PDA

Pogledati punu verziju : Zermatt-Wallis



Atomic-GS
08.01.2007, 19:44
Zdravo svima,ja sam nov ovde.

Zelim da vam pokazem jedno od najlepsih skijaskih centara na svetu

www.zermatt.ch (http://www.zermatt.ch)

Imam srecu da zivim u ovom malom mestu na jugu Svajcarske.Ima oko 400 km piste,najduza staza je 22 km
Sa skijama se moze i u Italiju

http://bergbahnen.zermatt.ch/d/skigebiet/kleinmatterhorn.html

Inace je Zermatt posle St. Moritza najbogatija opstina u Svajcarskoj.

Ja radim na iznajmljivanju skija..ako neko zeli da kupi polovne skije od prosle ili pre prosle godine neka se javi

Pozdrav svima

Bata Bane
08.01.2007, 20:39
Zdravo svima,ja sam nov ovde.

Zelim da vam pokazem jedno od najlepsih skijaskih centara na svetu

www.zermatt.ch (http://www.zermatt.ch)

Imam srecu da zivim u ovom malom mestu na jugu Svajcarske.Ima oko 400 km piste,najduza staza je 22 km
Sa skijama se moze i u Italiju

http://bergbahnen.zermatt.ch/d/skigebiet/kleinmatterhorn.html

Inace je Zermatt posle St. Moritza najbogatija opstina u Svajcarskoj.

Ja radim na iznajmljivanju skija..ako neko zeli da kupi polovne skije od prosle ili pre prosle godine neka se javi

Pozdrav svima


daj neke cene

Atomic-GS
08.01.2007, 20:58
pa ski pas je 68 CHF = 1 Dan
iznajmljivanje skija 55 CHF= 1 Dan ( samo nove skije )

sto vise dana to veci popust..za sve srbe 10 % :dziveli:

Dao bih vise,ali nije moja prodavnica :sm008:

Sapa
18.01.2007, 09:46
Zdravo svima,ja sam nov ovde.

Zelim da vam pokazem jedno od najlepsih skijaskih centara na svetu

www.zermatt.ch (http://www.zermatt.ch)

Pozdrav svima
Kreuze,
Ja jos bio nisam, al sam o'ma sklon da vjerujem ovoj tvojoj 'prilicno' smijonoj izjavi. Pa ne spada Zermatt djaba u ekskluzivno drustvo 'Best of the Alps' zar ne? Al dobro ta exclusivna clanstva na papiru mi ne govore mnogo. Vise mi znace utisci mog "skijaskog brata po oruzju", on je bio vec 4 puta i kaze da je bolje i od Stantona, Chamonixa, Kitzbila, Val-disera....e pa kud ce vise.
Kod vas poznajem manja mjesta: skijalista u 'Heidiland' (Flumserberg en Pizol), Grachen, Saas Fee (koji nije manji). Svica nije jeftina u poredjenju sa francuskom i austrijom, al nije ni toliko skupa i sto je cini drugcijom od drugih je da; nema masovnog skiturizma tipa francuske , ali nema ni usiljenje apres-ski atmosfere ko u onih austrijanaca, sve je brate kako bog zapovjeda, relaxed na neki cudni vanzemaljski, originalno svajcarski nacin......Mora ce to da se oproba jednared. Jel radis gore samo u sezoni ili si tamo stalno???? Uzivaj :sm019:

zloglasni
18.01.2007, 11:04
Bacih pogled malo na ski mapu i malo mi nesto crnih staza.Da li tabaju sve crne staze ili samo neke?

Sapa
18.01.2007, 11:32
Bacih pogled malo na ski mapu i malo mi nesto crnih staza.Da li tabaju sve crne staze ili samo neke?

Ko sto rekoh nisam bio u ovom konkrtenom "mjestu", (al izraz ski-heaven mi za Zermatt zvuci prihvatljiviji), al sam prilicno toga cuo. A moje iskustvo sa velikim centrima uopste je da covjek ima pune ruke posla sa to crvenih i plavih staza ko sto tu vidis, po 10-15 km duzine u cugu i hangova da se smrznes od visine, pa kad dodjes na tzv. crnu nekako ni misici vise neslusaju.... Ako u Zermattu markiraju ko francuzi onda se zaprepastis (zapanjis) od pokoje crvene piste koja je u stvarnosti mrkli mrak, a zovu je crvena iz ko zna kojih strateskih razloga (izmedju ostalog da ne isprepadaju turiste, mislim, nemam drugog objasnjenja). Npr. neke staze koje cine 'stratesku' vezu izmedju razlicitih djelova jednog centra su cesto markirane ko crvene, a u stvari na pojedinim mjestima: 'krvavo lju'sko gubiliste' .....Desava se i (naizgled) obrnuto, prodjes pistu i kontas sto je ovo markirano ko crno? Cesto je 99% jedne piste po tezini 'niza' kategorija (plava ili crvena), al ako samo 1% iste cini teza kategorija, onda se po tom jednom % markira citava staza.
Mislim da mi u Zermattu nebi falilo izazova, ima off-piste kolko volis (i nevolis):ski:

milos79
18.01.2007, 12:52
Markiranje staza, dobar topic.
U Francuskoj vazi tzv. pravilo restorana, tj. svaka staza koja na kraju ima restoran mora biti plava, ma kako pogibeljna bila :sm021:.

Sto se tice pogibeljnosti staza, Svajcarci su mnogo realniji od Francuza, i tu vecina crnih staza nije preteska, Zermat nije izuzetak. Da ima pritajenih tigrova i skrivenih zmajeva medju crvenim, ima, ali ne previse. Ono sto je prava poslastica su tzv. zute ili zuto-crno obelezene staze. To jesu freeride staze, ali samo uslovno, iz razloga sto su tu zvanicne staze, doduse koje se ne pripremaju ratracima, ali svi idu na njih da skijaju, pa od freeride-a posle jednog popodneva postanu nepregledna polja hupsera. Verbier je pravi primer za to.

Sto se tice Zermata ono sto je tu sjajno i drugacije od drugih centara, je glecer koji pocinje sa velike visine (do koje ujedno ide zicara - skoro 3900m), pa je prilicno strm, a ne skoro potpuno ravan kako je to slucaj sa 99% ostalih glecera u Alpima. Teske crvene su od Trockener Steg-a do Furgg-a, i tu je moja omiljena br. 69 Matterhorn, zaista mnogo lepa pista. Sto se freeride-a tice najbolje su staze u Gornergrat delu, spustaju se sa Stockhorn-a sa 3400m dole do sela skoro do ispod 2000m, a pogibeljno su strme, kazu da je dozivljaj poput La Grava u Francuskoj.

Sapa
18.01.2007, 13:48
Markiranje staza, dobar topic.
U Francuskoj vazi tzv. pravilo restorana, tj. svaka staza koja na kraju ima restoran mora biti plava, ma kako pogibeljna bila :sm021:.

Sto se tice pogibeljnosti staza, Svajcarci su mnogo realniji od Francuza, i tu vecina crnih staza nije preteska, Zermat nije izuzetak. Da ima pritajenih tigrova i skrivenih zmajeva medju crvenim, ima, ali ne previse. Ono sto je prava poslastica su tzv. zute ili zuto-crno obelezene staze. To jesu freeride staze, ali samo uslovno, iz razloga sto su tu zvanicne staze, doduse koje se ne pripremaju ratracima, ali svi idu na njih da skijaju, pa od freeride-a posle jednog popodneva postanu nepregledna polja hupsera. Verbier je pravi primer za to.

Sto se tice Zermata ono sto je tu sjajno i drugacije od drugih centara, je glecer koji pocinje sa velike visine (do koje ujedno ide zicara - skoro 3900m), pa je prilicno strm, a ne skoro potpuno ravan kako je to slucaj sa 99% ostalih glecera u Alpima. Teske crvene su od Trockener Steg-a do Furgg-a, i tu je moja omiljena br. 69 Matterhorn, zaista mnogo lepa pista. Sto se freeride-a tice najbolje su staze u Gornergrat delu, spustaju se sa Stockhorn-a sa 3400m dole do sela skoro do ispod 2000m, a pogibeljno su strme, kazu da je dozivljaj poput La Grava u Francuskoj.

@Milos79, pa Mico ti si ipak moj covjek- ljubitelj horse-piste, to lutko. Jel zivis u CH? Pa naravno da ti trebaju neke iole allmountain skije, jesi kupijo onaj HeadM72??? A crno-zuto-markiranje, to markiranje bas nevolem da vidim, ako na zastavice mislis??? mada je code crno-zuto cesce predostroznost, nego stvarna opastnost od lavine, npr. prosle sedmice je to svudje visilo, al nije bilo stvarne opastnosti. To sto ti zoves freeride staze se u francuza zove 'skiroute', dakle picis livadom bez opasnosti od lavina, ali ne uredjuju, ihaaa....a to bas volemo, zar ne? Probaj jednom la serrene u alpd'huez, 16 km staze visinski pad 2000m. Vozio je dan poslje prvog snijega, ajme majko zesce drogiranje. Imas pravo da su Sviceri realniji po pitanju markiranja, to je bar moje skromno iskustvo u ovih nekoliko centara koje sam tamo posjetio. Vecinu njihovih crnih vozis ko od sale pa cak i pored piste. A francuzi koje licno mnogo volim ko ljude, ihii nikad nezas sta te u praksi ceka, al dobro to je izazov, stici do te kafane pored staze koja je oznacena kao plava, hahaha. Malo pretjerujemo po pitanju vrancuskog postenja, al nije daleko od istine.:yay:

oggy
18.01.2007, 14:54
Mali :sm023: ali sad sam prvi put bio u Francuskoj i odusevili su me markiranjem puteva (saobracajnica, jelte)... Neki planinski kozji put, serpentina na serpentini, krivo, strmo, i pored puta stoji ogranicenje 70. A nizbrdo od jedne do druge krivine nema teoretske sanse da ubrzas preko 50 :) I onda par stotina metara kasnije, prestanak ogranicenja 70... a put jos uvijek isti :ok:

Sapa
18.01.2007, 15:08
Mali :sm023: ali sad sam prvi put bio u Francuskoj i odusevili su me markiranjem puteva (saobracajnica, jelte)... Neki planinski kozji put, serpentina na serpentini, krivo, strmo, i pored puta stoji ogranicenje 70. A nizbrdo od jedne do druge krivine nema teoretske sanse da ubrzas preko 50 :) I onda par stotina metara kasnije, prestanak ogranicenja 70... a put jos uvijek isti :ok:

. :sm021: e pa upravo zbog ovakvih nelogicnosti ih i volem, that's the spirit Takvih stvari vidjas i na ski-saobracajnicama :hair: , ma viva france!
Dje si skijo?

milos79
18.01.2007, 17:30
@Milos79, pa Mico ti si ipak moj covjek- ljubitelj horse-piste, to lutko. Jel zivis u CH? Pa naravno da ti trebaju neke iole allmountain skije, jesi kupijo onaj HeadM72??? A crno-zuto-markiranje, to markiranje bas nevolem da vidim, ako na zastavice mislis??? mada je code crno-zuto cesce predostroznost, nego stvarna opastnost od lavine, npr. prosle sedmice je to svudje visilo, al nije bilo stvarne opastnosti. To sto ti zoves freeride staze se u francuza zove 'skiroute', dakle picis livadom bez opasnosti od lavina, ali ne uredjuju, ihaaa....a to bas volemo, zar ne? Probaj jednom la serrene u alpd'huez, 16 km staze visinski pad 2000m. (hvale je ko najgoru u evropi). Vozio je dan poslje prvog snijega, ajme majko zesce drogiranje. Imas pravo da su Sviceri realniji po pitanju markiranja, to je bar moje skromno iskustvo u ovih nekoliko centara koje sam tamo posjetio. Vecinu njihovih crnih vozis ko od sale pa cak i pored piste. A francuzi koje licno mnogo volim ko ljude, ihii nikad nezas sta te u praksi ceka, al dobro to je izazov, stici do te kafane pored staze koja je oznacena kao plava, hahaha. Malo pretjerujemo po pitanju vrancuskog postenja, al nije daleko od istine.:yay:

Zivim u Svici, mada nisam ko lokalci ovde (najvise iz Valea) sto nikad nisu bili na skijanju u Francuskoj. Meni licno se Francuska vise svidja za skijanje od Svajcarske. Vise freeride-a, veca prostranstva, imaju croque monsieur :) i veci je stepen neizvesnosti na stazama i brate jeftiniji su po cenama.
Ono ste mi ide na zivce u Francuskoj su mali Poma liftovi, uvek mi polome kolena, nema mesta ni za lek. Ne znam sto ih prave tako male, ali idu na zivce.
Problem pogotovu u Svici sa freeridom je sto ima mnogo ljudi koji idu na to na "zutim" stazama (koje su bezbedne), pa vrlo brzo od svezeg snega ne ostane nista do hupsera, a ove godine skoro i da nema svezeg snega. A svi ga zeljno iscekujemo. Ja kupio monsterice i vec sam ih lomio po zledjenoj pisti, idu dobro al nikako da docekam taj celac da ih probam po njemu.

Sapa
19.01.2007, 09:51
Zivim u Svici, mada nisam ko lokalci ovde (najvise iz Valea) sto nikad nisu bili na skijanju u Francuskoj. Meni licno se Francuska vise svidja za skijanje od Svajcarske. Vise freeride-a, veca prostranstva, imaju croque monsieur :) i veci je stepen neizvesnosti na stazama i brate jeftiniji su po cenama.
Ono ste mi ide na zivce u Francuskoj su mali Poma liftovi, uvek mi polome kolena, nema mesta ni za lek. Ne znam sto ih prave tako male, ali idu na zivce.
Problem pogotovu u Svici sa freeridom je sto ima mnogo ljudi koji idu na to na "zutim" stazama (koje su bezbedne), pa vrlo brzo od svezeg snega ne ostane nista do hupsera, a ove godine skoro i da nema svezeg snega. A svi ga zeljno iscekujemo. Ja kupio monsterice i vec sam ih lomio po zledjenoj pisti, idu dobro al nikako da docekam taj celac da ih probam po njemu.

@Milos79, ma volim te Svicere zbog reda i discipline, pa cak i kad su zimski centri u pitanju, one gondole iz 1952 koje su uzasno spore al idu ko svajcarski satovi......CH mi je favorit za porodicno skijanje, a ovaj Zermatt bi stvarno rado da posjetim iz prve ruke cujem samo suprelative o njemu. Al za sve ostalo Francuska rules. Poma liftovi su uzasno mali srecom izbacuju ih sve vise iz upotrebe, mali su isto kao i francuski apartmani, Ali ko sto kazes, prostranstvo, relaxed atmosfera, flegmaticni pisteurs francoise i naravno jeftinoca (u poredjenju sa npr. CH)...ma to je to definitivno.
Dakle Monster slusa na ledu, to je bitna info. Kakav je na 'buckels' ????Zelim ti da ga uskoro oprobas na kakvom puderu :ski: :sm018:

Atomic-GS
13.02.2007, 22:10
Ko planira da dodje u Zermatt,neka mi se javi privatnom porukom, da mu dam broj, treba mi malo srpskog drustva za skijanje :dziveli:

ako treba neka preporuka za hotel,stojim na raspolaganju..hoteli su preko online bookinga uvek 20-30 % skuplji..za mlade postoji i Matterhorn Hostel,sobe su jeftinije ali i skromne..

Chikoo
03.12.2008, 20:40
Steta za Zermatt, sto ni kriv ni duzan zavrsi u Austriji!;)