PDA

Pogledati punu verziju : Vosak...Stik ,gel..?



djurodjuka
13.01.2007, 14:43
Procitao sam negdje o nekom univerzalnom vosku koji je kao stik ili gel, zna li ko o tome nesto da mi kaze i ako ima gdje se moze naci u Bg ili nedje u Srbiji gdje se moze poruciti.
Pozdrav!

djurodjuka
13.01.2007, 15:48
Magic Potion kazu da je dobar,jeli ga ko probao i imali ga gdje kod nas?

Mladen
15.01.2007, 12:43
i meni treba. Ako nadjes okaci ovde gde i po kojoj ceni moze da se kupi.

Pozz! :ok:

djurodjuka
15.01.2007, 13:52
Evo sam nasao Toko proizvode imaju ih Beosportu u Sava centru

Express Pocket 830 din
Express Mini 670
High Fluoro Paste 330

ako ih je ko isprobao neka se javi,mislim da ova tema moze da bude interesantna jer ima nas dosta rekreativaca koji se nebi bakcali sa peglama a servisi nisu svima dostupni.

pozdrav!!!

CrazyKong
15.01.2007, 14:36
A imaju li ostrace za kantne sa regulacijom nagiba ?
I po kojoj ceni ?

djurodjuka
15.01.2007, 14:48
Evo broja Beosporta u sava centru 011 212-0491 pa mozes da ih nazoves ja ih nisam pitao,samo sam ih zvao oko voskova.Vidio sam na Tokovom sajtu te ostrace ali ne znam koliko je tesko sa njim ostriti i ne znam da li bi se covjek smio upustati u to da da sam radi. Listajuci forum naletio sam na par jako ozbiljnih topika gdje se raspljava o ostrenju kantni,a bilo bi dobro da neko objasni da li sa tim ostracima kao sto su toko ostraci mogu rekreativci da sami naostre skije za svoje potrebe. Tako da ovi sprejovi ,paste i taj ostrac bi skratio muke oko opsteg malog servisa ako je to naravno moguce...?

milos79
15.01.2007, 16:54
Listajuci forum naletio sam na par jako ozbiljnih topika gdje se raspljava o ostrenju kantni,a bilo bi dobro da neko objasni da li sa tim ostracima kao sto su toko ostraci mogu rekreativci da sami naostre skije za svoje potrebe. Tako da ovi sprejovi ,paste i taj ostrac bi skratio muke oko opsteg malog servisa ako je to naravno moguce...?

Odgovor je naravno da, a na forumu je vec bilo dosta price o tome kako i sta, evo ti i linkovi:

http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?t=608
http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?t=518
http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?t=679
i jos malo o servisama
http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?t=660

djurodjuka
15.01.2007, 23:17
Slazem se i hvala za postavljanje linkova,ali sam mislio na nesto drugo. Ove topike sam procitao,odlicni su,ali ocigledno nisam bio jasan.Mislio sam na konkretnija objasnjenja oko ostraca,recimo nigdje nisam uspio da nadjem sliku kako ostrac lezi na skiji i koliko puta se mora preci po skiji da bi se skija naostrila,koliko ostrac skida materijala i koliko se skija moze puta naostriti da se ne osteti kantna...te stvari a jasno je da je lakse to sam raditi nego traziti servisera a pogotovo ga traziti tamo gdje ga nema.Onda sto se tice univerzalnog voska koji se nanosi stikom ili pasta kako se nanosi, koliko utrljava,koliko se sa njom moze skijati,u stvari ima li ikakve koristi od nje nanositi je uopste na skiji ili je samo to galanterija za izbijanje para...mislim da se razumijemo,mozda previse pitam i glupo pitam ,ali mislim da bi to bilo mnogo korisnije za pocetnike od svih ovih postova koji se vecinom ponavljaju i zavrsavaju na isto.

Pozdrav!

milos79
16.01.2007, 12:02
Mislio sam na konkretnija objasnjenja oko ostraca,recimo nigdje nisam uspio da nadjem sliku kako ostrac lezi na skiji i koliko puta se mora preci po skiji da bi se skija naostrila,koliko ostrac skida materijala i koliko se skija moze puta naostriti da se ne osteti kantna...te stvari a jasno je da je lakse to sam raditi nego traziti servisera a pogotovo ga traziti tamo gdje ga nema.Onda sto se tice univerzalnog voska koji se nanosi stikom ili pasta kako se nanosi, koliko utrljava,koliko se sa njom moze skijati,u stvari ima li ikakve koristi od nje nanositi je uopste na skiji ili je samo to galanterija za izbijanje para

Znaci neka od pitanja su previse specificna u smislu da jako zavise od stanja u kojem je skija.
Sto se tice ostraca kompletan postupak je najbolje jasan ako se pogleda video i tu definitvno pogledaj sve filmice sa
http://www.swixschool.no/
koga ima inace ima na forumima ali mozda ti je promakao, a zaista je dobar.
Koliko puta prelaziti ostracem i sl., je opet jaaako individualno i zavisi od toga u kakvom je stanju kantna (dal ima dubljih brazdi koje moraju da se skinu).
Ali obrati paznju na:
"A common misconception is that you need to file your edges to get them sharp. This is wrong, you should normally just run some stones down the edges and they will become sharp. If you file all the time, you will wear down your edges very quickly. The following are pictures of 4 basic edge tools. From left to right they are : Swix pocket stone, file, medium grit diamond stone, fine grit diamond stone. These 4 tools will get most of the work done. First you start off with the pocket stone to take down any huge burrs or damage, then just work your way down from the medium grit to the fine grit diamond stones. (called deburring) Always remember to use a file guide, and to do your base edges beore your side edges. Another helpful point is to wet the diamond stones with water before using them, as it will prevent them from getting built up with dirt."

Koliko puta mozes da ostris kantne (dok se ne pojedu) je vrlo diskutabilno, zavisi od toga kakvo je ostrenje (masinsko ili rucno), koliko agresivno se radi, kakva je skija u pitanju (od ovoga najvise zavisi). Okvirno 20-50 puta.

Detaljne savete oko ostrenja i voskarenja imas na
http://www.racewax.com/servlet/the-template/ttedges/Page

Sto se tice pitanja o univerzalnim voskovima, odgovor je u ovom slucaju koliko truda toliko muzike. Znaci bez zagrevanja i pegle samo utrljavanjem uglavnom se nista narocito ne moze postici, ma kakva da je pasta, gel, stik ili sta vec.

djurodjuka
17.01.2007, 11:31
Odlicni linkovi pogotovo http://www.swixschool.no/ ,preporuka svima.

Pozdrav!

djurodjuka
20.01.2007, 02:10
Sta bi se desilo ako bi se vosak ispolirao sa suprotne strane od repa prema gore?

wlad
20.01.2007, 02:47
Ništa spektakularno.

djurodjuka
21.01.2007, 02:07
Pretpostavljam,nego pitam da li bi se skije usporile tako da bih ih namazao drugu koji tek uci da skija pa reko ako bi mu tako bilo lakse da mu pomognem.
:sm022:

stekan
21.01.2007, 09:02
Sto se tice pitanja o univerzalnim voskovima, odgovor je u ovom slucaju koliko truda toliko muzike. Znaci bez zagrevanja i pegle samo utrljavanjem uglavnom se nista narocito ne moze postici, ma kakva da je pasta, gel, stik ili sta vec.

Sve osim mazanja peglom će držati par spustova niz stazu. Mazanje peglom obično drži 3 - 4 dana skijanja. Koji vosak za peglanje se koristi je manje bitno. Mislim da korišćenje takmičarskih voskova (za konkretne temperature snijega) nema smisla za rekreativno skijanje. Univerzalni vosak za peglu će potpuno da odradi zadaću. Npr. ToKo All-In-One u pakovanju od 120g vani košta oko 12€.

djurodjuka
22.01.2007, 02:00
Sta se desava kad se stavi pogresan vosak recimo stavi se neki za -10 temperaturu snijega, a temperatura je oko 0.

stekan
22.01.2007, 08:50
Sta se desava kad se stavi pogresan vosak recimo stavi se neki za -10 temperaturu snijega, a temperatura je oko 0.

Za običnog smrtnika baš ništa. Samo ćeš se niz stazu spustiti par stotinki sekunde sporije. Zbog toga rekreativci ne trebaju da mozgaju o temperaturama, već univerzalni vosak za peglu poznate firme (ToKo, Holmenkol, Swix...) i vozi Miško.

tataratira
22.01.2007, 08:56
Sta bi se desilo ako bi se vosak ispolirao sa suprotne strane od repa prema gore?


brže se skine sa podloge