PDA

Pogledati punu verziju : Trenutno losa situacija sa snegom



Bata Bane
15.01.2007, 01:44
Evropski skijaški centri zatečeni prolećem usred januara


Subota, Januar 13, 2007 14:18 -- Evropski skijaški centri su zatečeni prolećem usred januara. Na švajcarskim, francuskim i austrijskim Alpima se skijaši, umesto aktivnog odmora na skijaškim terenima - izležavaju i sunčaju. U većini evropskih država temperature su za do sedam stepeni Celzujusa više od uobičajenih za ovo doba godine. I u hladnim delovima Rusije već triput od početka godine su zabeležene rekordno visoke temperature za januar - iznad nule.

Za takvu situaciju stručnjaci krive - globalno otopljavanje. Evropska komisija je ponovo istakla da zemlje Evropske unije, a i ostatak Evrope, treba da smanje emisiju gasova koji izazivaju efekat 'staklene bašte' za bar 20 odsto u periodu do 2020. godine kako bi se ublažile klimatske promene i sprečile katastrofalne razmere. Globalno zagrevanje bi moglo da u narednih 10 godina dovede do smanjenja broja skijaških centara u celoj Evropi, a naročito u nižim oblastima, saoštila je nedavno Organizacija za privrednu saradnju i razvoj [OECD].

'Od evropskih zemalja, koje smo proučavali, najrizičnija situacija je u Nemačkoj', piše u izveštaju OECD, s napomenom da za njom slede Austrija, Italija, Francuska i Švajcarska, prenele su agencije. U Nemačkoj je temperatu za sedam stepeni Celzijusa višia od uobičajene za zimsko doba, a banke u Švajcarskoj su počele da odbijaju kreditiranje građana za kupovinu zimske opreme za oblasti koje se nalaze na nadmorskoj visini manjoj od 1.500 metara. Prema rečima jednog klimatologa, skijaški centri u Alpima doživljavaju najtoplije vreme u poslednjih 1.300 godina.

Neki naučnici smatraju da je reč o prirodnom fenomenu, dok drugi sumnjaju da je ova situacija tesno povezana sa emisijom gasova izazivačima efekta 'staklene bašte', koji se oslobađaju pri spaljivanju fosilnih goriva. OECD je uradio prvu sistematičnu studiju ove vrste, sprovedenu širom oblasti oko Alpa, pri čemu je obuhvaćeno 666 centara.

U oko 90 odsto od 666 centara ima dovoljno snežnog pokrivača za jedan određen period svake godine, što je iznosi 100 dana i više 'raja' za skijaše. Međutim, situacija iz godine i godinu se menja. Porast temperature za samo jedan stepen doveo bi da se u periodu između 2020. i 2025. godine broj skijaških centara sa dovoljno snega smanji na 500.

Porast temerature za dva stepena bi do 2050. godine smanjio broj tih centara na 400, dok bi porast od četiri stepena, što se očekuje krajem veka, sveo broj skijaških centara na samo 200.

Alpski turizam je glavni 'prikljupač' prihoda u privredi zemalja oko Alpa, podvlači se u izveštaju OECD-a uz naglasak da ima oko 160 miliona 'skijaških dana' godišnje u Francuskoj, Austriji, Švajcarskoj i Nemačkoj i da to koristi oko 60 do 80 miliona turista. Zime bez snega postaju sve češće, a turističke organizacije pred turistima ne može da da 'opravda' veštački snežni pokrivač na skijaškim terenima. Pravljenje veštačkog snega je opasno po životnu sredinu, a i pokazalo se beznadežnim pri određenim temperaturama. Ne pomažu ni zaštitini pokrivači, ističu stručnjaci. 'Plastični pokrivač može da zaštiti glečere, ali ih neće u potpunosti sačuvati ukoliko se nastavi globalno zagrevanje planete', naglašeno je u izveštaju OECD-a.

Izvor RTS

ski
16.01.2007, 08:49
Ima li bar negde snega za solidno skijanje?

zloglasni
16.01.2007, 22:24
Ima u centralnoj i zapadnoj amerci :) .Ovde je najhladnija zima u zadnjih 150 god.Cak se temperatura u los angelesu pre neki dan spustila na 0 sto je nezapamceno ovde.

vujche
17.01.2007, 16:25
Ima li bar negde snega za solidno skijanje?
Budi malo precizniji,recimo ja sam se u nedjelju vratio iz Francuske(Tignes-Val d'Isere) i tamo ga ima,za Austriju ti jedino mogu reci,koliko pratim Obertauern,a Italija je koliko cujem dosta losa.Ali navodno od ponedjeljka padaju temperature i snijeg i u nizinama:sm018: .

wlad
17.01.2007, 20:20
Ima u centralnoj i zapadnoj amerci :) .Ovde je najhladnija zima u zadnjih 150 god.Cak se temperatura u los angelesu pre neki dan spustila na 0 sto je nezapamceno ovde.

Ovo je prilično kontradiktorno sa tvrdnjom iz prvog threada.

Ako je u pitanju globalno zagrevanje, kako je onda u US najhladnija zima u zadnjih 150 godina? Ili pod globalno ne računaju US ;).

Bolje da zaobiđemo fatalizam ;) i jednostavno predpostavimo da je ova zima toplija nego inače (kao što je u US hladnija nego inače) :D.

daki
17.01.2007, 21:14
Bolje da zaobiđemo fatalizam i jednostavno predpostavimo da je ova zima toplija nego inače (kao što je u US hladnija nego inače) .

Always look at the bright side of life!:)
Tako je Wlad, bice bolje sledece godine:ok:

kop
17.01.2007, 22:03
Bilo bi fino da urade ta istrazivanja i za nasu zemlju ! A nama ostaje da se nadamo da je prirodi prosto tako doslo :) i da ce se sledece godine vratiti hladnije vreme !

Stevs
17.01.2007, 22:09
Nakon 4 jako snežne godine moglo se i očekivati da naiđe sušniji i topli period. Mada ko će ga znati šta će biti u februaru i martu.

kop
17.01.2007, 22:13
Meni je jako cudno sto je jos i pre decembra bilo napadalo onih 42 cm snega na Kopu, i bilo je jako hladno, a onda prosto doslo ovo fuuuuuuuj vreme i istopilo sve !:sm008: Nadam se da ce u februaru i martu biti mnogo bolje jer cu ici na jahorinu i na vikende na kop ! :)
A za sledecu godinu se nadam da ce biti kao februar/mart 2006 ! :)

stekan
21.01.2007, 10:00
Sinoć sam se vratio iz Austrije. Od 14 dana samo u petak (19.01.) nismo skijali, jer je na vrhu bio izuzetno jak vjetar pa većina četverosjeda nije radila, a i povremeno je padala lagana kiša. Sve ostalo je bilo odlično skijanje na umjetnom snijegu sa sunčanim vremenom. Za razliku od Madonne Di Campiglio (Ski Manijaci, decembar 2006) gdje ispod snijega vrebaju stijene i kamenje, na Gerlitzenu je podloga travnata, pa je i debljina od 5 do 20 cm utabanog snijega više nego dovoljna za cjelodnevno skijanje. Pokupio sam samo par jedva vidljivih ogrebotina na podlozi. Do podneva je staza bila tvrda, a kasnije omekša, tako da na južnoj strani postane mokra kaša, a na sjevernoj brašnasta masa na smrznutoj podlozi. Idealni uslovi za usavršavanje tehnike na različitim podlogama.


Zbog vijesti o lošoj situaciji na austrijskim skijalištima (to se nekad zvalo "neprijateljska propaganda"), četiri porodice mojih poznanika su otkazali dolazak na Gerlitzen prethodne sedmice i otišli su umjesto toga na Žabljak.

wlad
21.01.2007, 19:04
Na Žabljaku je bila dobra situacija sa snegom do pre par dana (bio sam u utorak i bilo je odlično), od četvrtka kada je padala kiša i uništila staze nema nikoga na stazama.

Stit
21.01.2007, 21:01
Do kraja slijedeće nedjelje u CG planinama napadaće 50-100cm snijega. Vratiće se zima na velika vrata. Evo jedne karte koja to potvrđuje:
http://www2.wetter3.de/Animation_12_UTC_05Grad/156_24.gif
:yay: :yay: :yay: :yay:

wlad
21.01.2007, 21:20
Iz tvojeg posta u božije uši :D.

CrazyKong
22.01.2007, 09:40
da, da
Bice veomaaaaaa veselo na CG planinama ovih dana......

daki
22.01.2007, 15:52
SUPER VIJESTI ZA SNIJEG!
Inace, staza na Savinom kuku radi svaki dan-radile su i danas SVE staze.
Donji dio staze je danas "pukao" ali zato od medjustanice i gornji dio staze(prva i druga zica) ima 1-2m snijega i skijanje je ODLICNO!

kop
19.02.2007, 21:10
Sada se situacija sa snegom prilicno popravila :dziveli: Naravno jos padavina nikad nije na odmet... :)

nidza
24.02.2007, 18:44
Ja sam bio prošli i pretprošli vikend na Kopu - ubismo se od skijanja, od prve do poslednje žice. Malo magle, malo vetra, malo sunca - ali sve na skijama, ništa u kafani.

Na žalost, malo moram da pauziram zbog ispita, a u međuvremenu igram oko lustera da padne sneg početkom marta, pa da zabodem celu nedelju. Kakva je trenutna situacija, je'l ima nekog gore, ili da se skoro vratio?

nidza
12.03.2007, 22:34
Prošle nedelje takođe odlično na Kopu. Lagane staze su obično već posle 10 ružne, ali Gvozdac i Pančić između žica i drveća ko zmaj. Na Gvozdcu sam bio odmah posle prve žice direkt iz Rtnja, obično sam na stazi do 10, pola 11, nakon čega bi se priključilo još 2-3 skijaša. Zaleđena, hrapava, fantastična za brzi karving bez odmora. Već iza 11 sneg u gornjem delu postaje poprilično ružan, ali ga je moguće lepo zaobići offpist vožnjom sa druge strane sidra i priključiti se pred kraj prve trećine. U donjem delu je neprekidno fantastično, polutvrdo i veoma brzo.

Poslepodne već nigde nije moglo da se skija baš sa uživanjem. Snega ima dovoljno, ali je odvratan.

Mislim da ovim odjavljujem sezonu, barem što se moje malenkosti tiče. Nisam očekivao ni blizu da ću se ovoliko naskijati na Kopu. Žao mi je što nisam mogao do Breze ili Jahorine, ali jednostavno previše obaveza.