PDA

Pogledati punu verziju : Austrija - Gerlitzen Alpe



stekan
08.04.2004, 15:05
Da vam neko kaze da je bio 7 dana u Austriji na skijanju i da je apartman za 4 osobe platio ukupno 315 Eura (ukljucen bazen i sauna), vjerovatno biste mu rekli: “Nadji nekog drugog da zaj...”.

E, pa sad ja vama pricam tu pricu, uz dopunu da sam vec tri zime bio tamo i to po dva puta (januar, mart). Sve staze su uvijek savrseno uredjene sa umjetnim snijegom (kad treba), cetvoroguze brze zicare, nikad red za zicu. Jednostavno, sve funkcionise savrseno. Ski skola 6 dana od 10:00 do 13:30 kosta 135 Eura (manje od 6,5 Eura po satu).
Skijaliste je za austrijske pojmove maleno tj. velicine Jahorine, sa stazama gdje ce i pocetnici i rekreativci visoke klase (gdje neskromno i sebe trpam) vristati od srece. Na www.gerlitzen.com uvijek imate tacne informacije o skijalistu sa trenutnim fotografijama sa Web kamere. Truli kapitalizam je toliko truo, da mi ovdje od kapitalizma imamo samo smrad :cry: .

Kopaonik me sigurno vise nikad nece vidjeti, Jahorina mozda samo preko vikenda.

Do aranzmana sam dosao prije vise od tri godine pretrazujuci ponude skijanja na Internetu i kako planiram i dalje ici tamo, nemam vam namjeru davati Web adresu, mail ili telefone u vezi apartmana.

Google pred sebe i trazite. Isplati se.

vlapet
21.11.2004, 23:30
pa mogao bi da nam das? ako imas dobru preporuku zasto da ne?! nisi mi jasan. :shock:

ako sam te dobro razumeo platio si smestaj 315/4=78eura? po osobi za 7 dana

kako si sredio prevoz i vizu?

ako ti nije problem napisi nesto o tome a ako jeste onda nisi ni morao pisati. :lol:

pozdrav

v

stekan
22.11.2004, 09:40
Cijena apartmana je 45 Eura/dan i ukljucuje nocenje za cetiri osobe + koristenje bazena i saune.

Ideja moje prethodne poruke je da treba pretraziti Web, a slicnih apartmana na toj jednoj Web lokaciji ima na stotine (mozda i hiljade). Adresa je www.tiscover.at. Apartman koji ja koristim je jedan od najjeftinijih, ali nisam sve pregledao, pa mozda vi nadjete i jeftinije. Ovaj "moj" apartman bih da sacuvam za sebe, ali ako se potrudite, lako cete ga naci.

Ja sam prije par godina potrosio stotine sati na Web-u dok nisam nasao odgovarajuci smjestaj. Sad imate adresu i treba vam malo vremana, puno volje i poznavanje engleskog ili njemackog jezika.

Sto se tice vize, potvrda rezervacije sa Web-a je validna (bar za austrijski konzulat u BiH), a koji su jos papiri potrebni, to morate sami provjeriti. Prevoz je naravno vlastiti. Sa sengenskom vizom vam ne treba prolazna viza za Sloveniju.

Usput, nedavno sam razgovarao sa dvjema damama iz turisticke agencije Zepter Passport ovdje u Banjoj Luci i pokazale su mi svoje aranzmane za Austriju, gdje sam nasao apartmane cija je cijena sa ski passom vrlo blizu ovog sto ja placam. Telefon agencije je +387 51 213 394.

vlapet
22.11.2004, 12:02
Cijena apartmana je 45 Eura/dan i ukljucuje nocenje za cetiri osobe + koristenje bazena i saune.

Ideja moje prethodne poruke je da treba pretraziti Web, a slicnih apartmana na toj jednoj Web lokaciji ima na stotine (mozda i hiljade). Adresa je www.tiscover.at. Apartman koji ja koristim je jedan od najjeftinijih, ali nisam sve pregledao, pa mozda vi nadjete i jeftinije. Ovaj "moj" apartman bih da sacuvam za sebe, ali ako se potrudite, lako cete ga naci.

Ja sam prije par godina potrosio stotine sati na Web-u dok nisam nasao odgovarajuci smjestaj. Sad imate adresu i treba vam malo vremana, puno volje i poznavanje engleskog ili njemackog jezika.

Sto se tice vize, potvrda rezervacije sa Web-a je validna (bar za austrijski konzulat u BiH), a koji su jos papiri potrebni, to morate sami provjeriti. Prevoz je naravno vlastiti. Sa sengenskom vizom vam ne treba prolazna viza za Sloveniju.

Usput, nedavno sam razgovarao sa dvjema damama iz turisticke agencije Zepter Passport ovdje u Banjoj Luci i pokazale su mi svoje aranzmane za Austriju, gdje sam nasao apartmane cija je cijena sa ski passom vrlo blizu ovog sto ja placam. Telefon agencije je +387 51 213 394.

Hvala. Ako nesto pronadjem poslacu na forum. :D

srdjanv
11.12.2004, 09:13
Za novu godinu idem na Gerlitzen, smestaj je u necemu sto se tamo zove Holiday hose, to su apartmani u zgradi, svaki apartman ima svog vlasnika i uredjen je po ukusu istog. Placam najam apartmana (4 osobe) za sedam dana 350 EUR sto je inace standardna cena u Austriji za app tog tipa. U podnozju ista planine postoji gomila kuca koje su jos jeftinije a do skijalista vozi gondola za cetiri osobe koja koja putuje 15'ak minuta. Priroda fennomenalna, vreme skoro uvek lepo. Staze su tipa Gobelje/Crvene duboke i sl. Ko ocekuje provod, nema bog zna sta. Kucnite Google, Haus Enzian Gerlitzen ili Gerlitzen.com, moze i Vilach/Ossiacher see. Viza na zalost kako se ko snadje :(

Bratko
12.01.2011, 10:59
U periodu 1-8.januar 2011. bili smo smesteni u Bodensdorfu u podnozju Gerlitzena. Smestaj smo nasli 2-3 dana pred polazak preko www.tiscover.com (http://www.tiscover.com).

Gerlitzen
O samom skijalistu uglavnom sve se zna, zahvaljujuci velikom guruu Stevu :) n-puta je do sada opisano. Staze su savrseno spremljene. Liftovi su dobri, osim kada na vrhu duva vetar, tada malo sporije izvlace. Izdvojio bih stazu Klosterle, koju smo koliko smo je skijali, naucili kao svoj dzep i ni u jednom trenutku nam nije dosadila. Staza kojoj bi pozavideli i mnogo veci ski-centri.
S obzirom da smo bili u Banskom, Gerlitzen me po velicini podseca na Bansko, ALI tu se sva poredjenja zavrsavaju ;).
Gondola je mala (za 4-oro) ali guzva i redovi na istu je misaona imenica. Nekome moze da bude problem parking odmah uz gondolu, koji se u jutarnjim casovima brzo napuni. U toj situaciji preusmeravaju vas na drugi parking 1km udaljen od gondole, sa kog voze ski-busevi na svakih 5 minuta.
Mi smo cak par puta, na racun goriva a u korist hedonizma ;), isli 15-ak km preko Treffena i pored Arriacha, pa smo se parkirali na parking u podnozju pomenute staze Klosterle. Super je kad zadnju zicu vozite pravo u auto :).

Vannastavne aktivnosti
U samom Bodensdorfu postoje SPAR i BILLA, jedna dobra pekara i jedan odlican restoran-pizzeria. Villach je na 15-ak km, a tamo vec imate veci izbor. Izdvojio bih veliki trzni centar ATRIO (sa Hervis radnjom i InterSpar restoranom), IntersportXL i MediaMarkt. Najbolje da se pred put raspitate o akcijama i snizenjima, jer u tim radnjama moze da se nadju stvari po jako povoljnim cenama.

Mi smo imali dobro vreme, pa smo se odlucili za TopSkiPass i obisli jos Katschberg i Nassfeld. Hteli smo i do AnkogelMallnitza, ali vreme je pocelo da se menja, pa nismo hteli da rizikujemo.

To smo ostavili za neki sledeci put, jer cemo se sigurno vratiti skijalistima Koruske.

putnik
13.01.2011, 22:15
Pridruzujem se pozitivnim utiscima o Gerlitzenu. I mene Stekan "nagovorio" i hvala mu. Skijao se tamo od 02-09 januara. Klosterle najlepsi utisak, 7,5 km duga staza zaista ne moze da dosadi. Ja sam bio smesten u Verditzu, na pola puta izmedju Gerlitzena i Bada, a nekih 7 km od Klosterlela, tako da je najbolji izbor bio polazna stanica zice pomenute staze. Za svaku preporuku. Ako bude vetra i magle blizu su Bad, Katzberg, Nasfild.

skiman
14.01.2011, 10:36
Pridruzujem se pozitivnim utiscima o Gerlitzenu. I mene Stekan "nagovorio" i hvala mu. Skijao se tamo od 02-09 januara. Klosterle najlepsi utisak, 7,5 km duga staza zaista ne moze da dosadi. Ja sam bio smesten u Verditzu, na pola puta izmedju Gerlitzena i Bada, a nekih 7 km od Klosterlela, tako da je najbolji izbor bio polazna stanica zice pomenute staze. Za svaku preporuku. Ako bude vetra i magle blizu su Bad, Katzberg, Nasfild.
Bad Kleinkircheim, Katschberg, Nassfeld....:sm011:

farmaceut
15.01.2011, 17:37
Prosli vikend, Gerlitzen

Tucko
15.01.2011, 23:08
Dosao pre 2 sata sa Gerlitzena, utisci fenomenalni, bio sam tamo sa familijom od 8.1 jedina zamerka staze u Utorak ujutro posle celonoćnog padanja snega nisu bile "ispeglane", vec sutradan fenomenalne, vreme od srede do petka kao sa reklama o ski centrima. Sta reci "hvala Stekane".
U povratku smo otisli do Maribora da pogledamo ženski veleslalom, odgledali prvih 30 i nažalost otkazano, sneg na stazi za svetski kup kao "kačamak", doduše na +13 stepeni, ali i tako loši uslovi ne mog da pokvare utisak, trke svetskog kupa su pravi doživljaj.
U svakom slucaju vratiću se skijalištima Koruške svakako !

Maki007
16.01.2011, 13:57
Gledam ovu mapu Gerlitzena i nesto ne kontam gde je najbolje biti smesten, dole u Annenheim-u, ili negde visocije...koja je koncepcija i sta je najbolje.... sa blizinom grada zbog malog deteta i raznih potreba....Hvala unapred!?????

farmaceut
16.01.2011, 15:13
Do grada moras autom, u svakom slucaju, a ako si planirao ceste odlaske do trznog centra ili sl. zbog djeteta, Annenheim ili okolina ti je onda najprakticniji.

wlad
16.01.2011, 20:52
Ima li neki ski in-out smeštaj/apartmani? Ako ne, a i inače, ima li neki smeštaj kod gondole da ne mora da se pali auto / šeta dugo?

Maki007
17.01.2011, 12:25
To i mene interesuje, smestaj iz kog se moze pesice do gondole....zbog toga pitam da li je bolje biti u Arriach-u ili Annenheim-u ili mozda Bodensdorf (sva ova mesta citam sa mape sa ovog sajta naravno)?????Moze i preporuka za apartman ako neko zna i hoce da podeli sa ostalima????

Bratko
17.01.2011, 16:52
Smestaja u neposrednoj blizini gondole ima. Ja sam ga na netu vidjao, ali mi smo bookirali 2-3 dana pred polazak (lastminute ;) ) pa je takav smestaj bio rasprodat.
Najsigurnije Vam je da na GoogleEarth-u pretrazite sta je uneto od takvog smestaja, pa ce vas link-ovati na tiscover ili direktno na vlasnike. U prilogu se nalazi .kmz fajl koji Vam moze pomoci.

@Maki007:
- Hofer market se nalazi odmah na skretanju sa auto-puta, kod kruznog toka .
- BILLA market je 500m dalje, na ulazu u Annenheim.
- SPAR je u Treffenu, 3-4km od gondole.
- Bodensdorf ima i BILLA i SPAR, ali do gondole ima 7.5 km.

U Arriach-u nismo bili, ne znam za markete, ali po Google imate 6.5km do parkinga u podnozju staze Klosterle. Arriach se isplati, ako cete ici na skijanje preko Klosterle staze; ne isplati se odatle ici na Gerlitzen s juzne strane, tj. koristeci gondolu.

Smestaja ima i na stazi (visocije), ali mislim da gore nema nikakvih trgovina (ni pekara, za hleb).
Nismo se peli autom na Gerlitzen, ali sam na tim odvajanjima vidjao znak sa naplatom putarine...da li je to u sklopu cene apartmana, ili nesto drugo, Stevo ce vec pomoci...cim se vrne i sredi utiske ;)...ako u medjuvremenu, s obzirom na dane provedene gore, nije dobio austrijsko prebivaliste u licnoj karti :D.

jopopo
17.01.2011, 18:45
Najsigurnije Vam je da na GoogleEarth-u pretrazite sta je uneto od takvog smestaja, pa ce vas link-ovati na tiscover ili direktno na vlasnike. U prilogu se nalazi .kmz fajl koji Vam moze pomoci.

Ovo je jako pametna fora, ja sam tako nalazio sve smeštaje do sada, pogledam udaljenost, okruženje, nadmorska visina tj ako idem peške do žice da li tabanam uzbrdo ili ne i koliko.

Još jedna (dopunska) fora je ako nađete smeštaj na Netu ukucajte celu adresu u Google Earth i dobićete lokaciju objekta (za slučaj da taj objekat nije unet u Google Earth). Znači obrnuto od gore navedenog.

sas35bgd
17.01.2011, 21:39
Citam na ovom sajtu u utiscima pocetak teksta, a iznad danasnji datum i kaze...
"" Da vam neko kaze da je bio 7 dana u Austriji na skijanju i da je apartman za 4 osobe platio ukupno 315 Eura (ukljucen bazen i sauna), vjerovatno biste mu rekli: “Nadji nekog drugog da zaj...”. NAPISAO STEKAN
Prvo mi nije jasno da za te pare dobije navedeno, a onda shvatim da je to bilo pre 7 godina.
Procitah da je Stekan te 2004. godina, par stotina sati proveo da bi nasao apartman, a da nije znao Engleski ili Nemacki, trud bi bio uzaludan.
Tema je mirovala 7 dugih godina, i onda se javi Bratko, i ostala bratija i Gerlitzen postade najzastupljenije mesto na forumu.
E sad, zasto sve ovo pisem, a ote se utisak da ne delim misljenje da vredi posetiti ovo malo mestasce sa par puteljaka.......
Razmisljam trenutno na sledeci nacin:
-Da sam otisao u Gerlitzen ove godine, ne bih zurio da obidjem skijaliste, jer bih to mogao natenane uradio i jos posetio Bad Kleinkircheim ili Katschberg, mozda , Nassfeld koji su tu blizu.
-Ovako, otisao sam u Solden i imao u planu da obidjem sve kilometre, plus u planu Obergurgl i Hochgurgl i kao sto mi se desilo i u Dolomitima, sin je polomio ruku.
Zato, sledece godine Gerlitzen i polako...........

wlad
17.01.2011, 21:56
Žao mi je što je tvoj sin (ponovo) slomio ruku, sećam se tvog utiska iz IT gde si naveo da mu se to isto dogodilo :(.

Ali to i jeste poenta porodično-orjentisanih skijališta (Gerlitzen, Kopaonik i sl.), manji centri, lepo organizovani - lagano skijanje. Kada su veliki centri u pitanju neminovno dolazi do "jurcanja", toliko ima dobrih centara da ti je "žao" da se vraćaš ponovo u isti - pa se trudiš da ga celog obiđeš/iskijaš za 6 dana. Ovako, manji centri, sa blažim stazama i laganica. Ja sa decom idem na Kopaonik, zato se i raspitujem za neki dobar smeštaj u Gerlitzenu blizu gondole - da probamo i tako nešto sa njima.... A kada porastu dovoljno, onda možemo i u veći centar - ako nam bude bilo do toga ;).

Bratko
18.01.2011, 12:11
@sas35bgd: Stvarno mi je zao zbog tvog sina. Znam da nije za utehu, ali i ove godine, suncan dan, staze ispeglane i na jednom od "puteljaka" Gerlitzena se spusta helikopter po skijasa...nema pravila, kada i gde :confused: .

Sto se tice "jurcanja", po bergfex-u Gerlitzen ima 3 puta manje km nego Solden, Katschberg skoro upola manje a Nassfeld je za 1/3 manji. A mi smo ove godine za 4 dana Gerlitzena iskijali duplo vise km nego prosle godine za 5 dana u Soldenu (imam nalog na skiline.cc)...prosto, tako su se slozile kockice.
Da, bili smo u Soldenu prosle godine, ali jos nisam ostavio komentar u prikladnoj temi. Nismo bili kod Branka, vec u Hubenu. Cak nas je jedan dan Branko presreo s autom, kada je video BG table, popricali smo se i razmenili telefone za neku sledecu posetu Soldenu.
S obzirom da se ovde ostavljaju komentari bazirani na licnim iskustvima, moja licna impresija je ispunjenija ove godine nego lane. Jednostavno, u nasem slucaju to je zbog kraceg puta iz Bg do Koruske nego do Tirola ali i zbog manjeg broja gondola i kraceg vremena za koje vas zica izvuce na vrh skijalista. Ovo drugo nam posebno nije leglo u Soldenu. Da me neko pogresno ne shvati, Solden je skijaliste sa infrastrukturom za respekt a dan skijanja na Obergurgl-Hochgurgl cu pamtiti dok sam ziv...ali, nama u Soldenu nisu sve koze bile na broju. Sramotno, ali istinito.
Onda sam seo na internet, potrosio i ja desetine sati google-ajuci i odlucio da krenemo od nama najprikladnijeg skijalista, koje ce u isto vreme biti najblize Bg. Uz TopSkiPass i istrazivanje okolnih skijalista, za nas je ova varijanta pun pogodak.
Mislio sam da je prikladnije pisati u ovoj temi nego u taze "Gerlitzen-animiranje dece...", jer smo isli bez podmlatka ;). Ili da otvaram novu "Gerlitzen-Stekanovo animiranje" :D.

Maki007
21.01.2011, 15:28
Hvala svima na postovima i trudu.....obrni okreni zasuci rukave i trazi....Tako uvek i radim, svako ima svoje rezone, nekome je bitno jedno, drugome drugo a ja uvek gledam da pomirim prvo i drugo :))) tj da staze budu blizu, neko mestasce sa par prodavnica, kafic-dva takodje blizu itd.....
Prosle godine smo prvi put bili na Jahorini i sve je bilo super ali prosto nismo navikli da posle skijanja i rucka nemamo gde da izadjemo i da je sve pusto, sankamo se, popijemo kafu i slicno.....to nam je falilo u odnosu na recimo Kopaonik i mesta sa slicnom ponudom.

Bratko
25.01.2011, 17:01
...Prosle godine smo prvi put bili na Jahorini i sve je bilo super ali prosto nismo navikli da posle skijanja i rucka nemamo gde da izadjemo i da je sve pusto, sankamo se, popijemo kafu i slicno.....to nam je falilo u odnosu na recimo Kopaonik i mesta sa slicnom ponudom.
Falice Vam i u Gerlitzenu, konkretno u mestima u podnozju tipa Annenheim, Sattendorf, Bodensdorf i ostala. Marketi rade do 19.30-20h a restoran/pizzeria je mali broj. Postoji neka kuglana u Bodensdorfu, ali nismo svracali.
Jedino u auto pa pravac Villach.

stekan
02.02.2011, 21:45
Fotke su u galeriji: http://slike.skijanje.rs/v/Gerlitzen2011/

stekan
22.03.2011, 19:23
Drugu sedmicu marta sam bio smješten uz jezero u Bodensdorfu, jer sam osim Gerlitzena obilazio i ostala skijališta u blizini. Apartmani su veći nego na samom Gerlitzenu, a cijena je povoljnija (od 36 ojra na više). Zgrada u kojoj sam bio ima 20-metarski bazen i restoran, ali za 7 dana ne nađoh za shodno da posjetim ni jedno ni drugo (poslije skijanja sam se više vrzmao po Villachu). Više informacija o smještaju ima ovdje (http://www.google.ba/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CCIQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.appartement-am-see.at%2Fsite%2Fpdf%2Fkroat.pdf&rct=j&q=bodensdorf%20sonja&ei=S-KITcj6MM2W4AaFw-ywDg&usg=AFQjCNHo4STW77QBP3EHzQDKrEGDzZDVvQ&cad=rja). Na 100-tinjak metara od zgrade je stanica besplatog ski-busa, a još 100 m dalje je samoposluga.
7131
7132
7133

stekan
15.11.2011, 07:30
Pripreme su počele:
7743

farmaceut
18.12.2011, 22:47
Pripreme su počele:
7743

A evo kako su zavrsile....
17.12.2011, lijep dan, otvoreno oko 1/3 skijalista uz uglavnom vjestacki snijeg, ali opet super :)

pooya
22.12.2011, 19:52
Drugu sedmicu marta sam bio smješten uz jezero u Bodensdorfu, jer sam osim Gerlitzena obilazio i ostala skijališta u blizini. Apartmani su veći nego na samom Gerlitzenu, a cijena je povoljnija (od 36 ojra na više). Zgrada u kojoj sam bio ima 20-metarski bazen i restoran, ali za 7 dana ne nađoh za shodno da posjetim ni jedno ni drugo (poslije skijanja sam se više vrzmao po Villachu). Više informacija o smještaju ima ovdje (http://www.google.ba/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CCIQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.appartement-am-see.at%2Fsite%2Fpdf%2Fkroat.pdf&rct=j&q=bodensdorf%20sonja&ei=S-KITcj6MM2W4AaFw-ywDg&usg=AFQjCNHo4STW77QBP3EHzQDKrEGDzZDVvQ&cad=rja). Na 100-tinjak metara od zgrade je stanica besplatog ski-busa, a još 100 m dalje je samoposluga.

5 dana u Bodensdorfu u garsonjeri od 20-ak kvadrata (za mene i klinca dovoljno) = 125€ :dziveli:

stekan
19.01.2012, 20:43
Pogled na gerlitzen i Villach sa Dreilaendereck-a
8657

i sa Turracher-a
8658

Bratko
19.02.2012, 01:20
5. i 6. dan, naravno, Gerlitzen.
Do duše, prvobitno je bio u planu jedan dan na Katschberg-u, ali malo umorni od automobilizma, malo zbog vremenskih (ne)uslova (kako reče jedan "zema" na parkingu, i Bad Kleinkirchheim je bio zatvoren u cetvrtak zbog vetra)...mi ostasmo zadnja dva dana na proverenoj Osojščici.
U četvrtak je i duvalo po-malo, ali u petak...sedeli smo na vr' GerlitzenGipfel-a i to bez kaciga, maski, fantomki, i sunčali se :).
Po ustaljenom običaju, parkiramo se na parkingu Klosterlebahnen'a...i zadnja žica se vozi pravo u gepek ;). Bilo je i ekskurzija (mislim da su cela Poljska, Slovačka i Češka došle na zimovanje), i takmičenja u donjem delu Klosterle-a...ali bez obzira na sve, mi redovno napravimo (prema skiline.cc) najviše downhill distance-a baš na Gerlitzen-u. I zato će Osojščica uvek biti u opciji skijanja u/po Koruškoj.

Bratko
22.02.2012, 18:30
5. dan: Osim prve fotke, na kojoj se vidi staza br.1, sve ostale su ovekovecile Klosterle :ski: i to njen donji deo (staza br.9). Primetnija "guzva" na zicari se prolazila za 30-45 sec...toliko o guzvi ;).

Bratko
22.02.2012, 18:39
6. dan: Suncanje i preslishavanje geografije iz pionirskih dana ;). Sa ovogodisnjom turom po Koruskoj, izuli smo se od skijanja :smoke:...ali bukvalno :ski:.

pooya
22.04.2012, 08:50
Evo kako moze da se skija na Gerlitzenu :ski:

http://www.youtube.com/watch?v=D0cKuBAWXdE&feature=bf_prev&list=ULDqGP8C-4k20

chaghaboo
22.01.2013, 15:12
Na sajtu skijanje.hr u recenziji za Gerlitzen stoji sledeće:


Skijaška karta za jedan dan stoji 39,50 eura, a obiteljska karta (dvoje odraslih i dvoje djece) 113 eura. Dobro je znati da se povoljnije karte mogu kupiti prije tunela Karavanke na posljednjoj stanici Petrola, kao i u nizu hotela u Villachu koji prodaju paket smještaj+karta.

Zanima me ovaj deo o kupovini povoljnijih karta na stanici Petrola pre tunela Karavanke. Da li se ovde radi o kupovini skipasa jeftinije nego što bih ga platio u samom Gerlitzenu ili je nešto drugo u pitanju? Ako je tako da li je neko probao ovu varijatu, da li to stvarno postoji i o kom redu velične popusta je reč?

wlad
22.01.2013, 15:25
Nisam koristio ali znam gde je to :), pre Karavanki u mestu Jasenice sa desne strane puta imaš Petrolovu pumpu i na njoj znak o prodaji ski kučića... Znak je dovoljno upadljiv da se vidi sa (auto)puta.

chaghaboo
22.01.2013, 15:27
Znači ipak je moguće da tako nešto postoji. Znam i ja tačno o kojoj pumpi se radi, samo nisam primetio da piše to za skipas. Baš ćemo da stanemo u odlasku da vidimo da li su stvarno niže cene tu. Hvala!

ftj
22.01.2013, 15:31
Pisao je neko ranije da je kupio i da se na više dana i više osoba solidno isplati. Ja sam probao par puta ali je uvek bio problem glupo radno vreme od recimo 9 ujutru do 12 pa nikad nisam uspeo da potrefim.

chaghaboo
22.01.2013, 15:37
Možda su promenili radno vreme, ako ne grešim to je ova stanica a piše da radi non stop:
http://www.petrol.si/bencinski-servisi/podrobno/2422

pooya
22.01.2013, 19:07
@stekan

Stevo, opet smo se "promasili" za par dana :cool:

A evo kako je bilo (moram da se hvalim pa nek ide zivot):

http://www.youtube.com/watch?v=nSaZegYUqGQ

Draganp
23.01.2013, 08:36
Ja sam prošle godine na pumpi u Jesenicama kupio ski pass za Gerlitzen. Mislim da kod njih uvek postoji neki popust, ako se dobro sećam oko 5%, a krajem sezone popust može biti i veći. Obrati pažnju samo na radno vreme, pošto rade samo od 8-12 h, ili tako nešto. I da, kod njih je plaćanje samo u kešu, ne primaju nikakve kartice.

ftj
23.01.2013, 09:10
@chaghaboo

Radi pumpa, ovo je prodavnica u okviru pumpe sa tim radnim vremenom.

chaghaboo
23.01.2013, 09:29
@ftj & Draganp
Ok, razumem. Hvala na informaciji. Ako im je to radno vreme onda slaba vajda...

CrazyKong
23.01.2013, 12:00
@ftj & Draganp
Ok, razumem. Hvala na informaciji. Ako im je to radno vreme onda slaba vajda...

BTW pumpa se zove Hrušcica a ovo je site firme koja prodaje skipasove sa popustom http://www.skipasstravel.si/info/ (imaš i cenovnik) :sm018:

chaghaboo
23.01.2013, 15:17
BTW pumpa se zove Hrušcica a ovo je site firme koja prodaje skipasove sa popustom http://www.skipasstravel.si/info/ (imaš i cenovnik) :sm018:

Hvala :ok:

chaghaboo
23.01.2013, 16:03
Sad i zvanično, radno vreme skipasstravel kancelarije na Petrolovoj stanici Hrušice (to je ta pred tunel Karavanke) je od 7 do 12. Na žalost mi ćemo tuda proći znatno kasnije, ali nekome možda bude od pomoći.

vladan9219
24.01.2013, 08:26
Ova tema, Austrija - Gerlitzen Alpe, mi se često gubi. Tačnije kad otvorim podforum Austrija nema je, pa moram da kliknem na zadnju stranu stranu Austrije, pa opet na prvu da bi se pojavila ova i još neke teme. :sm022:
Inače, posle iščitavanja više tema, guglanja i slično, moram da priznam da ste me kupili sa Gerlicenom. :sm017: Nikada ranije nisam skijao u Austriji i mislim da je krajnje vreme za to. Najverovatije ću sa skibusom na produženi vikend u Tarvisio i Gerlicen. Jedina nedoumica je da li da teglim ski opremu odavde ili da tamo rentiram? Znam da je gubljenje vremena tamo čekati u ski servisu, ali kako se snaći sa svom opremom, putnim ruksakom i koferčetom?

ftj
24.01.2013, 08:36
Ako se svi ostali snađu snaći ćeš se i ti.

chaghaboo
24.01.2013, 14:44
Jedina nedoumica je da li da teglim ski opremu odavde ili da tamo rentiram? Znam da je gubljenje vremena tamo čekati u ski servisu, ali kako se snaći sa svom opremom, putnim ruksakom i koferčetom?

Nije to tegljenje strašno, ali bih ti predložio pre da rentiraš na licu mesta. Jeste da ćeš izgubiti malo vremena prvog dana, ali zato svaki sledeći dan ćeš ko gospodin čovek do gore u cipelama, tamo te čekaju suve i tople cipele, lepo se namontiraš i na sneg. U suprotnom ćeš svaki dan gubiti po malo vremena jer i to dok se izvuče sva oprema iz busa ne traje 2 min. Samo vodi računa, ne rentiram opremu pa ne znam iz prve ruke, ali čuo sam da je tamo renta dosta skupa.

CrazyKong
24.01.2013, 15:38
... ali zato svaki sledeći dan ćeš ko gospodin čovek do gore u cipelama....

Ja mislim da je mnogo bolja varijanta do dole skijama :ski:
Ima dosta smestaja po planini da moze da se odmah izadje na stazu pa razmotrite i tu opciju

chaghaboo
24.01.2013, 15:41
Ja mislim da je mnogo bolja varijanta do dole skijama :ski: :ok:

Bogami smeštaj za taj termin kada ide Skibus je već dosta oskudan ako ćete da ga tražite sami. Mi smo našli na dnu gondole u Anennheim-u, tako da ćemo do dole skijama :ski:

vladan9219
24.01.2013, 17:49
Zaboravio sam da napisem da se po programu ide i jedan dan u Tarvisio, pa cu morati i tamo da rentiram. Verujem da ce mi to biti manje cimanje, nego da se sa skijama sam vucaram i po Beogradu i pre i posle puta. Nasao sam neku cenu da je dnevna renta od 28 do 35 evra, u zavisnosti da li su basic ili VIP skije. Da li je to realna cena tamo? Deluje skupo, ali prezivecu tri dana.

stekan
04.02.2013, 22:34
Evo i Gerlitzen ušao u krug pravih skijališta (onih sa lavinama):
http://www.kleinezeitung.at/system/galleries/upload/7/3/7/3237343/Gerlitze.jpg

scofield
06.02.2013, 11:36
Posetio Gerlitzen od 1.-8.1. Skijalište je sa par dugačkih staza, mahom crvenih uz malo plavih. Vikendom je bilo ljudi dok sam radnim danom prelazio i više od 80km dnevno. Skijalište teško podnosi visoke temperatura, naročito sunčana strana. Da se razumemo snega je bilo više nego dovoljno čak i na polazu samo je bio prilično mekan na 8, 9 stepeni. Sve je uređeno kao i na svim austrijskim skijalištima i sve funkcioniše. Besplatnih parkinga uvek ima dovoljno. Po meni ipak dosta slabije od Bad-a,a naročito od Nassfelda.
Pozdrav svim skijašima. Naravno i borderima. :ok:

Bratko
06.02.2013, 14:00
...Mi smo našli na dnu gondole u Anennheim-u, tako da ćemo do dole skijama :ski: Mislim da nema staze do početne stanice gondole. Bar je ja nisam video...:dontknow:

chaghaboo
06.02.2013, 22:50
U pravu si Bratko, izgleda da nema staze do Anennheima. Moraćemo gondolom...

vladan9219
20.02.2013, 11:34
Išao sam preko skibusa u Tarvisio i Gerlitzen. Smešteni smo bili u Veldenu na jezeru Vorter (Wörthersee) oko 30km udaljenog od Gerlitzena. Skije sam ipak rentirao u Beogradu, u Beosportu (prizemlje Sava Centra), odakle i kreću busevi, što je veoma praktično za nas koji ne živimo u Beogradu.
Prvi dan skijanja (Subota), bila je ogromna gužva na gondoli, čekalo se oko pola sata u redu. Za to smo donekle i sami krivi, jer smo došli tek oko 9h. Sa druge strane gore na žičarama čekanje nikad nije bilo duže od minut dva. Možda nisam merodavan da pričam o pripremljenosti staza, jer dugo nisam skijao, ali u svakom slučaju su bile najbolje sređene na kojima sam ikad skijao, i naravno nemam nikakvih zamerki. Vreme je bilo izmišljeno za skijanje, sunčano, par stepeni ispod nule.
Drugi dan skijanja (nedelja), poučeni jučerašnjim iskustvom došli smo ranije na skijalište, naravno manja gužva, čekanje na gondoli oko 5 min. Vreme lošije nego u subotu, ceo dan oblačno, na momente i magla, na vrhu oko -10 (stvarni osećaj -15). Međutim, imao sam utisak da su staza, valjda zbog temperature, bile još bolje pripremljene. Samim tim sam napravio i veću kilometražu na stazi.
Mislio sam da će mi tri dana skijanja biti dovoljni, međutim prevario sam se. Taman sam stekao kondiciju, ušao u fazon sa skijanjem, kad ono gotovo. Juče mi je pogotovo bio neverovatan bedak što sam se vratio u dosadnu svakodnevicu. Slike ću postaviti danas popodne.
Na kraju bih hteo da pohvalim skibus na besprekornoj organizaciji.

vladan9219
20.02.2013, 17:40
Evo i malo slika iz Gerlitzena:

http://i49.tinypic.com/15md4z4.jpg

http://i50.tinypic.com/110hzb6.jpg

http://i46.tinypic.com/33wpeg2.jpg

http://i49.tinypic.com/24cbmkw.jpg

http://i46.tinypic.com/675to0.jpg

Pejamachine
04.10.2013, 14:03
Evo imam ja par pitanja - nadam se da nije offttopic

Ja sad planiram sto cu i gdje cu u januaru.. I ne mogu da se odlucim izmedju nassfelda, gerlitzena ili bad-a. I zato uzimam u obzir da trazim smjestaj u Villachu jer su mi sva ta skijalista na sat vremena voznje pa kako mi koji dan dune da mijenam skijalista jer vazi isti ski pas. Pa me zanima kakav je Villach kao grad? Vidim ima neke eksta shoping centre. Jel umije puno snijega da padne i sl?Ima li se sta vidjeti?

stekan
04.10.2013, 14:32
Ja već duži niz godina uzimam apartman uz Beljak, tačnije uz jezero Osojščicu što bi slovenci rekli. U Villachu iliti Beljaku je snijeg rijetka pojava. Grad se meni sviđa vrlo i rado bih tamo preselio.

Ne znam šta te interesuje, ali imaš ogroman šoping centar Atrio u kojem su naši jezici zastupljeni koliko i njemački. Unutar njega je i Hervis, a par stotina metara dalje imaš InterSport. Ako te interesuje tehnika, preko puta Atria je Media Markt. U Maria Gailer Str. imaš svašta nešto, a meni je najinteresantniji Sport Campingwelt Falle (http://www.falle.at/) koji na samom Gerlitzenu ima istureno odjeljenje, tj. prodavnicu, rental i servis koji vodi legenda od čovjeka koji je rođen u BiH. U istoj ulici je i Giga Sport.

Na Gerlitzenu će od 11. do 18. biti hrpa banjalučana, jer dva skijaška kluba u tom periodu vode hrpu rekreativaca na skijanje. A biće gore banjalučana i prije tog perioda.

Pejamachine
04.10.2013, 16:40
Pa onda mi je ova varijanta i najbolja..Da se moze izaci uvece poslije skijanja, prosetati, vidjeti nesto.

@stekan - vidim da si ti redovan posjetilac Gerlitzen-a, zanima me kakva je situacija sa parkingom kod polazne gondola, jel ima dovoljno mjesta, jel se placa? mislio sam od 04.01. da idem ako se vrijeme ucini lijepim jer tad jedino i mogu.

ExBaker
04.10.2013, 17:33
[QUOTE=stekan;85204]. Grad se meni sviđa vrlo i rado bih tamo preselio.

Ima nas jos...;)

stekan
04.10.2013, 18:53
@stekan - vidim da si ti redovan posjetilac Gerlitzen-a, zanima me kakva je situacija sa parkingom kod polazne gondola, jel ima dovoljno mjesta, jel se placa? mislio sam od 04.01. da idem ako se vrijeme ucini lijepim jer tad jedino i mogu.

Užas, gužva neviđena, ne vrijedi ni pokušavati...
Relativno je malo mjesta na tom parkingu, a kako ću i ja biti u tom periodu tamo, onda ovo u prvoj rečenici napisah da se obezbjedim za svoje mjesto. :sm021:
Ne plaća se, ali uhvatićeš mjesto samo ako poraniš. A ako ne uhvatiš mjesto tu, vratiš se jedan kilometar do parkinga P4 uz jezero, a odatle imaš bus do gondole (i nazad) svakih 10-tak minuta.

Panzer
04.10.2013, 22:00
Peja, Villach je OK, malo veci grad u odnosu na druga mjesta okolo. Pored skijalista koja si nabrojao ja bi dodao jos Katschberg - vrijedi obilaska, taman se i moze obici za jedan dan bez nekog srkleta :).
Gerltizen uopste nije lose skijaliste, samo da nije magla. Nassfeld si bio, ja dosada 3 puta i nikad nije ofalio. Ima jos tih lijepih na sat - sat i po od Villacha, pogledaj ostale teme o koruškim sijalištima.
Ja sam ove godine ponovo za Dolomite, ali mi je Koruška uvijek dobra varijanta....
Za parkiranje uz gondolu - koliko se sjećam - nije nikakav problem busom sa prvog parkinga. Mislim da na prvom parkingu imaš i oznake popunjenosti ostalih parkinga, tako da ako su popunjeni odma ti fino na P4, pa busom. A da li se isplati negdje autom uz planinu, ili do onog mjesta s druge strane Gerlitzena pa na 6-sjed zavisi od vremenskih prilika.

stekan
04.10.2013, 22:28
... A da li se isplati negdje autom uz planinu, ili do onog mjesta s druge strane Gerlitzena pa na 6-sjed zavisi od vremenskih prilika.

Uz planinu se plaća prolazak 7E, osim ako ne koristiš apartman na planini.

Pejamachine
09.10.2013, 13:52
Peja, Villach je OK, malo veci grad u odnosu na druga mjesta okolo. Pored skijalista koja si nabrojao ja bi dodao jos Katschberg - vrijedi obilaska, taman se i moze obici za jedan dan bez nekog srkleta :).
Gerltizen uopste nije lose skijaliste, samo da nije magla. Nassfeld si bio, ja dosada 3 puta i nikad nije ofalio. Ima jos tih lijepih na sat - sat i po od Villacha, pogledaj ostale teme o koruškim sijalištima.
Ja sam ove godine ponovo za Dolomite, ali mi je Koruška uvijek dobra varijanta....
Za parkiranje uz gondolu - koliko se sjećam - nije nikakav problem busom sa prvog parkinga. Mislim da na prvom parkingu imaš i oznake popunjenosti ostalih parkinga, tako da ako su popunjeni odma ti fino na P4, pa busom. A da li se isplati negdje autom uz planinu, ili do onog mjesta s druge strane Gerlitzena pa na 6-sjed zavisi od vremenskih prilika.

Katschberg mi djeluje daleko po mapi od Villacha.Ili se mozda varam??..Nassfeld mi je top, nikad pogrijesio tamo ali eto da se promijeni, mada mada i tamo su mi 2 dana zagarantovana minimum. U Gerlitzenu nikad nisam bio a Villachu ne moze biti blize tako da ce se to posjetiti zasigurno.

Dolomiti se veeeliiikii..brat mi je bio u Val Gardenu pa mi pokazuje mapu svih skijalista (http://skimap.org/data/2095/1/1354475615.pdf). Mnogo veliko, da se izgubis. Cini mi se da te uhvati neka magla na skijalisto bilo bi ka sto Cetinjani kazu - nikad doma doc :)

boris
09.10.2013, 14:50
Mada je o Gerlitzenu reč, samo da se nadovežem na post od Pejamachine u vezi Dolomita.Da možeš se "izgubiš" to stoji, ali da magla bude razlog svakako ne.Skijao sam tamo preko 40 dana i ama baš ni jednom nisam imao maglovit i vetrovit dan( u obliku da utiču na skijanje).
Zato samo napred....

stekan
09.10.2013, 16:09
Mada je o Gerlitzenu reč, samo da se nadovežem na post od Pejamachine u vezi Dolomita.Da možeš se "izgubiš" to stoji, ali da magla bude razlog svakako ne.Skijao sam tamo preko 40 dana i ama baš ni jednom nisam imao maglovit i vetrovit dan( u obliku da utiču na skijanje).
Zato samo napred....

Od nekih 150-tak dana provedenih na Gerlicenu, samo dva ili tri dana je bio prekid po nekoliko sati zbog jakog vjetra na vrhu. Dešavalo se da naiđe gusta magla (tačnije: oblak) na vrhu, ali se tada skija na donjem četverosjed najtiduže staze dok se magla ne raziđe. Čak je ovlaš magla na vrhu poželjna jer satjera skijaše u restorane, apartmane i hotele, pa staze ostaju slobodne samo za odvažne :smoke:.

Panzer
09.10.2013, 21:58
Katschberg mi djeluje daleko po mapi od Villacha.Ili se mozda varam??..

Katschi je pristupačan jer ideš sve autoputem od Villacha, pravac prema Salcburgu. Prije tunela skreneš i par kilometara uzbrdo, lakom cestom. Na granici pokrajina Koruška i Salzburg. Oko 45 minuta vožnje.

Što se tiče Dolomita, idem drugi put - Val Gardena odnosno Ortisei gdje sam bio je na kraju doline, daleko od Selle. Ljepši su ovi djelovi koje sam samo malo zagrebao (Arraba, Alta Badia). Sad je red na njih. A ove Koruške varijante su sasvim ok zbog blizine i uvijek su jeftinije...

farmaceut
13.10.2013, 20:30
@Peja:
Opcija za skijanje imas bas mnogo.Ako ti se "ne gadi" paliti auto, za 7 dana mozes biti svaki dan na drugom skijalistu. Pokusaj jedan dan otici na Turracher Hohe. Prodjes BKK, pa jos malo. Ekstra skijaliste, preporuka za jednodnevni izlet.

Takodje mozes i do Tarvisia, autoputom si tamo za 15 minuta od Vilacha... Skijaliste jeste manje, ali je totalno simpa, manastir na vrhu, pogled.... Vrijedi za laganu, 3-4 satnu varijantu, pa iskombinujes sa shopingom ili sl.

Za smjestaj, ja najcesce budem u Kranjskoj Gori, i to da bude "na stazi". Za dane kada mi se ne da paliti auto... Inace KG ti nije vrijedna da ciljano trosis dan, jer je losija od ovih gore navedenih...
Ali ako tamo nadjes dobar smjestaj, a nije ti bas bitno da 110% iskoristis svaki sekund na stazi, onda je OK... Nassfeld ti je na 1h, Gerlitzen 45Min, Tarvisio 20min.

igorc
19.11.2013, 10:57
Kojim putem doci do Sonnenresort apartmana?

stekan
19.11.2013, 12:20
Kojim putem doci do Sonnenresort apartmana?

- prođeš Karavanke tunel
- na Villach petlji (Knoten Villach) se ide za Saltzburg i Njemačku
- Silazak sa autoputa na izlazu Villach-Ossiacher See
- Skrećeš desno
- Na kružnom toku treći izlaz ka Treffen-u (zanemari znak "Gerlitzen alpe" na drugom izlazu jer te vodi do gondole, a ne na Gerlitzen)
- Kad se prođe kroz selo Treffen, sa lijeve strane je supermarket na livadi
- nakon supermarketa prvo skretanje desno ka Gerlitzenu
- kad krene uspon prođe se rampa za naplatu putarine (ako uz smještaj ne dobiješ kartu za prolaske, svaki prolazak nazad je 7 EUR)
- 12 km vožnje uzbrdo planinskom cestom
- prođeš ravno pored stanice gondole i četverosjeda
- prođeš ispod ski staze kroz tunelić i nailaziš na parking
- taj smještaj bi trebao biti 100m iznad parkinga
- ako nije, pitaš nekog ko zna :cool:

igorc
19.11.2013, 14:47
Hvala Stekane,pored ovih uputa nema sanse pogrijesiti. :)
Pretpostavljam da je taj put uzbrdo dobro ociscen.

stekan
19.11.2013, 15:18
Pretpostavljam da je taj put uzbrdo dobro ociscen.
Ipak je to truli zapad: ako je padalo preko noći, već u 7:00 je put sigurno očišćen.

Kad planiraš tamo? Znaj da će između 11. i 18. januara tamo biti oko 150 banjalučana.

igorc
19.11.2013, 16:03
Planiram od 4.-11.januara.
Cuo sam da skijaski klub organizuje odlazak na gerlitzen,ali ja odoh ranije.
Kad je tebi u planu Grelitzen?

stekan
19.11.2013, 18:08
Dva kluba organizuju odlazak u istom periodu. Ja ću obilaziti Gerlitzen i ostala skijališta pokrivena TopSki passom obe sedmice, tako da ćemo se vjerovatno sresti.

Chaki
17.01.2014, 22:42
Bio danas prvi put, ima dosta ljudi, kafići puni, gužvi na žicama nema, ali je bila magla na vrhu, koja se razbistri posle gde god kreneš da se spuštaš, ali zato prvih par stotina metara ako ne znaš teren teško možeš da pogodiš stazu koju hoćeš :o.
Simpatično skijalište, ima nekoliko dobrih staza, najviše mi se svidjaju one dugačke 8 i 9 (ne znam da li sam uopšte našao onu najdužu koja nosi oznaku 7 :rolleyes: ), 11 i 24 čini mi se (ona sa radarom) pored plave petice. Ta me posebno oduševila, brza, a ne preterano strma, po mojoj meri :). Potvrđujem što su drugi već pisali, nije za početnike, jedino staze 5 i 4 prolaze. Inače, ono što me iznenadilo je signalizacija (mislim na oznake na samoj stazi) koja je katastrofa, mislim teško je tu izgubiti, ali često ne znaš koju stazu voziš... I da ono što me je iznenadilo je staza 1a, b šta god koja bi trebalo da je glavna staza kao npr. Pančić na Kopu što vodi od vrha ka centru, a nalazi se u katastrofa stanju, puna hupsera, sva razrovana, progledala na više mesta, mnogo snage potrošiš, a nikav nagib. Jedino ne znam kakva je bila na početku dana, ali od podneva krš. Sutra Nassfeld, nadam se boljim utiscima. I da, skiline mi pokazao 50km na stazama, a 33 na žicama uz dve pauze i dosta vremena potrošenog na podučavanje lepše polovine. :) Sve u svemu nije loše za prvi put...

Ikar
27.02.2014, 23:07
Zdravo svima, da li imate preporuku za smestaj (apartman) u gerlitzenu, nas sredu ili hermagoru. Plan je da za 4 dana obidjem gerlitzen, tarvisio, nassfeld (2dana). Hvala svima unapred.

chaghaboo
01.03.2014, 10:48
Prošle godine smo bili smešteni u ovom smeštaju (http://www.fewo-direkt.de/ferienwohnung-ferienhaus/p541003) koji je bukvalno na 5 minuta hoda u pancericama od gondole. Smeštaj sasvim ok, pristojan, čist, komforan, ima sve što treba.

Ikar
01.03.2014, 11:01
Tako nešto mi je potrebno. Hvala ti.
Skijalista u okolini. Šta preporucujes? Jedan dan sam sigurno u gerlitzenu(možda i 2).

chaghaboo
01.03.2014, 11:43
U tom delu Austrije sam bio samo u Gerlitzenu pa ti na žalost ne mogu pomoći što se tiče okolnih skijališta.

stekan
01.03.2014, 13:14
Turracher, Katschberg i Nassfeld.

Ikar
01.03.2014, 17:53
Hvala mnogo Stekane.

drma
02.03.2014, 11:52
ja sam prosle nedelje bio ovde http://www.arztmann.com/ i dobar je smestaj.Nassfeld obavezno,Katschberg,Gerlitzen.

stekan
26.03.2014, 21:53
Danas popodne savršene staze do kraja dana, na čitavoj planini max. 30 skijaša, dovoljno hladno, magla na vrhu dolazi i odlazi, snijega više nego dovoljno...

Fotka napravljena oko 15:00
13641

FreeRider
26.03.2014, 23:10
Auh, kako dobar snijeg. Uzivao si, cestitam...

sev
29.01.2017, 16:43
O Gerlitzen-u je mnogo pisano, veoma je poznato koruško skijalište u neposrednoj blizini Beljaka (Villach). Praktično se nalazi u samom predgrađu grada, bliže je gradu npr. nego što je Avala Beogradu. Često pomišljam koliko je veliki luksuz, bar u ski smislu, živeti u Beljaku i imati Gerlitzen i Tarvisio na 10-15 minuta vožnje, a još najmanje 4-5 dobra skijališta u okviru 45min-1h lagane vožnje (Nassfeld, BKK, Katschberg, Flachau, Obertauern, Meltaler glečar itd, da ne idem sa druge strane Alpa :)).

Postoje dve polazne tačke za Gerlitzen: P1-3 parking ispod gondole (N46.65897° E13.90110°), svega 2-3km od A10 auto-puta (izlaz 178, Villach - Ossiachersee, tj. Osojsko jezero) i parking sa severne strane skijališta (N46.73048° E13.91418°). Ovaj drugi je direktno u podnožju najbolje staze kompleksa (kombinacija 8->6), a parkiranjem tu izbegava se i korišćenje gondole (štedi bar 20 min). Ipak, do istog ima nekih 25km vožnje lokalnim putem od ranije pomenutog izlaza sa A10. No, ako ste sa smeštajem npr. u BKK, a jedan dan posvećujete Gerlitzenu, ovaj drugi parking je superioran izbor u svakom pogledu! U tom slučaju do vrha stižete korišćenjem dva 4-seda (stari, bez hauba), koji se nadovezuju jedan na drugi. Naravno, na oba parkinga moguće je kupiti ski karte.

Kako su mnogi ranije opisali, Gerlitzen je centar na jednom brdu. Sa koje god, od opisane dve strane, da se popnete - sa vrha se skija na sve četiri strane sveta. Na jug, ka izlaznoj stanici gondole, skijate stazama 1-1a, pri čemu u donjem delu, pri gondoli, ima nekoliko plavih krakova. Generalno, ti plavi krakovi i pridruženi liftovi su zona za decu i početnike. Crvene staze 1 i 1a nisu loše, ali nisu ni bilo šta posebno. Takođe, brzo puknu (ako su onako pukle nama na -15C, verujem da na tim stazama uvek bude hupsera).

Sa vrha ka istoku nalazi se staza 19 (i njeni kraci). Crvena, kratka, sa jednom kratkom prelomnicom i plavom obilaznicom iste. Potpuno dosadna staza, koja osim lepog pogleda i nove žice ne nudi bilo šta. Upravo taj novi 6-sed je najveći adut ove staze (u hladnom danu prija hauba i grejana sedežnica!).

Sa vrha na severo-zapad, ispod 8-seda bez haube, nalaze se veoma lepe, ali kratke, staze 5 (plava) i 7 (crvena). Idealne za peglanje tehnike, vuku sve vreme. Ja sam ih nazvao turbo-Marine vode (kao što će jednom Marine vode biti kada dobiju sedežnicu i planirani produžetak). To je taj bum-tras osećaj, 5min gore-dole, pa tako 10x... Lepo, ali ne bih zbog toga došao.

Ono zbog čega jesam došao, tj. zbog čega smo došli, je splet staza 21/8 -> 6/9. To su kraci ispod dva starija 4-seda (ranije opisani, vode iz podnožja sa severne strane brda). Izuzetne staze, velike dužine, prelepe konfiguracije, zanimljive u smislu da je leva ivica crveno-crna, a desna crveno-plava - pa biraj majkoviću, kako ti volja :). Može da se vozi ili samo gornji deo, ili samo donji, a najbolja je kombinacija. Ako i kada ovde umesto 4-seda ulože u kombinaciju gondole i 8-seda, biće to fenomenalno 4h skijanje, samo na toj stazi.

Ipak, ukupan osećaj: bar meni i bar ako ste u društvu bez klinaca - Gerlitzen ima problem da ispuni čak i 1 dan skijanja, čak i sa pauzom!


Gerlitzen ima i jedan veliki plus - usled ranije navedenog (vidi uvod :)), predstavlja idealnu bazu za sva navedena skijališta. Pogotovo kada se ima u vidu da u Villach-u i njegovim predgrađima ima jeftinog, a veoma solidnog smeštaja.

Mi smo bili smešteni ispod same gondole, sa pogledom od milion $$ na Osojsko jezero:
15865

sev
29.01.2017, 16:49
Evo kako izgleda sam vrh brda, polazna tačka svih staza:

15870

15871

Staze 1/1a, ujutro su dobro upeglane (šteta što ne drži dugo):

15869

sev
29.01.2017, 16:54
Na istok, kratka staza ka novom šestosedu (grejan!). Kratko i dosadno:

15873

15874

15872

sev
29.01.2017, 16:56
Prelepa plava i crvena staza, ispod osmoseda, br. 5 i 7:

15875

15876

15877

sev
29.01.2017, 17:00
Razlog zbog koga se dolazi, najbolje staze skijališta - spust sa vrha na sever, do doline, ispod dva četvoroseda:

15878

15879

15880

15881

15882

sev
29.01.2017, 17:03
Jedna od jačih strana Gerlitzena su vizure:

15883

Povratak na jezero je opet gondolom, na ovu stranu (jug) nema staze do doline. U dnu se vidi Villach, toliko je blizu (ako ne idete severnom obilaznicom ili AP, praktično ne napuštate gradske ulice i već stižete na Osojsko jezero, podno gondole):

15884

wlad
29.01.2017, 22:44
Često pomišljam koliko je veliki luksuz, bar u ski smislu, živeti u Beljaku i imati Gerlitzen i Tarvisio na 10-15 minuta vožnje, a još najmanje 4-5 dobra skijališta u okviru 45min-1h lagane vožnje (Nassfeld, BKK, Katschberg, Flachau, Obertauern, Meltaler glečar itd, da ne idem sa druge strane Alpa :)).

Offtopic, ali moram da napišem ;) najčešće se ne pominje Turracher Höhe u listi, a po meni u Koruškoj najviše vrede: Nassfeld, Katschberg i Turracher Höhe (i naravno glečer, ali nije u opticaju kada je puna sezona). Ako niste išli - obavezno! :)

sev
29.01.2017, 23:43
Bio leti (drugim poslom, u blizini je jedan od najlepših prevoja Nockalm), ali nisam skijao.

Daj neki prikaz, razmena informacija :)...

wlad
30.01.2017, 00:00
Bio pre dve godine, ali se sećam da po "specs" ne izgleda impresivno a u stvarnosti (skijaški) odličan centar. Meni lično mnogo bolji od BKK i Gerlicena... Ali verovatno zavisi od ukusa... I dosta je visok za taj kraj Austrije. Ali da ne idem dalje u :sm023:

Rossignol 8s
30.01.2017, 09:58
Apsolutno se slazem sa Sevom oko Gerlicena. Bio sam prosle sezone na 1 dan (usputna stanica za Dolomite) i stvarno mi se svideo za zagrevanje + autoput je na par min voznje (za parking koji je uz jezero), tako da se vrlo lako i brzo stize. Ona najduza staza (sto ide na sever) mi je ostavila sjajan utisak i možda bih je svrstao u top 10-15 koje sam ikada skijao.
Ljudi iz Filaha imaju luksuz da im do staza treba od 5min (Gerlicen) do sat vremena (Flahau), a leti do Istre 2 sata.

Meni vikendom leti od Sanseta na Adi do OMV pumpe kod šećerane nekad vikendom treba 30 min :sm008:.

stekan
30.01.2017, 13:08
Ipak, ukupan osećaj: bar meni i bar ako ste u društvu bez klinaca - Gerlitzen ima problem da ispuni čak i 1 dan skijanja, čak i sa pauzom!
Može li pojašnjenje ovog stava? Juče i prekjuče sam skijao po Raduši (BiH) i mogao bih tamo skijati 5 dana u nizu, a da mi ne dosadi. A Gerlitzen je za Radušu ultra giga mega veliko skijalište.


...Meni lično mnogo bolji od BKK i Gerlicena...
Potpuno se slažem. Pored izuzetno povoljnog odnosa kapaciteta staza u odnosu na kapacitet žičara (posebno uz 2 šestosjeda koji idu kroz šumu) što za posljedicu ima da su staze u odličnom stanju i pred kraj dana, Turracher ima još neke pozitivne elemente vezane za infrastrukturu za pauze koje nisam vidio na drugim skijalištima.

Pejamachine
30.01.2017, 13:20
A vidis, ja se slazem sa sevom sto se tice ovog..meni je jedan dan na gerlizenu sasvim dovoljan..jer sve preskijas u jednom danu a ja volim da otkrivam nove staze tako da trazim raznovrsnost...

Mada ima ljudi medju kojima se pretpostavlajm i ti stekane ubrajas, kad nadju dobru stazu i vole da je merace stalno..to je ok

gio
30.01.2017, 14:28
Volim i ja da otkrivam nove staze itd. ali volim da prođem neku stazu i više puta. Nije mi svaki spust isti a što je staza lepša, bolja, šira, zanimljivija, mogao bih je voziti desetine puta u toku jednog dana.
Evo, sad za vikend, na Kopaoniku, rano ujutro Gvozdac i Ledenice posle 10 spuštanja nisam imao utisak da mi je dosta. Bio sam se umorio (i ja i klinac) ali smo vozili do negde 11h a počeli u 9h. Dve staze (da kažemo da su dve mada su 1 i po) dva sata. U subotu posle toga odosmo na Krčmar i u 11:30 mi je bilo pun k gužve i napravili smo dva kruga i ajmo na Gobelju.
A Krčmar najlepša staza tamo.

stekan
30.01.2017, 14:30
...jer sve preskijas u jednom danu a ja volim da otkrivam nove staze tako da trazim raznovrsnost...

To je to. Sreća pa smo svi različiti. :ok:

Teško da bih istražujući novo skijalište imao ovakvu statistiku:

15931
15932

Nisam uključivao aplikaciju na Gerlitenu. Ovo je Turracher Hoehe.

gio
30.01.2017, 15:46
Mali off: koja je ovo App?

stekan
30.01.2017, 15:56
Ski Tracker.

sev
31.01.2017, 11:16
Može li pojašnjenje ovog stava? Juče i prekjuče sam skijao po Raduši (BiH) i mogao bih tamo skijati 5 dana u nizu, a da mi ne dosadi. A Gerlitzen je za Radušu ultra giga mega veliko skijalište.


Moj dozivljaj je takav... prosto, najduza i najbolja kombinacija staza ispod 4-seda je super, ali su zice stare i na sporiju stranu, treba dosta da se popnes na vrh, pa se ohladim. Plus je ta staza pod stresom, jer vecina je dosla da skija bas njih. Dakle, ne mogu tu da provedem ceo dan, prosto ne moze. Pod 8-sedom su oba kraka lepa, ali za 1h obrnes bar 10x. Staze 1 i 1a mozda mogu da popune 1h ujutro, plus nesto malo popodne ko voli da skakuce po hupserima, ja volim... Ostalo je realno dosadno.

Naravno, ovo je moj dozivljaj, mada se ne radi o tome da razmazeno zahtevam stotine km razlicitih staza. Evo juce se nauzivasmo na maleckim Divcibarama, samo jedna staza, otisli da podrzimo pricu...

Bitna opaska: kada su klinci u jednacini ili u drustvu ima slabih skijasa i/ili pocetnika, jednacina se menja i verujem da je Gerlicen lep i za vise dana skijanja...

Truch2
28.02.2017, 11:16
Da malo izdvojim misljenje, as usual... Bio za Sretenje i Gerlitzen ne preporucujem nikome.
Po slobodnoj proceni vise od 500 organizovanih grupa ljudi iz ex Yu, samo 4-5 buseva iz SRB, pa na to dodati HR i SLO... ujutru guzva za gondolu kao u Banskom, ne znam koliko dugo ali vise od 1h sigurno. A gore, atmosfera kao na Jahorini, jbte. Ko voli da loce i da se majmunise odlicno, za sve ostalo uzas... Jbga, mozda su neki drugi vikendi ok, ili jos bolje ko moze radnim danima, ali ovo je bilo blagi uzas

igorc
01.03.2017, 15:17
Ne preporucujes da se ide na Gerlitzen za Sretenje ili bilo kad?

Truch2
01.03.2017, 17:06
Moje iskustvo je za Sretenje, za ostalo ne znam.