW prati podlogu pa se ne mozes racunati na povrat energije kada je skija savijena...mislio sam da je do Fusion sistema ali na SLu se osjeti mnogo energije iz zavoja a ima isti sistem

nastavlja se...

Thnx mate,
Utisci su ti ko da si ih skino s nekog test-sajta;) , ma zezam se, al tvoje iskustvo sa SW12 se pomalo poklapa s nekim testom koji sam citao, kazu loma mu fali rebound. Mada sve je to relativno kad mu 'povrat energije uporedjues sa tim
A vidim da je bilo i nekih blagih AWD modela poput AMC 70, a onaj head XRC (sta ono bi 1100?) jesi probo i te daske???

Nasatavi, ihaaa samo kad bi moglo vise da se vise skija a manje shupljira o skijama:ski:

tataratira
30.01.2007, 11:29
Fischer, upravljiv i previse za moj pojam skije
slalom hvata kao sto i treba ali nastavak iz slaloma u veleslalomski zavoj
me je doveo na repove a onda i na guzicu..za slalom je odlican
ali SL ima vecu stabilnost iako je manji, teži "volan" od Fischera
koji je bas klizav pod nogom, kao elektronski servo volan,
nema povratnih informacija ali skreće gdje zamisliš

Markoos
30.01.2007, 11:34
Jel to komentar na Fischer RC4 Race SC ili AMC70?

Sapa
30.01.2007, 11:37
Fischer, upravljiv i previse za moj pojam skije
slalom hvata kao sto i treba ali nastavak iz slaloma u veleslalomski zavoj
me je doveo na repove a onda i na guzicu..za slalom je odlican
ali SL ima vecu stabilnost iako je manji, teži "volan" od Fischera
koji je bas klizav pod nogom, kao elektronski servo volan,
nema povratnih informacija ali skreće gdje zamisliš


Oke to je taj RC4 pretpostavljam da na njega mislis, dalje, Pljiiiz continue.....:yay:

tataratira
30.01.2007, 11:38
iako je SW reklamiran kao brza skija, ona to svakako jeste, primjetili ste da nema te tehnologije u Race modelima....

nema energije, sva ta tehnologija je ustvari amortizacija
od Fusiona do Wawe-a, sve ono sto vas umara na skijanju
sa ovom skijom je u pola manje, bas kao i adrenalin
bez obzira na brzinu

da napravim komparaciju moram opet u svijet automobila
Voznja u Mercedesu je uzbudljiva samo ako gledate u brzinomjer
sve ostalo je podredjeno da se ta brzina i ne osjeti

odlican skija, mozda bi me 14ka odusevila ali u ovom slucaju Race SL
je mnogo bolja skija

sto me krenulo... :o))

tataratira
30.01.2007, 11:40
Jel to komentar na Fischer RC4 Race SC ili AMC70?


jeste, nisam probao AMC70

Sapa
30.01.2007, 12:18
da napravim komparaciju moram opet u svijet automobila
Voznja u Mercedesu je uzbudljiva samo ako gledate u brzinomjer
sve ostalo je podredjeno da se ta brzina i ne osjeti

odlican skija, mozda bi me 14ka odusevila ali u ovom slucaju Race SL
je mnogo bolja skija

sto me krenulo... :o))

Pazi sad, imam za tebe samo takav materijal, necu da cujem da si se na ovo zalio:znam nekoga ko ima jedan rashodovan par pa mozda nabavim za test.

http://web.inter.nl.net/users/eigenwijs/speed/Ski/Pict/skifotos/ski6.jpg

Ako ovo gore ne zadovoljava tvoje norme onda ces morati sam da ih pravis;)

Evo jos jedan sajt samo za tebe: www.speedski.com

Ps
Steta sto nisi probo one amc 70 i Mi72, kao i head xrc, vise me interesovalo sta o takvim modelima mislis....

oggy
31.01.2007, 00:49
Pozdravi cijeloj ekipi, a posebno GRAS-ovim uposlenicima. Ja stigao kuci prije pola sata, pa pacenik odma' na forum da vidim sta ima :sm022: Hvala za slike i filmice. Fly by nema sta, desna mi je bar pola cm od zemlje ;)

Sto se skija tice, testirah GS9, Speedwave i RC4 i utisci mi se poklapaju sa Tataratirinim.

GS9 mi je ostavio ubjedljivo najjaci utisak, upravljiva a kad legnes na nju ko da si sjeo u tenk ("uso majmun u tenak - bice katastrofa"). Stvarno nisam nikad osjetio slicnu stabilnost u zavoju. Ali je za jurcati, samo jurcati i nista osim jurcati. Pokusaj spustanja istog kliznom te'nikom od startne kucice na Praci je bila prava borba, u dubokom (odnosno nekoj kasi od 20-30cm) je SL pjesma u odnosu na 9ku. I da, kada Safet Susic stane na GS9, pretvara se u Faruka Hadzibegica... :hair: :smoke:

Speedwave cudan totalno, idem sa njim jednako ko i sa mojim SLom ali kao da se on sam vozi a ne ja... definitivno mu fali energije, ali pretpostavljam da je zato ko stvoren za one malo slabije kondicije, manje kilaze i sl. RC4 probao al ko da i nisam, samo jednu (posljednju) zicu, nit je vise bilo staze nit sam ja vise imao nogu pa ne mogu prenijeti neke posebne utiske.

Pa eto, valjalo bi definitivno ponoviti... ja sam ako bog da gore jope za 10ak dana, mozda i ta Igrista padnu :sm018:

oggy
31.01.2007, 01:03
E da, danas je inace bilo genijalno na Jahorini, suncano a ne odvec vruce pa su staze dosta dobro drzale. Ja se presaltao malo na jednu dasku, sreca pa izgleda da kruska nije nesto isla danas. Upuceni znaju o cem pricam ;)

oggy
31.01.2007, 01:05
Ili bolje reci "inicirani" :cug:

tataratira
31.01.2007, 07:14
Nisam ja jedini koji je prodao skije za rakiju, stariji pamte da se to desavalo i ranije :dziveli:


bilo je super, vadite Sapi mast da se pojavi dogodine :ski:

Sapa
31.01.2007, 09:16
Nisam ja jedini koji je prodao skije za rakiju, stariji pamte da se to desavalo i ranije :dziveli:


bilo je super, vadite Sapi mast da se pojavi dogodine :ski:

Ne nego obrnuto: stariji pamte da se od PRAZNIH buradi za rakiju pravila odlicna Freeride daska, dakle prvo ispraznis, tj ispijes bure, a onda pustis da se wooden-core dobro isushi (to zbog povratka energije ), namazes konjskom balegom (citaj univerzalni wax) ooohaaa, E =mc na kvadrat. To su bila sretnija vremena kad se staze nisu uredjivale (no ratrak no piste bully).

A da mi vadis mast to 100%, meni valja cekat do marta za sljedecu porciju teskog drogiranja, dakle tu ti definitvno zavidim na luskuzu zivljenja na 25 km od "Najljepse".....

samo ja se radujem i tudjoj sreci, sto je vise veslih (big smile) skijasa to je manja nadrkanih gradjana........i sta da ti kazem, parafraziro bih jednog velikog igraca: cuvajte mi Jahorinu kao zenicu oka svoga

tataratira
31.01.2007, 11:03
mozda ligure prave od buradi, Atomic prave od kazana :dziveli:
full metal jacket

Sapa
31.01.2007, 11:08
mozda ligure prave od buradi, Atomic prave od kazana :dziveli:
full metal jacket

Halo sofer :couto: , sve kulturne skije prave sa drvenim jezgrom. Atomic izljevaju u RO "Zica" odjel "armirani beton"

Sapa
31.01.2007, 11:24
smokiiiiin...............:smoke: